1988...Een opvallend rustig jaar VRIJDAG 30 DECEM8ER 1988 terugblik Wethouder Joost de Jongh legt aan de hand van een maquette van H2 uit hoe de uitbreiding van de Hamershof er int komt te zien. daarbij was de oplossing van het parkeerprobleem. Gedacht wordt aan de bouw van een ondergrond- vervolg op pagina 6 .Meester' Kooyman tussen zijn leerlingen aan het begin van zijn tocht van de Sint Pieterberg naar Pietersburen. Een andere persoon die in het be gin van het jaar de aandacht trok, was Evert Elings. Zijn vinding om het schadelijke freongas, dat de ozonlaag aantast, terug te winnen uit koelinstallaties, haalde het Ver- onica-programma ,De Nationale Ideeenbus'. Zijn idee werd ook be loond in een prijsvraag van de FNV Ook Cees Kooyman, onderwijzer van de openbare basisschool De Vallei haalde het nieuws. Begin fe bruari begon hij aan een voettocht van de Sint Pietersberg in Zuid- Limburg naar het Groningse Pieter- buren. Het doel van de tocht was het inzamelen van geld voor de adoptie van een zeehondje. Uitein delijk leverde de actie genoeg geld op voor de opvang, genezmg en terugzetten van twee zeehon den. Kooyman legde hiervoor 468 kilometer af. Uiteraard met in een keer, maar in dertien etappes van gemiddeld vijftig kilometer. De twee zeehonden zijn inmiddels te ruggezet op de wadden. DE POLITIEK Opvallend waren ook de vele nieu we gezichten in Leusden. Vooral de gemeente liet zich wat dat be- Een luchtfoto van de Hamershof. De uitbreiding komt waar nu het parkeerterrein is mclusief het gebied dat daaronder ligt. De hal met het buitenterrem. In februari nog een drassig moeras, binnenkort misschien prins Doerakplem. Oud-wethouder Jan Wagenaar die m oktober van dit jaar overleed. se parkeergarage, die door de be zoekers van het winkelcentrum gratis gebruikt zou mogen worden. Als de uitbreiding van de Hamers hof voltooid is, zal er hoogstwaar schijnlijk vlakbij ook de nieuwe brandweerkazerne komen. De ka zerne is nu nog aan de Zwarteweg, maar die plek is al jaren punt van discussie. Mogelijke alternatieven zijn de locaties Hamershof-Noord en de Van de Postlaan, noordzijde SBBO. Volgend jaar zal hierover beslist moeten zijn. Ook het politiebureau zal, als het aan het college ligt, verhuizen. De politie is nu gehuisvest in Leusden Zuid, maar zal waarschijnlijk een plek krijgen in het meuwe deel van de Hamershof. De politie experi menteerde dit jaar ook met een spreekuur in het winkelcentrum, mensen, die klachten hebben, die buiten het .normale' werk van de politie vallen, kunnen een keer per maand op dit spreekuur terecht. Het werk van de drie agenten die hiervoor vrij zijn gemaakt (overi gens niet voor hele dafgen) is te vergelijken met dat van wijkagen ten. EVENEMENTEN Er waren dit jaar ook weer de nodi ge evenementen. Natuurlijk was er het carnaval dat zowel m Leusden (De Gouden Klomp) als in Achter veld (De Puupenkoppen) elk jaar weer uitgebreid gevierd wordt. Achterveld zette zich dit jaar ook in Hendrik van Maanen. voor de oude en zieke medeinwo- Evert Elmgs toont zijn vmding tijdens een uitzending van Veronica. een van de doelstellingen die de meuwe secretaris wil bereiken. Er was nog een prominente Leus- denaar waar dit jaar afscheid van moest worden genomen. In de cember overleed meester Hen- driksen (88). Vele generaties Leus- denaren kregen van hem onder wijs. Van Elteren was overigens niet de emge die dit jaar door burgemees ter Panis werd geinstallleerd. Ook de WD-er Ed ten Voorde legde ten overstaan van de burgemeester de eed af. Ten Voorde volgde oud-wethouder Jan Wagenaar op. UITBREIDING Maar niet alleen nieuw beleid kwam in het afgelopen jaar ter sprake. Ook aan de realisering van reeds bestaande plannen werd ge werkt. Zoals de mtbreidmg van de Hamershof, ook wel H2 genoemd. In mei konden de mwoners van Leusden hardop meedenken over deze uitbreiding. In deze maand werden de plannen in de kelder van het gemeentehuis geprresen- teerd. Belangrijkste vraagstuk Was 1988 voor Leusden wel een opvallend jaar? Ooit zei ie mand eens: „De vraag stellen is de vraag beantwoorden." Het antwoord zou in dit geval dus ontkennend moeten zijn. Zo gemakkelijk gaat dat echter niet. Er waren geen roerige en dramatische ontwikkelingen in de Leusdense politiek, maar het was een tijd van opbouw en plannenmakerij. Anderen zullen zeggen dat dit juist zeer opvallend is na een moeilijke periode, waarin oplossingen ver weg leken. Er waren geen grote rampen en branden, waar nog lang over gepraat kan worden. Er zullen echter weinig mensen zijn die op dergelijke calamiteiten zitten te wachten. Een rustig jaar dus, dat mis schien weinig spectaculair verliep. Dat het echter een onop vallend jaar was, is een conclusie die te ver gaat. In 1988 gebeurde wel degelijk een aantal opvallende dingen. OPVALLEND Opvallend was de rol die pnns Doerak Puup de 12e (Gijs Steen beek) van de Achterveldse carna valsvereniging de Puupenkoppen speelde bij de afwikkeling van de inrichting van het terrein van de meuwe sporthal in Achterveld. De bestrating was bij de aanleg van de hal .vergeten'. Even leek het erop dat de gemeente dit verweet aan het niet nakomen van afspraken door de Achterveldse bevolking. Er zou de toezegging gedaan zijn dat de Achtervelders zelf voor de afwerking van het buitenterrem zouden zorgen. De gemeente wilde het nu zelf doen en de kosten daar van doorberekenen in de tarieven die voor het gebruik van de hal betaald moeten worden. Dankzij de bemiddeling van Gijs Steen beek werd de zaak tot tevreden heid van iedereen opgelost. Het parkeerterrein kwam er en de kosten bleven voor de gebruikers beperkt. Er wordt op dit moment pogongen ondernomen om het plem voor de sporthal naar prins Doerak te noemen. treft niet onbetuigd. Maar dat is niet zo verwonderlijk na de ingrijpende reorganisatie en de uitbreiding van het ambtenarenapparaat. Die twee ontwikkelingen werden in januan ingeluid met een rapport van het adviesbureau Rijnconsult. „Vastge steld kan worden dat de manage ment- en afdelingsstructuur ingrij pend veranderd moet worden," was een van de eindconclusies van het rapport. Die verandering was nodig, nadat het jaar daarvoor een nieuwe burgemeester was be noemd en het college was opge stapt. Het nieuwe college onder leiding van burgemeester Parus pakte de zaken voortvarend aan en al op 1 november kon de nieuwe organisatiestructuur m werking treden. Er kwamen vier nieuwe af delingen: financien, welzijn, ruimte en publieke werken. Er kwamen twee nieuwe chefs; voor de afde ling welzijn de heer A. Moens en voor de afdeling ruimte de heer J.F de Leeuwerk. Ook werd er in april een nieuwe gemeentesecretaris benoemd. Dat was de heer P.C.M. van Elteren. „Verhoging van de kwaliteit van de dienstverlening aan de mwoners van Leusden." is Een andere oud-politicus die dit jaar overleed was Hendrik van Maanen (75). Hij was 29 jaar na mens de ARP lid van de raad Problemen ondervond het college bij haar voorstel om het ambtena renapparaat uit te breiden. De raad vond deze uitbreidmg te snel vol gen op de reorganisatie. De bot sing leidde nog met tot het aftreden van het college, maar burgemees ter Panis moest wel al zijn overtui gingskracht gebruiken om het voorstel ongeschonden aanvaard te knjgen. Twijfel ondervond het college bij de presentatie van een behoorlijk aantal nota's. Zijn werklust werd door de raad geprezen, maar ook spraken enkele raadsleden de angst uit dat het college zichzelf voorbij zou lopen. Ben Stoelinga (Leusden '85) sprak bij de begro tingsbehandeling zelfs over de voorgenomen aanbieding van no ta's in plaats van de nota van aan bieding. Het was dan ook niet niks wat aan voorgenomen beleid werd gepre senteerd. Een greep, nota voor lichtingsbeleid, milieubeleidsplan, verkeersplan, ouderennota, eman cipatienota, enzovoort. Ten Voorde tijdens zijn installatie als raadslid in mei van dit jaar. Meester Hendnksen. Prins Doerak de 12e in vol ornaat. Zijn rol was van doorslaggevend belang bij de oplossmg van de problemen rond de Achterveldse sporthal. OVERLEDEN Daarmee werd afscheid genomen van een gedreven politicus, die veel voor de groei van Leusden heeft betekent, maar zich volgens Bert Vos, oud-hoofdredacteur van deze krant helaas steeds meer voor het karretje van anderen liet span nen. Vos schreef dit in een In Me- moriam bij het overlijden van Wa genaar m oktober. Wagenaar werd 62 jaar.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5