Hogere aanslagen onroerend goed belasting volgend jaar De Hamershof viert kerst Onroerend fout Volgens cafetariahouder is keuring momentopname Buitenopslag in Hamershof niet meer toegestaan ^vandaag in 3e leusder krant» Cabaret Virus geeft opening van zaken BDU m m üj Het Leusdens landschap bestaat al eeuwen Keuringsdienst van Waren vindt teveel bacteriën in ijs Oud-papier De Haaien Groenplan Ruige Veld Kerst NBPV SERVA VOLVO Frontale botsing Amnesty Achterveld KEISTAD B.V. JT) Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden Historisch geograaf houdt lezing Zondagavond in „De Til" Brand Fruhschoppen Diefstal Contactavond alleen staanden i KONIJNTJE IN DE 1 WETERING y 4 HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV I ■fr~l'*-e- r krant DONDERDAG 15 DECEMBER 1988 - 20e JAARGANG NO. 65 LEUSDEN - Veel Leusdenaren zullen volgend jaar rekening moeten houden met een hogere aanslag voor de onroerend goed- belasting dan zij tot nu toe ge wend zijn. Dat komt, omdat de grondslag waarop het bedrag van de belasting gebaseerd is, veranderd wordt. Tot nu toe was dat het oppervlak van de woning of bedrijfsgebouw. Met ingang van volgend jaar zal dat de eco nomische waarde zijn. In die economische waarde is sinds de laatse taxatie (1 januari 1984) verandering gekomen. Met ander woorden, de woningen zijn de afgelopen vijf jaar meer waard geworden. Bij de oude wijze van berekening was er al een verband tussen de grondslag van bereke ning (oppervlak) en de economi sche waarde Door de stijging van die waarde ontstaat er een belas- tingdrukverschui vmg Ook ontstaan er verschillen tus sen woningen en niet-woningen, zoals bedrijfs- en gemeenschaps gebouwen. Voor de laatste catego rie heeft de rechter de afgelopen jaren uitspraken gedaan over de economische waarde, die gunstig waren voor deze sector. Het ging daarbij om een landelijke tendens. Deze zet zich ook voort in de Leus- dense situatie. De verandering van de onroerend goedbelashng is im mers een gelijkschakeling van het stelsel met wat elders in Nederland gangbaar is. Een andere oorzaak van de ver schillen is de verandering m inde ling van de verschillende gebou wen. Die werden tot nu per catego rie mgedeeld, maar bij de nieuwe berekenmg worden de panden in dividueel getaxeerd. Het heeft wel iets, die verlichting op de Hamershof. De Kooikersgracht en het Erf zijn door toedoen van de winkeliersvereniging sfeervol verlicht. Het hangt er tot het einde van dit jaar. In de Brouwerij, ter hoogte van de Hamersveldseweg is een kerstboom geplaatst. Dit jaar lukte het met om de verlichting voor Sinterklaas geplaatst te krijgen. De leverancier van de Misschien hebben mensen opgelucht het stuk over de onroerend goedbelasting gelezen in de krant van afgelo pen dinsdag. Vooral mensen die een woning in eigendom hebben en er ook zelf in wonen, moeten hebben gedacht dat zij er bij de wijziging van de grondslag van de belasting goed vanaf komen. Een bedrag van 3,97 voor elke 3000,00 die hun woning waard is, werd als nieuw tarief in deze kolommen vermeld. Dat moet echter 7,18 zijn. En dat is bijna het dubbele. Het tarief van de onroerend goedbelasting is namelijk gesplitst in een gebruikers- en een zakelijk gerechtigdebelasting. Gebruiker wil in dit verband zeggen degene die in het huis woont. De zakelijke gerechtigde is de eigenaar van de woning. Als deze zijn eigendom verhuurt, hoeft hij de gebruikersbelasting niet te betalen. Dat komt dat voor rekening van de huurder. Vanaf volgend jaar is dat 3,21 per 3000,00. De eigenaar betaalt in dan het al eerder genoemde tarief van 3,97. Als iemand dus in zijn eigen huis woont, moet hij beide bedra gen betalen 7,18). „Afval nooit weg" een geslaagd project Pag. Foto-wedstrijd Glas Pag. Het woord bejaarden is beladen volgens Tiny de Schepper (WOL) Pag. Ouder worden Pag. Boeken Pag. In de Nevelen rond Leusden Pag. 9 De laatste strohalm (toneel PJGU) Pag. 9 Pugna makkelijke prooi voor LEOS Pag. 11 V oorbeschouwingen voetbal en korfbal Pag. 11 Service Pag. 13 WEEKENDDIENST - 944600 - LEUSDEN/UTRECHT - Een ca fetariahouder uit Leusden is don derdag door de economische po litierechter in Utrecht veroor deeld tot 750 gulden boete. De Keuringsdienst van Waren had in zijn ijssalon aan de Kommenij in mei vorig jaar teveel schadelijke bacteriën aangetroffen in het bosbessenijs en de slagroom. Een klein jaar later had de Dienst ge constateerd dat zijn cafetaria aan de Lepelaar verre van schoon was. De Leusdense horeca-onderne- mer erkende schoorvoetend dat het destijds niet helemaal in orde was geweest. Zijn personeel zou de boel met goed m de gaten hebben gehouden, zo verklaarde de man. Volgens hem betrof het echter niet meer dan een weinig representa tieve „momentopname". Officier van justitie, mr. K. Wes terman, vond dat niet van belang Hij benadrukte het grote belang van een goede hygiene in de hore ca, zowel voor de ondernemer als voor zijn klanten. „Je bent nu een maal met levensmiddelen bezig", aldus Westerman. „Vooral ijs is bij een iets te hoge temperatuur voe dingsbodem voor allerlei organis men die voedselvergiftiging kun nen veroorzaken". De Officier eiste negenhonderd gulden boete. „Want dit was dui delijk met aan de haak", zei hij. Omdat de Leusdenaar bezwoer er alles aan te zullen doen om herha ling te voorkomen, besloot de poli tierechter, mr. A. Weijsenfeld, daar 150 gulden vanaf te halen. masten kon niet op tijd leveren. Volgend jaar zal het winkelcentrum échter verlicht zijn als de goedheiligman zijn intocht in Leusden maakt. Als de lampjes na de jaarwisseling verwijderd zijn, zullen er in de masten vlaggen met het embleem van de Hamershof komen te hangen. Voorlopig zullen de wmkelende Leusdenaren nog kunnen genieten van de kerstsfeer. LEUSDEN - De cabaretgroep van jongerenvereniging „Virus" heeft een zekere faam verwor ven waar het gaat om het bren gen van een speciaal kerstpro gramma. Leden en relaties van Virus kregen begin van deze week een uitnodiging in de bus om de opening bij te wonen van adviesbureau „Efficiency". In werkelijkheid gaat het om een uitnodiging tot het bijwonen van het jaarlijkse kerstcabaret. Ook niet-leden kunnen de „opening" op zondagavond 18 december meemaken. Mevrouw E. M Blom-de Groot, wethouder van Welzijn en huisves ting, zal zondagavond om 20.00 uur in het jongerencentrum „de Til" het denkbeeldig adviesbureau op een passende wijze openen. Althans dat staat in de uitnodiging vermeld. De verdere avond zal een zekere Anna Broere een belangrijke plaats in het programma innemen, zo blijkt uit de uitnodigingskaart. Anna, die overigens geen enkele relatie heeft met het bekende gif- schip, wil dolgraag mede-direc teur worden van het adviesbureau. Daartoe moet ze, alweer volgens het programma, noodzakelijk eerst de zeven doodzonden leren hante ren. We mogen dus aannemen dat het publiek zondagavond een voor stelling te zien krijgt, waarbij zaken als geldzucht, trots, afgunst, vraat zucht, ledigheid, toorn en ontucht aan de orde komen Virus heeft bij voorbaat een wijze les voor de bezoekers. Als iemand een tekst hoort waarmee hij of zij op enigerlei wijze een binding mee heeft, dan lijkt het verstandig om daar eens goed over na te denken, aldus de cabaretgroep „We leven m 1988. De tijdgeest vraagt om kracht, met om solidari teit," zo luidt ongeveer de tekst op de uitnodiging. Gelukkig weten we uit eigen ervaring en waarneming dat de samenstellers van het caba ret er wat anders over denken, het geeft echter wel een idee wat de toeschouwer zondagavond te wachten staat. LEUSDEN - Dinsdagavond hield de heer J. Renes, histo- risch-geograaf bij de Stichting voor Bodemkartering in Wage- aingen, een voordracht voor de leden van de „Historische Kring Leusden" en andere belangstel lenden, in het zaaltje van „De Kit" en de Geertrudishof. Het on derwerp was „Leusdense land schappen". Voor deze lezing bleek een on gedacht grote belangstelling te bestaan. Reeds lang voor de aan vang bleek het zaaltje veel te klein. Ongeveer vijftig personen hadden een zitplaats weten te be machtigen, terwijl er nog enige tientallen achterin met een staanplaats genoegen moesten nemen. De wachtenden buiten werd beloofd dat binnen afzien bare tijd de lezing zou worden herhaald. De spreker begon te vertellen dat bij opgravingen m Leusden ge bleken is, dat hier 200.000 jaar gele den reeds bewoning was en 3000 jaar geleden al aan landbouw werd gedaan. Aan de hand van kaarten en landschapdia's vertelde de heer Renes op boeiende wijze over het ontstaan van de verschillende land schappen binnen onze gemeente grenzen, maar ook over de Gelder se Vallei, waarin onze gemeente ligt. Hij liet zien dat de verschillen in landschap samenhangen met verschil in hoogte van het terrein en dat ook in dit verband, in vroe ger eeuwen, de plaats van bewo ning en boerderijen bepaald werd. Verder werd aandacht besteed aan de Grebbelinie en aan de wa teroverlast die de Gelderse Vallei, na de ontvening in de buurt van Veenendaal, vaak had te verduren. lEUSDEN - Vanaf vrijdagmiddag 16 december staat de container voor het oud-papier weer bij de mgang van het Burgemeester Bui- rungpark Iedereen die zijn oud papier kwijt wil kan op de volgen de tijden bij het sportpark terecht: Vrijdagavond: 19.00 uur tot 20.30 uur Zaterdagmorgen: 10.00 uur tot 12.00 uur Zaterdagmiddag: 14.00 uur tot 15 00 uur Zondagmiddag: 14.00 uur tot 15.00 uur. ACHTERVELD - Zondag zal weer het Fruhschoppen worden gehouden in D'Ouwe Peerdestal. De aanvang is om 11.30 uur. De muzikale medewerking zal worden verleend door de Hinterfelder Mu- sikanten die met Oostenrijkse mu ziek weer voor een gezellige sfeer zullen zorgen. Voor degene die de komende weken met vakantie naar Oostenrijk gaan zeker een goede gelegenheid voor een voorproefje Veroordeling voor wapenbezit ZWOLLE - De politierechter in Zwolle, mr. B.J. de Jong, heeft een 20-jarige inwoner van Amersfoort wegens verboden wapenbezit veroordeeld tot een boete van 750 gulden. De wapens werden onttrokken aan het ver keer. Een eveneens 20-jarige in woner van Leusden kreeg voor het voorhanden hebben van een wapen 300 gulden boete. De offi cier van justitie eiste boetes van duizend en 350 gulden, plus voor waardelijke gevangenisstraffen van vier en twee weken. Het tweetal was gesnapt toen zij een kogelgeweer, kaliber .22, in mei vorig jaar in Zeewolde gingen uitproberen In een afgelegen bosje werden van de 130 patronen die de Amersfoorter bezat zo'n twintig stuks op een stapel hout afgescnoiexi. wndanks het feit dat de jongelui volgens eigen zeggen 'goed hadden rondgekeken' of er gen mensen in het bos waren. LEUSDEN - De expositie van het groenplan Ruige Veld is ook nog op maandagavond 19 december te zien van 19 30 tot 21.30 uur in het gemeentehuis. Oorspronkelijk zou vrijdag 16 december de laatste dag zijn, waarop de tekeningen en de maquettes nog te bezichtigen zijn. werden zij gesignaleerd door de veldpolitie, die daarbij consta teerde dat de auto van de Leusde naar een verboden weg was inge reden. Bij een huiszoeking bleek later de Amersfoorter verder nog in het bezit van een afvuurmachine, loop en grendel te zijn, alsmede een aantal bajonetten. 'Je gaat naar de dump op de hoek van de straat en je kunt ze kopen', merkte de jon geman over die bajonetten op. Zo wel politierechter als de officier van justitie vonden dat de Amers foorter best had geweten hoe ge vaarlijk wapens zijn, omdat hij lid was van een schietvereniging De opmerking van diens advocaat, dat het hier om een 'kwajongens streek' ging. werd dan ook met geaccepteerd. 'Juist dan moet je weten dat je deze wapens met mag hebben en moet je zien dat je eraf komt', aldus de politierechter. De Leusdenaar, die op verzoek van zijn vriend mee naar Zee wolde was gegaan, kreeg in ver band hiermee een lichtere straf LEUSDEN - Mevrouw L. uit Lien- den deed dmsdag aangifte van diefstal van haar handtas op de school voor wijsbegeerte aan de Dodeweg. In de tas zat haar rijbe wijs en vijf eurocheques met bijbe horend pasje. LEUSDEN - Voor zaterdag 17 de cember organiseert de Stichting Alleenstaanden Amersfoort een groot kerstbal in danscentrum Van den Heuvel, Lepelaar 6 in Leusden LEUSDEN Vanaf 1 januari 1989 zal er worden opgetreden tegen winkeliers die afval, em ballage en dergelijke buiten op slaan. Afhankelijk van de con crete situatie kan dit optreden uiteenlopen van een optreden op basis van de Hinderwetvergun- LEUSDEN - Op dinsdag 20 decem ber houdt de Nederlandse Bond van Plattelands Vrouwen Leusden haar maandelijkse bijeenkomst Deze maand zal de bijeenkomst in de kerstsfeer gehouden worden onder andere met een feestelijke broodmaaltijd. De avond begint om 19 00 uur en is zoals altijd in 't Voor onder. (advertenties) AMERSFOORT DEALER Amslerdamseweg 7 lel 033-630154 ning, het Bestemmingsplan, de Algemene Politieverordening of op basis van de privaatrechtelij ke contracten. Voorts kan de ge meente in die gevallen waar on gewenste opslag op eigendom van de gemeente plaatsvindt als eigenaar optreden. De richtlijn die de basis is waar op zal worden opgetreden is una niem door alle vertegenwoordigers van de projektgroep Hamershof aanvaard De richtlijn luidt als volgt: - Aan het principe dat opslag „in pandig" dient plaats te vinden, dient onverkort de hand te worden gehouden. - Aan „tijdelijke" uitpandige op slag valt niet te ontkomen. Deze op slag dient echter beperkt te blijven Dit houdt in, dat afval, fust en derge lijke met eerder dan maximaal 1 uur voordat een en ander wordt opge haald mag worden buitengezet. Goederen en dergelijke die zijn af geleverd, dienen binnen 1 uur na dat deze zijn afgeleverd te worden binnengehaald. - Geen opslag mag plaatsvinden op parkeerplaatsen, of op een an dere hinderlijke wijze (ook niet tij delijk) - Laden en lossen mag van maan dag tot en met vrijdag uitsluitend plaatsvinden tussen 7 00 en 20.00 uur; op zaterdag uitsluitend tussen 7.00 en 12.00 uur; op zondag mag er met geladen en gelost worden LEUSDEN - Een met schone schoorsteen was de oorzaak van een schoorsteenbrand dinsdag avond om 23.45 uur in een woning aan de Leusbroekerweg. Het huis van de familie B. heeft geen noe menswaardige schade opgelopen. LEUSDEN - dinsdagmiddag om 14.30 uur botsten bij de Van de Lagemaathof twee auto's frontaal met elkaar De heer H. uit Leusden wilde de lagemaathof oprijden, ter wijl uit tegenovergestelde richting de heer van K., eveneens uit Leus den, kwam. Beide auto's hepen licht schade op. ACHTERVELD - Maandagavond zal er weer geschreven kunnen worden voor Amnesty Internatio nal. Degenen die hieraan willen deelnemen worden maandag avond om 19.30 uur verwacht bij Nel Schwagermann aan de Ver jaagde Ruiterweg. Het schrijven zal ditmaal in het teken staan van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens, die 40 jaar geleden werd ondertekend. Dit maal kunnen er bneven geschre ven worden naar de autoriteiten in Oost-Duitsland, Tsjaad en Taiwan. Voorbeeldbrieven zowel in de taal van het land als m het Nederlands zijn aanwezig, evenals schrijfpa pier, enveloppe en postzegels. MITSUBISHI DEALER Hogeweg 45 - Amersfoort Telefoon 033-724624 IIISDIK KABELKRANT - KIJKERS HEBBEN EEN STREEPJE VOOR. Want er zy n nog maar weinig gemeenten in Nederland, waar je op elk moment van de dag of nacht het nieuws uit eigen plaats zo snel bij de hand hebt. Oe Leusder Kabel Krant: glashelder nieuirs tonder strepen! CABARET VIRUS MET KERST - Besmettelijk?

Leusder Krant | 1988 | | pagina 1