ITal van verkeerssituaties blijken ^dringend aan herziening toe E Tuberculose-explosie krijgt staartje Gemeente koopt Liniedijk SERVA V0LV0 vandaag in Üe leusder krant» BDU )iscussienota signaleert ruim twintig knelpunten Tien mensen reageren positief 'Loos alarm' Auto in de brand Dronken op de weg Gedeelte cultuurhistorisch monument wordt afgegraven Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden 8B HOOFDREDAKTEUB Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum •Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV rkrant DINSDAG 20 DECEMBER 1988 - 20e JAARGANG NO. 66 (van de redactie) LEUSDEN - De gemeente Leusden gaat zich de komende tijd tuigen over een nieuw verkeersplan. Het oude plan, dat van 1982 dateert, is om verschillende redenen aan aanpassing toe. De groei van Leusden, het toegenomen autoverkeer, de komen de aansluiting van de gemeente op de A28 en de uitbouw van de Samershof maken maatregelen noodzakelijk. In de eerste versie van het nieuwe verkeersplan worden in ie huidige situatie 23 ernstige of minder ernstige knelpunten esignaleerd. Met betrekking tot de verkeersveiligheid wor- en de situatie op de Arnhemseweg, het kruispunt Maanweg/ emseweg, het kruispunt Treekerweg/Arnhemseweg en de iessenweg als knelpunten aangemerkt, die op korte termijn pgelost moeten worden. De aansluiting van Leusden op de ijksweg A28 en de veranderende situatie bij de Hamershof in erband met de uitbreiding van het winkelcentrum brengen ote veranderingen in de verkeersstromen met zich mee. Ook aar zal, volgens het concept-verkeersplan, snel aanpassen van de situatie noodzakelijk zijn. De eerste versie van het nieuwe verkeersplan zal in de raadscommissie Verkeer, die woensdag 21 december verga dert, worden besproken. In de conceptversie van het nieu we verkeersplan wordt een aantal doelstellingen ten aanzien van het verkeer in Leusden geformuleerd, waarbij de veiligheid van de weg gebruiker een belangrijke plaats inneemt. Zo wordt er naar ge streefd het aantal ongevallen, waarbij lichamelijk letsel ontstaat, terug te brengen van 2,8 promille per inwoner per jaar, tot 2 promille per mwoner per jaar. Daarnaast moeten de plannen de negatieve invloed van het verkeer op het woon- en leefklimaat zoveel moge lijk beperken. In het nieuwe verkeersplan is eveneens gekozen voor het uit gangspunt dat elke weggebruiker zich zo goed mogelijk moet kunnen verplaatsen. Bovendien zullen de maatregelen erop gencht zijn, dat het pakken van de auto zoveel mo gelijk zal worden vermeden. Dat wil zeggen dat de bereikbaarheid van 'activiteitenpunten' binnen de gemeente, zoals de nota dat om schrijft, te voet, per fiets of per openbaar vervoer in die volgorde prioriteit krijgt. Om dat te bereiken worden m de nota verschillende doelstellingen per vervoerswijze geformuleerd. Voor het langzame verkeer, voet gangers en (brom)fietsers wordt ligt de nadruk op samenhang m het stelsel van routes, met name de verbindingen tussen woongebie den, scholen, werkgebieden, sport- en recreatiecentra en haltes voor het openbaar vervoer. Daar naast wordt de veiligheid hoog m het vaandel gevoerd. In het bijzon der de punten waar de routes voor langzaam verkeer en snelverkeer elkaar kruisen verdienen volgens de nota de aandacht. DOORSTROMING Verkeersmaatregelen ten aan zien van het openbaar vervoer moeten de concurrentiepositie van het openbaar (bus)vervoer ten op zichte van het autoverkeer verbe teren. De doorstroming van het openbaar vervoer zou daarom ook bevorderd moeten worden. Het ideale verkeerspatroon voor de automobilist bestaat volgens de nota uit een stelsel van hoofd- en wijkwegen, buurt- en woonstraten en woonerven, waarbij het autover keer via een korte route naar de Het verkeersknooppunt De Hertekop, de aansluiting van de Arnhemseweg op de A28, vormt éen van de belangrijkste knelpunten in de verkeerscirculatie in de gemeente Leusden. De nieuwe aansluiting van Leusden op de Rijksweg zal vermoedelijk slechts tijdelijk soelaas bieden. hoofdwegen wordt geleid. Verder wil de nota het doorgaande ver keer, zowel binnen de bebouwde kommen, als binnen de wijken, voorkomen. Sluiproutes worden als ongewenst ervaren. INVENTARISATIE In de nota is een inventarisatie opgenomen van knelpunten m het verkeer binnen de gemeente. Daaruit blijkt dat met name de Arn hemseweg voor forse problemen zorgt. Verder constateert de nota dat er in de onmiddellijke nabij heid van winkelcentrum De Ha mershof uitgenreide maatregelen genomen zullen moeten worden, als de uitbreiding van het winkel centrum (H2) gerealiseerd gaat worden. Ook de aansluiting van Leusden op de Rijksweg A28 zal binnen de gemeente gevolgen hebben. In totaal somt de nota 23 punten op, waar in meerdere of mmdere mate problemen optreden. De Arn hemseweg is daarbij op diverse punten een zorgenkind. In het alge meen kampt de weg met een zoge naamd capaciteitsprobleem, waar door er regelmatig files ontstaan Verwacht wordt dat die problemen door de komst van de aansluiting op de A28 tijdelijk zal verbeteren, maar dat die verbetering op ter mijn door de groei van het wagen park in Nederland weer temet zal worden gedaan. Overigens is de Arnhemseweg een Rijksweg, waardoor de rol die de gemeente kan spelen bij het oplossen van die problemen maar beperkt is. Op dit moment buigt een provinciale werkgroep zich over de proble men op de Arnhemseweg, waarbij de gedachten in de nchting van gedeeltelijke verbreding van de weg gaan. De kruising Maanweg/Arnhem seweg is eveneens een zorgen kind. Ook hier ontstaan nogal eens files, terwijl er relatief veel onge vallen plaatsvinden. Met name het langzame verkeer is hiervan regel matig het slachtoffer. Het aanleg gen van een rechtsafstrook op de Maanweg voor het verkeer richting Hertekop en het plaatsen van ver keerslichten zouden hier soelaas kunnen bieden. Een ander probleem vormt de kruising Treekerweg/'Arnhemse weg. Het ontbreken van een links- afstrook betekent dat auto's uit de richting Woudenberg, die de Tree kerweg willen inslaan, op de rij strook moeten wachten. Het gevolg hiervan is, dat er met emge regel maat aanrijdingen plaatsvinden. Bovendien is dit kruispunt een be langrijke oversteekplaats voor langzaam verkeer. Naast het plaat sen van verkeerslichten, gaan de gedachten voor wat de oplossing van dit knelpunt betreft in de rich ting van het aanleggen van een fietspad aan de westkant van de Arnhemseweg, tussen de Maan weg en de Treekerweg. Bovendien zal ewr een linksafstrook moeten komen AANSLUITING De aansluiting op de A28 ter hoogte van de Hogeweg, waar nu regelmatig opstoppmgen voorko men, lijkt ook na de aansluiting van Leusden op de A28 een probleem te blijven. Het verkeer uit Achter veld blijft voornamelijk op deze route aangewezen, terwijl het voor nemen van de gemeente Amers foort om de drukte op de Heiligen- (van de redactie) LEUSDEN - Tien mensen reageerden positief op de .Mantoux- prik', die zij vorige week kregen bij een grootscheeps onder zoek naar tuberculose in Leusden. Daarvoor waren 950 mensen in De Korf opgeroepen. De onderzochte mensen waren in mei aanwezig geweest op een feestdag van de vereniging Impala of kwamen later in contact met bezoekers van dit evenement, dat op 28 mei van dit jaar gehouden werd. Daarbij was ook de vrouw aanwezig, bij wie in juli ,open' tuberculose ontdekt was. Kortgeleden herinnerde zij zich haar aanwezig heid op het feest. Het consultatiebureau voor de bestrij ding van tuberculose uit Amersfoort vond het daarom nodig om alle betrokkenen te onderzoeken. Van de mensen die positief op de prik reageerden, bleken er ne gen geen longafwijkingen te verto nen. Dat betekent, dat zij wel met de tuberkel bacterie, die de ziekte veroorzaakt, in aanraking zijn ge weest, maar dat zij de symptonen nog niet vertonen. In één geval moet het bureau nog overleg ple gen met de specialist van de be trokken persoon, voordat er con clusies over „de positieve reactie" getrokken kunnen worden. Mensen die met de tuberkel bacterie in aanraking zijn geweest, hoeven de ziekte niet te krijgen, maar lopen wel een verhoogd risi co. Het duurt emge tijd, voordat de ziekte zich openbaart en aan ande ren kan worden overgedragen. In dat geval spreekt men van ,open' tuberculose. Om te voorkomen dat de mensen, bij wie een positieve LEUSDEN - De politie ontving woensdagmorgen, om 11.30, een melding van een vermeende dief stal bij een juwelier in De Hamers hof. Ter plekke bleek de melding op een misverstand te berusten, maar bleek er een poging tot dief stal te zijn geweest bij een fotograaf aldaar. Een viertal bezoekers trachtte een video camera/recor der weg te nemen, maar de diefstal kon door het personeel worden verhinderd. Het viertal, twee man nen en vrouwen uit Amsterdam, kon bij voor een radiozaak in het winkelcentrum worden aangehou den, waarna de 18-jange mevrouw De F. een bekenterus aflegde. Te gen de vrouw is proces-verbaal opgemaakt. LEUSDEN - Op de Stijgbeugel heb ben onverlaten zaterdag getracht een auto in brand te steken. De poging mislukte, maar de wagen hep brandschade op aan de zijkant. De tankdop was verkoold. De auto is eigendom van R. uit Leusden. reactie is geconstateerd, ook werkelijk tuberculose krijgen, wordt hen medicijnen toegediend. Het afgelopen jaar zijn m de re gio Eemland 60 gevallen van ,open' tuberculose ontdekt. Leusden le verde aan dit aantal een belangrij ke bijdrage met ongeveer 25 ge vallen. De meesten daarvan heb ben betrekking op de .explosie' van deze zomer, waarnaar vorige week dus nog onderzoek is ge daan. In Nederland worden jaar lijks gemiddeld 1100 gevaqllen van tuberculose geconstateerd. De ziekte hep vroeger vaak dodehjk af, maar kan tegenwoordig goed met medicijnen behandeld wor den. Ze kan alleen ontdekt worden met de al eerder genoemde Man- touxprik en daaropvolgend long onderzoek. De klachten die met de ziekte te maken zouden kunnen hebben zijn zo vaag en algemeen, dat zij ook door andere ziektever wekkers veroorzaakt zouden kun nen worden. De ziekte kan alleen overgebracht worden door dra gers van de tuberkel bacterie Mensen die door het consultatie bureau voor tuberculosebestrij ding zijn opgeroepen voor onder zoek, maar om de een of andere reden niet op de oproep konden reageren, kunnen zich alsnog mel den bij het bureau, Bloem weg 15 in Amersfoort, telefoon 615124. (advertentie) AMERSFOORT DEALER Amslerflamseneg 7 lel 033-630154 bergerweg te verminderen ertoe kan leiden dat het verkeer zich naar dit punt zal verplaagsen. Als oplossing op termijn ziet de nota de reconstructie van dit punt m het kader van de verbreding van de A28, die in de nabije toekomst aan de orde zal komem Vooruitlopend op de aansluiting van Leusden op de A28, constateert het verkeesrplan, dat de Groene Zoom en de Randweg aanmerke lijk meer verkeer te verwerken zal krijgen, dan nu al het geval is. De capaciteit van deze wegen lijkt in dat geval te klein. Bovendien zal de ontsluiting van het geplande in dustriegebied De Horst nog eens een extra belasting vormen voor deze wegen. In verband daarmee wordt in de nota een uitgebreide reconstructie van het kruispunt Groene Zoom/Randweg voorge steld, waarbij ondermeer gedacht wordt aan het plaatsen van ver- keerslichtinstallaties. Even verderop vormt de krui sing Groene Zoom/Noorderinslag nu al een probleem. Verwacht wordt dat die problemen alleen maar groter worden, als de aan sluiting van Leusden op de A28 eenmaal een feit is. Het aanleggen van rechtsafstroken zowel op de Groene Zoom, als op de Noorderin slag zouden hier uitkomst moeten bieden. Om de veiligheid van de fietsers bij het oversteken van de vervolg op pagina 5 Kerstmiddag in de Soos Pagina 3 Het weer in Leusden: Waterballet Pagina 3 Grupo Flamenco laat muziekschool trillen op de oude fundamenten Pagina 5 „Meester" Hendriksen (88) overleden Pagina 5 Miiunatuurtje: Wintervordering Pagina 5 De Bongerd maakt kennis met gehandicaptensport Pagina 6 Sterk optreden Guarneri trio Pagina 6 Sport: Roda (za) speelt GOVA van de mat Pagina 7 Roda (zo) winterkampioen na 2-1 zege op WZA Pagina 7 Achterveld moet meerdere erkennen m koploper Pagina 7 Antilopen boezemt ontzag in Pagina 8 Haaien sterk m eigen bad Pagina 8 LHV doet goede zaken Pagina 8 LEOS van slag Pagina 8 LEUSDEN - Op de kruising Groene Zoom/Heiligenbergerweg zijn in de nacht van zaterdag op zondag, tussen 3.00 uur en 5.30 uur, twee automobilisten betrapt op het nj- den onder mvloed. Zowel L. uit Scherpenzeel, als T. uit Leusden, kwamen na de blaasproef in aan merking voor het afnemen van een ademanalysetest. Tegen het twee tal is proces-verbaal opgemaakt. L. is overgedragen aan de Koninklij ke Marechaussee. De liruedijk is door de provincie Utrecht aan de gemeente Leusden verkocht. Een deel van de dijk, in het toekomstige industriegebied De Horst (foto), zal worden afgegraven. LEUSDEN/UTRECHT - De Liniedijkgronden langs het Valleika naal, tussen de A28 en de Schoolsteegbosjes, worden aan de gemeente Leusden verkocht. Met de verkoop is een bedrag van ongeveer twee ton gemoeid. Leusden zal het gedeelte van de Liniedijk die binnen de plange bieden van de Horst en 't Vliet, waar industrie gepland is, afgraven. Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht, die de dijk aan Leusden overdoen, gaan hiermee akkoord. Het restant van de dijk moet volgens het college van GS in de huidige staat bewaard blijven. De gemeente betaalt 198.500,- voor de ruim 9 ha. grond, die met de verkoop gemoeid is. In feite betaalt de gemeente alleen voor dat deel van de gronden, dat valt binnen de grenzen van de plannen De Horst en 't Vliet (ruim 3 hectare). Het resterende deel (6,3 hectare) draagt de provincie over voor het symbolische bedrag van één gul den. Gedeputeerde Staten hebben er al emge tijd geleden mee inge stemd dat het snik Liniedijk in De Horst ten behoeve van dit plan wordt afgegraven. De stroken grond m de plannen De Horst en 't Vliet, die direct aan het Valleikanaal grenzen, vallen buiten de transactie. Het onder houd zou de gemeentebegroting te zwaar belasten. Overwogen wordt deze stroken te zijner tijd tegelijk met het Valleikanaal zelf over te dragen aan het nieuwe waterschap Vallei en Eem. De Liniedijkgronden m de ge meente Leusden zijn de laatste die de provincie nog m eigendom heeft. Eerder heeft zij het deel bij de Rode Haan al verkocht aan het recreatieschap Utrechtse Heuvel rug, het stuk bij de Grebbeberg aan de Stichting het Utrechts Land schap en het gedeelte nissen de Rode Haan en de Schoolsteegbos jes aan Staatsbosbeheer.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 1