Publiek leeft mee met optreden Virus Onderbewindstelling van meerderjarigen Niet experimenteren met kookboeken Wel of niet (te)recht? V (fl 3 U en krant Prijsvraag Onderlinge Inbraak Jongerenverenigingopende" nieuw adviesbureau Tips voorde kerstmaaltijd van de maitre de cuisine: DONDERDAG 22 DECEMBER 1988 plaatselijk nieuws 8 door Frits van Breda men dat een groep amateurs in drie maanden tijd een programma kan maken en uitvoeren van een mveau dat een professioneel cabaretge zelschap met zou misstaan. Wim Mohlmann was ook deze keer weer de grote motor achter het cabaret. individuele speler ot speeisiers ie beoordelen. Het gehele gezel schap verdient een fikse pluim voor hetgeen zondagavond werd gepresteerd. Het is bij Virus een goede traditie dat er een avond met toneel of cabaret wordt geboden op de zondag voor de kerst. In het grijs verleden werden er nog po gingen gedaan om een duidelijk verband met de kerstdagen te leg gen. Dat principe heeft men in de loop der tijd laten varen. Dit bete kent echter met dat het zondag avond allemaal om te lachen was wat er werd opgevoerd. Veel num mers hadden een duidelijke bood schap of gaven stof tot nadenken. De opening van adviesbureau „Efficiency" betekende ongetwij feld een hoogtepunt in de reeks jaarlijkse cabaret/toneelavonden van de jongerenvereniging virus. In januari start een groep virusle den met de voorbereidingen van de jaarlijkse toneelavond in het voorjaar. Enkele leden van het cabaret Virus als medewerkers van een adviesbureau. wethouder tenslotte toegestemd in een min of meer spontaan optreden van haar kant. Virus stelde name lijk als eis dat mevrouw Blom haar toespraak zou baseren op een aan tal „trefwoorden" die ze vlak voor haar toespraakje kreeg toegescho ven. Evelien Blom wist zich oven- gens uitstekend door haar op dracht heen te slaan. Hoe de wet houder over adviesbureaus denkt werd ook duidelijk. „Elke misluk keling kan een adviesbureau be ginnen", aldus Evelien Blom in haar openingsrede. Na de officiële opening presen teerde de staf van het „Adviesbu reau" zich. Wim Mohlmann, Josien Herder, Lia Herder en Jip van Eij- den vormden het directieteam. Gerda Hilhorst fungeerde als gast vrouw van het bureau. Een opval lende rol was weggelegd voor Thea Roest. Als een ietwat ordinai re catering-assistentie voorzag Thea het publiek van koffie. Tij dens de voorstelling waren er voor Thea rollen weggelegd tijdens de sketches. Leden van het adviesbureau ga ven in de loop van de avond een groot aantal curieuze adviezen. Zo was er het advies „Meer drinken thuis", een advies dat gunstig zou zijn voor grote groepen mensen. Immers meer drinken thuis bete kent vollere glasbakken, meer slij ters, meer bezorgers van drank aan hms, meer transportfietsen etc. Er waren ook veel gewaagdere advie zen die naar de mening van de „directie" meer geld in het laatje zouden brengen. De doodzondes die men moest kennen om toe te kunnen treden tot de directie kwamen m volgorde aan de orde. Aan de hand van sket ches gaven de cabaretleden hun visie op de zeven verschillende on derwerpen. Daarbij werd een paar keer het publiek betrokken. Cate ringassistente Thea Roest zocht tussen het publiek naar een voor haar geschikte man, dit tot grote hilatireit van de aanwezigen. Ook Wethouder Blom opent het nieuwe adviesbureau. De inhoud van haar toespraak kwam improviserend tot stand. LEUSDEN - De cabaretgroep van jongerenvereniging Virus presteerde zondagavond iets unieks. Zonder gebruik te maken van een podium wisten de leden van de cabaretgroep het publiek van het begin tot het eind te boeien met hun „voorstel ling". Centraal thema was de denkbeeldige opening van een adviesbureau waar men terecht kon voor allerlei adviezen, vooral op politiek gebied. Om in de direktie van het adviesbu reau te worden opgenomen is geen gemakkelijke zaak. Om politici te helpen de weg naar de top te vinden en mensen met geld sluiproutes te wijzen, moet men de zeven doodzonden leren hanteren. Virus gaf zondagavond in De Til haar visie op geldzucht, trots, afgunst, vraatzucht, ledigheid, toorn en on tucht. Het optreden van het viruscaba- het jongerencentrum Virus. Op ret vond plaats m de kleine zaal van zich geen perfecte gelegenheid voor een toneeluitvoering. Toch was Virus erg vindingrijk geweest waar het ging om het zo goed mo gelijk benutten van de ruimte. Zelfs de bar werd gebruikt als hulpstuk. Een enkele keer werd zelfs tussen het publiek geacteerd. Op deze wijze voelde iedere toeschouwer zich erg betrokken bij het gebode- ne. OPENING Wethouder van welzijn en huis vesting, mevrouw E. M. Blom-de Groot was door Virus uitgenodigd om de „opening" van het adviesbu reau „Efficiency" te verrichten. Na een aanvankelijke aarzeling had de Het publiek leeft mee met de gebeurtenissen van de medewerkers van het adviesbureau. een „moordscène" werd tussen het pubhek gespeeld. Frans Kuiphuis, die de hele avond garant stond voor de techniek speelde hierbij een rol als lijk, dat overigens tot leven kwam toen er een vrouwelij ke commissaris bij betrokken werd. Het cabaret van Virus het zon dagavond een evenwichtige sa menhang tussen de diverse onder delen zien. Geen enkel moment werd een scene vervelend of lang dradig. De hedjes, die overigens op een passende wijze werden be geleid door Jose Huurdeman, kwa men erg goed over bij het pubhek. Het is verbazingwekkend te noe- Wim haalt zijn ideeën van cabaretprogramma's die vaak reeds lang vergeten zijn. Het idee vein het „Adviesbureau" bleek af komstig van het cabaretgezel schap Don Quishockmg. Wim Mohlmann gebruikt de ideeën van anderen, zelf voegt hij daar zoveel aan toe dat het een geheel nieuw en origineel programma wordt, met eigen teksten en liedjes. Wie de cabaretgroep van Virus zondag avond aan het werk heeft gezien vraagt zich af of de ploeg ook niet in staat zou zijn om een keer een geheel eigen programma te maken waarbij men niet steunt op bedenk sels van anderen. Het zou met eerlijk zijn om iedere Mr. H. G. Punt. Als iemand niet in staat moet worden geacht om zijn eigen belangen te behartigen, kan hij of zij onder curatele gesteld worden. Hierbij moet met name gedacht worden aan het niet in staat zijn wegens geestelijke stoornis. De curatele leidt tot handelsonbekwaamheid; dit betekent dat de betrokkene toe stemming nodig heeft van de curator voor alle vermogensrech telijke handelingen. Hij kan dan niet meer kopen, verkopen, huren, een reis bespreken, een testament maken, trouwen e.d. Onder curatele stellen is dan ook een hele zware maatregel die erg ingrijpend is in iemands leven. De wetgever heeft in 1981 een minder vergaande moge lijkheid in het leven geroepen, namelijk de onderbewindstel ling. Deze maatregel dient ter bescherming van meerderjari gen die ten gevolge van hun lichamelijke en of geestelijke toestand tijdelijk of blijvend niet in staat moeten worden geacht hun eigen financiële belangen voldoende te behar tigen. Zij kunnen dan door de Kantonrechter onder bewind gesteld worden. Betrokkene kan zelf „be wind" aanvragen maar het ver zoek daartoe kan ook worden ingediend door de echtgenoot of levensgezel, bepaalde fa milieleden, de voogd, en ten slotte de Officier van Justitie. Ook een curator kan, indien hij van oordeel is dat de onder curatele stelling niet meer no dig is en dat voortaan met be wind kan worden volstaan, het bewind aanvragen. In het verzoekschrift kan de aanvrager een voorstel doen om een bepaalde persoon tot bewindvoerder te benoemen. Dat kan iedere meerderjarige zijn mits hij zelf niet onder be wind staat of onder curatele is gesteld, danwel in staat van faillissement verkeert. Voorts behoeft een bewindvoerder niet een natuurlijk persoon te zijn: ook een stichting of een ander soort instelling kan be windvoerder zijn. De Kantonrechter hoeft zich niet te houden aan zo'n voor stel, hij kan ook iemand anders aanwijzen. Uiteraard houdt de Kantonrechter sterk rekening met de in het verzoek voorge stelde persoon. GEVOLGEN De bewindvoerder beheert tesamen met betrokkene het onder bewind gestelde ver mogen. De betrokkene mag de onderbewindgestelde goe deren niet meer zelf beheren. Het beschikken over deze goederen kan voortaan alleen nog maar met medewerking van de bewindvoerder. De be windvoerder moet dan ook zo spoedig mogelijk na het begm van het bewind, de onder be wind gestelde goederen in ventariseren. Hij moet dus een beschrijving maken van de goederen die de betrokkene bezit. Deze beschrijving, deze inventarisatie, moet hij bij het Kantongerecht indienen. Wan neer betrokkene goederen bezit die in een openbaar re gister zijn ingeschreven, bij voorbeeld onroerend goed, moet de bewindvoerder er voor zorgen dat in het register wordt opgenomen dat er on derbewindstelling heeft plaatsgevonden en zich daann als bewindvoerder laat regi streren. Indien de bewind voerder bepaalde handelin gen niet wil verrichten, en de onderbewindgestelde deze wèl wil uitvoeren, kan deze onderbewindgestelde de Kantonrechter vragen om hem daartoe te machtigen. Onderbewindstelling wordt met gepubliceerd, dus geen vermelding in de kranten. Daarom behoeven derden niet te weten of zij wel of niet met een onderbewindgestelde persoon handelen. De bewind voerder doet er daarom goed aan bij banken e.d. vast te laten leggen dat betrokkene met over zijn vermogen zelfstandig kan beschikken. Als een der de wèl met de betrokkene zelf handelt, hangt het van de om standigheden af of die derde terecht of ten onrechte heeft gehandeld. Dus of de derde van dat bewind op de hoogte had kunnen zijn. Is dat niet het geval dan heeft de derde „te goeder trouw" gehandeld en dus rechtsgeldig. Heeft de derde niet „te goeder trouw" gehandeld dan kan de be windvoerder ervoor zorgen dat de betreffende handeling ongedaan wordt gemaakt. Om te beschikken over goe deren, bijvoorbeeld kopen, verkopen, huren, verhuren, moet de bewindvoerder in de regel toestemming van betrok kene hebben of van de Kanton rechter als de betrokkene met mee wil of kan werken. De bewindvoerder moet voorts, doorgaans jaarlijks, aan de Kantonrechter rekening en verantwoording afleggen van zijn bewindvoering. Ook aan het einde van de bewindvoe ring moet de rekening en ver antwoording worden afge legd. De wettelijke beloning voor de bewindvoerder bedraagt 5% van de netto-opbrengst van de onder bewind staande goe deren. Wat precies onder deze netto-opbrengst moet worden verstaan is reeds vele malen aan de rechter voorge legd. Geheel duidelijk is het dus niet. Anderzijds kan de Kantonrechter ook een andere vergoeding vaststellen. De be windvoerder moet hier alert op zijn. CURATELE Het grote verschil tussen cu ratele en bewind is dat een onder curatele gestelde han delingsonbekwaam wordt en een onderbewindgestelde niet. Dat is ook de reden waar om de onder curatele stelling m de kranten vermeld wordt. Curatele gaat dan ook veel verder dan bewind. Voorts geldt het bewind enkel met betrekking tot het vermogen, dus geld en goederen van de betrokkene. Curatele gaat ver der en strekt zich ook uit over de verzorging in een tehuis, en in het algemeen hoe betrokke ne zijn leven inncht. Voor bepaade groepen per sonen, die niet m staat zijn zelf hun vermogen of inkomen te beheren, maar zich verder wel redelijk in de samenleving kunnen handhaven, is onder bewindstelling een uitsteken de vorm om financieel geen grote brokken te maken. De bewindvoerder, zeg ik altijd tegen betrokkenen en hun fa milieleden, staat naast u en helpt u door de zorgen van de financiën over te nemen. Ter gelegenheid van de openmg van het nieuwe kantoor van de On derlinge Leusden werden de be zoekers in de gelegenheid gesteld de All-Risk verzekeringspremie te schatten van een auto die door ga- raga van 't Klooster beschikbaar was gesteld. Een aantal standaardgegevens, zoals 70% no-claimkorting en een gebruik tot 12.000 kilometer per jaar, was bij de deelnemers be kend. De juiste premie was 474,90 exclusief kosten en assurantiebe lasting. De eerste pnjs, een gour metstel voor 6 personen, werd ge wonnen door de heer G. van Loe- nen te Leusden, die met een oplos sing kwam die slechts 2,10 af week van de gevraagde premie. De 2e t/m de 10e prijs werd ge wonnen door: C. F. van Schooten te Amersfoort; N. W. Brouwer te Leus den; Fam. Kuipers te Amersfoort; L. H v. d. Lagemaat te Woudenberg; J. G. ter Maaten te Leusden; A. Chr. Fieseler te Leusden; G. J. v.d. Hen gel te Achterveld; J. H. v.d. Hengel te Achterveld; H. Junte te Leusden. De prijswinnaars zijn reeds op de hoogte gesteld. LEUSDEN - Dinsdagmiddag be zochten ongenode gasten een wo ning aan de Landjonker. Tussen 13.00 uur en 17.45 uur moeten de inbrekers, via een keukenraam aan de achterzijde van de woning, het huis zijn binnengekomen. De hele woning werd aan een nauwgezet onderzoek onderwor pen. Vermist worden een video recorder, een draadloze telefoon met oplader, 2300,- aan contan ten en 500,- aan dollars, een hor loge en veertig cd's. De ontvreem de goederen zijn eigendom van de familie Z. RUND- OF LAMSVLEES Voor tweede kerstdag is en goed alternatief een mooi stuk rund- of lamsvlees met een ander AMERSFOORT - Kerstmis is voor veel mensen een familie feest. Gezelligheid, zachte muziek. Kerstboom in huis. Hier en daar wat dennegroen met zilveren en gekleurde ballen. Een kerstster voor het raam. Veel brandende kaarsen. Serene ge voelens. Een mooi gedekte tafel met lekker eten. Voor de gastvrouw of -heer de problematiek wat zij of hij op tafel zal brengen. Het kerstdiner hoeft niet overdadig maar wel anders dan anders te zijn. Het mag ook wel iets meer kosten. Pieter Koegler die samen met Erik Bikkers het inmiddels in den lande en vooral ook bij televisiemensen befaamde restau rant Dorloté in de Bloemendalsestraat runt bleek bereid om voor de lezers van De Stad Amersfoort enkele tips te geven. Zijn voorstel is om eerste kerstdag wat uitgebreider met gevogelte te eten, tweede kerstdag wat eenvoudiger met een stuk goed vlees. -;,Y°8^erech'. bijvoorbeeld een stukje vis met kruidenboter. Bij goede slagers is Iers rundvlees te door Anco Mali „Ik denk dat je er bij het thuis koken van uit moet gaan, dat het voor je zelf ook kerst is", stelt Pieter als eerste ter geruststelling van gastvrouw en gastheer. „Het beste kun je gerechten maken die je goed kunt voorbereiden, en die je op de avond zelf tijdens het diner gemakkelijk door kimt geven zodat je niet de hele avond m de keuken staat." Gewaardeerd cuisinier Pieter Koegler is van mening dat de inge wikkelde gerechten in het restau rant thuis home dat professioneel werkt. Heel ingewikkelde gerech ten brengen een groot risico met zich mee van mislukken. „Met kerstmis moet je met experimente ren met kookboeken", zegt hij. „Dan is er toch al genoeg drukte. Je moet dingen maken waarmee je op zeker gaat. Voor mensen die een eigen specialiteit hebben en die zo'n gerecht vaker hebben ge maakt is het uiteraard geen punt om dat ingewikkelde gerecht ook voor het kerstdiner te maken." Met zijn tips wil Pieter echter vooral rekening houden met de handel baarheid voor thuis en de materia len die men thuis heeft. De nadruk wil hij leggen op een eenvoudige bereidingswijze met een goede voorbereiding die snel op tafel te zetten is. WILDSEIZOEN „Wat je dan moet gaan eten? We zitten in het wildseizoen en dat duurt maar betrekkelijk korte tijd van het jaar. Ik adviseer om deze kerst als hoofdgerecht vlees te eten en geen vis, omdat er op het moment niet meer gevist wordt. Sinds een week geldt er een vangstbeperking voor tarbot, griet en tong. De platvis die op dit mo ment verkocht wordt is naar alle waarschijnlijkheid diepvnes. Deze is niet slecht, maar toch minder van kwaliteit en smaak dan verse vis. Er is volop fazant, duif, eend, ree bout verkrijgbaar die redelijk be taalbaar is. Met de kerst ligt bij de poelier keus te over. Zoetwater- en kweekvis is wel volop te verkrijgen: forel, zalm-fo rel en zalm. Da zijn drie vissen die heel goed te gebruiken zijn om er een voorgerecht van te maken. Je kunt ze in verschillende variaties gebruiken. Waar wij altijd veel suc ces mee hebben, en wat ook voor thuis een heel leuk voorgerecht is, is de saumon cru, een tartaartje van zalm met een garnituur van gehak te eieren, gehakte bieslook, ka pertjes en uitjes. Eventueel een kwarteleitje om de zalm te mengen als steaktartaar. Je kunt zalm in ver schillende varianten krijgen, vers, gerookt, gemarineerd. Het is een gerecht dat je thuis heel makkelijk van tevoren kunt opmaken op de borden en je kunt de zalm op aller lei manieren opmaken, ook bij voorbeeld met een salade. Zoetwatervis kun je ook als hoofdgerecht offreren, dan neem ie een ander voorgerecht. Je po cheert griet die je, als die gaar is, in plakjes snijdt en als een wit rolletje om de oranje zalmmassa heen legt. Dat presenteert heel mooi door de twee kleuren die er in zitten. Daar kun je mooie bordjes mee maken met wat miniworteltjes, mini-mais- kolfjes, een toefje dillegroen en in de oven goudbruin gegratineerde aardappelpuree. BOUILLON Als je fazant zou eten zou je om een lekkere heldere bouillon te trekken bij je poelier om wat je wild- afval kunnen vragen. Daar kun je eventueel ook het karkas van de fazant voor gebruiken. Wat op het moment veel op de markt is zijn paddestoelen, die je als garnituur in je wildbouillon zou kunnen doen. De paddestoelen zijn duur, maar je hebt er maar een paar van nodig om aan je bouillon een heel aparte smaak te geven. Als je als hoofdgerecht reebief stukje zou eten moet je een bouillon van wild inkoken met rode port, en deze als saus bij de rosé gebraden biefstuk geven. Reebiefstuk is wel wat ingewikkelder, want het bra den luistert vrij nauw. Een goede tip is om hertevlees vooraf te bra den en op een niet koude plaats weg zetten. Vlak voor je de ree gaat eten kun je het vlees in plakjes smjden en eventjes op een bord in de oven verhitten. Dit heeft het voordeel dat je door het snijden kan zien hoe rood het vlees op dat moment is. Bovendien, als je het vlees van tevoren braadt en het een paar uur laat staan is het malser. Als je fazant eet is het misschien leuk om dat op de klassieke manier te doen: met zuurkool. Zuurkool is meestal iets waar mensen van schrikken, maar het is echt een lekkere combinatie. Misschien is het ook leuk om te vermelden dat er een heleboel soorten geurige en smakelijke zuurkoolsoorten te ver krijgen zijn, vooral in de biologisch dynamische winkels. Wij geven zelfs sommige soorten zuurkool bij vis. Wij serveren gebakken kabel jauw met mosterd ingesmeerd met gekookte aardappels en een spe ciaal soort zuurkool. Wat zowel voor de duif als de fazant geldt is dat je hem fileert. Je snijdt de poten en de borst van het karkas af. De poten van duif en fazant die een langere bereidings tijd nodig hebben, stoof je in een bouillon. De bouillon kun je later voor de saus gebruiken onder toe voeging van port of room of van beide. Als je de borst rosé wilt eten, wat het lekkerst is, en je zou de fazant in zijn geheel braden, dan zouden de poten taai zijn. Belangrijk is dat je het vlees van het wild zo veel mogelijk „natuur" moet eten. Wel met een saus en groenten, maar ik vmd dat je aan het vlees zelf met te veel fratsen moet toevoegen: dan behoud je de smaak van het produkt dat je eet. Bij het wild geef je spruitjes, warme appelcompote en wat zoetzure vos sebessen, met een garnituurtje van aardappelpuree die je in allerlei vormen in de oven kunt maken. koop, wat dooraderde runderlen de. En er is heel goed Nederlands vlees te koop: lende en osshaas. Een goede ossehaas is een stuk vlees dat nooit verveelt. Ook lams vlees is volop te verkrijgen, lams- rug zowel als lamsbout. Een gigot d'agneau met knoflookjes erin is ook lekker. Bij het vlees zou ik een aardap peltje uit de oven geven of een gegratineerd aardappelgerecht met een beetje kaas, knoflook en room erin. Vóór het zoete nagerecht is een snikje Franse kaas geschikt, ook al om de rode wijn op te maken." Wat de nagerechten betreft geeft de culinaire fijnproever Pie ter Koegler met een knipoog en een brede lach de suggestie om bij zijn overbuurman Harry Mercuur een mooi dessert uit te zoeken. Harry maakt de mooiste taarten, bavarois, mousses, ijssoorten. „Het is een dure oplossing, maar je scoort er heel hoog mee", aldus Pieter. „Natuurlijk kun je ook thuis een lekkere bavarois maken van crè me fraiche bijvoorbeeld. In de meeste kookboeken heb je daar eenvoudige receptuur voor, die makkelijk thuis te maken is. Een bavarois kun je allerlei smaken ge ven door er een bepaalde soort vruchtensiroop aan toe te voegen en de bavarois te doen begeleiden door het soort fruit waarmee je de bavarois op smaak hebt gebracht. Ook van het dessert is de pre sentatie heel belangrijk. Je moet er feeling voor heben en je moet creatief zijn. Een dessert moet mooi neergelegd worden en tot de ver beelding spreken. Een fris mint- blaadje erop doet wonderen wat de kleur betreft." Prettige feestdagen toegewenst en eet u smakelijk! Cuisinier Erik Bikkers.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 8