„Norton is voor mij dé Britse motor" De ondergang van een industrie Japanse motoren? Daar zit teveel plastic aan". Leusdenaar Willem Sleutel restaureert oude Engelse motorfietsen SZWtZdJ; S. DONDERDAG 22 DECEMBER 1988 plaatselijk nieuws Motorfietsen. Geen ander vervoermiddel is zo omgeven met een waas van romantiek en mysterie als de motorfiets. Verschillende psychologen, die in de voetsporen van Freud traden, zagen in de vuurspuwende tweewielers verlengstukken van het mannelijk libido of als compensa tie van hiaten in de persoonlijkheid van de berijder. Ze leken daarin gelijk te krijgen, toen mannelijke macho-hel den van het witte doek him sterstatus voor een belangrijk deel ontleenden aan de motor. Marlon Brando in 'The wild one' (op een prachtige Triumph) en het duo Peter Fonda/ Dennis Hopper in 'Easy rider' zijn daar sprekende voor beelden van. Anderen associëren de motorfiets nadrukkelijk met de ongrijpbare begrippen vrijheid en avontuur. Met de haren in de wind, eén zijn met de techniek en de omgeving en een heel direct gevoel van macht. De spinnende poes, die op het commando van de berijder in een brullende leeuw verandert, om even later weer uit zijn handen te eten. Maar ook een onberekenbare en gevaarlijke kat. Vrijwel iedereen kent de verhalen van iemand in de directe of minder nabije omgeving, die in het harnas op de motor sneefde, danwel anderszins lichamelijk hoge tol moest betalen. Het aantoonbare gevaar, de kwetsbaarheid op twee wielen, geeft degenen die het aandurven om de motor te temmen iets griezeligs, maar tegelijk iets heel aantrek kelijks. Het is geen wonder dat met name in Amerika het oude romantische vrijheidsideaal, de cowboy, werd inge wisseld voor een meer eigentijdse variant: de motorrijder als de cowboy van de highway. Het mysterie van de motorfiets wordt nog eens versterkt door het feit dat de berijder als een eigentijdse ridder gekleed gaat en niet direct als normaal medemens herken baar is. Een gevoel van jaloezie bekruipt menig automobi list in de file op die fraaie voorjaarsdag, wanneer een accelerende gehelmde gestalte als een speer uit het ge zichtsveld verdwijnt, de zon tegemoet. De motorfiets heeft op velen een enorme aantrekkings kracht. Menig jonge vader, de jeugd juist definitief achter zich gelaten en onverbrekelijk aan de maatschappij vast geklonken door vaste baan, gezin, hypotheek en persoon lijke lening voor de auto, krijgt bij het aanschouwen van zo'n blinkende tweewieler een verliefde blik in de ogen. Onder het motto „Vader is ook jong geweest", krijgt zoon lief de fraaiste verhalen opgedist. De motorfiets als het symbolische antwoord op het knellende keurslijf van de samenleving, als het middel om de latente wens om 'on aangepast' te zijn gestalte te geven. Oudere mannen mij meren graag bij het zien van een stokoude motorfiets en herinneren zich de dolste avonturen, uit de tijd dat de motor nog het belangrijkste gemotoriseerde vervoermid del was voor Jan met de Pet en de straten nog nauwelijks op die naam aanspraak konden maken. door Daan Bleuel feit dat m die tijd vijftig gulden voor Iée'n nieuwe, brommer al een inves tering betekende, ee^i maand zakgéld ïrt ging zitten, viel er aan de LEUSDEN - Ik was een jaar of aanschaf van een motor al helemaal achttien/negentien. Samen met met te denken. Bovendien moest je mijn zus bezocht ik de Pedagogi- voor de motor )e rijbewijs halen. En sche Academie, in een eerste po- dat was een extra handicap M n ging mijn maatschappelijke loop- ouders zouden daar- zo dacht baan richting te geven. In de toen n°oit toestemming voor geven. En heersende opvattingen onder de omdat zij het halen van een rijbe- jeugd bestonden er twee duidelij- w^den bekostigen, maar dan ke groepen. Aan de ene kant wa- wel voor een aut0- leek het ldeaaJ ren er de blueskickers, aan de verder weg dan ooit. andere kant de soulmensen. Mijn zus en ik voelden ons een duide lijke exponent van de eerste cate- DREUNEN gorie. En we gaven daar uiting aan, door het haar flink lang te Zo kwam het ook dat ik me nooit laten groeien en ons te kleden in echt verdiepte in de motorfiets Ik spijkergoed en aanverwante at- wist dat 'Norton 850 Commando' in tributen. We verplaatsten ons in mijn vrienden- en kennissenkring dat kader respectievelijk op een een gevierd begrip was en dat 'Ja- Puch en een Tomos, bromfietsen pans' met enige minachting beke- met sturen zó hoog, dat we er ken werd. Helemaal begreep ik dat haast aan hingen. Maar het niet, al vond ik de Japanse Honda's, moest. Hoge sturen waren een Kawasaki's, Yamaha's en Suzuki's statussymbool. Hoe hoger het gevoelsmatig ook niet alles. Vooral stuur, hoe beter. En op school het geluid, wat een belangrijke moest ik erkennen dat er nog maatstaf was, klonk niet goed. Het steeds jongens waren met een jankte teveel. Soms hoorde je in de stuur dat nog véél hoger was dan verte een geluid, wat wél helemaal de mijne. in orde was. Die dreunen voelde je Net als vrijwel elke andere jon- mje maag en dat was de bedoeling gen in die leeftijd, die ik kende, Later begreep ik dat dat de brandde latent bij mij ook het ver- Triumphs, de Norton's, de Harley- langen naar een motorfiets. Een Davidson's en een enkele Italiaan- brommer was leuk en met een ver- se Laverda moesten zijn. En dat de stelbare sproeier reed 'ie ook al reden dat je die nauwelijks zag zijn gauw 60,65 kilometer per uur, maar oorsprong vond in het feit dat de het fietspad was toch niet helemaal Japanners de Europese motorin- het ware leven. Zonder precies te dustrie toen al bijna helemaal had weten waarover het ging, spraken den weggeconcureerd. in die tijd vrienden van mij de Dat leerde ik in het eerste jaar op woorden 'Norton 850 Commando' de Pedagogische Academie. Er fluisterend en met veel ontzag uit. was bij ons m de klas een jongen Het moest een motorfiets zijn, een gekomen, die het romantische Engelse, een hele zware. Maar ook beeld van de motorrijder helemaal vast een hele dure. En gezien het invulde. Hij heette Philip en was Leusdenaar Willem SleuteL Onder zijn handen veranderen wrakken van motoren in exemplaren, die mooier zijn dan ze ooit waren. juist in deze omgevmg komen wo nen. Hij boezemde ontzag m door zijn nonchalante houding en zijn vrijmoedige optreden tegen do centen, als hij het niet met ze eens was. Hij had regelmatig conflicten, maar dat kon hem weinig schelen. Verder was hij mateloos populair bij het vrouwelijk deel van de stu denten, wat zijn status alleen maar verhoogde. Maar het belangrijkste motor was precies wat ik me altijd bij een motor had voorgesteld. Niet alleen het geluid was precies in orde, ook de vormgeving sloot perfect aan bij mijn wensen. Philip haalde mij en mijn zus, als we 's middags na school op onze brom mers naar huis gingen, in op zijn zwarte zware motor en zwaaide dan altijd joviaal. Dan draaide hij het gashendel open en met een paar machtige klappen verdween hij uit het gezichtsveld. ARIEL Philip was gedoemd te misluk ken op de P.A., maar daarin stond hij niet alleen. Ook voor mij en mijn zus was het duidelijk dat onze car rière niet in het onderwijs lag. Het toeval wilde dat zowel Philip, als mijn zus en ik tegelijk besloten het bijltje erbij neer te leggen. Dat schiep een band en het leidde er toe dat Philip ons bij hem thuis uit nodigde. We zagen elkaar daarna regelmatig en zo zag ik Philip ook regelmatig aan zijn 'fiets', zoals dat liefkozend genoemd wordt, sleu telen Hij bleek in het bezit van een Ariel („een Alles Rammelt In Eens Los", wist mijn vader). Het bleek een 350 cc Engelse ééncüinder, gebouwd in 1955. De kennisma king opende een totaal nieuwe wereld voor me. De wereld van de Engelse motorfietsen. Naast de Japanse 'HondaMaYuki's', zoals een andere vriend van mij de produkten uit het land van de Rijzende Zon achteloos op één hoop gooide, bleken er nog talloze, en niet zelden zeer fraaie andere merken te bestaan. Poëti sche namen als BSA, AJS („Alle Jezus Snel", herinnerde mijn vader zich), Matchless, Velocette, DKW, Nimbus („Duitse Kinder Wagen"), JAP (de Engelse JAP), The Vmcent en Triumph waren om voor mij on begrijpelijke redenen uit het dage lijks leven praktisch verdwenen. MOTORFIETS i"19p De 'kéftnfèiftakmg--mét' Philip'' bracht het ideaal een eigen motor fiets te bezitten ineens snel nader bij. Ik vond een baan bij eert groot winkelbedrijf, waardoor ik ineens enorme sommen geld (vond ik toen) op m'n bankrekening bijge schreven kreeg. Bovendien stond op een avond Philip bij mij voor de deur. Hij had een nieuwe motorfiets gekocht en kwam hem trots laten zien. Het bleek een driecilinder Triumph (een Trident) en dat was je-van-het. Ik werd uitgenodigd voor een ntje en dat werd tevens mijn vuurdoop. Achterop de Tri dent was een enorme sensatie, maar met de broek vol was ik blij toén ik met knikkende knietjes af mocht stappen. Toen stelde Philip voor, dat ik zijn Arièl maar moest kopen. En om kort te gaan, voor het enorme kapitaal van 1700,- werd ik de trotse eigenaar van mijn eer ste motorfiets. Een werkelijk prachtige machi ne, fraai door zijn eenvoud. De hin dernis van het rijbewijs werd snel genomen, waarna mets mij meer in de weg stond om de wereld te ver overen. Gaandeweg werd ik van enige illusies beroofd, maar werd ik ervaringen rijker. De veronder stelling dat je als motorrijder bij het vrouwelijk deel van de bevolking een streepje voor zou hebben, bleek, anders dan in de film, op een misverstand te berusten. (De meis jes bleken veelal een auto te prefe ren. Dat was minder koud, mmder vies en je hoefde geen helm op, die het kapsel ruïneerde). Bovendien 'kon het op de motor knetterend ^kpud zijn, zelfs 's zpmejs^ zodat je vna een lange rit wef een halvè dag nodig had om door te warmen. Ook bleek de romantiek van de tech niek minder prettige kanten te heb ben. Zeker als op een snelweg om onverklaarbare rédenen meens je licht uitviel, waarna bleek dat een zesvolts peertje met meer overal verkrijgbaar is, of de motor er ge woon mee ophield. Aan de andere kant deed ik on vergetelijke ervaringen op, als ik rustig ploffend op de motorfiets 's lands dreven verkende. Vooral de kleine binnenwegen waren favo riet. De motorfiets maakte veel herinneringen los en stond borg voor talloze meuwe contacten. GRONDBEGINSELEN Ik leerde onder leiding van vnenden de grondbeginselen van de techniek van de motorfiets en ging zelf sleutelen. En op een gege ven moment was je zover, dat je de motor zelf uit elkaar kon halen en weer m elkaar kon zetten. Dat leid de tot boeiende taferelen thuis, waarbij moeder de olievlekken her en der in huis en vader de volledig Hoewel er tegenwoordig vrijwel geen andere motoren meer rond lijken te rijden dan Japanse, is de tijd dat dat anders was nog niet zo lang geleden. Pas in de jaren zestig kregen de Japanners in Europa vaste voet aan de grond. Daarvoor domineerde de Engelse industrie jarenlang de markt. Vele tientallen merken van Engelse makelij vonden hun weg naar de consument. De eerste klappen, die de Engelse industrie kreeg, vonden hun oorsprong in het feit dat de economie begon te groeien. De auto kwam binnen het bereik van Jan Modaal, waardoor de motorfiets aan populariteit inboette. Aan de andere kant lijkt ook het conservatisme en een vorm van arrogantie debet aan de teloorgang van de Britse motorindustrie. Het gebrek aan vernieuwingsdrang gaf de Japanse industrie, die zich van een 'namaakindustrie' tot een innovatieve industrie ontwikkelde, de kans de Europese markt te veroveren. De grootste klap kwam met de introductie van een viercilinder Honda, in het begin van de jaren zeventig. De betrouwbare Japanner betekende de genadeklap voor de Britten. De Engelse industrie antwoordde nog vertwijfeld met een snelle driecilinder (de Triumph Trident en de BSA Rocket 3), maai- die konden de concurrentie niet aan. Ondanks grote fusies in de Engelse industrie, ging de ene na de andere fabriek ten onder. Het eens zo roemruchte merk Norton hield het in 1976 voor gezien. Triumph hield het nog het langst vol en bleef tot halverwege de jaren tachtig motoren produceren. Het marktaandeel was echter marginaal, zodat ook de laatste der Mohikanen ten dode was opgeschreven. Er worden in Engeland nog steeds, op zeer bescheiden schaal, motorfietsen geproduceerd. De rol op de markt is heden ten dage echter marginaal. in beslag genomen schuur, waar door de auto buiten moest staan, maar matig wisten te waarderen. Ik leerde ook dat het sleutelen aan je eigen fiets in 'Britse kringen' erbij hoorde. Eén van de redenen om de Japanse motoren te minachten was het feit dat het pnncipe van een voud van techniek, die de Engelse motorfietsen kenmerkten, was los gelaten. Juist de eenvoud maakte het ..voor een eigenaar mogelijk, met relatief weinig en goedkoop gereedschap het onderhoud van zijn motor te verrichten. De intrede van geavanceerde electronica in de motorindustrie, met name de Japanse, vervreemdde de eigenaar van zijn motor, was de heersende visie. De motor werd een gebruiks voorwerp, in plaats van een ge koesterd eigendom, met een eigen karakter. In plaats van het onder houd zelf te doen, ging de motor naar de dealer, om na een jaar voor een nog nieuwer model ingeruild te worden. Een motor als massa- consumptiegoed gold in Engelse, maar ook in andere knngen als een contradictie. LIEFHEBBERS Onder de oppervlakte van het dagelijkse bestaan, bleken zich nog onverwacht veel gelijkgestem de liefhebbers en bezitters van En gelse motorfietsen op te houden. En vrijwel allemaal onderhielden ze hun eigendom zelf. Daarbij wa ren er ovengens grote onderlinge verschillen. Er waren erbij, die er slechts op uit waren de motor rij dend te houden. Een onverzorgd uiterlijk van de motor gold voor sommigen zelfs als een 'must'. An deren onderhielden hun machine met grote toewijding en liefde. De motoren werden compleet geres taureerd en waren na zo'n opknap beurt vaak beter, dan ze ooit ge weest waren. Het verschil tussen die twee soorten 'sleutelaars' was ook aan de plaatsen te zien, waar gesleuteld werd. Bij de één slinger de het gereedschap, te vet om aan te pakken, overal rond, de ander had alles, keurig schoon, immer Willem Sleutel, een rustige, tik keltje introverte jongen, woont nog thuis. In een onooglijk klem schuurtje, dat als het even kan ook nog met de andere huisgenoten gedeeld moet worden, knapt hij zijn motoren op. Het opknappen lijkt belangrijker dan het rijden. De motoren komen vaak slechts onder bijzondere omstandigheden uit de schuur. Waar komt bij Willem Sleutel de fascinatie voor Engelse motoren vandaan? „Ik wist al vroeg dat ik een motor wilde. En daarbij vond ik Engelse motoren gewoon het mooist. Vooral het geluid. Ik wist toen al dat het een Tnumph of een Norton moest worden. Die wa ren met kop en schouders favoriet. Mijn eerste motor kocht ik m 1981. Een vriend in de buurt had een 750 cc Norton Commando en die wilde hij op den duur wel kwijt. Zodoen de." „De fiets was sterk verwaar loosd. De bouten van hel motorblok waren losgetrild, de primaire aan drijving was gescheurd en de op hanging van het uitlaatsysteem was stuk. Verder was de motor omge bouwd tot een chopper, met afge zaagde spatborden bijvoorbeeld en daar was ik ook niet echt kapot van. Allereerst heb ik de fiets rij dend gemaakt en gaandeweg kreeg ik er lol in om hem weer m de oorspronkelijke staat terug te brengen. Zoetjesaan vond ik origi neel mooier". „Het vinden van onderdelen was in het begin een probleem. De En gelse motoren waren toen in de reguliere handel al nauwelijks meer te koop (de laatste Norton werd rond 1976 geproduceerd). Maar door het zoeken kom je in aanraking met anderen en leer je de weg kennen." HOBBY „Angst om het motorblok voor het eerst uit elkaar te halen had ik ook niet echt. Per slot sleutelde ik al jaren aan brommers en boven dien is vader automonteur, dus als het lastig werd, kon hij altijd assis teren. Ja. en als je eenmaal gepakt ben door zo'n hobby, laat je dat niet meer los. Het heeft ertoe geleid, dat ik nu zeven motoren bezit. Vier Nortons, twee drie-cilinder Triumphs en een Triumph Bonne ville (een traditionele Engelse twee-cilinder). Voor een deel zelf gerestaureerd." IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMImillmiHUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIJI Hoe gaat dat restaureren in zijn werk? Willem Sleutel: „Om te be- of versleten onderdelen worden Eén van de Norton's (een 850 Commando), die door Willem Sleutel in nieuwstaat is gerestaureerd. Een Triumph Trident 750 cc. vervangen. Die bestel ik dan m En geland of haal ze ergens anders vandaan Dan bekijk ik de rest van de onderdelen. De metalen delen gaan naar de verchromerij of ze worden verzinkt. Het frame en an dere delen worden gemoffeld (lak m poedervorm, die in een oven wordt verwarmd en vloeibaar ge maakt). De tank wordt gespoten. Als alle onderdelen weer terug zijn, begmt de wederopbouw. De op bouw gaat m grove delen. Dus, het motorblok wordt in apart m elkaar gezet, de versnellingsbak, de wie len en het frame. In totaal ben ik 100 tot 150 uur bezig per restauratie. Dat wordt dan wel over een aantal weken uitgesmeerd. Ik denk dat ik tussen de vijftien en twintig uur per week gemiddeld met motorfietsen in de weer ben." „Ik hou er niet van me te haasten met dat werk. Daarom restaureer ik het liefst voor mezelf. Ik koop graag een wrak om die op me ge mak op te knappen en hem eventu eel weer te verkopen. Dat bevalt me beter, dan werk van anderen aan te nemen. Dat doe ik dan ook bijna nooit. Dan komen de mensen bij je aan de deur kleppen van 'is-ie al klaar?', en dat ligt me niet. Alleen goede vnenden help ik ook bij re paraties en dergelijke." „Bovendien is de ruimte, die ik hier tot m'n beschikking heb ge woon te klein. Ik ben dan ook naar stig op zoek naar geschikte ruimte. Ik zoek een kleine woning met een hele grote schuur. Dat zou ideaal zijn." De moeder van Willem, die het verhaal aanhoort, beaamt dat de ruimte een probleem is. De hob by van zoonlief is weieens aanlei ding geweest tot conflicten. „De schuur moest bijvoorbeeld altijd leeggehaald worden, als Willem met zijn motoren aan de slag ging. Dat betekende dat onze fietsen al tijd buiten stonden. Maar er waren ook wel andere problemen. Je kon bijvoorbeeld nooit bij de koelkast komen. Dan stonden er weer on derdelen voor. Ik herinner mij een geval, waarin Willem een tank van zijn motor op een kist met appels had neergezet. Na het eten wilden we een appeltje nemen, maar ze roken al wat vreemd. Er bleek nog benzine in de tank te hebben geze ten, die in de kist met appels was gelopen. Ze waren doordrenkt. Die kist hebben we weg kunnen gooi en." Ze vertelt het verhaal overi gens met een glimlach. Voor Willem is er eigenlijk maar één Engelse motorfiets en dat is de Norton. „Dat is voor mij het prototy pe van de Britse motor. Twee cylin ders, en een losse versnellingsbak, maar ook de ophanging van het blok. Wat dat betreft was de Norton beter van kwaliteit dan andere En gelse motoren. Het blok is in rub ber opgehangen, waardoor de tril lingen beter worden geabsor beerd. Hoe harder je gaat rijden, hoe minder hij gaat trillen. Dat vmd ik mooi." Bestaan er voor Willem geen an dere motoren dan Engelse? Japan se bijvoorbeeld? „Nooit", antwoord Sleutel haast beledigd Hoewel de reactie een gevoelsmatige afkeer verraadt, onderbouwt hij zijn afwij zende reactie met pragmatische argumenten: „Japanse motoren verliezen snel hun waarde. De af schrijving is hoog. Bovendien zijn onderdelen erg duur, als ze al te krijgen zijn. Bovendien was de wegligging van de Japanners voor heen niet best. Dat is tegenwoordig trouwens wel verbeterd. En verder zit mij er teveel plastic aan. Daar hou ik niet van." Willem Sleutel heeft in zijn korte carrière als restaurateur van mot- rofietsen naar eigen zeggen een stuk of acht wrakken m zogenaam de 'showroomconditie' gebracht. Hopeloze stukken schroot, die door een leek onmiddellijk zouden zijn weggegooid, veranderden on der de gouden handjes in plaatjes van motoren, die rechtreeks het museum m zouden kunnen. Het is te danken aan mensen zoals Willem Sleutel, (en die zijn er ongetwijfeld tallozen), dat stukken waardevolle historie bewaard wordt. Met veel liefde en vrije tijd worden erfstuk ken aan de kwalijke, maar onver mijdelijke invloed van de tand des tijcis ontfutseld. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM onder handbereik. Ik herinner mij een vriend, die ik gemakshalve in de eerste categorie zal onderbren gen, die van de afwezigheid van zijn ouders gebruik maakte, om zijn motor te reviseren Bij gebrek aan een alternatief, koos hij de badkuip uit als plaats waar de verschillende onderdelen konden worden on dergebracht. Toen zijn ouders wat vroeger dan verwacht van een vakantie naar huis terugkeerden, kreeg moeder dan ook bijna een beroerte, toen ze een blik in de badkamer en de met olie besmeur de badkuip wierp. Een exponent van de andere ca tegorie was Willem Sleutel (nee, dat is geen bijnaam). Ik leerde Willem kennen, als zoveel ande ren. Ook hij bezat Engelse moto ren. Het verschil was dat Willem op plaatjes van motoren rondreed Hij bezat bijvoorbeeld een Norton 850 Commando, die er altijd uitzag of hij juist van de produktieband was gelopen. Van de spreekwoordelij ke olielekkage bij Engelse moto ren (De Britten zijn er nauwelijks in geslaagd motoren te produceren die geen olie lekten), was bij Wil lem geen sprake. De nu 26-jarige Leusdense stem- pelconstructeur heeft het restaure ren van (Engelse) motoren wat mij betreft tot kunst verheven. Het was voor mij reden om de kennisma king met Willem Sleutel te hernieu wen en hem nog eens op te zoeken. SCHUURTJE

Leusder Krant | 1988 | | pagina 11