spelen in de Hakhorst )e Jazz-sociëteit moet een gezellige club blijven Berkhout's Swingmates Ledenvergadering EHBO Achterveld leusder krant Jamsessie in De Hakhorst .xieland, Mainstream, Swing en Bebop m de Hakhorst Zwanger schap- cursus plaatselijk nieuws SDEN - De Jazz-Sociëteit Leusden in de "Hakhorst" heeft r dan alleen goede voornemens in petto voor dit nieuwe Het oorspronkelijke plan van een tweede Mid-Holland ival moet vanwege de kosten in de ijskast blijven. De ge- e programmering in het nieuwe jaar ondervind echter geen er van het gebrek aan middelen. Onze muziekmedewerker e Bunt blikt met de voorzitter van de Jazz-sociëteit, Kees depool, vooruit en praat met hem over diens passie. Kees depool heeft de jazz-wereld vanaf 1945 als zakenman en muzikant gevolgd en meegemaakt. Hij heeft dus recht van ken over dit onderwerp. De genres die het komende jaar de orde komen zijn Dixieland, Mainstream, Swing en Be- door Anne Bmït' Hundepool roept in eerste tie het beeld op van een za an. Hij noemt zich journalist ;cialiseerd in vliegreizen en geeft onder meer het blad "Zaken reis" uit. Hij kent echter ook per soonlijk een deel van de naoor logse generaüe internationale jazz-musici. Talloze foto's, die voor Kees Hundepool zo dierbaar zijn, dat de intonatie van zijn stem^ver- andert, maken zijn passie Con creet. AMERIKA Kees werd in 1929 in Haarlem ge boren Op twee mameren ging hij actief bezig met jazz-muziek. Hij leerde bas spelen en zingen. Op 16-jange leeftijd richtte hij onder meer met Paultje Ruys een orkest op, dat nog heeft gespeeld voor de Amerikaanse bevrijders. En drie jaar na de oorlog speelde hij met John Vis en Cees Smal de jazz van die tijd. Zijn vader, die graag wilde, dat hij een goed zakenman werd, vond dat allemaal maar niks. Die stuurde hem naar General Motors in Parijs. Maar omdat na de oorlog de jazz-muziek, behalve m Zwe den, ook in het Franse metropool op een hoog peil stond, had Kees het slechter kunnen treffen. WOENSDAG 4 JANUARI 1989 Willem Duys voor radio en TV is gepromoot. Willem Duys achtte vibraforust Fnts Landesberger zelfs van wereldklasse Deze in middels veel gevraagde artiesten gedragen zich ondanks hoge on derscheidingen niet uit de hoogte. Ze voelen zich geen Big Stars en waren dan ook bereid wa ter bij de wijn te doen bij het vast stellen van het honorarium." "Het zijn jonge mensen met een eigen, wat studentikoze stijl. Ze komen in smoking op, wat tame lijk ongebruikelijk is in de jazz-we reld. Ze beschikken over een enorme techniek en muzikaliteit en stralen een enorme power en energie uit En ze blijven zichzelf. Zo gaven ze eens tijdens een Nieuwjaarsbijeenkomst van de Franse luchtvaartmaatschappij UTA met overgave een concert voor een publiek, dat niet geïnte resseerd was in hun muziek. Umeke zelfdiscipline." "Bij het optreden van 29 januari kan de "Hakhorst" wel eens vollo pen. De "Hakhorst" wordt echt te klein, als iedereen mensen mee neemt. Sommigen hebben nu al te •kennen gegeven 11 personen mee te nemen. De belangstellen den moeten er dus vroeg bij zijn. We rekenen erop te moeten slui ten. We willen namelijk de "Hak horst" met passeren, door naar el ders te wijken Want we hebben plezierige ervaringen met dit be drijf met een overigens uiterst ge zellige ruimte." TOEKOMST "Omdat we diep in onze beurs moesten tasten, zou steun van de gemeente voor de hand hebben gelegen. Maar we hebben het al opgegeven geld uit de culturele kas van de gemeente nog wat te mogen verwachten. De interesse van de gemeente is beperkt ge bleven tot een beleefdheidsbe zoek van oud-burgemeester Rade maker. We regelen het echt zelf wel. Bijvoorbeeld, voor orkesten uit de regio hoeven we geen be lasting te betalen en voor de "Swing mates" springen we ge woon zelfbij." "Ons streven is een sociëteit met 200 leden, waarvan dan zo'n 90 onze sessies geregeld bezoeken. We zien in de regio de belangstel ling al toenemen. Zelfs leden uit Soest, Scherpenzeel, Wouden berg, Hoevelaken, Amersfoort ko men bij ons op bezoek. Dat komt ook door een betere samenwer king tussen de verschillende jazz- sociëteiten. Ik heb daaraan mee gedaan door het blad "Jazzpress" mee helpen uit te geven, waar door er zo weimg mogelijk over lap bestaat tussen de verschil lende programma's Al met al gaat het minder amateuristisch. En om die reden kunnen we ons nieuwe Mid-Holland Festival-plan vroeg of laat ook weer uit de ijskast halen." STIJL "Verder bracht Henk Enkelaar ons op het idee om jazz met poëzie te gaan combineren. Hij heeft op dat gebied de nodige contacten. We gaan dat voorlopig eens twee keer proberen. In het algemeen moeten we ons wel de vraag stel len, waar we met de jazz-societeit naar toe gaan. We blijven een brede scoop houden, omdat een deel van het publiek een middag uit wil en een ander deel luistert naar niet te progressieve jazz. We beginnen dan ook niet aan "free jazz" of avant garde jazz. We blij ven programma's presenteren met Dixieland, Mainstream, Swing en Bebop, opdat zoveel mogelijk leden aan hun trekken komen. Leusden is met gediend bij een stricte luister functie." Kees Hundepool vervolgt: "Van daar ook, dat we elkaar op 8 ja nuari ongedwongen ontmoeten en het programma laten afhangen van de binnenkomende mensen. Die begroeten we ook persoon lijk. Het moet een echte gezellige jazz-club blijven. Onze leden, nu 105, krijgen de ruimte om hun be hoefte tot uitdrukking te brengen. Reeds vele clubs gingen ter ziele, zoals Hoevelaken en Wouden berg. Die werden afgeslacht door 's Rijks Schatkist na te voortva rende plannen van enkelingen. We willen graag 200 leden halen met geschikte plannen." "Tenslotte wil ik graag duidelijk stellen, dat wij het Jazz-podium met Wiebe Haanstra en gasten m de Zwarte Steeg met als concur rent zien. Ik begrijp niet, hoe som migen op die gedachte komen. Wiebe Haanstra en anderen vol gen onze oude formules voor het derde jaar met succes. Wij waar deren dat, wat ook al blijkt uit de uitnodiging aan hen om in februari in de jazz-sociëteit te spelen En omdat verder de Brouwerij even eens actief is op jazz-gebied. mo gen we in de gemeente Leusden m dezen van een toenemende be langstelling spreken. Al met al een verheugende ontwikkeling." jEUSDEN - Wie zijn de Bernhard Berkhout's Swing- dates", die op 29 januari in le Jazz-Sociëteit Leusden in le "Hakhorst" gaan spelen? jer kennismaking enkele rapenfeiten van deze jazz- ombo in opkomst en een :ort interview met de vibra- Dnist Frits Landesberger 'Jaqnettist Bernard Berkhout p vibrafonist Frits Landes- ferger werden in 1986 uitge- idigd om tijdens een AVRO- levisie-opname voor het irst gezamenlijk op te tre- Dat initiatief van Pirn Ja bs leidde niet alleen tot hun ccesvol gezamenlijk de- p-ut. Binnen een week werd i- een kwintet gevormd met ooral Leidenaren, die de yeneens in Leiden wonende emard Berkhout reeds ënde. Allemaal geschoolde izzmusici. Dit jazzcombo met assist Frans Bouwmeester, Ibrafonist Frits Landesber- r, klarinettist Bernard Berk- ut, drummer Bob Dekker gitarist Jeroen Komng aakte in enkele jaren furore. "Bernhard Berkhout's Swing- mates" traden geregeld op voor de televisie en namen deel aan vele Nederlandse jazzfestivals. Tijdens het North Sea Jazz Festival werd het combo uitgeroepen tot de meest veelbelovende Neder landse jazzformatie. Verder won Frits Landesberger in 1986 de Wessel Ilckenprijs en in 1987 de Pall Mall Swing- award. Bernard won al in 1985 solistenprijzen op de festivals van Breda en Gouda en was in dat jaar finalist voor de Pall Mall Swing Award Samen met Pirn Jacobs maakten Ber nard Berkhout en Fnts Lan desberger in 1987 een cd ge titeld "Ode aan Benny Good man". En in datzelfde jaar ont stond ook de eerste cd/lp van de Swingmates met de titel "Fascinating Rhythm". Het repertoire van "Bernard Berkhout's Swingmates" is duideljk geënt op het Benny Goodman/Lionel Hampton concept, maar dan met een ander geluid. Frits Landesber ger daarover: "Het vroegere duo Benny Goodman (klari net) en Lionel Hampton (vibra foon) is ons grote voorbeeld. In plaats van begeleiding met piano, doen we dat met vibra foon en gitaar, wat lichter klinkt. Vooral na het beluiste ren van onze cd is me opge vallen, dat onze 'sound' ka mermuziekachtig is en daarom bijzonder geschikt als achtergrondmuziek. Dat wil len we ook. Maar ik wist dat eerst niet zo zeker, omdat ik nooit meteen naar eigen op names durf te luisteren. Er moet altijd wat tijd overheen gaan." En over het programma in Leusen: „We maken een keuze uit stukken, zoals 'Air Mail Special', 'Avallon' en 'Django', eerder gespeeld door het Modem Jazz Quartet Vele van die 50 tot 60 stukken staanop onze eerste cd. Ver der verheugen we ons na het gezellige Mid-Holland Festi val van 1987 zeker op dit tweede of derde concert in Leusden. En als Leusdenaren ons tevoren nog willen horen, dan kunnen zij op 5 januari om 23.00 uur op radio 3 afstem men. We spelen dan een uur lang in het programma 'Ses- jun' van de TROS", aldus de in Hoorn wonende vibrafonist Fnts Landesberger, die oven- gens ook geregeld als solist voor de radio optreedt. iiiiMiiiiiiiMiiiiiMMiiMMMMiiMiiMiiMMMiiMiiiiiiiiiiiiiMMMiiiiMiiMiiiiMiiMMMMMMMMMiiMiiMMMiiiiiiiiiMiiiiiiMMiiiiiMiiMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMiMiMMMMMiMMiMiMMiiMiMMMMMMMMMMiMMiMMMiMMiMMMMMMMiMMMMiiiMiiMiiMiMMMiiMiiiiiiiMiiiiiiiiiiiMiiiMMMiMMMiMiiiMMiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiim ACHTERVELD - De afdeling Ach terveld van de EHBO houdt op dinsdag 10 januari de jaarlijkse al gemene ledenvergadering. De avond wordt gehouden in Ons Ge bouw en begint om 20.00 uur. Naast de gebruikelijke agenda punten, staat onder meer een be stuursverkiezing op het porgram- ma. Statutair aftredend zijn Bart Smink, Ria Vos en Truus Houtveen. De laatste twee zijn niet herkies baar. LEUSDEN - De Jazzsociéteit Leus den houdt op zondag 8 januan een nieuwjaarsinstuif, waarop een groot aantal jazz-muzikanten acte de presence zal geven. Zeker achttien lokaal en regionaal beken de muzikanten uit combo's als de Swingprofs, het Wiebe Haanstra/ Jan Verwey kwartet, de Wantenaar Brothers, Djespeeration, de Temp ting Seven en de Middleton Jazz Set. Er zullen uit de muzikanten ze ker vijf combo's worden samenge steld, die zondag ieder een 'set' zullen spelen. De middag wordt besloten met een jamsession, waarin alle muzikanten een groot orkest zullen vormen. De instuif wordt gehouden in bar-bistro De Hakhorst en begint om 14.30 uur. Donateurs van de jazzsociëteit hebben gratis toë- gang, anderen betalen vijf gulden. LEUSDEN/ACHTERVELD - De re gionale kruisvereniging .Leusden/ Achterveld' organiseert een cursus zwangerschapgymnastiek in het wijkgebouw Walter van Amers- foortstraat 38. In de cursus wordtr aandacht besteedt aan het onder houden en verbeteren van de licha melijke conditie en voorbereiding op de bevalling. De cursus begint op woensdag 11 januari en wordt in 10 wekelijkse lessen gegeven van 19.30 uur tot 20.30 uur. Het is be stemd voor vrouwen die in de maanden maart, april en mei 1989 zullen bevallen. Aanmelding kan tijdens het spreekuur van de wijk verpleegkundige van maandag tot en met vrijdag van 13.30 uur tot 13.30 uur of telefonisch 03425 L 1333. Inlichtingen bij Anja Buurma, telefoon 03495 - 36159. illMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMIMMMMMMMMIMIMIIIIIMMMMMMMMIMMMMMMMMMMMMMMMMMMIMMMMMMMMMMIiyj Daar ontmoette hij vele Amerika nen en ook Django (Jean Baptiste) Reinhardt. Deze in 1910 in België geboren en in 1953 in Franknjk ge storven gitarist met zigeunerbloed in de aderen, werd door de Ame rikanen zelfs in die mate erkend, dat zij zich door hem lieten beïn vloeden. Het was dan ook een hele eer voor bassist en zanger Kees, tenorsaxofonist John Vis en gitanst Folkert Mol door Django Reinhardt te worden uitgenodigd. Hoewel de zaken in werktijd niet slecht gingen, hij verkocht in 1949 een kantine-uitrusting aan de KLM, liet hij zich door Plesman overhalen om het letterlijk en fi guurlijk hoger op te zoeken. Kees werd vliegemer. In zes jaar maakte hij 7000 vlieguren. Natuur lijk bleef hij jazz-muziek maken. Gedurende de jaren, dat hij was gestationeerd op Curagao, liep hij toevallig gaan tegen Jan Doedel, een oude bekende van het "Miller Sixtet". Samen verwierven ze en kele muzikale contracten. Nadien ging hij vanwege de bezuinigin gen bij de KLM vast op New York vliegen en maakte onder anderen kennis met bassist en cellist Oscar Pettiford (1922-1960) en klarinettist en saxofonist Tony Scott (geboren 1921). Deze jazz-musici hadden weer contacten met Duke Elling ton, Coleman Hawkins, Earl Hines, Lionel Hampton en Thelonius Monk Kees vertelde, dat hij voor sommige negermusici nog wel in kopen heeft gedaan in Ameri kaanse windels, waar zij in de pe riode van de officiële rassenschei ding met binnen mochten. Even belangrijk werden zijn za kelijke contacten met platenmaat schappijen als Riverside, Bethle hem, en RCA. Eind 1956 werd Kees namelijk afgekeurd voor de vliegerij Dankzij een contact met Pete Felleman, de captain bij het toen bekende platenmerk Capi tol, kreeg hij de functie van verte genwoordiger bij de Nederlandse platenmaatschappij NV Bovema - Heemstede. Bovema EMY, RCA en Fonogram waren de drie groot ste maatschappijen van na de oor log. Na dne jaar werd hij de opvolger van Pete Felleman. Ze brachten met alleen platen van Frank Sina tra en Peggy Lee op de Europese markt, maar hadden ook een ei gen studio, die werd geleid door Jan Mol. Kees Hundepool heeft daar van nabij de ontdekking van de buurtzangers Johny Jordaan, Tante Leen, jazz-zangeres Shirley Swerus en anderen meegemaakt. "De platen van Johny liepen zo goed, dat we alleen al naar de Jor daan karrevrachten platen heb ben moeten verslepen Dat was een hele nieuwe ervaring in de platenverkoop. Maar de verhou dingen toen waren wel anders", voegt hij er onmiddellijk aan toe "In die tijd werden 1000 platen van Frank Sinatra per jaar verkocht tegen nu 1000 stuks van een tophit per dag. En terwijl vroeger een kritische jury nog wel invloed had, is het nu de diskjockey, die meer de lakens uitdeelt. Ook nam de in vloed van de mechanisering vanaf de zestiger jaren toe, zoals van jukeboxen. Hoewel ik commer cieel ben mgesteld, loop ik niet warm voor dergelijke ontwikke lingen. De tijd daarvoor was veel leuker. Zo ben ik bijvoorbeeld even ingevallen als vocalist in het "Miller Sixtet". Mijn stem lijkt ove rigens wat op die van de oudere Eddy Dorenbos." "Ook sinds ik een eigen zaak heb en al weer bijna 14 jaar met mijn gezin in Leusden woon, liet de jazz-muziek mij met los. Op dit mo ment ben ik bassist en vooral vo calist van de "Swing profs". Die groep bestaat verder uit Pardi Leopold klarinet, Andy Lewis gi taar, vader Wim van Hoorn piano en zoon Niels van Hoorn drums Pardi is inmiddels 70 jaar, Andy 66, Wim 47 en zijn zoon Niels 20 en ik 59 jaar. We zitten met de "Swing profs" - profs niet te verwarren met professoren - bepaald niet stil." "Zo hebben we in 1987 in het Berghotel te Amersfoort de vroe ger zeer bekende Greetje Kauf- feld begeleid. Ook werken we wel samen met zangeres Ria Joy. Omdat we soms vier tot vijf keer per maand en soms ook met spe len, zitten we gemiddeld goed. Dat komt vooral door onze fan club, die de "oude baasjes" graag willen blijven horen en zien." "Ik heb grote bewondering voor de tegenwoordige professionele jazz-opleiding. De jeugd begint al op technisch hoog niveau aan de loopbaan. Het is vandaag de dag niet meer de vraag of zij jazz-mu ziek kunnen maken. Eerder draait het erom of iemand daar geld voor over heeft. Overigens stimuleert deze ontwikkeling in de jazz-oplei- ding me sterk. Ik ben zelf weer baslessen gaan nemen", aldus Kees, die zich vervolgens buigt over de vraag naar het verleden en de toekomst van de Jazz-Socië- teit Leusden. SOOS "De jazz-soos is door een toevals treffer geboren. Ik zat in de Lions Club en we orgamseerden "Leus den aardig vaardig" We wilden, dat Leusdenaren met alle moge lijke hobbies en ambachten elkaar ontmoetten en hun activiteiten aan anderen demonstreerden. En op zaterdag hadden we de jazz-mu ziek gepland. De eerste keer liep het financieel goed. Maar de tweede keer niet." "Mijn ervaring met het spelen in jazz-orkesten kwam me toen goed van pas. Ik wilde zelf wat gaan oprichten Ik vroeg advies aan Pardy Leopold, die ik nog kende van een goed orkest in Houtrust, Den Haag. We hebben toen dat eerder genoemde orkest, de "Swing profs", samengesteld." "Ik was inmiddels "zone chair man" in de regio Amersfoort, Hoogland. Hoevelaken en Leus den van de Lions en kende het draaiboek van een project van de Rotary voor mensen met spierdy- strophie, zoals bekend een spier ziekte, die mensen minder ambu lant maakt. Wat we wilden, was jazz-sessies, waarvan de opbreng sten ten goede kwamen aan die mensen. Met gasten erbij leverde dat geld op voor de Lions Club." De belangstelling van de Leusde naren bleek groot te zijn. Er was toen namelijk nog niets op zon dag. Er werd een hiaat op zondag middag gevuld En nadat die spierdystrophie-dagen voorbij waren, wilden we wat meer vas tigheid In 1983 was de tijd dan ook rijp voor een jazz-sociëteit, die Peer Hartjesveld en ik samen heb ben opgericht. In die soos wilden we maandelijks orkesten uit de re gio uitnodigen. Het zijn orkesten, die alle lid van ons zijn." "De opzet was een groeiende soos voor donateurs, die per gezin 40,- of als vrijgezel 25,- beta len voor 10 concerten per jaar. De rest van het geld moest bijeen worden gebracht door zes of ze ven Leusdertse sponsors. Die be talen 300, - tot 500, - per jaar. Die concerten beginnen inmid dels te lopen." FESTIVAL "Zomer 1987 hebben we in sa menwerking met de Lions het Mid-Holland Fesüval willen orga niseren. Maar de Lioris Club liet het ter elfder ure afweten. Ze dachten, dat het Jazz-Festival finan cieel niet haalbaar was. Ik was daar zeer teleurgesteld en boos over. We moesten dat nu alleen organiseren. En ondanks mijn Gouverneursfunctie bij de Lions heb ik mijn lidmaatschap onmid dellijk opgezegd." "Dat geslaagde Festival had weer een goed nevendoel Een deel van de opbrengsten was bestemd voor enkele ziekenhuizen in Tan zania. Het ging om transportmid delen voor ziekenhuizen, zoals aangepaste fietsen. Dat werden er uiteindelijk zes, omdat Batavus van het geld drie fietsen leverde en er zelf drie extra aan toe voegde. De Tanzanianen waren in hun bedankbrief zeer blij met ons gebaar." "Dat concert nu wilden we graag om de twee jaar organiseren. Maar dat plan laten we voorlopig wel in de ijskast zitten om de finan ciële druk met alleen op de soos te laten rusten. Niettemin willen we meteen al in het begin van 1989 met Bernhard Berkhout, zijn "swing mates" en Frits Landesber ger bezoekers een schitterend al ternatief bieden. We moeten daar toe diep in onze beurs tasten." "Het gaat om een groep, die door

Leusder Krant | 1989 | | pagina 9