Soms mogen regels worden overtreden LEUSDEN, Sinterklaas KPJ „Afval nooit weg" werd een geslaagd project okaaL, leusder krant ,De kleine bende' sluit serie kinderfilms af Leusden Achterveld Foto-wedstrijd in het kader van manifestatie Glas leusder krant Programma Koninginnedag SVA-kaarten Kinderen van 't Startblok hielden zich bezig met milieu LEUSDER KABELKRANT KANAAL 4 (1)em mkinclegeimntV Kerst KPO Tijdelijk wat kouder plaatselijk nieuws DONDERDAG 15 DECEMBER 1988 Aktueel en snel. De Lensder Kabelkrant is dagelijks 24 uur per etmaal te zien op kanaal 4 van het Leusdens kabelnet. Naast een aktuele lokale berichtgeving brengt de kabelkrant de volgende dagelijkse rubrieken: De agenda van de dag Het weer in Leusden Filmagenda Aankondigingen Verenigingsnieuws Regionaal nieuws Met als extra in het weekeinde: Aktueel sportnieuws Sportuitslagen Recept van de week Theater-agenda Filmtips Medische diensten Aanvangstijden kerken En natuurlijk aanbiedingen van onze adverteerders! Voor uw aankondigingen en andere berichten kunt u dagelijks bellen met de kabelkrant-centrale: 03420-94292 (Boudewina de Boer) Advertenties: Voor het adverteren op de Leusder Kabelkrant zijn er de volgende mogelijkheden: Volledige BEELDPAGINA met logo Tarieven op aanvraag. Kortingen op kontrakt. KABELSPOTS, deelpagina met kleurgebruik, zonder logo: 75,- per dag. KABELTJES, vraag aanbod. Eerste twee regels 6,- per dag, elke regel meer 6,- (betaling kontant op ons kantoor). Van harte gefeliciteerd! F elicitatie-rubriek. Hetzelfde tarief als de KABELTJES. Informatie over adverteren: BEL Henk-Jan Westland, telefoon 033-941495. Hij komt desgewenst graag eens bij u langs voor een gesprek over adverteren op de LEUSDER KABELKRANT, de huis-aan-huis BEELDBUISKRANT! Donderdag 15 november 20.00 uur: Commissie ABZ, Ge meentehuis, Erf 1 Vrijdag 16 november 20.00 uur: Film in 't Claeverenblad, „La Historia Official", Brink 16 Zaterdag 17 november 20.00 uur: Danscontactavond in de Mof 20.00 uur: Bouwconcert Muziek school, Zwarteweg Zondag 18 november 20.00 uur: Cabaret Virus, De Til. Vrijdag 16 december 20.00 uur: Kaarttournooi SVA Kan tine sportpark Zaterdag 17 december 20.00 uur: Disco Show 'De Klaveet' Zondag 18 december 11.30 uur: Früschoppen D'Ouwe Peerdestal Zondag 18 december 20.00 uur: Disco 'De Klaveet' Zondag 18 december 20 00 uur: Kerstviering KPJ 'De Moespot' Dinsdag 20 december 9 00 uur: Welfareclub Zonne bloem, 'Ons Gebouw' Dinsdag 20 december 20.00 uur: Kerstviering KPO 'D'Ouwe Peerdestal' ACHTERVELD - Dinsdagavond 20 dec. zal door de KPO-dames de Kerstavond worden gevierd. De avond begmt om 19.30 uur. De KPO-dames dienen er wel goed op te letten dat het ditmaal niet zal plaats vinden in D'ouwe Peer destal. zoals vermeld in de agenda in de Leusder Krant van dinsdag jl., maar in de zaal van cafébar Buiten- lust bij Jan Voorburg. LEUSDEN - Hoewel 4 februari 1989 nog ver weg lijkt, geldt dat zeker niet voor amateur-fotogra fen, die originele beelden over glas vast willen leggen en mee willen doen aan de foto-wedstrijd met tentoonstelling. Dit is name lijk een doe-het-zelf onderdeel van de manifestatie „glas", die door de Culturele Raad, het Rijksinstituut voor Oudheidkun dig Bodemonderzoek te Amers foort en het glasmuseum te Die ver van 17 februari tot en met 12 maart 1989 wordt georganiseerd. De ingezonden foto's worden ge jureerd door Wim Broekman (hoofdredacteur Foto), Rens Groot (oud-directeur Filmacade mie Amsterdam), Janus Visser (cameraman van de Electroni- sche Media Groep BDU) en Bert Vos (secretaris Culturele Raad Leusden). Jurylid Wim Broek man, vertelt meer over de foto wedstrijd. Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie. Daan Bleuel Redaktie-secretariaat: Mia Veen en Marijke Bakker Inlevering kopij en advertenties Voor hel dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 Redaktie en administratie: Kantoor Leuder Krant, Asschatterweg 19. Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 9 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur. Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie). Abonnementsgeld: 68,80 per jaar, f 34.90 per half jaar. 17 70 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-94206 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B V te Barneveld, met duidelijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, het nummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 15,- voor luchtfoto's (formaat 20x25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewen ste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-krantenkombinatie te Barneveld. Er zijn geen vaste beoordelings- regels," antwoordde hij op de vraag of het beoordelen van foto's niet lastig is. „Zelfs over de scherpte van de foto's valt vooraf niets te zeggen. Het kan namelijk de bedoeling van de fotograaf zijn het beeld onscherp te houden en daarmee een bepaalde sfeer op te roepen. We spreken dan van func tionele onscherpte." Vervolgens legt Broekman uit, dat kleur wel mode, maar geen regel voor de jury is „We vinden een kleurenfoto op voorhand niet aantrekkelijker dan een zwart/wit foto. Natuurlijk heeft de kleuren fotografie vanaf het emde van de zestiger jaren de overhand gekre gen. Afgezien van het feit, dat bij voorbeeld kranten- en pasfoto's nog steeds overwegend zwart/wit blijven, moeten we bij kunstzinnige liefhebbers zijn voor zwart/witfo to's met fraaie contrasten russen licht en donker." „Een andere reden, dat zwart/ witfoto's bij de wedstrijd zijn toege staan, volgt uit de bijzondere eigen schappen van glas Glas is prachtig materiaal Lichtbreking, lichtre flectie en doorzichtigheid doen het vaak goed op zwart/witfoto's. Met kleurloos glas zijn fraaie lichteffec ten te bereiken Er valt te denken aan een spiegel, met de bekende symbolische betekenissen. En dat maakt op zich statische beelden meer dynamisch. Die.roepen emo ties op bij de toeschouwer." „Een foto moet dus een bood schap hebben. In het algemeen stellen we ons bij de foto's de vraag, wat die ons in diepere zin hebben te zeggen Maar de bood schap hoeft niet bekend te zijn, de toeschouwer mag zelf vaststellen, wat de foto voor hem of haar bete kent." „Hoewel de compositie even eens met regels gepaard gaat, gaan we daar ook al speels mee om. Bijvoorbeeld, de oude regel is, dat een beeld niet al te symme trisch moet zijn. Maar perfecte symmetrie kan heel monumentaal werken. En een lijn of structuur, die de blik invoert van links onder naar rechts boven, is ook met bindend. Plekken met hoge contrasten trek ken vooral de aandacht. „Een originele compositie met weinig regels kan in principe de eerste prijs winnen. Er moet leven digheid m het beeld zitten. Je moet Het logo van de fotowedstrijd Glas. De wedstrijd is in het kader van de gelijknamige manifestatie die van 17 februari tot en met 12 maart 1989 gehouden zal worden. De huidige weerkaart geeft bepaald nog geen re den tot optimisme. Nog steeds ligt er een hogedruk- gebied op de oceaan, nu ech ter wat zuidelijker dan we de afgelopen dagen gewend wa ren. Het centrum bevindt zich boven West Frankrijk. Tesamen met depressies bo ven het noordelijk gedeelte van de oceaan wordt een westelijke tot noordwestelij ke stroming in stand gehou den. Ook vandaag komt hierin nog weinig of geen verande ring. Er blijft in het algemeen veel bewolking, maar de re genkansen zijn gering. Morgen komt er een om mezwaai. Er nadert vanaf de oceaan een vrij diepe depres sie, die een actief front onze kant opstuurt. Daardoor kan er morgen wat meer regen van vallen bij een toenemen de wind. Achter dat front wordt met een meer noorde lijke wind koudere lucht aan gevoerd. Er bouwt zich na melijk tijdelijk een hoge- drukgebied in de omgeving van IJsland op. Het is dan ook niet uitgesloten dat er zater dag neerslag in de vorm van natte sneeuw zal vallen. Lang zal het niet koud blij ven, want maandag kan ons waarschijnlijk alweer wat zachtere oceaanlucht berei ken. Al met al nog geen over gang naar kouder weer met vorst en sneeuwval zoals het er nu naar uitziet. Er gaan reeds stemmen op dat de kans op een witte kerst dit jaar erg klein zal zijn. Ik wil me daar niet bij aansluiten, immers er kan nog van alles wijzigen. Koudeinvallen ko men in de regel plotseling. Ik wil nog even verder in gaan op de koude in decem ber 1788. Niet alleen bij ons was de koude extreem. In Frankrijk zou de langdurige koude wel eens aanleiding gegeven kunnen hebben tot de Revolutie. De oogsten wa ren mislukt door grote droog te in het voorjaar en ver woestende hagel in juli. Het leidde tot honger door de langdurige koude tot ver in de lente van 1789. Op 16 december werd in Harderwijk -22 graden geme ten. Daarna ging de tempera tuur geleidelijk weer iets om- hooog. Merkwaardig was dat de winter op eerste Kerstdag verdween. Het werd die dag in Zwanenburg +5 graden. Maar het dooide slechts kort. Op tweede Kerstdag begon het opnieuw te vriezen. Het leven werd buiten bijna on draaglijk in de periode 26 de- cember-13 januari. De tem peraturen in ons land waren nog mild vergeleken met die in het buitenland. Op 16 de cember was het in Bremen - 36.5 en in Basel op de 18e -37.5. VOC-avond over vriendschappen In het Vrouwenontmoetings centrum (VOC) 't Vooronder, Burg. v. d. Postlaan 2, wordt op woensdag 21 december een the ma-avond gehouden met als on derwerp „Vriendschappen". De avond wordt verzorgd door Ineke Weeda, buitengewoon hoogle raar Emancipatievraagstukken aan de Rijksuniversiteit in Gro ningen en gezinssociologe aan de Landbouw universiteit in Wage- ningen. Naar aanleiding van haar boek „Vriendschap in Beweging", zal zij dieper ingaan op het belang van het hebben van vrienden. Tevens zal zij nader ingaan op het verschil in vriendschappen tussen partner relatie en vriendschapsrelatie in verleden, heden en toekomst. De avond is bedoeld voor vrou wen van alle leeftijden: de toegang is gratis én de koffie staat om 19.45 uur klaar. Aanvang 20.00 uur. Voor inlichtingen kan men bellen met M. Perdok (946790) en M Groot (947138). ACHTERVELD - Vrijdagavond hield de KPJ haar Sinterklaas avond. De avond werd begonnen met een bowlingavond in de Korf. Jammer was dat er maar 25 leden deelnamen. Het is een tegenval ler als er maar 25 leden komen van de 150. Het bestuur vraagt zich af wat de oorzaak hiervan kan zijn. Ondanks het kleine ge zelschap werd het een leuke en gezellige bowlingavond. Na af loop van de bowling partijen ging men naar cafe-bar Buitenkist in Achterveld. Bij binnenkomst ble ken de Sint en zwarte Piet reeds aanwezig te zijn. Elk aanwezig lid had voor een ander lid een kado met rijm van vier regels verzorgd. De leden ble ken hun best gedaan te hebben. Er waren toepasselijke en ongmele geschenken. De ontvanger moest het bijgevoegde gedicht zelf voor lezen. Dat werd op een orginele wijze gedaan waardoor er veel ge lachen en door enkele ontvangers ook gebloosd werd. Het program ma voor de eerst komende tijd is als volgt. Vrijdagavond 16 decem ber gaat men m de Moespot Kerst stukjes maken. Zondag 18 decem ber is er het Kerstdmer, eveneens in de Moespot. Aanvang 20.00 uur. Opgeven voor deelname tot van daag 15 december bij Bruna van de Tweel tel. 03425-1436. Bijdrage le den 15,-, en voor met-leden en laatkomers 20.-. Het volleybal tournooi in Eemland vindt plaats op 26 december. Opgave voor deelna me bij Fred, tel. 03425-2229 of bij André, tel. 03425-1638. De jaarver gadering zal plaats vmden op 5 januari in de Moespot. Hier zullen een aantal zeer belangrijke be richten worden behandeld. Tevens is er dan ook het afscheid van de secretaresse Bruna van de Tweel ACHTERVELD - Het Achter- veldse Oranjecommité heeft de laatste tijd niet stil gezeten. Dit heeft tot resultaat dat het pro gramma voor de viering van Ko ninginnedag 1989 reeds klaar is. De feestelijkheden zullen plaats hebben op zaterdag 29 april. Het programma is als volgt: Ditmaal zal er een lampion op tocht worden gehouden, en een fakkel optocht. Het laatste is nieuw en speciaal voor ouders en bege leiders. Ook oudere jongens en meisjes kunnen hier aan meedoen. Er zijn leuke prijzen De lampion optocht is voor de kinderen. Het pro gramma voor zaterdag 29 april is als volgt. Om 8.00 uur maakt de muziekvereniging een rondgang genaamde mpikclausule s, waar van sommige organisaties zich be dienen om zo goedkoop mogelijk aan een waardevol publiciteitsma teriaal te komen, zijn uitgesloten. Elke zender kan het wedstrijdre glement afhalen bij plaatselijke fo tohandelaren of bij de Leusder Krant Inzenders kunnen voor 4 fe bruari 1989 naar eén van de volgen de adressen hun foto sturen: Fotografie Jan Verhoef, De Gruttenj 9; Foto Muns, De Biezenkamp 15; De Leusder Krant, Asschattterweg 19; Cultureel Centrum 't Claeveren blad, De Brink 16. door het dorp. Hierna om 9.00 uur kinderspelen tot en met 8 jaar en vossenjacht tot en met 12 jaar Door de AMBC wordt voor zaterdagmor gen een Koninginnent georgani seerd. Start om 9 00 uur, emde om ongeveer 11.30 uur. De mini voet bal show zal ook nu weer worden gehouden op het Kerstenssport- park. Aanvang om 14.00 uur. Voor teams die gecostumeerd aan deze show zullen deelnemen is er een leuke verrassing. De feestdag zal worden afgesloten met een grote happening in Ons Gebouw. Er zal ook nu weer een grote Playback en Soundmix show worden opge voerd. Tevens zal deze avond de bekende bandparodist Rini van der Lee optreden Op zondag avond 30 april zal dan een kaart avond worden gehouden. Over plaatsen en eventuele wijzigingen van tijden volgt later nadere mede delingen. ACHTERVELD - Vrijdagavond zal in de kantine op het Kerstens- sportpark de derde ronde worden gespeeld van het SVA-kaarttoer- nooi. Aan deze kaartavond kan al- leen worden deelgenomen door I leden, donateurs en andere mede werkers. De aanvang is om 20.00 uur, inschrijven vanaf 19.30 uur. Er 1 zal deze avond weer een aantal mooie pnjzen te winnen zijn. bakken maar geen blikbakken! Daarom ontwerpen de leerlmgen een bak, waarin het afval blik kan worden gedeponeerd. In Amers foort maakt men reeds gebruik van duo bakken. De ene helft is be stemd voor glas en de andere voor blik. Dit is een groot succes gewor den. Door de leerlingen werd het door hen ontworpen idee toege stuurd aan de betreffende instan tie van de gemeente Leusden. De kinderen hopen dat het idee suc ces zal hebben. er met plezier naar kunnen kijken, door het licht, het perspectief of iets dergelijks. Bijvoorbeeld, op de foto drukt iemand zijn neus tegen het venster, waardoor een van de zeer vele aspecten van glas wordt belicht. Glas kan een compleet or nament of opbergmiddel (fles) zijn en ook afval (glasscherven). Er valt verder nog te denken aan foto's over het glasgieten of glasblazen, waarbij de fotograaf iets van het ontstaanproces en bewerking van het matenaal vastlegt. Kortom ein deloos veel mogelijkheden." „Wat de meedmgende fotogra fen nog beslist moeten weten is, dat de foto's hun eigendom blijven. Zo- ACHTERVELD - De leerlingen van de basisschool 't Startblok hebben drie weken gewerkt aan een project, dat als thema „Afval nooit weg" had. Het doel hiervan was dat er van weggegooid afval nog veel opnieuw te gebruiken is. De leerlingen werden in drie groepen verdeeld, waarvan de groep kleineren een makkelij ker onderwerp kreeg. Groep twee had weer iets moeilijkers te behandelen en de groep met de oudste kinderen had het moeilijk ste deel. Tijdens dit werkproject werden er door leerlmgen ook interviews gehouden en gingen zij op excursie naar een glasblazerij en een melk fabriek. De groep met de jongste leerlingen ging met de vuilniswa gen van Spit man mee, waarbij zij konden zien wat er allemaal werd opgehaald, zij kregen uitleg bij het legen van de wagen Vrijdag was er in de school een door de leerlmgen ingerichte ex positie. Ouders en andere belang stellenden konden het resultaat van het werkproject zien Het bleek dat oud blik nogmaals gebruikt kon worden, evenals glas, oud papier en dergelijke. Bij elke stand werd door de leerlingen een duidelijke en goed begrijpbare uitleg gege ven. Van afval materiaal is er leuk speelgoed te maken, men kon zien hoe van oud papier meuw papier werd gemaakt. Ook kon men proe ven, dat men van oud brood nog lekkere hapjes kan maken. Bij een van de stands was te zien wat de hoeveelheid blik per week was van een klem gezin en van een groot gezin. Het Rijnspel was ook heel inte ressant. Tijdens een reis langs de Rijn werd gestart met schoon wa ter. Komend langs diverse plaatsen waar industrie was gevestigd was duidelijk te zien hoe vuil het water werd. Ook werd nog een mode show gehouden, waarbij men kon zien wat er nog leuke dingen te maken zijn met afval. Tijdens een spel werd naar vo ren gebracht dat het gebruik van melk in flessen heel wat beter is dan m karton. De flessen kunnen weer worden mgeleverd, maar bij het gebruik van karton ontstaat er m de kortst mogelijke tijd een grote hoop afval. Gemeenten bruiken wel glas- Her lijkt een grote troep, maar onder het motto Afval nooit weg", wisten de leerlingen van het meeste afval nog iets te maken. Wat doen zij dus? Zij gaan ervan door. Ze maken als verstekelingen de overtocht naar Frankrijk. Dan volgt een avontuurlijke tocht zon der een cent op zak. Voortdurend worden ze achterna gezeten door volwassenen. De samenhang van allerlei gebeurtenissen en terloop se ontmoetingen worden steeds duidelijker. De Film begmt om 14.30 uur. De entree is 4,50 en er is een gratis glaasje limonade na afloop. Telefo nisch reserveren is mogelijk van maandag t/m vnjdag van 13.00 tot 15.00 uur op nummer 619505. Kinderen van 't Startblok laten zien waar zij de afgelopen dagen mee bezig zijn geweest. AMERSFOORT - De hekke- sluiter van de kinderfilmmaand draait op woensdag 28 december. Het is de Franse film „De kleine bende" uit 1983 van de regiseur Michel Deville. Een film voor I kinderen vanaf 6 jaar. De duur van de film is 91 minuten. Ze zijn met zeven en ze vervelen I zich; zeven Engelse stadskmderen van 7 tot 10 jaar; vier jongens en drie meisjes; in een banale voorstad, tij dens een zomer zonder beloftes, met zeurende ouders en een al even vervelende school.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 3