Het is mijn vaste overtuiging dat je God iet op een presenteerblaadje kunt aanbieden" Vrijspraak voor doorrijden 1 LEUSDEN; okaaL leustlei* Ë€i Leusden Achterveld Nieuwjaars wens Rijden onder invloed eusder krank LEUSDER KABELKRANT KANAAL 4 astor Bernard ter Bekke dit jaar met emeritaat Wisselvallig <t)ex mkindegemeede/ Inbraak UW AANKONDIGINGEN IN DE SNELSTE KRANT VAN LEUSDEN? Bel 03420-94292 LEUSDER KABELKRANT plaatselijk nieuws USDEN - „Het is mijn vaste overtuiging dat je God niet op iresenteerblaadje kunt aanbieden. Het is namelijk de kunst e mensen zelf te laten ontdekken dat er meer is achter dit ii. Geloven is een werkwoord; daar mag je mee worstelen." stor Bernard ter Bekke weet te relativeren. De man, die 1 enkele maanden voor de laatste maal de kansel van de ise rooms*katholieke kerk aan de Hamersveldseweg zal Ijgen heeft in de loop der jaren zijn eigen methode ontwik- om de parochianen te benaderen en voor te gaan. Hij houdt niet van wat hij zelf noemt „preken". Hij heeft zo zijn eigen tting van hoe je met de godsdienst moet omgaan. Later in lesprek zal hij uitleggen waarom. door Gerard Trebert moest ik een jaar lang naar toe om Frans te leren. Dat had ik nodig voor mijn verdere opleiding." Aktueel en snel. De Leusder Kabelkrant is dagelijks 24 nar per etmaal te zien op kanaal 4 van het Leusdens kabelnet. Naast een aktuele lokale berichtgeving brengt de kabelkrant de volgende dagelijkse rubrieken: De agenda van de dag Het weer in Leusden Filmagenda Aankondigingen Verenigingsnieuws Regionaal nieuws Met als extra in het weekeinde: Aktueel sportnieuws Sportuitslagen Recept van de week Theater-agenda Filmtips Medische diensten Aanvangstijden kerken En natuurlijk aanbiedingen van onze adverteerders! Voor uw aankondigingen en andere berichten kunt u dagelijks bellen met de kabelkrant-centrale: 03420-94292 (Boudewina de Boer) Advertenties: Voor het adverteren op de Leusder Kabelkrant zijn er de volgende mogelijkheden: Volledige BEELDPAGINA met logo Tarieven op aanvraag. Kortingen op kontrakt. KABELSPOTS, deelpagina met kleurgebruik, zonder logo: 75,- per dag. KABELTJES, vraag aanbod. Eerste twee regels 6,- per dag, elke regel meer 6,- (be taling kontant op ons kantoor). Van harte gefeliciteerd! F elicitatie-rubriek. Hetzelfde tarief als de KABELTJES. Informatie over adverteren: BEL Henk-Jan Westland, telefoon 033-941495. Hij komt desgewenst graag eens bij u langs voor een gesprek over adverteren op de LEUSDER KABELKRANT, de huis-aan-huis BEELDBUISKRANT! WOENSDAG 4 JANUARI 1989 het zuiden terugtrekt. Het front zal waarschijnlijk niet al te veel regen brengen, daar de activiteit afneemt. Wel zal de wind toenemen tot vrij krachtig en geleidelijk naar het zuidwesten ruimen. Het kan waterkoud aanvoe len. De temperatuur loopt geleidelijk op tot 7 graden. Morgen en vrijdag zal het weer een wisselvallig karak ter hebben met vooral vrij dag regen van betekenis. De computers berekenen meer dan 5 mm. Naar het weekein de toe lijkt het erop dat het rustige en sombere weer te rugkeert. We zien dan weer een hogedrukgebied ten zuidwesten van Ierland ont staan. Door een veelal westelijke stroming blijft het zacht. Winterweer is met de meest scherpe verrekijker nog niet te zien. Ook in Noord Europa geen kou van betekenis. Zelfs in Lapland is de temperatuur positief. Voor strenge vorst moeten we ver naar het oos ten. De maand december is in Leusden erg zacht verlopen. Gisteren drong met een geleidelijk in kracht toene mende zuidoostelijke wind drogere lucht, afkomstig uit Frankrijk ons gebied binnen. Het resultaat bleef niet uit. Na een koude nacht, waarin het op normale waarne mingshoogte +0 graden werd, was het vooral in de ochtend vrij zonnig. Het voel de echter wel koud aan en ondanks de zon werd het niet warmer dan een graad of 5. De weersverbetering was slechts van korte duur. In de loop van de middag nam de bewolking toe en liep het zicht weer terug. Vandaag zal de bewolking, op de nadering van een kou front, geleidelijk dikker wor den. Tegen de avond kunnen de eerste regendruppels vallen. Het front behoort bij een actieve depressie, die vanmiddag met een kern- druk van 975 millibar nabij IJsland verschijnt. De de pressies kunnen weer vat op ons weer krijgen, doordat het hogedrukgebied zich naar De gemiddelde temperatuur bedroeg 6.0 graden Er viel 72 mm. neerslag en dat is onge veer normaal. Er waren slechts 3 vorstnachten. Het jaar 1988 zal in weer kundig opzicht lang in het geheugen blijven. De gemid delde temperatuur was in De Bilt 10.2 graden, precies een graad boven normaal. De wintermaanden waren zeer zacht en nat. De zomer stelde vooral in juli teleur. De enige positieve maand was mei. Opvallend was dat alle feest dagen mooi weer gaven. Leusden in 1988: Aantal zomerse dagen 18 Aantal sneeuwdagen 18 Aantal dagen met storm 12 Geen ijsdagen Aantal vorstnachten 34 Neerslag 918 mm Het onweerde op 18 dagen. De hoogste luchtdruk werd genoteerd op 31 december en bedroeg 1037 hpa, de laagste waarde was 975 hpa op 29 januari De meeste neerslag viel in januari: 154 mm. De droogste maand was april 13 mm. zoon uit Twente - „ik ben en blijf nog altijd een rasechte Tukker en daar ben ik trots op" - tot priester gewijd. „Ik was de allereerste wij deling van de pas benoemde kar dinaal Alfrink en heb dat altijd als heel bijzonder ervaren." „Heeft dat sindsdien tot een spe ciale band met de kardinaal ge leid?" „Dat is inderdaad het geval. We hebben nog altijd veel contact en die bijzondere band is altijd geble ven. Ik stel dat heel erg op prijs." De nieuw-benoemde priester die in het bisdom Utrecht, waar hij na zijn wijding een lange en langduri ge rondreis van parochie tot paro chie heeft gemaakt, heeft tal van standplaatsen gehad: Uithuizen, Schalkwijk, Bemmel, Dieren, Apel doorn en tenslotte Leusden. Zijn eerste benoeming in het zeer noordelijk gelegen Uithuizen op 175 kilometer afstand van zijn ou derlijk huis in Twente noemt hij zijn „hoogste promotie". Ter Bekke herinnert zich zijn eerste lange treinreis naar het noorden en zijn eerste contact met een groepje jon ge Groningers, die bij het betreden van de coupé met de jeugdige priester onmiddellijk rechtsom keert maakten. VOLOP WERK Zijn komst naar Leusden ruim dertien jaar geleden leverde de volgende verwarrende situatie op. Ter Bekke kreeg van het bisdom de opdracht de toenmalige pastoor Kitselaar m Hamersveld op te vol gen. Gevraagd naar de weg in het bekende chauffeurscafé De Twee de Steeg kreeg hij ten antwoord: „Hamersveld meneer'pastoor? Dat bestaat niet meer". „Dat is dan aar dig," was zijn reactie, „daar ben ik namelijk benoemd als pastoor." Om drie redenen leek het Ter Bekke aantrekkelijk in Leusden te gaan werken. Met de snelle uitbrei ding van het dorp ging een storm achtige ontwikkeling van de kerk gepaard, verder kon hij gaan sa menwerken met een collega, Her man Lieberom, met wie hij de taken binnen de snel groeiende gemeen- 1 Donderdag 5 januari. I 20.00 uur: Kaartavond ABTB, jon gerencentrum De Til, Hamersveld seweg. j Zondag 8 januari, i 14.30 uur: Jazz, nieuwjaars-jam- sessie van de Jazz-sociëteit Leus- i den, bar-bistro De Hakhorst, Waar den. I Maandag 9 januari. I 13.00 uur: Schrijfmiddag Am nesty International, De Kit, Geer- 1 truidishof 29. 17.00 uur: Kerstboomverbranding, bij De Hamershof. 19.30 uur: Schrijfavond Amnesty International, basisschool De Brink, Lijsterbeslaan 54. 19.45 uur: Bijeenkomst NCVB- Leusden-Centrum over het Leger des Heils, Dienstencentrum, Burge- i meester de Beaufortweg 18. Dinsdag 10 januari. 20.00 uur: Bijeenkomst CDA, le- j zing over milieuproblematiek met gedeputeerde Van Wijnbergen, I zwembad Octopus, Burgemeester Buiningpark. 17.00 uur: Kerstboomverbranding, Ruurd Visserstraat. Dinsdag 10 januari. 20.00 uur: Algemene ledenvergadering EHBO-afdeling Achterveld, Ons Gebouw, Hessenweg. De Achterveldse medewerkster van de Leusder Krant wenst ieder een een voorspoedig 1989 toe. Zij dankt allen voor de medewerking in het afgelopen jaar en hoopt in het komende jaar daarop weer te mo gen rekenen. veroorzaakt moest hebben. Aan deze verklaring hechtte de I politierechter niet veel waarde; toch werd de man vrijgespro ken omdat zijn auto op de plek van de aanrijding was aangetrof- fen. De verdachte was dus niet na de botsing „doorgereden." BOERENZOON De jonge boerenzoon was im mers voorbestemd geestelijke te worden. „Wereldgeestelijke" wel te verstaan, een priester tussen de mensen dus. Dat zou hij later dan ook worden - in elk opzicht. In plaats van opgeleid te worden in het als „streng" gekwalificeerde seminarium van de Carmelieten m het naburige Twentse dorp Zende ren in de buurt van Almelo werd zijn bestemming het klein-semina- num Apeldoorn. Daar in Apeldoorn kreeg de jonge Ter Bekke m het oorlogsjaar 1942 wat hij zelf noemt „de kleren aan", dat wil zeggen de ambtskledij: het zwarte pak met de witte boord. Hij was (voorlopig) afgestudeerd en mocht als negentienjarige „eer waarde" worden genoemd. De stu die van de jeugdige eerwaarde was daarmee evenwel verre van voltooid. De oorlog had een gat geslagen m zijn opleidingsperiode en na 1945 zouden nog eens twee jaar filosofie en vier jaar theologie volgen aan het inmiddels opgehe ven groot-seminarium aan de Arn hemse Bovenweg in Driebergen- Rijssenburg. Na deze zes intensie ve studiejaren lag voor de inmid dels 27-jarige Bernard ter Bekke de weg open naar het ambt. RONDREIS Op 22 juni 1951 werd de boeren- ACHTERVELD/UTRECHT - Een 26-jarige inwoner van Ach terveld werd vrijdag door de Utrechtse politierechter mr. N. Jörg vrijgesproken van het doorrijden na een aanrijding met een geparkeerde auto. De verdachte had aangevoerd dat een vriend - aan wie hij zijn auto uitgeleend had - de botsing gelden omdat de verdachte zijn auto voor zijn werk niet kan mis sen. Mr. Jórg legde de man wegens het weigeren van een bloedproef een weekeinde-ontzegging van de rijbevoegdheid van negen maan den op. Verder moet hij 1200 gul den boete betalen en hangen twee j weken gevangenisstraf boven zijn j hoofd. nardus Joseph ter Bekke is op rut 1924 geboren in Oele, nau- s een vlek op de kaart in het se landschap. Het is een chap in de omgeving van :lo, waar de boerderij stond n ouders. Hij was de jongste yan het gezin, niet de aller- ie van de negen kinderen ja hem kwam nog een meisje. Qijk, zo'n groot gezin," herin- fle Leusdense pastoor zich. jordeel van de jongste zoon te gekende voor hem dat hij op ërdenj niet zoveel hoefde te als zijn oudere broers, die al hun taken hadden in het r mij hoefde het bovendien erg. We hadden daar in Ie een gemengd bedrijf, dat ggen een combinatie van ak- jiiw en veeteelt. Ik moet zeg- ïk me nooit erg aangetrok- b gevoeld tot het boeren- ard ter Bekke liep geduren- hele schooltijd, zes jaar lang klompen een uur heen en lang terug naar de katholie- re school m Delden Op een orp van de boerdenj stond nbare school, maar die was jk taboe voor de kmderen goed-katholieke gezm Ter Maar van die wandelingen alleen maar sterk; ik heb goede herinneringen aan ste schoolpenode. Ook aan daarna trouwens. Daar schap kon verdelen en tenslotte lokte hem de prachtige omgeving met de bossen en landerijen. „Ik ben van huis uit tenslotte een kind van de natuur." Het grote aantal jonge gezinnen leverde volop werk op: tachtig tot honderd doopsels per jaar. En nog laat men ondanks de voortgaande ontkerstening in negentig procent van de gevallen de kinderen do pen. VACATURES Met pastoor Bernard ter Bekke verlaat een blijmoedig, kleurrijk mens de kerk. In zijn verzoek zijn werkzaamheden te beëindigen sprak hij van „symptomen van vi tale vermoeidheid". Wat dat pre cies inhoudt weet hij zelf ook niet. „Maar ik moest toch immers be paalde beweegredenen opgeven. Dit nu klinkt mooi, ook al begrijpt memand er iets van. Het komt er in ieder geval op neer dat ik mijn functie van pastoor neerleg. Maar ik blijf natuurlijk priester." Een opvolger komt er met. Ter Bekke: „Er is geen belangstelling meer voor het ambt. Er zijn nu al dertig vacatures m het bisdom en het worden er jaarlijks meer. Vol gend jaar verwacht men een tekort van honderd priesters. Neen, het wordt echt een schaars artikel. Maar wat wil je ook, de romantiek is verdwenen. Terug naar zijn opvatting over hoe men de godsdienst moet be schouwen verwijst de goedlachse scheidende pastoor van Leusden met een knipoog naar de films van Don Camillo en diens gesprekken met Jezus Christus aan het kruis: „Kijk, dat is nou grandioos. Zo moet het dus ook kunnen!" LEUSDEN - De gemeentewerf aan de Hamersveldseweg werd deze week voor de tweede keer bezocht door inbrekers. Van het kantoor werd een raam ingeslagen, waarna de ruimte werd doorzocht. Er wer den kleine kantoorbenodigdhe den, zoals viltstiften, weggenomen. De politie denkt aan kwajongens- werk. Pastoor Bernard ter Bekke„De mensen moeten zelf ontdekken wat er achter dit leven is". LEUSDEN - Op Oudejaarsdag, in alle vroegte, werd op de Zwarte- weg een automobilist aangehou den, die teveel had gedronken. Rond 3.00 uur werd de 26-jarige Van D. uit Amersfoort bij een routi necontrole betrapt. De Amersfoor- ter kreeg een proces-verbaal en een rijverbod van drie uur. laftiankelljk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. srschljnt elke woensdag. ^daktie: Daan Bleuel en Stefan Steenkamp Waktle-secretarlaat: Mia Veen en Marijke Bakker ileverlng kopij en advertenties: fterlijk maandagmiddag 12 00 uur. edaktle en administratie: ntoor Leusder Krant, Asschatterweg 19, Leusden-Centrum Op (rkdagen geopend van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur lefoon 033-941495 (administratie en redaktie) K>nnementsgeld: 49.50 per jaar, 25,50 per half jaar, 13.- per kwartaal, lachten bezorging: s abonnee dient u de krant voor woensdagmiddag 17.00 uur te »bben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met \ze hoofdagent bezorging (woensdag tussen 17.30 en 18.30 uur). I 033-940691Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze spekteur bezorging, overdag 03420-94206. abestellen foto's: e meeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabe- ellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij lorultbetallng op giro 871441, t.n.v. BDU B.V. te Barneveld, met ildelijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, het num- er van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst, abestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 15,- voor luchtfoto's (formaat 20x25 cm), kunt ook contant betalen op ons kantoor Leusden-Centrum, ngeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste to('s) thuis. E LEUSDER KRANT Is een uitgave van de DU-Krantenkombfnatie te Barneveld. „Mijn naam is haas en ik weet nergens van", vatte officier van jus titie mr. T. van Dijk het verhaal van de Achtervelder samen. Op 21 no vember van het vorig jaar was de verdachte met een paar vrienden uitgeweest. Volgens zijn lezing van het gebeurde had hij 's nachts zijn auto even aan een ander geleend om iemand naar huis te brengen. De vriend zou hem dan weer bij een bushalte oppikken. In plaats van de vriend kwamen twee agen ten om half zes in de ochtend de verdachte ophalen. De man moest mee naar de plaats waar zijn auto stond: zonder vriend erin maar wel met schade als gevolg van een aan rijding. De Achtervelder zei van niets te weten, maar moest toch mee naar het bureau. Een bloed proef wilde hij echter met afleggen. „Ik had niet gereden", aldus de verdachte, „ze konden me hoog- I stens beschuldigen van openbare dronkenschap De identiteit van de bewuste vriend heeft hij nooit willen onthullen. „Het verhaal van de verdachte is wel consequent maar niet juist", I meende mr. Van Dijk. Hij achtte bewezen dat de man gereden had. een botsing had veroorzaakt en een bloedproef geweigerd had Voor al deze feiten eiste de officier twee weken voorwaardelijke ge vangenisstraf, 1800 gulden boete en een ontzegging van de rijbe- j voegdheid van negen maanden j waarvan vijf maanden voorwaar - delijk. Het onvoorwaardelijke deel van de ontzegging zou alleen in de weekeinden en avonden moeten en vraag naar Boudewina de Boer Uw bericht vanmorgen opgegeven, vanmiddag al te zien op de de beeldbniskrant van Lensden! over enige tijd zijn functie van pastoor heeft neergelegd, is er nog volop werk aan de winkel voorBernhard kke. Zo bh)ft hij onder andere als redacteur verbonden aan het tijdschrift 'Oogst', een uitgave van de CBTB, fBTB en de Maatschappij van Landbouw.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 3