rkrant ibliotheek presenteert ieuw- en verbouwplannen richting Bejaardenzorg wil Vereniging niet erkennen KPO-Achterveld huldigt mevrouw Van de Burgwal ;vandaag m tie leusder krant» BDU Schuur wordt afgebroken en ingang wordt verplaatst Congres onafhankelijke partijen in Leusden sSnelheids- 3controle SERVA V0LV0 KEISTAD B.V. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Na de bevalling SB HOOFDREDAKTEUR Jurvan Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV WOENSDAG 18 JANUARI 1989 - 20e JAARGANG NO. 72 CUSDEN - De schuur van de bibliotheekNieuw Langenbeek', aarin de jeugdafdeling zit, zal worden afgebroken. In de laats daarvan komt een uitbreiding met twee bouwlagen. De oerderij blijft intact, maar zal opnieuw worden ingericht. Dat llijkt uit de nieuwbouwplannen, die deze week gepresenteerd sullen worden door de bibliotheekstichting en het architekten- ureau De Keijser en Wassink, dat verantwoordelijk is voor het jmtwerp van de nieuwbouw. De uitbreiding en de verbouwing an de bibliotheek zullen ongeveer 1,5 miljoen gulden kosten, laarbij komt een bedrag van ongeveer 400.000,-- voor extra osten, zoals de inrichting van het gebouw. Ook is daarin de uur meegerekend voor de tijdelijke ruimte, waarvan de bi- liotheek gebruik moet maken tijdens de bouw. „Dat zijn ech- voorlopige bedragen," zegt voorzitter R.W. Groenman. Over die tijdelijke verhuizing is nog niets bekend. Nu zijn we Bitgegaan van een huur van 100.000,-- op jaarbasis, maar dat du ook minder kunnen worden. Dat is afhankelijk van de oplossing die gevonden wordt voor het huisvestingsprobleem." De uitbreiding is nodig, omdat er volgens gemeentelijke cijfers een groei van de Leusdense bevolking in de komende jaren is te ver wachten. „We hebben de afgelo pen jaren de kollektie aan de hand van deze groei steeds uitgebreid. Nu al staan de boeken zo m de schappen, dat ze voor het publiek soms moeilijk te pakken zijn," zegt Groenman. .Nieuw Langenbeek' is bedoeld voor de mwoners van Leusden Centrum. Rond de eeu- wisseling zal dit aantal 23.000 zijn. De huidige ruimte is ongeschikt om er doelmatig bibliotheekwerk in te doen. Bij de plannen is er rekening meegehouden, dat het gebouw in een later stadium aangepast kan worden aan gewijzigde omstandia- het gemeentehuis, postkantoor, ca- fé's en winkels. Het zwaartepunt wordt gevormd door het Erf. Het ligt voor de hand de toegang van de bibliotheek te verleggen naar dit plein." TRAP Het betekent wel dat er een op lossing gezocht moest worden voor de trap naar de woningen boven de Hamershof en voor de hellingbaan in de Librije. De trap is zo breed dat deze het zicht en de voetgangers- stroom van het Erf naar de Komenij belemmert. De hellingbaan komt te dicht bij de entree van de biblio- uit twee lagen, waardoor het nodig is om buiten de centrale uitleenba lie twee kleine balies in te richten. Andere ruimtes die m de ver bouwde bibliotheek zullen komen zijn de lees- en studiezaal, werk ruimte voor het personeel, berg ruimte voor opslag kranten en tijd schriften en voor boeken die gere pareerd moeten worden en een ontvangstruimte vor grote groepen mensen als er extra activititeiten worden georganiseerd, zoals lezin gen, vergaderingen, tentoonstellin gen en muziekavonden De nieuwbouw zal in een geel/ oranje baksteen worden uitge- Een tekening van de nieuwe voorgevel van de bibliotheek. De ingang komt aan het Erf. Daarom zal de hellingbaan verplaatst worden en de trap (zie tekening) naar de woningen boven de Hamershof wordt smaller. gezien. De ingang zal naar de andere kant verplaatst worden. heden. In het programma van eisen staat ook dat het toegankelijk moet zijn voor minder-vaJiden. Een belangrijke verandering ten opzichte van de huidige situatie is dat de toegang van de bibliotheek aan het Erf komt te liggen. De ar- chitekt P. Wassink argumenteert dit als volgt: „Toen de boerderij werd omgebouwd tot bibliotheek, was de oorspronkelijke land schapsstructuur nog duidelijk aaanwezig, met de Hamersveldse- weg als ontsluiting. Op dit moment is een nieuwe stedebouwkundige situatie ontstaan. Achter de oude boerderij ontwikkelde zich het meuwe centrum van Leusden, met theek te liggen. In overleg met de Stedebouwkundige afdeling van de gemeente zal de trap daarom worden versmald en de helling baan worden verplaatst. De gevel van de bibliotheek valt dan samen met de zijkant van de trap. In het gebouw zelf zal de uitleen balie zo geplaatst worden, dat het personeel toezicht heeft op de in gang. De .verkeersstroom' zal ge scheiden worden in gebruikers van de volwassenafdeling en die van de jeugd. Iedereen zal langs de uitleenbalie komen, die door 6 mensen bemand moet kunnen wor den. Er komt een derde ruimte bij. De uitbreiding zal immers bestaan voerd, de kap wordt afgedekt met creme/witte staalplaten, de kozij nen en de pui-vullingen worden helder wit. Het oude gedeelte blijft zoveel mogelijk in de oude staat. Wel zal er een andere rietbedek king komen, omdat de huidige te veel tocht. Als de gemeenteraad in mei/juni akkoord gaat met de plan nen, kan naar verwachting op zijn vroegst m oktober van dit jaar met de bouw worden begonnen. Een jaar later zal de verbouwde biblio theek in gebruik kunnen worden genomen. Boerenkielenbal luidt Achtervelds carnaval m Pag. 5 Vrienden van St. Joseph maken enthousiaste start Pag. 5 Veel klachten over groenvoorziening in woonwijk Pag. 6 Gemeentehuis wordt opnieuw ingericht Pag. 6 Woningvraag vooral bij mensen met laag inkomen Pag. 6 De Valleischool moet naar de buren Pag. 7 Elize de Broekert overtuigt met Satie Pag. 9 Plezier in het schilderen blijkt uit werk van Loysden Pag. 9 Rubriek: In de nevelen rond Leusden Pag. 10 Jaarvergadering KLG-Leusden: „Kans op 'warme' sanering voor boeren zonder opvolger" Pag. 11 Optocht De Gouden Klomp weer terug Pag. 11 Van der Spoel nieuwe groepscommandant Rijkspolitie Leusden: „Ik ben een voorstander van gemeentelijke Rijkspolitie" Pag. 13 Antilopen terug aan de leiding Pag. 15 LHV vast op koers naar kampioenschap Pag. 16 Henk Baars wint veldrit van Amersfoort Pag. 16 Voetbal voorbeschouwing Pag. 17 Een uurtje bij het Bowlinguurtje: Een reportage Pag. 18 Volop belangstelling voor cursussen Latent Talent Pag. 19 Servicepagina Pag. 20 LEUSDEN - Leusden '85 zal dit jaar het landelijke congres orga niseren van de Vereniging Plaat selijke Politieke Groeperingen (VPPG). Bij deze vereniging zijn de onafhankelijke partijen in Ne derland aangesloten. Onafhan kelijk wil zeggen dat de partijen geen bindingen hebben met de landelijke politieke organisaties. Het congres is op 27 mei. Het the ma is „De media en de plaatselij ke politiek". Het congres is in het kader van de komende gemeen telijke verkiezingen. jEUSDEN - De Stichting Bejaarden Zorg Leusden (SBL) wil de >as opgerichte belangenvereniging van de bewoners van de serviceflats in Groenhouten niet als gesprekspartner erken- ten. Dat zegt de voorlopige voorzitter van de vereniging de leer K. Brouwer. De flats zijn enige jaren geleden gebouwd /oor ouderen, die wel zelfstandig kunnen wonen, maar behoef- hebben aan een bepaalde mate van dienstverlening. De flats rijn gebouwd door een beleggingsmaatschappij, die een deel srvan heeft verkocht aan de bewoners en een deel verhuurd. De uitvoering van de service- woners en de SBL," vindt Brouwer, „en daar kan in dit geval geen spra ke van zijn. Dat kan bijvoorbeeld alleen bij de verhouding tussen huurder en verhuurder. De SBL is uitvoerder van het servicecontract en geen verhuurder. Wat de stich ting wil is een vertegenwoordiging |®vereenkomst, die bij de koop res- ^Rectievelijk de huur inbegrepen is, |Mcomt voor de verantwoordelij k- leid van de SBL. In het verleden varen daar conflicten over met de bewoners, die vonden dat zij niet latgene kregen, dat zij overeenge komen waren. De vereniging, die tfgelopen maandag is opgericht, leeft zichzelf tot doel gesteld met le SBL over de uitvoering van het servicepakket te overleggen, Lat overleg komt volgens Brouwer luet van de grond, omdat de SBL alleen wenst te praten met een ioor 'haar samengesteld bewo- herscomité. Dat comité zou zich hioeten .nchten naar het huishou- lelijk'reglement, dat door de SBL is Jppgesteld. „Maar dan zou er een gezagsverhouding zijn tusen de be- van alle bewoners, maar dat zou betekenen dat als één bewoner ergens tegen is een voorstel niet door kan gaan. Onze vereniging vertegenwoordigt 80 procent van de bewoners. Wij vinden dat vol doende voor een onafhankelijk overleg met de Stichting,, De heer Kruithof, voorzitter van de SBL geeft als commentaar dat hij de vereniging niet als gespreks partner kan accepteren, omdat dit consequenties zou kunnen hebben voor de individule rechten van de mensen die geen lid zijn van de vereniging. „Wij hebben met alle bewoners een servicecontract af gesloten, dat wij moeten nakomen. Als wij met de bewonersvereni ging afspraken maken over be paalde zaken, zouden de rechten die in die overeenkomst vastge legd zijn, geschaad kunnen wor den." Hij geeft als voorbeeld een afspraak waarbij de zorg vermin derd zou worden, omdat het me rendeel van de bewoners daar geen behoefte meer aan zou heb ben. Dat zou in strijd kunnen zijn met het contract. „Wij hebben in het hushoudelijk reglement vastgelegd dat er een bewonerscommissie moet komen met voor elke 30 bewoners een vertegenwoordiger. In die com missie zou het overleg over de dienstverlening kunnen plaatsvin den. De vereniging stelde voor om 3 kandidaten aan te wijzen namens de huurders en 3 namens de eige naars van de flats. Dat zou echter geen evenredige vertegenwoordi ging zijn. Er zijn immers 90 huur ders en 60 eigenaars," geeft Kruit hof als tweede bezwaar tegen de erkenning van de vereniging als gesprekspartner. LEUSDEN - Bij een snelheidscon trole op de Hamersveldseweg, die woensdagmiddag rond 17.00 uur werd'gehouden, zijn dne overtre dingen geconstateerd. De betref fende automobilisten reden res pectievelijk 66, 67 en 70 kilometer per uur, terwijl ter plekke 50 kilo meter per uur toegestaan is. Tegen 1de overtreders is proces-verbaal opgemaakt. Een overzicht van de serviceflats in Groenhouten. De bewoners hebben een belangenvereniging opgericht. De Stichting Bejaardenzorg Leusden wil deze vereniging niet als gesprekspartner erkennen. LEUSDEN - De kruisvereniging Leusden/Achterveld organiseert in samenwerking met de Maatschap pelijke Dienstverlening Eemland een gespreksgroep voor vrouwen die het afgelopen jaar bevallen zijn. De gespreksgroep is op 6 maan dagmiddagen en begint op 13 fe bruari en niet zoals eerder gepland op 23 januari. Er is eerst een ken- ningsmakingsgesprek. De groep wordt gegeven m het Hamershuis. Deelname kost 5,00. Aanmeldin gen bij Agaat van Dijk, telefoon 633924 en Heieen van de Heide telefoon 948875. Opgeven voor januan. ACHTERVELD - Maandagavond hield de Plaatselijke afde ling van de Katholieke Plattelandsvrouwen Organisatie in Achterveld de jaarvergadering. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitster met een hartelijk welkomstwoord. „We zijn heel blij dat er weer zo een grote opkomst is." Hierna werd door haar een gedicht voorgelezen. Uit het jaarverslag van de secre taresse bleek dat er weer een heel actief jaar achter de rug was. En kele bijeenkomsten waar diverse thema's waren behandeld bleken heel succesvol te zijn geweest. Het financieel verslag van de penningmeesteresse gaf een klein batig saldo te zien. De kascontrole commissie bevond de boeken van de penningmeesteresse geheel in orde. Ais lid van de nieuwe kas- commissie werden benoemd mevr. van Middelaar en mevr. Lia van Houten. Hierna volgde de bestuursver kiezing. Aftredend was Riek Peter sen, die zich weer herkiesbaar stel de Daar geen tegenkandidaten waren ingebracht werd zij met al gemene stemmen herkozen. Zij blijft de functie van secretaresse vervullen. Vervolgens werd door de voor zitster mevr. Van de Burgwal toe gesproken. Deze bleek 50 jaar lid van de vereniging te zijn. Een niet zoveel voorkomend feit. „U bent een heel trouw lid en ontbreekt zelden op de vergaderingen." Na mens het Hoofdbestuur werd haar door Frouk Soesbergen die tevens lid van het Kringbestuur is de daar op betrekkina hebbende oorkon de uitgereikt. Namens de vereni ging werd haar een mooi bloem stuk in een gegraveerd glas uitge reikt. Na de rondvraag werd een pau ze gehouden. Hierna werd door Corrie v.d. Berg een door haar ge maakte diaserie vertoond over In donesië. Deze werd door haar ge maakt tijdens haar bezoek aan haar zuster die als zuster in de Missie in Indonesië verblijft. Tijdens deze diavertoning werd door haar een duidelijke uitleg gegeven over het werk in de Missie en het leven aldaar. Dit werd door de leden met grote belangstelling gevolgd. Hierna werd de vergadering door de voorzitster gesloten. Veel dank werd gebracht aan Corrie v.d. Berg voor hetgeen zij deze avond heeft laten zien. Ook de aan wezige leden werd dank gebracht voor hun medewerking deze avond waardoor het een hele nuttige ver gadering was geweest. (advertenties) AMERSFOORT DEALER Amsleidamseaeg 7 iel 033-630154 MITSUBISHI 0EALER Hogeweg 45 - Amersfoort Telefoon 033-724624

Leusder Krant | 1989 | | pagina 1