IN DE NEVELEN ROND LEUSDEN ,Het ijzeren vul kan e wel eens griepen" „De ouwe Tolboom, die kon weerwolven" Veertig plussers in dressuurwedstrijden Peter Prent redt zijn werkgevers Bom en Haas A.. Moraal koninklijk Dnderscheiden ï)e gesloten beurs jj Aangepaste kerkdienst in Johanneskerk Toneelstuk PJGU in De Korf trekt veel publiek VERGROTEN? VERKLEINEN? LEUSDER KRANT LEUSDER KRANT DONDERDAG 15 DECEMBER 1988 plaatselijk nieuws 9 Haas (links, gespeeld door Frank van de Bunl) bespreekt met zijn medefirmant Bom (Hairy Moesbergen) hoe zii /,utt werknemer Peter Pren. zijn erfenis afhandig kunnen maken Burgerlijke Stand geboren: 25 nov: Franciscus Ge- rardus, z.v. B.M. Aben en M.J.T. Uilenbroek; 27 nov: Femke Natha lie. d v H J Kok en M.C.J. Boer- sen; 25 nov. Marlot Dianne, dv. Ferwerda en MD Langelaar; 1 dec Gemt Christiaan, z.v. P. Nap en J. van Eek; 2 dec Florentine Ca- thelijne. d.v. J.A. van Keulen en Y D Jekel gehuwd: 24 nov: A G. van Daatse- laar en A.J.M. Rutte; 25 nov: J. Kats en I.M. Dauwerse; 1 dec: C. Berk hof en H M. Boshoven; 2 dec: A.C. van den Hengel en P M H. van den Berg. overleden: 19 nov: A W. Sleeking, geh. gew. met H Anema. oud 62 jaar; 19 nov: A.C.E. Buré, geh. gew. met D W O A Schut, oud 93 jaar; 20 nov: J. Srrut, geh. gew. met J. Texier. oud 86 jaar. 22 nov H M Nijland. oud 83 jaar; 26 nov: C van der Mark. geh. gew. met J.W. van Hattem. oud 87 jaar; 30 nov P Op het Broek, oud 80 jaar; 4 dec. C M Flipsen. geh met ASM van He- mert, oud 90 jaar; 5 dec: G. van Dijk. oud 97 jaar AMERSFOORT - De heer A. Moraal uit Amersfoort is koninklijk onderscheiden. Vorige week donderdag kreeg hij de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in goud uitgereikt ter gelegenheid van zijn ifscheid. De heer Moraal was als docenVklassebegeleider (adjudant van politie) verbonden aan de Opleidings school voor gemeentepolitie „De Boskamp". Burgemeester C. H. Goedkoop van Leiden, voorzitter van het algemeen bestuur van De Boskamp, speldde hem de versierselen op (foto). Op zondag 18 december zal er sn kerkdienst met verstandelijk gehandicapten worden gehouden ft de Johanneskerk. Deze dienst !aat onder leiding van Ad van heuwpoort en ds. J. R. Nienhuis. tet thema van deze dienst is „Uw •oninkri|k kome. In deze dienst zal medewerking worden verleend door de muziek groep „Samenspel", bestaande uit verschillende bewoners uit de hui zen voor verstandelijk gehandi capten van Amersfoort en omge ving. Deze muziekgroep staat on der leiding van Leoni van Son en Jan van Straaten, en zal m het ko mend voorjaar haar tienjarig jubi leum vieren. In de dienst van 18 december worden ook verschil lende vlaggen getoond, die betrek king hebben op het thema, en ge maakt zijn door de mensen van de werkplaats „De Wissel" uit Amersfoort. De kerkdienst begint om 10.30 uur, Johanneskerk, Westsingel 30, Amersfoort Iedereen is van harte welkom in deze dienst. LEUSDEN - In het Nimmer- dor-Centrum werden indoor- wedstrijden dressuur gehou den, die speciaal bestemd wa ren voor veertig-plussers. Deze veteranenwedstrijden werden gejureerd door de heer B. H. G. M. Lamers uit Eibergen en golden als de vierde krachtmeting in de competitie. De uitslagen van de proeven wa ren als volgt: B-dressuur, proef 5: 1. E. J. v.d Brink, Harskamp op Ca lypso, 129 pnt; 2. F. Ruppert, Putten op Terpan, 128 pnt; 3. A. Wolfswin kel, Doorn op Semper, 115 pnt; 4. D. v.d. Geest uit Bunschoten op Zotopsie, 111 pnt. L-dressuur, proef 7: 1. Mevr. E Poels, Breukelen op Casper, 125 pnt; 2 J. Bunruk, Putten op Orca's V., 124 pnt; 3. H. Vink, Barneveld op Napoleon, 123 pnt, 4. C. Schimmel, Barneveld op Dal- fila, 122 pnt; 5 Mevr. C. J. W Mod derman, Leusden op Slaighn Cast- Ie, 115 pnt. L-dressuur, proef 11: 1. Chr. Pluim, Harskamp op Biljant, 118 pnt; 2. Mevr. M. Gillis, Lunteren op Sandy, 112 pnt. M-I M-II-dressuur, proef 15 en 19: 1. Mevr. R. Verhoeven, Vleuten op Sunday, 123 pnt. Tijdens wedstrijden ïndoor- springen in Nijkerk werk Anne- miek v.d. Burg met Noble vijfde in de klasse B. (advertentie) De Gesloten Beurs loopt op rol letjes, zodat ik sinds kort een meuwe coördinator heb aangeno men. Haar naam is Conelly. Als u vragen heeft, kunt u ook bij haar terecht. Nu zoekt de Gesloten Beurs we gens ziekte van onze chauffeur een meuwe vrijwilliger voor korte tijd met bestelwagen, die grote spullen wil vervoeren tegen een vergoe ding van de benzinekosten. Heeft u interesse en wilt u een morgen of middag in de week njden, bel dan even met Ursula, tel. 633924 of kom even langs voor een praatje, Bloe- mendalse binnenpoort 7, hoek Ha vik. Hier onder de lijst wat gevraagd wordt en aangeboden: Aangeboden: Bankstel 3 en 1; 2 pers. bed (hts); twijfe laar; dekens; electra fornuis; geyser; 2 matrassen 140-200; zwart wit tv; 2 pers. bed; 2-1 pers. bed met matrassen. Gevraagd: 2-zitsbankje; bromfiets; barkrukken; babyspullen v tweeling; buggy's: bu- ro's; centrifuge, commode; diaprojector met scherm; eettafel; fietsen; hang en legkasten, koelkasten, kinderstoelen; keukengordijn (blauw); keukentafel, kast voor tv; naaimachine, opvouwbed; paraplubak, stapelbed; salontafel; stof zuiger; tekentafel; toilettafel. Op A3- of A4-formaat? Hel kan allemaal bij de Een snelle fotokopieerservice tegen redelijke prijzen. Asschatterweg 19 (Bij de Biezenkamp) Kantoor geopend van maandag tot en met vrijdag van 9 uur tot 12 uur, van 14 Uur tot 17 uur. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Dwaallichten, heksen, lijkstaties, doodsvoorspellingen, tienurenhonden, erfluis, weerwolven en ijzeren veulens, f Het zijn verschijnselen, die je niet verwacht in de nieuw- 1 bouwwijken van Leusden. Toch zijn ze in deze omgeving ooit eens waargenomen. Leusden was minder dan vijftig jaar geleden nog platteland. Zonder televisie, video en met niet meer literatuur dan de bijbel. De mensen zagen in hun omgeving meer dan wij nu om ons heen zien. Dingen om i nooit te vergeten. Op stille heiden, in mistige weilanden, op slapende dijken en in donkere bossen. In Leusden en in 1 de plaatsen er omheen. De mensen vertelden erover. En zo 1 ontstonden er verhalen, die zich in de nevelen rond Leus- f den afspeelden. Spookverhalen zouden wij ze nu noemen. 1 Tussen 1972 en 1977 verzamelde de heer W.E. Heupers f in opdracht van het Amsterdams Instituut voor Dialectolo- gie Volks- en naamkunde deze vertellingen. De Leusder I Krant heeft toestemming een aantal van deze verhalen te publiceren. Zij werden door Marianne de Valck bewerkt. 1 De plaatsen die in de verhalen voorkomen, werden met 1 behulp van onze medewerker Goos van Leeuwen door onze fotograaf vastgelegd. Elke donderdag zal in deze 1 krant iets worden teruggeroepen van de sfeer die hier f vijftig jaar geleden nog heerste en misschien nog niet f helemaal verdwenen is. Dit keer gaat het over weerwol- i ven en ijzeren veulens. 1 llllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIII moeten daarna op de fiets naar huis. Een nadere beschrijving die ons een idee geeft waar we naar ml moeten kijken gaf Peel van de Hen gel, geboren m 1885 te Stoutenburg en daar zijn hele leven blijven wo nen; „In de oude tied liep tussen Stoutenburg en Achterveld het ïe- zeren vul, een klein peerd, Doar moakten ze je bang veur. 't Was een wild en vung peerd, meer an de kleinachtige kant. Ze hadden er niet veul op, de minsen." Piet van Barneveld, geboren m 1882 in Achttienhoven; „Ze hadden De officiële geschiedschrijver E. (eupers, noteerde m opdracht van iet Instituut voor Dialectologie, /oiks- en Naamkunde, minstens even verhalen over een ijzeren eulen. Het veulen spookte vooral issen Stoutenburg en Achterveld, naar werd ook waargenomen rond loogland, Hoevelaken en Barne- eld. Gerrit Lagerweij, geboren m 874 vertelde in 1962, „Ik bin altied boer geweest. Ik :eb de tied nog gekend zonder runstmest. De hei greuiden het appegat in. Ik was lang thuus en roade loat. Wie verhuusden in 890 noar Stoutenburg en wie kwa- nen midden tussen de roomse >oeren te wonen en doar heb ik vat meegemoakt. Op de Blinde iteeg werd op een boerderie zo 's mchts tegen half een, meer altied 10a twaalven, de schuurdeur wijd ipengezet deur een onzichtbare iand. Wie het deed had geen mens !Oit gezien, meer het gebeurde. )ver die zelfde steeg, ook weer 10a twaalven, liep een ïezeren vul veulen), 't Was niet te vangen en 't unde de steeg op en neer. 't Was vat m die tied." Henk van Schalm, geboren in 884 voegde daaraan toe, ,,'t was iet een klem peerd. Doar moakten ze je bang veur. Als ik vroeger 's >avonds wegging, de buurt m of zo, ian zei moeder, je bent veurt tien iur thuus Als je loater komt kan het ezeren vul je wel eens griepen". Ik <reeg het nogal eens te heuren." Jouden de geachte raadsleden die ie commissievergaderingen re- jelmatig tot ver na tienen laten uit lopen, waarschuwing eens ter har- le willen nemen. Vooral vrouwelij ke raadsleden, om over vrouwelij ke journalistes maar te zwijgen, De Blinde Steeg Op een van de boerderijen van deze landweg werd 's nachts vaak na twaalven de schuurdeur wagenwijd opengezet door een onzichtbare hand. het altijd over de polder zweven en ze zagen het door 't land draven. Je had er die er maar wat bang voor waren". Maar waarom bang voor een veulentje? Misschien wat on verklaarbaar op die tijd en die plaats, maar hij deed toch niks. Of toch? Teus van Barneveld, broer van Piet, verklaarde; „Ze hoorden hier wel eens rammelen en rinke len van kettmgen. Dat was 't ijzeren veulen, dat losgebroken was. Dat ging deur de polder, zo hard als meer 't kon. 't Was een spookpaard of zo iets, moar dat werd gezegd. Of het zo is, dat weet ik niet". Teunis Dorresteyn wist tenslotte te melden, „Vroeger, moar ver voor m'n tijd, moet hier een ïezeren vul, een klem paardje hebben rondgelopen, dat overal doorheen draafde. Ze konden het nooit van gen. 't Joeg schrik an. M'n vader het het ons duk verteld, toen we nog klem waren". Al deze getuigenissen met twijfel of overtuiging gegeven, maken wel nieuwsgierig naar het hoe. wat, waarom van het ijzeren veulen. Een mogelijke verklaring gaf Piet van Barneveld in 1963 „ouwe mensen hadden het er vroeger vaak over. Ze zagen ook van die vurige wagens over de weg gaan. Ze gmgen maar van heen en weer, iedere keer kwamen ze terug. La ter vertelden ze, dat het voortekens waren geweest van de auto's, die nog moesten komen, maar nu toch over de Steeg rijden. Ik weet met of het waar is, maar ze vertelden het." Voorwaar, er is meer tussen he mel en aarde Na het lezen van drie boeken met volksverhalen vol gebeurte nissen die zich allen hier in de buurt hebben afgespeeld, zou je de indruk kunnen krijgen, dat het hier 's nachts behoorlijk druk kon zijn. Behalve dwaallichtjes, tien urenhonden, ijzeren veulens, liepen er bijvoorbeeld ook nog weerwolven rond. Op de Schans, tussen Achterveld en Leusden, zijn die waargenomen, maar ook op de Leusderhei en in den Treek. Jacob van Donkelaar, in 1887 ge boren in Leusden, was niet hele maal zeker, maar ,,Ik heb het ook gehoord over weerwolven. Ouwe mensen hadden het erover, als ze bie mekaar zaten, 't Mot wel iets heel erg geweest zijn, maar wat het noew was, dat weet ik niet meer." Wulfert Houtveen, geboren in 1880 werkte veel binnen onze te genwoordige gemeentegrenzen. Hij vertelde met grote stelligheid; „Ouwe Tolboom die kon weerwol ven, dat zeien ze tenminste, of 't woar is. doar blief ik buten. Ik dien de bie boer Kuier en die had een ziek peerd. 't Wilde met beter wor den. Ik moest er op 't lest mee noar een boer, die 't oflezen kon. Veur dak weggoang, zei ik terug de boer; „Ouwe Tolboom zal wel an 't hek stoan" Ik ermee weg en ik was nog met bie 't huus van Ouwe Tol boom of ik zag hem an 't hek stoan. „Ajie met dat jonge peerd terug komt is 't aordig weer beter", zie hie. En 't was zo. 't Peerd sting te zweten en toen 't belezen was, goang ik weer terug en 't peerd liep gewoon. Die oude Tolboom had het wel eroaden. Ze zeiden dat ie weerwolven kon, maar wat het was weet ik niet precies. Meer van dat peerd had hie zo in de gaten en hier was ermee op de hoogte". Het verhaal is mij met helemaal duidelijk. Maar het is officiële ge schiedschrijving. Gerrit van Gin- kel, geboren m 1886 te Renswoude, woonde in Asschat. Hij wist in 1964 een mooi verhaal te vertellen. ,,'t Is gebeurd, meer wier toen veul verteld. Er was doar een meisje van een rieke boer en die vrijde met een jongen, die een stuk mmder was als heur. Meer 't mocht niet natuurlijk, van die ouwelui van dat meisje. Die wassen erteugen, want die jongen had ging centen genog en hie kon later nooit op een boerderie kommen. Op 't lest mocht die jongen niet meer bie die meid thuuskommen. Meer weken lang kwam hie toch stioekum bie die meid thuus om te vrijen zonder dat de ouwelu het merkten. Hie kroop deur 't geutgat en zo kwam hie toch bie z'n meid. Die begreep er mks van en op ene keer toen hie weer zou kommen, bleef ze achter de deur stoan en dear komt me een pad deur 't geutgat krupe en ineens stond die jongen veur heur. Nou, je begriept, toen was de verkering gauw uut en veurgoed uut ok. Die vent kon weerwolven en doar most die meid ruks van hebben". In plaats dat zij zijn handigheid op pnjs stelde? De pastoor moest ook mets van weerwolven hebben. Volgens Hendrikus Ruitenbeek die sinds 1925 in Stoutenburg woonde, kon de pastoor daar verschrikke lijk over te keer gaan, want weer wolven was erger dan de duivel. Jacobus Pieters, geboren in 1879 in Leusden gaf in 1966 een andere versie; „As de nachtmerrie aan het weerwolven was, dan was niet best bie je an huus. Is een keer in Leus den, bie Asschat, gebeurd, meer 't is al joare geleje, dat er op boerde rij elke nacht een lawaai geweld wier gehoord, of de wereld ver ging. De knechts die leie te sloape op de keet boven de paardestal en die heurden het elke nacht meer weer an. Ze deden gin oog dicht 's nachts en dat ging weke zo door. 't Was net of ze de rog noar beneden smete en dan met geweld begon nen te dorsen. En de wanmeule die gong de hele nacht deur. En 's mor gens de staarte van de koeie in de war en de moane van 't peerd en dat ging iedere nacht weer an. D'r was weinig tege te doen. Meer op 't lest hebbe ze toch een man gevon den die er wat aan deed. 't Was een timmerman uut de stad, een gewo ne timmerman, uut Amersfoort en die had er wat veur. Die kon het. Ze trokke toen de hooikar op de deel op een aovond. Zo'n soort kar op kleine wielletjes, deden er wat de kens m doar gmg die timmerman op legge sloape, midden op de deel in 't donker. Er gebeurde niks en na een paar nachten was er niks en ook niks meer an de hand. Die boer was wat blie. Die timmerman, die had wat, die kon wat en dan hield het weerwolven op". Eén van de boerderijen bij de Schans. Rond deze plek zouden weerwolven gezien zijn. LEUSDEN - Afgelopen zater dag voerde de PJGU (de Platte landsjongeren) afdeling Leusden hun jaarlijks toneelstuk op in de goed gevulde zaal van De Korf. De PJGU kan terug zien op een geslaagde avond want het pu bliek 250 man) was tevreden over het opgevoerde toneelstuk „De laatste Strohalm". Het stuk speelde zich af op het kantoor van de firma Bom en Haas, Commissie en Agenturen. Deze zaak balanceert op de rand van het faillisement. De directeuren, dhr Bom (gespeeld door Harry Moes bergen) en dhr Haas (gespeeld door Frank van de Bunt) komen via een bevriende notaris aan de weet dat hun jongste bediende de onno zele Peter Prent (gespeeld door Ro nald van de Bunt) een erfenis zal krijgen, van een overleden oom uit Afrika, van 300.000,-. De heren Bom en Haas willen daarom Peter Prent opnemen in hun firma als derde compagnon. Spriet (Come Veldhuizen), hun vrouwelijke jongste bediende, ver trouwt dit niet en waarschuwt Peter Prent. Deze wil op advies van Spriet een proef van 14 dagen nemen. In deze 2 weken verandert Peter Prent van de sullige bediende tijde lijk in een arrogante leider van dit kantoor. Hij laat Bom en Haas aller lei vervelende klusjes opknappen, die dit, zij het mopperend, doen vanwege de 300.000,- die op het spel staan. Intussen proberen Bom en Haas ook nog Gerda (Annelies van Wee), de dochter van dhr Haas aan Peter te koppelen. Peter blijkt echter meer op Olga (Ellen Heere) te val len. Peter geeft de firma op zijn, arrogante wijze, twee weken lei ding, ook al door dat zijn zelfver trouwen sterk gegroeid is door een boek wat hij heeft gelezen „Uw wil heeft atoomkracht". Hij maakt Ger da echter wijs dat hij (Peter) dat boek heeft geschreven en daarom komt Olga, een journaliste, hem in terviewen, Peter redt zich hier uit met een zeer sterk verhaal, wat Ol ga lijkt te geloven. Bom en Haas ontnemen Peter Prent zijn laatste spaargeld, op een zeer ludieke manier. Bom verkleedt zich als een oude vrouw en komt op kantoor zich beklagen dat de heren Bom en Haas haar bedrogen heb ben en haar waardeloze aandelen verkocht hebben. Uit medelijden en om de naam van de zaak te red den koopt Peter deze aandelen te rug. Uiteindelijk blijkt de bevriende notaris zich vergist te hebben en krijgt Peter helemaal geen erfenis. Bom en Haas vertellen dit alles aan Peter en lachen zich rot omdat Pe ter zo dom is geweest zijn spaar geld op te offeren, en weg te geven aan een verklede Bom. Maar intussen lijkt de firma op een haar na failliet. Als de aandelen plotseling toch goud waard blijken te zijn wordt Peter als nog compag non en vraagt hij Olga (die het goe de nieuws kwam vertellen) ten hu welijk. Peter schrikt zich rot als Ol ga hem vertelt dat zij de schrijfster is van het boek „Uw wil heeft Atoomkracht". Na afloop was er een verloting en daarna werden er nog enkele uurtjes gedanst op de muziek van discotheek Bebes.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 9