aanrijdingen Financiering restauratie duiventil definitief rond Doorijden na Ruit SERVA VOLVO vandaag in Se leusder krant- Begroting regionale omroep wordt voorlopig vastgesteld BDU Cheque valselijk verzilverd ingegooid Auto-inbraak \J O oS\ Vuurwerk KONIJNTJE IN DE WETERING WVC komt met subsidie over de brug Onafhankelijk nieuwsblad voor de Leusden vrijdag 30 december isss - 20e jaargang n0. 67 Alle medewerkers van de Leusder Krant wensen u een goed en gezond Vlaggen weggenomen Inbraak op gemeentewerf Vergeefse inbraak poging 8B HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3839 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV AMERSFOORT DEALER Amslerdamseweg 7 tel 033-630154 (advertentie) meer dan 80 soorten sierpakketten vanaf 15.- astronauten slof a 20 pak 7.95 Open vrijdag, vrijdag avond en zaterdag. Tabakszaak Schut Hamersveldseweg 26 Leusden-C 1989: .„Met de beste wensen". LEUSDEN - Leusdenaai S.H.R. werd woensdag onaangenaam ver rast, toen hij een bankafschrift ont ving. Daaruit bleek, dat een onbe kende één van zijn cheques moet hebben verzilverd. Er was een be drag van 250,- van de rekening van de Leusdenaar afgeschreven, waarvoor hij zelf geen verklaring had. Vermoedelijk is de man een cheque verloren, maar dat was hem tot voor kort met opgevallen. dit project een duidelijke positieve opstelling geproefd bij dit college. Wij hebben de indruk dat we in samenwerking met de gemeente de restauratie ook hadden kunnen realiseren. Nu is dat niet nodig, maar wij hopen dat de bereidwilli ge opstelling van de gemeente nu voor andere doelen gebruikt kan worden." De voorzitter van de His torische Kring denkt daarbij har dop aan bijvoorbeeld de restaura tie van het toegangshek bij het huis Heiligenberg (Hohorst), of aan het opknappen van de Bruinenburger- sluis in het Valleikanaal, op de grens van Leusden en Wouden berg Met name de eerste steen, waarvan de tekst onleesbaar is ge worden, is aan restauratie toe. „Maar het is niet ondenkbaar dat andere delen van de sluis aange pakt zullen moeten worden", aldus Polak. De duiventil in Leusden, die op dit moment in deplorabele staat verkeert, maar binnenkort in oude luister zal worden hersteld, is één van de tien in zijn soort, die in Nederland nog bestaan. Via oudheidkundig onderzoek is ko men vast te staan dat de til in ieder geval al in 1858 op deze plaats stond. Toen dook het mo nument voor het eerst op in ge schriften. „Maar er zijn aanwij zingen dat de til nog ouder zou zijn. Het is mogelijk dat ze er al sinds 1832 staat. Harde bewijzen daarvoor ontbreken echter", laat de heer Polak weten. (advertentie) Rubriek: In de nevelen rond Leusden pagina 3 Ruud Maas vertrekt bij Roda '46 pagina 3 Dertien nieuwe cursussen bij Latent Talent pagina 3 Het weer in Leusden: 1988, warm, nat en somber pagina 3 1988. Een opvallend rustig jaar: Jaaroverzicht pagina 5 Een schokvrij sportjaar in beeld pagina 7 Servicepagina pagina 9 Omroepbijdrage gaat tientje omhoog LEUSDEN - Woensdagavond, rond 22.15 uur, werd een perso nenauto beschadigd bij een aan rijding. De auto stond op een par keerplaats aan de Zwarteweg, toen hij werd geraakt door een andere auto. Een getuige ver klaarde dat de veroorzaker van de botsing in een witte/beige- kleurige Citroën GSA/stationcar reed. De beschadigde auto be- noort toe aan Leusdenaar Van de I B. Op.een parkeerplaats bij De Ha mershof, op de Blekerij, raakte dinsdag tussen 16.00 uur en 16.30 uur een auto beschadigd bij een aanrijding. De auto van Leusdenaar W.M. B., die daar geparkeerd stond, werd door een andere auto bij het wegrijden geraakt. De da der reed door. De politie roept eventuele getuigen van het ongeval op zich te melden. LEUSDEN - Onbekenden testten in winkelcentrum De Biezenkamp de voorruit van kapsalon Gironde op degelijkheid. Het venster, dat ongeveer 2,5 bij 2 meter groot was, bleek echter niet bestand te zijn tegen de kracht van een straatte gel, die er doorheen geworpen werd. Het voorval moet m de nacht van dinsdag op woensdag hebben plaatsgevonden. Van de dader(s) ontbreekt nog ieder spoor De po litie roept eventuele getuigen op zich te melden. LEUSDEN - Bij een bedrijf aan de Hamersveldseweg verdwenen dne vlaggen en een bijbehorende vlaggemast. De dieven moeten hun slag geslagen hebben nissen dins dag 18.00 uur en woensdag 9.30 uur. LEUSDEN - Inbrekers troffen op de gemeentewerf met veel van hun gading aan. Er verdwenen slechts wat kleine kantoorspullen. De die ven kwamen binnen via een boven- raampje. De inbraak werd woens dag ontdekt. - mazda-sTrviceoealer 1 VOOR LEUSOEN roS^OOKAPK-KEUWNG (advertentie) FLUOTaEfoo4N03t6S°RT MEE DAN (van de redactie) LEUSDEN - De restauratie van de duiventil tegenover het huis Heiligenberg, dat tegenwoordig beter bekend staat als De Hohorst, kan beginnen. Eind november werd bekend dat het Ministerie van WVC met een royale subsidie voor het project over de brug komt. Het ministerie zal 80% van de bouwsom, die 1 circa 50.000,- zal belopen, voor haar rekening nemen. Voor het restant van de bouwkosten kan geput worden uit financiële bronnen, die de werkgroep Duiventil Leusden van de Histori sche Kring aanboorde. Het restauratieproject is inmiddels aan besteed. De Leusdense aannemer Hertzinger neemt de opknap beurt van het minstens 130 jaar oude monument ter hand. De werkzaamheden beginnen in het eerste kwartaal van het nieu we jaar en naar verwachting deze zomer zal de duiventil in oude luister hersteld zijn. LEUSDEN - Inbrekers hebben een vergeefse poging ondernomen om de kleuterschool De Klimrakker via een lichtkoepel op het dak bin nen te komen. Er wordt niets ver mist. Met het bekend worden van de subsidieverlemng door het Minis terie van WVC is er ten aanzien van de restauratie en het onderhoud van de historische duiventil wel het één en ander veranderd ten op zichte van de oorspronkelijke plan- nen. De rol van de werkgroep Dui- I ventil Leusden van de Historische Kring Leusden zal tot een minimum worden teruggebracht Eén en an der is het gevolg van het feit dat de eigenaar van de duiventil, Stichtmg De Boom, de restauratie en het toe komstige onderhoud van de til op zich heeft genomen. Oorspronkelijk zou de Werk groep Duiventil, die het initiatief tot de restauratie nam, niet alleen de benodigde financiële middelen bij elkaar proberen te knjgen, ook zou de werkgroep als een soort be heerder van het gerestaureerde monument gaan fungeren. Voorzit ter Polak van de Historische Kring Leusden juicht de jongste ontwik kelingen rond de duiventil echter van harte toe Polak: „Eigenlijk is dit de ideale situatie. De eigenaar van de Duiventil neemt de volledi ge verantwoordelijkheid voor het in stand houden van dit monument. Wij hebben ons werk gedaan. Dankzij onze inspanningen wordt de Duiventil nu gerestaureerd en zijn er toezeggingen en garanties voor het onderhoud daarna. Onze rol is nu kleiner dan die oorspron kelijk zou zijn. In pnncipe zouden wij voor het onderhoud garant staan, mits de eigenaar daarvoor geld ter beschikking zou stellen. Nu dat uiteindelijk niet nodig blijkt te zijn, kunnen wij daar alleen maar gelukkig mee zijn." Ook het feit dat de werkgroep nu wellicht ook haar invloed op de restauratie en het onderhoud ver liest, ziet de heer Polak met als een bezwaar. Polak: „Nee, wij zijn over eengekomen dat de restauratie zal worden uitgevoerd, volgens de plannen die wij daarvoor hebben opgesteld. Ik heb er alle vertrou wen in dat dat goed zal gebeuren PRIJS De Werkgroep Duiventil Leus den kwam half november m het meuws, toen bleek dat de plannen voor de restauratie van de duiventil in Leusden een buitenlandse pnjs won. Uit handen van Europarle mentariër Muntingh ontving de Werkgroep op 18 november de Bntse Conservation Award, waar aan een geldbedrag van 6.000,- was verbonden. Met dat bedrag kwam de Werkgroep belangrijk dichter bij haar doel, al was de financiering nog met helemaal rond. Zo lag er een toezegging van het college van B&W van Leusden voor een subsidie van ƒ30.000,-, maar een concreet voorstel in die richting was er nog niet. Eén van de belangrijkste hinderpalen was op dat moment nog de regeling van het onderhoud. De eigenaar van de Duiventil, Stichting De Boom, wilde daartoe een fonds m het leven roe pen van 10.000,-. Van de rente- opbrengsten zou de Werkgroep Duiventil het onderhoud van het monument moeten betalen De Werkgroep vond dat bedrag te laag, terwijl de gemeente als één van de voorwaarden voor subsidie stelde dat het onderhoud tot in lengte van jaren gegarandeerd diende te worden. Die situatie veranderde onlangs ingrijpend, toen bleek dat het Mi nisterie van WVC het project subsi diabel achtte. Het ministerie gaat 80% van de bouwsom van de res tauratie dragen. Daarmee is de fi nanciering Vein het project rond. Voor de overige 20% van de kosten kan de Werkgroep Duiventil vol doende eigen middelen aanwen den. Die middelen werden in de loop van de tijd onder andere bij een gekregen door giften van de particulieren. Vooral tijdens de Culturade heeft de Werkgroep ac tief fondsen geworven. Daarnaast lagen er al diverse toezeggingen voor kleinere subsidies. Zo kan de Werkgroep rekenen op bijdragen van Het Anjerfonds, het Fentener van Vlissingenfonds en het K.F. Heinfonds. Door de subsidie van de rijks overheid is de gemeentelijke sub sidie overbodig geworden. Toch hoopt voorzitter Polak dat de ge meente zich positief zal blijven op stellen ten aanzien van de doelstel lingen van de Historische Knng. Polak: „Wij hebben ten aanzien van Dankzij een subsidie van het Ministerie van WVC, waarbij de landelijke overheid 80van de kosten draagt, kon de financiering van de restauratie van de duiventil geregeld worden. van een opslag op de omroepbij drage. Die is echter met groot ge noeg om alle kosten (behalve die voor de exploitatie ook o.m. de kosten van voorbereiding) te dek ken. GS vragen het Commissariaat voor de Media daarom een aanvul lende bijdrage van ongeveer 80.000 gulden uit de algemene om roepmiddelen. Volgens de Mediawet zijn de provincies verantwoordelijk voor de financiering van de regionale omroepen en mogen zij daarvoor UTRECHT - GS hebben de begroting van de Regionale Om roep Stichting Utrecht (ROSU) voorlopig goedgekeurd. Volgens de begroting is voor de exploitatie in 1989 3.147.081 gulden nodig, maar GS zijn van mening dat dit bedrag met een twaalfde moet worden verminderd omdat de omroep pas op 1 februari gaat uitzenden. Na die aanpassing volgt de definitieve goed keuring door GS. De provincie subsidieert de re gionale omroep uit de opbrengst LEUSDEN - Een inwoner van Voorthuizen werd woensdag in Leusden binnen vijf minuten een aanzienlijke som geld lichter. De man, H.J.K., liet ongeveer 2.300,- in een portefeuille m zijn auto ach ter op parkeerplaats De Smidse in De Hamershof Bij terugkomst bleek het rechterportierraam te zijn mgeslagen. De portefeuille was weg. De inbraak moet tussen 17.55 uur en 18.00 uur zijn gepleegd. een opslag op de omroepbijdrage heffen: drie gulden voor wie alleen radio hoeft, een tientje voor tv-be- zitters. Provinciale Staten van Utrecht hebben m september besloten van die mogelijkheid gebruik te ma ken. De bedragen van de opslag staan voor vijf jaar vast. Na die pe riode besluiten provinciale staten opmeuw over de vraag of de pro vincie de opslag zal heffen. De pro vincie int de opslag overigens met zelf; de Dienst Omroepbijdragen van PTT fungeert als kassier De Omroep Utrecht gaat op 1 februari 1989 - voorlopig voor drie uur per dag - de ether in, en is vanaf die datum te beluisteren via de FM-band, 100.7 MHz. De uitzen dingen worden opgenomen in het programma van radio 1 1.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 1