Kans opwarme' sanering -sVoor boeren zonder opvolger ss 'Speel-o-theek' in nieuwe ruimte Overwegend materiële schade bij botsingen I! Botsing door bloemen 1 leusder k run 1; Optocht van Gouden Klomp dit jaar weer terug Vergadering ULG over jaarverslag en Staphorst Auto in de sloot bij onverwachte gladheid Hermelijn (1) Onder het motto: kleurig, fleurig en vrolijkheid gevarieerd allerlei WOENSDAG 18 JANUARI 1989 wordt de prooi gedood en naar een vaste bewaarplaats gebracht, waarna het zoeken weer doorgaat. Een even tuele tweede en derde prooi ondergaat hetzelfde lot. Is er dan niet dadelijk weer wat te vinden, gaat hij naar de be waarplaats om uitgebreid en op z'n gemak te eten. Behalve knaagdieren als muis, rat, haas en konijn, ja gen hermelijnen ook op in- sekten en mollen. Komen er in zijn woongebied ook fa zanten, patrijzen, kievitten en grutto's voor, dan kan het voorkomen dat hij er wel eens een te pakken krijgt en ook nu en dan een eitje van deze grondbroeders ver smaadt hij niet. Is zijn gebied arm aan dit alles, dan wil hij LEUSDEN - Op donderdagavond hield de Leusdense afdeling van het Utrechts Landbouwgenootschap (ULG) - zijn jaarverga dering in 'De Til'. Er was een afgevaardigde van de provin ciale ULG, leden van andere agrarische bonden, zoals Alge mene Boeren-Tuindersbond (ABTB) van Hamersveld en Ach terveld, de Christelijke Boeren- en Tuindersbond (CBTB) van Amersfoort en omstreken en de Plattelandsjongeren- gemeenschap Utrecht (PJGU). Met een aantal vrouwen van de ULG-leden meegerekend, waren er 42 aanwezigen. Onderwerp van de vergadering waren verandering in de samenstelling van het bestuur van de ULG en een verhaal over de plattelands gemeente Staphorst. Tijdens die vergadering trad de secretaris van het bestuur, de heer J. van Ravenhorst, af en werd de heer E.B. Verwei na een herstemming tot bestuurslid gekozen. Daarna hield de heer J. de Wolde uit Staphorst de aanwezigen tot middernacht in de ban van een verhaal over zijn platte landsgemeente, dat hij met vele dia's illustreerde. De voorzitter van de ULG, de heer B. van Oostrum, sprak van moei lijke jaren voor de boeren. Hij noemde onder meer de verzuring van de grond een heet hangijzer. Van de rond 300 bednjven in de gemeente dreigen zeker die te worden gesloten, die geen hin derwetvergunning hebben en mi lieubelastend zijn En ondanks de wirwar van regels moeten de boe ren op hun tellen blijven passen. Minder problematisch bleek het dalende batige saldo volgens de penningmeester, de heer J. Bar- ten. te zijn. Hoewel de plaatselijke ULG volgens hem het afgelopen jaar ,,iets had teruggeboerd", was er deze avond in ieder geval nog de lotenj. Centraal stonden verder het jaarverslag van de heer J. van Ravenshorst en zijn aftreden en de verkiezing van een meuw be stuurslid. meer te hebben. Niettemin kon de heer Verwei na dit verrassende stemgedrag niet de taak van de aftredende secretaris, de heer van Ravenhorst overnemen Het be stuur zou op de nieuwe taakverde ling in het team spoedig terugko men Temeer daar de heer van Raven horst 13 jaar bestuurslid van de af deling en zes jaar lid was geweest van het hoofdbestuur van de ULG, werd hij door de voorzitter harte lijk bedankt voor zijn diensten De scheidende secretaris sprak daarna de volgende woorden: ..Wees waakzaam op invloeden van buiten af. Er staat ons heel wat te wachten. Schakel op tijd des- volgt en een nolering in het bui tengebied aanbrengt Wat betreft de nolenngen zaten volgens hen de boeren met het probleem, dat de kwaliteit van de mest telkens dreigt te verminderen En wel als zij de spoelresten van hun melkin- stallatie eerst in de gierkelder en daarna op het land zouden moeten blijven lozen STAPHORST Gemeentevoorlichter de heer J de Wolde uit Staphorst kwam om kwart over tien aan de beurt. Hij Jaarverslag waarvan er circa 3UU op de monu mentenlijst staan. Boerderijen met de groene en blauwe kleuren aan de buitenkant en met kleurrijke in- teneuren. Die grote dunbevolkte gemeente met de plaatsen Stap horst, Rouveen en IJhorst heeft tus sen 1948 en 1984 niet slecht ge boerd Hoewel van het bouwland minder dan 20 procent (497 ha) en van het aantal paarden minder dan 10 procent (139) overbleven, nam het aantal agrariërs lang met zo sterk af als op zeer vele plaatsen elders. Dat daalde slechts met 15 procent tot 922. Verder steeg de hoeveelheid grasland met bijna 33 procent (9901 ha), bijna dne keer zoveel melkkoeien (21091), het jongvee werd meer dan verdub beld (15779), ruim zes keer zoveel mestkalveren (8027). bijna vier keer zoveel fokzeugen (3316) en acht keer zoveel kippen (103650) En de melkaanvoer was in 1984 (103 miljoen kg) bijna zes keer zo veel ais in 1948 De heer de Wolde vertelde, dat de dne dorpen in de gemeente verschillen. Het kleine dorpje IJ horst, vlak bij Meppel. heeft grote boerdenjen en een liberaal stem gedrag. Niettegenstaande kleur- bepalende verschillen in calvinis tische tradities lijken Staphorst en Rouveen behoorlijk op elkaar En omdat Staphorst ais 12 km lang streekdorp het grootst is en het meest opvalt, waren de meeste dia's ook van Staphorst Afgezien van de fraaie natuuropnames, liet de heer de Wolde vooral de in de tail ingewikkelde klederdracht zien. Om een voorbeeld te noemen uit een van zijn boekjes, waann hij in gaat op het hoofddeksel van de vrouw: „Zwarte zijden of satijnen muts, al dan niet gebloemd, met tuit, waarover heen een zilveren oonjzer met krullen van goud (7 of 8 windingen, afhankelijk van de mate van welstand). In het werk wordt een klein gebloemd mutsje gedragen (zgn. slaapmuts, hand werk met verf bedrukt) Ook kin deren dragen dit mutsje. Beneden de 13 jaar heeft het meisje geen gouden krullen aan het oonjzer en beneden de 7 jaar wordt geen oor ijzer gedragen, maar zogenaamde nette met pluim (gebloemd zwart zijden kapje met koord en lint be werkt en met een zilveren haak). De nette wordt gedragen, als de kinderen uitgaan of in het meer koude jaargetijde", aldus schnj- ver de Wolde. Bijzonder waren de dia's over de rouwpenode, waarin met name de vrouw kleuren draagt, die eerst overwegend zwart, vervolgens blauw en tenslotte overwegend rood zijn. Zelfs de jasbeschermer van de fiets wordt bedekt met handwerk van dezelfde kleuren. Op die manier krijgt die rouwver werking. die bij de ouders en kin deren in Staphorst vier en in Rou veen dne jaar duurt en bij de bu ren en vnenden in beide plaatsen acht weken, een zekere tijd, die haar toekomt. De heer de Wolde voegde eraan toe. dat belangstel ling hiervoor ook wel nodig wordt, omdat nu nog maar 28 pro cent van de Staphorsters, meestal vrouwen, de klederdracht in ere houdt. Er waren dan ook aanwezi gen. die na afloop van zijn voor dracht een of meer boekjes koch ten, die hij op tafel had uitgestald. Over wat daann stond, had hij met gemak een hele avond kunnen vullen LEUSDEN - Vrijdag 13 januan ging speel-o-theek Hamertje-tik voor de eerste maal open in de nieuwe behui zing; de expositieruimte onder het gemeentehuis Door de verhuizing naar deze grotere ruimte kon de speel-1 o-theek uitbreiden met vijf meter kastrumte gevuld met meuw aangeschaft speelgoed. Volgens de opzet van1 de S.O.T is al het speelgoed duurzaam, leerzaam en leuk. geschikt voor kinderen tot zeven jaar. De uitbrei ding bestaat vooral uit spellen en groot speelmateriaal zoals glijbanen, tollen waar kinderen in kunnen zitten 1 wippen, maar ook boksballen, goals en kegelspellen. In haar nieuwjaarstoespraak voor de medewerksters zei de voorzitter van het bestuur van stichting speel-o- i; theek Hamertje-tik te hopen dat in deze nieuwe behuizing meer aandacht gegeven kan worden aan het gever van informatie over spel-en-speelgoed. In de kleine ruimte van de vooronder was daartoe gezien de drukte niet alnjd gelegenheid voor. De medewerksters van de speel-o-theek knjgen dit jaar maandeliljkse informa tie-bijeenkomsten. Bovendien zullen regelmatig thema-tentoonstellingen te zien zijn, waann informatie ovei moeiiijkheid, gebruik, kwaliteit en speelwaarden van speelgoed aan de orde komen. De eerste thema-ten toonstelling zal gaan over buitenspelen. LEUSDEN - Een fietser en een bromfietser raakten vrijdag 13 januari om 16.00 uur op het fiets pad op de Amhemseweg licht ge wond bij een aanrijding. De fiet ser, de 14-jarige A. van B., sloeg af juist op het moment dat hij ingehaald werd door de 19-jarige bromfietser D.J. van D. Een val partij was het gevolg, waarbij de betrokkenen lichte schaafwon den opliepen. Twee automobilisten raakten vrijdagmiddag, om 16.15 uur, op de Hamersveldseweg betrokken bij een aanrijding Automobiliste E van de R uit Leusden sloeg af om de gemeentewerf op te njden, maar verleende daarbij een tege moet komende automobilist, T. W uit Leusden. geen voorrang. Mate riële schade was het gevolg van de aanrijding die ontstond. Een motorrijder uit De Glind, de 20-jarige H.B., kwam met de schrik vrij, toen hij op de Asschatterweg m botsing kwam met een hond, die vanuit een turn plotseling de weg op rende. De motorrijder viel, maar de schade bleef beperkt tot mate riele Op de Hessenweg in Stouten- burg raakten twee automobilisten dit weekeinde betrokken bij een aanrijding. Bestuurder RH. uit Leusden, die vanaf de Horsierweg de Hessenweg op wilde rijden, verleende geen voorrang aan de Achterveldse automobiliste B. van R. Een passagier uit de auto van de Leusdenaar werd met een ambu lance naar het ziekenhuis afge voerd, maar bleek niets te manke ren. De auto van R.H moest worden afgesleept. Bij een aanrijding op de kruisin Zwarteweg/Randweg raakten doi derdag in alle vroegte, (om 5.0 I uur) twee auto's beschadigd na ee aanrijding. Automobüiste A.K. u Hoevelaken, die op de Zwartewe nchtmg Leusden reed, stak d j Randweg over zonder goed uit i kijken. Daar naderde juist D.R. zijn auto, waarna een botsing ru< meer te vermijden was. De schac bleef beperkt tot materiële. Een automobiliste werd woen dagmorgen verrast door de onve wachte gladheid. Rond kwart ovt tien raakte mevrouw E.A.C van i uit Voorthuizen op de Lapeers» weg van de weg. De auto kwam de sloot naast de weg tot stilstan« De rechterzijkant van het voertu. 1 raakte zwaar beschadigd. ook wel genoegen nemen met kikkers, hagedissen en slan gen. Ook weet hij wel eens een vis te verschalken, want zwemmen kan hij als de beste. Is een kippen- of konij nenhok niet goed afgesloten, dan gaat hij zijn boekje wel eens te buiten. Maar om hem daarom bij schadelijk ge dierte in te delen, gaat beslist te ver. Het nut dat hij heeft bij het binnen de perken houden van muizen en rattenbestand weegt zeker op tegen de en kele keer dat hij, naar onze mening, schadelijk is. G. van L. Na afloop van de optocht volgt vanaf half dne een feestelijke pnjs- uitreiking in de grote, feestelijk versierde zaal van de Korf, waar de bekende Zeister band „Free Hou se" voor live-muziek zal zorgen. Hier worden de prijzen en de wis selbeker uitgereikt voor de mooi ste wagen, ongineelste groep of leukste individuele deelnemer. De toegang tot De Korf is gratis. Ieder een kan nog aan de optocht deel nemen, met een wagen, alleen, met vnenden, kennissen en buurtge noten of met de verenigmg Men kan zich opgeven bij John Horst (Rozendaallaan 2, tel. 940650) en Jos Haazen (Pachter 65, tel. 944723), waar ook alle inlichtingen verkre gen kunnen worden. De hermelijn geniet de twij felachtige eer om na zijn dood koninklijk onderschei den te worden. Wat is vor stelijker en indrukwekken der dan zo'n witte bontman tel met zwarte stippen om ko ninklijke schouders. Maar als je de zwarte stippen in de mantel telt dan kan je nagaan hoeveel hermelijnen het le ven hebben gelaten, want elke stip is de zwarte staart punt van zo'n diertje. Buiten de paartijd en het grootbrengen van de jongen leeft de hermelijn solitair, dat wil zeggen, op z'n eentje in een eigen gebied dat een op pervlakte kan hebben van dertig tot veertig hectaren. Dat hangt af van het aantal prooidieren. Hij volgt zijn vaste paadjes, de zogenaamd wissels en heeft een vaste woonplaats en een aantal schuilplaatsen. Het gebied wordt afgebakend door 'geurvlaggetjes' uit klieren die zich bij de staart bevin den. Het is niet bepaald een lekker luchtje, maar wel doeltreffend om soortgenoten op een afstand te houden. In dringers worden op leven en dood bevochten. Het is niet zo moeilijk een hermelijn te observeren. Door hun aangeboren nieuwsgierigheid lopen ze niet dadelijk weg. Ze willen zich eerst overtuigen of er wel gevaar dreigt en maken, zittend op him achterpoten, een 'kegel'. Je ziet dan een fel en pienter kopje boven de begroeiing uitstekend. Als je dein rustig blijft staan gaat hij ongestoord zijn gang, snel en geluidloos. Elk holletje, gaatje en spleetje wordt on derzocht. Midden onder zijn driftig gezoek, zijn springen en hollen, blijft hij plotseling doodstil staan, een voor pootje omhoog. Even goed luisteren of er geen gevaar dreigt. Zo niet, dan gaat het zoeken en snuffelen weer door. Ontdekt hij een muis of een rat, dan is die bijna zeker buit. Met een snelle nekbeet Uit het jaarverslag van de secreta ris, de heer J. van Ravenhorst bleek verder, dat er in de ge meente Leusden met slecht is ge boerd. Weliswaar hadden de big- genfokkers een slecht jaar, van wege de slechte prijs Maar met de mestvarkens ging het in bedrij ven met technisch goede vaklui zelfs uitstekend. Ook de melkvee- houden) liet een positief resultaat !n^zien De boeren, die in 1983 veel ,erv' koeien hadden, profiteerden van ™*reen hoge melkprijs, mede dankzij fhet sterk afnemende EEG-over- schot aan zuivelprodukten. De be kende boterberg slinkt. Verder ontstond er na 1983 een voedseloverschot, toen boeren vanwege de superheffing gemid deld 20 procent van hun veestapel hebben moeten inleveren. En dankzij het daardoor ontstane overschot bleven de voerpnjzen weer laag genoeg om te kunnen verdienen „Voor boeren, die geen opvolger hebben en willen stoppen, is er een kans op een warme sanenng." Vooral als de pnjs voor hun melkrechten goed is, kunnen zij voordeel hebben bij de huidige stabiele grondprijs. Ik wil graag, dat de betreffende boe ren dit duidelijk weten", voegde de heer van Ravenhorst er na afloop van zijn jaarverslag aan toe Ook legde hij uit, dat de rond 300 boerenbedrijven in de gemeente Leusden nog geen problemen hebben met de mestwetgeving In het algemeen zou de hoeveelheid mest zelfs gering zijn. „Als de norm van de nog juist toegestane hoeveelheid van rond 150 kg fos faat per hectare hier en daar W1 dreigt te worden overschreden, K dan helpt men elkaar wel", aldus Met dia's lichtte de gemeentelijke voorlichter van Staphorst het leven in zijn dorp toe. de heer Ravenhorst en de heer M de Greef, algemeen bestuurslid BESTUURSWISSELING De 23 aanwezige ULG-leden moesten in verband met het aftre den van de heer van Ravenhorst een nieuw bestuurslid kiezen. Werd dat de heer E B. Verwei of de heer R. Timmermans? Aanvan kelijk leek de heer Timmermans het te worden Hij kreeg 12 stem men en de heer Verwei 11 Maar het bestuur en de vergadering vonden deze uitslag te onduidelijk en stelden een tweede verkie zingsronde voor. Daann bleek de heer Timmermans twee stemmen minder en de heer Verwei twee kundigen in en werk met feiten en met met geruchten." WENSEN Na afloop van de jaarvergadenng noemden hij -en collega De Greef nog twee wensen, die de ULG sa men met de afdelingen Hamers veld en Achterveld van de ABTB en de afdeling Amersfoort van de CBTB heeft Zoals bekend, is die samenwerking aan de orde in de agrarische commissie, waann elke afdeling twee vertegenwoor digers heeft en waarvan de heer Pams voorzitter is. De beide be stuursleden wensten, dat de ge meente Leusden het streekplan van de regio Zuid-Oost Utrecht merkte op 's ochtends vroeg met te hoeven melken en sprak met de aanwezigen af, dat zijn circa 1100- ste voordracht tot twaalf uur mocht duren. Dat bijna twee uur durende beeldende betoog met vragen uit de zaal over de gemeente, waann hij al 35 jaar woont, vloog om. Hij boeide de aanwezigen met een helder overzicht van een in agra- nsch opzicht bloeiende dorpscul tuur, waann de folklore langza merhand verdwijnt. Een avondvul lend programma van 20.00 uur tot 24 00 had er ook ingezeten, omdat de heer de Wolde nog tal van ei gen en andermans publicaties over onbesproken heeft moeten laten. De gemeente Staphorst kent vol gens de folders 1060 boerderijen, LEUSDEN - De Leusdense car navalsvereniging De Gouden Klomp wil een oude traditie weer in ere herstellen. Nadat er enkele jaren geen optocht in Leusden werd gehouden, probeert de ver eniging dit jaar op carnavals-za terdag toch weer op feestelijke wijze naar het stadhuis te rijden om daar de stadsleutels van de burgemeester in ontvangst te ne men. Het is altijd moeilijk geweest om, zeker gezien de concurrentie van Achterveld en Hoogland, in Leus den een goede carnavalsoptocht van de grond te krijgen Toch slaagde de Gouden Klomp er jaar lijks in om het carnaval met een originele optocht op zaterdag te beginnen. Diverse veremgingen hebben er zelfs baat bij gehad, want zo'n optocht biedt een goede gelegenheid om een „heet hang ijzer" nog eens op ludieke wijze aan de grote klok te hangen. Door omstandigheden moest de Gouden Klomp de laatste jaren echter van deze optocht afzien. Dit jaar echter probeert men de op tocht onder het motto „Kleurig, fleurig en vrolijkheid" meuw leven m te blazen „Al moeten we alleen met onze Prinsenwagen door het dorp njden", zei voorzitter Rob Over al eerder, „Leusden moet dit jaar weer weten dat het carnaval begint." Er is inmiddels een groot aantal brieven aan scholen, vereni gingen e.d. uitgegaan, en de eerste toezeggingen om mee te doen zijn al binnen De optocht wordt op zaterdag 3 februari gehouden. De start is om twaalf uur op het parkeerterrein aan de Larixlaan, tegenover tennis- hal „De Inslag." Vandaar gaat het naar het gemeentehuis, waar men rond twee uur hoopt te arriveren. Hier zal de stadssleutel overhan digd worden aan Pnns Namsap de Tweede Verder wordt hier de Li- sudinese Klomp uitgereikt aan de burger of burgeres van Leusden, die zich het afgelopen jaar het meest verdienstelijk heeft gemaakt voor Leusden. LEUSDEN- Neem vaker een bloemetje mee. Met deze reclamekreet proberen de gezamelijke bloemisterijen al eruge jaren hun verkoop te stimuleren Aan mevrouw A.H. uit Woudenberg is deze kreet sinds maandagmiddag echter niet meer besteed. Zij ging even een bloemetje halen bij de kweken) op de Burgemeester de Beaufortweg en zette ze m een emmer naast zich in haar auto. Toen zij optrok na het groen worden van verkeerslicht op het kruispunt De Bea ufortweg'Heiligerbergerweg viel de emmer om. In een poging de bloemen te redden, vergat zij op de weg te letten en reed frontaal op de auto van mevrouw S. V. uit Nieuwegein, die voor het rode licht op de Heilgerbergerweg nchtmg Amersfoort stond te wachten. Achter haar stond mevrouw B.K. uit Amersfoort. De klap was zo hard dat de auto van V. achteruit geduwd werd tegen het voertuig van K. Zowel de auto's van H. en V. liepen aanzienlijk schade op. Op de foto is te zien wat het resultaat is van een moment onoplettenheid.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 11