Woningvraag vooral bij mensen met laag inkomen Commissie OW/RO wil snelle inventarisatie wordt schoongemaakt Veel klachten over groen voorziening in woonwijk Gemeentehuis wordt opnieuw ingericht Buitenzijde gemeentehuis 'Vrouw en belasting' Duwgroep krijgt steun bij vraag naar voorzieningen College komt met analyse wachtlijst woningzoekenden Nieuw bomenstructuurplan voor Leusden-Zuid WOENSDAG 18 JANUARI 1989 raadscommissies (van de redactie) LEUSDEN - In Leusden is vooral behoefte aan woningen met een lage huur. Deze conclusie kan getrokken worden uit de .analyse wachtlijst woningzoekenden', die het college aan de commissie Welzijn en Huisvesting heeft aangeboden. Uit de notitie blijkt dat er in Leusden op 1 oktober 1988 1122 woning zoekenden ingeschreven stonden. De grootste groep bestaat uit zogenaamde starters (690), mensen die nog geen eigen woon ruimte hebben, maar daarvoor wel in aanmerking willen ko men. Daarvan heeft 36,5 procent een bruto-inkomen dat lager is dan 18.000,-- per jaar en 37,5 procent minder dan 32.500,--. In de praktijk betekent dit, dat niet alle woningen die door de gemeente aangeboden worden, ook geaccepteerd worden. De huursubsisdieregeling gaat ervan uit dat ongeveer 17 procent van het bruto-inkomen aan huur kan worden besteed. Ook de groep doorstromers (432) - mensen die al een eigen woonruimte hebben, maar binnen Leusden willen verhuizen - kan niet veel huur betalen. Voor 70 procent van de deze categorie moet een huur van 500,-- als maximum wor den beschouwd De cijfer van het aantal woningzoekenden is overi gens het resultaat van een moment opname. Aan het begin van het vo rige jaar stonden 1042 mensen in geschreven. Daar kwamen in de eerste negen maanden 623 inschrij vingen bij. Dat is bijna 58 inschrij vingen per maand. In dezelfde pe riode werden 540 mensen uitge schreven. Daarvan kregen 307 mensen een huurhuis toegewezen. De overige inschrijvingen werden om diversen redenen van de lijst geschrapt. De meeste mensen die zich laten inschrijven willen zo spoedig mo gelijk woonruimte (988), dat wil zeggen voor het emde van dit jaar. Toch zijn er nog 134 inschrijvers die kunnen wachten tot na 1990. Vooral de groep starters (690) is urgent. Dat komt door het grote aantal en omdat deze groep nog niet over eigen woonruimte be schikt. In deze categorie zijn maar 71 mensen, die kunnnen wachten tot na 1990. JONG De groep starters bestaat vooral uit jonge mensen. Ruim 80 procent is jonger dan 30 jaar. Daarvan is 71 procent tussen 21 en 29 jaar en bijna 13 procent is jonger dan 20 jaar. Het rapport zegt over deze groep: „Voor wat betreft de star tende jongeren lijkt het waarschij- lijk, dat zij met de huidige jeugd werkloosheid, steeds mmder kans zien om de wens tot zelfstandig wonen te realiseren, hoewel de be hoefte in pnncipe aanwezig blijft. Verderop in de analyse staat; het betekent wel dat de woonlasten laag moeten worden gehouden. Dit geldt nu sterker dan een aantal ja ren geleden. Ten eerste is het be steedbare mkomen van jongeren gedaald. Even belangrijk is het echter dat het perspectief op een groei van het inkomen bij jongeren ontbreekt." Toch wenst een deel van de groep jongeren in aanmerking te komen voor grotere woonruimte. „Het zijn met name deze bewoners (jonge starters), die zich in laten schrijven om naar grotere woon ruimte door te stromen. Zij willen vrijwel altijd in aanmerking komen voor een eengezinswoning." Het rapport constateert verder dat de groep doorstromers vooral vragen naar 3 en 4 kamerwoningen. Dat is ook logisch omdat het bij deze groep vooral gaat om huishoudens van 2 personen of meer (89,5 pro cent). Bij de starters is die verde ling precies andersom. Ruim 90 procent bestaat uit huishoudens van 2 personen of minder. HUURWONING Van de starters wenst bijna 70 procent uitsluitend in aanmerking te komen voor een huurwoning Bijna 25 procent maakt het niet uit of zij een koop- of huurwoning krij gen. Gezien de inkomenspositie van deze groep lijkt dat geen vreemde zaak. Doorstromers zijn doorgaans koopkrachtiger. Ruim 40 procent van deze groep geeft daarom aan belangstelling te heb ben voor een koopwomng, terwijk 55 procent zegt uitsluitend een huurwoning te willen hebben. Een bijzondere groep m de rij womngzoekenden vormen de ou deren. De behoefte aan woningen m deze groep maakt m feite onder deel uit van de doorstroming. Het gaat daarbij om de vraag naar een speciaal woningtype, dat wil zeg gen klein en bij voorkeur op de begane grond of met lift. Daarbij geldt ook de overweging dat oude ren sterker aan de gemeente ge bonden zijn dan jongeren of gezin nen die vaak ook elders willen wo nen. Het grootste deel van de groep ouderen is m de leeftijd van 65 tot 69 jjar (40,3 procent). Verder is 28,4 procent in de leeftijd van 70 tot 74 jaar. 19,4 procent heeft een leeftijd tussen 75 en 79 jaar en 11,9 procent is 80 jaar en ouder. Ook bij deze groep moet rekening gehou den worden met lage woonlasten. Ruim 60 procent heeft een inkomen lager dan 32.500,—. Het aantal urgente gevallen m Leusden bedraagt 20 tot 25 geval len per maand. Het gaat daarbij veelal om acute probleemgevallen. Deze worden voorgelegd aan de commissie Woningverdeling, die over de mate van urgentie beslist en aan de hand daarvan de be schikbare woonruimte toewijst (van de redactie) LEUSDEN - De buitenzijde van het gemeentehuis krijgt binnen kort een grote schoonmaakbeurt. Dat is nodig, omdat de meta len gevel-elementen door luchtvervuiling zijn aangetast. De commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening gaat met het voorstel van het college akkoord om daarvoor een bedrag van 12.700,-- beschikbaar te stellen. Wel vonden de commissieleden dat er op moet worden toegezien, dat bij de reiniging van de gevel, verspilling van schadelijke stoffen wordt tegengegaan. De gevel-elementen zijn smds de ingebruikname van het gemeente huis nooit gereinigd. Er heeft zich daardoor veel vuil op afgezet. Dat geeft het gebouw een minder fraaie aanblik Een ernstiger ge volg is echter dat het aanwezige vuil de platen aantast Hier en daar zijn de sporen van dit proces al reeds zichtbaar. Het is daarom dringend noodzakelijk dat op korte termijn maatregelen worden geno men. Daarom zullen de metalen platen worden schoongespoten en zal er een beschermende coating wor den aangebracht. De materialen die hiervoor worden gebruikt, kun nen schadelijk zijn voor het milieu. In het bedrag dat voor de reiniging gevraagd wordt, is dan ook een procent gerekend voor het toe zicht. De nieuwe coatinglaag zal ongeveer drie jaar goed blijven en jkan in die periode met gewoon water worden schoongehouden. Burgerlijke Stand Uit het bevolkingsregister van de gemeente Leusden blijkt dat in de penode van 15 december '88 tot en met 7 januari '89 zijn Geboren: 17 dec. 88 Sanne, d.v H.F.A. Anema en C.G. Tadema; 18 dec. 88: Barend, z.v. T. Tijsseling en J.W. Lagerweij; 19 dec. 88: Sha- rona Danièlle, d.v. P. Bos en T. ter Haar; 21 dec 88: Ramon, z.v B van de Bunt en H Jager; 31 dec. 88: Rick Aart Hendrick, z.v. E.D. Jan sen en A.B.J. Schenk; 7 jan. 89: Jo hanna Marretje, d.v. R. Wanner en W den Hartog. Gehuwd: 20 dec. 88: H. Vonk en B T. de Haas; 28 dec. 88: A. Lamers en F.C. Nieuwenhuis; 28 dec. 88: B.A.M. Santegoets en Y P. Krijgs man; 28 dec. 88: V. Baunbag en C.M. Gierveld. Overleden: 15 dec. 88: G.M. Wijngaards, oud 68 jaar; 20 dec. 88: G. Masten broek, oud 78 jaar; 23 dec. 88: L.J. den Hollander, oud 79 jaar; 30 dec. 88: A. Pothoven, oud 80 jaar; 3 jan. 89: T A Groenendijk, geh. gew. met J. Blok, oud 86 jaar; 4 jan. 89: J. van Garderen, oud 79 jaar. Een van de gevels van het gemeentehuis. De metalen gevel-platen i binnenkort worden schoongemaakt. In maart 1988 vormde een bomenrij tussen Bendectijnenhove en Prelaten- hove in Leusden-Centrum aanleiding voor een controverse tussen ge meentebestuur en wijkbewoners. Met het bomenstructuurplan, zoals dat nu voor Leusden-Zuid gestalte heeft gekregen, moeten dergelijke aanva ringen m de toekomst voorkomen worden. (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Steeds meer bewoners van Leusden-Zuid klagen bij de gemeente over de boombeplanting in hun wijk. De bomen worden in de loop der jaren steeds groter en nemen steeds meer daglicht in huizen en tuinen weg. Dit komt omdat veel bomen erg dicht bij zijgevels en tuingrenzen staan. Op het gemeente huis bestaat begrip voor de groeiende stroom klachten. Ambte naren hebben voor de wijk een boomstructuurplan vastgesteld waarin wordt aangegeven welke bomen voor verwijdering in aanmerking komen. Uitgangspunt is echter wel dat voor elke boom die gekapt wordt er ergens anders in de wijk een nieuwe boom wordt geplant. In het zogenaamde boomstruc tuurplan wordt een aantal zaken aangegeven. Zo kan een ieder op een bijbehorende kaart zien welke bomen er naar de mening van de gemeente beslist moeten blijven staan. Het gaat dan om bo men die gezichtsbepalend zijn voor de wijk of geen of nauwelijks overlast veroorzaken. Op de kaart staat ook aangegeven welke bomen er wellicht voor kappen in aanmerking komen. Het gaat dan om bomen die dicht bij womngen staan en zonlicht wegnemen Verder weten betref fende ambtenaren nu al welke plekken er in aanmerking komen voor het planten van meuwe bo men. Voorlopig neemt de gemeente zelf geen enkel initiatief. Alleen als bewoners van de wijk daar zelf om komen vragen zal bekeken worden of een boom al dein niet voor verwijdering in aanmerking komt. Zoals bekend is het niet toege staan een boom die op eigen ter rein staat, zonder toestemming te kappen. Ook de bomen in particu liere tuinen zijn voor het aanzien van Leusden-zuid era belanarijk. zo schrijft het college in een noti tie. Het is dan ook P'e* "erwonder- lijk dat de gemeente het aanplan ten van bomen op particulier ter rein wil bevorderen. Men wil zelfs zover gaan dat aan particulieren een boom wordt aangeboden als er in de nabijheid een boom we gens overlast gekapt moet wor den. INSPRAAK Ook als iemand zegt last te heb ben van een boom in zijn of haar direkte omgeving zal de ge meente niet direkt overgaan tot het kappen van de betreffende boom. Er zal aan omwonenden naar hun mening gevraagd wor den. Om problemen te voorko men zoals die rond bomen aan de Benedictijnenhove hebben ge speeld, is m de notitie nu al aange geven wie men als belangheb bende beschouwd. Als men van uit de woning uitkijkt op een boom die binnen een afstand van 50 meter van de woning staat, zal men om de mening gevraagd wor den als er sprake is van kappen van de boom. De ingang van de gemeentewerf. Dit is een tijdelijke huisvesting. Nieuwbouw zal nog twee tot drie jaar op zich laten wachten. Tot die tijd zullen er kantoorunits op het terrein worden geplaatst. (van de redactie) LEUSDEN - Als de raad ermee akkoord gaat, zal het gemeente huis opnieuw worden ingericht en zal de gemeentewerf een tijdelijke uitbreiding krijgen. In de commissie Financieel Be heer en Beleid waren er maandagavond in ieder geval geen fundamentele bezwaren tegen het voorstel van het college dat bijna 250.000,-- gaat kosten. De herinrichting en uitbreiding zijn nodig, omdat het ambtelijk apparaat op 1 november van het vorige jaar ingrijpend is gereorganiseerd. Als gevolg daarvan hebben een aantal afdelingen een andere plek in het gemeente huis gekregen. Ook zullen een aantal zaken uit praktische overwegingen veranderd worden. Zo zal de receptie geplaatst wor den tegenover de ingang, omdat veel bezoekers de receptioniste missen. Dat heeft tot gevolg dat veel mensen met een onbekende bestemming door het gebouw „dwalen" en elders door een amb tenaar worden verwezen naar een gewenste afdeling. De boudoir van de trouwzaal wordt nauwelijks ge bruikt en kan volgens het voorstel van het college dienen als nieuwe plek voor de receptie. De qemeentewerf zal worden uitgebreid met enkele zogenai de schakelunits. De motivatie vjf deze uitbreiding is in het voorf als volgt geformuleerd' „Een j de afdelingen van gemeentevj ken (buiten), houdt zich bezig f civiel-technische werkzaamhec^ Die worden verricht door mej werkers die, uitgezonderd de |j zichter, op of vanuit de werf li werk doen. Voor een goede municatie is het nodig dat deze] de werf gehuisvest zijn. Daarvoi echter geen ruimte. Door het tij| lijk plaatsen van units kan in* kantoorbehoefte worden v<| zien." De nieuwe werf zal pas ojfi twee of drie jaar klaar zijn. college stelt daarom voor de ie? aan te schaffen die in drie jaar S len zijn afgeschreven. In het gemeentehuis zelf volgens het voorstel ook twee r we vergaderzalen annex sprejj kamers komen. Naast de huidjj commissiekamer (kamer 3) ruimte 4, zo staat in het voor$ zodanig worden ingericht dat c middel van een schuifwand t^ vergaderkamers worden creeerd. In november vong jaar von een grote verhuizing plaats v verse afdelmgen. Dat wordt genoemd. De volgende fase geschikt maken van de ruimte,; nu voor jeugdgezonheidszji wordt gebruikt, voor de secto:; nanciën. Met de GGD-EemlandË gesprekken gaande om haar all ling elders passende huisvestiipj bieden. Fase III is het uitvoerend de noodzakelijke bouwkuncf voorzieningen. Dat wil onder r zeggen het verplaatsen van aantal scheidingswanden, door wordt de ontvangst vanjjj zoekers in wachtruimtes befy derd en wordt er een rustige w(t sfeer geschapen, aldus het v<£. stel. 'gi fn Door de verhuizing van de se afdelingen werd een wegwijzering noodzakelijk, wordt nog gebruik gemaakt ei plakstroken, maar bij de uitvoeid van fase III zullen er bordjes ie den geplaatst. re LEUSDEN - In het vrouwenont moetingscentrum 't Vooronder in de kelder van het gemeentehuis (Burgemeester Van der Postlaan 2) wordt woensdag 18 januari een the ma-avond gehouden, waarin het onderwerp 'Vrouw en belasting wetgeving' centraal wordt gesteld. Belastingdeskundige mevrouw Hieke Snijders-Borst zal het thema inleiden. De avond, waar alle belangstel lende vrouwen van harte welkom zijn, begint om 20.00 uur (van de redactie) LEUSDEN - De Duwgroep gehandicapten Leusden krijgt meer dan waarop zij gerekend heeft. De commissie Openbare Werken/Ruimtelijke Ordening vond het bedrag van 10.000,-- dat het collge beschikbaar wilde stellen voor een aantal voor zieningen in de Hamershof te weinig. Ep Oostra (D 66) zette tijdens de commissievergadering de toon van de discussie door te steUen dat de gemeente Leusden ten aanzien van de gehandi capten nalatig is geweest, gert de Weerdt (PvdA) viel hem bij. „Dat er nu verbeteringen in de Hamershof worden voorgesteld, is aardig," vond hij, „maar Oostra heeft gelijk als hij zegt dat het te weinig is." Het probleem is echter dat er voor de voorzieningen in het Meerjaren Activiteiten Plan (MAP) een bedrag is uitgetrok ken, dat eigenlijk niet overschreden mag worden. De inhoud van het voorstel dat de commissie behandelde ging niet verder dan het aanpassen van een aantal parkeerplaatsen in het winkelcentrum en het aanbrengen van invalidentrottoirs. Wethouder Joost de Jongh (WD) liet op een kaart zien om welke parkeerplaatsen het gaat. Dat lokte bij Wil van de Kar (CDA) de vraag uit waarom juist die plaatsen waren gekozen en geen andere. „Dat is allemaal bepaald in overleg met de Duwgroep," antwoordde De Jongh. „Zij hebben de plaatsen uitgekozen en wie ben ik dan om daar tegen in te gaan. Volgend jaar is er in het MAP weer een bedrag beschik baar en dan kan de Duwgroep ons vertellen waar wij dat geld aan moeten besteden." Oostra stelde daarop voor om het bedrag dat beschikbaar was gesteld te vergroten, zodat er meer gedaan kon worden. In het voorstel van burgemeester en wethou was een lijstje opgenomen knelpunten die nog aan de moeten komen. Niet alleen wi centra stonden daar op, maar h openbare gebouwen, hoofdr* naar drukbezochte gebiedei objecten en wijken, woonstratf openbaar vervoer. „Wij hebben wel eens meer gen gefinancierd die niet n MAP opgenomen waren," zei stra. Van de Weerdt vulde hen f met de opmerking dat er sne inventarisatie moet komen vó dmgen die nog gedaan mc worden. De andere commiss den waren het met hem eens. zullen snel met zo'n inventar komen," beloofde De Jongh. Nieuwbouw in het Ruige Veld. Uit een analyse naar de woningvraag in Leusden blijkt dat er vooral behoefte is aan goedkope huurwoningen.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 6