Srupo Flamenco laat muziekschool :rillen op de oude fundamenten 'Meester' Hendriksen (88) overleden Regionaal meldpunt voor milieudelicten 'weede bouwconcert voor herbouw muziekschool Oud-schoolhoofd vervulde tal van functies in Leusden Aanrijding Lantaarnpaal vernield DINSDAG 20 DECEMBER 1988 plaatselijk nieuws USDEN - Op de VToege zondagmiddag verzorgde de Grupo enco het tweede bouwconcert in de oude aula van de usder Muziekschool. Docente Marijke Rodriguez (gitaar), imjechtgenoot Rafael (zang en klappen), zoon Gabriel (klappen), )0| vriend Jose Adame (gitaar) en het danspaar Canela Pura boden ee een fascinerend flamenco-programma. Een uur gitaarspel met oe en zonder klappen, drie keer afgewisseld met dans, gitaarspel, 52 angen en klappen voor ruim honderd bezoekers uit Leusden en e omstreken. Die kwamen niet alleen op deze eeuwenoude Anda- lusische traditie af, maar gingen vaak zelfs staan voor een wer velende ritmische show. door Anne Bunt Ja de door docente Mari Rouw net een ukkie geserveerde koffie /as de entree in de oude aula al ekker voorverwarmd. Ook ver- dapten slingers en ballonnen aan iet lage plafond en een dansvloer, Bat er vast wel viel te klappen, onder de vonge en nog vol- Jrende solisten tekort te willen Poloën, mag oermuziek wel eens i/orden ingelijst. Flamenco-mu- :iek is geen echte westerse, maar Indalusische muziek met voorna- nelijk Moorse, joodse en ïgeunerinvloeden. [teel westerse muziek is niet zo rit- ,sch gedacht en bovendien wor- Len wel degelijk belangrijke rit- nes vooral door snelle melodie-in- itrumentalisten met zelden ver- vaarloosd. Ook pianisten spelen lansante muziek, als die van Cho- wel rechtshandig melodisch i plaats van ook linkshandig rit- uisch, wat die oude meester ove- igens voorschreef. Geen schijn- >aar vrije melodie zonder ritme, ■^erder wordt bij grootschalige muziek het ntme vaak door revolutionaire pchmek van ondergeschikt be- ang gemaakt. Met name jongeren decibellen als peppil- zonder de ritmische cadans nqan spanning en ontspanning te unpren ervaren, terwijl dat voor het ;6.nensehjk welzijn wel gezond is. —peen leefbare natuur zonder evenwichtszoekende lichamelijke beweging of ontroering. In die Andalusische oermuziek nu trekt het ritme als het ware zoda nig aan de touwtjes, dat de gezon gen en gespeelde melodie er niet zonder kan, terwijl het ritme wel even zonder melodie kan. Dat laat ste werd fascinerend gedaan door de handenklappende vader Ra fael en zoon Gabriel Rodriguez in het derde en vijfde programma onderdeel, een Sevillanas (volks dans) en een Buleria (oorspronke lijke flameco dans). SPELENDERWIJS Dat langzaam en snel in en tegen de maat klappen bleek Gabriel Rodnguez volgens zijn moeder spelenderwijs van zijn vader te hebben overgenomen, zonder verder de cultuur erom heen te kennen. Het bijzondere van dat klappen in de handpalman was ook, dat het vol klonk en er ver schillende toonhoogtes werden gesuggereerd. Kortom, niet zoals iets applaudisseren, maar muzi kaal handgeklap. En dat met inge wikkelde maatsoorten. Marijke Rodriguez vertelde na afloop, dat in de meeste pro gramma-onderdelen en twaalfde lige maat met bijvoorbeeld accen ten op de derde, zesde, soms achtste, tiende of twaalfde tel werd gespeeld. Terwijl bijvoor beeld accenten op de derde en zesde tel de maat overzichtelijk verdelen in vieren of tweeën, roept het accent op de twaalfde tel - een syncoop - een muzikale spanning op, die in het vervolg wel weer wordt opgelost. Een an dere bron van muzikale spanning is dat tegen de maat in klappen of gitaarspelen. GITAAR Terwijl zoon Gabriel een stuk cul tuur van zijn vader heeft overgeno men, was Marijke volgens haar iets dergelijks overkomen. Ze komt uit een artiestenfamilie met een klassiek gitaarspelende vader en zingende moeder en pro beerde zelf vanaf zevenjarige leef tijd flamenco-danseres te zijn Maar na een klassieke opleiding werd dat flamenco-gitariste. Tenminste, ze zit momenteel in het vierde jaar bij Paco Pena in het Rotterdams conservatorium. Van die op ingewikkelde ritmische im provisaties drijvende volkskunst, waardoor op de ziel drukkende emoties langzaam maar zeker los weken, liet ze in solo's iets horen. Eveneens bij de voornoemde pro gramma-onderdelen konden de bezoekers luisteren naar een rit misch vrije Rondena en een ook al door haar zelf bedachte ritmisch vastere Tientos. De Rondena, die ze bij dit concert even probeerde, moet volgens kenners hogere kunst zijn. Maar wat te zeggen van de Tientos, waarbij ze geheel al leen een flamenco groep sugge reerde? Vanaf het eerste programma-on derdeel, waarbij de gitaristen Ma rijke Rodnguez en Jose Adame nog wat preludeerden, vielen ver der volstrekt natuurlijke tempi op. Vele hedendaagse ensembles zonder dansers en ook zangers kunnen daarvan nog leren, hoe met in ntmische figuren gesugge reerde snelheid luisteraars ook wel of, voor mij, juist wel in extase kunnen worden gebracht DANSEN Dat bleek op spectaculaire wijze tijdens de tweede, vierde en zesde programma-onderdelen, waar het danspaar onder aanvoe ring van de beide gitaristen, de klappende Gabriel en de zin gende en klappende Rafael de show stal Niet alleen door sier lijke vloeiende en ingehouden on derbroken bewegingen in de lucht, maar ook door het hakken geklap op de dansvloer. Het fun dament van de oudbouw ging tril len van opwinding. Wat zullen mensen gelukkig kun nen worden, als ze zich deze vir tuoze kunst eigen maken. Bij die kunst werd het tempo met zomaar versneld, maar werd een Alegna een Bulgaria en Tientos een Tango. In beide gevallen ver andert het ritme en blijven de ak koorden hetzelfde. Overigens was de danseres elke keer gekleed volgens de kleuren van een bepaalde provincie in An- dalusië. Hoewel bezoekers nog lang niet genoeg konden krijgen van deze overtuigend gebrachte Andalusi sche oermuziek, zou een verruk kelijk programma van een krap uur wel eens even pikant kunnen blijken te zijn als het eten van een klein maar fijn voorgerecht. Bo vendien werken oorspronkelijke bewegingen nog lang na. Het volgende Bouwconcert met zan geres Annelies van Gerven en pia niste Lidwien Bouwmans vindt plaats op vrijdag 27 januari 1989 om 20.15 in de oude aula. UTRECHT - De provincie zal 20.000 gulden bijdragen in de kosten van het opzetten van een Regionaal Meldpunt Milieu delicten (REMM). GS honoreren met dit besluit een verzoek van de Regionaal Inspecteur voor de Milieuhygiëne. Het Pro vinciaal Milieu-overleg (provicie, gemeenten, Openbaar Mi nisterie, politie en Inspectie) onderschrijft dat het REMM er moet komen. Deze en andere instanties zijn met de handhaving van de milieuwetten belast. De Officier van Justitie van het arrondissement heeft laten onder zoeken hoe deze instanties hun werk zo goed mogelijk op elkaar kunnen afstemmen. Conclusie is dat er een handhavingsnetwerk moet komen (een provinciemede werker is smds kort met de op bouw bezig) en een regionaal meldpunt, dat van alle betrokken instanties informatie ontvangt en deze omgekeerd informatie kan verstrekken. Voor het meldpunt is 50.000 gul den nodig. Het minstene van VROM heeft 30.000 gulden ter be schikking gesteld; Justitie levert de menskracht en de computerfacili teiten. Een effectieve controle op de naleving van de milieuwetten is één van de prioriteiten in het pro vinciale milieubeleid. (door Frits van Breda) „We moeten hier zo gauw mogelijk weg", zo was onge veer de reactie van het echtpaar Hendriksen toen ze zich in 1931 in Hamersveld vestigden. De heer en mevrouw Hendriksen kwamen naar Hamersveld omdat de nog jonge Ben Hendriksen een baan had aanvaard als schoolhoofd van de R.K. jongensschool St. Johannes Evangelist aan de Hamersveldseweg. Het echtpaar Hendriksen vond Ha mersveld eigenlijk maar een klein dorp in vergelijking met de stad waar ze vandaan kwamen. Ze zijn echter nooit meer vertrokken. Enkele jaren geleden bleef 'meester' Hendriksen alleen achter na het overlijden van zijn vrouw. Vandaag heeft Leusden afscheid genomen van een markant figuur in de recente geschiedenis van Leusden. Vooral veel mannelijke inwoners van Leusden zullen zich meester Hendriksen blijven herinneren als een school meester die op geheel eigen wijze zijn zaakjes regelde. Meester Hendriksen is bij veel oudere Leusdenaren niet alleen een bekende naam, het is eerder een begrip. Ieder heeft zo zijn eigen herinnerin gen aan meester Hendriksen. De één herinnert zich de 'meester' als de man die op zijn verjaardag sigaretten pre senteerde aan zesde- klas leerlingen, die wel eens een sigaretje wilden roken. De an der hennnert zich vooral het feit dat hij regelmatig bood schappen moest doen voor de vrouw van meester Hen driksen. Ook is oris een ver haal bekend van een Hamers- veldse jongeman die zich zijn schooltijd vooral herinnert omdat hij steeds de klas uit werd gestuurd. De opdracht was dan steevast om werk zaamheden in de tuin te gaan verrichten. Hoe het ook zij, meester Hendriksen heeft m de bijna veertig jaar dat hij voor de klas stond, een be langrijk aandeel gehad in de vorming van de Hamers- veldse mannen van dertig tot zeventig jaar. Bernardus Hermanus Hen driksen kwam in 1931 naar Ha mersveld om een betrekking te aanvaarden als hoofd van de R.K. Jongensschool. Het schoolgebouw is nu bekend als het jongerencentrum 'De Til'. De 'ambtswoning' stond pal naast de school. Tegen woordig heeft notaris Buters in de woning zijn domicilie. Schoolhoofd betekende in die dagen niet dat men alleen een school moest leiden en les moest geven. In de adver tentie die een schoolhoofd opriep stond nadrukkelijk vermeld dat men ook moest beschikken over 'Bekwaam heid voor orgel en koorlei ding'. De sollicitatie bij pastoor Van Harten verliep gunstig voor meester Ben, met als ge volg dat er op een goede dag een rijtuig voor de school stopte met de nieuwe school- meeser en zijn vrouw er in. Hoewel de eerste kennisma king met Hamersveld wat te genviel, is het gezin Hendrik sen nooit meer uit Leusden wegggegaan. TROETELKIND Meester Hendriksen heeft het kerkkoor altijd als zijn 'troetelkind' beschouwd. Tot aan zijn pensionering in 1965 heeft hij het R.K. kerkkoor met veel enthousiasme ge leid. Van al zijn nevenfuncties heeft de heer Hendriksen al tijd het meeste tijd in het koor gestoken. Ook andere func ties hielden Hendriksen be zig. In 1931 was het een van zelfsprekende zaak dat het schoolhoofd ook de plaatse lijke bibliotheek beheerde. Die bibliotheek was tot 1950 ook werkelijk in de school ge vestigd. De heer Hendnksen raakte ook betrokken bij de politiek. Hij was één van de mede-op- Meester Hendriksen, hierop archiefmateriaal uit 1980 ter gelegenheid van zijn 80ste verjaardag, overleed vrijdag. nchters van de Hamersveldse afdeling van de K.V.P Tot 1960 was Hendriksen secreta ris van deze afdeling. Tot een raadslidmaatschap is het nooit gekomen. ,,In de raad zaten mensen, onderwijzers hoor den daar niet bij", zo vertelde meester Hendnksen eens bij een vraaggesprek. De lijst met nevenfuncties is hiermee nog met ten einde. De heer Hendriksen is ook nog se cretaris van het Wit-Gele kruis in Hamersveld geweest. Verder heeft hij nog de func tie van penningmeester van de Amersfoortse afdeling van de onderwijzersbond ver vuld. SOCIALE FUNCTIE Meester Hendriksen heeft ze ker in de tweede wereldoor log een belangrijke sociale functie gehad m het Hamers veld van toen. Het kwam re gelmatig voor dat iemand met de trein ergens naar toe moest. Hoe dat precies ging wist geen mens. Meester Hendriksen heeft meermalen uitkomst moeten bieden als iemand 'met het spoor moest'. De kosten van het spoor boekje werden makkelijk te rugverdiend zo heeft meester Hendriksen ons eens toever trouwd Als dank voor zijn hulp kwam men soms met een mandje eieren of fruit langs. De hulp van de 'meester' werd zelfs ingeroepen als men stagneerde bij het oplos sen van een kruiswoordpuz zel. Hoeveel burgemeesters, pas ingewijde priesters, pas toors en andere hoogwaardig heidsbekleders de heer Hen driksen in zijn leven heeft toe gesproken wist hij zich zelf niet meer te herinneren. In ie der geval waren het er erg veel. Altijd als er namens de parochie een toespraak ge houden moest worden werd de 'meester' naar voren ge schoven. Voor de heer Hendnksen en zijn vrouw kwam een eind aan het drukke leven toen de meester zijn vijfenzestigste verjaardag vierde. De recep tie die hem en zijn vrouw werd aangeboden noemde de heer Hendnksen achteraf 'hartverwarmend'. Het berei ken van de pensioengerech tigde leeftijd betekende voor meester Hendriksen een complete ommekeer in zijn le ven. Toen hij 80 jaar werd en Ben Hendnksen terugkeek op de afgelopen vijftien jaar moest hij toegeven dat hij 'he lemaal mets' gedaan had. Hij en zijn vrouw voelden zich daar prima bij. Contact met oud-leerlingen heeft meester Hendriksen al tijd gehad. Tot voor kort kon men meester Hendriksen nog regelmatig in de buurt van het verzorgingstehuis Hamers veld tegenkomen. Oud-leer- lingen zeiden nog altijd 'dag meester' als ze hem tegen kwamen. Het heeft meester Hendriksen altijd dwars geze ten dat hij niet alle leerlingen meer bij naam en toenaam kende. 'Meester' Hendnksen is vrij dag overleden. In de Leus- dense geschiedenis, of moe ten we in dit verband liever zeggen 'Hamersveldse ge schiedenis' zal Bernardus Hendriksen blijven voortle ven als 'Meester Hendriksen', een man die erg veel voor de Leusdense samenleving heeft betekend in de jaren dat er nog geen sprake was van de sterke groei die Leusden de laatste twintig jaar heeft mee gemaakt. Het kruispunt Maanweg/Arnhemseweg staat hoog op het prioriteitenlijstje van het conceptverkeersplan, als het om verbetermg gaat. vervolg van pagina 1 Groene Zoom ter hoogte van de Burgemeester de Beaufortweg te vergroten, wordt gedacht aan het aanleggen van een fietsturuiel. ACCENT In de discussienota over het ver keersplan in Leusden ligt een an der accent op de situatie rond win kelcentrum De Hamershof. Met name de toekomstige uitbreiding van het winkelcentrum zal de nodi ge consequenties hebben voor de verkeerstromen. De nota signa leert ondermeer problemen bij de kruisingen Hamersveldseweg/ Noorderinslag, Burgemeester Van der Postlaan/Noorderinslag, Smid- se/Hamersveldseweg, Blekerij/ Burgemeester Van der Postlaan. Oplossingen worden gezocht in het plaatsen van verkeerslichtinstalla- ties en verbreding van de kruisin gen, door het aanleggen van af slagstroken. De omvang van het verkeer op de Hamersveldseweg/Zwajteweg wordt door de nota te groot ge noemd. De voorstellen tot het op lossen van deze situatie wordt door het stuk vooral gezocht in het aflei den van het verkeer naar andere routes, zoals de Groene Zoom, Randweg, Middenweg en Noor derinslag en in tweede instantie naar de Torenakkerweg, Asscha- terweg en de Burgemeester de Beaufortweg De Hamersveldseweg tussen de Zuiderinslag en de Leusbroeker- weg heeft zich tot een sluiproute ontwikkeld. Door de problemen op de kruising Arnhemseweg/Maan- weg, wordt de Hamersveldseweg als een zuidelijke ontsluitingsroute voor Leusden-Centrum gebruikt. Gezien de situatie ter plekke, wordt deze ontwikkeling als met wenselijk beschouwd. Gedeeltelij ke afsluiting van de Hamersveldse weg voor snelverkeer (tussen Zuiderinslag en Klepelhoek) en het afsluiten van de Langesteeg voor het autoverkeer zijn een paar maat regelen, die worden voorgesteld om de ongewenste ontwikkelingen tegen te gaan. ASSCHATTERWEG Buiten de bebouwde kom vormt de Asschatterweg een knelpunt. De nota stelt vast dat „de omvang en intensiteit van het verkeer niet overeenstemt met het karakter van de weg." Verder komt de veilig heid van de fietser hier in het ge drang. Het aanleggen van een fiets pad en/of het verbreden van de weg zou uitkomst moeten bieden. De Hessenweg vormt op diverse plaatsen een probleem, dat met voorrang om oplossingen vraagt. Binnen de bebouwde kom van Achterveld wordt bijvoorbeeld te hard gereden, terwijl de weg te smal is. De weg zou verbreed moeten worden en het fietspad langs de Hessenweg zou tot in de bebouwde kom van Achterveld moeten worden doorgetrokken. Om de snelheid in Achterveld te matigen, wordt gedacht aan maat regelen als het opheffen van de voorrangsregeling op de Hessen weg, het creëren van een klein ver keersplein bij het kruispunt Konin gin Julianaweg/Hessenweg en het duidelijker aangeven van de gren zen van de bebouwde kom. Buiten de bebouwde kom, in de richting van Stoutenburg en de aan sluiting op de Hogeweg, vormt de Hessenweg een knelpunt. Er wordt te hard gereden, terwijl er ook te veel verkeer van de weg gebruik maakt. Hoewel de nota verwacht, dat een deel van de weg na de komst van de aansluiting van Leus den op de A28 ontlast zal worden, ziet men het verbreden van de weg, aslmede het afsnijden van een aantal bochten als wenselijke maat regelen om de problemen het hoofd te bieden. Bovendien wordt er gedacht aan een nieuwe verbin dingsweg tussen Hessenweg en de Randweg in Leusden, om een bete re verbinding tussen Achterveld en Leusden tot stand te brengen. VERSMALLINGEN Naast de Hessenweg vormen m Achterveld onder andere de Ko ningin Julianaweg, de Jan van Ar- kelweg en de Pater Stormstraat knelpunten. Met name op die we gen wordt nogal eens te hard gere den. Men wil dit ondermeer tegen gaan, door op de Koningin Juliana- laan en de Jan van Arkelweg beter aan te geven waar de grenzen van de bebouwde kom liggen. Dit zou kunnen worden bereikt door kunstmatige versmallingen in de weg aan te leggen. Daarnaast zou de doorstroming op de Jan van Ar kelweg en de Pater Stormstraat kunnen worden beperkt, bijvoor beeld door de. kruising Pater Stormstraat/Walter van Amersfoor- straat verhoogd aan te leggen. In de nota wordt verder gesig naleerd dat de Emelaarseweg te smal is voor het verkeer. Wanneer er over een aantal jaar een structu rele verbetering nodig is, stelt de nota voor de weg tot 4,5 meter te verbreden. STOUTENBURG - Materiele scha de was maandagmorgen, om 7.15 uur, het gevolg van een aanrijding op de Hessenweg, ter hoogte van de Kopermolenbrug. Automobilist L. uit Barneveld stopte voor de brug, om een tegenligger de gele genheid te geven de brug te passe ren. Een achterop komende auto mobilist, L. uit Barneveld, merkte te laat op dat zijn voorganger stil stond, waarna een aanrijding met meer te vermijden was Er ontstond aanzienlijke schade aan beide voertuigen. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. LEUSDEN - Bij de Valleischool hebben vandalen zaterdagavond een lantaarnpaal omver getrokken. Hoewel de lichtmast over het fiets pad ter plaatse lag, bleek het appa raat nog wel te functioneren. Wintervoedering Het wordt nu tijd om ons voederhuisje of onze voeder tafel in orde te maken. De meeste vogels vinden in de vrije natuur nog wel het een en ander te eten en groot scheepse voedselverstrek- idng is daarom ook nog niet direct nodig. Maar om ze vast te wennen aan een plaats waar, als de nood dringt, voedsel is te vinden, gaan we langzamerhand be ginnen. We kunnen de tafels en de huisjes te kust en te keur en kant en klaar in de winkel ko pen, maar als u daar plezier in hebt, kunt u er ook zelf een maken. Aangezien vogels geen architectonische voor keur hebben, of ze laten het niet merken, hoeft het geen kunststukje te worden. Het moet alleen doelmatig zijn en gemakkelijk schoon te ma ken. Dat schoonmaken is van wezenlijk belang om ziekten onder de kostgangers te voorkomen. Een voedertafel is uiter aard het eenvoudigst te ma ken. Een plank met een paar spijkers op een paal en rond een paar latjes. Die latjes die nen om te voorkomen dat, bijvoorbeeld bij wind, alles van de tafel waait en het zich door uw tuin verspreidt. Dan kan in het voorjaar uw tuin volstaan met kiemplanten af komstig vêin uw strooizaad. Tenslotte nog een paar gaat jes in de bodem, om het re genwater af te voeren en u hebt een voedertafel. Om u een idee te geven voor het maken van een voe derhuisje ziet u hier een teke ning van een model, dat werd ontwerpen door de Directie Faunabeheer van het Minis terie van Landbouw en Vis serij en speciaal aanbevolen door Vogelbescherming. De hoofdmaten zijn in de teke ning aangegeven en de ove rige maten zijn af te leiden en komen er niet zo erg op aan. U kunt het overal neerzetten, bij voorbeeld op een paal, maar altijd wel zo dat er geen kat bij kan komen. Voor al uw moeite zullen de vogels u dankbaar zijn en kunt u zelf uw vogelkennis verrijken. G. van L.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5