Suzuki Vitara: comfortabel rijden Citroën presenteert Activa BMW M5 komt eraan Be—stier» krant Kort autonieuws door Henk Buddinc Alfa Romeo Volvo Porsche WOENSDAG 28 DECEMBER 1988 gebouwde wielkasten en twee van binnenuit verstelbare buitenspie gels, mijn liefje wat wil je nog meer. Maar ook binnen komt de Vitara er verre van bekaaid af. Op prima gevormde voorstoelen voorzien van open hoofdsteunen laten zich afzonderlijk van elkaar naar voren klappen. Via de wijd naar rechts openzwaaiende achterdeur berei ken we een nnniscule bagageruim te. Een kwart bier past er niet in. Verder noteren we binnen nog een bijzonder prettig in de handen lig gend vierspakig stuur met toeter in het hart, legio aflegruimte met on dermeer een afsluitbaar dash boardkastje, toerenteller, brand stofmeter, dagteller, klokje, legio waarschuwingslampjes, drie-snel heden aanjager, twee kaartlees- lampjes, make-up spiegeltje, uit- stelbare achterzijruiten, hangrepen en armleuningen voor en achter en natuurlijk voor alle inzittenden driepunts-veiligheidsgordels De Samurai, het kleinere broer tje van de Vitara in nogal stug ge veerd, wat je van de Vitara niet zeggen kunt. Dankzij McPherson veerpoten voor gecombineerd met schroefveren en een stabilisator- stang en achter een starre as op schroefveren met twee langsarmen en een centraal geleide arm biedt de Vitara opvallend veel comfort. De Suzuki-technici ontwikkelden voor de Vitara een nieuwe 1590 cm3 viercilinder-in-lijn-motor met een bovenliggende nokkenas en een elektronische ontsteking. Dit blok staat borg voor een max. ver mogen van 59 kW(80 pk) bij 5400 tpm en een max. koppel van 127.4 Nm bij 3000 tpm. Deze motor ar beidt via een gesynchroniseerde vijfbak. Meteen aan deze bak is een tussenbak gekoppeld, van waaruit de achterwielen direct worden aan gedreven. Tevens kan de bestuur der met deze tussenbak de voor wielaandrijving bijschakelen Hoge en lage gearing, onmisbaar in het terrein ontbreekt niet. Rijden Genoeg geleuter, nu maar eens kijken wat de Vitara voor ons in petto heeft. Voor zitten we als een vorst. Achter kan men zich voor een kort ritje behelpen maar daar houdt het dan wel mee op. De mo tor laat te allen tijden een lichte brom horen. Ook windgeruis ont breekt niet, maar het blijft binnen redelijk stil zeker voor dit soort wagens Comfortabel zoeft de Vi tara over het asfalt. Niks geen ge bonk of gestoot. Uiteindelijk krij gen we de klok op 150 km/u. De stuurbekrachtiging helpt een pret tig handje. Gaat het met onbezonnen snel, dan stelt de wagen ons ook in boch ten niet voor problemen. Op het rechte eind en met een stevig portie zijwind moeten beide handen ste vig aan het stuur. Vooral na het passeren van vrachtwagens moe ten we de wagen als het ware op vangen. Duiken we het terrein in, dan komt de Vitara ook uitstekend voor de dag. Door een bodemvrij heid van slechts 20 cm blijft hij bij diepe spoorvorming wel vrij snel met zijn buik op de bodem hangen. Uiteraard zijn bij zware capriolen wel alle vier wielen ingeschakeld en eventueel de pook in lage gea ring. Ook de vnjloopnaven verge ten we niet. Tot slot het brandstofverbruik, dat valt ons nogal tegen. Laten we BARNEVELD - Met de komst van de Vitara introdu ceert Suzuki een geheel nieuwe vorm van terreinwagens. Ove rigens, op de voet gevolgd door landgenoot Daihatsu met de Fe- roza. Deze nieuwe Daihatsu komt begin januari aanstaande op de Nederlandse markt. Maar ere wie ere toekomt, Suzuki was het eerste. Althans, in deze prijsklasse. Immers, de Range Rover, een uiterst komfortabe- le maar peperdure terrein-beul kennen we al jaar en dag. Suzu ki levert de Vitara met keus uit een Cabrio JLX en een Metal Top JLX. Tegen een meerprijs van slechts ƒ1.500,- plaatst men een zogenaamd comfort- pakket. Dit pakket bestaat uit stuurbekrachtiging, centrale deurvergrendeling, elektrisch te bedienen zijruiten en elec- trisch verstelbare buitenspie gels. Wij reden de Metal Top- Suzuki Vitara Daihatsu Ferosa TESTRAPPORT Cilinders/inhoud cm3 Max. vermogen kW(pk)tpm Max. koppel Nm(mkg)tpm Topsnelheid Acceleratie Testverbruik ltr/100 km Tankinhoud Aktieradius Brandstof Loodvrij Katalysator Lengte Gewicht leeg Max. trekgewicht Aandrijving Bandenmaat ABS Storing testwagen Prijzen: Vitara JLX Cabrio Vitara JLX Metal Top Vitara geteste uitv. Afleveringskoslen Opmerkingen Suzuki Vitara 4/1590 59(80)5400 127(13)3000 144 15.0 12.5 42 336 Eurosuper ja nee 362 1005 1100 achter 4x4 195SR15 nee nee ƒ35.990,- f 36.490,- ƒ37.990,- 375- geen versie voorzien van deze extra luxe. Met de komst van deze vierwiel- aangedreven Vitara breidt Suzuki zijn 4x4 programma naar boven uit. Vitara betekent in het Japans „levensstijl" en Suzuki lanceert zijn nieuwkomer met de kreet: „Een nieuwe stijl van autorijden." De Suzuki-ontwerpers kregen als opdracht een multifunktioneel en vooral comfortabel voertuig te ontwikkelen. Hierin slaagden zij met lof van de jury. Immers, de Vitara blinkt uit in originaliteit en kent tal van technische en aërody namische hoogstandjes. De vorm geving is lang niet zo hoekig als vergelijkbare terreinwagens bij an dere merken. Tevens voorziet Su zuki zijn nieuwe modderkruiper standaard van allerlei uiterlijke verfraaiingen en veiligheidsvoor zieningen zoals getint glas rondom, waarvan de vooruit gelaagd, ach terruitverwarming, halogeenlam pen, twee mistachterlichten, ach- teruitrijlampen, stootranden op bumpers en flanken, tankslot, uit- Lada Niva Toyota Landcruiser Daihatsu Ferosa Lada Niva Toyota Landcruiser 4/1589 4/1568 4/2366 63(86)6000 57(78)5400 77(105)4800 126(12.9)3500 120(12.2)3000 184(18.9)3200 145 132 145 14.2 23.0 20.5 10.2 11.6 14.3 60 45 90 588 387 630 Eurosuper Eurosuper Eurosuper ja ja ja nee nee nee 369 372 408 1105 1150 1545 1500 1490 2500 achter 4x4 4x4 achter 4x4 195SR15 175SR16 205SR16 nee nee nee 35.995- 22 195- 47.760,- 438- 455- 395- het terreinrijden buiten besclj wing, dan consumeert de Vitar; de verharde weg gemiddeld 1 o Met een tankinhoud van 42 1 een actieradius van net aan km. Oftewel bij veelvuldig gebj bijna dagelijks langs de pomp. Begin januari voegt Alfa Romeo een nieuwe versie aan het Alfa 75- gamma toe, de 1.8IE. Tegelijkertijd ondergaat het drie jaar geleden Alfa 75 model een face-lift. De ma chine van de 1 8IE is bekend, maar Alfa voegt er een Bosch Motronic ML 3.3 1 brandstofinjectie-systeem aan toe in plaats van twee dubbele carburateurs. Tevens bezit de mo tor een speciaal door Alfa ontwik keld variabel ontstekingssysteem. Een voorziening die we ook tegen komen op de tweeliter Twin Spark motoren van de Alfa 75 en de Alfa 164. Dankzij al dit fraais levert de motor nu een maximum vermogen van 88 kW (122 pk) bij 5500 tpm en bereikt bij 4000 tpm een maxi mum koppel van 157 Nm. Al bij het geringe toerental van 2000 tpm staat er een koppel van 148 Nm ter beschikking. Naast betere presta ties op het gebied van soepelheid en trekkracht springt de motor ook zuiniger om met de brandstof. Hij accelereert van 0-100 km/u in 10.4 sec. en haalt volgens Alfa Romeo een topsnelheid van 190 km/u. Door de gewijzigde in donker grijs uitgevoerde grille oogt de Alfa 75 anno 1989 wat agressiever. Aan de achterzijde benadrukken rood-licht armaturen de nauwe verwantschap met de succesvolle Alfa 164. Verder noteren we nog een achterspoiler en nieuw ont worpen velgdoppen. Binnen zien we een nieuw type fluweelachtige bekleding met een diamantvormig patroon. Ook de grafische verzor ging van het dashboard onderging wijzigingen. Onlangs tekende Volvo een joint-venture overeenkomst met de Russische overheid. Als gevolg hiervan gaan er behalve Volvo's 740/760 ook Volvo's 360 naar Moskou. Deze auto's worden ge bruikt door buitenlandse mede werkers, die voor langere tijd in Moskou werkzaam zijn. In 1989 gaan er 100 Volvo's naar Rusland. Deze auto's gaan in de verhuur. Afhankelijk van de belangstelling voor de huurauto's zal wellicht na 1989 ook de Volvo 440 in Rusland worden ingevoerd. Met ingang van modeljaar 1989 breidt Porsche zijn programma uit met een vierwielaangedreven ver sie van de befaamde 911. Deze uitvoering is meteen de krachtigste versie van de 911-serie. Een maar liefst 3.6 litermotor zorgt voor een max. vermogen van 184 kW (250 pk). Dit blok staat achterin ge plaatst en drijft natuurlijk de ach terwielen aan. Volgens opgave haalt de bolide een top van 260 km/u en sprint hij van 0-100 km/u in 5.9 sec. Porsche exporteert veel wagens naar de USA. Daar mag men niet sneller dan mijl rijden en de politie controleert er nog veel strenger dan hier. Dus het gaat puur om status BMW M5 voorgronden BMW Ml (achtergrond). DEN HAAG - Komend voorjaar verwacht BMW de ;eerste M5 in ons land. Qua prestaties en exclusiviteit vormt deze BMW M5 het top model van de begin dit jaar voorgestelde 5-serie. Ruim tien jaar geleden ver scheen BMW met de inmiddels le gendarische Ml sportcoupe. De zelfde krachtbron mt deze Ml vormt het hart van de nieuwe M5. Het is een zescilinderblok met twee bovenliggende nokkenassen en vier kleppen per cilinder. Wat be treft techniek veranderde er wel het één en ander in de afgelopen tien jaar. Vooral de elektronica deed zijn intrede en beheersing van uitlaatemissies stond centraal. On danks de tenomenale prestaties van de M5 voldoet de wagen aan alle Europese normen. Het topver- mogen van de schone M5, 232 kW (315 pk) overtreft nog de waarde van de oorspronkelijke Ml-motor, die 312 pk opleverde. Om dit ver mogen binnen de strengste uitlaat gasnormen te bereiken werd on dermeer de cilinderinhoud ver groot tot 3535 cm3. Ontsteking Voor een optimale ontsteking en mengselvorming past BMW zijn ei gen Digitale Motor Elektronica toe. Dit systeem garandeert onder alle omstandigheden het juiste ontste kingstijdstip en de beste mengsel- vorming. Elke inlaat bezit een ei gen gasklep. Om resonantieverlie- zen tegen te gaan is in de inlaatka- mer een extra klep aangebracht, die bij volgas en bepaalde toeren tallen automatisch sluit. Daarmee wordt zowel bij lage als de hoogste toerentallen een aantoonbare ver mogenswinst geboekt. Dit^brok geavanceerd geweld laat zich zo wel op hoge snelheid als in de stad eenvoudig bedienen. Hoewel z^jn prestaties duiden op een volbloed, ontbreekt het de M5 aan echte ster- allures. Hij accelereert m 6.3 sec. van 0-100 km/u Sneller dan 250 km/u rijdt dit scheurijzer niet Hij wil wel harder, maar dan treedt er een elektronische begrenzer in werking. Met deze prestaties is de M5 momenteel de snelste (serie- produktie) limousine ter wereld. de wagen 20 cm verlaagd. Vo< achter zien we verzwaarde st; satoren, veren en schokdemp Standaard beschikt de M5 elektronisch geregelde nive geling, bekrachtigde stuurir ting en natuurlijk ABS. Rori gedeelde lichtmetalen velgen nieuwe ontwikkeling bij BMV gen 235/45 ZR 17 banden. A een kenner herkent aan deze de de M5. Alleen genoemde v< en lage voorspoiler vallen o uiteraard de aanduiding M5 leen genoemde velgen en voorspoiler vallen op en uitei de aanduiding M5 voor en a op de auto. Binnen noterei nieuw ontworpen sportstoele stuurwiel. De twee sportief vormde zetels achter wordei scheiden door een royaal op vak. Tegen meerprijs levert I het interieur met lederen b ding. Verder blijft er voor de weinig te wensen over. De enorme motorkracht gaat via een sportieve vijfversnellingsbak richting achterwielen. Natuurlijk past BMW ook het onderstel van de M5 aan. In vergelijking met de tot nu toe snelste 5-serie, de 535i. is naast werkt de besturing over alle vier de wielen. Onder de motorkap staat dwars geplaatst een zescihn- der injectiemotor met een cilinder inhoud van 3.0 1, met vier kleppen per cilinder en vier bovenliggende nokkenassen goed voor een maxi mum vermogen van 162 kW (220 pk). Die power gaat via een auto matische elektronisch bediende vierversnellingen automaat naar alle vier de wielen. De carrosserie met een Cw- waarde van slechts 0.245 wordt hoofdzakelijk gekenmerkt door de vloeiende en strakke vorm waarbij de stand van de vleugel op de ach terzijde wordt bepaald door de snelheid. Een zeer groot raamop- pervlak biedt een uitstekend zicht rondom. Uiteraard laten de deuren zich automatisch openen en ze draaien tegen elkaar in. Doordat een middenstijl ontbreekt stapt men zowel voor als achter heel makkelijk in. In de bumpers bevin den zich acht naderingsdetectors die op het instrumentenpaneel in formatie geven over aanwezigheid van eventuele obstakels. Binnen waant men zich in de jaren '2000 De bestuurdersstoel stelt zich auto matisch in. Het rechthoekig ge vormde stuur laat zich slechts 60° naar links en naar rechts draaien Middels een holografische spiegel kunnen we de snelheid aflezen. Een contactsleutel is antiek Via een code wordt de motor gestart. Verder noteren we automatisch werkende airconditioning, radio- telefoon, aansluiting op de Minitel en een gepersonaliseerde commu- nicatiekaart. Hoewel deze studie in feite een perspectief op lange ter mijn is, toont Citroén er meer aan hoe intensief het merk is en blijft gericht op steeds dezelfde constan te factoren die veiligheid en com fort beïnvloeden. PARIJS - Onlangs toonde Citroën een researchprototype met vier zitplaatsen, een model dat nieuwe mogelijkheden aan geeft voor het onderzoek naar de auto van de toekomst. Dit prototype kwam tot stand in samenwerking met de techni sche directie van de PSA Groep. Zo wordt de vering geheel door elektronica geleid. Dit systeem wij zigt van het ene moment op het andere zijn belangrijkste parame ters op basis van gegevens die op verschillende punten van de auto worden gemeten, zoals reactie van de wielen, het draaien van het stuur, het remmen enz. Het werkt dus zowel op de schokdemping als flexibiliteit, maar ook op de stan den van de wielen ten opzichte van het wegdek. Dit betekent dat alle. bewegingen van een traditionele auto tot een minimum zijn terugge bracht, of zelfs opgeheven. De vei ligheid die dankzij deze vering wordt verkregen wordt nog ver sterkt door een remsysteem met anti-blokkeer-innchting gecombi- nêerd met een antislipsysteem en vierwielaandrijving Een differen- tiéelunit verdeelt het koppel tussen voor (60%) en achter (40%). Daar- De Citroën Activa.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 8