IN DE NEVELEN ROND LEUSDEN Witte juffrouwen zaggen ze hier ook rondlopen ,Ze stookten net zo lang dat de heks wel kwam' Midi werd Boogschutter Fraai toneelstuk brengt de KPO in kerststemming zakelijkheden nieuwe i=uit net bedrijfsleven leusder k 't Had de gedoante van een mens, moar geen voeten KP] viert kerst ,Het goede haventje" trekt volle zaal Schillenboer DONDERDAG 22 DECEMBER 1988 plaatselijk nieuws Dwaallichten, heksen, lijkstaties, doodsvoorspellingen, tienurenhonden, erfluis, weerwolven en ijzeren veulens. Het zijn verschijnselen die je niet verwacht in de nieuw bouwwijken van Leusden. Toch zijn ze in deze omgeving ooit eens waargenomen. Leusden was minder dan vijftig jaar geleden nog platteland. Zonder televisie en video en met niet meer literatuur dan de bijbel. De mensen zagen in hun omgeving meer dan wij nu om ons heen zien. Dingen om nooit te vergeten. Op stille heiden, in mistige weilan den, op slapende dijken en in donkere bossen. In Leusden en in de plaatsen er omheen. De mensen vertelden erover. En zo onstonden er verhalen, die zich in de nevelen rond Leusden afspeelden. Spookverhalen zouden wij ze nu noe men. Tussen 1972 en 1977 verzamelde de heer W.E. Heupers in opdracht van het Amsterdams Instituut voor Dialectolo gie Volks- en naamkunde deze vertellingen. De Leusder Krant heeft toestemming een aantal van deze verhalen te publiceren. Zij werden door Marianne de Valck bewerkt. De plaatsen die in de verhalen vorkomen, werden met behulp van onze medewerker Goos van Leeuwen door onze fotograaf vastgelegd. Elke week wordt in deze krant iets van de sfeer teruggeroepen die hier vijftig jaar gele den nog heerste en misschien nog niet helemaal verdwe nen is. Dit keer gaat het over heksen en witte juffrouwen. In de nevelen rond Leusden wer den regelmatig witte juffrouwen gesignaleerd. Ze waren licht, ze zweefden. Soms hadden ze een ge schiedenis, soms waren het voorte kens, maar altijd waren het dames om serieus te nemen. Gerrit Tim merman, dezelfde die het vrouwtje van de betoverde karn kon aanwij zen, wist zich te herinneren: „Op de Poppebrug bij het herenhuis op de Heiligenberg liep vroeger altijd een witte juffrouw. Ze liep altijd tussen twee zware beuken Ze za gen haar ook wel eens op de Pop pebrug lopen, maar ze deed geen kwaad." Lambertus Rutten gebo ren en getogen m Achterveld zag iets dergelijks in het Veeribos, waar dat ook moge wezen. „Ik liep eens een keer deur het Veenbos, zo'n hoge beukenbos. Ik was toen nog maar een jongen van zo'n jaar of elf. Opeens zie ik aan de kant van de weg een vrouw onder de bomen deur komen en ineens zag ik dat ze met hep moar zweef de. Ik zag dat ze noar de kant van de weg zweefde, maar ik kon haar met m het gezicht zien. Ze had een ouwerwetse muts op met van die oren en een halve blauwe boezel veur. 't Was klaarlichte dag en ik had er goed erg in. 't Is mij zo waar overkomen. Op Hamersveld zag Hermanus van de Pol, geboren in 1871 een dame, nou ja dame.een lelijk mens dat zweefde. Hermanus ver telde: „Noe hebben de mensen geen tied meer om an de weg te kieken, meer vroeger hadden ze doar de tied veur. Zo zag ik eens een spook en 't is de enigste keer geweest in m'n leven dat ik een spook heb gezien, 't Had de ge doante van een mens, meer 't had geen voeten en 't zweefde over de weg. Het kwam recht op me af, net of het mij moest hebben. Ik weg op huus an zo hard as ik lopen kon. 't Was de geest van een lelijke vrouw zei m'n moeder toen. „Ze kan zeker nog gin rust vmden, dat wijf." Cor nelia Druyf-van Kolfschoten die sinds 1944 in Achterveld woonde, wist tenminste wie de witte dame die zij zag was. „Toen mien groot moeder is gestorven, zweefde op die eigenste dag een witte juffrouw bie ons huus heen. Wie zaten een eindje van de weg af en ons huus stond er nogal eenzoam en wie za gen dat die witte juffrouw op ons huus afkwam. M'n grootmoeder stond nog boven aarde. De luken veur de ramen waren dicht. Meer die witte dame zweefde alsmoar om 't huus heen. Toen grootmoeder begroaven was, was die juffrouw ook weg en wie hebben hoar nooit weer gezien." Klares Versteeg, geboren in 1883 te Leusden en zijn leven lang in Leusden en Asschat gewoond, wist een verhaal via zijn zusters: „Ik had twee zusters en die waren nogal biegeleuvig. Zie durfden 's avonds de weg niet op. 't Was hier vroeger ook stil en donker. Op een keer hadden ze een witte juffrouw op het hek zien zitten an de overkant van de weg. Een poar avonden achter- mekoar had ze doar moar gezeten. Op een keer zijn m'n zusters bij dat hek zo moar van de weg afgezet. Moar wat dat is geweest, zijn ze nooit te weten gekommen. Ze dach ten dat het die witte juffrouw was geweest. Die zou er wel meer van geweten hebben." Jacob van Don kelaar meldde de witte juffrouw nogal laconiek: „Ach", zei hij: „Wit te juffrouwen zaggen ze hier ook wel rondlopen zo af en toe. Die zweefden over 't land en deur de bossen. Ze zaggen ze zo deur de lucht zweven, meestal zonder voe ten en soms hadden ze gin hoofd." Het herenhuis op de Heihgerbergerweg. „Ze zagen haar ook wel eens op de Poppebrug lopen, maar ze deed H geen kwaad." In boerderij „de Korte Niep" op Stoutenburg woonde ééns iemand die kon toveren wanneer 't niet bo terde, Doodgaan was vroeger geen simpele zaak. Integendeel.... sim pel was verdacht. Gerrit Timmer man geboren m 1863 vertelde zelfs: „Je had hier een boerin, 't Was de vrouw van de boer van de Korte Niep en die betoverde bij andere boeren hier in de buurt de boter karn. Ze woonde op Stoutenburg an en ze hadden maar wat een last van haar. Ze gmg verdacht dood. Op eens, zo maar, zonder ziekbed en toen konden de boeren ook ge woon weer kamen". Die Gemt, die wist er wat van want „vroeger moet hier m de buurt een vrouw ge woond hebben, die kon toveren als de beste. Zo vertelden de buren altijd. Ze kon zich veranderen m een haas of een kruen en zo meer. Op een keer schoten ze op d'r, meer ze konden het beest niet ra ken al vlogen de hagelkorrels d'r om de oren. Anderdaags liep dat wijf met een hoofddoek om d'r kop, want ze was aangeschoten aan heur oren. Goed raken kun je een toverheks nooit!" Van ellende met buren heb ik al eerder gehoord, maar zo kras lijkt me vreselijkvooral voor de buurvrouw met het hoofddoekje Was daar nou niets tegen te doen? Jazeker.... Gerrit vervolgde „Er was ook eens een kind betoverd door dat zelfde wijf, waar ik zo net van vertelde. In 't eerst wisten ze met of wat ze deed. Ze konden d'r niet achter kommen. Maar in de buurt daar namen ze toen een pikzwarte kip en die stopten ze levend met veren en al in een pot met kokend water. Deksel d'r stevig op en een uur lang werd die pot opgestookt zo hard als 't kon en toen moest die toverheks wel veur de dag komen. En ze kwam voor de dag, ze moest en toen wisten ze wie of het deed. Jacob van Donkelaar, ook al zo'n oud Leusdenaar had ook een reme die voor betoverde kam; „De kam bie de boeren was ook wel eens betoverd. Als ze gin botter kregen, dan had je het. Dan was er vast iemand in de buurt, die het gedaan had. Er wie getoverd, zeien ze en dan wier er uut gekeken of er bie geval gin ouwe vrouw m de buurt woonde of toevallig langs was ge komen die dat deed. Als 't met gauw genoeg overging dan gingen ze maor weer noar een kerel toe die had een poeiertje of ander mid- Welja, die laatste mededeling noem ik op z'n mmst seksistisch Een vrouw die haar hoofd niet ge bruikt, dat bestaat niet! Giepje van Tweel-Westerlaak uit Achterveld was mmstens zo lacomek maar meer vrouwvriendelijk; „Ach, witte wieven die zaggen ze wel is af en toe hier rondgoan. 't Waren spoe- kwieven, meer ze deden je mks. Ze durfden met, eens dicht bie een mens te kommen." Jacob Pieters had een andere verklaring: „Vroe ger zaggen ze ook altied witte vrou wen lopen, zo meer in 't bos of op eenzame wagen. Waren vast non nen of schimmen van nonnen, ver telde men." Misschien was hij met die verklaring in de buurt. Want volgens mij, volgens mij waren die witte juffrouwen in de nevelen van Leusden.kerstengelen.zeker weten. LEUSDEN - Leusdenaren in Zuid, die van een patatje houden, kenden bijna dne weken geleden hun vertrouwde cafetaria Midi niet meer terug. Onder leiding van nieuwe eigenaar Veen endaal ondergmg de snackbar een uitgebreide face-lift. De tent werd zogezegd grondig verbouwd. We hebben het totale interieur aangepakt", laat de nieuwe eigenaar weten. „In anderhalve week, maar dan wel dagen en nachten, hebben we de verbouwing gerealiseerd". Het cafetaria kreeg een nieuw plafond, een nieuwe bakwand, een nieuwe bar en een nieuwe zithoek. Ook de voorpui werd drastisch aangepakt. Als fimshing-touch werd een meuwe naam aangebracht. Midi gaat voortaan verder onder de naam De Boogschutter Bij alle veranderingen bleef in ieder geval één ding zoals het was. Mieke van 't Hof, die ook in Midi de klanten bediende, houdt in De Boogschutter de dagehjkse zakehjke leiding. De Boogschutter, die 1 december de deuren voor het publiek heropende, hjkt een schot in de roos. We hebben enorm veel positieve reacties gekregen van de klanten", laat eigenaar Veenendaal weten. „Kennehjk was deze verbouwing datgene waarop men zat te wachten LEUSDEN - De schillenboer komt volgende week met op maandag (tweede kerstdag) naar Leusden- zuid en het Claeverenblad/Wilden- burg, maar op zaterdag 24 decem ber. Inlichtingen: 946753. ACHTERVELD - Zondagavond werd door de plaatselijke KPJ af deling de Kerstavond gevierd in de Moespot. Zestig leden namen hieraan deel. Een aantal leden maakten kerststukjes en eten klaar. De avond werd geopend door de voorzitter die na een welkomst woord een heel toepasselijk ge dicht voor las. Nadat een halve mi nuut stilte was gehouden konden de aanwezige leden hun gang gaan en zich te goed doen aan het berei de eten. Er was van alles, voor elk wat wils. Het diner verliep heel ge zellig in een sfeervolle stemming Na afloop van het diner konden de danslustigen hun gang gaan. De Muzikale medewerking werd ver leend door Black Power. Een aantal mensen maakten met van de dans gelegenheid gebruik omdat ze te vol waren en moe van het eten. Maandag 26 december zal de afdeling deelnemen aan het volley- bal-kersttournooi, dat zal worden gehouden m Emmeloord. Voor deelname kan men zich nog opge ven bij André Voorburg, tel. 03425 - 1638 deltje en dan gong het vanzelf weer over. Meer 't was vaak een grote last." Trouwens die zwarte kip kwam hem ook bekend voor „Wanneer 't huis betoverd was deur een tover heks, dan zaten er deur de regel bloemen in 't hoofdkussen. Als ze het dan in de gaten kregen, dan wier er gauw een zwarte kip ge haald en die werd levend in een pot met kokend water gestopt, 't Dek sel d'r goed op. Dan moest de heks komen en ze stookten net zo lang tot er op de deur geklopt wier. Dat was de heks, die most kommen en ze kwam ok. Zo vertelde mijn moe der het vroeger." Mana Everarda Vos, noemde de vreemde mevrouw die vooral rond Stoutenburg aktief lijkt te zijn ge weest, maar ook elders m Leusden haar sporen achter liet, bij naam. ,,'t Was Gartje en ze nam daar geen snoepjes, noch appels of peren van an. Dan had je er niets geen last van" Een hele goede oplossmg om van de „betoverde" karn af te ko men had haar broer Wilhelmis Ri- chardus Vos. Volgens mij een gelo vig. nuchter man. Hij hield de pnester m zijn waar de en pakte ondertussen de zaken praktisch an. Hij vertelde tenminste ,,'t Kwam wel eens veur bie erg biegelovige boeren dat de karn betoverd was. 't Wou niet boteren, zo heette het dan. En een heks, meestal een oude vrouw uut de buurt die er voor bekend stond, had het natuurlijk gedaan. Duurde het te lang en bleef de boterkarn betoverd zodat van boter maken in dagen geen sprake was, dan werd een priester gehaald. Dat hielp al tied en kon geen kwaad. M'n moe der deed er warm of koud water bie en dan lukte het wel. Meer dat had niks met toveren te maken." De heksenj beperkte zich met tot Stoutenburg, ook op Hamersveld kun, of kon, je de melk maar beter 's nachts binnen halen. Want vol gens Jan van de Pol, geboren in 1879 in Hamersveld: ,,'t Melkgerei wier 's nachts betoverd deur een heks. Gin boer in Hamersveld die m mien jonge tied 's nachts de mel kemmers op 't melknk buten liet stan. 's Nachts reden de heksen deur de lucht en as d'r ene d'r locht van kreeg dat melkgerei buten sting dan haalde ze er wat mee uut. De melk was anderdaags bedor ven en deugde nergens meer voor. De kalveren en de varkens gingen dood as ze er van zupe. Komt zulke melk in de karn dan kun je de botter er niet of kriegen. De pas toor loaten kommen, dat wil nog wel 's helpen. Moar niet altied." Maar als de pastoor niet hielp dan misschien „de ouwe Van der Munt", een tip van Jan van Loenen, in 1884 geboren in Leusden. „Iedere boer karnde hier vroe ger zelf. 't Was wel eens dat je gin boter kon knjgen. D'r kwam geen boter op. Ik heb mijn vader wel eens horen vertellen dat als 't vaak gebeurde de karn of de melk be toverd was. 't Was niks goed. Er werd iemand bij gehaald die de karn beleesde en dan was 't gauw over. Zo'n kerel was ouwe Van der Munt, die beleesde ook koeien die een dikke poot hadden. Hij bad er bij, nam z'n pet af en streek met beide handen over de zere poot, maar hij raakt 't niet aan. Hij kon het ook bij mensen, maar deed het ook bij de kam als er gin boter of- kwam." Tot zover onze raadgevingen betreffende de kerstboter. Mocht het niet boteren met de Kerst kunt U dus kiezen; of een zwarte kip met veren en al gebruiken voor het trekken van ee stevige soep, of de buurvrouw de schuld geven, of naar de kerk. Wanneer dit alles niet hielpt, rest slechts één moge- lijkheicL-pak §£n,b^el^pn wacht tot het weer botert. door Anne Bunt LEUSDEN - De Katholieke Plattelandsvrouwen Organisatie (KPO) vierde dinsdagavond in „Groot Krakhorst" een vrolijk kerstfeest. Centraal stond het door de eigen leden gespeelde en door Marijke Cromvliet geschreven kerstspel „Het Goede Ha ventje". Meer dan 100 aanwezigen genoten van vijf kwartier ongedwongen volkstoneel met op de valreep de geboorte van een Christuskind. Een goed glas wijn en een flink stuk lekker kerstbrood na afloop vervolmaakten het gezellige en gemoe delijke feest. ruststellende invloed op deze ver vreemde vrouw. Maar wat vreemd lijkt, hoeft nog niet meteen gek te zijn. Nadat te elfder ure een hoogzwangere jon ge dame, Ria, aan de deur klopte en aldaar een kmd ter wereld bracht, kwam de concrete waar heid namelijk aan het licht. Het vi sioen van de pensionhoudster bleek haar betrokkenheid op de blijde boodschap te zijn. De aan kondiging ervan door een echte engel van boven bevestigde dat In de kerstsfeer ademende boerderij „Groot Krakhorst" was bijna geen plaats meer vrij. Veruit de meeste plaatsen werden inge nomen door de dames van de KPO. Maar ankele mannen, die behulp zaam waren geweest bij de voor bereiding van deze feestavond, werden gastvrij verwezen naar de voorste rij. En nadat voorzitter Joke Snijder de avond had geopend en de aanwezigen een kerstlied had den gezongen, kon het kerstspel beginnen Dat kerstspel was aangenamer dan sommig cabaret of toneel, waarbij acteurs wel de gevange nen lijken van het publiek en de pers. De acterende dames An Her der, Adne Eibergen, Gemma Mos- terman, Gerda Herder, Truus Riet man, Minie Swencke, An Boersen, Door van der Zee en Betty Vrijhoef waren voor hun plezier de typetjes, die ze moesten uitbeelden. De ty petjes samen maakten het verhaal van in een door kou en mist m het verkeer gestrande mensen, die al lemaal in het pension „Het Goede Haventje" belanden. KERSTVERHAAL De vereenzaamde pensionhoud ster Maaike wees hen aanvankelijk af, omdat zij zich wilde concentre ren op een visioen en omdat haar pension was verwaarloosd. Maar waar moesten de gasten op die decemberavond naar toe? Er re den geen auto's en er voer geen veerboot. De gasten mochten uit eindelijk door toedoen van een zin gende en spelende troubadeuse blijven overnachten Zij bedacht telkens liedjes, die vervolgens sa men werden gezongen. Die Ga- bnële, de engelachtige naam ver klapt het al, had daardoor een ge- Kortom, een wonderbaarlijk ver haal over de kerstnacht, dat in deze tijd past. Dankzij het afwisselend serieuze en geestige spel en wat daar mis schien ter plekke nog wel bij werd verzonnen, viel het verhaal van schrijfster Marijk Cromvliet bijzon der m de smaak van de aanwezi gen. Onder meer de typetjes van de vereenzaamde pensionhoud ster (Minie Swencke), de uiteinde lijk met meer verachtelijke dame van stand (Gemma Mosterman), de lachlust oproepende en weerbar stige dochter (Adrie Eibergen) en de luisterende en muziekmakende troubadeuse (An Boersen) veraan genaamden dit kerstfeest. BAND Na afloop vertelde regisseur Si- me Roessink bij een goed glas wijn en een flink stuk lekker kerstbrood nog, dat de KPO elk jaar met ande re leden een kerstspel instudeert. Dat schept volgens haar een band tussen de jongere en oudere leden, die hebben gerepeteerd in de boerdenj van de souffleur van deze avond, mevrouw Van de Hengel. Mane Voskuilen heeft deze toneel speelsters geschminkt en pruiken opgezet en pianiste Fiet van de Hurk versterkte het spel van de troubadeuse. En om bijna volledig te zijn, de heren Van de Hengel en Herder hebben geholpen bij het decor en musicus Bert Eerden zorgde ervoor, dat de dames met alleen de melodie in het hoofd had den. Dit op zondag al in 't Hamersveld gespeelde kerstspel trekt nog een derde keer pubhek. Namelijk, van avond in De Zonnebloem. De acteurs in het kerstspel Het Goede Haventje buigen zich over de zuigeling, die door Ria ter wereld gebracht. Het verhaal, dat overtuigend op de planken werd gezet, vertoonde grote overeenkomst met het kerstverhaal. t

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5