Voorzitter G. Wouters: „Het lijkt wel of we boeven zijn" Van der Spoel geïnstalleerd Automobilisten bestolen ,Blij dat ik erbij ben' Straf is afrekening voor autokraken leuBricM" krone Alcohol controle Dronkeman Inbraak Dronken bestuurder TelefooncelC vernield Vijftien overtreders bij verlichtingscontrole Autoraam ingegooid Boeren willen meepraten over milieu WOENSDAG 25 JANUARI 1989 varia LEUSDEN - De Leusdense boeren hebben het sterke gevoel dat ze in de hoek zitten waar de klappen vallen. Ze hebben de in druk dat Leusden voorop wil lopen met het uitvoeren van aller lei milieumaatregelen. In een bijeenkomst met bestuursleden van de vier Leusdense standsorganisaties sprak voorzitter G. Wouters zelfs van een op gang zijnde heksenjacht. „Het lijkt wel of we boeven zijn", zo verzuchtte de heer Wouters. De Leusdense boeren vragen van de gemeentelijke overheid ei genlijk maar één ding. Ze willen op een behoorlijke manier betrokken worden en blijven bij alle zaken die hen aangaan. Een stap in de goede richting heeft burgemeester mr. A. Panis inmiddels gedaan. De burgemeester heeft toegezegd dat hij de "agrarische werkgroep" weer regelmatig bijeen zal roepen voor een vergadering. In deze werkgroep hebben de boerenor- ganisaties hun vertegenwoordigers. De Leusdense agrariërs vinden het niet leuk dat er in de pers bijna dagelijks benchten staan over de mate waarin de landbouw bezig is het milieu te vervuilen. Ook in de Leusdense politiek is "milieu" vandaag aan.de dag een populair onderwerp. Elke keer weer komt daarbij aan de orde hoeveel de landbouw bijdraagt aan de milieu vervuiling. In een gesprek met vertegenwoordigers van de land bouworganisaties wordt duidelijk dat het merendeel van de boeren zich heel goed bewust is van waar ze mee bezig zijn. Men is echter van mening dat de politiek soms wat te hard van stapel loopt en met eisen en regels komt die niet uit voerbaar zijn. De Leusdense landbouworganisa ties werken al zo'n tien jaar heel nauw samen. In Achterveld is de Aartsdiocesane Boeren- en Tuin- dersbond "Achterveld" aktief. Voorzitter G. Wouters woont zelf even buiten de gemeentegrens. „Omdat ze in Achterveld geen goeie konden vinden", zegt Wou ters lachend. Kennelijk doet hij het als voorzitter niet slecht, want hi] is ook benoemd tot voorzitter van de gezamenlijke Leusdense landbouworganisaties. Tijdens de bijeenkomst met de organisaties vertegenwoordigde ook de heer J. Rutten de Achterveldse ABTB. In Leusden bestaat er verder ook nog een "Hamersveldse" afdeling van de ABTB. ("omdat dat vroeger nu eenmaal een andere parochie was"). Voorzitter is de Leusdense varkenshouder A. Berg. Tijdens de bijeenkomst van vorige week vertegenwoordigde ook de heer W. Burgsteden de Hamersveldse ABTB. De Christelijke boeren- en tuin- dersbond heeft een groter werk gebied. De heer G. Lagemaat ver tegenwoordigde de CBTB afde ling Leusden, Amersfoort, Hoeve laken. B. van Oosterom en J. Bar- ten voerden het woord namens het Utrechts Landbouw Genoot schap (ULG). De secretaris van ABTB "Hamersveld", de heer G. Th. v.d. Hengel, treedt ook als se cretaris op van de vier gezamen lijke organisaties. RUNDVEE Als er tot voor kort over de land bouw en vervuiling werd gespro ken ging het vrijwel uitsluitend over de varkenshouderij. Het mestoverschot dat de meeste var kenshouders produceerden, vormt een milieuprobleem van de eerste orde. Tot grote verrassing van de boeren zelf is nu de rund veestapel het onderwerp van ge sprek. Het gaat dan om de uitstoot van ammoniak, één van de chemi caliën die bijdraagt aan de verzu ring van de bodem. Tot voor kort ging het de overheid vooral om het milieu te ontlasten waar het ging om mineralen die via de mest in de bodem terugkwamen. De rundveehouders konden tot nu toe redelijk voldoen aan de eisen die waren vastgelegd. Met het be perken van de ammoniakafgifte ligt die situatie echter totaal an ders. RICHTLIJNEN Al in 1981 werden er "ecologi sche richtlijnen" vastgesteld waann stond hoeveel ammoniak afgifte per hectare nog verant woord is. De hoeveelheid hangt mede af van de omgeving. Bos- en heidegrond kunnen bijvoorbeeld veel minder ammoniak opnemen dan kalknjke landbouwgrond. De ecologische richtlijnen zijn tot op heden niet stringent gehanteerd. Begin 1987 is er in de hinderwet een "ecologisch criterium" inge vuld. Hienn is vastgelegd dat wij ziging of uitbreiding van een hin derwetvergunning in bepaalde gevallen getoetst moet worden aan de zogenaamde ecologische richtlijn. De richtlijn is er uitslui tend op gericht om ammoniake- missie niet uit te breiden in gebie den die erg gevoelig zijn voor ver zuring. Inmiddels is komen vast te staan dat Leusden in de provincie Utrecht het gebied is dat het meest gevoelig is voor verzuring van de bodem. RAAD VAN STATE De provincie laat er geen twijfel over bestaan dat ze de zaken zeer krachtdadig gaat aanpakken. CDA-gedeputeerde ir. G.C. van Wijnbergen heeft in een CDA-bij- eenkomst al duidelijk laten mer ken dat het hem ernst is waar het de milieuproblematiek betreft. Van Wijnbergen sprak als zijn me ning uit dat zestig procent van de vervuiling al zou kunnen verdwij nen als de gemeentelijke over heid beter toeziet op de naleving van bestaande regels. „Gedepu teerde Van Wijnbergen heeft al gedreigd de gemeente Leusden tot aan de Raad van State te zullen dwingen om de regels strikt na te leven", aldus de Leusdense mi lieuwethouder Corri Verduin (PvdA). Voor de gemeente Leus den is er echter één praktisch pro bleem. Sinds 1 januari beschikt men slechts over één ambtenaar voor milieuzaken. Aan die situatie zal echter snel verandering ko men. Aan het eind van het jaar zul len in totaal vier ambtenaren be last zijn met milieuzaken. BELANG De Leusdense boeren zijn ge schrokken van alle berichtgeving in de plaatselijke en landelijke nieuwsmedia. „Je zou haast de in druk krijgen dat Leusden tot aan de nok toe vol zit met vuil", aldus de heer G. Wouters namens de Leusdense boeren. Ook de Leus dense boeren maken zich zorgen over het milieu. „Dat moet ook wel, want wij zijn zonder meer af hankelijk van een schoon milieu", aldus de reactie van de heer Wou ters. Schone lucht, schoon water en een schone bodem zijn zaken waar een boer het grootste belang bij heeft. „Wij zijn bereid om alles te verbeteren, wat er in het verle den fout is gegaan", spreekt de woordvoerder van de Leusdense boeren als zijn mening uit. De grote vraag is echter wie er finan cieel moet opdraaien voor alle maatregelen die het milieu moe ten verbeteren Wat moet er gaan gebeuren als boeren hun bedrijf niet mogen uitbreiden en de op brengsten achteruit gaan. Wat moet er gebeuren als de agrariërs hun bedrijf niet meer rendabel kunnen uitoefenen. Wouters heeft daar maar één antwoord op; "Dan zullen ze de landbouw nog wel te genkomen!" Wouters maakt daar mee duidelijk dat de boeren niet alles gedwee over zich heen zul len laten komen als zij alleen moe ten opdraaien voor alle milieu maatregelen die de politiek be denkt. SAMEN De Nederlandse boeren en dus ook de Leusdense boerenstand wil mets liever dan samen met de overheid proberen de gesigna leerde problemen op te losen. Dat het niet eenvoudig zal zijn om ge zamenlijk tot een bevredigende oplossing te komen staat inmid dels al vast. Ook in Leusden willen de boeren graag meepraten over zaken die voor hen van belang zijn. Dat het soms voor een individuele boer erg moeilijk is om aan de be staande voorschriften te voldoen, is ook bij de standsorganisaties bekend. Niet alle boerderijen in Leusden beschikken over de ver eisten hinderwetvergunning. Er zijn er bij die een dergelijke ver gunning ook met zullen krijgen omdat ze te milieubelastend zijn. „Op termijn zullen die bedrijven moeten sluiten", zo realiseert ook de voorzitter van de Leusdense boeren zich. In de praktijk blijkt het vaak te gaan om eigenaren op leeftijd die van plan zijn hun be drijf te beëindigen. „Het zal mijn. tijd wel duren", zo is dan de vaak gehoorde uitspraak. MESTOVERSCHOT Over het algemeen hebben de Leusdense boeren op dit ogenblik geen grote zorgen, waar het de mestopslag en mestverwerking betreft. De mestwet blijkt in Leus den redelijk te handhaven. Wat dat betreft zit Leusden nog altijd onder de normen die de regering stelt. De meeste rundveehouders kunnen hun mest zelfs geheel vol gens de regels, op hun eigen grond kwijt. De paar Leusdense varkenshouders, die niet over ei gen grond beschikken kunnen hun mest meestal nog in de buurt kwijt. De tijd dat boeren nog be taald kregen voor hun mest is nu wel voorbij. In het gunstigste ge val mag men de mest ergens voor niets uitstrooien. In het land zijn er ook genoeg voorbeelden van boeren die geld moeten betalen om hun mest ergens te mogen uit strooien. De vrachtkosten zijn vrij wel altijd voor rekening van de- geen die van zijn mest afmoet. De hoop is gevestigd op de ontwikke ling van mestfabrieken die op een verantwoorde manier alle aange boden mest kunnen verwerken Ondanks het feit dat er al enkele fabrieken draaien, blijft het nog een grootscheeps proefproject. Eén ding weten de boeren al wel: mest naar een mestfabriek weg brengen gaat straks veel geld kos ten. LEUSDEN - Uit een auto, die ge parkeerd stond op de Bavoortse- weg nabij het gebouw van de postduivenvereniging op het Jan Banninkpark, is woensdagavond, rond 21.45 uur, een polstas met waardepapieren weggenomen. De dief, die de auto binnenkwam door een raampje te forceren, ontfermde zich eveneens ov< radio. Twee autobezitters consta den dit weekeinde dat uit voertuigen een tas met waard pieren met weggenomen. Z< naar D., die zijn wagen bij gol De Hoge Kley had gepark< miste 300,- aan contanten ei taalkaarten. Mevrouw P. uit Nijkerk werd o Paradijsweg het slachtoffer diefstal. Uit haar auto verdv een tas met rij- en kentekenb zen. LEUSDEN - Bij een alcoholcontro le, die de politie zondagmorgen in alle vroegte op diverse plaatsen in de gemeente hield, is tegen één automobilist proces-verbaal opge maakt. In totaal werden tussen 2.30 uur en 5.30 uur dertig automobilis ten gecontroleerd. Op een parkeerplaats bij de Ere- prijshof werd een automobilist aan gehouden, die teveel drank op bleek te hebben. De man vestigde de aandacht op zich door vreemd rijgedrag te vertonen. Er is pro ces-verbaal tegen de man opge maakt. LEUSDEN - Op de Arnhemseweg werd donderdagmorgen rond half tien een automobilist aangetroffen, die schijnbaar ontzield achter zijn stuur zat. Bij nader inzien bleek te man slechts in diepe rust te verke ren, die het gevolg was van over matig drankgebruik. De automobi list, de 46-jange J.W.T uit Alphen aan de Rijn, kreeg een rijverbod van twaalf uur opgelegd. De man is per taxi naar zijn woonplaats ver voerd. LEUSDEN - Een bezinestation aan de Doornseweg werd dit weekein de voor de derde keer deze week bezocht door inbrekers. Nadat een raam was ingegooid met een straatklinker, werd een handvol snoepgoed ontvreemd. LEUSDEN - Op de Burgemee| Van der Postlaan werd in de r' van woensdag op donderdag* kwart over drie, een bestuuf van een auto aangehouden, difl nader inzien te diep in het glsf bleek te hebben gekeken. Nl^ blaasproef, die negatief vooif automobilist uitviel, volgde r ademtest op het politiebureau. LEUSDEN - Onbekenden hebiei in het afgelopen weekeinde ruit van een telefooncel aan de IjE denj met een straatklinker •meld. De vernieling werd z^nn dagmorgen vroeg geconstatee De Leusdense boerenorganisaties in gesprek met de pers. Wij zijn zonder meer afhankelijk van een milieu. Schendel rechtvaardigden al die feiten een aanzienlijk langere straf dan er werd opgelegd. Maar omdat op de rechtzitting was gebleken dat de Leusdenaar probeert het rechte pad te bewandelen, had de rechtbank besloten het bij de door de officier van justitie geëiste straf te laten. De man moet zich gedu rende de proeftijd van twee jaar wel aan de aanwijzingen van de reclassering houden. VOL Zelf zien de boeren al kans om met behoud van de veestapel de mesthoeveelheid te verminderen. Voorlichting van de kant van de overheid draagt er toe bij dat boe ren erg bewust bezig zijn met hun bednjf. Het blijkt dat door een an dere wijze van voeren al veel ver beterd kan worden aan de milieu kant. Dit alles neemt echter niet weg dat Leusden "vol" is, waar het de veestapel betreft. Voor de uitbreiding van een be dnjf om de veestapel te kunnen uitbreiden wordt nauwelijks nog toestemming gegeven. Als een boer ophoudt met zijn bedrijf kan een ander zijn bedrijf overnemen. Volgens landelijke normen moet dan wel 15% van de veestapel "in geleverd" worden. Dit betekent dat door wettelijke maatregelen de veestapel al vermindert. „Als gevolg van de superheffing is er al 20% minder melkvee", aldus een Leusdens bestuurslid van één van de landbouworganisaties. Als de gemeente Leusden straks de "ecologische richtlijnen" gaat toepassen komen veel boeren in de problemen. Er zal veel van af hangen welke stukjes Leusden straks "beschermd natuurgebied" gaan worden. In en tot op 500 me ter van een dergelijk gebied mag de ammoruakuitstoort nog maar zo'n 60% zijn van wat nu gemeten wordt. Voor een boer is een der gelijke eis met haalbaar zonder zijn veestapel drastisch in te krim pen. "Je kunt een koe nu eenmaal met het hele jaar binnen houden en alles wat hij afgeeft netjes op vangen", aldus één van de aanwe zigen tijdens de bijenekomst van de top van de standsorganisaties. AFSTRAFFEN Elke illegale lozing van gier komt tegenwoordig breed uitgemeten in de pers. De gemeente roept zelfs burgers op om de politie te bellen als ze denken dat een boer bezig is met het stiekum lozen van mest. De Leusdense boeren heb ben daar niet zoveel begrip voor. „Een collega die illegaal gier loost in een sloot moet direkt afgestraft worden", zo menen de Leusdense besturen. "We hebben geen be grip voor boeren die illegaal van hun mest proberen af te komen", aldus G. Wouters. Hij durft er zijn hand voor in het vuur te steken dat bijna honderd procent van de Leusdense agra riërs zich aan de regels houdt. „In hun eigen belang trouwens", al dus Wouters. "Als we overbemes- ten of gier in een sloot dumpen willen de gewassen met meer groeien en vervuilt ons drinkwater voor het vee", zo legt hij uit. Wou ters zou graag zien dat de Leus dense boeren hetzelfde doen als hun collega's in Barneveld. Daar geven de agrariërs voorlichting op scholen en houden regelmatig De bemanning van de Riksja met supporters in het Oostenrijkse Au. Geheel lmks Hans de Ruyter. LEUSDEN - Tegen vijftien fietsers bekeuringen werden uitgedeeld is maandagmorgen proces-verbaal op de Arnhemseweg, waar de po- opgemaakt, wegens het voeren Iitietussen7.15uuren8.00uurcon- van onvoldoende verlichting. De troleerde. LEUSDEN - In de raadszaal van het de huidige huisvesting van de gemeentehuis m Leusden is don- groep, aan de Oude Rijksweg, niet derdagmiddag de nieuwe groeps- langer aan de eisen des tijds vol- commandant van de Rijkspolitie, doet. Hij hield een krachtig plei- adjudant Van der Spoel, geinstal- dooi voor een nieuw onderkomen, leerd. Van der Spoel volgt de heer Daarnaast schetste Van der Van Doorn als groepscommandant Spoel de moeilijkheden waar de op. politie zich, onder druk van bezui- In zijn maugurele rede merkte nigingen en uitbreiding van taken, Van der Spoel onder meer op dat voor geplaatst ziet. Nieuwe groepscommandant Rijkspolitie open huis voor belangstelle| burgers. Daarmee poogt metf de burgerij meer begrip te It! ken voor het boerenbedrijf. OPTIMISTISCH Ondanks alles blijven de bi een optimistisch volkje. All dat is de mening van de voo: van de Achterveldse ABTB zijn echt niet bang voor de komst", aldus Wouters. Hij h< wel dat de overheid wil blij praten met de boeren. Er blijft behoefte aan een goed leg om tot bevredigende opl< gen te komen. E De Leusdense boeren hebben1, gevoel dat er nu nog teveel r werkt wordt met met goed or® bouwde rapporten, waarop vervolgens beslissingen woi gebaseerd. „We hebben di lijke, wetenschappelijk v< woorde rapporten nodig oi een duidelijke memngsvormii kunnen komen", zo meent heer Wouters, die de indruk 1 dat de gemeente Leusden de gever soms nog een stapje wil blijven. „Ik hoop op een g overleg tussen organisaties overheid", aldus Wouters. "Ik ben van kinds af aan boer hebben altijd hard gewerkt. toe lees ik met pijn in mijn haï slechte berichten over het renbedrijf in de pers", aldui voorzitter van de Leusdense renorganisaties. LEUSDEN - Het idee bestond al enkele jaren. Het enige dat ontbrak was een bouwvallige bakfiets. Afgelopen zater dag was het dan zover. De Leusdenaar Hans de Ruyter deed met zijn vrienden Wout Breebaart en Willem van Slooten mee aan het TROS-programma fBlij dat ik glij". Dit wintersportspektakel is een onderdeel van de serie ,Te land, ter zee en in de lucht'. Met de meest vreemdsoortige vehikels poberen de deelnemers zolang mogelijk op het trajekt te blijven. Hans had met zijn vrienden een Chinese riksja ontworpen. ,Blij dat ik glij' speelde zich af in het Oostenrijkse wintersportcentrum Au. Met behulp van het Leusdense bedrijfsleven (Pon, Pim Berghuizen, China Town en Buitenhuis) werd de reis gefinancierd. Vrijdag 27 januari is de afloop van het avontuur te zien op Nederland 2. Dan zendt de TROS het programma tussen 19.00 uur en 20.00 uur uit. LEUSDEN - Woensdagavond werd op een parkeerplaats aan de Ba- voortseweg, bij het Jan Bannink park, een autoruit vernield. Er wordt niets venmst. LEUSDEN/UTRECHT - Hoe wel er in feite geen slachtof fer was geweest, heeft de Utrechtse rechtbank vrijdag toch een 26-jarige man uit Leusden veroordeeld wegens bedreiging. Het college legde hem conform de eis negen maanden gevangenisstraf op, waarvan drie maanden voor waardelijk. De Leusdenaar had in oktober vorig jaar het verjaardagsfeest van de stiefvader van zijn vriendin ruw verstoord met een pistoolschot. Bij die gelegenheid eiste hij een ver klaring van zijn „schoonvader" over de roddels die deze over hem zou hebben rondgestrooid. Aan vankelijk had de zaak zich ernstig aan laten zien, maar op de zitting, twee weken geleden, had het „slachtoffer" verklaard zich aller minst bedreigd te hebben gevoeld. Naast de schietpartij had de Leusdenaar een serie inbraken op zijn kerfstok, alsmede het illegale bezit van een vuurwapen. Volgens rechtbankvoorzitter mr, P. van

Leusder Krant | 1989 | | pagina 6