aap van Berkum soleerde subliem Wethouder Blom onthult bouwbord Muziekschool leustlev* krant 110 14 Die wachtmeester loopt al jaren te zeuren" Het enige leuke van strijken s de verzameling strijkbouten" azz-avond met zilveren lijstje bij kwartet Wiebe Haanstra T" oete wegens onterecht gebruik handelaarskenteken Wintervoedering (2) DINSDAG 13 DECEMBER 1988 plaatselijk nieuws EUSDEN - Het wordt steeds meer duidelijk dat het kwartet au Wiebe Haanstra, na verloop van tijd het vaste huisorkest an jazzcafé De Swartesteegh, kan rekenen op een gericht, tecifiek georiënteerd en geïnteresseerd circuit van liefheb- ers, dat zich niet de kans laat ontgaan om de jazzavond van liebe en de zijnen mee te beleven. Dat kwam ook afgelopen jnderdag weer tot uiting in de sessie, waarin als gast was itgenodigd de begenadigde, veelzijdige amateur Jaap van erkum. »t mag langzamerhand een feno- een heten dat het kwartet, waar in de capaciteiten en kwaliteiten deze kolommen met regelmaat m de orde komen, telkens weer staat is om passende aanvulling vinden om te komen tot een presentatie, die uiteindelijk leidt tot een sluitende, vrijwel vlekke loze uitvoering. Dat was ook nu weer het geval. Het mag soms lij ken dat in het bestaande am biance de aandacht voor het ge- bodene verslapt, het tegendeel blijkt waar; het kritisch vermogen en de waardering voor het niveau van het optreden blijft regelrecht overeind en dat dwingt de execu tanten (gelukkig) tot het slot van de sessie tot optimaal presteren. ROUTINE Wat de keuze van de gast van de avond betreft, Haanstra en de zij nen hebben nauwelijks op deze laatste jazz-avond van het jaar een betere hebben kunnen doen dan die van Jaap van Berkum, saxofo nist/trompettist. Deze 48-jarige routinier immers is een amateur- len bejaarde inwoner van erpenzeel, eigenaar van een ntal garagebedrijven, was in ludenberg door een wacht- iester aangehouden en be ard, omdat hij met een hande- irskenteken op zijn Mercedes kI. Een dergelijk kenteken g alleen onder bepaalde voor arden gebruikt worden, zoals ia or een proefrit of verkoop van t0 n auto. nt Op de strafzitting van 8 decem- r betoogde verdachte veront- ardigd dat hij inderdaad za- )U lijk bezig geweest was op het iment van zijn aanhouding. .Edelachtbare, die wachtmees- kent me, die heeft de pik op me. heeft er al jaren over gezeurd en musicus van uitzonderlijk niveau. Hij is een streekgenoot, die sinds jaar en dag deel uitmaakt van de 'Tempting Seven', een in deze om geving algemeen bekende groep, die zich een uitstekende naam heeft verworven en dan ook kan bogen op een redelijk grote popu lariteit. Jaap: ,,Het is met die Tempting Se ven destijds eigenlijk een beetje opmerkelijk begonnen. In het be gin was het een schoolbandje van de Rijks Scholen Gemeenschap, de RSG, waar ik dus op school was. Be spreek dan van zo'n dertig jaar geleden. Misschien is het in dit verband wel aardig op te mer ken, dat we met de Tempting Se ven, het schoolorkestje van vroe ger, nog zijn gevraagd om op te treden ter gelegenheid van het 115-jarig bestaan van de RSG. En dat werd een groot succes, zowel voor de school als voor ons, de oud-leerlingen." LOOPBAAN Nog even iets meer over de alles zins gedenkwaardige loopbaan van de gastsolist van deze avond m het jazzcafé De Swartesteegh. Twintig jaar lang is hij leraar Ne derlands geweest in zijn toenma lige woonplaats Soest. ,,Het onder wijs heeft mij altijd bijzonder aan getrokken. Ik heb altijd met erg veel plezier voor de klas gestaan. Ik ben ook van memng dat er een zekere samenhang is tussen het lesgeven en het uitoefenen van muziek als hobby en dan denk ik aan de gedrevenheid, de nood zaak van discipline. Jaap van Berkum heeft sinds kort een voortreffelijke oplossing ge vonden om zijn ambities op het gebied van werk en hobby moge lijkheden te bieden tot volledige ontplooiing. Sinds begin septem ber van het vorig jaar heeft hij aan de Weverssingel in Amersfoort een studiebegeleidingsinstituut, dat hij samen met zijn vrouw leidt. Een staf van inmiddels reeds zes tien medewerkers geeft aan dit in stituut thans lessen aan middel bare scholieren, die bij hun studie leiding en begeleiding nodig heb ben. Zo blijft Jaap van Berkum aktief in wat voor hem nog altijd op de eer ste plaats blijft: het onderwijs. ALLURE De muzikant Jaap van Berkum mag als ras-amateur worden ge kwalificeerd als een man van bij zondere allure. Hij beheerst de saxofoon en de trompet en per soonlijk geef ik de voorkeur aan zijn ambouchure op het riet. Maar dat neemt niet weg dat hij zich hoog-artistiek tweezijdig mag noe men in de wereld van de muziek: wie mag zich zo begaafd noemen op een duidelijk begrensd terrein, dat voor professionals nauwelijks begaanbaar mag heten? Van Berkum heeft het wel. Hij kan geen noot lezen, zo groot als een koe. Jaap: ,,Dat betekent dus dat ik op een avond als deze enorm moet opletten. Wiebe Haanstra bijvoorbeeld speelt volstrekt an dere akkoorden. En omdat ik met kan 'lezen' moet ik afgaan op ge hoor en geheugen." Jaap van Berkum blijkt er geen probleem mee te hebben. Niet al tijd, althans. Soms wel, dan weer niet. In 'Lady be good' blijkt hij toch ook op trompet grote kwali teit te kunnen etaleren. En dat zelfde - het mag best eens gezegd - voor Wiebe's 'Nancy with the laughing face'. Ja, weer een jazz avond met een zilveren lijstje! ■Hum* •*3»# Hetbouw'bord van de nieuwbouw van de Muziekschool aan de Zwaiteweg. Vrijdag onthulde wethouder Blom dit bord, waarmee zij het begin van de werkzaamheden inluidde. LEUSDEN - Vrijdagmiddag om vier uur waren bestuursleden, gebruikers, buren en officiële be trokkenen aanwezig bij de ont hulling van het bouwbord van de muziekschool Leusden aan de Zwarteweg. Hiermee maakte wethouder Evelien Blom duide lijk dat de verbouw en aanbouw van de muziekschool in Leusden, definitief is begonnen. In de afgelopen weken is hard gewerkt aan de noodzakelijke af braak van met name het tussenge- deelte. Voor de voormalige voor pui van de muziekschool zijn aan de Zwarteweg al de funderingen te zien voor het aan te bouwen ge deelte. De heer P.C.J. Janssen, voorzitter van het bestuur van de muziekschool, wees in zijn toe spraak onder het bouwbord op het feit dat de eerste plannen voor een passende huisvesting vijftien jaar geleden werden ontvouwd. „Wij beleven deze start van de bouw dan ook op twee manieren. Allereerst als een zucht van ver lichting na vijftien jaar zoeken en streven. Daarnaast ook als de defi nitieve erkenning van de continuï teit van deze muziekschool, wat een geweldige stimulans is om nou ga ik naar een garage om die Mercedes, die ik zelf opgeknapt heb, te laten keuren en hij komt opeens naar me toe en neemt m'n kenteken in beslag!" Het „er al jaren over zeuren" klopte met het procesverbaal van de agent, die over „een aantal eerdere waar schuwingen" sprak en dat pleitte nou niet direct voor de onschuld van verdachte. Zowel de officier als de kantonrechter achtten het ten- lastegelegde dan ook bewezen. „Gezien uw beroepsuitoefening ernstig," vond de officier die 400,- eiste. „Ik heb nog nooit in 60 jaar een overtreding begaan," mopper de verdachte, „en ik heb zelf een auto. Die Mercedes heb ik niet eens nodig." „Dan moet u er ook niet in rijden" vond de kantonrech ter Mr. de Klerk, die hiermee het laatste woord had en 250,- boete oplegde. Een automobilist uit Barneveld was in Garderen, op de Hogesteeg, de macht over het stuur verloren, wat nogal wat consequenties had gehad. Hij kwam „in een moment van onoplettendheid," zoals hij destijds tegenover de politie ver klaard had, in de berm terecht. Hij probeerde bij te sturen, slipte, raakte een boom en kwam op de verkeerde weghelft terecht, waar hij een aanrijding veroorzaakte. De tegenpartij belandde in het zieken huis, met gelukkig geen blijvend letsel. „Maar dit had doden kunnen kosten" constateerde de officier, die het slechte weer geen excuus vond. „Een onduidelijke verkeers situatie of slecht weer zijn juist re denen om extra voorzichtigheid m acht te nemen." Ze eiste 400,- boete en een voorwaardelijke ont zegging van het rijbewijs. Gezien het blanco strafregister van ver dachte nam de kantonrechter die laatste eis niet over en legde hij 250,- boete op. Op het terrein van een varkens- mesterij m Stoutenburg had de AID voedsel- en slachtafval aangetrof fen, wat verboden is in verband met de volksgezondheid. De eige naar ontkende dat zijn varkens deze resten te eten kregen. „Ik was met thuis toen ze kwamen. Ze heb ben afval gezien met wat frietjes er in en toen maar gedacht dat ik dat als voer gebruikte." „Maar u mag het zelfs niet op uw bedrijf voor handen hebben" merkte de kan tonrechter op, die vond dat de be wijsvoering van de AID toch vrij grondig was. Ze hadden m de buurt geïnformeerd en gehoord van het Zeister ziekenhuis en van het res taurant Oud Londen dat er regel matig een bedrijfsauto, die eigen dom was van verdachte, etensafval kwam ophalen. „Dat wordt inderdaad met mijn auto opgehaald en naar een koeierimesterij gebracht, waar ze er voer van maken" was zijn weer woord. „Maar op uw terrein vonden ze lege kliek-vaatjes, met een totale inhoud van 3UU liter. Bovendien hebben ze de troggen nagekeken en daar vonden ze aardappelres- ten in." Al met al werd het tenlaste- gelegde wettig en overtuigend be wezen geacht en werd een boete van 500,- opgelegd, waarvan de helft voorwaardelijk. „Voor je achter het stuur gaat zitten van de auto van iemand an ders, moet je eerst nagaan of alles klopt. Banden, licht, verzekering, controleer de zaak, want je bent zelf verantwoordelijk." Deze dringende raad kreeg een jongen uit Amersfoort, die zijn vriend, die te veel op had, even met diens eigen auto thuis had ge bracht. „Dne straatjes maar, ik kon hem toch niet met zoveel alcohol op, achter het stuur laten kruipen" ver weerde verdachte zich veront waardigd. Nee, maar in zo'n geval kun je beter - en goedkoper - een taxi bellen, vond de kantonrechter. Het feit dat verdachte bovendien geen geldig rijbewijs had kunnen tonen, omdat hij zijn Antilliaanse rijbewijs niet ingewisseld had voor een Nederlands, maakte zijn zaak niet beter. Hij kreeg 100,- voor de laaste overtreding en 500,- we gens het rijden zonder verzeke ring, waarvan 350,- voorwaarde lijk. Nog te veel, vond hij. door te gaan. Waarna mevrouw Evelien Blom inging op de vele be tekenissen die muziek voor de mensen kan hebben „Dat het ook een symbool van goede harmonie voor de buurt mag zijn." Om vervol gens de zwarte gordijnen voor het bouwdorp open te trekken die een kwartier daarvoor onder belang stelling van het publiek met veel inspanning waren opgehangen en dicht getrokken. Na het onthullen van het bouw bord mocht iedereen de hoek van de Zwarteweg verlaten, hetgeen menig automobilist goed uit kwam, om binnen in de muziekschool de bijbehorende receptie bij te wo nen. Op weg naar ,,'t Kippenhok" zoals de wethouder een gedeelte van de muziekschool had omschre ven, kwamen de genodigden langs zes jonge drummers die een in drukwekkend sychroon nummer lieten horen. Binnen speelde het eigen „salon" orkest van de mu ziekschool „Clique Panique" onder leiding van Ron Gantzert. Bij deze gelegenheid opende de voorzitter van het bestuur van de muziek school, de heer P.C.J. Janssen de receptie met een toost, waarna ie dere aanwezige, waaronder drie wethouders en vele raadsleden, een stemvork kreeg aangereikt, „teneinde in het vervolg de juiste toon te weten te treffen." door Marianne de Valck LEUSDEN - In verpleegtehuis de Lisidunahof is tot het einde n dit jaar een collectie te zien van alles wat te maken heeft it strijken: strijkbouten, kacheltreeften, kantplooi-werktui- n, bolt- of pijpijzers, handschoen of vingeroprekkers ingelplanken, zelfs een strijkglas en kinderspeelgoed. Daar- prentbriefkaarten met afbeeldingen die iets met strijken te iken hebben en boeken over dergelijke verzamelingen. In de ine expositie staan een aantal mooie exemplaren, zoals een peren Chinese strijkpan waarin kooltjes gedaan werden en strijkbouten uit verschillende landen. Onverwacht ligt daar ook een flesje waarin Haarlemmerolie heeft gezeten. „Door de vorm van dit authentieke flesje leende het zich uitstekend als hulpmiddel bij het strijken van plooien", verduidelijkt de ge lukkige bezitter van de collectie, mevrouw A. Noorlander uit Leusden. In de Lisidunahof is slechts een klein deel van de collectie van me vrouw A. Noorlander (58) te zien. Ze begon haar verzameling met het eerste koperen strijkboutje dat zij van haar schoonmoeder kreeg, „omdat ik zoveel van koper hield". Een echte aanleiding tot verzamel woede was dit nog niet. „De echte koorts sloeg toen nog niet toe," vertelt mevrouw Noorlander. „Dat gebeurde pas acht jaar geleden, toen ik via een vriendin gewezen werd op een verzameling oude en antieke strijkbouten." Sindsdien verzamelt zij alles wat met strijken te maken heeft. Nieuwe stukken verwerft mevrouw Noorlander door de jaarlijkse uitwisseling van de Kring van Stnjkboutenverzame- laars, waar zij lid van is. Bovendien snuffelt ze zoveel mogelijk rommel markten af. „Ik ben er van over tuigd, dat bij veel mensen prachti ge strijkattributen op zolder lig gen," verzucht ze optimistisch. Haar belangstelling bestrijkt ook de middelen, waarmee folkloristi- sche kleding werd geplooid, ge streken en geglansd. Boerderijen langs gaan, om op die manier aan vullingen voor haar verzameling te verwerven, durft ze niet. „Ik vraag niet makkelijk" bekende ze, maar ze houdt zich uiteraard voor ieder aanbod aanbevolen. Het uitstallen van een gedeelte van de verzameling van mevrouw Noorlander gebeurt in het kader van de door Lisidunahof georgani seerde manifestatie „Museum aan huis". In het afgelopen jaar werd iedere twee maanden een verza meling uitgestald. De achterliggen de bedoeling is enerzijds Leusde- naren het verpleegtehuis binnen te laten lopen, zodat de Lisidunahof meer betrokken raakt bij de ge meenschap. Anderzijds om de psy- cho-geriatrische, demente bewo ners aanknopingspunten te bieden voor hun herinneringen en ge sprekstof te bezorgen zowel on derling als met de bezoekers. Rond de jaarwisseling zal de collectie strijkattributen worden vervangen door een verzameling zelfge maakte kerst-nieuwjaarskaarten, daarna volgen tweemaandelijkse tentoonstellingen van o.a. speel kaarten, speelgoed en naaigerei. Wie zijn of haar verzameling wil tentoonstellen in de Lisidunahof kan contact opnemen met Kees Broekman. Vorige keer hebben we ge schreven over een paar moeilijke kostgangers in onze wintertuin, vandaag zullen we u een paar gasten voorstellen die wat eenvou diger tevreden gesteld kun nen worden. Dat zijn alle me- zensoorten, die van nature meer aanpassingsvermogen hebben meegekregen. Reeds in de nazomer is de mezen- maag langzaam groter, ster ker en gespierder geworden en gedeeltelijk gevuld met heel kleine steentjes, om hard voedsel te kunnen ver malen en verteren. Die maagvergroting is mogelijk doordat de voortplantingsor ganen kleiner zijn geworden. Zo schakelt de insekteneter over zo oliehoudende zaden. Vandaar dat we ze in de win ter zo gemakkelijk tevreden kunnen stellen. In het vroege voorjaar krimpt de maag weer in tot zomermaag, klein en slap. De ruimte, die dan vrijkomt wordt voor ingeno men door de sterk vergrote voortplantingsorganen. Het maagje is nu weer geschikt voor het verteren van spin nen, insekten en rupsjes. Dat is ook het ideale, lichtver- teerbare voedsel voor de jon gen. Een mees zal dus nooit in de verleiding komen om, al is nog zoveel wintervoer voorhanden zijn jongen daar mee te voeren. Maar nu leven ze dus van nootjes en zaden en daar kun nen wij ze aan helpen. Pin da's zijn heel geschikt, liefst ongebrand en zeker ongezou ten, aangeregen tot slingers of in korfjes van gaas. Vet bollen uit de dierenwinkel of eenvoudig een plak frituur vet. Een halve cocosnoot vindt ook gretig aftrek. Op gehangen aan een boomtak, maar wel ondersteboven, want als er water in blijft staan wordt het vruchtvlees week en onsmakelijk. Beuke- noten, zonnepitten en andere oliehoudende zaden komen in aanmerking. Een stukje ongezouten en gekookt spek is een extra tractatie. U ziet, keus genoeg om onze mezen- soorten de winter door te hel pen. Maar van al die mezen- soorten zult u meestal alleen kunnen rekenen op koolme zen en pimpelmezen, met een klein beetje geluk een zwart kopmees en als u dicht in de buurt woont van park of bos, misschien nog een kuif- of staartmees. Houdt u zich wel aan vaste voederplaatsen en regel maat, vogels zijn gewoonte dieren. Enige jaren achter een kwam bij een mees gedu rende de wintermaanden elke ochtend een extraatje halen, bestaande uit een klontje boter. Steeds, wan neer het nauwelijks licht werd, zat hij op zijn vaste plekje te wachten. Als het hem te lang duurde en hij binnen zag zitten, fladderde hij voor het raam. Wanneer ik deed of ik het niet merkte pikte hij, al vliegend, tegen de ruit. Dan ging ik naar bui ten en de mees vloog op schouderhoogte met me mee en kon nauwelijks wachte tot ik de boter aan de paal smeerde. Dat was in dit geval geen boter aan de galg ge smeerd. (wordt vervolgd) G. van L.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 7