„Iedere zaterdag dat er gespeeld wordt, luister ik om half zeven naar de radio" Vroege vogel Koen Bijkerk houdt de velden van Roda in topconditie De werkzaamheden aan de velden moeten met de regelmaat van een klok worden uitgevoerd'1 Ik kan aan het veld zien wat voor wedstrijd het is geweest". Toen het ook nog begon te regenen, ben ik naar huis gegaan. Ik kon het niet langer aanzien". Sport LEUSDEN - Ik heb in mijn, overigens nog niet 20 lange, leven al de nodige voetbalwedstrijden bekeken. Als kleine jongen liep ik iedere zaterdag op de velden van een kleine dorpsclub. Nu ik van mijn hobby mijn werk heb gemaakt, verkeer ik in een situatie dat ik wekelijks vier tot vijf voetbalwedstrijden te zien krijg. Er is daarom ook geen voetbalveld in de regio, dat nog geheimen voor mij heeft. In verband daarmee spookt er de laatste jaren een bran dende vraag door mijn hoofd. Een vraag die ook te maken heeft met diepe bewondering en innig respect. Wekelijks zijn er ongeveer een miljoen mensen die zich actief met voetballen bezighouden. Een evenredig deel van de bevolking beleeft daar wekelijks op passieve wijze plezier aan. Mijn vraag spitst zich vooral toe op de actieve voetballers. Voor de meesten onder hen is het niet meer dan normaal dat er ieder weekeinde weer op een veld tegen een bal kan worden getrapt. Maar is dit ook werke lijk zo normaal?. Ik denk dat weinig voetballers zich realiseren dat er iedere week aan alle velden in Nederland enorm wordt gesleuteld om de grasmat in een dusdanige conditie te brengen dat er probleemloos kan worden ge voetbald. De mensen die zich bezighouden met de prepa ratie van de velden, beter bekend als terreinknechten, krijgen naar mijn mening niet die aandacht en waardering die ze verdienen. Het werk van de 'goeroe's van de velden' wordt in veel gevallen mateloos onderschat. In dat ka der wil ik de schijnwerpers richten op Koen Bijkerk, de consul van de plaatselijke voetbalvereniging Roda'46. Vijfenvijftig jaar geleden stond e wieg van Koen Bijkerk in Steen- ijk. „Sinds 1974 woon ik in Leus- en", zo begint de op de Wanmo- n woonachtige Koen Bijkerk zijn srhaal. „In die tijd werd ik voor lijn werk overgeplaatst naar oesterberg waar ik nu bij de Clas- ficatiegroep Elektronica en In- xumenten van de Verzamel- laatscompagiue werk. Onze keus el op Leusden omdat het lekker entraal gelegen is. Voor onze omst naar Leusden waren we in elft woonachtig. Op zaterdag gin- en we vaak naar de plaatselijke oetbalclub Vitesse/Delft kijken, wee zonen van ons, Klaas en Jack, eelden daar ook. Bij Vitesse/ elft heb ik nooit een functie ver- uld. Samen met mijn vrouw Greet n de kinderen gingen we kijken mdat er een prachtige gelegen- eid was om te wandelen". LFTALLEIDER Na de komst van de familie Bij- erk in Leusden was de stap naar oda'46 slechts het logische ge- olg. De zonen van Koen Bijkerk rerden ook daadwerkelijk lid van e voetbalvereniging maar de ac- eve rol van vader Koen liet nog ven op zich wachten „Na een antal jaren bij Roda te hebben ondgelopen werd ik leider van de ker. Ik luister dan naar het weerbe richt om in geval van twijfel daar mijn voordeel mee te kunnen doen. Ik vind het heerlijk om zo vroeg op te staan Ja, ook in het weekeinde. Ik ben wat ze noemen een echt och tendmens. Zo heb ik in mijn hele leven nog nooit gebruik gemaakt van een wekker. De dag dat ik me heb verslapen, hetzij voor m'n werk hetzij voor mijn taak bij Roda, kan ik me absoluut met heugen. Mijn hele leven ben ik al gewend om vroeg op te staan dat heb ik ge woon van huis uit meegekregen". 'Vroege vogel' Koen Bijkerk geeft drie kwartier na zijn ontwaken op zaterdagochtend al acte de pré- sence op het Burgemeester Bui- ningpark. „Om kwart over zeven ben ik zaterdag 's morgens op de velden te vinden. Ik vind het heer lijk om op dat, voor veel mensen, vroege tijdstip over de velden te lopen". Na aankomst op het sportpark begint het wekelijkse ritueel voor de Leusdense consul. „Afhankelijk van het weer gaan we, ik heb op zaterdag altijd de medewerking van Bert Oldewarris, als volgt te werk: Eerst bekijken we de velden of ze bespeelbaar zijn. In een droge penode is daar geen twijfel over maar bijvoorbeeld in de herfst of tegen de winter kan het natuurlijk twijfelachtig zijn. Heeft het bijvoor beeld flink geregend maar de Berry Kamphorst goed dat je zonder meer de zwak ke plekken van het veld kent. Zo is het een bekend gegeven dat het hoofdveld en het tweede veld van Roda meer aandacht en werk ver langen dan de overige velden. Af hankelijk van het weer en de aard van de wedstrijd ben ik tussen het kwartier en de twee uur met het herstel van een veld bezig. Ik heb voor de gem wel eens geteld hoe veel 'deuken' een grasmat tijdens een wedstrijd oploopt, nou dat komt ongeveer neer op driehon derd gaten en deuken. De grote deuken in het veld maak ik dicht met echt gras. Dit gras haal ik weg aan de zijkanten van de grasrand. Om het mezelf makkelijker te ma ken heb ik een apparaat gemaakt, dat bestaat uit een kachelpijp met daarin een ongeveer vijf milimeter dikke scherpe plaat. Als ik dat op het gras zet, hoef ik maar iets te draaien en dan heb ik een prachtig stuk gras Dat verse stuk breng ik naar de plaats waar het moet ko men te liggen, even aantrappen en dat gedeelte is weer als nieuw. De Die man zat in zo'n wagentje (sulky B.K) en was aan het draven met dat paard over de velden. Op een ge geven moment kom ik op het veld en dacht: Wat een diepe gaten zitten er toch in het veld'. Toen ik even verder liep zag ik een aantal golfers die blijkbaar nog met goed genoeg waren om bij De Hoge Kley te spelen. Al deze mensen heb ik vriendelijk doch dringend ver zocht om het sportpark te verlaten. Ik wordt niet gauw nijdig als zulke dingen gebeuren, behalve wan neer ik te maken krijg met mensen die hardleers zijn. Zo had ik bij voorbeeld een stel knapen die al tijd op dezelfde dag aan het voet ballen waren op het veld. Deze jon gens waren bovendien met eens lid van Roda, maar op zekere dag be loofden ze dan donateur te worden. Daar is natuurlijk nooit iets van ge komen. Ja, zulke knapen maken me nijdig". RUSTIGER Voor de meeste mensen is de zondag een rustdag, voor Koen Bij kerk echter niet. „Tegen de klok van acht uur ben ik op het veld te en september en m maart en apnl is het meeste werk aan de winkel" Koen Bijkerk over de stortvloed van werkzaamheden die dan over hem heen komen: „Voor aanvang van het seizoen moeten de lijnen worden uitgezet dat vergt veel nauwkeurigheid omdat de opzet het hele seizoen blijft gehandhaafd. In deze penode groeit het gras na tuurlijk ook heel snel zodat er twee tot drie keer in de week wordt gemaaid. Dit betekent wel dat we ook twee of drie keer de lijnen moeten kalken omdat er anders mets meer van te zien is. In deze penode komt het voor dat ik 's morgens vroeg voordat ik naar m'n werk ga al op de velden sta om lijnen te trekken. In het voorjaar is dat weer het geval want dan groeit het gras weer snel". Koen Bijkerk die tot op heden de samenwerking met de gemeente van een uitstekend gehalte vindt is dan ook van mening dat er in de toekomst de nodige problemen zijn te verwachten als de op handen zijnde privatisering van de sport velden werkelijkheid wordt. „Ik denk dat het voor een vereniging onmogelijk is het werk wat nu ge daan wordt door de gemeente over Roda-consul Koen Bijkerk:„Bij een optimale bezetting, moeten we zes velden van belijning voorzien". 1. Dat elftal had ik samen met ndré Snoek onder mijn hoede. De ingens die in dat team speelden, pelen nu m de B-l". Andrè Snoek, ud eerste elftal speler, heeft ïn- liddels al een aantal jaren zijn oetbalschoenen aan de wilgen ge- angen en maakt tegenwoordig fu- :>re bij de plaatselijke tafeltennis- ereniging. De stap van jeugdleider naar onsul is op zich geen logische tap. „Nee. dat is zeker geen logi- che stap", aldus de hoofdrolspeler ie zijn huidige functie binnen de oetbalvereruging als volgt zag ntstaan: Vroeger, ik spreek dan over een lar of acht geleden, werden werk- aamheden als onderhoud en her tel van de velden na een wedstnjd erzorgd door de gemeente. In het kader an de bezuinigingen stootte de lemeente dit werk af naar de ver- inigingen. Roda moest in die tijd lus op zoek naar vrijwilligers, die werkzaamheden van de ge- leente over wilden nemen. Maar e alternatieven bleken niet voor et oprapen te liggen. Ik kwam >en met de toenmalige voorzitter osman m gesprek en besloot toen >m het te gaan proberen. Na een aar gesprekken met de gemeente at ik al op één lijn wat betreft de werkzaamheden en de te volgen eleidsbepalmgen. Ik moet zeg- ien dat de contacten met de ge- neente, in de persoon van opzich- ar de heer Oldewams, meer dan oortreffelijk zijn. De gemeente leeft mij de volledige vrijheid m 11e beslissingen en alles gebeurt >p basis van wederzijds vertrou wen". Iedere zaterdag, als er tenminste en voetbalprogramma is, is het roeg dag voor Koen Bijkerk. Als e meeste mensen nog op één oor ggen is onze hoofdpersoon al lang n breed uit de veren. „Iedere za- irdag dat er gespeeld kan wor- en, dus met in de winter- en zo- Verstop, ben ik om half zeven wak- weersvooruitzichten voor de rest van de dag zijn gunstig, dan moeten we enigszins wikken en wegen. We maken dan bijvoorbeeld een keuze van op dat veld kan alleen worden gespeeld door de pupillen of op een ander veld mag vandaag alleen het eerste elftal spelen. Het is erg belangrijk om een conse quente wijze van keuring te hand haven. Ik probeer dan ook altijd één lijn te trekken in mijn bepalin gen of er wel of niet gespeeld kan worden. In geval van twijfel geef ik zoveel mogelijk voorrang aan jeugdwedstrijden. Het is erg be langrijk om de jeugd zoveel moge lijk te laten voetballen. Het door gaan van een jeugdwedstrijd knjgt in veel gevallen dan ook het voor deel van de twijfel. We moeten de 'toekomst' zoveel mogelijk laten spelen omdat je anders het risico loopt dat ze een andere sport gaan doen waar ze wel verzekerd zijn van een wekelijks optreden. In periodes dat je erg afhankelijk bent van het weer heb je natuurlijk ook een beetje geluk nodig in de beslissingen die je neemt. Het is wel eens gebeurd dat ik een veld onbespeelbaar verklaarde omdat het gewoonweg te nat was en dan bleef het de rest van de dag kurk droog. De spelers die dan om elf uur moesten spelen konden niet begnjpen dat het veld was afge keurd. Maar zij beseffen dan niet dat wij de beslissing om wel of niet te spelen al voor half acht nemen. Maar dit is meer uitzondering dan regel. Het omgekeerde gebeurt gelukkig ook wel eens. Als we be sluiten om een veld speelgerech tigd te verklaren en het blijkt ach teraf dat er op dezelfde dag bij andere verenigingen veel wedstrij den zijn afgelast dan heb ik altijd het gevoel van 'ik heb het beter gedaan dan de rest'. ACTIEF Na het bepalen van de bespeel baarheid van de velden breekt voor Koen Bijkerk, vader van zes kinderen van wie er twee bij Roda voetballen, en zijn secundant Bert Oldewams een actieve periode aan. Bert Oldewarris is sinds de aanstelling van Koen Bijkerk als consul zijn vierde steun en toever laat op de zaterdagmorgen. Peter Knijf en Marcel Daatselaar waren onder meer de voorgangers van Bert Oldewarris. „Maar Bert is de beste hoor" voegt Koen Bijkerk er met een brede glimlach pijlsnel aan toe. „Nadat we in samen wer king met de heren Abbing en Leye- naar semor de velderundeling heb ben gemaakt, dus bepaald hebben welk team op welk veld zal spelen, gaan Bert en ik ons bezighouden met de belijning van de velden. We trekken als het ware de uitgezette lijnen, die de verschillende gebie den op een voetbalveld afbakenen, over. Dit belijnen, ook wel kalken genoemd, gebeurt met een soort handkar waar een bak inzit die pre cies over de lijnen loopt. In dat bakje zit dan een soort kalk wat aangemaakt is met water. We lo pen dus met de kar over de lijnen en het kalk wat uit het bakje komt maakt de lijnen dus goed zichtbaar. Bij een optimale bezetting van de speelvelden, dat wil zeggen als er veel teams een thuiswedstrijd op het programma hebben staan, dan moeten we zes velden van de lijnen voorzien". Roda heeft in totaal vijf speelvelden, een veld dat dient als trainings- en speelveld en een trai ningsveld. ANONIEM Tussen tien uur en half elf verlaat Koen Bijkerk het sportpark even anoniem als dat hij is gekomen. Als veel voetballers de oogluiken net openen en het daglicht nog amper kunnen verdragen heeft Koen Bij kerk er al bijna een halve werkdag op zitten. „Rond de klok van half elf ben ik altijd thuis om samen met Greet (zijn vrouw B.K.) koffie te dnnken". Koen Bijkerk heeft in dit stadium van de dag de gelegen heid om zich met andere zaken bezig te houden dan voetbalvel den. 's Middags wordt de consul namelijk weer op het sportpark verwacht om een vervolg te geven aan zijn taken als consul. De inten siteit van het werk is niet de groot ste belasting. „De verplichting" zo vertelt Koen Bijkerk „is het grootste struikelblok voor de meeste men sen om dit werk te doen. Je kunt namelijk niet zomaar thuis blijven als je op een dag geen zin hebt Gelukkig levert die verplichting voor mij geen enkel probleem op want thuis staat iedereen wat dat betreft achter me." Vrouw Greet weet dat te beamen: „Zowel onze kinderen als ik staan volledig ach ter de hobby van mijn man Ieder mens heeft toch een hobby nodig en ik ben alleen maar blij dat mijn man zijn hobby met zoveel harts tocht weet te bedrijven." Koen Bij kerk die net als vrouwlief erg crea tief is, weet zijn spaarzame vrije uren op een nuttige wijze door te brengen. „Mijn vrouw en ik zijn verknocht aan fietsen. In de zomer gaan we vaak met de auto naar de polder van waaruit we soms hele stukken gaan fietsen. Bovendien fiets ik iedere dag naar mijn werk, tien kilometer heen en tien kilome ter terug. Naast fietsen mag ik graag schaatsen en langlaufen maar dat is natuurlijk erg seizoen gebonden." „Een andere hobby die ik met de regelmaat van de klok beoefen is knutselen". Ook deze hobby blijkt de Roda consul annex terrein knecht met veel bezieling uit te oefenen. Een hyper-moderne fiets verlichting, een zelf gemaakte eet- hoek met bijpassend meubelement bewijzen zijn vaardigheid. Vrouw Greet blijft op het creatieve ge deelte zeker niet achter bij haar wederhelft, getuige een aantal staaltjes van creatief vermogen die vooral betrekking hebben op be schilderingen. VERENIGINGSMAN Als het half kan is Koen Bijkerk zaterdagmiddag en zondagmiddag present bij de wedstrijden van Roda 1. ,Ja, ik ben in de eerste plaats toch een verenigingsman en probeer dan ook zoveel mogelijk gaten in het veld ontstaan over het algemeen door het nemen van sli dings. Dat is een beweging waarbij een speler de bal probeert te be machtigen door middel van een ghjbeweging Op een nat en dras sig veld kan het spoor van een sliding wel oplopen tot vijf a zes meter". - - Dat Koen Bijkerk kan schrijven en lezen met de toestand van 'zijn' velden bewijst zijn volgende re laas. „Ik kan aan de toestand van het veld zien wat voor soort wed strijd het is geweest. Dat gaat na tuurlijk alleen op in een periode dat de velden wat zachter en nat zijn. Als er bijvoorbeeld voor één van de twee doelen buitenspong veel gaten en deuken zitten dan kan ik concluderen dat één van de twee ploegen een overwicht heeft ge had Het verschil tussen een wed strijd met twee technische ploegen en een duel met twee ploegen die het van hun inzet moeten hebben is ook duidelijk te zien. Als er twee technische teams tegen over el kaar hebben gestaan, is het veld vrijwel niet beschadigd. Twee ploegen die op wilskracht spelen laten hun sporen duidelijk achter, in de vorm van veel gaten en deu ken". Koen Bijkerk geeft lachend vinden. In feite vindt dan hetzelfde ritueel plaats als op zaterdag. De zondag is echter veel rustiger om dat er minder wedstrijden worden gespeeld. Na de toestand van de velden te hebben bekeken, ga ik naar huis van waaruit we naar de kerk gaan. Wat er ook gebeurt, op zondag ga ik naar de kerk. Als de situatie er om vraagt ga ik des noods direkt uit de kerk weer terug naar het veld om een definitief uit sluitsel te geven, maar memand weerhoudt mij van de wekelijkse gang naar de kerk. Daarom vind ik ook dat Roda een zaterdag- en een zondagafdeling moet houden. Mensen die 's zaterdags moeten werken kunnen zodoende op zon dag spelen en mensen die op pnn- cipiéle gronden niet op zondag willen spelen kunnen op zaterdag hun hobby uitoefenen". Koen Bijkerk ziet het als een voordeel voor een vereniging als de consul lid is van een bepaalde vereniging. „Zoals ik al eerder zei, probeer ik consequent te blijven in mijn bepalingen omtrent de afkeu ring van de velden. Iedereen is wat dat betreft voor mij gelijk. De zater dag, de zondag of de jeugd ik pro beer zo min mogelijk onderscheid te maken, zodat iedereen weet dat te dragen aan vrijwilligers. Het rol len en maaien van de velden is toch belangrijk en dat moeten mensen blijven doen die deskundig zijn en die de continuïteit van de werk zaamheden waarborgen. De werk zaamheden aan een veld moeten met de regelmaat van een klok worden uitgevoerd. Stel dat dit het werk van vrijwilligers woidt dan zit je al gauw in de problemen als de persoon die bijvoorbeeld is belast met het maaien een dag geen zin heeft. Ik voorzie de grootste pro blemen als dit het toekomstbeeld moet worden. Bepaalde dingen zo als herstelwerkzaamheden van het veld en schoonhouden van het park kan best door de vereniging in beheer worden genomen maar specifieke handelingen zoals snoeien, zaaien en maaien moet in handen blijven van mensen die er de deskundigheid voor bezitten. De samenwerking met de ge meente die tot nu toe maximaal is zal om die reden niet mogen vertroebelen'. WEERFANAAT Koen Bijkerk is nooit ziek maar een opvolger staat er nog niet wedstrijden van Roda te volgen. Soms gaat de vrouw ook mee naar een uitwedstrijd. Vooral Garderen en andere bosrijke omgevingen staan hoog op haar verlanglijstje. Als ik een voetbalwedstrijd bekijk, let ik altijd even op de conditie van de grasmat en hoe de lijnen op het veld staan. Als we dan bij een ver eniging in Utrecht of noem maar een dwarsstraat komen en ik zie dat de verzorging van het veld nog al te wensen overlaat dan knjg ik toch wel het gevoel van: 'Koen jon gen je doet het nog met zo slecht'. Bij thuiswedstrijden let ik toch wel hoofdzakelijk op het voetbal. Ik heb dan wel zogenaamd 'dne pet ten' op, (ik ben verenigingsman, consul en bovendien ben ik de tus senpersoon tussen de voetbalver eniging Roda'46 en de gemeente), maar het voetbal is voor mij op dat moment het belangrijkste Dat wil met zeggen dat ik niet let op 'mijn' veld. Het is wel eens gebeurd dat er werd gespeeld op een nat veld. Toen het ook nog begon te rege nen kon ik het niet langer aanzien en ben toen maar naar huis gegaan om later de 'schade' op te nemen. Als de laatste wedstrijden op de diverse velden zijn afgelopen en de spelers zich weer okselfns aan de bar van de kantine nestelen gaat het werk van de 'goeroe's' zijn tweede episode van de dag tege moet. Geen voetballer staat nu nog stil bij het feit dat de grasmat aan een herstelperiode wordt onder worpen. Koen Bijkerk over fase twee van de zaterdag: „Na afloop van de laatste wedstrijd op een veld begin ik gelijk aan de herstel werkzaamheden van de grasmat. Op den duur ken je een veld zo een vervolg aan zijn herkennings talenten, als hij verteld dat hij zelfs individuen aan de staat van de grasmat kan ontleden. „Als ik een wedstnjd niet had gezien kon ik toch altijd zien dat er een bepaalde speler had gevoetbald, het ging hier altijd om dezelfde speler De 'veldterrorist' is ook wel bekend onder de naam Bertus Schoonder- beek." De glimlach op het gelaat van de spreker maakt duidelijk dat de speler in kwestie zich bewust is van de achtergronden. HERINNERING „Een leuke herinnering", aldus Koen Bijkerk, „die me altijd bij zal blijven is de affaire met de egel. Een aantal jaren geleden was ik iedere zaterdagmorgen in het ge zelschap van een egel. Als ik het veld opkwam, kwam die egel altijd uit dezelfde hoek tevoorschijn. Het klinkt ongeloofwaardig maar het beest liep gewoon met me mee over het veld." Koen Bijkerk die zonder meer een dierenliefhebber is heeft ook minder goede herinne ringen aan dieren. „Ik heb een ver schrikkelijke hekel aan honden die loslopen over het veld. De honden neem ik niets kwalijk maar de be zitters ervan des te meer". In de loop van de jaren heeft Koen Bij kerk buiten loslopende honden nog meer ongenode gasten op zijn velden gesignaleerd. ,Je kunt het zo gek niet bedenken of ik ben het tegengekomen op de velden. Ik zal een paar voorbeelden geven: Een groep honkballers die de velden als geschikte trainingsaccomoda- tie zag, een man met een renpaard. als het afgelast is, het veld ook daadwerkelijk onbespeelbaar is. Het voordeel zit hem m het feit dat je in geval van twijfel de vereniging het voordeel kan geven. Een veld dat bijvoorbeeld twijfelachtig is, maar met behulp van zand en wat andere werkzaamheden toch in een dusdanige conditie is te bren gen dat er kan worden gespeeld, kan in het voordeel werken van de thuisploeg. Kijk er is niemand die zegt dat ik met zand het veld in conditie moet brengen, maar maakt een elftal kenbaar toch graag te spelen dan wil ik wel m'n best doen dat te realiseren. De an dere kant van het verhaal is dat een elftal dat met veel blessures kampt liever niet speelt. In dat geval keur ik dus een veld wat zonder zand en andere middelen niet bespeelbaar is onherroepelijk af. Laat er overi gens geen misverstand over be staan dat ik dus buiten de keurings eisen om geen beslissingen neem die met rechtvaardig zijn. Een veld, dat op grond van de keuringseisen zonder meer voldoet wordt nooit en te nimmer afgekeurd. Wat dat betreft ben ik met te bemvloeden. Ongeacht de wensen van wie dan ook wordt op een veld dat in goede conditie verkeert gespeeld. De belangrijkste maatstaf die wordt gehanteerd bij de afkeuring van het veld is het principe dat 'de bal moet rollen en niet drijven'. STORTVLOED De piek van de werkzaamheden van de Roda consul ligt voor aan vang van het seizoen en in het voorjaar. „In de maanden augustus klaar. „Dat hoeft ook niet want ik hoop nog jaren dit werk te kunnen blijven doen. Ik ben nu druk bezig om binnen een jaar mijn werk bij het ministerie van defensie aan een ander over te dragen zodat ik door de week ook meer tijd heb om me met de velden bezig te houden. Lukt het echter niet om op korte termijn op wachtgeld te komen, dan kan het gebeuren dat het me allemaal teveel gaat worden maar zover is het nog lanq niet." Koen Bijkerk, is een echte weerfanaat: „Ik luister naar alle programma's die over het weer gaan zoals de wekelijkse weer- praatjes van Pelleboer, Hans de jongh en het weerbericht in het journaal. Daarnaast lees ik de weerbenchten op teletekst en in de krant"), laat merken dat hij zijn rol als belangrijke schakel voor het plezier van vele actieve voetballers erg onderschat. „Ach er zijn zoveel belangrijke mensen die er voor zorgen dat er gespeeld kan wor den. Ik denk aan de mensen van het materiaal, de diverse commis sies, scheidsrechters en noem ze allemaal maar op". Koen Bijkerk geeft met deze woor den aan dat zijn rol niet moet wor den overdreven. Een bescheiden opstelling, waar ik respect voor heb. Maar wat mij betreft zou ook een minder bescheiden opstelling op zijn plaats zijn. Er zijn helaas te veel mensen die de waarde van de terreinknecht met op de juiste wij ze inschatten.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 17