.Mannelijke patiënten moeten nu maar eens wennen aan vrouwelijke arts" Knutselen tijdens kerstvakantie leusdaLhrant Mariëtte Kunz start in Leusden als eerste vrouw een praktijk Een nieuwe praktijk beginnen betekent een hele uitdaging"... De minste ervaring heb ik met administratie". Ik wil open blijven staan voor kritiek". Nieuwjaars recepties Leusden Achterveld Nieuwjaars receptie Sportstichting plaatselijk nieuws WOENSDAG 4 JANUARI 1989 LEUSDEN - Maandagmiddag, 2 januari 1989. In de door haar ingerichte spreekkamer in de groeps-huisartsen-praktijk aan de Korte Geer neemt Mariëtte Kunz plaats. Het is een feit. Mariëtte Kunz begon op maandag 2 januari 1989 als huisarts in Leusden. Als eerste vrouwelijke huisarts, wel te verstaan. Voorlopig denkt ze alle tijd te hebben zich rustig te kunnen inwerken. In de eerste week van het nieuwe jaar, tevens de eerste week van haar praktijk, verwacht ze welgeteld zeven patiënten. „Wanneer ik iedere dag één nieuwe patient mag inschrijven, heb ik er aan het einde van het jaar 365", zegt ze bescheiden optimistisch. Tel daar een aantal vrouwen in ver wachting bij, dan mag ze eind 1989 misschien wat meer patiën ten hebben. door Marianne de Valck Feit is dat Manette Kunz afgelo pen maandag met een patiënten bestand van niks begon. Gezien het inwoneraantal van Leusden was er plaats voor een elfde huisarts. Zelfs voor een twaalfde. De tweede vrouwelijke huisarts begint waar schijnlijk in maart haar praktijk m Leusden. Mariette Kunz verwacht vooral nieuwe inwoners van Leus den als patiënt te mogen inschrij ven. „Ik moet het hebben van de mutaties". Bij de overwegingen van de wethouders Evelien Blom, met gezondheidszorg in haar porte feuille, en Com Verduin, verant woordelijk voor emancipatieza ken, horen nog twee potentiële be volkingsgroepen. Wethouder Cor- ri Verduin lichtte de voorkeur van de benoemingscommissie voor een vrouw toe, bij afwezigheid van Evelien Blom die in deze commis sie zitting had. „Wij waren het er beiden over eens dat wij graag een vrouwelijke huisarts in Leusden ge vestigd zouden zien. In de eerste plaats omdat hier geen vrouwelijke huisarts was. De keuze om naar een mannelijke of een vrouwelijke arts te gaan, was er niet. We weten dat sommige vrouwen een aantal pro blemen bij voorkeur met een vrouw bespreken. Met name bui tenlandse vrouwen mogen of gaan dikwijls niet naar een mannelijke arts. Zij moesten tot nu toe noodge dwongen naar Amersfoort om ge bruik te kunnen meiken van wat een basisvoorziening in de gezond heidszorg is. Het is beslist niet zo dat we met een aanstelling van vrouwelijke huisartsen streven naar een verdeling van 50% man, 50% vrouw. Maar geen één was het andere uiterste" aldus mevrouw Corri Verduin. nieken, onderzoeken van de pa tiënt, maar ook het aanleggen van verbanden en dergelijke." Manëtte Kunz was dne jaar aan deze oplei ding verbonden. Zij bracht de noodzakelijke vaardigheden bij aan studenten in het eerste tot en met het zesde jaar van hun studie v«ïu m dezelfde streepjes- pyama op een kamer mei dezelfde zes bedden." MENTALITEIT Wat deed haar besluiten om in Leusden huisarts te willen worden? „In de eerste plaats omdat Leusden mij een overzichtelijke plaats lijkt. 27.000 inwoners lijkt me een mooi aantal. Niet te veel en niet te weinig. Ik wilde niet meer in de grote stad wonen. Ik heb graag wat ruimte en natuur om mij heen. De mentaliteit van Leusden spreekt mij, zover ik mij daar nu een voorstelling van kan maken, wel aan. Het is met meer echt dorps, maar ook niet bijzonder stads Ik denk daarbij ook aan de veiligheid. Als arts moet je soms bij nacht en ontij over straat. Ik heb wel situaties meeae- sing vind ik belangrijk. Niet alleen van Van den Berg en Nieuwkerk. Ik zou een dergelijk overleg met alle huisartsen in Leusden willen. Ik voel er niets voor om in mijn eentje achteraf op een kamertje mijn ei gen gangetje te gaan, zonder met collega's m contact te blijven. Ik wil open blijven staan voor kritiek." INTERESSE Hoe denk Manëtte Kunz over al ternatieve geneeswijze? „In de tijd dat ik in Zeist in een huisartsen praktijk meedraaide, heb ik ken nisgemaakt met de antroposofi sche geneeswijze. De praktijk waar ik in werkte was een praktijk m Zeist waar regulier, gewoon, werd gewerkt. Maar we draaiden mee in een vervangende dienst met zes huisartsen die wél antropo- computer. Daar wil ik snel mee leren omgaan en dat lijkt me weer heel erg leuk." Voorlopig zal Mariëtte geen dagtaak hebben aan haar praktijk in Leusden. Ongeveer tot maart werkt zij in de ochtenduren als waarnemend verpleeg huisarts in Bennekom. Bovendien geeft ze ze ven uur per week les in den Dolder in oefentherapie Ceasar. LIBELLE Last but not least schrijft Mariëtte iedere week de medische rubriek in het tijdschrift Libelle. „Ik be spreek problemen waarmee men sen naar de huisarts (moeten) gaan. Laat de mensen alstublieft niet den ken dan ze hun probleem m Libelle zullen zien. De lijst onderwerpen ligt allang vast. De praktijk zal iiiiiiiiiiiiiiiliiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Manëtte Kunz is de eerste vrouwelijke huisarts in Leusden. EINDELIJK Op maandag 2 januari begon Ma riëtte Kunz haar eerste dag m haar eerste eigen praktijk. „Eindelijk", zegt ze zelf omdat ze vindt dat ze er lang over gedaan heeft om dit zo lang beoogde plekje te bereiken. Vacante huisartspraktijken liggen niet voor het opscheppen. De jaren die aan 2 januan vooraf gingen werden besteed aan een brede oriëntatie en voorbereiding. Half 1988 viel alles op zijn plek. Waarbij voor alles telt een functie naar wens voor zowel Mariette Kunz, als voor echtgenoot dr. Wie mie kinderpsycholoog bij Zon en Schild. en verzorgde voor huisartsen na scholingscursussen. Eén dag m de week was ze zelf huisarts. „Iedere woensdag hield ik praktijk in Schaesbergen. In een duo-praktijk van twee huisartsen, die ieder twee dagen van de week praktiseerden. Ik had het daar erg naar mijn zm. Vooral omdat ik woensdagmiddag de „klusjes" mocht doen." De klus jes? „Ja, de kleine chirurgie, het weghalen van vetbulten, wratten, het hechten van kleine wonden. Heerlijk werk vind ik dat, altijd ge vonden. Ik ben graag pietepeute rig en heel nauwkeurig bezig. Klei ne chirugie. Heerlijk. Daar heb ik altijd lol in gehad. Ik vmd het prachtig om vakwerk te leveren." Dokter Kunz is enthousiast over haar hechtwerk, mogen we vast stellen. OUD-MIJNWERKERS In Limburg wilde Manette Kunz met blijven. „Wanneer je je besluit te associëren, en dat is mij aange boden in Limburg, betekent dit dat je van plan bent daar minstens de volgende tien jaar te blijven. Dat wilde ik niet. Ik had het daar naar mijn zm, maar bleef voelen dat het niet de streek was waar ik vandaan kwam. Een huisartsenpraktijk staat bol van vertrouwen als het goed is. Bij de patiënten daar, vaak oud mijnwerkers en in de meeste ge vallen geboren en getogen Limbur gers, kon ik het gevoel niet van mij afzetten dat ik daar met echt bij hoorde. Ik wilde terug naar de re gio waar ik vandaan kwam." Het besluit om naar Limburg te verhui zen was niet alleen ingeven door de vacature bij de falculteit Ge neeskunde van de Maastrichtse Universiteit m Maastricht. maakt dat ik dat echt wel een beetje griezelig vond." „Een nieuwe praktijk beginnen betekent natuurlijk een hele uitda ging. Zoveel kans en om daaraan te kunnen beginnen zijn er in Neder land met. Ik vmd het spannend. Ik heb echt het gevoel dat het nu gaat beginnen, waar ik jaren op ge wacht heb. Eindelijk heb ik mijn plekje bereikt." VROUWZIJN De benoemingscommissies heeft Mariëtte Kunz verkozen, on der andere omdat zij een vrouw is. Maakt dat volgens Mariëtte Kunz uit, of je naar een vrouwelijke of mannelijke huisarts toegaat9 „Ik denk wel een klein beetje, maar niet zoveel. In diagnostiek en be handeling is uiteraard geen enkel verschil. Ik denk wel m het verschil m relaties. Ik kan me voorstellen dat vrouwen over bepaalde zaken makkelijker met vrouwen praten, of bepaalde onderzoekmgen door een vrouw mmder eng vinden dan door een man. De vrouwelijke huis arts is in opkomst. De tijd dat een vrouwelijke arts slechts arts op een consultatiebureau kon of wilde worden is voorbij. Dat is ook het gevolg van een behoefte bij pa tiënten." „Daarmee is niet gezegd dat ik alleen vrouwelijke patiënten-hoop te krijgen. Integendeel. De mannen moeten nu maar aan een vrouwelij ke arts gaan wennen. Net zoals de vrouwen dat steeds aan een man nelijke arts hebben moeten doen. We zullen met elkaar als arts- én patient moeten leren omgaan. Dat zal een proces zijn, zowel van mijn kant als van de kant van patiënten. Ik ben met van plan mij te ver schuilen achter een witte jas of een Mariette Kunz kon vanuit Lim burg "de verhuizing gaan regelen naar het tijdelijk, maar prachtig gelegen, onderkomen op het ter rein van Zon en Schild. Naar een woning in Leusden of omgeving wordt gezocht. Mariëtte Kunz is te rug in de buurt waar ze is opge groeid. Ze werd geboren in de stad Utrecht. Ze volgde daar de oplei ding tot verpleegkundige in de Ou denrijn ziekenhuis en studeerde vervolgens medicijnen aan de Utrechtse universiteit. Hierna moest ze twee jaar wachten, voor ze aan de huisartsen-opleiding kon beginnen. In die jaren werkte ze als arts-assistent op verschillende af delingen in opmeuw het Oudenrijn ziekenhuis. Op de afdelingen car diologie, chirugie, interne genees kunde en gynaecologie/verloskun de. GENEESKUNDE Ze volgde de huisartsen-oplei ding in Zeist, een studie die zijn in 1985 afsloot. In hetzelfde jaar solli citeerde zij met succes naar een functie bij de faculteit Geneeskun de. „In Maastricht geven ze, als enige in Nederland, tijdens de hele medicijnstudie vaardigheidson- derwijs. Dit betekent onder meer het aanleren van reanimatietech- CO-SCHAP Waarom wil iemand huisarts worden? Iemand die het kan en het een beetje wil maken, wordt toch specialist. Huisartsen klagen toch altijd over hun nachtelijke werku ren, lastige patiënten en niet-beta- lende particulieren of te weinig betalende fondsen? Volgens Ma riëtte Kunz met. Ze is met de emge huisarts m Leusden die aan het huisartsbestaan de voorkeur geeft na ervaringen als specialist. Haar keuze om huisarts te willen worden was gebaseerd op de vaststelling dat ze alles leuk vond. „Ik was en thousiast over ieder co-schap. Ik liep bijvoorbeeld mee op de afde ling gynaecologie hier m het ziek- hms De Lichtenberg. Laaiend en thousiast was ik. Wat vond ik dat leuk om te doen. Maar kwam ik bij Interne Geneeskunde.hetzelf de. Zodra je kiest voor een specia lisme moet je onvermijdelijk ook veel laten liggen. Die keuze wilde ik niet maken. Als huisarts kom je van alles tegen. Het is een breed vakgebied, dat je als huisarts be strijkt. Dat trekt me. Bovendien ont moet je mensen uit alle lagen van de bevolking. Je komt als huisarts bij de mensen thuis. In een zieken huis ontmoet je iedereen bij wijze cleane kamer waarin mets mijn persoonlijkheid verraadt. Wan neer er bij mensen enige géne leeft, dan moeten we accepteren dat die er is. Ontkennen heeft geen zin. We moeten er mee leren om gaan. Of de gêne nu van een man of een vrouw afkomstig is, dat maakt niet uit." „Ik heb mijn spreekkamer zelf ingericht. In een stijl en sfeer waar ik mij thuis bij voel en hopelijk mijn patiënten ook." Het is mijn eigen praktijk. Ik moet het zelf maken. Van de grond af opbouwen. Dit is mijn eigen zaakje." Het klinkt strijdvaardig uit de mond van de kleine, frêle vrouwelijke huisarts, maar het lijkt eerder bedoeld om te overtuigen dat haar persoonlijk heid in haar praktijk een open en eerlijke rol zal spelen. GROEPSPRAKTIJK „Ik ben blij te kunnen gaan werken in een groepspraktijk. Sa men met dokter W. N. van den Berg en J. van Nieuwkerk. Ik vind sa menwerken behalve leuk, erg be langrijk. Hoewel de praktijken ge scheiden zijn, zie je elkaar regel matig bijvoorbeeld al bij het geza menlijke koffiedrinken. Het is een mogelijkheid om te toetsen, te overleggen. Intercollegiale toet GESPREK Voorlopig zal dokter Kunz vooral kennismakingsgesprekken voeren met mensen die overwegen om bij haar als patiënt te worden inge schreven. „Een dergelijk besluit dien je niet overhaast te nemen. Het is de bedoeling dat er een ver- trouwenssituatie ontstaat. Ik denk dat het goed is, eerst een gesprek te hebben waarin we elkaar een klem beetje leren kennen. Beslis sen kan de patient daarna m alle vrijheid." De komende weken, maanden kan Mariëtte Kunz het zich waarschijnlijk nog veroorlo ven veel tijd per patient te beste den. Koortsige kinderen, met of zonder oorpijn kunnen waarschijn lijk voorlopig nog thuis opgezocht worden. „Ik weet uit ervanng wat het is om met oorpijn op weg naar een dokter te moeten zijn. In veel gevallen zal het niet anders kunnen zijn, maar zolang het wel kan wil ik op huisbezoek gaan." Mariëtte Kunz blijft enthousiast. Ziet ze ner gens tegen op? „Ach tegenop. Het minste ervaring heb ik met de ad ministratie. Het management. Daar leer je ook met over tijdens je oplei ding." Onmiddellijk ziet Mariëtte daar ook de positieve kant van. „Maar op de groepspraktijk aan de Korte Geer werken ze met een iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiii sofische patiënten hadden. Tijdens het waarnemen kwam ik bij pa- tienten die niet gediend waren van de medicijnen die ik voorschreef Die wilden kruidje-roer-me-niet bij wijze van spreken. Ik vond dat ik daar meer van moest weten en ben mij daar in gaan verdiepen. Wat mij aansprak is de mens te zien als een totaal van lichaam en geest. Ik ben onlangs begonnen met een studie homeopathie. Het is mijn bedoeling regulier huisarts te blijven, maar homeopathie naast de reguliere methoden lijkt mij goed mogelijk." Hoe denkt zij over de medewer king bij sterven thuis „Ik vind het belangrijk dit mogelijk te maken. Wanneer zoals je zegt een werk groep in Leusden aktief is, die be hulpzaam wil zijn bij de stervensbe geleiding, zal ik mij daar zeker over laten informeren. Dat geldt trouwens voor meer werkgroepen. Hetzelfde geldt uiteraard voor de patienten-belangenvereniging. Bij het huisarts zijn hoort tegenwoor dig in toenemende mate het om gaan met bewuste keuzes van pa- tienten. Patiënten weten meer, denken mee, vragen zich af waar om moet dit, waarom doe je dat en kan het niet anders. Ik vmd dit een bijzonder goede ontwikkeling. Ik heb mijn voorgenomen mijn beleid samen met de patiënt af te stem men. Wanneer iemand weet waarom een bepaalde therapie wordt aan geraden en ervan overtuigd raakt dat dit goed kan zijn, bereik je een grotere therapietrouw. Met andere woorden; ze nemen hun medicij nen trouw in en daarmee bereik je eerder resultaten dan wanneer ze met in je voorschriten geloven." hooguit enige inspiratie opleveren maar geen verhalen over mevr. D. V. in L." Nog wensen? „Ik zou het leuk vinden wanneer ik in de nabije toe komst reanimatiecursussen zou kunnen gaan geven in Leusden Ik weet niet wat hier momenteel aan gedaan wordt, waarschijnlijk zitten ze helemaal met op mij te wachten. Ik hoop dat ik hier en daar eens gevraagd zal worden om voorlich ting te geven. Ik weet nog met pre cies hoe de samenwerking tussen de verschillende eerste- en twee delijns werkers in Leusden werkt, maar normaal hecht ik aan inter collegiaal overleg. Misschien kan ik iets voor de ouderen in Leusden betekenen of het verpleegtehuis. Ik heb voor veel belangstelling, maar nogmaals ik zal Leusden en omgevmg eerst moeten verken nen. Ook letterlijk. Want ik wil wel de weg kunnen vinden. Ook m de buitengebieden van Achterveld." En op sociaal gebied? „In Limburg was ik lid van een hondenclub sa men met mijn hond, een Berner Senner. Ik vmd het leuk om bezig te zijn met honden. Zingen doe ik ook graag, misschien ga ik wel weer zmgen in een koor. Bovendien speel ik graag piano. En ik doe aan aerobic." Leusden heeft vanaf 2 janua elf huisartsen. Tien mannen i eén vrouw. Deze laatste behoo bij het grootste deel van de N derlandse huisartsen en zond> eigen huisarts. Misschien krij j een van die mannelijke artsen binnenkort wel eén patiënt bij. LEUSDEN - In het kader van de kindercarrousel, een reeks activiteiten voor de jeugd tijdens de kerstvakantie was De Blijhof gisteren het domein van de knutselende jeugd. LEUSDEN/ACHTERVELD - Het is een goed gebruik in de dagen vlak na de jaarwisseling dat men sen elkaar de beste wensen voor het nieuwe jaar doen toekomen. Tal van organisaties en vereni gingen houden daarom rond deze tijd recepties, waar onder het ge not van versnaperingen, uitge breid getoast wordt. Hieronder volgt een greep uit het aanbod van dergelijke bijeenkomsten, die in Leusden en Achterveld nog gehouden moeten worden. Vrijdag 6 januari. 20.00 uur: Nieuwjaarsreceptie Sportstichting, ontmoetingsruimte De Kameleon, zwembad Octopus, Burgemeester Buiningpark. 20.30 uur: Nieuwjaarsreceptie WD-afdeling Leusden, restaurant 't Ros Beyaart, Hamersveldseweg. Zondag 8 januari. 15.00 - 17.00 uur: Nieuwjaarsreceptie sport en recreatievereniging De Blijhof, Lisidunalaan 2. Maandag 9 januari. 19.30 - 21.30 uur Nieuwjaarsreceptie college van Burgemeester en Wethouders, gemeentehuis, 't Erf L Zaterdag 8 januari. 16.30 uur: Nieuwjaarsreceptie Sport Vereniging Achterveld, SVA-kantine, Kerstenssportpark. 11.00 - 13.00 uur: Nieuwjaarsreceptie voor de Achterveldse bevolking, Ons Ge bouw, Hessenweg. LEUSDEN - Vnjdagavond, nuari, vindt in sport- en recrej bad „Octopus" de nieuwjaa' ceptie plaats van de sportstichj De aanvang is om 20.00 uur. ongeveer 20.45 uur vindt de u king plaats van de traditionele van Rootselaar trofee. De ti wordt uitgereikt aan de ma vrouw die zich het afgelopen, op een of andere wijze verdie: lijk heeft gemaakt voor de spi

Leusder Krant | 1989 | | pagina 7