Gratis 'Doe-het-zelf concert voor eerste keer in Leusden Sfeervol concert in Ons Gebouw Acrobatische en stijlvolle smaakmakers in De Hakhorst Beeld in de tuin lEMSiien hrnt Aanstaande zaterdag in de Muziekschool Bernard Berkhout'sSwingmates' spelen m propvolle jazz-sociëteit Avondvluchten WOENSDAG 1 FEBRUARI 1989 jEUSDEN - Voor het eerst organiseert de overwegend uit Leus- lenaren bestaande Stichting Valleiconcerten haar jaarlijkse fDoe-het-zelf'-concert in deze plaats, in de Leusder Muziek- ichool. Die gebeurtenis voor abonnementshouders, familie, rrienden en kennissen op 4 februari aanstaande is een ge- ichikte aanleiding om meer Leusdenaren te laten kennismaken net dat traditionele amateurconcert. De door de Stichting ten loei gestelde gezlligheid voor, tijdens en na dat concert wordt rerder geïllustreerd met gerelativeerde en reeds relativerende .rbeelden van vorige Doe-het-zelf'-concerten en uit de be- pspraktijk. zoekers zullen vast wel willen we- t|5n. hoe zo'n feest wordt voorbe- ieid en hoe dat er verder uitziet. door Anne Bunt >letDoe-het-zelf'-concert, dat de jwchting Valleiconcerten voor de ISde keer organiseert, heeft als i°' spelende abonnementshou- lers gratis te laten musiceren voor liet-spelende abonnementshou- lers, familie en vrienden. Dat con- :en door amateurs heeft elk jaar in ebruan plaats. Alle voorgaande aren moesten Leusdenaren en Jamevelders daarvoor naar 'Spar- 'éndam' te Hoevelaken, maar op 4 ebruan aanstaande heeft de uit- foenng voor het eerst in Leusden jlaats. in de aula van de Muziek- I tchool De voorzitter van het be- ituur van de Stichting, Frits Hasel- loff noemde als hoofdreden voor iié verandenng, dat de in Leus- ien wonende meerderheid be- :oekers nu dichter bij huis terecht can Een andere door hem ge- ïoemde reden was, dat de bege- eidende pianisten niet meer op ie slecht onderhouden, oude llüthner vleugel hoeven te spe len ding is zeker- de pianisten, he in tegenstelling tot andere pëlers hun eigen instrument nu lenmaal niet eenvoudig kunnen tieenemen, treffen het. De plaat- elijke Muziekschool beschikt na- iielijk over een vrij nieuwe Bösen- oifei en een zeer nieuwe Ya- taha vleugel, die beide langer ijn. voller klinken en regelmati- er spelen dan de oude bekende leugel. Maar een nieuwe vleugel laakt nog geen eerste jaarfeest in eusden. Vooral de rueuwe be- PLANKENKOORTS Om met het belangrijkste te ver- volgen, de amateurs worden met geselecteerd op hun muzikale er varing. Ook deze keer heeft elke abonnementshouder zich vanaf de afgelopen herfst mogen opgeven bij Els Oorthuis of Dirk van Dorp, bestuursleden van de Stichting. Die wijzen hem of haar alleen af, als het muziekstuk veel langer dan 10 minuten duurt of als het totale programma al meer dan twee uur in beslag neemt. Zij willen een programma, dat om kwart over acht begint en na een pauze van 20 minuten omstreeks half elf klaar is. Deze programmatische selectie heeft verder te maken met het ver leden. Bijvoorbeeld, zo'n 12 jaar geleden waren er nog twee pau zes en viel althans het voorlaatste programma-onderdeel bijna op de volgende dag. Niet moet worden vergeten, dat de meeste amateurs zich bij sa menspel prettiger voelen dan bij solospel. Veruit de meeste abon nementshouders geven dan ook meer dan één naam op. Zo is het voorgekomen, dat de pianospe lende voorzitter vijf namen van blazers aan zijn naam toevoegde, omdat zij een prachtig deel van een blaassextet van een onbe kende negentiende eeuwse ro manticus ten doop wilden hou den. Hoewel er wel degelijk piano-, harp- of dwarsfluitsolo is gespeeld tijdens vonge afleverin gen van het concert, is samenspe len voor de Stichting zelf ook ple zierig. Vele repetities bevorderen een band tussen spelende con certbezoekers en familie of vrien den, die nog geen abonnements houder zijn. En als er al veel is geoefend en plezier gemaakt, dan wil iedereen dat op de avond van het concert publiekelijk tonen Iedereen ziet daar naar uit, maar het blijft span nend. Terwijl althans drukbezette beroepsmusici al zelden geheel vrij blijven van plankenkoorts, ko men amateurs al weining in aanra king met acteersituaües. Plotse ling al dat publiek voor de neus, vrees voor enkele loopjes en vrees voor het elkaar niet opvan gen bij onvoorspelbare en ook wel voorspelbare missers. Sommi gen nemen dat zichzelf kwalijk, wat weet jammer kan zijn voor hun persoonlijke omgeving en voor anderen. In dat geval dreigt dat jaarlijkse feest voor sommigen ten onrechte aangenomen werk te worden. GEZELLIGHEID Ten onrechte ook, omdat dat druk bezochte feest na het concert nog lang met is afgelopen. Talloze fris- drank- en wijndnnkende bezoe kers en spelers praten dan nog ge zellig na. Of, wat gelukkig vaak is gebeurd, velen spelen en zingen frank en vrij operette - of andere luchtige partijen. Temeer daar bij die napret de plankenkoorts geen enkele rol meer kan spelen en de voorpret al geheel geslaagd was, blijft verder het tussenliggende vaste programma ook voor het be stuur van de Stichting een aan dachtspunt. Het standpunt van enkele op hun verzoek anoniem gehouden be stuursleden komt erop neer, dat het ,,Doe-het-zelf'-concert geen echt concert, maar gezellige avond met muzikale en andere ac tiviteiten moet zijn. Ook zij trekken de zin van deze jaarlijkse gebeur tenis met in twijfel. Er zijn nog zo veel andere leuke dingen te be denken op zo'n avond, zoals het vertellen over de eigen muzikale liefhebberij. Spelers kunnen, als ze daar even bij stilstaan, op hon derd en één manieren een voor. hun persoonlijke en sociale leven zo belangrijke boodschap illustre ren. Onder meer, door in korte stukjes een bepaalde ervaring te laten horen, dia's over het leven van een vrij moderne compomst te vertonen en door korte stukken van ideaal gevonden opnames te laten horen. SPELEN Niettemin blijft het een ijzeren wet, dat spelen in het openbaar op den duur beslist alüjd verbetert, zolang de verwachtingen maar niet te laag of te hoog gespannen zijn. Alle ingewikkelde emotio nele bezigheden, die tijd nodig hebben om zo goed mogelijk bij ieder afzonderlijk te passen, luk ken nu eenmaal heel aardig bij een niet te ernstige en soms rond uit ludieke houding. Dat zit vooral in het woord 'spelen', zoals verder blijkt uit voorbeelden, die zijn ont leend aan vorige jaarfeesten en aan de beroepspraktijk. Natuurlijk speelde dat echtpaar op leeftijd jaren geleden verre van plezierig. Het deel uit de Sonate voor saxofoon en piano van Saint- Saens mislukte zodanig, dat zij nooit meer aan het „Doe-het-zelf '- concert hebben meegedaan. Niemand heeft hen weliswaar on heus bejegend, het moet hun ei gen vrije keus zijn geweest. Onge twijfeld hebben zij zelf dan ook het meest last gehad van dat niet meer te volgen spel. Maar zij misten na hun al te krachtdadige besluit wel een kans op aangenamere alterna tieven. Hun oorspronkelijke plan was te vermetel, omdat Saint-Saens vaak een virtuose stijl vraagt. Korte illu straties daaruit of andere, eenvou diger stukken lagen meer voor de hand. Maar voor alles vergat dit echtpaar misschien wel hun zeer lange geschiedenis van samen spelen voor elkaar en anderen. Dat nu hadden zij andere behalve met noten ook in woorden kunnen vertellen. Hoe dan ook hoeft nie mand zich een buil te vallen aan dat jaarlijkse feest. Ook de vier strijkers niet, die zo verzot waren op een strijkkwar- tetje van Haydn, dat ze publiek vergaten. Buigingen of knikjes bleven zelfs achterwege, terwijl dat stimulerend is voor een duide lijk begin en eind en daartussen enkele minuten speelplezier. Ze wilden vooral de trouw ingestu deerde noten stuk voor stuk nauw gezet spelen. Hun muzikale en thousiasme verdween daardoor vrijwel geheel. Mede omdat ze ook het totale notenbeeld uit het oog verloren, raakten ze juist eer der in de war. Om even radeloos van te worden. GEEN MISSERS Ze zouden evenwel minder fouten hebben gemaakt, als ze elkaar voortdurend hadden wijsge maakt, dat foute noten het jaar lijkse feest veraangenamen. Ge woon m geloven. Hoewel het be lachelijk lijkt, levert het zich niet fixeren op aparte fouten namelijk meer speelruimte op, waardoor extra en zelfs storende fouten ach terwege blijven. Bovendien heb ben sommige beroepsmusici alle records in dezen reeds gebroken. Zo sloeg de vroegere pianiste Clara Haskik bij een pianoconcert van Beethoven er zo vaak naast, dat Beethoven, volgens haar, er een meuw concert van had kun nen maken Ondertussen redde zij zich met deze grap uit een lastige situatie, wat ook bij het spel hoort. Dat bleek verder op een met alle daagse manier bij een pianoduo, die de bekende 16 walsen van Brahms onder handen hadden. Terwijl de meeste walsen op zich speelbaar zijn voor niet weinig amateurs, was het de zesde wals. waar de beide pianisten het even heten afweten De linker speler moet telkens drie tellen in de maat Plezier in het spelen tijdens het Doe-het zelf-concert. of drie keer twee tellen over twee maten spelen en precies op tijd met de mooie slotzin beginnen De rechter speler moet met strui kelen over een tegen de maat in gaand notenbeeld en vanaf die slotzin met de linkerhand nog iets moeilijks doen. Het publiek bij het „Doe-het-zelf'-concert kreeg het er even benauwd van, toen de be wuste slotzin uitbleef. Hoewel de rechterspeler in de lach schoot en concludeerde, dat deze zesde wals deze avond te veel van het goede was, sprak de linkerspeler in alle ernst precies zes historische woorden: „Dat kun je niet maken, man." En dankzij die verschillende reacties was het pubhek al helemaal bevrijd van dat akelige gevoel. Men ver moedde zelfs een „two men show" en lachte steeds luider. Daarna was het nog maar een koud kunstje voor de spelers om die en de nog volgende walsen behoorlijk rechtuit voor te spelen. Misschien zijn echte missers wel hoogst zeldzaam in het leven. Althans, dat hebben de vroegere piamst Sergei Rachmaninof en vio list Frits Kreisler in de beroemde Camegie Hall te New York erva ren. Voor degenen, die hun fraaie opnames van onder meer Beet hoven en Gneg nog niet kennen, is het van belang te weten, dat Rachmaninof niet als klavierleeuw speelde, maar zich aanpaste aan de kamermuziekvisie van Kreisler, die op zijn beurt bijna niet meer vals speelde. Deze vrienden nu hadden na een 'black out' van Kreisler m die gigantische con certzaal een korte dialoog. Krei sler vroeg: „Where are we?" Rachmaninof antwoordde: „In Camegie Hall." SPEELPLEZIER Zelfs een onbekend gebleven pia nist, die een Scherzo (scherts) van Chopm uit het hoofd speelde, zal hooguit zijn vleugel te snel heb ben gevonden. Dat stuk heeft een aantal 'sequenzen', motiefjes, die telkens hoger op de piano worden herhaald. Die houden natuurlijk een keer op, omdat de compomst op een zeker moment daar een punt achter zet. door enkele an dere noten. Omdat deze piamst zich die noten niet tijdig herin nerde, bedacht hij een list. Hij componeerde er terloops sequen zen bij. Zo van, wat ik nu kwijt ben, schiet me straks wel weer te bin nen. Helaas bleef het geheugen hem in de steek laten, waardoor zijn laatste sequens rechts naast de piano op het podium terecht kwam. Wie wil dat niet eens mee maken? Misschien waren bij enkele jaar feesten sommige uitvoeringen van complete werken wel eens wat te veel van het goede. Zelfs de nog verrassend geluxte walsen van Brahms werden door een vroeger ij Frans pianoduo niet allemaal ge- J speeld, omdat ze dat vervelend vonden voor het publiek. Ze ko- j zen er zeven uit, waarvan een, de jl beruchte zesde, aan het begin en 1 en het einde moet worden ge- ;j speeld. Nog veel eerder heeft 1 Beethoven ook al gereageerd op de drang naar compleetheid. Zo gaf hij zijn leerling Czerny, die op toemee naar Engeland ging, ij eens de dringende raad hooguit I; twee delen van enkele van zijn pianosonates ten gehore te bren gen. De volgorde mocht zelfs wil lekeurig zijn. Hoewel hij op die j manier zeker ook het publiek wilde laten wennen aan toentertijd moderne muziek, relativeert dat een 20ste eeuwse opvatüng com plete werken, ja zelfs complete bundels met werken met dezelfde titels te moeten spelen. Is enkele minuten speelplezier niet veel be- langnjker dan het compleet willen I zijn? Hoe het ook zij, alle reden om met te zwaar te tillen aan een concert, waar eigen en andermans fouten ondergeschikt zijn aan de gezel- ligheid, die zeker daarna verder 1 haar hoogtepunt bereikt. Dat gra- tis toegankelijke jaarlijkse feest heeft op 4 februari om 20.15 plaats in de Aula van de Muziekschool 1 Leusden. ACHTERVELD - Onder grote belangstelling debuteerden afge lopen zondag twee zangeressen en een pianiste in ,,Ons Ge- Buw". Sopraan Riet Wijnands, alt Leontine van Wieringen en Hilde- flard Scchaeffner brachten hun liederen-programma overtui gend. Hoofdbestanddeel van het recital vormden de grote Duitse liedcomponisten uit de tijd van de Romantiek: Schubert, Schumann en Hugo Wolff. De uitvoerenden zijn alle drie ge lieerd aan Achterveld en presen teerden zich als trio voor het eerst Buiten de huiskamer en kerk. Hiermee namen zij dezelfde stap als hun gemeenschappelijke voor liefde; het romantische lied uit de negentiende eeuw, dat ook steeds meer het karakter van huismuziek aflegt en zich ontwikkelt tot con certlied. Het recital werd echter geopend met twee duetten van Anton Dvo rak. Beide zangeressen slaagden er direkt al in hun enthousiasme voor deze muziek over het voet licht te brengen, geheel in over eenkomst met de intentie, die deze optimistische Tsjechische componist met zijn muziek beoogt. Leontine van Wieringen beet so listisch de spits af met twee Lede ren van Franz Schubert de vrucht baarste en meest geliefde liede- rencompomst van alle tijden. Ze deed dat met verve en zette daar mee de toon voor het verdere ver loop van het concert, dat in een zeer ontspennen sfeer plaatsvond. Hoewel haar concentratie het in „Fussreise"van Hugo Wolff het even liet afweten, wist Leontine van Wieringen zich knap te her stellen. Van Riet Wijnands werd achteraf gezegd, dat ze opvallend ingeto gen was toen ze binnenkwam. Daar was tijdens haar optreden niets véin te merken Met overtui ging en een opvallend zuivere in tonatie vertolkte zij een vijftal lie deren, waaronder ook Beet hoven's „Mit einem gemalten Band". Karakteristiek voor het romanti sche lied is een nieuw soort na tuurgevoel, hetgeen onder meer tot uiting komt in titels als „Früh- lingsglaube", Gott ïm Frlihling", „Wenn ich ein Vöglein" en „Schön Blümelein". Uiteraard mocht „Die Forelle" niet op het programma ontbreken. Evenals bovengenoemde werken, herin nert deze melodie sterk aan het volkslied. Later zou Schubert er een thema voor variaties in een pianokwintet van maken. Ook in „Die Forelle" nam Schubert ele menten van vroegere composities op. Dit lied vormde een van de char mante hoogtepunten van het con cert, waarbij het publiek gecon centreerd en aandachtig mee leefde. Een ander kenmerk voor het ro mantische bed is de piano als ge lijkberechtigd instrument naast de zangstem. Hildegard Schaeffer ontpopte zich als een zeer ver- dienstehjk begeleidster, hetgeen in dit genre bepaald geen gemak- kebjke opgave is. Ook in haar so fistische bijdragen kwam ze goed voor de dag Haar interpretatie van „Impromptu" in Bes oogstte een dankbaar applaus. „Dit is het mooiste van alles", zo kondigde Riet Wijnands de „uit smijter" van Schumanns volgeling Franz Hot aan. Het werd de schlager: „O, wie wunderschön ist die Frühlingszeit". De tekst van dit duet sprak ons op deze toch wat kille en natte zondagmiddag in ja nuari zeer aan. Het concerterende trio werd be loond met een warm applaus en een blijvende herinnering in de vorm van een aantal portretteke ningen, die tijdens het concert door vier uitgenodigde kunste naars werden gemaakt. Een deel van het applaus was on getwijfeld ook voor hen bedoeld. LEUSDEN - Vorige week stond een artikel in deze krant over een uitleenproject van de Stichting Kunstkwartier. Deze zomer kun nen Leusdenaren enige weken icing een beeld in hun tuin krij gen. Het gaat daarbij vooral on tuinen die aan de Hamersveldse weg zijn gelegen. Een van dez< beelden zal daarna worden aan gekocht en ergens in Leusdei een plek krijgen. In het artike was geen contactadres genoemd voor mensen die een beeld in hui tuin zouden willen. Dat is: Stich ting Kunstkwartier, Postbus 1( 3830 AA Leusden, telefoon 942042. SOESTERBERG/LEUSDEN - Op de vliegbasis Soesterberg wordt op maandag 6, dinsdag 7, woensdag 8 en donderdag 9 februari tot 22.00 uur doorgevlogen. F-15 straalja gers van het Amerikaanse 32ste Tactical Fighter Squadron nemen I deel aan deze avondvliegoefenin- j gen. Gedurende één van deze j avondvliegavonden nemen even- 1 eens helicopters van het Neder- landse 298 squadron deel aan de oefeningen. De oefeningen zijn be doeld om de vliegers te trainen in hun vliegprocedures bij duisternis. zijn vlotte virtuositeit geheel weg speelde, pakte Bernard Berkhout het meteen weer op en vaneerde het bijna op een klassieke manier. Hoewel hij onder meer in het ge noemde slotnummer, de 'Air Mail Special', zijn supersnelle 'special' niet uit de hand liep, onthulde eveneens zijn verdere spel een andere specialiteit. In de rustiger nummers, 'It might as well be spring', 'Devil in be tween' en 'Moonlight in Vermont', hoorden de bezoekers de meest schitterende klankkleuren uit de klannet tevoorschijn komen. Ber nard Berkhout bracht met meer in getogen spel de warme sfeer in het al wel propvolle huis. Voor de fraaie thema's nam hij bijna zoveel tijd als Schubert in zijn composi ties, een wellicht nog steeds niet verouderde manier bij rustiger nummers. Daarna volgden vaak in teressante improvisaties met een duidelijk herkenbaar slot. In tegenstelling tot de rijpere kla rinettist Benny Goodman met al zijn joyeuze vrijheden, waardoor bijvoorbeeld zijn laatste Mozart- concert door een klassiek orkest nauwelijks meer was te begelei den, koos de veel jongere klari nettist vooralsnog een degelijker aanpak. Zijn optreden was meer stijlvol dan echt uitbundig. Behalve deze wellicht vruchtbare tegenstelling tussen de smaakma kers véin de 'Swingmates', viel er nog meer te genieten. Een schitte rende versnelling aan het slot van de samba en een harmonisch eiende begeleiding en solo van gitarist Jeroen de Koning in 'You're driving me crazy' en 'Cheek tot cheek'. Verder ogenschijnlijk spontaan te gen de maat in spelen in nummers als 'Love', terwijl het totaalgeluid in het algemeen njk gevarieerd was en de discipline ook bij hoge tempi enorm. Bassist Frans Bouw meester trad weliswaar nog min der dan drummer Bob Dekker so listisch op de voorgrond, maar een orkest met veel meer dan twee smaakmakers hoeft nu ook weer met. Deze tweede sessie van de Jazz- sociëteit Leusden bracht het pu bliek tot applaus, zittende en staande ovaties, staand geklap en bisgeroep. Vooral voor vier uur viel er uitstekend te luisteren naar de 'Swingmates'. Later moest het 1 orkest luider worden ingesteld, Bj wat sommigen minder plezierig luisteren vinden. Ook omdat de 1 meerderheid voor gezellige ge- f sprekken blijft, was het bestuur J, blij met een financierbaar feest. Volgende sessie: 26 februari, 14.30, Wiebe Haanstra en anderen in 'De Hakhorst' SPECIAL LEUSDEN - Op zondagmiddag 29 januari, tussen half drie en half zes, speelden de Bernard Berkhout's 'Swingmates' in 'De Hakhorst' voor de Jazz-sociëteit Leusden. Bassist Frans Bouw meester, drummer Bos Dekker, gitarist Jeroen de Koning, Kla rinettist Bernard Berkhout en vibrafonist Frits Landesberger maakten voor zeer vele bezoekers hun reputatie meer dan waar. Het aantal bezoekers van de tweede sessie van de Jazz-sociëteit Leusden in 1989 was om half drie al anderhalf keer zo groot als anders om half vijf. En vanaf vier uur groeide het aantal zelfs tot minstens 150 mensen, bijna twee keer zoveel als anders. 'De Hakhorst' was propvol voor een door zes sponsors gesteund concert van de 'Swingmates', een jonge jazzcombo met grote reputatie. Met name vibrafonist Frits Landesberger en klari nettist Bernard Berkhout waren de smaakmakers. Zonder vibrafonist Frits Landes berger echt buiten de 'Swingma tes' te willen plaatsen, toonde hij wel overduidelijke trekken van een circusartiest. Met maar liefst vier hamers bespeelde hij zijn in strument. En als hij er drie nodig had, dan hield hij de vierde nog steeds achter de hand. Alleen toen drummer Bob Dekker een ongekend gevarieerde en opzwe pende solo ten beste gaf bij een samba, deed hij het meestal met één hamer af Zijn speelhouding en bewegings patroon waren dermate soepel, dat hij zelfs bij zeer hoge tempi moeiteloos ritmisch bleef door spelen, zoals in 'Slip disc' en vooral in 'Air Mail Special' van Benny Goodman Die vooral bij hem opvallende energie werd door niets geremd. Het was be halve jazz, ook zuivere acrobatiek. De drummer van de Swingmatesin aktie. Reeds bij een improvisatie op 'Die Fledermaus' van Johann Strauss ontpopte Bernard Berkhout zich als een andere solist. Terwijl Fnts Landesberger het thema met al Een overzicht van het optreden van Bernard Berkhout's Swingmatesin de Hakhorst.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 11