Grote belangstelling voor cursus Engels Een diep bor< met een barst De Ridder en De Jong leiders Bowlinguurtje wv Ouderen laten zich niet langer onderschoffelen" Impala-meisjes in speciale competitie Natuurgids herzien Verlichtings- controle v Uitslagen SVA kaarttoernooi Hermelijn (2) l f -- fit- plaatselijk nieuws WOENSDAG 25 JANUARI 1989 minnuminimmuuniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiui LEUSDEN - Dinsdagmorgen 10 januari rond 10 uur was de WOLboom, het ontmoetingscentrum voor ouderen, bijna te klein om alle belangstellenden te ontvangen. Men had stoelen te kort voor de ruim 125 senioren die informatie wilden hebben over de cursus Engels voor 55-plussers. Intussen zijn reeds zeven groepen met groot enthousiasme gestart. "Ik dacht: ik vind het wel leuk om een uurtje in de week En gelse les te geven." Dat zegt mevrouw C. de Caes. die zich beschikbaar had gesteld om senioren te helpen bij het le ren of bijhouden van Engels, zodat zij op bezoek bij hun En gels sprekende kinderen en kleinkinderen een mondje Engels zouden kunnen spre ken. Dankzij een efficiënte en snelle organisatie van een paar WOLbestuursleden, is men er in korte tijd in ge slaagd om zeven groepen on der dak te brengen. Mevrouw De Caes geeft op maandag middag en dinsdagmorgen aan twee groepen les en een vijfde groep komt onder haar leiding bijeen bij een van de deelnemers thuis Dat ene uurtje is dus voor haar vijf uurtjes geworden De heer A. Rijpkema is bereid gevonden om ook twee groepen voor zijn rekening te nemen, op woensdagmorgen. Voor twee groepen 'gevor derden', die mevrouw B Buurlage onder haar hoede zal nemen, wordt nog gezocht naar geschikte ruimte. De WOLboom is zo bezet, dat zij daar niet bijeen kunnen ko men. Zoals een bestuurslid zei: "We merken, dat we ruimte tekort hebben. Van de ene kant wil je de WOLboom open hebben zodat iedereen daar kan binnenlopen en wat praten, biljarten of kaarten. Maar dat gaat al wat moeilijk, wanneer in dezelfde ruimte les gegeven wordt. Ook zitten we nu met het pro bleem: kan je nog wel ver dere activiteiten ontplooien of andere bijeenkomsten orga niseren? Daar hebben we de ruimte niet voor." De WOL is druk zoekende, ook in over leg met gemeentelijke instan ties, om een oplossing te vin den voor dit ruimtegebrek. EMIGRANTENKINDE REN De organisatoren is het opge- valen, dat de senioren van Achterveld en Stoutenburg ook steeds meer de weg naar Mevrouw C. de Caes met een groep enthousiaste leerlingen, bij een van de vijf cursusgroepen 'Engels', die zij geeft aan 55-plussers. de WOLboom vinden. Onder de deelnemers aan deze cur sus Engels bevinden zich na melijk nogal wat ouderen uit deze woonkernen. Waar schijnlijk is de oorzaak hierin gelegen, dat uit deze woon kernen indertijd tamelijk veel jonge mensen zijn geëmi greerd. Veel van hun ouders zijn straks in staat om hun emi grantenkinderen te bezoeken met een betere kennis van het Engels, dankzij deze cursus. „Het voorliggende Statuut vertoont grote overeenkomst met de opzet van de Voorlo pige Raad voor het Oude renbeleid op landelijk niveau en met de gemeentelijke se niorenraden ex artikel 61.1a van de Gemeentewet, zoals die in toenemende mate op gemeentelijk niveau tot stand komen. In deze structuur past. dat op provinciaal niveau een orgaan aanwezig is dat ge vraagd en ongevraagd aan het provinciaal bestuur advies uitbrengt. Van belang is daar bij dat in een dergelijk orgaan de ouderen in voldoende mate vertegenwoordigd zijn, zodat zij ten aanzien van het te voeren ouderenbeleid een wezenlijke inbreng hebben." Zo sprak de heer K. Buwalda, namens het gewest Utrecht van de Protestants Christe lijke Ouderenbond, bij de presentatie van het Statuut van de Provinciale Utrechtse Raad voor het Ouderenbeleid (P.U.R.O.)op 15 december vo- ng jaar. Het al jaren bestaand Provinciale Beraad Bejaarden beleid Utrecht zet met dit Sta tuut een belangrijke stap in de ontwikkeling van een ei gentijds ouderenbeleid. Met dit Statuut spreekt het Beraad zich uit voor de noodzaak dat spoedig op provinciaal ni veau een categorale raad voor het ouderenbeleid wordt ingesteld. De voornaamste taak van deze Raad zal zijn het advise ren van het provinciaal be stuur. Daartoe zal binnen deze Raad een zelfstandige Advies commissie worden ingesteld. Men gaat er van uit dat oude ren in de provincie als gelijk waardige, gelijkberechtigde burgers deelnemen aan de voorbereiding, totstandko ming en uitvoenng van het beleid van overheden en van het maatschappelijk en parti culier initiatief De heer G.B. Teuben, die als procesbegeleider goed op de hoogte is van alle ontwik kelingen, vertelt: „In 1975 be stond het Beraad uit 26 leden, waarvan slechts één uit de ou derenbonden." In het Statuut van de op te richten P U.R.O. staat dat de leden van deze Raad voor minimaal 50% moe ten voortkomen uit de oude renbonden en andere oude- renorganisaties. Het oprukken van de ouderen heeft alles te maken met de veranderde opvattingen bij de andere leden, bij de orga nisaties die zich bezig houden met de zórg voor ouderen. Deze organisaties hebben in gezien, zoals de heer Buwalda opmerkte, dat het een misvat ting is dat de zorgbehoefte van de ouderen alleen door de professionele krachten kan worden vastgesteld en dat in deze behoefte alleen door de professionele instan ties kan worden voorzien. De verleners van de zorg hebben ingezien, dat de ouderen zelf in staat zijn om het beleid ten aanzien van henzelf mee te bepalen. Onderschoffelen Door in het Beraad veel met elkaar te praten is men tot dit inzicht gekomen en staan ook de instanties die zorgen vóór de ouderen achter het voor gestelde Statuut waarin de or ganisaties vén de ouderen wezenlijk invloed hebben. Daarbij komt dat de Oude renbonden ook sterk zijn ver anderd Zoals een onder- zoeksnota het noemt 'Van bingo tot belangenbeharti ging'. Drs. A. Sturkenboom, voorzit ter van COSBO-Utrecht waarin de ouderenbonden sa menwerken, merkte bij de presentatie van het Statuut op: „De nieuwe generatie oude ren is beter opgeleid, finan cieel sterker en stelt zich onaf hankelijker en kritischer op ten opzichte van de maat schappij. Ze laat zich met lan ger onderschoffelen." Wat de vakbeweging is gaan beteke nen voor de werkende klasse, dat gaan de ouderenbonden betekenen voor de ouderen. „De ouderen willen zelf de kwaliteit van hun bestaan be palen en niet accepteren wat Abel Herzberg eens formu leerde met 'wat de jongeren brouwen, dat slikken de ou wen'. De tijd dat jongeren of anderen plaatsvervangend voor ons ouderen menen te moeten denken ligt ver achter ons." In de komende maanden zal het Provinciaal Bestuur van Utrecht een besluit nemen over het voorgestelde Statuut. Dan zal te zien zijn of ook de politieke partijen kunnen ac cepteren, dat ouderen vinden dat zij recht hebben op erken ning van de maatschappelijke betekems van de oudere ge neratie Als je ooit een cursus 'Koken voor mannen' hebt gevolgd, moet je dat af en toe waarma ken. Dus kijk ik in de krant en in tijdschriften naar lekkere recepten, die met al te inge wikkeld zijn, zodat ik geen fi guur sla als ik in de keuken aan het werk ga Vorige week zag ik in de su permarkt het januarinummer van TIP liggen. De tekst op de omslag trof mij om twee rede nen. Er stond iets in over zuur kool en mijn vader was in staat om ons groot te brengen door zijn geld te verdienen met het fabriceren en verkopen van zuurkool. Bovendien zag ik bij het snel doorbladeren dat er recepten m stonden voor een 'pikante ovenschotenlmet zuurkool en gehakt' en voor 'zuurkooltaart met prei'. En wat ik in ieder geval van de kookcursus Latent Talent heb overgehouden is het maken van lekkere hartige maaltijd taarten. Beide recepten heb ik intussen gemaakt, uiteraard met zuurkool van m'n eigen familie, en we hebben er heerlijk van gegeten. Maar als je zo'n blad koopt kijk je natuurlijk wat er nog meer voor interessants instaat. Zo ook bij deze TIP. In de ru briek Handig huishouden vond ik wel iets heel bijzon ders. Daar stond een foto met begeleidende toelichüng van een 'Placemat voor hond en kat'. De firma Inspiration heeft het flitsende idee gehad om een 'vrolijke placemat' op de markt te brengen. Voor de lieve prijs van f 13,90 kun je een 'katteplacemat' met bij passende voerbak voor kat kopen. Voor een 'honde-pla- cemat' met bijpassende hon- devoerbahk moet men echter f 25,80 neertellen. Zowel bak als mat zijn versierd met res pectievelijk afbeeldingen (in frisse kleuren) van katten van honden. ,,Eten dat naa de bak valt bevuilt zo de vlo, niet." Dat was bij ons thuis wel a ders. Rond 1945 hadden thuis een hondje, zo'n difj van onduidelijke afkomst het soort 'vuilnisbakken M'n vader was er niet al U gek op, want hij had bezv/èi tegen een 'afscheidsgroet'^ zijn pantoffel of een paar i kende 'miljoenenhooË steden' op de openhggeni\ Bosatlas Maar ook Bobb.j werd geleerd waar hij zijn l hoeften mocht doen, zo memand er last van had Als ik het met de ogen sommige verkopers van hoL deartikelen bekijk, moet Bof bie vroeger toch een hondb leven' hebben gehad. Gee placemat en geen met afbee., dingen verluchtigde voerba Nee, hij kreeg zijn eten in ee oud diep bord waar een bai in zat. En voor zover ik mij he? inner hadden we oude kra: ten genoeg om er telkens éq onder zijn voerbord te lei gen, als we dat al nodig vc.r den, want Bobbie at mees, buiten. Ons hondje at alles wat i voorgeschoteld kreeg werd, net zoals wij, met kie keurig opgevoed. Ook vcx hem gold: 'Lust-niet besta niet." Het beviel hem ken lijk goed, want hij was vol ït venslust, had een glanzen vacht en een natte neus. Het was toen toch wel gema\ kehjker om een hond te ha den. Volgens bepaalde hoi devoer-leveranciers moefe| nu met alleen veel mensen o dieet, maar is het ook een hond belangrijk dat met te vet eet. Vandaal 'Chappy LICHT'. Smakehjk eten! VUTti IllllIIIll illllllllllllIllllIlllllllllnil III I III I MM IIIllllllllllllIllllll lllllllllltIII Mil llllllllllllllll llllllltlllllllll llll llllllllllllll llllllIlllIlllIllllllllllIll I nil III III llllllllIlllllllHUMI lllllll IIIIIIIIMIIIIIIMIIIIIll IIIIIIIIIMIII MIMIIIIIIIIMIIIllllIlll111111111II11111111111111111111111111II111111111 LEUSDEN - Jan de Ridder en Renier zijn na de derde ronde in de derde periode de nieuwe leiders in de hoofdklasse van het Bowlinguurtje. Daarmee hebben zij Ingrid van Blerk, die vo rige week nog alleen de leiding had, van de koppositie verdron gen. Het blijft overigens spannend want het onderlinge krachtsverschil is gering. In de eerste klasse lijkt de stnjd in deze periode zich te beperken tot Rie de Ridder, die wederom met de volle buit naar huis ging en Ria van Bentum, die een puntje moest pnjsgeven. Bert Kapitein volgt op afstand. Volop spanning heerst er in de tweede klasse, waar Annie Biel van Sue Jansen verloor en de lei ding moest afstaan aan Loes Ne- derpelt, die op haar beurt wordt bedreigd door Dora Paulen, Betsy Mentink won in de derde klasse voor de derde achtereen volgende keer met 3-0 en voert daar het klassement aan. Het zelfde geldt voor Annemiek van der Horst in de vierde klasse, waar Gon Reus en Lerue Graaf met een punt achterstand de tweede plaats delen. Netty Zwanenburg blijft de lijst aanvoeren in de vijfde klasse. Gerda Ham had in de zesde klasse aan een 2-1 overwinning tegen Ans Jekel genoeg om de leiding te veroveren. Uitslagen en standen Hoofdklasse Jan de Ridder-Ingrid v. Blerk 3-0 Renier de Jong - Kryna Groeneveld 3-0 Margriet v Kalsbeek - Christina Stein- fort 2-1 Cinta v. Diermen - Lia Vink 3-0 1. Jan de Ridder 1001-7 2. Reruer de Jong 991-7 3. Ingrid v Blerk 821-6 Hoogste game Jan de Ridder 193 le klasse Rie de Ridder - Maja v d. Berg 3-0 Ria v. Bentum - Maxgnet v. Toren 2-1 Bert Kapitein - Ah Bontje 3-0 Wilma Eisingen - Willy v d. Lagemaat 3-0 1. Rie de Radder 747-9 2. Ria v. Bentum 976-8 3. Bert Kapitem 536-5 Hoogste game Wilma Eisingen 168 2e klasse Loes Nederpelt - Reiny v. Gils 3-0 Dora Paulen - Ria v Pluuren 3-0 Annie Biel - Sue Jansen 1-2 Agnes Kok - Jo Min 0-3 1. Loes Nederpelt 782-7 2. Dora Paulen 796-6'/i 3 Arrnie Biel 783- 6 Hoogste game Sue Jansen 156 3e klasse Betsy Mentink - Gre v d. Wel 3-0 VAN DE POLL KRIJGT PAK SLAAG LEUSDEN - In de hoofdklasse van de Bowlingbond is geheel onverwacht de spanning weer terug. Koploper Djagos pakte op de achttiende wedstrijddag nipt de overwinning tegen Snoopy's bowlingteam (3-2). Concurrent Good Approach, inmiddels tot op zes en een half punt genaderd, versloeg Hobo-Hifï met 4-1. De dames van Banana Splits zorgden in de eerste klasse voor een verrassing door Afo-Fax met liefst 4-1 te kloppen. Bowling Lions verloor ook nu slechts één punt. Autoschade Rijnders werd met 4-1 terugverwezen. De koploper m de tweede klas se, aannemersbedrijf Van de Poll, kreeg een behoorlijk pak slaag van hekkesluiter de Korfbowlers: 1-4. Reimus en Snel hebben de neer gaande spiraal weten te doorbre ken en zijn via een 4-1 zege op De Hulken bezig het oude mveau te bereiken. In de derde klasse kwam hekke- sluiter De Rollers net tekort om een huzarenstukje uit te halen. Lijstaan voerder autorijschool De Wetering verloor toch twee punten aan de Rollers (3-2). Uitslagen en standen Uitslagen Hoofdklasse Hobo-Hifi - Good Approach 1-4 Karweihoek - Groeneveld 1-4 MDesign Huizen - Tornados 4 -1 Djagos - Snoopy's Bowl. Team 3-2 Stand Hoofdklasse 1. Djagos 18 73.5 2. Good Approach 18 67.0 3. Snoopy's Bowl. Team 18 46.5 4. M. Design Huizen 18 42.0 5. Karweihoek 18 37.5 6. Groeneveld 18 35.5 7. Hobo-Hifi 18 29.5 8. Tornados 18 28.5 Uitslagen eerste klasse AFO-Tax - De Banana Splits 1-4 Aqua Stop - DKRV 2-3 Bowling Lions - Autoschade Rijnders 4-1 Stand eerste klasse 1. Jongerius Ind. 18 75.0 2. Bowlmg Lions 18 66.0 3. AFO-Tax 17 55.5 4. DKVR 18 50.0 5. De Banana Splits 18 44.0 6. Aqua Stop 18 37.5 7. ^utoschade Rijnders 16 27.0 Hoogste game dames: Elly Ver kerk 199 pins. Heren: Wim den Engelsman 213 pms. Uitslagen tweede klasse Golden Girls - Bankgirocentrale 1-4 Reimus Snel - De Hulken 4-1 Aann. bedr. v.d. Poll Korfbowlers 1-4 Stand tweede klasse 1. Aann. bedr. v.d. Poll 18 67.5 2. Bankgirocentrale 18 54.0 3. Hulken 18 50.5 4. Reimus Snel 18 46.5 5. Golden Girls 18 41.0 6. Korfbowlers 18 40.5 Hoogste games dames: Cinta van Diemen 164 pms. heren: John Hofstede 194 pms. Uitslagen derde klasse De Rollers - Autonjs. de Maasje v.d. Braak - Ida de Jong 3-0 Janny v Ravenshorst - Dymphie Stuart 0-3 Jo de Wild - Nannie Doeland 1-2 1Betsy Mentink 747-9 2 Maasje v d Braak 738-6 3 Janny v. Ravenhorst 645-6 Hoogste game Betsy Mentink 160 4e klasse Annemiek v.d. Horst - Tnjnie Winkel 3-0 Gon Reus - Skef Oyen 2-1 Lerue Graaf - Bert Bosman 3-0 Riek v. Oyen - Joke Los 2-1 1 Annemiek v.d Horst 791-9 2. Gon Reus 756-8 3. Lerue Graaf 664-8 Hoogste game Annemiek v.d. Horst 153 5e klasse Netty Zwanenburg - Neel Wanner 2-1 Anrue Venings - Henriie Holthuis 3-0 Dime Kunst - Evert Zijlstra 3-0 Anrue v. Bentum - Ger du Pree 3-0 1Netty Zwanenburg 769-8 2. Anrue Venings 646-6 3. Dinie Kunst 559-6 Hoogste game Anrue Venings 130 6e klasse Gerda Ham - Ans Jekel 2-1 Sjaan Eggens - Adn Hoogenberg 3-0 Hyman Roepen - Diek v.d. Hee 3-0 Gre v. Balen - Bep Hassink 0-3 1. Gerda Ham 581-7 2 Sjaan Eggens 677-6 3. Hyman Roepen 509-6 Hoogste game Hyman Roepen 139. Wetering 2-3 Matjan - Lucky Strike 5-0 Stand derde klasse 1. Autorijs. de Wetering 18 77.0 2. Steinford en cie 18 67.0 3. Berlo Bowlers 17 54.0 4. Matjan 18 46.0 5. Lucky Strike 18 42.5 6. The Arrows 18 40.5 7. De Rollers 18 28.0 Hoogste game dames: Margriet van Boekei 206 pins. heren: Rob Helmich 182 pins. Voor twaalfjarigen LEUSDEN - Impala heeft samen met drie andere verenigingen uit de omgeving een speciale compe titie opgezet voor meisjes vanaf 12 jaar, die op een hoger niveau turnen dan de recreanten maar lager dan de turnselectie. Voor heen waren er praktisch geen wedstrijden voor deze meisjes, alhoewel daarvoor wel degelijk behoefte was. De opzet is dat iedere vereniging een wedstrijd organiseert. Aan het eind van de serie zullen er in dividuele en verenigingsprijzen worden uitgereikt. Impala zal de eerste wedstrijd or ganiseren en wel op zaterdag 28 januari in de Meent. Impala doet met twee teams mee, die getraind worden door Fenna Buné. De an dere deelnemende verenigingen zijn Excelsior uit Nijkerk, Orion uit Putten en Hellas uit Hoevela ken. De wedstrijd begint om 10.30 uur. De prijsuitreiking is om 13.30 uur. De toegang is gratis. Dezelfde dag gaat de jongens- LEUSDEN - Werkgroepleden van het Comité Milieuzorg Leusden hebben een herziene versie van de herfst/winteruitgave van de natuurgids 'Princenhofpark' het daglicht laten zien. De oude ver sie van het boekje was sinds no vember van het vorig jaar niet meer verkrijgbaar. Het boekje leidt geïnteresseerde bezoekers stapsgewijs door het park Prin- cenhof en maakt de bezoeker at tent op bijzonderheden, die ook in het winterseizoen waarneem baar zijn. Het Princenhofpark is verdeeld m een noordelijk en zuidelijk deel en is bereikbaar vanaf de Zwarte- weg, Larikslaan, Burgemeester de Beaufortweg en de Bavoortseweg. In het park zijn natuurpaden uitge zet, waarbij bordjes de bezoekers op bijzonderheden wijzen. In de zojuist heruitgegeven natuurgids worden de bijzonderheden van tekst en uitleg voorzien. Het boekje is rijk geïllustreerd met pentekeningen, die een waar devolle aanvulling vormen op de tekst. Het boekje is gratis verkrijgbaar bij de openbare bibliotheek in Leusden-Centrum (Nieuw Langen- beek), het gemeentehuis en het kantoor van de Leusder Krant. Met vragen en opmerkingen over het boekje kunnen belang stellenden telefonisch contact op nemen met de secretaresse van het Comité Milieuzorg Leusden (CML), mevrouw Nelleke Veen, telefoon 946009. LEUSDEN - De afdeling LeJ van Veilig Verkeer Nede[ houdt donderdag 26 januan. il menwerking met garage B| huis in Leusden-Zuid, een i verlichtingscontrole. Zowel le1- als niet leden van WN kif daar tussen 19.00 uur en 22.0^ gratis de afstelling van de vefl ting van hun voertuig laten r' ken. n ACHTERVELD - Vrijdagavond werd in de kantine op het Ker- stenssportpark de 4e ronde ge speeld van het S.V.A kaarttoer nooi. Er waren deze avond 40 deelnemers waarvan 28 klaverjas sers en 12 schutjassers. De prijs winnaars van deze ronde waren: klaverjassen aantal punten 1.P.Kok 5431 2. Annie Hak 5188 3. Dick Kok 5151 4. mevr. v.d. Hengel 4945 5 mevr. Kok 4898 6. mevr. Prinsen 4875 7. H. de Vette 4868 8. mevr. Pronk 4738 9. mevr. L.v.d. Brink 4688 10. J. Kok 4653 11. mevr. v. Hamersveld-Tolboom 4573 12. B. Hak 4562 13. R de Vette 4423 14. mevr. Alie Tolboom 4653 De poedelprijs was voor mevr. van Middelaar met 3639 pnt. schutjassen 1 .A. de Ridder 96 2 J. v.d. Heuvel 94 3. mevr. de Ridder 88 4. mevr. van Kooij 87 5. C. Voorburg 85 6 mevr. Smink 84 De poedelprijs was voor J. Prinsen met 76 punten. De volgende ronde zal worden gespeeld op vrijdag 17 februari. groep van Coen van Hamersveld en twee meisjesgroepen van Margriet van Kalsbeek naar de finale mini-3/4 kamp in Nieuwe- gein. De kleuters o.l.v. Gerda Luijs ko men in aktie in Hoogland waar behendigheid en snelheid van be lang zijn tijdens de spelletjesmid dag. De hermelijn kunnen we overal tegenkomen, in bos sen, weilanden en akkers, ri vierlandschappen en rietlan den. Ze hebben geen voor keur voor een bepaald land schap, als er maar voldoende te eten is en voldoende schuilgelegenheid. In nieuwe polders en ruilverka- velingsgebieden voelen ze zich niet zo prettig. Daar ont breekt het aan oude bomen, waar je zo fijn tussen de wor tels kunt kruipen en oude schuurtjes, houtmijten en ho pen afvalhout. In kleinscha lige gebieden met heggen en houtwallen, bosschages en beekoevers zijn ze beter op hun plaats. Het zijn niet bepaald nacht dieren, ook overdag kan je ze tegenkomen, maar aktief ja gen doen ze het liefst 's nachts. Hun reuk en gehoor zijn buitengewoon scherp en in tegenstelling met wat wel beweerd wordt, zien ze ook heel goed. Ze kunnen zelfs, wat de meeste zoogdieren niet kunnen, kleuren onder scheiden. Een algemeen bekende ei genschap van de hermelijn is dat hij 's winters van klem- kan veranderen. Is hij 's zo mers bruinrood met aan de buikzijde en borst wit (aan de buikzijde is dat wit vaak geelachtig door de reukstof uit de staartklieren), 's win ters wordt hij soms helemaal wit, roet uitzondering van zijn zwarte staartkwast. Die kleurverandering hangt sa men met de daglengte en de temperatuur. Als de winter vroeg invalt met flinke kou, dan kan de hermelijn in de cember al in zijn witte jasje worden gezien. De kleurver andering begint bij de kop en nek en zo verder naar achte ren. Dit gaat soms vrij snel, in koude gebieden duurt dit slechts een dag of vier, maar in gematigd klimaat doen ze er wel een week of drie, vier over en in streken met zachte winters wordt hij in het ge heel niet wit, maar behoudt hij zijn zomerpakje. In gebie-^ den daartussen kan men 't winters witte, bruine en wit-, bruin gevlekte hermelijnen^ tegenkomen. In het hoge^L noorden zijn ze altijd wit. Het^ kan zelfs voorkomen dat is^ ons land in het oostelijk ge deelte de hermelijnen wit— zijn en in het westen bruin. Wat de bedoeling van de na tuur is met deze kleurveran dering is nog nooit recht dui delijk. De eerste gedachte i natuurlijk de schutkleur. In derdaad zal de witte herme lijn in de sneeuw niet gauw opvallen, maar wat te den ken van de zwiepende zwarte pluim aan de staart. En als er geen sneeuw ligt valt hij des te meer op. Ook wordt wel beweerd dat een witte pels minder warmte zou uitstralen. Laten we het maar als een natuurgeheim beschouwen. G. van L. i' -.C.n.ltLl.1 .M WinrtRPEU?

Leusder Krant | 1989 | | pagina 12