Elize de Broekert overtuigt met Satie Plezier in het schilderen blijkt uit werk van Loysden Triangel op herhaling bij de Culturele Raad leusilen krone op herhaling in De Swartesteegh Zeven Leusdenaren met koor 'Dutch Voices' op toernee Colette Wickenhagen Ondanks tegenvallende pianosolo's van Huib Doyer 'V' de eerste set de omvangrijke scha- Dia-avorid Historische Kring 'Barefeet' in De Geut Poppentheater in 't Ros Beyaart Postzegelbeurs WOf WOENSDAG 18 JANUARI 1989 plaatselijk nieuws LEUSDEN - Op de vroege zondagmiddag hebben de sopraan Elise de Broekert en haar begeleider en pianist Huib Doyer roor een uitverkocht huis in 't Claeverenblad gespeeld. Op het programma stonden acht pianosoli en op eén na alle liederen ?an Eric Satie. Ondanks dat de pianosoli nog niet speelrijp mraren, overtuigden de zangeres en de begeleider bij de liede- Huib Doyer aan de vleugel in 't Claeverenblad. Zijn pianospel bleef onder de maat In het weer uitverkochte Claeve renblad werden de bezoekers in de geschikte sfeer gebracht. De ruimte zag er niet al te serieus uit Die was even zwak verlicht, als een wat frivool cafe. Op de half open staande vleugelklep lag een hoed met bloemen om meer dan alleen muziek te suggereren. De man van de sopraan Elise de Broekert be diende de projector met dia's van en over Ene Satie, de bijna twee uur Centraal staande Franse compo nist. En de ene hoofdpersoon, de sopraan Elise de Broekert, kwam niet verder omlaag dan de laagste trede van de trap naar de koffieka mer. De andere hoofdpersoon, de pianist Huib Doyer, zat toen al ach ter de vleugel voor zijn eerste pia nosolo. SATIE Wie was Eric Alfred-Leslie Satie (1866-1925)° Op 17-jarige leeftijd hield hij voorlopig op met zijn muzi kale opleiding en werd gemeente ambtenaar in Arcueil bij Panjs. Omstreeks 1890 trof de iets oudere Debussy (1862-1918) hem als pia nist in cabarets in Montmartre aan. Hoewel zij sindsdien vrienden ble ven, koos Satie spoedig voor iets anders dan het impressionisme, die wat meer bij Debussy passende stijl met telkens wisselende klank beelden. door Anne Bunt Zonder de invloed van zijn ver dere vakstudie tussen 1905 en 1908 bij de met-impressionisten Vincent d'Indy en Albert Roussel te peilen, raakte Satie m de ban van het neo- klassicisme. Hij gaf een eigen uit leg aan deze stijl, die als evenwich tig alternatief werd gezien voor de academische atonale stijl, veel re kenwerk zonder houvastgevende melodieen Voor hem moest die stijl eenvoudig, naïef en zuimg zijn. Elke overdaad wees hij met „se rieuze muziek" af In de door hem beïnvloede School van Arcueil heette die stijl „concrete muziek" De toendertijd bekende tekstschrijver Jean Coc- teau sprak verder van: „Assez de nuages il nous fout une musique de la terre (Genoeg wolken, we missen de muziek van de begane grond)." Onder meer kntiek op De bussy, die immers het bekende or kestwerk „Nuages" (Wolken) com poneerde. De kntiek van Satie op Debussy was echter satinscher Toen deze hem erop wees, dat hij op de vorm moest blijven letten, componeerde Satie „Trois pieces en forme de Poire". Terwijl Debus sy het had over de muzikale vorm, volstond Satie met een grapje over het belang van de buitenmuzikale vorm. Zijn echt met grote levenswerk omvat orkestmuziek, werken voor piano, zang, piano en viool, ballet ten, kameroratoria, pantomime en toneel- en filmmuziek. Satie zal De bussy dan ook ongetwijfeld als pro ductievere componist hebben waargenomen. Maar zijn ideeen stimuleerden wel vele m Frankrijk levende componisten, die naar een antwoord zochten in een tijd, dat dat land de oorlog van 1870 had verloren en de eerste wereldoor log de landkaart van Midden-Euro pa ingrijpend veranderde. Aan de sopraan Elise de Broekert en pia nist Huib Doyer de niet geringe opgave de tamelijk tijdsgebonden Ene Satie opnieuw actueel te ma ken. CONTRASTEN Een van de voorbeelden, die de zangeres en haar begeleider van „concrete muziek" gaven, was „Lu- dions". Elise lichtte toe, dat dat een duikertje, een oude wetenschap pelijke techniek, was om het soort gelijk gewicht van iets te bepalen Hoewel dit buitenmuzikale gege ven volstrekte helderheid sugge reerde, waren Leon-Paul Farge's teksten van de vijf „Ludions" ple zierig quasi-naief en absurd, waar door de vertaling niet meevalt. Zo luidt de tekst van de vijfde „Lu dions", de „Air du Poete" (Lied van de dichter): „Au pays de Papouasie j'ai caresse la Pouasie La grace que je souhaite, c'est de n'étre pas Papouète" (In het land van „Pa pouasie" heb ik de „Pouasie" ge streeld. De gunst, waarnaar ik ver lang, is geen „Papouete" te zijn). Blijkt uit de tekst een tedere ken nismaking m een onbekend land, waar de dichter geen deel van wil uitmaken? Drijft hij daar met het geestig werkende „pas Papouète" zelfs de spot mee om vnj te blijven'' Temeer daar Elise vertelde, dat Ene Satie zich in het dagelijks leven niet bond, mogen lezers een betere uitleg bedenken bij deze boeiend vertolkte „Ludions". Dat voorbeeld contrasteerde sterk met de meer aan Debussy herinnerende twee delen uit de „Trois Melodies de 1886". Elise de Broeken zorgde met Huib Doyer voor een fijne dramatische sfeer in de „Elégie" (klaaglied). En in „Syl- vie" zong zij heel mooi strak, met warme stem en, zoals ovengens altijd, met een duidelijke uitspraak. Temeer daar de zangeres op deze zondagmiddag reeds alle liederen met pianobegeleiding van Satie te voorschijn toverde, is haar niet te verwijten verder wat te weinig contrasten te hebben laten horen Andere contrasten hadden op rekening moeten komen van Huib Doyer. Zonder zijn mogelijkheden als begeleider te ontkennen, bleek hij nog met toe te zijn aan de acht pianosolo's. Zo waren onder meer de stiltes in de langzame „Gymno- pedie" (Grieks dansfeest) veront rustend, vanwege de onzekere vertolking, de „Sonatine Bureau- cratique" verre van klaar voor de uitvoermg en de schitterende wals „Poudre d'or (goudpoeder) zeker aan het emd geen wals meer. Zo wel de echte „concrete" - als de cabaretesque muziek zaten nog niet in zijn vingers. Daarbij kwam een houterige toonvorming, zonder duidelijke speelvreugde. Waarom niet alleen zo goed mogelijk bege leiden? Niettegenstaande deze nog amateuristische soli maakte het weer uitverkochte Claeverenblad vooral na de pauze een pakkend concert mee met ludieke dia's van en over die fascinerende Franse eenling. De gezongen wals „Je te veux", „j'ai compris ta detresse" (Ik wil jou. Ik heb je angst begrepen) werd door de zangeres en de be geleider met zoveel mogelijk flair voorgedragen. En „La Diva de l'empire", „sous le grand chapeau Greenaway" (de diva van de kei zer, onder de grote Greenaway hoed) maakte bij de bezoekers nog meer los. Elise de Broekert zond dat lekker gekke lied over de frivole Picadilly-cultuur met een opvallend grote chapeau op. Haar cabaretes que optreden viel zo zeer m de smaak, dat een deel ervan de toe gift werd. Het was dan ook een geslaagde actualisering van al thans de liederen van Ene Satie Volgende concert in 't Claeveren blad zondagmiddag 12.00 uur 19 februari met Hester van Vliet (hobo) en Ineke Kiers (piano). Elize de Broeken bracht de liederen van Satie me: flair. LEUSDEN - Tot en met 27 januari hangt in de hal van het gemeentehuis een tentoonstelling van werk van leden van de amateurschildersvereniging Loysden. De expositie bevat een keuze uit het recente werk van negen van de elf leden en is vrij te bezichtigen op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur, op vrijdag ook nog van 19.00 tot 20.00 uur. door Anco Mali men. De wijdsheid en eenzaam heid van het landschap zijn goed getroffen. Er is spanning tussen de lichte en donkere partijen De aquarel van de vroege visser geeft een sereen stemmmgsbeeld. Van B. van Vuuren komen gea quarelleerde stillevens van een bij enkorf, een fles met glazen, een kruik die levendig zijn gepenseeld in grote vlakken. De aquarel van Toulouse is kleung en speels. B. Eising laat aquarelletjes zien van bloemen en een vennetje met bo men en Annemanetje Nanninga toont rake tekeningetjes en een aquarelletje van jonge paarden. Klaasje Visser laat een aardig landschapje zien, wat bloemetjes en een vrolijk portret van de clown Pipo Alex Zuiderwijk tenslotte kant met gemengde techniekteke ningen vervaardigd met zwarte inkt en vnj stevig ingekleurd Een Tessmerstraatje, een ingang en een poortje doen het heel plezierig. Het gnlhg fantasierijke vogel beeld „De zwarte Maagd" van de keramist Nicolaas van Os komt door de opstelling van de expositie misschien wat in het gedrang, maar is zo sterk van vorm dat het nadruk kelijk aanwezig blijft. Wickenhagen, begaafde vocaliste en wederom voortreffelijk aanslui- M tend bij de steeds sterker gepro-1 - nonceerde sound van het kwartet, dat van maand tot maand aan eigen i identiteit blijkt toe te nemen, werd j gehandicapt door verkoudheid, maar sloeg zich daar gaandeweg steeds beter doorheen. Colette stal eveneens vonge f; keer wederom glansrijk de show toen zij alle registers opentrok met stukken als „Misty" - sterk duet met Wiebe! - „The Lady is a tramp", „Too close for comfort" en 1 een swingend „My baby don't care" Het Jazz-Podium maakte in het meuwe jaar een start, die er weer mocht zijn. Velen waren daarvan dankbare getuigen. G. T V Y i 4 v ffv BI In deze eerste sessie in Leus- mf. /jgfiim k. V y i dens jazz-café De Swartesteegh SS?. V, was het meer dan gezellig druk Zo 'R« druk zelfs dat „master" Wiebe na mm/- 7 re toehoorders moest vragen om 1 f tEZL*«-JhStJ wat meer aandacht voor het optre- Tot en met 27januari is dit schilderij te bewonderen in de hal van het gemeentehuis. Het is gemaakt door een van ^en van de zangeres en wat minder de leden van de schildersclub Loysden. voor de gesprekspartners. Colette LEUSDEN - Zeven Leusdenaren gaan dit jaar met het gelegen heidskoor The Dutch Voices op toernee over de wereld. De heer en mevrouw Van Tuyl, mevrouw Mantel, de heer en mevrouw Van der Jagt en de heer en mevrouw De Grauw brengen in de maand augustus een bezoek aan voornamelijk Nederlandse emigranten in Australië en Nieuw-Zeeland. The Dutch Voices is een gele genheidskoor. dat vier jaar gele den op initiatief van enkele enthou siaste mensen werd opgericht. De Stichting Dutch Voices stelt zich ten doel om emigranten in den vreem de iets van het vaderland te laten beleven „En daarnaast willen we met het koor ook iets van het evan gelie uitdragen", laat Betty Berend- sen, secretaresse van de stichting, weten Voor de deelnemers bete kent het koor, naast een plezierige tijdspassering, ook een uitgelezen vakantie, waarbij de koorzangers een flink stuk van de wereld te zien krijgen. Voor dit jaar staan twee trips ge pland. Op 14 juli aanstaande ver trekt het koor naar Amenka. In de maand augustus verplaatst het ge zelschap zich naar de andere kant van de wereld, waar bezoeken aan Australië en Nieuw-Zeeland op het programma staan. In totaal zullen de leden van het koor drie weken 'in the land down under' verblijven. Vorig jaar bezocht het koor met 160 leden Canada. Voor 1990, als een trip naar British Columbia op het programma staat, hebben zich inmiddels 220 potentiele deelne mers gemeld. Voor de reis naar Amenka dit jaar zijn er 160 enthou siastelingen. terwijl er voor het be zoek aan Australië tot nu toe 45 gegadigden zijn. Zaterdag 21 ja- nuan oefent het koor, dat zowel uit geoefende als ongeoefende zan gers bestaat, in het Dorpshuis m Amerongen. Belangstellenden kunnen daar een kijkje gaan ne men. Voor meer informatie kunnen geïnteresseerden telefonisch con tact opnemen met Betty Berendsen, 03434 - 52902. LEUSDEN - De Woudenbergse postzegel- en muntenvereniging 'Onder de Loep' houdt op maandag 23 januari een postzegel- en mun- tenbeurs in jongerencentrum De Til aan de Hamersveldseweg 30 in Leusden. Verzamelaars en andere belangstellenden kunnen daar te recht om te ruilen of belangwek- kenden objecten aan te kopen. De beurs begint om 19.00 uur en duurt tot 22.00 uur ACHTERVELD - Maandagavond zal door de Historische Kring Leusden een inleiding en diapro- jectie-avond worden gehouden m D'Ouwe Peerdestal. De aanvang is 19.30 uur De zaal is open om 19 00 uur. De inleiding en het diaproject gaat over het oude Achterveld, Stou- tenburg en Leusden. De toegang is gratis. De lezing wordt gehou den door J.M. Schouten. LEUSDEN - De Amersfoortse pop formatie 'Barefeet' treedt zaterdag 21 januari op in jongerencentrum De Geut. Barefeet, bestaande uit Joost Lijbaard (drums). Ron van der Mark (bas), Olaf Windey (toetsen),.';; Herman Onnen (gitaar) en Miett Molnar (zang), speelt voornamelijk covers van onder meer Chaka Khan, George Benson en The Bluesbrothers. Het optreden begint om 21.00 uur, en de entree bedraagt vijf gulden. Tot en met 27 januari zijn deze schilderijen te bewonderen in de hal van het gemeentehuis Het is werk van de 1 leden van de schildersclub Loysden. Alle genres zijn op de expositie aanwezig: landschappen, portret- .ten, stillevens, dieren. De schilde ringen zijn overzichtelijk geexpo- seerd. Elke schilder heeft een schot waaraan een mapje hangt met de titels van zijn of haar werk Men vormt een hechte club, leert iveel van elkaar, en dat is aan het werk af te lezer. Plezier in het schil deren en de wil om het zo goed mogelijk te doen Van T Uilenbroek zijn de aqua rellen van zonnebloemen, Oostin- dische kers en branding het meest geslaagd. Mooi genoteerd en goed van kleur De schilderingen op de keerzijde van het schot zoals het veldboeket zijn wat stijver van op zet en invulling. Wim Woudenberg leverde twee olieverven van ko renschoven en de Leusderheide, natuurgetrouw en op traditionele wijze geschilderd. Rietje Wisman laat een vanèteit aan olieverven 'zien: een schaapherder met zijn kudde, spechten op een boom. druppels. Uit haar werk straalt een zekere romantiek. Fraai, stil en wateng zijn de aqua rellen van E. Hubert. Het zijn duin landschappen, zeegezichten, wa terstemmingen, silhouetten van bo- LEUSDEN - Jazz-zangeres Co- lette Wickenhagen was weer even terug van weggeweest. Tij dens het eerste Jazz Podium in het nieuwe jaar bracht zij in De Swartesteegh haar talrijke, uit bundige auditorium tot buitenge woon enthousiasme. De her nieuwde kennismaking leidde tot groot succes, zowel voor de vo caliste als voor het kwartet van Wiebe Haanstra en Jan Verwey. Poppentheater Triangel op herhaling m Leusden. Op zondag 22januari presenteert poppenspeler Henk Boerwinkel het programma Tno voor Pierrot in 't Ros Beyaart. LEUSDEN - Liefhebbers van bijzondere theatervoorstellingen kunnen zondagmiddag 22 januari in de zaal van 't Ros Beyaart him hart ophalen. Voor de tweede keer in het bestaan van de Stichting Culturele Raad Leusden geeft het figurentheater 'Triangel' van Henk Boerwinkel een voorstelling in Leusden. De vonge keer, eveneens op een zondagmiddag maar dan in Groot Krakhorst, was een succes en trad Triangel op voor een uitverkochte zaal. De werkgroep Winterpro- gramma van de CRL is blij dat zij opnieuw een voorstelling van Tnangel kon boeken. Henk Boer winkel, niet alleen nationaal, maar ook internationaal een vermaard poppenspeler, slaagt er al jaren m om het publiek op een bijzondere wijze te boeien met zijn figuren- theater. Zondag brengt Tnangel het pro gramma 'Tno voor Pierrot', geba seerd op een scene uit een eerder programma, maar nu uitgebouwd tot een volledige voorstelling. Hoewel het genre, poppenthea ter, doet vermoeden dat het ook I voor kinderen geschikt zou zijn, laat een woordvoerder van de Cul- 1 turele Raad weten dat dat in dit geval mmder waar is. Het program- 1 ma van Henk Boerwinkel is voorna melijk op volwassen bezoekers toegesneden. Kaarten voor deze voorstelling, die om 14.30 uur begint, zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij cultu reel centrum 't Claeverenblad en het kantoor van de Leusder Krant 1 De toegangsprijs is tien gulden j CJP- en Pas65-houders betalen een 1 rijksdaalder rrunder

Leusder Krant | 1989 | | pagina 9