„Ik ben een voorstander van gemeentelijke Rijkspolitie" Ik hecht aan kleinschaligheid". Natuurlijk hoop ik de burgemeester regelmatig te Dreken, maar dan vooral over algemene beleidszaken"... ran der Spoel nieuwe groepscommandant m Leusden: Liever een klem leger met goed materieel, dan omgekeerd"... lei«u VERGROTEN? VERKLEINEN? LEUSDER KRANT LEUSDER KRANT interview A door Marianne de Valck tewerk dient maatschappij - rd te zijn en de maatschappij dert snel tenslotte. De door ewenste duidelijke procedu- orte lijnen en efficiency lij- 0 zou je uit zijn voornemens liften concluderen, nu nog veel inkomsten te vertonen met ructuur van het huidige politie- Een verouderde mare- see-kazerne vol hokjes, ka- gangetjes en minimale üeningen. „Een klein beetje jnandant kan hier geen genoe- rnee nemen," luidt zijn mening, zijn werkplek, volmondig, idant H. van der Spoel, zal Is groepscommandant vooral louden met zijn managerta- aarnaast draagt hij zorg voor mtacten met bestuurders, op en provinciaal niveau, over- let korpsleiding in de omge- zijn districts-staf m Zeist en nteel met de vertegenwoor- van het bevoegd gezag, be lde uit burgemeesters en de Jier van Justitie. Met het uitvoe- werk zal hij zich nauwelijks iouden. „Dat is en blijft de an de opperwachtmeesters, de gemeente Leusden is dat -achtmeester de heer B Iedere politiegemeente zijn eigen opperwachtmees- n afbakening van functies, die brbeeld mhoudt dat niet de H. van der Spoel wekelijks act met de burgermeester zal Irhouden over de lopende po laken. maar de opperwacht- |ter. „Natuurlijk hoop ik de lemeester regelmatig te spre- naar dan vooral over alge me- jeleidszaken. Bijvoorbeeld be ende beleidsmaatregelen ver- milieu, of algemene politie- jheningen. Het is een veelvoor- pnd misverstand dat men dat de burgemeester het 1 van de politie is In plaatsen H minder dan 40.000 inwoners l men Rijkspolitne. Boven de Iselijke opperwachtmeester I de groepscommandant, daar in de district commandant, plgens de landelijk comman dant, de direktie politie en uitein delijk het Ministerie van Justitie. Een burgemeester heeft in ons ge val alleen de verantwoording voor de openbare orde binnen zijn ge meente. Uiteraard is het belangrijk dat de Rijkspolitie goede contacten onderhoudt met de gemeentebe stuurders. In het bijzonder met de gemeente waarin het bureau ge vestigd is, waann de staf is onder gebracht. In dit geval Leusden. BELANGRIJK „Ik vind het bijgevolg belangrijk met de plaatselijke bestuurders m goed contact te blijven. In de meeste gevallen betekent dit eewn jaarlijks overleg met de gemeente secretaris en de gemeenteraadsle den, hetgeen in gemeenten zo groot als Leusden, neer komt op een overleg met de raadscommis sie Algemene Bestuurszaken." Een ander misverstand is daar mee aangeroerd. Het politiebureau aan de Amhemseweg biedt onder dak aan twee geledingen. „In dit bureau is behalve de groep politie mensen die werken in de gemeen te Leusden, óók de groepsstaf ge huisvest. Deze staf, bestaande uit zeven man, omvat de groepscom mandant, vervangend groepscom mandant, de recherche afdeling van drie man en de administratie- afdeling. Het zou mogelijk zijn deze staf in een ander gebouw, ergens centraal in het district, onder te brengen. Met het feitelijke politie werk hebben zij weimg te maken. In de praktijk is het gebruikelijk de staf bij de grootste politiegroep binnen een groep te huisvesten. In dit geval in Leusden. Met als ge volg wel eens misverstanden over functies en taken." Misverstanden die met alleen bij het grote publiek, maar ook bij sommige bestuurders bleken te le ven. Adjudant H. van der Spoel hecht eraan ze voor alle duidelijk heid de wereld uit te helpen. LOOPBAAN Voordat de heer Henk van der Spoel als groepscommandant naar Leusden kwam, werkte hij in de- Croepscommandant H. van der Spoel treedt morgen officieel m functie. zelfde functie bij de Rijkspolitie in Schoonhoven. Hij ambieerde Leus den omdat „Leusden wat betreft de bezetting boven de gevarengrens ligt. Hier zijn, op papier, 53,5 for matieplaatsen. We hebben hier overigens recht op 55 plaatsen en een feitelijke bezetting van 47 plaatsen". Daarover later meer. „Dit is een goede bezetting. Ge- zien de omvang van het korps is hier geen inkrimping of een van boven opgelegde reorganisatie te verwachten. Iets, waarvan ik m Schoonhoven niet zo zeker was. Gezien het aantal formatieplaatsen ben ik er m functie op vooruitge gaan." Leusden trok bovendien om privéredenen. „Dit gebied trok ons hele gezin, bestaande uit mijn vrouw en vier kinderen. Het is mooi, ligt centraal in Nederland en in dezelfde functie in een grotere plaats. In 1979 werd hij plaatsver vangend adjudant in Waddinx- veen, om tenslotte in 1982, 37 jaar oud, in Schoonhoven als groeps commandant bij de Rijkspolitie in geïnstalleerd te worden. Na zijn basisopleiding paste hij zich, volgens eigen zeggen, steeds opnieuw aan, aan de eisen die een meuwe functie die hij kreeg toebe deeld, stelde. „Bij de Rijkspolitie voldoende werkruimte te vinden moet zijn 55 mensen. Wanneer dit niet mogelijk blijkt dan zal hier iets moeten gebeuren. Het hele binnen werk zal tegen de grond moeten, om dit gebouw nog enigszins func tioneel te maken. KAZERNE De kazerne van de marachaus- see voldoet ruet meer. De nngen voor de paarden die nog altijd in de muur aanwezig zijn, zijn met meer nodig. De Rijkspolitie te Leusden heeft geen paarden, slechts één hond. De politie haalt de laatste maan den regelmatig het nieuws. Protes ten tegen bezuinigingen en ngo- reuze plannen tot reorganisatie, zelfs tot samenvoegen van Rijks- en Gemeentepolitie tot één politie-ap- paraat. Groepscommandant H. van der Spoel heeft begrip voor de stij gende frustratie bij de politiemen sen over enerzijds de inkrimping van de corpsen en de verzwaring van de werkdruk, anderzijds de inkrimping van de salariëring. „De laatste jaren zijn steeds opnieuw kleine posten behorend bij het sa laris geschrapt. De vergoeding voor ongeregelde uren, de fiets vergoeding, de telefoon. Bij elkaar opgeteld werd het heel wat. Ik heb begnp voor de politiemensen die protesteren. Persoonlijk zal ik nooit aan dergelijke protestakties mee doen. Ik ben daar een principieel tegenstander van. Politie is tenslot te een gezagsberoep. Bij de laatste protesten is het nog goed gegaan, maar er is weinig voor nodig om zo'n aktie anders te doen verlo pen." Wat betreft de mankracht biedt een nieuwe regeling de mogelijk heid mankracht in te ruilen voor materiele middelen. Groep Leus den heeft bijvoorbeeld recht op een bezetting van 55 man en krijgt daarvoor de bijbehorende vergoe ding. In Leusden werken echter slechts 43 man en 3 vrouw, waar door geld over blijft om meuw ma terieel aan te schaffen. „Liever een klein leger voorzien van goed ma terieel, dan omgekeerd", haalt de groepscommandant de spreuk van een collega aan. UITSPRAAK Wat betreft de landelijke reorga nisatieplannen. doet de groeps commandant een opmerkelijke uit spraak. „Ik ben een voorstander van gemeentelijke rijkspolitie." Hij blijkt het nog te menen ook. De groepscommandant van de Rijks politie bedoelt hiermee dat hij zou wensen dat een afdelmg zoals de zijne die een gebied van dne ge meentes beslaat, materieel onder de verantwoording van die ge meentes zou vallen. „We zouden hiermee een direkte lijn naar de plaatselijke bestuurders hebben. Iedere gemeente kan haar eigen prioriteiten stellen overeenkomst met de plaatselijke wensen ten aanzien van de bevolking. De post politie kan worden opgenomen in de gemeentelijke begroting, waar door Burgemeester en Wethou ders een plaatselijk politiebeleid kunnen uitstippelen". Adjudant van der Spoel weet dat zijn idee voorlo pig niet gerealiseerd zal worden. Hoewel naar zijn overtuiging alle burgemeesters maar wat graag iets over de binnen de gemeente ope rerende politie te zeggen zou dan willen hebben, wat betreft be heerszaken. Voorlopig zal groeps commandant H. van der Spoel ge noeg te doen hebben aan het werken aan, m en met de organisa tie zoals hij in Leusden gevonden heeft Hij wekt de indruk daar voorlopig zoet mee te zijn. Op A3- of A4-formaat? Het kan allemaal bij de Een snelle fotokopieerservice 'egen redelijke prijzen Asschatterweg 19 (Bij de Biezenkamp) Kantoor geopend van maandag tot en met vrijdag van 9 uur tot 12 uur, van 14 uur tot 17 uur. WOENSDAG 18 JANUARI 1989 meeste kinderen die zich schuldig maken aan vandalisme en kleine criminaliteit komen uit gezinnen waar ze te weinig aandacht krijgen. Hun negatieve gedrag vormt een compensatie voor datgene wat zij missen en wat een ander als na tuurlijke aandacht ontvangt. Kinde ren die van school naar huis gaan met de zekerheid dat zij thuis me mand aan zullen treffen, komen eerder in de verleiding onderweg rottigheid uit te halen." PROJECT Of hij bijgevolg vindt dat moeder na schooltijd thuis moeten zijn, dan wel dat hij een voorstander is van kinderdagverblijven, daar wenst hij zich niet over uit te laten. En of hij m Leusden iets met deze kennis rond vandalisme en jeugdcrimina liteit gaat doen, weet hij nog niet: „In iedere gemeente waar ik sinds dien kom vragen ze of ik een der gelijk project als in Waddinxveen ga opstarten. Maar het is natuurlijk allereerst de vraag of een dergelijk project nodig is in de betreffende gemeente." De motivatie voor een bepaald beroep, zegt veel over de mens die daar achter steekt. Waarom wilde het jongetje Henk van der Spoel bij de rijkspolitie en is zijn motivatie sindsdien verandert. „Mijn bewee gredenen waren nogal idalistisch. Ze kwamen voort uit een rechtvaar digheidsgevoel gebaseerd op mijn mensvisie. Wat verkeerd gaat, daar moet wat aan gedaan worden. De maatschappij raakt enorm beïn vloed door wat verkeerd edaan wordt. Kijk maar naar de wetge ving die vooral ontstaat ter voorko ming en om recht te zetten van wat verkeerd ging." Een visie die pas send aansluit bij zijn geloofsover tuiging: „Ik ben Nederlands Her vormd, nogal aan de rechtse kant. Vanuit deze positie houd ik mij ook bezig met bestuurlijke zaken bin nen de kerk." Opgegroeid in Al- blasserdam heeft hij zich nooit aan getrokken gevoeld tot de ge meentepolitie. „Ik ben opgeroeid in een kleine plaats. Ik hecht aan de kleinschaligheid. Bovendien bij de rijkspolitie doen de politiemensen alles. Het is met zoals bij de ge meentepolitie waar de taken scherp afgebakend zijn en je je alleen bezig houdt met bijvoor beeld het verkeer. Hier kan het voorkomen dat we iets signaleren als politieagent, waarvoor de re cherche dient te worden ingescha keld. Het komt voor dat mensen zich daarvoor pijlsnel op het bu reau moeten omkleden m hun bur gerkleding om als lid van het re chercheteam in burger het recher che-werk te doen." De overbodig lijkende verkleedpartij blijkt in ze kere zin tot de aantrekkelijkheden van het werken in kleine gemeen tes te horen. WENSEN De kersverse groepscomman dant heeft nog geen tijd gehad zich volledig in de problematiek van zijn nieuwe gemeentes in te werken. Zijn eerste indruk is dat Leusden het gemiddelde beeld aan politiezaken biedt met een teveel aan inbraken. „Daar gaan we bin nenkort wat aan doen" belooft hij, (SDEN - Morgen, donderdag 19 januari wordt in Leusden it H. van der Spoel (43 jaar) geïnstalleerd tot nieuwe «commandant van de Rijkspolitie in het district Leusden. et zijn functie als hoofd van de politie in Leusden, Wou- >rg en Renswoude in de eerste plaats als een bestuurlijke Als manager van het bedrijf Rijkspolitie wil hij de bu- in zijn district organiseren en begeleiden, hetgeen een anisatie van verschillende afdelingen zal betekenen, met >el een meer praktische bedrijfsvoering te bewerkstelli- Daarbij zal het accent van zijn functie meer op bedrijfs- ng komen te liggen, dan tot nu toe het geval was. „Ik wil op manier leiding geven. Die zal anders zijn dan men tot nu >wend was." Om daar haastig aan toe te voegen. „Niets ten Ie van de vorige baas, maar nieuwe meesters hebben nu laai een nieuwe visie." binnen het bereik van allerlei voor zieningen waar wij gebruik van willen maken." Waarmee onder an dere de Treek werd genoemd, want de heer van der Spoel blijkt een enthousiast tnathlon-sporter. Leusden is zijn eerste post buiten het gebied waarin hij is opge groeid. Zijn vonge posten bevon den zich m en om de Hoekse Waard en Alblasserdam, waar op groeide. Als broekje van zeventien jaar volgde hij zijn opleiding tot wachtmeester bij de Rijkspolitie m Arnhem. „Ik behoorde bij de eer ste groep zeventienjarigen. Van daar dat ik ook sindsdien nogal jong m de diverse functies terecht gekomen ben," verklaart hij be scheiden nuchter WACHTMEESTER Na deze basisopleiding, die tien maanden duurde, werd hij als wachtmeester aangesteld in Spij- kenisse. In 1967,22 jaar oud vertrok hij naar Middelharnis. Zes jaar later werd hij post-commandant in Streefkerk, drie jaar later m Stnjen, krijg je altijd pas je aanvullende studie, zodra je de functie verwor ven hebt," licht hij toe. De organiserende managertaak bleek hem naarmate zijn loopbaan zich ontwikkelde steeds beter te liggen. Speciale interesse ontwik kelde hij echter ook m de jeugdcri minaliteit. In Waddinxveen, waan we te ma ken hadden met veel vandalisme, nam ik het initiatief tot een project, gericht op jongeren. Dat veroor zaakte nogal wat commotie. De geïllustreerde pers, radio en televi sie kwamen daar op af. Sindsdien bleef ik geïnteresseerd m jonge- rengedrag. Ik heb mij daar een beetje m gespecialiseerd. Waar ik maar uitgenodigd wordt spreek ik regelmatig over dit onderwerp, waar ik mijn eigen visie over ont wikkelt heb." Onlangs nog een uur lang voor de E.O.-radio. In grote lijnen komt zijn visie er op neer dat vandalisme en jeugd criminaliteit negatief vragen om aandacht is. Volgens de adjudant blijkt dit uit onderzoek, dat hij deed en waarvoor hij emge tijd werd vrijgesteld van andere taken. „De zonder in details te treden. Waar hij inmiddels wel mee ge confronteerd is, is de behuizing van zijn manschappen. Zijn merimg daarover laat aan de duidelijkheid niets te wensen over. De oude ma rechausseekazerne klopt volgens hem van geen kant. „Je zou een bewegwijzering aan moeten leg gen om hier de weg te vinden. Het is een doolhof, waarin de meest elementaire voorzieningen ontbre ken. Ik moet de gasten die ik ont vang door de keuken loodsen. We hebben slechts twee cellen, terwijl wij er minimaal vier nodig hebben. Ruimte om de arrestanten te luch ten, een officiële voorwaarde, is er niet, net zo min als bewaking door middel van monitoren. De 55 man personeel is aangewezen op de keuken als kantineruimte. Om te vergaderen zijn we aangewezen op de expositieruimte onder het ge meentehuis." Zo te horen zou van hem het hele gebouw tegen de grond mogen, maar hij stelt zich voorzichtig op; „Ik heb nog alle vertrouwen in de nieuwbouw waar over in de uitbreidingsplannen groepsbureau betekenen, waarin

Leusder Krant | 1989 | | pagina 13