„Moeder had het altied over dwoallichtjes" ROND LEUSDEN Sinterklaas had het druk in Achterveld IN DE NEVELEN leusder tawnt zakelijkheden nieuws" «■uit het bedrijfsleven Geldautomaat in gebruik genomen Bij het Beekhuisje was het vaak niet pluis plaatselijk nieuws DONDERDAG 8 DECEMBER 1988 zullen we in de loop van de avond wel zien", zei Vroni. Na het genot van de koffie werd er een bingo gespeeld waarbij een aantal leuke prijzen te winnen waren. Na afloop van de bingo weer koffie waarbij vol verwachting werd afgewacht of de Sint nog zou komen. Plotseling gingen de deuren open en kwam onder het zingen van een Sin terklaaslied de Sint gezeten op een enigszins houterig paard de zaal binnen. De Sint werd door de di recteur de heer Hilhorst heel har telijk verwelkomd „We zijn heel blij dat u toch nog gekomen bent De bewoners hebben met veel spanning naar dit moment toege- leefd en het is gelukkig niet voor naai was meer te zien m de nevelen rond Leusden. Maria Vos verteld verder. ..Wij werden als kinderen bang gemaakt voor de tienurens- hond. Dat was een geest in de ge daante van een lelijke zwarte hond, die de mensen beet. Die tienurens- hond liep altijd achter de bomen en hij keek niet op of om. In Leusden, bij ons in de buurt, zagen ze vaak zo'n lelijke tienurenshond en ze wa ren er maar wat bang voor. Als de honden in de nacht huil den en jankten zei m'n moeder al tijd: „Er sterft een mens in de buurt", "t Is ook zo en 't komt dik wijls uit Huilde m 't hartje van de nacht een hond, dan was dat een angstig gehoor. „Wat goan die hon den weer tekeer", zei mijn moeder dan", 't Is toch verdrietig, nu moet er een mens dood", 't Waren veur- tekens zeiden de ouwe mensen in die tijd. En ze geloofden er stellig aan. „Ons vader woonde op de Kleine Mossel, dicht bij de Heiligerber- gerweg onder Leusden. maar nog net onder de gemeente Amers foort. Ons gezin was groot en vader moest er wat bijverdienen. De boerderij bracht niet genoeg op. Toen de spoorweg Amsterdam- Amersfoort werd aangelegd heeft hij hier een tijdlang aan gewerkt En toen is het gebeurd. Vader het het allemaal verteld Op 'n avond gingen ze met een man of acht, zo'n troepje mannen, van hun werk te rug naar huis Ze gingen lopen, want hun fietsen waren er toen rechtevoor nog niet. Er was er een onder dat troepje en die vloekte geweldig. Vreselijk zulk vloeken as die vent dee. Opeens komt er een kalf van een hond achter die mannen aan lopen. Die schrokken zich dood. Geweldig zoals ze schrokken Ze werden spierwit, maar die mannen bleven toch stil doorlopen en meens was die grote zwarte hond ook weer weg. Die kerels waren zo wit als een lijk, ook die vent die zo bar vloeken kon. Maar met die hond is het altijd raadselachtig gebleven. Waar die zo ineens vandaan kwam toch. Va der heeft het echt meegemaakt en hij heeft het ons kinderen wel hon derd keer verteld." Jan van Loenen tenslotte, gebo ren in 1884 in Leusden, vertelde m 1963: „Op Leusden zagen we wei eens een dwaallichtje zweven, 't was een geheimzinnig iets Wat het was wist geen mens hier. Er was altied praat genoeg over. Dan was 't hier gezien, dan weer doar op die plek of stee. 't Rechte ben ik nooit aan de weet gekomen. Moar m'n vader wandelde eens heel alleen over een eenzame weg hier m de buurt, 't Was kloarlichte dag. Op eens wordt hij me daar an de kant van de weg gesmeten, zo maar in eens. Er moest een begrafenis voorbij en hij liep in de weg. 't Was weer zo'n voorteken. Maar m'n va der liep midden op de weg en dat was dom van hem Ons kinderen waarschuwden ze vroeger altied datje niet midden op de weg moest gaan lopen, want dan kon je dat overkomen. Je wist toch nooit wat er met je gebeurde." Zouden die trimmers daar nou ook wel eens last van hebben? Misschien nadat ze dit gelezen hebben! ACHTERVELD - Zaterdag werd door Sinterklaas een bezoek gebracht aan de pupillen van de voetbalvereniging SVA. Om streeks 14.00 uur arriveerde de Sint met zijn knechten in de kantine van de vereniging. Alle pupillen waren aanwezig en verwelkomden de Sint met veel enthousiasme. Alle pupillen en hun leiders werden persoonlijk bij de Sint ontboden die voor elk een hartelijk woordje had. Vervolgens werden door een aantal elftallen door hen zelf geschreven toneelstukjes opgevoerd. Degenen die niet deelnamen aan de opvoering van de toneel stukjes zongen een lied voor de Sint. Als afwisseling werden er enkele bingootjes gespeeld, waarbij een aantal leuke prijzen te winnen waren. Tot slot was er ook nog een loterij met mooie prijzen. BEZOEK SCHOLEN Maandag had de Sint ook een drukke morgen. Hij bracht aan drie scholen een bezoek. Om ongeveer kwart voor negen arriveerde de Sint per auto bij de school Het Start blok Bij de ingang van het school plein werd hij hartelijk verwel komd door de jeugd. Voor hij de school binnen kon, ontstond er een probleem. Voordat de Sint met zijn knechten naar de school vertrok hadden ze nog even met elkaar staan praten. Nu bleek dat de zak ken met snoepgoed en dergelijke waren verdwenen. Tijdens dat mo ment was de vuilniswagen langs gekomen en had ook de zakken van de Sint opgeladen. Tot grote opluchtmg kwam de betrokken wagen juist langs toen ze bij de school stonden te wachten. De bei de zakken waren nog in de vuilnis wagen. De beide Pieten kregen van de Smt een behoorlijke uitbran der. Het was overigens in scene gezet m verband met het school project „Afval, nooit weg" In de school onderhield de Smt zich met de leerlingen Hierna bleef de Smt nog enige tijd bij de longsten, die liedjes en spelletjes voor hem deden. De tweede groep ging naar hun lokaal waar onder elkaar suprises werden uitge deeld. De groep van de oudste teerlingen verzamelde zich ook in hun lokaal. Ook hier waren supn- ses voor hen aanwezig. Door mid del van een bepaalde opdracht moesten zij hun suprise zien te vin den. Vervolgens gmg de Sint naar Hummeltjeshonk waar de groepen 1 en 2 van de St Jozefschool waren verzameld Daar werden door de kinderen mooie tekenmgen aange boden, werden er liedjes gezon gen en stukjes opgevoerd Het door gitaarspel begeleidde dansje sloeg geweldig aan. Zowel de kin deren als de aanwezige ouders en de beide Pieten deden er aan mee. Tot slot ging de Smt naar de St. Jozefschool. Hier was men heel be nieuwd of een van de Pieten die met de fiets van Spanje naar hier zou komen, tijdig gearriveerd was. Tijdens zijn fietsreis waren de leer lingen door middel van bneven, opgenomen bandjes en telefoon tjes goed op de hoogte gehouden over het verloop van zijn reis. Men wist waar hij was en wat hij allemaal tijdens de reis beleefde. Tijdens het bezoek van zijn baas aan de school arriveerde Piet uit eindelijk op zijn fiets. Door de leer lingen werden afzonderlijk liedjes gezonden, een gedichtje voorgele zen over de Pieten gymnastiek en de Zwarte Pieten dans. Door de leerlingen werden aan de Sint en de Pieten een geschenk aangebo den. Vervolgens moesten de aanwe zige moeders ook nog een lied zin gen. De leerkrachten werden ook bij de Smt ontboden. Zij moesten op hun krueen voor hem gaan zitten. Hierna werd hen een kado aange boden dat door de meester met de mooiste snor aangenomen moest worden. SINT JOZEF Dinsdagavond was het de avond voor de bewoners van huize St. Jo seph, de Wagenberg en Sine Cura. Om halfacht was de recreatiezaal geheel gevuld met belangstellende bewoners. Ze werden allen harte lijk welkom geheten door Vroni Mous hoofd van de afdeling huis houding. „We weten niet of de Smt deze avond nog aanwezig zal zijn. Ik heb contact gehad met een van de Pieten Het is al 6 december en de Smt is vertrokken Toch wüde Piet proberen hem terug te halen. Of het zal lukken weet ik niet, dat niets geweest", begroette de heer Hilhorst de goedheiligman. De Sint dankte voor het welkom. „De directeur maakte de opmer king dat ik wat houteng binnen kwam. Ik ben wat moe, doch we hebben het toch gered. We zullen wel eens zien hoe u zich zal voelen als je ook 475 jaar oud ben, gaf de Smt als antwoord Hierna haalde hij een aantal leuke herinneringen op van het afgelopen jaar aan. „Ik weet dat men hier zich erg verbon den voelt met het "Koningshuis. Daarom heb ik een geschenk voor jullie meegebracht. Ik geef dit aan de bewonerscommissie, die hier in het belang van u veel doet Maar het is voor u allemaal." Hierna wordt aan de heer Prinsen van de bewonerscommissie een mooie grote foto van Koningin Beatrix m lijst overhandigd. „Verder heb ik nog een ge schenk", ging de Smt verder „Ik heb vernomen dat men hier m de biljartzaal drie ballen had op pootjes. Nu blijkt dat deze ballen pikpoten zijn. In mijn schatkamer hebben de Pieten gezocht en heb ben twee wit en een rode biljartbal gevonden." De biljartballen wer den overhandigd aan de heer Pe ters een verwoed biljarter, die hem namens zijn medebiljarters m ont vangst nam. Ook zuster Goes wordt bij de Sint geboden. „Ik heb ge hoord dat u hier weg gaatWel heel jammer, doch het is wel een bevor dering voor u. Een gouden hand druk heb ik niet voor u doch wel een pepernoten handdruk." De zuster kreeg een hand van hem vol pepernoten. Na een pauze werd door de Smt met zijn Pieten weer een bmgo ge daan. Na afloop hiervan werden er geschenken aan de aanwezigen uitgereikt. De muzikale medewer king deze avond werd verleend door de pianist Ed Overmars en de gitariste Karen Polkamp. Door de aanwezigen werd volop genoten van de sublieme muziek door hen ten gehore gebracht. Zowel uit de reactie van de aanwezigen als uit de reactie van de Sint bleek dat er door hen van deze voortreffelijke muziek volop was genoten. NIEUWE LIJMAUTOMAAT NU OOK VOOR NON-PERMANENT LIJMEN De nieuwe lijmautomaat Pelikan Roll-fix heeft in korte tijd vele vrienden gemaakt. Geen wonder ook hij heeft het lijmen makkelijk en schoon gemaakt De lijmlaag is op een tape aangebracht en wordt door middel van de handige Roll- fix op het papier overgebracht - spaarzaam, nauwkeurig en zonder knoeien Nadat de lijm is aange bracht rolt de tape zich weer op in de Roll-fix. De lijm wordt dus heel gericht en nauwkeurig gebruikt. Een wel zeer schone manier om papier op papier (knipsels, foto's, enveloppen, etc.) te lijmen Nu is er naast de permanent uit voering ook een non-permanente versie. Hiermee kan het vastge plakte papier (of foto) altijd zonder problemen weer losgemaakt en op een andere plaats weer vastgeplakt worden. Een ideaal hulpmiddel ook in het grafische atelier: vastge plakte foto's kunnen makkelijk weer losgemaakt en opnieuw ge bruikt worden. Ook voor privé-ge- bruik is de Roll-fix non-permanent ideaal. Door op de achterzijde een lijmstreepje aan te brengen kan men de notitie, de foto of wat men maar wil vastplakken en weer los halen Voor duurzaam plakwerk blijft de Roll-fix permanent het aangewezen alternatief. Voor meer informatie: Pelikan Nederland b.v., Postbus 9, 6900 AA Zevenaar, tel. 08360-91111 LEUSDEN - Bij de Bondspaarbank op de Hamershof is dinsdag een geldautomaat in gebruik genomen. Chenten krijgen daarvoor een speciale pas. die toegang geeft tot de automaat. Op deze wijze kunnen zij 24 uur per dag en 7 dagen m de week over hun banksaldo beschikken. Met de pas kan ook bij benzinestations en bij een klein aantal supermarkten betaald worden. De chenten die een pas voor de automaat hebben, krijgen daarbij een geheime code. De officiële ingebruikname werd verricht door de heer T.A.M T el Croenestege. voorzitter van de Stichting Leusdense Kinderopvang. Hij kreeg bij die gelegenheid een beding aangeboden voor het werk van zijn stichtmg. Dwaallichten, heksen, weerwolven, ijzeren veulens, lijk- staties, doodsvoorspellingen, tienurenhonden en erfluis.... Het zijn verschijnselen, die je niet verweacht in de nieuw bouwwijken van Leusden. Toch zijn ze in deze omgeving ooit eens waargenomen. Leusden was minder dan vijftig jaar geleden nog plattelanf. Zonder televisie, video en met niet meer literatuur dan de bijbel. Er waren geen strips, waarin dingen en mensen te zien waren, die eigenlijk niet kunnen bestaan. Dus zagen de mensen in hun omgeving meer dan wij nu om ons heen zien. Dingen om nooit te vergeten. Op stille heiden, in mistige weilanden, op sla pende dijken en in donkere bossen. In Leusden en in de plaatsen er omheen. De mensen vertelden erover. En zo ontstonder er verhalen, die zich in de nevelen rond Leus den afspeelden. Spookverhalen zouden wij ze nu noemen. Tussen 1972 en 1977 verzamelde de heer W.E. Heupers in opdracht van het Amsterdams Instituut voor Dialectolo gie Volks- en naamkunde deze vertellingen. De Leusder Krant heeft toestemming om een aantal van deze verhalen te publiceren. Zij werden door Marianne de Valck be werkt. De plaatsen die in de verhalen voorkomen, werden met behulp van onze medewerker Goos van Leeuwen door onze fotograaf vastgelegd. Elke donderdag zal in deze krant iets worden teruggeroepen van de sfeer die hier vijftig jaar geleden nog heerste en misschien nog niet helemaal verdwenen is. Vandaag het derde verhaal uit de reeks. Rond het beekhuisje is het lang niet pluis (geweest). Wonend in Leusden, vol nieuwbouw met kleine achter-en-voortuintjes realiseer je je niet voortdurend dat het weidse buitengebied als vanouds, heel dichtbij is. Net over het Valleikanaal lijkt in de afgelopen decennia niet veel veranderd. De Laapeerseweg is geen zandweg meer, maar geasfalteerd. De bomen zijn jong, nadat de oude een paar jaar geleden door ziekte en storm geveld werden. Maar de boerderijen staan nog steeds spaar zaam verdeeld langs de weg. Het kost soms minstens tien minuten om van de een naar de volgende te lopen. Wie daar loopt in alle eenzaamheid, 's morgens vroeg, wanneer de na jaarsmist over de weilanden hangt of 's nachts wanneer door het ontbreken van straatverlichting het nog ouderwets donker is, heeft geen moeite om zich zaken voor te stellen, die het daglicht niet kunnen verdragen. Nog ter hoogte van de Kanaal- weg, loopt de Laapeersebeek. De tweede beek die men passeert wan neer men de Laapeerseweg af loopt is de Moorsterbeek. In dat gebied, tussen de Lapeerse en de Moorsterbeek, rond de boerderij met de naam 't Beekhuisje, is veel te doen geweest in de Nevelen rond Leusden Wilhelmus Richardus Vos, geboren in Leusden in 1897 vertelde aan de officiële geschied schrijver de heer E Heupers. „Vader en moeder waren een half jaar getrouwd toen ze noar de Laapeerseweg m 't Beekhuisje on der Amersfoort gingen wonen, dicht bij Leusden Nog later ver huisden ze naar de boerderij de Kleine Mossel. Dit huis was vroeger een tabaksschuur die tot boerderij werd verbouwd. Tot mijn acht-en dertigste levensjaar heb ik in Leus den gewoond. Toen ging ik trou wen en verhuisde ik noar Achter veld. 't Was vroeger een heel ande re tied dan op 't ogenblik. De men sen geloofden, maar waren ook slim biegelovig." „De mensen van toen zagen al tied veurschimmen en spooksels. Mien moeder was bang veur een liekstaatsie, ze het het vaak verteld, die een buurvrouw weken van te voren had zien passeren op de Laapeerseweg. De vrouw had dui delijk een boerenwagen zien voor bijgaan met de zondagse leie erop. Twee zwarte peerde er voor en vrouwen in 't zwart zaten er boven op. Buurvrouw vertelde zelfs aan m'n moeder wie er op het kistje zat, wie de voerman was. Nu is, of was het altied zo, dat een lijk gehaald moest worden en hiertoe namen ze meestal de kortste weg naar 't starf- huus. Gelukkig, zei moeder die bang was dat het bie ons onder het dak zou gebeuren, was de hek- staatsie achter de boerdenj langs getrokken. Buurvrouw had het dui delijk gezien. Later heurden wie dat de veurschim was uutgekom- men want bie ons gmg toen al gauw een kindje dood. De veurschim was hier gewis uutgekommen." Moeder had het altied over dwoallichtjes die over de plas of de hei kwamen aanzweven. Ze kwa men aan de deur toe en gingen dan weer weg. Mense, mense, zoals sommigen er bang veur waren. Als het dwoallicht tot de deur kwam, dan was het weer zo'n veur schim en altied was de dood ermee gemoeid. Er werd gebeden, dat het lijden voorbij zou goan en de dood Broer en zus Vos vertelden de officiële geschiedschrijverde heer E. Heupers. de volksverhalen, zoals zij die hoorden tijdens hun kinderjaren die ze op de boerderijen 't Beekhuisje en De Mossel doorbrachten. Boerderij De Mossel is te vinden aan het einde van de Zwarte Weg. een zijweg van wat tegenwoordig de parallelweg langs de rijksweg Leusden-Hoevelaken is. Boerderij aan de Moorsterbeek. Goos van Leeuwen, medewerker van de Leusder krant en onze gids bij de speurtocht naar de plaatsen in onze serie spookverhalen, dacht dat deze boerderij het Beekhuisje is. dat in het verhaal van deze week een rol speel. De heer Steenkamp, die in dit huis geboren is.' zegt echter dat het Beekhuisje naast zijn geboortehuis staat Wie het beter weet, mag het joggen ons met mocht bezoeken. Nou ik heb je al verteld dat er mensen waren die een hekstaatsie bij ons hadden zien aankomen en dan op eens waren die aan de kant gezet, moar ze zagen en hoorden niks, totaal niks. Ze werden gewoonweg opzijgezet, ,,'t Is voak veurgekom- men en moeder kon vertellen wie of 't overkommen was. Weer waren 't veurschimmen, anders mks. Ma ria Everarde Vos. geboren in 1988 voegde daaraan in 1962 toe: „In Leusden werden de mensen vroeger begraven op een gewone boerenwagen met een boeren paard er voor. Vier, soms zes vrou wen zaten helemaal in het zwart op de kist. De dode werd in de buurt aangezegd doar een man, de aan zegger zeiden wij, die met een stokje op de ramen of de deur tikte en dan de mensen mededeelde wie er was gestorven. Maar er wa ren ook ouwe Leusdenaars die hadden al veurtekens gehoord. „Daar komt weer wat", zeiden de oude mensen, „bij ons is al op de deur geklopt lest". Dagen van te voren wisten ze het al. In het gebied rond het Valleika-

Leusder Krant | 1988 | | pagina 7