Kerst in Achterveld Leusdense sportkalender Onroerend goed-belasting omhoog Raad vindt dat subsidie emancipatie anders moet Geslaagde actie Kinderland leu ssfl en kra n 5 I Inwoners Leusden worden uitvoerig ingelicht VERGROTEN? VERKLEINEN? LEUSDER KRANT LEUSDER KRANT Wintervoedering (4) Van Amerom (VVD): Vrouwen worden niet serieus genomen" NIMA-A en PDM cursussen Opleiding GAB Jazzconcerten WOENSDAG 28 DECEMBER 1988 plaatselijk nieuws (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - De raad ging donderdagavond akkoord met het collegevoorstel over de wijziging van de onroerend-goed-be- lasting (O.G.B.). Niemand toonde zich echter enthousiast over het voorstel, dat een behoorlijke lastenverzwaring zal beteke nen voor menig Leusdenaar. De raadsleden konden niet veel anders dan voorstemmen, omdat het ging om het uitvoeren van een wettelijke maatregel die op handen is. De O.G.B. werd tot voor kort bere kend over de oppervlakte. Met in gang van het volgend jaar is ech ter de waarde van het onroerend goed maatgevend voor de hoogte van de belasting. Al met al brengt één en ander voor de gemeente niet of nauwelijks meer geld in het laatje. De individuele burger zal echter wel degelijk iets merken van de wijziging Taxateurs zijn het afgelopen jaar druk in de weer geweest om alle omroerende goederen in Leusden aan een taxatie te onderwerpen. Op grond van de vastgestelde waarde van ieder pand zal de te - betalen belasting berekend wor den VERSCHUIVING Tot op heden werd de onroe rend goed belasting opge bracht door twee partijen. De gebruiker moest een deel beta len terwijl de eigenaar het an dere deel voor zijn rekening moest nemen. Een gebruiker die tevens eigenaar was, moest derhalve het volle bedrag op brengen. Tot en met dit jaar be taalde de gebruiker/huurder 43% van de OGB belasting. Met ingang van het volgend jaar moet de huurder 45% van de belasting opbrengen. Alleen om deze reden zal een huurder al een hogere aanslag dan voor heen kunnen krijgen. Er is echter een veel belangrij ker reden waarom de gemid delde Leusdenaar een hogere aanslag tegemoet kan zien. Als gevolg van de taxatie zijn er in grijpende wijzigingen van de waardebepaling van panden tot stand gekomen. De enige categone huiseigenaren die de dans lijken te ontspringen zijn de bezitters van vrijstaande wo ningen. Bezitters of huurders van vrijstaande woningen kun nen een aanslag tegemoet zien die gemiddeld genomen niet veel zal afwijken van eerdere aanslagen. Individuele ver schillen blijven echter tot de mogelijkheid behoren. RIJTJESHUIZEN Huurders/eigenaren van rijtjes huizen en bejaardenwoningen ontspringen de dans niet. In to taal moet deze categorie zo'n 12% meer belasting opbrengen dan voorheen. Voor eigenaren en bewoners van twee-onder één-kap woningen ligt dit per centage zelfs nog wat hoger. Wat huiseigenaren en huurders gezamenlijk meer moeten op brengen, leveren eigenaren van bedrijfsgebouwen minder in. Gebouwen voor onderwijs, gemeenschapsgebouwen en gebouwen ten behoeve van de gezondheidszorg betalen vol gend jaar gemiddeld minder dan de helft van vorige jaren. Agrarische bedrijven moeten gezamenlijk 15% meer opbren gen. Voor de horeca en detail handel lijkt de situatie het ergst. Met zijn allen moeten ei genaren/gebruikers van dit soort gebouwen 60% meer gaan betalen. Eigenaren van andere bedrijfsgebouwen ko men er heel wat beter af. Deze categorie gaat volgend jaar ruim dertig procent minder be talen. NIET VERWACHT Geen enkel raadslid heeft een dergelijke drastische verschui ving verwacht. Uit niets is van tevoren gebleken dat men een zo vergaand voorstel tegemoet kon zien. Ook wethouder voor financiën drs. A. Vroon (CDA) heeft de resultaten van het taxatieonderzoek moeten af wachten voordat hij iets kon zeggen over toekomstige ver schuivingen. De wethouder heeft ovengens nooit gezegd dat de nieuwe grondslag voor berekening van de OGB geen wijziging voor Leusdenaren met zich mee zou brengen. "In dividuele verschuivingen zul len voorkomen", zo heeft de wethouder menigmaal gezegd. Dat individueel nou ook bete kent dat de verhoging voor vrij wel ieder individu een feit is, is voor iedereen een verrassing. VOORLICHTING "Bedrijven en overheidsinstel lingen kunnen tevreden achter hun kerstboom wegkruipen", aldus de sarcastische WD-frac- tievoorziter Parson. Net als ove rigens alle collega-raadsleden maakt Parson zich grote zorgen over het begrip dat Leusdena ren zullen moeten opbrengen het begnp dat Leusdenaren zullen moeten opbrengen voor de belastinverschuiving. Par son pleitte zelfs voor een spe ciaal direct bereikbaar tele foonnummer op het gemeente huis dat mensen kunnen bellen met vragen over de nieuwe OGB. "Als mensen bellen en dan van het kastje naar de muur worden gestuurd is de ergernis helemaal optimaal", aldus Par son. De aanslagen OGB zullen in juni van het volgend jaar ver stuurd worden. Ruim voor die tijd zal iedere Leusdenaar inge licht worden over de wijziging van de OGB die voor hem van toepassing is. De hele raad ging donderdag noodgedwongen akkoord moet het collegevoorstel. Par son verwoordde het algehele gevoelen het best: "We heb ben het gevoel dat er een pis tool op ons is gericht. Niet door dit college, maar wel op onze rug, door iemand uit Den Haag". LEUSDEN-De Rooms-Katholieke basisschool Kinderland heeft met het oog op de donkere dagen rond Kerstmis een actie gehouden, ten behoeve van met name de bejaaide Leusdenaren. Via Kerstpotten in de school, waarin leerlingen van de school een financiële bijdrage konden storten, en een speciale Kerst-inn, waar op ludieke wijze geld werd ingezameld, gaarde de school een kleine zevenhonderd gulden bij elkaar, waarvoor Kerstbroden werden aangeschaft. Leerlmgen van de school verpakten de broden en bezorgden ze op de plaats van bestemming, zoals bejaardentehuis 't Hamersveld. De actie werd gehouden m nauwe samenwerking met De Zonnebloem. Vrijdag werd de actie afgerond met de overhandiging van het ingezamelde geldbedrag aan De Zonnebloem, die voor de financiële afwikkeling van het project zorg zal dragen. Op de foto vertrouwt directeur Brandsen van Kinderland de opbrengst toe aan mevrouw Stevens, penningemeesteresse van De Zonnebloem. ij tl fff Op A3- of A4-formaat? Het kan allemaal bij de Een snelle fotokopieerservice tegen redelijke prijzen. Asschatterweg 19 (Bij de Biezenkamp) Kantoor geopend van maandag tot en met vrijdag van 9 uur tot 12 uur, van 14 uur tot 17 uur. dere vogelsoorten met een hooghartig negeren, maar soortgenoten dulden ze niet in hun nabijheid, laat staan dat ze het voedsel delen. De oudere mannen verjagen de jongere die op him beurt de vrouwen verjagen. Vroeger was de merel een schuwe bosvogel, nu trekken ze steeds meer naar de be woonde wereld en zijn bijna even algemeen als de huis mus. Wat minder algemeen bij de huizen is de zanglijs ter, naaste familie van de me rel. Als wintergasten zien we nog een paar neven: de kramsvogel en de koper wiek. Die zijn echter meestal in groepen bij elkaar, die houden van gezelligheid. Ze broeden niet in ons land maar willen, als de vorst niet te streng is, hier wel overwinte ren. Graag komen ze op de resterende bessen van de vuurdoom en de lijsterbes af. Als die in onze tuin staan, willen ze ook wel iets van het voer, wat we voor de merels bedoeld hadden meepikken. De kramsvogels zowel als de koperwieken, lijken wel wat op lijsters, voornamelijk door hun gevlekte borst. Ze komen uit de dun bevolkte bossen van Noord-Europa, Noorwe gen, Zweden en Finland. Ze hebben daar nooit geleerd om bang voor mensen te zijn en daarom zo opmerkelijk tam. De kramsvogels zijn goed te onderscheiden van de gewone lijster door de op vallende grijze stuit. De ko perwiek onderscheidt zich van de lijster door de witte oogstreep en de geelwitte oorstreek. Maar het meest markante verschil is wel de (rood)koperkleurige flanken. Bij een zittende vogel nog net onder de vleugel te zien, maar bij het opvliegen zeer opvallend. Nu zult u willen weten wat het beste voer is voor deze hele lijsterfamiie. Op de eer ste plaats fruit, in hoofdzaak appels en peren, liefst rot. Snijdt ze wel door, want de harde schillen kunnen ze moeilijk baas. Brood eten ze ook wel maar liever de kaas en dan als toetje geweekte krenten en rozijnen. Dat we ken is van groot belang daar ongeweekte krenten en rozij nen in de krop van de vogel gaan zwellen, met alle gevol gen van dien. Nog een laatste tip: Geef nooit grote brokken maar maak alles wat u voert eerst handelbaar voor vogelsna vels. G. van L. In elke tuin zien we wel me rels, wie kent ze niet. Altijd in het deftige, zwarte pak. Ook zijn vrouw, in een wat bruinachtig kleed, gedraagt zich waardig. Heeft hij een oranje snavel, dan weten we dat het een wat oudere heer is; de snavel van jonge man nen is geel. Maar o wee als er een andere merel op het to neel verschijnt. Dan vergeet hij zijn deftigheid en begint te ruzieën. Ze verdragen an- ACHTERVELD - In de Smt Josephkerk in Achterveld werden tijdens de kerst rondleidingen gehouden. Voor menig bezoeker was de bezichtiging van de Kerststal een belangrijk hoogtepunt. De stal, gemaakt door onder anderen de kosters H. Baaiman, H. van de Hengel en W. Jansen, trok met name veel belangstellmg van de kinderen. AMERSFOORT - In de tweede helft van januan start het oplei dingsinstituut Koninklijke PBNA met de mondelinge opleidingen NIMA-A en Praktijkdiploma Mar keting (PDM). Deze opleidingen worden gegeven volgens een com binatie van mondeling en schrifte lijk studeren. NIMA-A is een inleidende cur sus op het gebied van marketing- management. Onderwerpen die aan de orde komen zijn o.a. markt onderzoek, de „vier P's", marke tingplan, statistiek en bedrijfseco nomie. Na het voltooien van deze AMERSFOORT - Bij het arbeids bureau start in januari 1989 en oplei ding 'Assistent boekhouden', be doeld voor mensen die een ge richte administratieve vakoplei ding op middelbaar beroepsni veau willen volgen. Belangstellenden kunnen zich voor 1 januari aanmelden bij het GAB, en wel bij de heer J.J. Röt- scheid, telefomsch via nummer 641411, of persoonlijk bij het ar beidsbureau, gebouw De Runmo len, Zonnehof 26. De opleiding is full-time en duurt zeven maanden. Toelatingseis is vooropleiding op havo-mveau, met rekenvakken en bij voorkeur ad ministratieve werkervaring. Er volgt een toelatingsonderzoek en een selectiegesprek, AMERSFOORT - Amersfoort staat bekend om zijn Jazz-drie- daagse en de Jazz op de Groen- opleiding kan men verder studeren voor het NIMA-B diploma. Praktijkdiploma Marketing is een basiscursus op marketingge bied, die een brede basiskennis verschaft. Onderwerpen zijn han delseconomie, marketing en marktonderzoek. Deze opleiding vormt een basis voor de NIMA-A opleiding. Deze opleiding wordt onder meer gegeven in Amers foort. Voor nadere informatie kan men contact opnemen met Konink lijke PBNA BV. Postbus 9053, 6800 GS Arnhem, tel. 085-575911. (advertentie) LEUSDEN - Na een uitvoerige discussie is de gemeenteraad donderdagavond uiteindelijk akkoord gegaan met het subsidie- voorstel met betrekking tot het emancipatiewerk. De WD-frac- tie stemde tegen het voorstel, al wilde men wel met een enkel onderdeel akkoord gaan. Vooral Lilly van Amerom van de WD stelde zich teweer tegen het voorstel. "De Leusdense vrouwen worden niet serieus genomen", aldus het raadslid. De andere politieke partijen gingen schoorvoetend akkoord met het raads voorstel. Wel kreeg het college te verstaan dat het echt de laat ste keer was dat men op deze manier een dergelijk voorstel in behandeling zou nemen. (van één onzer medewerkers) Het subsidiëren van emancipatie werk is tien jaar lang een zaak van de landelijke overheid geweest. Per inwoner werd ongeveer twee kwartjes uitgetrokken voor plaat selijk emancipatiewerk. In de praktijk kwam het er vaak op neer dat de gemeente net zo lang subsi dieerde totdat men aan het be drag kwam dat men uit Den Haag mocht verwachten. In een jaar dat er onvoldoende aanvragen bin nenkwamen vanuit de Leusdense organisaties presteerde de ge meente het zelfs om zelf dan maar een aanvraag in te dienen om in ieder geval het maximale subsi diebedrag uit de overheidspot te ontvangen. Reeds lang is bekend dat de over heid met ingang van het volgend jaar stopt met deze wijze van sub sidie verlenen. De twee kwartjes per inwoner zijn nu opgenomen in de algemene uitkering die elke gemeente van het Rijk jaarlijks ontvangt. Verleden jaar is er van uit de raad dan ook bij de verant woordelijke wethouders op aan gedrongen dat men zelf met een behoorlijk beleid voor de dag moest komen waar het de subsi die voor emancipatiewerk betreft Emancipatiezaken is een geza menlijke verantwoordelijkheid van de twee vrouwelijke wet houders in het college. Tijdens de gemeenteraadsvergadering van vorige week donderdag werd nogmaals pijnlijk duidelijk dat er dit jaar geen beleidsnota is gepro duceerd aan de hand waarvan men de subsidieaanvragen kon toetsen. Het college heeft alle binnenko mende aanvragen op dezelfde manier behandeld als in voor gaande jaren. Een gang van zaken waar geen enkel raadslid het mee eens is. LAATSTE KEER Woordvoerders van alle raads fracties gaven het college te ver staan dat het "absoluut de laatste keer" moest zijn dat een subsidie- voorstel op deze manier wordt ge bracht. De WD wilde zelfs zover niet gaan en stemde dit jaar al te gen het hele voorstel. Alleen een subsidieaanvraag van de vrou wenraad wilde men wel honore ren. Het betrof hier een totaal van 185,- voor bijeenkomsten die verband houden met de politieke bewustwording van vrouwen Alle subsidieaanvragen samen vormen een bedrag van ruim tienduizend gulden. Ruim de helft daarvan is voor het vrouwenontmoetings centrum Ben Stoelinga, fractievoorzitter van Leusden '85, maakte van de gele genheid gebruik om zijn collega's in de raad uit te dagen zelf een bedrag op tafel te leggen voor het 'Dorpsbreed-vrouwenoverleg' Het DVO is een gezelschap vrou wen. afkomstig uit alle politieke partijen. Het vrouwenoverleg heeft een subsidie-aanvraag inge diend voor het houden van twee of drie bijeenkomsten die tot doel hebben de politieke interesse bij vrouwen te vergroten. Leusden '85 staat op het standpunt dat dit laatste een zaak is voor de poli tieke partijen zelf. "Laten alle poli tieke partijen samen het ge vraagde bedrag opbrengen", zo stelde Stoelinga voor. Wat Leus den '85 betreft hoeft het dorps breed-vrouwenoverleg met in het onzekere te verkeren. "Leusden '85' staat garant voor het hele be drag", aldus Stoelinga uitdagend. Geen van de fractievoorzitters van de andere partijen ging echter op de suggestie van Leusden '85 m. BELOFTE Wethouder Evelien Blom (CDA) kon donderdagavond niet veel an ders doen dan haar collega-raads leden beterschap te beloven. Vol gend jaar zal het college dan ook met een uitgewerkt plan moeten komen waarin de criteria voor subsidie van emancipatiewerk zijn vastgelegd. Alle organisaties zijn inmiddels al op de hoogte ge bracht van een mogelijke wijzi ging van het beleid. Wil een orga nisatie in de toekomst in aanmer king komen voor subsidie dan zal beter dan tot nu toe duidelijk ge maakt moeten worden wat het emancipatoire element is in de te subsidiëren aktiviteit. Nu zet een belangrijk deel van de raad grote vraagtekens bij een groot aantal aktiviteiten die nu nog voor subsi die in aanmerking komen. markt, maar in het Amersfoorts Jazz Cafe worden het hele jaar door jazzavonden gehouden. In januari is dat op: dinsdag 3 januari, concert met zangeres Inke Finah; dinsdag 7 januari, Soesja Citroen Band; dins dag 10 januari, Harry Verbeke (sa xofoon); dinsdag 17 januari, zanger Job Wijker; dinsdag 24 januari, sa xofonist Tony Vos; dinsdag 31 ja nuari een jazzconcert met zangeres M. van Emmen. Het adres is Am sterdams Jazz Café, Stationsstraat 42, Amersfoort. De aanvangstijd is 22.00 uur. De plaatselijke sportverenigingen hebben m samenwerking met de sportstichting voor de tweede keer een kalender samengesteld. Hoewel de volledigheid nog wel iets te wensen overlaat (niet alle evenementen van alle veremgmgen zijn vermeld), staan de belangrijkste gebeurtenissen op de kalender. Belangstellenden kunnen, zolang de voorraad strekt een exemplaar afhalen op het gemeentehuis, afdeling sportzaken.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5