Opel Vectra 1.8 S GL: probleemloze middenklasser Saab breidt programma uit Goed uitgerust de winter door leusder krant Door Henk Budding DONDERDAG 8 DECEMBER 1988 BARNEVELD - Sinds enkele weken staat de Vectra bij de Opel-dealer. Een gloednieuw ontworpen model, dat de zeer populaire Ascona vervangt. Opel zet met de Vectra een be slissende stap naar de auto van de toekomst. Volgens Opel is de Vectra de eerste auto ter wereld, die helemaal door de computer is berekend. Deze computer is uiteraard gevoed door hoog gekwalificeerde in genieurs. Zelfs de naam Vectra ontsproot uit het brein van deze super computer. Vectra heeft geen enkele oorsprong, maar ligt gewoon lekker in de mond. Bedoelde computer, Super- Cary genaamd, hoort tot de beste en snelste ter wereld en is speciaal bestemd voor indus triële konstruktie en ontwikke ling. Zoals van Opel gewend, levert het merkt De Vectra met keus uit een groot aantal uit voeringen, diverse motoren en behalve vóór - zelfs vierwiel- aandrijving. Ik koos de mijns inziens meest in de smaak val lende versie, de 1.8 GL sedan. Evenals de Ascona is er voor de Vectra een vier- en vijfdeursuit- voenng In samenwerking met Steyr-Daimler-Puch ontwikkelde Opel bovendien een vierwielaan- drijvingssysteem voor de Vectra, verkrijgbaar op de 1.8 en 2.0 1 mo dellen, Tegen meerprijs 2.900,-) voorziet Opel de Vectra van een nieuw ontworpen automatische vierversnellingsbak, die in drie standen ingesteld kan worden: eco nomy voor normaal rijden, sport voor sportief gebruik en winter voor wegrijden in sneeuw of ijzel, Mede door zo'n 1500 testen in de windtunnel ontstond er een gladde ronde carrosserievorm met een lage Cw-waarde van 0.29, met een sterk aflopende neus, in het dak doorlopende deuren, half ver zonken ruitewissers, geïntegreerde bumpers en verzonken regengoten in het dak en zonder uitstekende delen, behalve dan de twee van binnenuit te verstellen forse bui tenspiegels. Via de achterklep die tot op de bumper valt en rechtstandig om hoog blijft staan, bereik je makke lijk de grote bagageruimte met een inhoud van 530 liter. Ruimte te kort. Dan creëer je neer door de achterbank nr.ar voren te klappen. Het is dan nog niet zoveel als in de vijfdeurs, maar toch aardig wat. Duurdere uitvoeringen bezitten een deelbare rugleuning Over het dashboard niets dan lof Niets overdreven, maar een voudig en duidelijk. Op de plaat sing van hendels, schakelaars en schuiven geen kritiek. Het verwar- mings-ventilatiesysteem werkt middels drie schi iven, wat ook Dc winter staat weer voor dc deur met zijn plotseling invallende kou, onverwachts gladde wegen en regen, mist en modder. Het is nu de tijd de auto, maar ook het eigen rijgedrag aan de nieuwe situatie aan te passen. De winter associëren we onder meer met strooizout en invretend roest Derhalve is het de eerste taak de auto zo te conserveren, dat hij ook in het komende jaar nog kritische blikken kan doorstaan. Grondige wasbeurt Allereerst krijgt de auto een grondige wasbeurt, carrosserie, onderkant en motorcompartiment worden gereinigd. Tijdens het war me jaargetijde hebben steentjes, die door de wielen tegen de bin nenkanten van de spatborden zijn geslingerd, daar de beschermende laag beschadigd. Die moet nu, maar pas nadat hij volkomen ge droogd is, worden bijgewerkt. En bedenk wel. de steentjes hebben op die plaatsen voor onheil ge zorgd, die het slechts toegankelijk zijn. Verzorging van de lak Daarna worden de lakbeschadi- gingen verholpen. Hierbij dient u uw ogen zorgvuldig vooral onder de „gordellijn" de kost te geven. Bijzonder kwetsbare plaatsen zijn de zones onder de bumper, de fels- randen van voor- en achterspat borden, dc deurstijlen, de onder kanten van de deuren en de drem pels Het is ook belangrijk erop te letten, dat de afvoeropeningen aan de onderkant van de portieren open zijn Vervolgens zetten we de auto met een goed middel in de was en de carrosserie glanst weer en is weer beschermd De verchroomde delen (bumper, sierstrips, wieldop pen) hebben behoefte aan een spe ciaal polijst- en conserveringsmid del. Portieren en interieur Spuit met bijvoorbeeld een ge bruikte wegwerp-injectiespuit (voor eenmalig gebruik) ca 0.5 cc machineolie in elk deurslot (ook in dat van de kofferbak.) Bij het in drukken van de spuit deze weer langzaam terugtrekken, zodat de olie in de slotcilinders goed wordt verdeeld. Daarna de sleutel enkele malen insteken en weer uittrekken en het sluitmechanisme ronddraai en. Bevroren deursloten en defros ter-sprays, die meestal op het kri tieke moment niet bij de hand zijn, kunt u nu vergeten Wat betreft het interieur het vol gende. De vettige film op de bin nenkant van de ruiten bestaat voor het grootste deel uit verdampte weekmakers, afkomstig uit de kunststofonderdelen, condensatie van uitgeademde lucht en bij ro kers ook nog de sigarettenrook, die erop is neergeslagen. Deze film wordt nu met een ruitenreinigings middel volkomen verwijderd. Bij het rijden in het donker zult u zich daarna verbazen over het geringe verblindende effect van tegemoet komend verkeer. En nog een tip bij beslagen ruiten nooit met de hand wissen, want die bevat vet en dit zorgt dan weer voor verblin dende reflectie. Vóór het invallen van de eerste vorst moet aan het water van de ruitenwisserinstallatie nog anti vries worden toegevoegd. Daarna deze even in werking stellen, zodat de beschermende vloeistof tot in de sproeiers kan doordringen. Daar het koude jaargetijde tevens ook het natte is, helpt oma's huismid deltje tegen doorweekte schoenen ook om het interieur droog te hou den: een oude krpnt onder de vloermat zuigt sneeuw- en zoutwa ter op. Deze moet natuurlijk wel af en toe worden vervangen. Motorcompartiment Een blik onder de motorkap is net zo belangrijk als alle andere voorbereidingen. Indien nodig moet de luchtaanzuigslang in de winterstand worden gezet. Bij sommige merken gaat dit automa tisch. Geoxydeerde plugverbindin- gen in de wirwar van elektrische bedrading zijn u dankbaar, als u ze even met contactspray besproeit Nieuwe bougies en een controle van de ontstekingsinstallatie, de accu, het koelwater en de vcrlich- tingsinstallatie in de garage vor men de afronding van voorberei dingen voor de winter. Wintergereedschap Er zijn enkele stukjes gereed schap, die nu de interieuruitrusting dienen te completeren- ijskrabber voor de ruiten, defroster-spray (bijvoorbeeld om vastgevroren rui- tewisserbladen los te krijgen), zak lamp en een wollen deken. De bei de laatste dingen leert u pas goed waarderen, wanneer u in opge waaide sneeuw vast komt te zitten. Daartoe behoort ook nog een ge vulde reserve-jerrycan in de kof ferbak. Naargelang uw woonplaats en reisdoel dient ook nog een extra stel winterhanden (op velgen) klaar te staan, zodat - indien nodig - snel kan worden gewisseld. Als u al deze adviezen heeft op gevolgd, kan de winter weinig ver rassingen meer voor u in petto heb ben. Men is niet meer overgeleverd aan het toeval, maar men heeft het plezierige gevoel de nodige voor zorgsmaatregelen te hebben ge troffen. HONDA Exact 2269 kilometer op één li ter brandstof. Een ongelooflijk re cord bereikt door vier Hondame- dewerkers in de inmiddels beroem de zuinigheidswedstrijd op het cir cuit van Silverstone in Engeland Als „Team 1200" werkten deze vier mannen tijdens de voorberei dingen volkomen onafhankeh|k van Honda Motor Co- aan een uniek voertuig. Het oude record van 2014.7 kilometer stond op naam van General Motors. Met een lengte van 280 cm en een breedte van 70 cm heeft het voertuig, dat slechts 28 kg weegt, een bijzondere vormgeving. Het bezit een 100 cm3 brandstof tank, een carbon monoque chassis, drie aluminium wielen en een zestakt- motor met een inhoud van 40 cm3. Liep Honda altijd al voorop met viertakt-technologie, nu dus een motortype dat aan de gebruikelijke vier slagen van de viertaktmotor twee slagen toevoegt. De zesslag- motor is hiermee geboren. Zowel de in- als uitlaatslag wordt opge deeld in twee slagen, waardoor de Begin februari 1989 maakt d Saab 9000 CD injectie zijn op wachting op de personenauto RA te Amsterdam Alle Saabs 9001 Turbo krijgen het Saab Direct Igni tion systeem, kortweg Dl. Dit corn putergestuurde öntstekingssys teem zorgt ondermeer voor opti male start onder alle omstandiglie den. Elke bougie bezit een eigei bobine Deze vier bobines bevin den zich in één gesloten cassette Een stroomverdeler en bougiek bels zijn niet meer nodig. Voord len zijn een lager brandstofve bruik een ontsteking die noo meer bijgesteld hoeft te worde lagere onderhoudskosten, betei vonk en een optimale verbrandii met als resultaat, schone uitlaatga sen. Met dit voertuig reed hlorida één op 2269 kilometer. uitlaatgassen effectiever afgevoerd worden en efficiëntere verbran ding en hogere compressie. Op de vondst is in oktober '87 al patent verleend OPEL Vanaf nu levert Opel zijn vlagge- schip, de Senator standaard met houtinleg in het dashboard en de deuren, een nieuw soort velours tapijt, beklede voorstijlen, waar schuwingslampen in alle deuren, verlichte make-upspiegel, zwarte bies op de achterlicht-units en een autosleutel met verlichting. Tevens bezit de Senator CD nu af fabriek lichtmetalen 7J x 15 sportvelgen. LADA Ook in de Russische automo bielindustrie mist de „perestroika" (vooruitgang) zijn uitwerking niet Zo is de rol van V/O Auto-export, de overkoepelende in- en export organisatie gedegradeerd tot slechts een begeleidende. De orga nisatie heeft niet langer de alleen verkoop van in de Sovjet-Unie ge produceerde auto's, maar bemid delt nu alleen nog tussen de fabri kant en importeurs. Dat houdt in dat ook Gremi auto-import te Gro ningen zijn zaken op een andere Saab 9000 CD manier afhandelt. Gremi werkt nu rechtstreeks met de Russische auto-industrie. Deze nieuwe vrijheid bij de Rus sische Automobielproducenten heeft een grote creativiteit tot re sultaat. Er wordt nu met veel ener gie gewerkt aan modellen voor de jaren negentig. Zowel qua vormge ving als techniek moeten deze nauw aansluiten bij wat de West- Europese en Japanse industrie in dat decennium te bieden zal heb ben Soms wordt een grote stap op technisch gebied gezet door weten schap te kopen (licentie), maar ook wordt geput uit eigen creativiteit Het resultaat van deze vernieu wende geest, is, dat de traditionele Russische auto - robuust en dege lijk - langzaam maar zeker wordt ingehaald door een heel nieuwe generatie wat overigens niet bete kent, dat de huidige Lada 2100-lijn opeens is verdwenen Wel vormt de Samara 3- en 5-deurs de komen dejaren de kern van het Gremipro- gramma Onlangs presenteerde de Russen de Aleko 141. Het betreft een vijf- persoons (nou ja?) kleine mid denklasser met voorwielaandrij ving. Onder de motorkap staat een vierpitter met een inhoud van 1570 cm3 goed voor 54 kW (73 pk). Hij komt voorjaar '89 naar Nederland. Een jaar later volgt de Aleko voor zien van een (Volkswagen-) diesel motor Daarna volgen de Tavria en Ocka. Eerstgenoemde is een drie- deurs wagen met een viercilinder 1 1 motor met een vermogen van 37 kW (51 pk). De Ocka, ook een driedeurs, bezit een tweecilinder machientje met een inhoud van 650 cm3. Beide krijgen voorwiel- aandrijving. AUTO '89 Deze week valt „Auto 89" van Fred van der Vlugt door m'n bri venbus. Een handzaam boekwe over alles wat met personenauto te maken heeft. Het biedt aanzie lijk meer informatie dan voorhee zonder dat de prijs 19,95) stee Uitgeverij Wereld op Wielen Pi ductions die Auto '89 uitbren handhaafde de redactionele fc mule van één model per pagic totaal meer dan 280 auto's. Vero zien we in „Auto 89" een gedee in kleur, met aandacht voor kli sieke auto's uit de periode 191 1970, rijkelijk voorzien van iü straties Nieuw in boekwerkjes: miriitests van de meest populaire it denklassers, aangevuld met de t langrijkste plus- en minpunt* Vaste rubrieken als een prijslijst „altijd nieuws" met een blik in toekomst ontbreken ook nu m Kortom: een handzaam en pieS leesbaar naslagwerk voor ied< autoliefhebber Opel Vectra Volvo 440 TESTRAPPORT Opel Vectra 1.8 S GL Cilinders/inhoud cm3 4/1796 Max. vermogen kW(pk)tpm 65(88)5400 Max. koppel Nm(mkg)tpm 143(14.6)3000 Topsnelheid 180 Acceleratie 12.2 Testverbruik ltr/100 km 7.8 Tankinhoud 61 Aktieradius 781 Brandstof Eurosuper Loodvrij ja Katalysator nee Lengte 44.3 Gewicht leeg 1040 Max. trekgewicht 1250 Aandrijving voor Bandenmaat 175/70/TR14 ABS nee Storing testwagen geen Prijzen Vectra 1 6 i GL 29.750,- Vectra 1.8 S GL 30.65.3,- Vectra 2 Oi GT 1 37 950 - Vectra 2.0i CD 41.400.- Aflcveringskosten 398,- Opmerkingen alle wagens hebben een vijfversnellmgsbak Mitsubishi Volvo 440 GL 4/1721 64(87)5700 130(13.2)3600 178 11.5 7.5 48 638 Eurosuper ja Ja 431 1018 1100 voor 175/65TR14 nee 31.250,- 460, Mitsubishi Galant 1.8 GL 4/1755 63(86)5500 133(13.6)3500 162 13.8 7.7 60 780 Eurosuper ja ja 454 1124 1300 voor 165/SR14 nee I 32.845- 379.- eenvoudig met één zou kunnen. Door de bovenzijde van het niet in hoogte te verstellen dikke driespa- kig stuur is in het midden een grote gecombineerde snelheidsmeter/ kilometer en dagteller te zien. Die meter, die erg optimistisch 220 km/u aanwijst, wordt geflankeerd door een brandstof- en koelvloei stoftemperatuurmeter met daar onder legio waarschuwings lampjes. Dat bij de ontwikkeling vooral aan zakelijke rijders is ge dacht, blijkt uit de vele aflegruim- ten en vakken voor spulletjes inclu sief een afsluitbaar kastje. Verder nog te noteren, in hoogte verstelbare gordels vóór en heup gordels achter, wegklapbare hand grepen in het plafond, handgrepen op de deuren een middenconsole, zes roosters voor luidsprekers en in hoogte te verstellen open gewerkte hoofdsteunen op de stoelen. Op de fijn zittende stoelen, bank en delen van de deuren van de testwagen zit nogal besmettelijke licht grijze bekleding. Dat geldt in mindere mate ook voor vloer en plafond. Uiteraard harmoniseert het wel goed met elkaar en met het overige interieur Onder de motorkap zien we dwarsgeplaatst een viercilinder 1.8 L krachtbron, die 65 kW (88 pk) bij 5400 tpm levert. Een elektronisch gestuurde carburateur voorzien van automatische choke verzorgt de juiste voeding. Voor bezit de 443 cm lange Vectra onafhankelij ke wielophanging met schroefve- ren. Achter semi-onafhankelijke eveneens met schroefveren. Rond om telescoopschokdempers en vóór en achter een stabilisator. Het tandheugel stuursysteem is niet be krachtigd en dat blijkt tijdens de testritten een gemis. Het vraagt 4.6 omwentelingen om van uiterst links naar uiterst rechts te draaien. Rijden Na een week kris-kras door Ne derland is de eindconclusie, dat Opel met de Vectra een oerdegelij ke tijdloze ruime en doelmatige middenklasser op de weg zet. En dat nog voor een redelijke prijs ook. Zowel vóór als achter be schikken inzittenden over vol doende hoofd- en beenruimte. Dit mede dank zij de veel rondere dakli|n dan die van de Ascona. De Vectra 1.8 S ontpopt zich als een fijne, betrouwbare reisgezel Het rijgedrag staat op prima niveau. Hij hoort lang met tot de orde der scheurijzers, liefhebbers van een rappere Vectra moeten aan een 2 Oi denken. Maar waar is het ei genlijk voor nodig? Fel accelereren kost alleen extra brandstof en ban den en voor je het weet, duik je bij een voorganger naar binnen. Daar naast is een topsnelheid van 180 km/u voor de 1.8 op onze wegen ruim voldoende of, om precies te zijn, zelfs te veel. Tijdens de eerste kilometers is het nogal wennen aan de sterk aflo pende neus. Nog enkele kritische kanttekeningen: de vijfbak trekt „onderin" niet bijster hard Fre quent schakelen om de zaak op tempo te houden moet dan ook. De „vijf" is met een overbrengings verhouding van 0 71:1 een pure overdrive. Slecht startende motoren zie je tegenwoordig bij normaal onder houd zelden meer Na even aanra ken van de contactsleutel loopt het machien als een zonnetje. Allen bij een hoog toerental en boven 140 km/u dringt een stevige rauwe toon naar binnen door Aangezien windgeruis niet opdringerig wordt, blijft het normaliter redelijk stil in de cabine. De besturing werkt nog al zwaar, maar wel vrij direct. Van vaagheid is niets te merken, ook niet bij hoge snelheden Oneffen heden in het wegdek en zijwind hebben vrijwel geen invloed op de koers. Tijdens snel bochtenwerk wil de neus graag naar buiten, wat overigens goed te corrigeren is met het gaspedaal. Opel veert de Vectra nogal straf af. Grote hobbels wordèn mooi gladgestreken. Kleine kosten meer moeite en scherpe richels in de weg zijn duidelijk merkbaar aan het stuur, ben compliment voor de remmen. Bijna zonder blokkeer) neigingen komt de leeg 1040 k wegende massa over een korte ai stand tot stilstand. Althans op eet droog wegdek Door het vele licht getinte glaj werk geniet je rondom een ruiij zicht. Kortom, de Vectra is een pn bleemloze auto voor de jaren '9 die het zeker weer gaat makei Stuurbekrachtiging is echter aan l raden. Meerprijs f 1644,- ine BTW. BARNEVELD - Liefhebbers van meerkleppentechniek kun nen nu bij Saab, behalve voor de 9000 ook in de 900-serie terecht. De nieuwe 900i 16 past netjes tussen de 900i en de 9000i. Sinds de intróduktie van de Saab 900 in 1978 stond de ontwikkeling van dit karakteristieke Saab model niet stil Groeide de 900 qua vorm al richting 9000, nu levert Saab de 900 dus zelfs met de uit de 9000 afkomstige moderrie tweeliter 16- kleppen motor. Dit blok staat borg voor 94 kW (128 pk) met katalysa tor. Hij sprint van 0 - 100 km/u in 11.5 sec en haalt een topsnelheid van 175 km/u. Geen indrukwek kende getallen, maar meer dan vol doende voor het overvolle wegen net. Het voordeel van deze machi ne moeten we voornamelijk zien in zijn zuinigheid en soepelheid Door toepassing van een nieuw uitlaat- en ontstekingssysteem le vert de motor nu vijf pk extra. Alle schone 16-kleppen tweeliter moto ren met dubbele bovenliggende nokkenassen zijn voorzien van het nieuwe Bosch LH 2 4 benzineinjec- tiesysteem. In vergelijking met de voorgaande 16-kleppenversie met katalysator reduceert dit systeem de hoeveelheid schadelijke uitlaat gassen tot zo'n 50%. als de auto gestart wordt bij een temperatuur onder 20° C. Een sensor in het sys teem kontroleert elk ontstekings tijdstip in iedere cilinder en wan neer het schadelijke „pingelen" optreedt grijpt het in door het ont stekingstijdstip per cilinder in etap pes van drie graden te verlagen Saab 900 Turbo Vanaf nu zijn alle Saab Turbo modellen leverbaar met de 16- kleppenmotor Tot de omvangrijke standaarduitrusting van alle Turbo modellen hoort onder meer cen trale deurvergrendeling, lichtme talen velgen, koplampwissers, elektrisch verwarmde voorstoelen (moet je van houden!) en getint glas. Voor nog meer uiterlijke spor tiviteit kan vanaf de fabriek een speciaal sportpakket besteld wor den, dat bestaat uit een verlaagd chassis, extra stabihsatorstangen, verzwaarde schokdemperes, 5V2 inch lichtmetalen velgen en een driespaaks lederen stuur en lede ren pookhoes. Zowel de Saab 900 T 16 als de bijzonder fraaie 900 T 16 Cabriolet is vanaf modeljaar '89 leverbaar met een automatische transmissie.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 8