Ideeën heb ik nog genoeg, ik maak de dingen die in mij opkomen" A Martin Kers Hollandboek vol kleurrijke fotografische impressies van Nederland leusder krant Aardige kijk op leven van alledag in Moskou Leven met het jaar Nieuw boek Scherpenzeelse J. van Herk-Moet over 'borduren op papier' 'Leven met het jaar': spelletjes, recepten, liedjes en knutsels voor jaarfeesten en speciale momenten Verschenen Grootletteruitgaven voor ouderen en slechtzienden 'Or. L. de Jong' voor beginners MARTIN KERS HOLLANDBOEK DONDERDAG 15 DECEMBER 1988 Mevrouw Van Herk met Nieuwe ideeën voor borduren op papier SCHERPENZEEL - Het kon bij na niet uitblijven. Na het succes van haar boek 'Borduren op pa pier' is bij uitgeverij Helmond in Helmond van de hand van de Scherpenzeelse J. van Herk-Moet een tweede uitgave verschenen: 'Nieuwe ideeën voor borduren op papier'. Van het eerste bock, ver schenen in een oplage van 3.000 exemplaren, wordt inmiddels een tweede druk gemaakt. Wie eenmaal de smaak van de borduurtechniek te pakken heeft, kan als het ware niet meer ophou den. Het tweede boekwerk zal ve len weer opnieuw inspireren. Bor duren op papier is geen kostbare hobby met duur materiaal, terwijl de resultaten vaak heel fraai zijn. Huize Van Herk herbergt daarvan talloze voorbeelden Soms gaat het om abstracte beelden, maar daar naast komen vogels, bloemen en vlinders in allerlei variëteiten voor. Mevrouw Van Herk krijgt leuke reacties op haar tweede boek .Velen zeggen dat het nog mooier is dan het eerste, maar dat is eigen lijk niet zo verwonderlijk, want ik heb er intussen ook weer van alles bijgeleerd Dat ik de techniek hele maal zelf heb kunnen ontwikkelen, geeft me veel voldoening." Momenteel is de creatieve Scherpenzeelse bezig met het sa menstellen van een nieuwe collec tie voor Gouden Handen in 's-Hee- Kerstfeest - verhalen van verwonde ring en hoop De nieuwe kerstbundel onder redactie van Miep van Rooijen, met verhalen (niet eerder gepubliceerd) van Ine ten Broeke-Bruins, Sietsche Gerkema, Jenny ter Haar-Kruize, Hans van Holten, Dineke Kerkstra, Pier Mast, Kitty Ort, Miep van Rooijen, Cor- ry Schonewille en Ina de Vries-van der Lichte en gedichten van Nel Benschop, Marinus van den Berg, Hans Bouma, Maria de Groot, Hans van Holten, Muus Jacobse, Dineke Kerkstra, Inge Lieva^rt, Huub Oosterhuis, Wim Ra maker, Jo van de Wetering en Jaap Zijlstra. Voorhoeve Den Haag, 142 pa gina's, 17,90. Zomeravond, half elf. De roman 'Dix heures et demie du soir en été' van Marguerite Duras is in een vertaling van Ernst Altena toegevoegd aan het assortiment vertaald literair werk van de warenhuisketen Hema. Dramatische renberg, waar zij evenals de laatste jaren ook in 1989 weer zal expose ren. ..Ideeën heb ik nog genoeg. Ik maak de dingen die in mij opko men. Lesgeven, wat ik een paar jaar geleden nog regelmatig deed, doe ik nu niet meer. Wel heb ik twee middagen verzorgd voor de Stichting Welzijn Ouderen Barne- veld, waar ik met de bezoekers met deze techniek heb gewerkt. Een paar uurtjes lesgeven, kost je bijna een dag aan voorbereiding Geef je les aan wat gevorderden, dan moet je elke les weer met wat nieuws komen. Gaat het om beginners, dan moetje telkens weer opnieuw van voren af aan beginnen." Creativiteitsbevorderend Of mevrouw Van Herk ook aan een derde boekje gaat werken, weet ze nog niet. Het zou een heel inspannend karwei zijn, want er moet opnieuw getekend en ook op nieuw worden geborduurd om te zien of alles klopt. De ervaring is verder dat bepaalde dingen zich niet laten omschrijven. Soms zijn op één ontwerp verschillende uit werkingen mogelijk. Mevrouw Van Herk laat dit ook zien. Aan de hand van een voorbeeld maakt ze drie totaal verschillende kaarten Ze ervaart soms dat mensen op een prikschema heel andere dingen maken dan het voorbeeld aangaf. De ontwerpen uit het eerste boekje werden ook gebruikt bij het kant- gebeurtenissen op een zomeravond in een Spaans stadje vol jaloezie, passie, bedrog en moord spelen zich in deze roman af; centraal staat echter de raad selachtige en noodlottige eenzaamheid van de mens. Zomeravond, half elf dus. Maria ziet haar man in de armen van haar vriendin. Gedreven, of ten minste gesteund door haar eigen ondervinding van echtelijk bedrog helpt zij Rodrigo ontsnappen, de moordenaar van zijn vrouw en haar minnaar. 119 pagina's, 8,75, gedurende de maand december f 6,75. Het Hoghe Liedt Salomons. De com plete tekst van de berijming van de bekende predikant-dichter Jacobus Re- vius uit 1621 van het bijbelboek Hoog lied, ingeleid en toegelicht door de neerlandicus prof. dr. L Strengholt. Met bibliografie Een uitgave van Den Hertog (Houten) in de serie 'Christelijk Erfgoed', waann literaire geschriften van vroegere schrijvers verschijnen. 114 pagina's, 18,75. klossen. Op handwerkmiddagen in dienstencentra is de uigave een goede handleiding. „Ik vroeg wel eens aan mensen die mijn werk zagen op Gouden Handen: Wat boeit u daarin? Dan kwam vaak het antwoord: omdat het zo eenvoudig is, als ik ernaar kijk denk ik: Dat zal ik zelf ook kunnen maken. Ik heb indertijd een opleiding creativiteitsbevorde- nng gehad, waarvan het borduren op papier een gevolg is. Het is daar om heel leuk te merken datje eigen werk creativiteitsbevorderend is, het eigenlijke doel van de cursus die ik volgde. Soms krijg ik telefo nische reacties, dan weer via mijn uitgever een bnefje dat de mensen naar hem sturen. Heel leuk alle maal. Laatst heb ik een stukje ge schreven voor het blad Hobbykun- dig van Wim Kros. Over mijn eer ste boekje schreef hij een zwart/wit recensie, waarschijnlijk omdat bij zich bij de zwart/wit beelden niets kon voorstellen. Toen heb ik hem een vlinder in kleur gestuurd, ge maakt met gemetaliseerd garen. Hij was daar zo enthousiast over dat hij mij vroeg een stukje voor het blad te schrijven, waarbij hij zelf kleurenfoto's voegde." Voor het borduren wordt meest al heel gewoon splijtgaren ge bruikt, verkrijgbaar in strengetjes, dan wordt met één draadje ge werkt. Verder past mevrouw Van Herk ook machinegaren van Metz toe, dat heel fijn is, maar erg moei- Ljoedmila Sabinina, Verhalen uit Moskou, Leopold Amsterdam, 158 pa gina's, 24,50. De Russen zijn er! Zo kondigde de Haagse uitgeverij Simon vorig jaar in een advertentie haar eerste vier Russi sche jeugdboeken aan Het merendeel van de in het Nederlands vertaalde kin- der- en jeugdliteratuur komt uit de Ver enigde Staten, Engeland en Scandina vië. Peter Bakker, de man achter uitge verij Simon, had al jarenlang contacten in de Sovjet-Unie Waar andere uitge vers het met aandurfden een boek van een Russische auteur op de markt te brengen, bang dat het slecht verkocht zou worden, heeft hij de stap gewaagd Eén van de bij Snnon verschenen boeken is het prachtige .Zonsverduis tering" van Albert Lichanov Het be schrijft een episode uit het leven van Fjodor en Ljena; ragfijn verwoordt Li chanov de verrassende ervaring van hun eerste liefde. Volgens de volwasse nen om hen heen is hun liefde zonder toekomst; Ljena is namelijk door kin derverlamming aan een rolstoel gebon den. Op een dag kijken de twee door een beroet glaasje naar een zonsver duistering In plaats van de zon staat een zwarte vlek aan de donkere hemel. Ljena is bang. Ze houdt van het leven, ze kijkt graag naar de zon. maar om alles te begrijpen, moetje die vlek zien. Aarzelend vindt het voorbeeld van uitgeverij Simon navolging Bij Leo pold verscheen „Verhalen uit Mos kou". In 1978 kwam deze bundel met vier verhalen in de Sovjet-Unie uit De schrijfster Ljoedmila Sabinina is piano lerares aan het conservatorium van Moskou In haar verhalen zijn jongeren aan het woord, die beginnen na te den ken over hun toekomst. Welke rol zul len zij in het leven gaan spelen, een hoofdrol of een onbeduidend bijrol letje? Zullen zij meer van het leven maken dan hun ouders of leraren? Want dat valt op in al deze verhalen de volwassenen worden heel kritisch be keken. Wat dat betreft is er weinig ver schil tussen schrijvers in West en Oost allen geven zij in hun boeken jongeren de ruimte om hun eigen waarheid te ontdekken In een ironische praatstijl prikken de hoofdpersonen van Ljoedmila Sabinina door veel schone schijn heen. Waarom wordt hen thuis en op school steeds voorgehouden dat zij carrière moeten maken; tijd om na te denken (wie ben ik toch eigenlijk?) is er niet Van alles moet je leren. „Leerden zij je maar hoe je wilt gaan leven", verzucht Victor Rybkin in het eerste verhaal „Een heel lijk verkrijgbaar in Nederland. Ge metaliseerd garen was eerst alleen verkrijgbaar in zilver en goud Toen mevrouw Van Herk ook an dere kleuren wilde, nam ze contact op met de vertegenwoordiging van Gütermann in ons land en die hielp haar aan meerdere kleuren. Kerstkaarten De laatste maanden van het jaar houdt de Scherpenzeelse zich be zig met het borduren van kerst kaarten. Vorig jaar vervaardigde zij voor haar zoon „die zo trots op zijn moeder is" op een kaart een prachtige gestyleerde kerstboom, maar zoiets doet ze niet zo vaak, omdat het veel tijd vraagt. Het bor duren op papier fascineert haar nog steeds en aan nieuwe ideeen heeft zij geen gebrek. Haar man heeft zeker belang stelling voor de hobby van zijn vrouw en begeleidt haar dan ook altijd als zij ergens haar werk de monstreert of gaat tentoonstellen, zoals op 'Gouden Handen'. Zelf houdt hij zich intensief bezig met vrijwilligerswerk voor gehandicap ten, waarvan hij de administratie verzorgt en biedt hij hulp en steun aan gezinnen waar een gehandi capte is. klein rolletie Hi| is gezakt voor het toelatingsexamen hts Hij moet op zoek naar een baantje. Scherp typeert hij zijn vader een man met een confec- liejas aan; met het lusje dat uil de kraag omhoog steekt, hangt hij als het ware aan de kapstok van het burgermansfat soen. In het tweede verhaal is Lida Karjaki- na de centrale figuur. Zij is een buiten beentje en komt door haar waarheids liefde meer dan eens m de problemen. Haar moeder is gescheiden en moet als wijkverpleegster van een klein inko men zien rond te komen. Lida gaat van school om ook te kunnen verdienen. Zij struikelt voortdurend over haar supe rieuren, die zich allerlei voorrechten hebben tocgeèigend Zij neemt geen blad voor de mond en wordt dan ook binnen de kortste keren ontslagen Als helpster in een dierentuin probeert zij zelfs dieren gevoel voor rechtvaardig heid bij te brengen Zij kan het niet aanzien dat zwakkere beesten bij het voederen worden verdrongen. Maar zowel het omvormen van volwassenen als dieren blijkt onbegonnen werk. Als assistent-kleuterleidster vindt zij haar bestemming; met opvoeden moet zo vroeg mogelijk worden begonnen. „Verhalen uit Moskou" is vooral de moeite van het lezen waard om wat erin gedacht en gezegd wordt. Het boek is niet moralistisch maar een opvoedende strekking ontbreekt toch niet, Zo ein digt het eerste verhaal over Victor Ryb kin met de zinnen „Ach, verdorie! Een mens kan toch alles' Waarom ik dan niet? Ik ga leven, ik ga mijn bestemming zoeken. Zoals je paddestoelen zoekt. Onvermoeibaar zoeken naar je geluks- paddestoel. Hoe vroeger je op pad gaat, hoe meer je vindt! Ik deed mijn papie ren in een map en ging solliciteren" De positieve instelling van Victor krijgt tot slot een extra accent. Tot lering ende vermaak. In het leven van middelbare scholie ren daar en hier gebeuren natuurlijk dingen, die ook heel dramatisch kunnen worden uitgewerkt. Dat doet Ljoedmila Sabinina niet Zij geeft met haar verha len een aardige kijk op het leven van alledag in een stad, waarvan wij eigen lijk alleen maar de gebouwen aan het Rode Plein kennen Nu komen wij ook de flatgebouwen met twee- en drieka merwoningen binnen. Niet om er nieuwsgierig rond te gluren (wat je on willekeurig toch doet), maar om einde lijk kennis te maken met mensen die te lang buiten ons gezichtsveld zijn geble ven. H. Eisma Christiane Kutik, Ineke Verschuren (beide samenstelling) en Eva-Maria Ott-Heidmann (illustraties), Leven met het jaar, Chnstofoor Zeist, gebonden, 302 pagina's, 39,50. 'Leven met het jaar' is een praktische gids voor ouders, onderwijzers en jeugdleiders, om er op allerlei momen ten van het jaar bij te pakken. Een veelheid aan spelletjes, knutsels, recep ten, liedjes en verhalen staat hen ter beschikking, suggesties voldoende om met kinderen stap voor stap het hele jaar door te gaan. De leidraad legt de nadruk bij de (christelijke) jaarfeesten en andere speciale gebeurtenissen in hel jaar. Voor sommige verhalen is ge bruik gemaakt van oude motieven, die vrij zijn weergegeven, in korte teksten wordt ingegaan op de verschillende thema's. 'Leven met het jaar' is een geheel bewerkte en belangrijk uitgebreide ne- derlandse editie van een oorspronkelijk als 'Das Jahreszeitenbuch' verschenen uitgave van Freies Geistcsleben in Stuttgart Opzet van de samenstellers is dat de feesten „hoogtepunten in de loop van het jaar zijn, niet alleen door de voorpret met de voorbereidingen, maar ook door het geduld dat kinderen moeten opbrengen voordat een feest echt is aangebroken". De feesten wor den vooral ook 'doe-feesten' Martin Kers, Hollandboek, Schipper Printers/Publishers en Uitgeverij Terra Zutphen, 144 pagina's, 49,90. Van de weinige boeken die alleen maar superlatieven verdienen is 'Hol landboek' van landschapsfotograaf Martin Kers er één. Het speelse kleu ren- en lijnenspel van Kers bewijst dat Nederland méér is dan grachtenhuizen, Volendam, molens en tulpen. Met 'het andere fotoboek over Holland', waar van ook (niet zo verwonderlijk) een engelse editie is uitgebracht, kunnen Nederlanders voor de dag komen En De maanden en teesten die accent krijgen zijn: januari, februari, Maria- Lichtmis, Carnaval, Palmpasen, F'asen, Walpurgisnacht, mei, IJsheiligen, Pink steren, de feesttijd van Sint-Jan, de zo merse vakantietijd, augustus, Michaël, Oogstfeest, Sint-Maarten, Advent, Sint-Nicolaas, Sint-Lucia, Kerstmis, Oud en nieuw en de Driekoningentijd. Ouders die bijvoorbeeld met Kerst iets leuks willen doen met de kinderen, kunnen in 'Leven met het jaar' goed terecht. Wat te denken van een kerst spelletje, kaarsentrekken, gevouwen sterren van transparantpapier, kerst versieringen als een engel van wol, een kerstvogel, knipkleedjes en een figuur uit strosterren en verder recepten voor een kerststol, een kersttulband, kerst kransjes, anijskoekjes, wikkelkindjes en kersttimpen? Om nóg een indruk van 'Leven met het jaar' te geven, het hoofdstuk 'Oud en nieuw' biedt recep ten voor oliebollen, appelbeignets, ou- dejaarskoekjes en appelthee en be schrijft de spelletjes 'Nieuwjaarswens' en 'Loodgieten'. Bijzondere aandacht wordt gegeven aan ontwikkelingen in de natuur ver teld wordt van het eerste sneeuwklok je, een paaswandeling, het luisteren naar de natuur in de zomer, de vogel trek en de winterslaap van de dieren. Voor het vervaardigen van de knutsels zijn dingen uit de natuur geschikt, zoals milieubeschermers zullen er een extra stimulans in zien voor hun trouwe inzet voor het behoud van 'wat nog over is' Ongeveer 200 grafisch sterke, vooral verrassende en kleurrijke natuurfoto's (met begeleidende tekst van Marijke Kers) tonen „Holland zoals we het min der goed kennen, maar wel weten dat het zo bestaat". De natuur heeft meer te bieden dan je met één oogopslag kunt zien Situaties die je kunt zoeken, waar op je kunt wachten, maar die je niet van tevoren in scène kunt zetten. Dat ty peert de unieke opnamen van Kers, onder meer van de Noordbeemster in Noord-Holland, de Knardijk en andere fotogenieke plekjes in Flevoland, het vlakke Friesland, de Gelderse en Friese wateren, de zeekust, en wat onze regio betreft het bos bij Ede, Leuvenum, El- speet, de Hoge Veluwe, het Openlucht museum in Arnhem en het Kootwijker- zand Kers is er zelfs in geslaagd militai re jagers die het luchtruim boven het Friese Mantgum bestormen, zo kunstig in beeld te brengen dat zij niet eens een dissonant lijken. Bij uitzondering citeren we maar stil zwijgend van zoveel gevangen fraais de lovende woorden van de uitgever. „Martin Kers maakt voornamelijk kleu renfoto's omdat hij vindt dat de kleur van het grootste belang is voor de di mensie in zijn foto's Door een eenvou dig onderwerp te kiezen met een com- suieisi Lie jong aivasi enxeie momen ten uit de tijd erna: Johannes Paulus II, Lima en Vancouver, Romero en Tutu Van De Jong is ook de derde, aange vulde druk van 'Nederlandse kerkge schiedenis' Wat onze regio betreft, het kan niet anders in een fors handboek dat de periode van 320 tot op heden beslaat de Doleantie (het ontstaan van de Gereformeerde Kerken in Neder land) is, hoe belangrijk ook voor het kerkelijk leven, daarin maar een hoofd stuk. Maar de meest voor de hand lig gende feiten en gegevens worden heel objectief weergegeven niet alleen Am sterdam en Kuyper, maar ook Voort huizen en Kootwijk: het beroep van Kootwijk op kand. Houtzagers, het me deleven van de Voorthuizense predi kant Van den Bergh daarbij („op aanra den", aldus de Jong), de 'kerkverlating' van Kootwijk en Voorthuizen, de daar opvolgende stappen van Reitsum, Kol- lum en Leiderdorp, die in 1886 even eens tot de Doleantie overgingen. Ook Schillebeeckx, IKV, ICTO, 'God met ons' (het gereformeerde rapport over het Schriftgezag), Samen op Weg, Gij- sen, Simonis en het pausbezoek zijn reeds 'kerkgeschiedenis'. jk grashalmen, stukjes hout, denneappels, schors en bladeren. Natuurlijk moeten ouders en kinde ren de feesten zélf 'maken', vormge ven, maar 'Leven met het jaar', inder daad een creatieve inspiratiebron voor gezin, school, clubhuis en jeugdvereni ging, kan daarbij een goede hulp en stimulans zijn. Jk \i Tillen Hl l"| «'l-lll lil 'Uli-J'K a -èw V l> Jk* positie die in één oogopslag is te over zien maakt hij een minder opgemerkte werkelijkheid op zijn foto's zichtbaar. Zo kan een alledaags onderwerp extra zeggingskracht krijgen door bijvoor beeld de hoek van waaruit het is gefoto grafeerd. Kers' belangstelling gaat uit naar vervreemdende elementen in het landschap: deze worden bereikt door vorm, kleur of sfeer en slechts spora disch door fototechnisch ingrijpen Uit alle foto's van Martin Kers blijkt een grote liefde voor de natuur en het land schap, waarvan hij de schoonheid met overtuiging weet vast te leggen. Door het gebruik van menselijke elementen in een beeld waarin de natuur de over hand heeft wordt een contrast opgeroe pen. Het werk van Martin Kers is zeer esthetisch en spreekt gemakkelijk aan. Ook 'Ten geleide'-schrijver en oud milieuminister dr. P. Winsemius zegt geen woord te veel. „Voor Martin Kers zijn dijken, velden, polders, akkers en i vooral de grote rivieren een onuitput telijke bron van inspiratie. Bijna myste rieus zijn de kleuren en het heftige per spectief in zijn foto's In elk landschap is maar één plekje vanwaar een goede en enig juiste foto te maken is En dat ene heel bizondere plekje weet Martin Kers als geen ander te vinden Dat maakt zijn foto's zo uniek." Jk blijkt uit het feit dat in geen andere cultuur, het geschiedproces (een uit drukking van Aalders, red zo sterk getekend is door woorden als 'hervor ming', 'herbronning', 'herstel', 'renais sance' en 'réveil'. Noch de islam noch het confucianisme noch het hindoeisme kennen iets dergelijks. Daarmee is de weg gewezen die wij hebben te gaan bij ons onderzoek naar de verhouding van Nederland en Europa. Wij zijn ons ter dege bewust een nieuwe fase in de ge schiedenis te zijn ingegaan. Wij zijn ons echter niet minder bewust dat de geestelijke bronnen, waaruit in het verleden zo rijkelijk is geput, niet zijn opgedroogd Wèl is het zo dat het le vende water uit die bronnen thans een nieuwe bedding behoeft." Hoogte- en dieptepunten in de Nederlandse (en de Europese) geschiedenis krijgen gede gen aandacht, met het oog op 'herbron ning' in de nabije toekomst Van we zenlijke betekenis is voor Aalders de persoon van Groen van Pnnsterer In protestants-christelijke kring kan 'De overlevingskansen van een protestant se natie' goede lectuur zijn ter voorbe reiding op de Europese verkiezingen J. N. Voorhoeve Den Haag, 191 pagina's, 29,90. Twee nieuwe jeugdboeken voor jon ge lezers van uitgeverij J. N. Voorhoe ve Den Haag Elma Griffioen schreef 'Dit is nou Minoes!'. Iedereen vindt Minoes, het nieuwe kind in de klas van meester Daan, leuk. Alleen Max niet, want hij wil zelf de leukste zijn Max lijkt gelijk te hebben. Minoes zegt niks, kan niks en heeft nog rare kleren aan ook. Ze ligt er in de klas helemaal uit. Meester Daan probeert dat te verande ren, hij vertelt over Jezus die van alle kinderen houdt van domme en knappe kinderen. Zou dat helpen of blijft Mi noes nu altijd alleen. 53 pagina's, 9,90. Kerstfeest bij een oude knotwilg is van W. P. Balkenende. Een heel bij zonder kerstfeest vieren de dominees kinderen Daan en Riekje, in een heel grote tent bij het huisje van vrouw Sib belink; hun oude vriend opa Wansink, gelukkig hersteld van een ernstig onge val, heeft het bedacht. 48 pagina's, 9,90 Kreatieve kalligrafie voor links- en rechtshandigen. Leraar schoonschrij ven Mels van Beusekom vertelt hoe de oude kunst van gelegenheidskalligrafie is toe te passen in oorkonden, geboor te-, kerst- en menukaarten, wijnetiket ten, uitnodigingen, diploma's en tal van ander werk Aandacht worejt gegeven aan de materialen, de technieken en het schrijfgereedschap. Door de opzet, de uitgebreide behandeling van de onder werpen en de vele illustraties leent het boek zich goed voor zelfstudie La Ri- vière Voorhoeve Kampen, 96 pagi na's, 24,50 Heeft iemand Pimmetje gezien? Pren tenboek voor peuters en kleuters, gete kend en verteld door Rob Graham. Pim is een peuter vol ondernemings lust. Zodra hij kan lopen, scharrelt hij samen met zijn opwind-beer overal heen. „Waar is Pimmetje?", „Heeft ie mand Pimmetje gezien?" klinkt het dan ook voortdurend. Want net als zijn heer blijft Pimmetje lopen tot zijn sleutel is uitgedraaid en de energie op is. Op pagina's zonder woorden kunnen kleu ters zelf opzoeken waar Pimmetje op zijn tochten uiteindelijk terecht komt Het wegloop-thema spreekt veel jonge kinderen aan. Deze nieuwe variant van Rob Graham zal steeds weer opnieuw door hen gepakt worden, want op de prenten is veel te zien dat tot hun ver beelding spreekt Ploegsma Amster dam, 28 pagina's, 17,90. 'De toename van agressie, suïcide en druggebruik binnen de consumptie maatschappij' heet een kleine studie van de bekende zenuwarts dr. A. A. A. Terruwe. Zij schetst een aantal oor zaken van de thematiek, waarbij zij zich baseert op de door haar ontwikkel de theorieën omtrent de frustratieneu rose en de 'bevestigingsleer'. Terruwe concludeert dat soberheid noodzaak is om vitaal van 'materie' te kunnen ge nieten. De mens moet leren verlangens te laten rijpen en 'maat' te kunnen hou den. In de consumptiemaatschappij dreigen deze vermogens ten onder te gaan, wat indirect aanleiding heeft ge geven tot agressie, suïcide en drugge bruik Nog belangrijker voor menselijk geluk is bevestiging van de mens door de andere mens: het geven èn ontvan gen van waardegevoel, 'wederzijdse goedheidsonthulling', eigenwaarde. Ontbreekt deze bevestiging, zo schrijft Terruwe, dan vlucht de mens in zelfbe vestiging door macht, status et cetera. Dit gebrek aan eigenwaarde wil de mens vernietigen, wat kan leiden tot de drie fenomenen waaraan het boekje is gewijd. Indirect schetst Terruwe haar kijk op een gezond lichamelijk en geestelijk leven. Een uitgave van De Tijdstroom in Lochem, 64 pagina's, ƒ12,-. In Vogelvlucht. In een eenvoudige, maar aansprekende collage van woord en beeld belicht Corne van der Baan het vogelleven. De strijd om het be staan: „De kleinere vogels zijn 't bos in gevlucht, voor de eksters beducht." Het nestelen: „In stukjes en beetjes met moeite bijeengegaard. Vliegend. Soms vechtend met slierten. Te lange takken die vallen Weer zoeken en vinden. Geen touw om te binden. Toch lukt het en wordt er een nest geklaard'" Inwo ning: „Zacht piepen vertelt mij dat de pimpelmeesjes er weer zijn. Ieder voorjaar bouwen zij een keurig nest in het luchtrooster van mijn slaapkamer." De mezenmoeder „Over tien donsjes breidt zij haar vleugeltjes uit. waak zaam beschermend. Als ze uitvliegen tjilpt zij haar bezorgdheid uit, totaal uitgeput." Callenbach Nijkerk, 32 pagi na's, 16,90. Slechtzienden en veel ouderen hebben grote moeite met het lezen van boeken in de gewone druk. De vraag naar boeken in een grotere druk neemt enorm toe en voor velen zijn grootletterboeken een uitkomst Het aanbod daarvan is echter geringer dan de vraag er naar. Uitgeverij De Mouter in Dommelen heeft zich toegelegd op het uitgeven van grootletterboe ken, en dan met name boeken met actuele titels waarvan de meeste reeds bij een breed publiek bekend zijn. Reeds verschenen zijn 'Een zachte dood' van Simone de Beau- voir, en 'Al mijn vrienden zijn gek' van Sera Anstadt. Voor begin 1989 zijn in productie: 'Max Ha- velaar' van Multatuli, 'Beminde gelovigen' van Godfried Bomans, 'Ik heb geen naam' van Dagmar Hilarova, 'Dagen van nabestaan' van Joke F. van Rossum cn 'Vrolij ke jaren' van Simon Carmiggelt De prijzen van de boeken liggen tussen 20,- en 40,-. Het Kootwijkerzand gezien door Martin Kers. De belangstelling voor het le venswerk van dr. L de Jong is enorro. Van 'Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede We reldoorlog' zijn intussen honderd duizenden losse banden verkocht. Velen hebben de complete serie in de boekenkast staan, maar liefst 26 delen op rij. Voor anderen is de reeks wel erg groot geworden. Vooral jongeren kunnen zo'n omvang van bijna 15.000 bladzijden niet goed hante ren. En juist bij die nieuwe genera ties, die de oorlog niet meer zelf hebben meegemaakt, groeit de in teresse in wat in de oorlogsjaren werkelijk is gebeurd. Wekelijks confronteren de media hen im mers met de nasleep van de oor log, met NSB-ers en hun weduwen en kinderen, met de jodenvervol ging en de concentratiekampen en met de Japanse bezetting van Ne- derlands-Indië. Daarom is bij Budgetboeken BVio in Amsterdam nu een mini uitgave verschenen met een selec tie uit de grote reeks: vier deeltjes in een bewaarcassette, royaal voorzien van historische foto's, over de Duitse invasie, de illegali teit, de jodenvervolging en Ne- derlands-Indië. Een vijfde deeltje is de eerste uitgave over De Jong zelf en over zijn levenswerk: een heel vroeg interview met De Jong (nog voor het eerste deel van de reeks was verschenen), een recent interview door Ischa Meijer en een totaaloverzicht van de hele reeks. De omvang per deeltje is gelijk aan een gemiddeld pocketboek. De vijf deeltjes zijn in een Budget boekendoos verkrijgbaar in de boekhandel voor 14,90.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 8