„Het woord bejaarden is voor ouderen beladen" „Wat doen we op de feestdagen met moeder" Informatiegids voor ouderen verbeterd Wij moeten onze stem laten horen leusder krant Elke dag Open Tafel Voorzitter Wol geeft commentaar op nota ouderenbeleid: Wolboom open Tweede Kerstdag en op 8 januari i. plaatselijk nieuws DONDERDAG 15 DECEMBER 1988 LEUSDEN - Al enige tijd circuleert er een gemeentelijke nota over het ouderenbeleid (Bedien Leusdens 'ers op maat). Ook Leusden zal te maken krijgen met vergrijzing, dus een nota was alleszins gerechtvaardigd. Over inhoud en visie van het stuk moeten zich nog een aantal instellingen en vertegenwoor digingen buigen, voordat het ouderenbeleid definitief door de gemeenteraad zal worden vastgesteld. Een van de organisaties die daarbij volgens het college en de nota een belangrijke rol zou kunnen spelen is de WOL. De voorzitter, Tiny de Schepper, was bereid om op persoonlijke titel commentaar te geven op de nota. LEUSDEN - Tiny de Schepper wenste vooraf graag duidelijk heid over vier zaken. Allereerst moest het bestuur de nota nog bespreken. Wat zij vooral be treurde, was het feit, dat de pers eerder over de nota beschikte dein de WOL, die juist de directe betrokkenen bij het ouderenbe leid vertegenwoordigd. Daarbij kwam de soms nogal ongelukki ge woordkeuze in de kranten, waardoor ouderen zich ten on rechte gekwetst kunnen voelen. Ondanks dat gaf zij van harte haar commentaar op de nota. En- wel onder de volgende voor waarde: „Wat ik zeg, is mijn per soonlijke visie en verantwoor delijkheid." door Anne Bunt VERHEUGEND „Voor alles ben ik blij met de nota. Het is een verheugend teken, dat het ouderenwerk de aandacht heeft van de gemeentelijke over heid Maar een nota (van 37 bladzij den, redactie), die op 21 november in ons bezit is gekomen en voor 15 januari 1989 van commentaar moet Een oude klaverjasser kan er bijvoorbeeld baat bij hebben zijn geheugen apart te trainen." worden voorzien, roept meteen al een probleem op. Een periode van minder dan twee maanden en met zoveel feestdagen is die zo voorbij. Toen ik het begeleidende schrij ven van de gemeente las, waann men ons om commentaar vroeg, twijfelde ik er dan ook aan of dat nog kan worden meegenomen In hoeverre is er verder nog inspraak mogelijk?" „Omdat we als bestuur nog geen standpunt hebben bepaald, ga ik slechts globaal op de inhoud van de nota in. Daaraan valt meteen op, dat er in het begm nogal veel wordt gesproken over bejaarden en be- jaardenwerk, terwijl men aan het emde zegt, dat er geen duidelijke grenzen zijn om vast te stellen of men wel of niet tot de categorie ouderen behoort. Men kiest dan ook vaak op praktische gronden voor de leeftijd van 55+ voor oude ren en 65+ voor bejaarden Ik val daarover, omdat „bejaarden" voor veel ouderen een beladen woord is." „Voorts spreekt men m hoofd stuk 1 op bladzijde 2 van de „ont dekking, dat ouderen zolang mo gelijk zelfstandig willen blijven". Ik vind dat geen „ontdekking", maar een „constatering". Het gaat niet om iets geheel nieuws. Ouderen willen al veel langer zo lang moge lijk zelfstandig blijven. Ook is in de inleiding het begrip „flankerend beleid" onduidelijk toegelicht. Ik hanteer de volgende algemeen aanvaardde definitie- Met een flan kerend (gemeentelijk) beleid wordt dat beleid bedoeld, wat in zijn geheel gericht is op het bevor deren en het handhaven van de zelfstandigheid van ouderen m de samenleving. Verder vraag ik me af, wat de Vereniging Oudere Leusdenaren is. Wordt daarmee de WOL bedoeld?" „De positieve wijze, waarop de samensteller van de nota, in hoofd stuk 2 spreekt over het verleden van het ouderenwerk, kan ik volle dig onderschrijven. Hoewel de Wolboom-ruimte nu te krap is ge worden, was het in ieder geval een uitstekend begin. Ik ben vooral po sitief over de reactie van de ge meente op ons verzoek naar meer ruimte voor de WOL." GEHEUGEN „Over de cursussen wordt in hoofdstuk 3 nog weinig gezegd. Daar wil ik dan ook iets over zeg gen. Wij als WOL-bestuur creëren geen behoeftes, maar gaan uit van concrete signalen. Zodra wij mer ken, dat er belangstelling bestaat voor cursussen, dan zetten wij ons daarvoor in. Een voorbeeld is het voorbereiden van geheugentrai ningen voor het komende vooraar Geïnteresseerden mogen zich daarvoor opgeven. De universiteit van Nijmegen heeft ons op dit idee gebracht." „Ouderen worden wel eens wat vergeetachtig, wat hen dan vaak stoort bij allerlei dagelijkse activi teiten. Maar we weten ook uit eigen ervaring, dat wat we waren verge ten, ons soms op de raarste ogen blikken weer te binnen schiet. Bij nader inzien valt dat vergeten nog al mee, zolang ouderen actief en gezond blijven. Wat echter wel eens fiks tegenvalt, is de routme in het ophoesten van alles wat er in het hoofd zit. Het gaat dus om twee dingen, wat er in het hoofd zit en wat er uit moet worden gehaald. En omdat het met het hoofd meestal goed zit, is het eruit halen de ge vraagde kunst." „Bijvoorbeeld, een oudere kla verjasser, die moeite krijgt met het onthouden, wat er al op tafel aan hoge en lage kaarten is wegge legd, zou er wel eens baat bij kun nen hebben dat even apart te oefe nen. Het gaat dan om af en toe juist zoveel aanmoediging in het zich concentreren op wat gereken, dat het plezier in het gezelschapsspel zo lang mogelijk blijft bestaan. Na tuurlijk kun je deze gedachtengang verder ook wel uitwerken voor ta ken als het eten koken volgens in gewikkelder recepten." „Bij het tweede voorbeeld houd ik graag nog een slag om de arm. Want dat plan is met wemig geïnte resseerden besproken. Onze ge dachten gaan uit naar het leren van een beetje Engels voor ouderen om kleinkinderen en familie in het bui tenland wat te kunnen verstaan bij bezoeken over en weer." RECREATIEF „Bij het bewegen voor ouderen op bladzijde 8 moet ik opmerken, dat de geboden gymnastiek prima is, maar te therapeutisch. Het gaat lang niet altijd om het verhelpen van een stijve nek. De geïnteres seerden hebben vaak behoefte aan sociale contacten, volksdansen, koersbalkspel en dergelijke. En ondertussen bewegen de spieren ook wel eens wat losser. Het moet toch kunnen, dat mensen zonder klachten kunnen meedoen"5 Wij zouden graag zien, dat de gymnas tiek meer recreatief werd „In hoofdstuk 4 staat een druk fout. De eigen bijdrage voor de aansluiting op het alarmsysteem is niet 75,- maar 25,- per maand. Niettemm blijft voor mij de vraag staan, die de gemeente stelt. De vraag of ouderen dat bedrag altijd kunnen opbrengen Wij zijn mo menteel bezig om bij de mensen na te gaan of dat te hoog is." „Zeg, wat doen jullie met de Kerstdagen en met Oud en Nieuw7" Deze vraag wordt in december nogal eens gesteld. Ik ben daar ook wel mee bezig en daarbij moest ik denken aan het boekje van Harriet Freeser met de aangrijpende titel ,,Wat doen we met moe der met de feestdagenHet nu volgende zijn wat opmer kingen uit een aantal gesprek ken en uit dat boekje. „Als kind kun je je behoor lijk schuldig voelen met de feestdagen als je niet naar je ouders gaat." Maar ook hoor je: „Neem jij oma en opa dit jaar met de Kerst, want ik heb ze vorig jaar gehad.Sommige ouders zeggen: „Ik vmd, dat ze met Kerst en Nieuwjaar bij ons horen te komen. Laten ze blij wezen, dat we er nog zijn. Het al eerder genoemde boekje is in 1975 ontstaan uit allerlei schriftelijke en telefo nische reacties op een radio programma „Hoe vieren we Kerst?" De vraag was (en is7): is Kerstmis nog steeds dat grote familiefeest, met z'n allen om de boom en een uitgebrei de maaltijd voor grootouders, ouders en kinderen, eventueel met aanhang? Willen we dat altijd nog? Moet je je schuldig voelen als je dat niet meer wilt? Gaan de kinderen nog van ganser harte mee of kiezen die liever voor een lekker feest met leeftijdgenoten? Het boekje stelt deze vragen, maar kan er geen kant en klaar ant woord op geven. Nu, dertien jaar later, bhjkt dit boekje nog steeds actueel. Ook nu zijn er geen duidehjke antwoorden op die vragen. Ik weet wel, dat wij ouderen allerlei herinneringen hebben aan de manier waarop wij vroeger de kerstdagen en de jaarwisseling doorbrachten. Kastanjes poffen op de sala manderkachel. Samen naar de kerk. Kerstliederen zmgen Ohebollen. Maar dikwijls ook na de feestdagen de verzuch ting: „Gelukkig, dat hebben we weer voor een jaar gehad. „Ik laat mijn moeder met al leen zitten met de jaarwisse ling, behalve als ze dat zelf het liefste wil.Een opvatting die meer voorkomt. Ook ouders zeggen soms: „Ik wil niet dat mijn kinderen bepalen wat zij moeten doen. Ik zeg daarom altijd: Ik weet niet wat jullie met de Kerst doen, dat moeten jul lie zelf weten, maar ik ben dit jaar Tweede Kerstdag met thuis. Willen jullie daar reke ning mee houden?" Zo zij er heel wat variaties mogelijk Toch is het met altijd zo een voudig. Je zult maar gehandi capt zijn. De titel van het boek je geeft aan dat moeder soms het hjdend voorwerp is en maar moet afwachten wat de kinderen met haar willen. Moeten afwachten, lijdend voorwerp zijn is voor memand leuk. Heel wat ouderen houden rekening met eikaars mamer van leven ook met de feestda gen. „Ik ben blij als ze me wt- nodigen. 't Is zo lief bedoeld van ze, maar ik vind het te druk. Misschien vind m'n dochter het eigenlijk ook veel prettiger, dat zij de feestdagen viert met haar man en kinde ren. lekker onder mekaar. Ik ga dat deze week met haar bepraten." Ik denk dat 'met elkaar praten' heel belangrijk is. We leven met meer zoals vijftig jaar geleden, ook niet zoals twintig of tien jaar gele den. De mamer waarop deze dagen worden doorgebracht is sterk veranderd. Hoeveel mensen zijn er niet die op win tersport zijn tijdens deze feest dagen. Wanneer iemand jarig is, vinden we het heel gewoon, dat we een cadeau zoeken dat de jange leuk zal vindende wens van de jarige is daarbij ons wtgangspunt. Is het dan zo gek om bij de feestdagen ons ook af te vragen: Wat zal moe der, vader leuk vinden, wat zullen onze kinderen een leu ke mamer van feestvieren vin den? De antwoorden kunnen nogal verschillend zijn. Dan wordt het zoeken, samen pra ten om te zien hoe we zoveel mogehjk tegemoet kunnen ko men aan ieders wensen. In ie der geval: prettige feestdagen. VUTter LEUSDEN/ACHTERVELD - Zowel in Leusden als in Achterveld kunnen ouderen in het plaatselijk verzor gingstehuis terecht voor een warme maaltijd. Met het aanbieden van deze „Open Tafel" verlenen zowel Sint Joseph als 't Hamersveld ser vice aan zelfstandig wonen de senioren. Naast deze mo gelijkheid om in het verzor gingstehuis te eten worden elke dag ook maaltijden ge bracht naar onder andere de aanleunwoningen. Elke dag zijn er wel een paar oudere Achtervelders die te gen het middaguur naar verzor gingstehuis Smt Joseph gaan om daar de warme maaltijd te gebruiken. Rond 12 uur be staat namelijk de mogelijkheid van „Open Tafel". Elke dag kan men samen met anderen genieten van soep, een hoofd gerecht en een dessert. Oude ren kunnen zelf bepalen wan ner zij daar gebruik van willen maken. Als men zich 's mor gens voor negen uur opgeeft (tel. 03425-1644) kan men zich voor een bedrag van ƒ8,25 verzekeren van een heerlijke maaltijd. Met een dieet wordt rekening gehouden. Hoewel er momenteel soms matig ge bruik wordt gemaakt van deze mogelijkheid door zelfstandig wonende Achtervelders, ver wacht men dat de belangstel ling zeker zal toenemen. Ook verzorgingstehuis 't Ha mersveld staat elke dag open voor ouderen die gebruikt willen maken van de „Open Tafel" m dit tehuis. „Wij zijn geen restaurant, dat voor ie dereen open is", zegt directeur Kruithof. „Onze Open Tafel is alleen bedoeld voor die oude ren die het echt nodig hebben, bijvoorbeeld omdat ze zelf geen maaltijd klaar kunnen maken of omdat zij het alleen thuis eten erg vervelend vin den. Vereenzaming, contact met anderen willen hebben, met lang kunnen staan of niet kunnen koken kunnen alle maal reden zijn om deel te ne men aan onze Open Tafel. Met elke gebruiker vindt tevoren een gesprek plaats." Men kan daarvoor telefonisch (033- 942724) een afspraak maken., Ook m 't Hamersveld krijgt elke deelnemer om 12 uur soep, een hoofdgerecht en een dessert voor 7,-. Er ligt bij de gemeente een subsidie-aan vraag uit de pot van het flanke rend ouderenbeleid. De mo gelijkheid tot Open Tafel be staat elke dag, want, zegt di recteur Kruithof: „Als ze het echt nodig hebben, dan heb ben ze het elke dag nodig en niet twee of drie keer m de week." Van deelnemers aan de Open Tafel in Smt Joseph en in 't Hamersveld kan men horen „Nu eet ik tenminste weer ge zond, want alsmaar alleen voor mezelf koken daar kwam het vaak niet van", en „Het is zo gezellig samen met anderen eten." LEUSDEN - Gezien de grote belangstelling voor ontmoe tingscentrum De WOLboom met alleen op werkdagen maar ook op de eerste zonda gen van de maand, heeft de WOL besloten om de WOL boom ook open te stellen op Tweede Kerstdag. In plaats van zondag 1 januari zal De WOLboom echter open zijn op zondag 8 januari. „Komen er voldoende se nioren om De WOLboom ook open te doen op elke eerste zondag van de maand?" en „zijn er voldoende gastvrou wen om deze extra openings tijden te 'bemannen'?" Deze twee vragen kunnen door de WOL met een duidelijk 'ja' worden beantwoord. De be- langstelling is zelfs zo groot, dat men ook tijdens de Kerst dagen tegemoet wil komen I aan de behoefte aan contact. Omdat op Nieuwjaar zoveel ouderen bezoek krijgen of op bezoek gaan, heeft men de openstelling van de WOL- - boom voor de maand januari verschoven naar de tweede zondag van januari. Op beide dagen is De WOL boom open van 13.00 tot 17.00 uur. De toegang is, zoals altijd, gratis en De WOLboom kent geen lidmaatschap. Iedere ou dere is welkom. In de gemeentelijke nota „Bedien Leusdens ++'ers op maat" ontbrak volgens Tiny de Schepper nog iets, wat ze graag persoonlijk voor haar rekening neemt. Ze koos daarvoor de vorm van een oproep. Namelijk, een oproep aan alle ouderen, die zich nog niet bewust zijn van hun creatieve inbreng in de Leusdense samenleving en daardoor ook anderen daar nog niet bewust van ma ken. „Wij, als ouderen, moeten onze stem laten horen. Wij moeten ons bewust worden van onze eigen waarde. Ve len vain ons stappen op jonge re leeftijd in verband met de VUT-regeling uit het arbeids proces. Dat wil niet zeggen, dat wij niet meer meetellen of niet meer mondig zijn. In dien de ouder wordende mens heel bewust zijn baan inlevert, opdat de jongere ge neratie aan de slag kan, be gint voor hem of haar een nieuwe levensfase, die ten gevolge van de medische ontwikkeling steeds langer en gezonder wordt." „Wij moeten ons niet langer het etiketje op laten plakken, dat wij als ouderen een zwa re last leggen op de econo mie en werkenden in ons land. De ouderen zijn lang niet allemaal zorgbehoeftig. De ouderen doen geen be roep op onderwijs, sport- voorziening of kinderop vang. Ook deze kanten mo gen wel eens onder de aan dacht worden gebracht." „Doch dat moeten de oude ren zelf doen. Hun kennis en inbreng zal in de toekomst gehoord en gewaarschuwd moeten worden. Wij komen er niet met alleen ons hoofd te schudden over de bezuini gingen, die ook op het gebied van het ouderenwerk nood zakelijk worden geacht. Wij zullen samen met de be schikbare middelen op crea tieve wijze aan de slag moe ten, in goed overleg met de lokale overheid. Dan is er nog toekomst en zeker voor de senioren in Leusden". „Wij vonden het verheugend, dat er onder meer in hoofdstuk 4 een niet genng verlanglijstje is ge noemd en hebben er alle begrip voor, dat dat niet meteen kan wor den gerealiseerd." Tiny de Schep per doelt onder meer op de bevor dering van emancipatie, sociale contacten en het voorkomen van eenzaamheid, op het behoud en verbeteren van algemene dagelijk se levensverrichtingen, op de bevordering van een gevoel van veiligheid en op de bejaardenhuis vesting, alsmede de erkenning van de centrale rol van de WOL. „Wel vertrouw ik erop," vervolgt zij, „dat de gemeente in overleg met het WOL-bestuur het verlang lijstje afwerkt. Wij hebben behoef te aan een gezamenlijke prioritei tenstelling. waarbij het met alleen draait om de gemeentelijke MAP, het financiële meerjaren activitei tenplan. Op onze beurt zullen wij als overkoepelend orgaan van alle instellingen en organen op het ge bied van het ouderenwerk met onze achterban in gesprek moeten. Verder wil ik nog geen commen taar leveren op het onderwerp zorgcircuits in hoofdstuk 5 „In hoofdstuk 6 maak ik bezwaar tegen het in een zin noemen van de positie vein de oudere en de minder valide. Dat lijkt mij onjuist. De be hoeftes van beide doelgroepen kunnen zeer uiteenlopen, als we even denken aan een verschil in mteresses bij mmder valide jonge ren en valide ouderen. Mijn kritiek gaat dus over een vervaging van de doelstelling, zodra die twee cate gorieën worden samengevoegd." „Ook mogen we ons verheugen op een groeiend samenwerkings verband tussen Achterveld en Leusden bij het realiseren van een centraal informatie- en coördina tiepunt. Er is contact tussen het be stuur en directie van St. Joseph, de Kruisvereniging van Leusden en Achterveld, De Zonnebloem mt Achterveld, een arts uit een Ach- terveldse groepspraktijk en twee bestuursleden van de WOL." ERKENNING „Voordat de nota werd geschre ven, heeft de WOL een gesprek gehad met medewerker van de ge meente Leusden. Voor mij was dat een prettige ervaring, dat vele van de door het bestuur genoemde punten in de nota zijn verwerkt. Dat ontslaat ons overigens niet van de plicht te zijner tijd als commentaar te geven." „Tenslotte hoop ik persoonlijk op een oudere in de raad van 1990 bij de gemeenteraadsverkiezing Onder hen is genoeg kennis en ervanng om aan de gestelde eisen te voldoen Ik wil hiermee vooral aangeven, dat de toekomstige ge meenteraad zeker bij een stijgend percentage ouderen een afspiege ling moet zijn van de gemeente. Bovendien kan dat percentage wel eens groter zijn dan wordt ver- wacht. Niemand kent immers het effect van de mstroom van mensen, die nog in Leusden gaan wonen, j Het is geen kritiek op de huidige gang van zaken," aldus Tiny de f Schepper. t LEUSDEN - Onder de titel „Wegwijs voor Ouderen" is een bijgewerkte uitgave ver schenen van de informatie gids voor 65-plussers in Leusden, Achterveld en Stoutenburg. Deze gids is sa mengesteld en uitgegeven door de Vereniging Welzijn Ouderen Leusden (WOL) in samenwerking met het Bu reau Voorlichting van de ge meente Leusden. Alle inwoners van de ge meente die dit jaar 65 worden of inmiddels zijn geworden hebben deze gids toegezon den gekregen. In deze gids is een verantwoorde keuze ge maakt uit de vele instellingen en instanties die voor ouderen van belang kunnen zijn. De ru brieken van deze gids zijn de zelfde als in vorige uitgaven. Zo wordt uiteengezet wat de WOL wil en doet. Ook worden suggesties gedaan om actief te worden of te blijven. In een volgende rubriek „Tijd vrij voor een liefhebberij" wordt een overzicht gegeven van mogelijkheden om een lief hebberij te beginnen of zich daann verder te bekwamen. „Een mens is nooit te oud om te leren" wijst op de vele ook Leusdense mogelijkheden om de geest te verrijken door het volgen van een cursus, door te lezen, door (als men moeilijk een tijdschrift of boek kan le zen) gebruik te maken van zo genaamde gesproken boeken en tijdschriften. GEZELLIGE CONTAC TEN Omdat juist ouderen vaak de gebruikelijke contacten met thuiswonende kinderen en het werk sterk zien verminderen, wijst deze gids op de mogelijk heid om nieuwe contacten te krijgen via het ontmoetings centrum de WOLboom en de ouderensocièteiten. Ook de gezondheid en het wonen ko men ter sprake. De lezer krijgt informatie over de AOW en het aanvragen daarvan, over de Algemene Bijstandswet en over belastingen. Omdat men steeds meer gaat inzien, dat het maken van een goed testa ment veel problemen kan voorkomen, geeft de gids hier over korte, maar duidelijke in formatie. Ook over de rol van de notaris staan er zinnige op merkingen in deze gids. Pas-65, reizen en uitstapjes, krijgen ook de nodige aan dacht. Tot slot geeft de rubnek „Zij staan voor u klaar" een opsomming van instanties waar ouderen een beroep op kunnen doen, als zij vragen, wensen of problemen hebben. VERBETERD Deze Wegwijzer voor oude ren heeft de nogal betuttelen de toon van de vorige gidsen weggelaten en een normale manier gevonden om de 65- plussers aan te spreken. De informatie komt daardoor be ter tot zijn recht. Juist omdat deze gids zo sterk is verbe terd, is het jammer dat er toch wat oneffenheden in staan. Zo is de duidelijke inhoudopgave met trefwoorden soms verwar rend. Bepaalde verwijzingen zijn onduidelijk, zoals „bejaar denwerker" en „klusjesman": beide personen zijn moeilijk of helemaal niet terug te vinden op de aangegeven pagina's. Helaas staat er ook deze keer weer ten onrechte vermeld, dat Latent Talent 50% kortin gen geeft op het cursusgeld. Ook nu kan Latent Talent dat met geven „want dan wordt het voor ons onmogelijk om financieel rond te komen, we vragen al een bedrag dat zo laag mogelijk is, minder kan echt niet," merkt mevrouw Borghuis van Latent Talent desgevraagd op. Hopenlijk worden alle gege vens een volgende keer nog scherper gecontroleerd, zodat „Wegwijs voor Ouderen" een nog betere Informatiegids wordt. Ook voor deze Gids geldt wat iemand opmerkte: „Houdt het boekje in de buurt als de onmisbare zakdoek bij verkoudheid". Voor alle ruet-65-plussers is deze informatiegids gratis af te halen m De WOLboom, bij de verzorgingstehuizen, het Kruisgebouw, bij verpleeghuis Lisidunahof, servicecomplex Groenhouten en bij het Bureau Voorlichting van het gemeen tehuis.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5