Kalkoen voor twee dagen Balkenbrij en bloedworst Drie nieuwe films TMR Belangrijk nieuws voor Detaillisten! Filmhuis draait kerstklassiekers I eu sa e r kran Is iJ Pippi Langkous, Beetlejuice en Frank Frey 2 januari a.s. opent TMR Interieursystemen op Telefoonweg 40 in Ede haar deuren. TMR interieursystemen is een groot handel/winkel voor detaillisten op elk terrein Onze binnenhuisarchitekt zal u bij al uw wensen behulpzaam zijn en met u de passende oplossing vinden voor uw zaak, kantoor of bedrijf. Kom dus naar de open dagen om uw wen sen te bespreken. GROOTHANDEL IN WINKELINRICHTING MATERIALEN DISPLAY'S ETALAGE MATERIALEN 1 1 1 DONDERDAG 22 DECEMBER 1988 0*% <4*i«li Ct*^ CD*L3<5*vj LêU*«jj <3*5jrfl*3ii <3? ijj-CM^ ®*«j 3* 5S"®**» C^irO* LEUSDENSE KERSTDAGEN VROEGER EN NU Ja, daar vraagt de redactie van de Leusder Krant me wat. Of ik wil schrijven voor de Kerstbijlage over iets, dat mij in deze dagen bezig houdt of over hoe verschillend mensen de Kerstdagen doorbrengen. Dat hikt een eenvoudige vraag, maar het bleek toch nog moei- hjk. Wie ga je daarover inter viewen? En waarover ga je met die mensen praten? Ik merk immers zelf, dat elk jaar de Kerstdagen toch weer anders zijn. Zelfs als je met de VUT of met pensioen gaat, brengt dat verandermg met zich mee. Tot een paar jaar geleden werden mijn Kerstdagen sterk bem- vloed door het feit, dat ik dan vakantie had tot en met Nieuwjaar. Smds ik met de VUT ben ik dat accent hele maal weggevallen: ik heb im mers het hele jaar „vakantie". Ik heb uiteindehjk twee heel verschillende Kerstverhalen geschreven. In het ene verhaal wordt duidehjk hoe oe Kerst dagen door sommige Leusde- naren vroeger werden door gebracht. Het andere verhaal geeft een van de vele manie ren waarop soms m deze tijd mensen, ook woonachtig in Leusden, de Kerstdagen met elkaar doorbrengen. Elk an der interview zou een ander verhaal tot resultaat hebben. Ik wens u prettige Kerstdagen. VUTter LEUSDEN - In een grote plastic emmer staat een kerst boom van zo'n twee meter. Een groene lap ligt ernaast. Die moet nog om de emmer. Ook de electrische kaarsjes zijn al te voorschijn gehaald. „We zetten zo de piek erop" zegt de heer H. (68 jaar) terwijl zijn vrouw (66 jaar) koffie in schenkt. „Hoe wij de Kerstdagen doorbrengen? Nu dat willen we best vertellen." En om de beurten, elkaar aanvullend, komen hun plannen op tafel. „Eerste Kerstdag zijn we, sinds een paar jaar, altijd met z'n tweetejs. We kunnen wel wat drukte hebben, maar de hele dag de kinderen en klein kinderen over de vloer, dat maakt ons toch wel erg moe. Daarom hebben we met onze drie kindeten overlegd en nu is het zo, dat iedereen m eigen huis is op de eerste Kerstdag." „Ik vind het heerlijk" zegt mevrouw H. om af en toe zelf lekker te koken en te braden. En met Kerstmis gebruik ik m'n oven weer eens goed. Dit jaar bak ik een kalkoen. Dat is een heel werk, maar ik doe het graag en ik heb een recept van kruiden zodat ik ervan verze kerd ben dat hij heel smakelijk wordt. Ik heb een adresje m Leusden gevonden waar ze zelf slachten, zodat ik een heel verse kalkoen heb." Mijnheer H. vervolgt: „Ko ken en braden, dat kan m'n vrouw prima, 's Morgens op de eerste Kerstdag staan we laat op en ontbijten we rustig met een stukje Kerststol. Daarna een kop koffie met slagroom. Al zijn we niet christelijk, toch willen we wel wat Kerstsfeer. De radio en ook de televisie heeft in die dagen genoeg mu ziek, die we mooi vinden. Sóms zetten we een mooie plaat op. Terwijl m'n vrouw aan het bak ken is, ga ik een klein wande lingetje maken: goed voor m'n hart. Wat ik vroeger nooit deed, maar nu al wel een paar jaar: ik ga de tafel dekken. Het mooie servies en kaarsen. Ook zorg ik voor een goed glas wijn." Zij nemen er alle tijd voor om samen rustig te eten van de kalkoen. „We genieten samen. Maar we eten natuurlijk met (van de filmredaktie) AMERSFOORT - Wie met de kerstdagen een bioscoopje wil pakken kan kiezen uit drie nieu we films: De nieuwe avonturen van Pippi Langkous, Beetlejuice en Frank en Frey. 'De nieuwe avonturen van Pippi Langkous', gebaseerd op de boe ken van de Zweedse schrijfster Astnd Lindgren, is een film van regisseur Ken Annakin die in de afgelopen 36 jaar bijna vijftig films maakte, waaronder de zeer beken de Swiss Family Robinson, The Longest Day en Those Magnificient Men in Their Flying Machines. Voor die laatste films kreeg hij een Oscar-nominatie in de categorie 'Beste scenario'. De rol van Pippi Langkous wordt gespeeld door de elfjarige Tami Erin Klicman uit het Amerikaanse Pembroke Pines, in het zuiden van Florida. Zij werd gekozen mt circa achtduizend meisjes. Smds haar zesde heeft Tami al m acht toneel stukken op school gespeeld. Met haar groene ogen, sproeten en rode haar lijkt zij de ideale Pippi Langkous. Andere rollen in deze film wor den gespeeld door Eileen Breiman, Dennis Dugan, Diane Hull, Dick van Patten en John Schuck. De dialogen en liedjes zijn in het Nederlands vertaald door Vivian Pieters. Zo 'geeft' Laura Vlasblom de Neder landse stem aan Pippi. Verder zijn onder andere te horen Marco Bak ker als de vader van Pippi, Tetske van Ossewaarde, Hans Veerman, Paul de Leeuw en Johnny Kraay- kamp jr. BEETLEJUICE Beetlejuice is een maffe komedie over Adam en Barbara Maitland die bij een auto-ongeluk omkomen en m het hiernamaals verder leven m hun huis in Connecticut. Niets aan de hand, totdat het huis wordt verkocht en de familie Deetz mt New York erin trekt. De Maitlands kunnen dan mets anders doen dan als geesten proberen de njke New- yorkse zakenman uit het huis te krijgen. De Deetz-familie ziet er echter brood in om het huis als Bovennatuurlijk Research Centrum te gaan exploiteren. De film Frank en Frey is een leuke tekenfilm, gebaseerd op de bekende boeken over deze twee diertjes. met z'n tweeën die hele kal koen. Maar toch hebben we een flink beest gekocht. We doen dat met opzet, want op de tweede Kerstdag komen twee van onze kinderen met hun mannen en vijf kleinkinderen. Onze zoon is met z'n vrouw en hun kinderen naar de winter sport. Dat doen ze toch zo graag en met kerst komt dat goed uit met z'n werk." BRUNCH „Samen met de kinderen en kleinkinderen hebben we dan een brunch, dus een ontbijt ge combineerd met een lunch. En daar hoeven wij niets aan te doen. Onze twee dochters ma ken alles klaar en vinden het leuk om dan voor ons te zor gen. Wij vinden dat trouwens ook leuk hoor. Ze kennen de f weg in onze keuken. En dan hebben we veel plezier met elkaar, terwijl we van alles en nog wat eten waaronder ook kalkoen. Zij nemen een tul- band mee, zelfgebakken. Voor 9 de kleinkinderen hebben we t voor wat kleine kerstca- deautjes gezorgd. We mogen 9 zelf de afwas niet eens doen. De kinderen doen alles, zodat S alles schoon en opgeborgen is tr als ze om een uur of vier weer o naar huis gaan. Wij gaan dan S wat rustig zitten en sluiten het 's M avonds af met een Irish koffie, p Daar slapen we prima op." Aan het einde van deze be- schrijving van hun Kerstdagen B willen zij toch nog kwijt. „Af en toe samen extra lekker en goed verzorgd eten vinden wij e erg belangrijk. En juist met Kerstmis ook leuk met het ge- 5 zin bij elkaar zijn versterkt de band in oris gezin." De geboren Leusdenaar Jan v.d. Berg (81 jaar) nu wonend aan de Gertrudishof moet wel even nadenken als hem ge vraagd wordt enige herinne ringen op te halen aan de vie ring van Kerstmis in zijn jeugd. „Het was wel een groot feest. En we aten ook lekker." De Kerstdagen werden sterk be paald door de omstandighe den waann het gezin verkeer de. „Kijk eens, ik kom uit de arbeidersstant. Mijn vader was werkman. Er kon dus met zo veel gedaan worden." Dat werd extra benadrukt toen zijn vader in 1918 overleed aan de Spaanse griep. „Ik was toen elf jaar. M'n moeder bleef zitten met zeven kinderen. We wa ren katholiek, dus deed zij een beroep op het armenbestuur van de kerk. We hadden nog een koe en een geit. En toen kreeg ze te horen: zolang jullie nog een koe en een geit heb ben, krijgt u niets. Die moesten eerst opgemaakt worden. Zo ging dat toen. M'n oudste broer, die nu m Canada zit, was toen 16 jaar en die moest de kost verdienen. Voordat ik twaalf jaar was, ben ik al bak kersknecht geworden want er moest geld binnenkomen, voor een rijksdaalder in de week." Hij weet nog goed, dat Kerstmis altijd een heel sober feest was, maar toch een echt hoogtepunt in het jaar. „Net als elke zondag gingen we niet op klompen, maar op schoenen naar de kerk. Omdat de toe stand niet zo rooskleurig was, ging m'n moeder naar de markt om daar tweedehands schoenen voor ons te kopen. Ik weet nog goed, dat ik een jaar of zeven, acht was, dat ze thuis kwam met schoenen die heel met bij elkaar pasten. Maar ik heb ze wel afgedra gen." Het Kerstfeest werd sterk bepaald door de kerkgang en de huiselijke viering. „We gin gen naar de Nachtmis om 4 uur en dan moesten we ook bij die twee missen die er achteraan kwamen, blijven. Dat duurde wel lang. En de kerk was niet verwarmd. Het was nog in de oude kerk in Achterveld. Maar als we dan thuis kwamen, had den we een lekker kerstontbijt met krentenbrood, dat hadden we anders nooit. En ook kon den we volop balkenbrij en bloedworst eten zoveel als we lustten. M'n moeder was be kend om de lekkere balken brij die ze kon maken van wor- stennat, gruttenmeel en krui den." Men nam alle tijd voor dit kerstontbijt. VLAAMSE REUS Wat ook bij het Kerstfeest hoorde was het konijn dat op tafel kwam. „Ja, op Kerst had den we wel iets aparts: konijn. We hadden vroeger een stuk of zes konijnen. Die waren geld waard tegen de Kerst. Dan verkochten we er een paar van en de beste was voor onszelf met de Kerst: een Vlaamse reus. Dat zal ik nooit vergeten. Toen ik nog klein was, weet ik dat m'n vader hem zelf slachtte. Nou dan smulden we heerlijk van dat konijn. Dat was wat je noemt een lekker kerstmaal." „Zonder al die aparte dingen van nu, die had je vroeger niet, was het toch een echt feest. Iedereen was altijd thuis. En dan ging de petrolielamp uit, want we hadden geen electn- citeit en werden de kaarsjes aangestoken. Dat was prach tig, en dan samen kerstliedjes zingen. Dan hadden we het toch goed." Tami Enn Klicman (links) als Pippi Langkous m de film De nieuwe avonturen AMERSFOORT - Filmhuis Appelmarkt draait rond de kerstdagen diverse „klassie kers". Alle voorstellingen be ginnen om 20.00 uur. PERIL EN LA DE MEURE Zaterdag 24 december, 20.00 uur Michel Deville, Frankrijk 1984, 101 min. Een arme jonge gitaarle raar wordt door een rijk echtpaar gevraagd om hun dichter les te geven. Nauwelijks begonnen, blijkt de moeder openlijk te flirten. De lelijke burvrouw voelt zich even eens tot hem aangetrokken en maakt op haar manier advances. Ook een ingehuurde moordenaar blijkt wel wat in de gitaarleraar te zien. Een ongewone film, waarbij het verhaal een ondergeschikte rol speelt. Deville, die al een aantal films op zijn naam heeft stan, maakte een erotische thriller die veel weg heeft van een absurde komedie. LA GRANDE BOUFFE Zondag 25 december, 20.00 uur Marco Ferreri, Fr/It 1973, 133 min. Vier gevestigde mannen be sluiten om zich een weekend lang dood te eten. Ze betrekken daartoe een landhuis waar ze honderden kilo's vers vlees, ingrediënten uit alle delen van de wereld, en drie hoeren laten aanrukken. Dan be gint de zelfvernietigende zwelg partij, afgewisseld door seksuele uitspattingen. De beelden van deze onwerkelijke orgie worden onder steund door anale trompetmuziek, veroorzaakt door de congestie van een van de heren. De enigen die in staat blijken iets zinnigs te zeggen zijn de prostituees. Met „La Grande Bouffe" toont Ferreri hoe hij de westerse bescha ving ziet: als een zichzelf verslin dende maatschappij. Alleen de uit gestotenen, hier de hoertjes, kun nen gerechtvaardigde kritiek uiten op die samenleving. TEOREMA Maandag 26 december, 20.00 uur. Pier Paolo Pasolini, Italië 1968, 95 min. Een bezoeker laat zich aan kondigen bij een welgestelde fa milie in Italië. Zijn aanwezigheid begint alle bewoners van de villa te fascineren en weldra beantwoordt de vreemdeling de seksuele wen sen van een ieder. Als hij vertrekt brengt dat een totale ommekeer teweeg bij de bewoners. „Teore- ma" laat de reakties zien van indivi duen als aan hun zekerheden een eind is gekomen, in konstruktieve dan wel in destruktieve zin. FRIDA Dinsdag 27 december, 20.00 uur. Paul Leduc, Mexico 1984, 108 min. Fnda is een zeer persoonlijk portret dat de cineast Paul Leduc maakte van Frida Kahlo. Niet chro nologisch schildert hij de turbulen te levensloop van deze Mexicaanse schilderes. LOLITA Woensdag 28 december, 20.00 uur. Stanley Kubrick, USA 1962, 150 min. Deze film, naar het gelijknami ge beruchte boek van Vladimir Na- bokkov, is inmiddels al wel een klassieker geworden. Dit mede door de goede akteerprestaties die we zien van de hoofdrolspelers Sue Lyon, James Mason, Shelly Winters en Peter Sellers. De manier waar om James Mason de hoofdpersoon Humbert, een veertig-jange man met erotische voorkeur voor jonge meisjes, heeft neergezet, is onna volgbaar. levert alles voor uw winkelinterieur en doorverkoop van etalage speld, plakband tot compleet projekt. Is importeur van Element Systeem voor de winkelinrichtingen en voor de doe-het-zelver d.m.v. voorverpakte rails, steunen e.d. Is importeur van het Tegometall winkelinrichtingssystem geschikt voor iedere branche. Is importeur van het Australische Eyeline strokenwanden- system geschikt voor diverse winkelinrichtingen. Is importeur van een uitgebreid volglas en aluminium vitrine pro gramma. Is importeur van het Franse Cagem display, confectierekken en buissystem. Is importeur van het GEVE-verlichtingsprogramma met veel halogeen en andere binnen- en buitenverlichting. Is dealer van Beekwilders etalage en display-programma. Is agent van het Buko draadwaren programma zoals ZB wagens, manden, containers e.d. Verzorgt voor u via onze studio alle benodigde raamdecoraties, beletteringen, speciale printings en reclame bedrukkingen. Levert al uw speciaal meubilair op maat van uitstekende kwaliteit. Heeft een winkel waar u alles direkt kunt kopen. INTERIEUR SYSTEMEN Telefoonweg 40 6712 GD Ede Tel. 08380-50515 GEMEENTE LEUSDEN HINDERWET Openbare kennisgeving Ter-inzage-legging ontwerp-beschikkingen/ openbare kennisgeving verlenging vergunning. Burgemeester en wethouders van Leusden maken ingevolge artikel 24, tweede lid, onder c van de Wet algemene bepalingen milieuhygië ne bekend, dat vanaf 23 december 1988 gedu rende twee weken ter gemeentesecretarie, af deling milieu en bouw- en woningtoezicht, 't Erf 1, op werkdagen van 08.30 tot 12.30 uur en bovendien iedere vrijdag tussen 19.00 en 22.00 uur op de afdeling burgerzaken/bodekamer, 't Erf 1, zullks na tevoren gemaakte afspraak, telefoon 033-961742, ter inzage liggen: - de ontwerp-beschikking met bijlagen op het verzoek van de heer E. A. van de Bremer, wonende Hamersveldseweg 127 te Leus den, om een nieuwe de gehele inrichting om vattende vergunning ingevolge de Hinderwet voor een veehouderijbedrijf met mestopslag, alsmede opslag van huisbrand- en dieselolie op het perceel kadastraal bekend gemeente Leusden, sectie I, nummer 152, plaatselijk bekend Hamersveldseweg 127 te Leusden; - de ontwerp-beschikking met bijlagen op het verzoek van de heer G. Hooijer, wonende Koedijkerweg 2 te Stoutenburg, om een ver gunning ingevolge de Hinderwet voor het op richten, in werking hebben en in werking hou den van een veehouderijbedrijf met mestop slag, alsmede opslag van huisbrand- en die selolie op het perceel kadastraal bekend ge meente Stoutenburg, sectie A, nummer 894, plaatselijk bekend Koedijkerweg 2 te Stouten burg; - de ontwerp-beschikking met bijlagen op het verzoek van de heer J. H. van de Hengel, wonende Hessenweg 195 te Achterveld, om een vergunning ingevolge de Hinderwet voor het oprichten, in werking hebben en in wer king houden van een veehouderijbedrijf met mestopslag, alsmede opslag van dieselolie op het perceel kadastraal bekend gemeente Stoutenburg, sectie B, nummer 2431, plaat selijk bekend Hessenweg 195 te Achterveld. Wij zijn voornemens om de gevraagde vergun ningen) te verlenen onder voorschriften, welke tot strekking hebben gevaar, schade of hinder voor de omgeving te ondervangen. Gemotiveerde bezwaren tegen de ontwerp-be- schikking(en) kunnen gedurende twee weken na dagtekening van deze openbare kennisge ving schriftelijk worden ingebracht door de aan vrager en diegenen die reeds schriftelijke of mondeling bezwaren hebben gemaakt tegen het verzoek om vergunning en door hen, die daartoe redelijkerwijze niet of niet tijdig in staat zijn geweest. De bezwaarschriften moeten bij burgemeester en wethouders worden inge diend. Indien men dat wenst, worden de per soonlijke gegevens van degene die een be zwaarschrift indient niet bekend gemaakt. Burgemeester en wethouders van Leusden maken ingevolge artikel 31 van de Wet algeme ne bepalingen milieuhygiëne bekend, dat door hen onder voorschriften, welke tot strekking hebben gevaar, schade of hinder voor de om geving te ondervangen, op 15 november 1988 een nieuwe de gehele inrichting omvattende vergunning is verleend ingevolge de Hinderwet naar aanleiding van de aanvraag van: - de heer J. A. Pluim, wonende Postweg 4 te Leusden, voor een inrichting bestemd voor het vervaardigen en repareren van meubelen en de verkoop van meubelen, hout en parket op het perceel kadastraal bekend gemeente Leusden, sectie E, nummers 3525 en 3526, plaatselijk bekend Eikenlaan 47 te Leusden. De beschikkingen en alle ter zaken zijnde stuk ken liggen vanaf 23 december 1988 gedurende een maand ter gemeentesecretarie, afdeling milieu en bouw- en woningtoezicht, 't Erf 1, op werkdagen van 08.30 tot 12.30 uur en boven dien iedere vrijdag tussen 19.00 en 22.00 uur op de afdeling burgerzaken/bodekamer, 't Erf 1 zulks na tevoren gemaakte afspraak, telefoon 033-961742, ter inzage. Gedurende bovengenoemde termijn kan be roep worden ingesteld bij de Afdeling voor ge schillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage door: a. de aanvrager; b. de betrokken adviseurs; c. degenen, die schriftelijk of mondeling be zwaren hebben ingebracht tegen het afge ven van de gevraagde vergunning of tegen de ontwerp-beschikking; d. enige andere belanghebbende, die aan toont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest bezwaren in te dienen tegen het afgeven van de gevraagde vergunning of tegen de ontwerp-beschikking. De beschikking wordt na afloop van de be roepstermijn van kracht tenzij voor deze datum beroep is ingesteld en met toepassing van arti kel 107 van de Wet op de Raad van State een verzoek wordt gedaan tot schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Het verzoek tot schor sing of een voorlopige voorziening moet wor den gericht aan de voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Graven hage. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Leusden, 22 december 1988 Burgemeester en wethouders voornoemd, de burgemeester Mr. A. Panis. de secretaris Drs. P. van Elteren.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 10