Personenauto Rai: wat brengen fabrikanten dit jaar? Hoe bereikt u de RAI Noviteiten op Auto-Rai 1989 Parkeren tijdens de Auto-Rai 11 j I j 11 Van 2 tot en met 12 februari: Feiten en cijfers De Rai verwacht zo'n 500.000 bezoekers. Najaren van stijgende verkoopcijfers in de personenauto-branche daalde de verkoop in 1988 aanzienlijk. Of, en zo kun je het ook bekij ken, de autowereld in Neder land leefde wat verkopen be treft een beetje boven zijn stand. Gingen er in 1987 nog zo'n 557.000 eenheden om, afgelopen jaar waren dat er slechts 483.000. Een stevige aderlating derhalve. Vrijwel alle merken kregen klap pen. Alleen Austin Rover, Chrys ler, Daihatsu, FSO, Honda, Hyun dai, Lancia, Mercedes-Benz, Peu geot, Subaru en Suzuki boekten terreinwinst. Die hoge verkoop in 1987 was mede te danken aan het APK-ef- fect. Daarnaast wachtte het pu bliek in 1988 het nieuwe fiscale stimuleringsplan voor de verkoop van „schone" auto's van minister Nijpels af. Deskundigen schatten de Nederlandse markt jaarlijks goed voor 500.000 personenau to's. Afhankelijk van diverse facto ren zal de feitelijke verkoop hier het ene jaar wat boven liggen en het andere jaar er wat onder. Wat 1989 betreft, is het koffie dik kijken. De verwachting is, dat de markt weer gaat aantrekken. Hierin spelen nieuwe modellen die als een wervelstorm in aantocht zijn, zeker ook een belangrijke rol. Dat begint uiteraard al met de Rai, waar uiteraard al veel noviteiten te bewonderen zijn. Officieel zijn de nieuwkomers niet meer op de RAI te koop, maar bij de dealer om de hoek. De standhouders zullen een kleine notitie aangaande een auto verkoop echter vast niet uit de weg gaan. Voor het eerst na jaren staan er weer stands met verdiepingen. Dit puur vanwege ruimtegebrek De Rai verwacht van 2 tot en met 12 februari zo'n 500 000 bezoe kers. Onze auto-redakteur Henk Budding alvast het één en ander voor u op een rijtje en wenst u een fijn bezoek aan de Personenauto RAI toe. Het verschijnsel doet zich geluk kig niet dagelijks voor, maar op een aantal dagen per jaar ontstaat er rond de RAI een parkeerprobleem, wanneer exposanten en bezoekers van de RAI, buurtbewoners en me dewerkers van de bedrijven in de buurt allemaal tegelijk een par keerplaats zoeken. De Auto-RAI is zo'n evenement, waarbij de vraag naar parkeerruimte in de directe omgeving van de RAI niet in even wicht is met het aanbod. Ondanks de meer dan 3 400 par keerplaatsen op het RAI-terrein plus nog eens zo'n zelfde aantal parkeerplaatsen waarover de RAI in de nabijheid kan beschikken, wordt er vaak in de buurt een „vrije" parkeerplaats gezocht Voor buurtbewoners van de RAI geen plezierige situatie. Voor be zoekers en de RAI zelf evenmin Daarom is in een goede samen werking tussen de RAI, gemeente en politie naar een oplossing ge zocht, die alle betrokkenen voor deel biedt. De bezoekers, omdat zij niet nutteloos hoeven rond te rij den om een parkeerplek te vinden en de buurtbewoners, die met min der overlast worden geconfron teerd. Waar niet parkeren De parkeerregeling rond de RAI tijdens drukke manifestaties komt er op neer dat de straten in de nabijheid van de RAI worden afge sloten voor autoverkeer, behalve voor buurtbewoners. Om bewo ners en RAI-bezoekers uit elkaar te houden zijn diverse regelingen ge troffen. Buurtbewoners en mede werkers van bedrijven in de buurt kunnen op aanvraag bij de ge meente een parkeervergunning krijgen, zodat permanente toegang tot de eigen straat gewaarborgd is. De gehele buurt is opgedeeld in zones, die elk een eigen in- en uit gang hebben. Verkeersbrigades bij de in- en uitgangen van deze zones houden toezicht. Zij hebben de bevoegd heid auto's die niet in de buurt thuishoren of er anderszins niets te zoeken hebben te verwijzen naar parkeerterreinen elders. Het in stellen van de verkeersbrigadiers is een initiatief van de RAI. Het be treft medewerkers van de beveili- gings- en bewakingsdienst van de RAI, die voor deze - tijdelijke - taak speciaal worden opgeleid. De kor te, maar intensieve opleiding wordt afgesloten met de officiële installatie door de politie als „ver- keersbngadier". Waar wél parkeren? Zodra 's ochtends de onder grondse en bovengrondse parkeer garages op en rond het RAI-com- plex vol raken, begint de politie het verkeer te verwijzen naar iets ver der gelegen parkeerterreinen. De automobilist die naar de RAI wil, doet er echter verstandig aan om eventuele verkeerscongesties hele maal te vermijden. Dat kan door op de snelweg al de speciale oranje borden „P-RAI" te volgen. Deze aanwijzingen leiden naar de par keerterreinen bij het IJsbaanpad en de Fred Roeskestraat (vlakbij Olympisch stadion), de Drente straat en Willem van Weldamlaan (nabij de Europaboulevard). Gratis pendelbus Parkeren op een van de parkeer terreinen hoeft absoluut geen tijd verlies te betekenen. Integendeel zelfs, er rijden permanent gratis pendelbussen van en naar de RAI. Zo'n ritje duurt slechts vijf a acht minuten (vanaf het „verst" gelegen parkeerterrein) en de pendelaar wordt keurig voor de ingang van de RAI afgeleverd. Op dezelfde plek kan hij ook na het bezoek weer mstappen; de pendelbussen blijven rijden tot een half uur na afloop van de tentoonstelling. Per auto de RAI (lijn nummers 8,15 en 173, reisduur ca. 10 minuten, uitsta- phalte Europaplein). RAI-bezoe kers uit overige delen van Neder land reizen het beste via Amster dam CS. Vandaar rijdt een tram richting RAI (lijn 4 reisduur 30 mi nuten; uitstaphalte Europaplein, lijn 25 reisduur 25 minuten; uitsta phalte Churchilllaan). De RAI is gelegen aan de auto snelweg A-10 zuid. Op het kaartje zijn de belangrijkste parkeerplaat sen in de buurt van het RAI-ge- bouw aangegeven.. Tijdens grote tentoonstellingen verwijzen de oranje borden P RAI ook naar an dere parkeerplaatsen. Vandaar brengen gratis pendelbussen u naar de RAI Openbaar vervoer De RAI ligt vlak bij het NS-sta- tion Amsterdam RAI (looptijd ca. 7 minuten, vanaf dit station vertrekt tram lijn 4, ritduur 2 minuten). Dit station heeft via Schiphol en Lei den uitstekende treinverbindingen met Zeeland, West-Brabant en een groot deel van Zuid-Holland. RAI- bezoekers uit Rotterdam, Den Haag en Leiden kunnen ieder kwartier van en naar station RAI reizen. RAI-bezoekers uit Lim burg, Midden- en Oost-Brabant, de Betuwe en uit de richting Nijme- gen-Arnhem-Utrecht reizen het beste naar NS-station Amsterdam Amstel. Vandaar rijdt een bus naar NW. UTRECHTSE BRUG AMSTERDAM - In de Rai in Amster dam wordt van donderdag 2 februari tot en met zondag 12 februari de jaarlijkse Auto-Rai gehouden. Aleko Gremi Auto-Import B.V. Aleko 141 4-drs Hatchback Geheel nieuwe auto van Russische makelij met Lada-motor van 1,6 liter en voorwielaandrijving. Alfa Romeo Alfa Romeo Nederland B.V Alfa 75 1.8 IE Vierdeurs sedan met nieuw ont wikkelde injectiemotor met Bosch Motronic ML 3.3 Alfa 164 2.5 TD De nieuwe Alfa 164 met 2,5 liter turbodieselmotor. Alfa 164 3.0 Automaat Topmodel van de Alfa 164-reeks met nieuwe viertraps ZF automati sche transmissie. Audi Pon's Automobielhandel B.V Audi V8 Topmodel van Audi met nieuw ontwikkelde V8-motor, automaat en vierwielaandrijving Audi 90 20V Nieuwe versie uit de 90-reeks van Audi met tweeliter vijfcilindermo- tor met vier kleppen per cilinder. Audi Coupé Tweedeurs, vier- tot vijfzits sport- coupé, gebaseerd op het mechani sche gedeelte van de 80/90-series Austin Rover Austin Rover Nederland B. Metro GTA Nieuwe uitvoering van Metro. Montego Serie - Diesel Montego met direct ingespoten dieselmotor. Bentley Hessing's Autobedrijven B Bentley gehele serie Detailverbeteringen voor alle mo dellen plus een herkenbaar eigen front met dubbele ronde koplam pen. BMW BMW Nederland B.V. BMW M5 Topmodel met 24-kleppenmotor van de 5-serie. BMW Z1 Roadster met 2,5 liter zescihnder inspuitmotor. Chrysler Chrysler Import Holland B.V GTS Shelby Speciale uitvoering van de GTS waarvoor de oud-Amerikaanse coureur Shelby verantwoordelijk is. LeBaron GTC Convertible Vierpersoons cabnoletuitvoenng van de Chrysler LeBaron. LeBaron Coupe Tweedeurs, vierpersoons sport- coupé. Citroen Citroën Nederland B.V AX Diesel Jongste versie van de AX-reeks met nieuw ontwikkelde dieselmo tor. Daihatsu Daihatsu Holland B.V Charade 1.3 1 Viercilinderuitvoering, inhoud 1,3 liter, van de Daihatsu Charade. Motor met zestien kleppen. Vier- wielaangedreven versie beschik baar. Feroza 4x4 Geheel nieuwe luxueuze vierwiel- aangedreven auto. TA-X-80 Midship prototype Prototype met 1000 cm3 zescilin- dermotor met twee turbo's en een grootste vermogen van 99 kW (135 pk) vóór de achterwielen. DONKERVOORT DONKERVOORT Open tweezitter zonder dak, voor ruit en zijruiten. Motor 2,2 liter injectie met turbo en intercooler. Acceleratie van 0 tot 100 in 4,5 sec. Topsnelheid 240 km/h. Ferrari Ferrari Import Kroymans B.V Ferrarr F40 Topmodel van Ferrari met V8 tur bomotor voor de achteras. Fiat Fiat Auto Nederland Croma TD id Fiat Croma met direct ingespoten dieselmotor. Ford USA Hessing De Bilt Thunderbird Geheel nieuwe vijfzits sportcoupé met 3,8 liter V6 met brandstofin spuiting en viertraps automaat. Achterwielaandrijving. Zeer aëro dynamisch model. FSO Abimex B. Prima II Uiterlijk vernieuwde Prima met motor met brandstofinspuiting. GE VECTRO Experimentele Nederlandse auto die uit kunststof is vervaardigd. GM USA General Motors Ned. B.V Chevrolet Corsica Hatchback Nieuwe versie met grote ach terklep van de Chevrolet Corsica. Buick Century Ltd Vierdeurs 169-A-bodyl70- van Buick. Oldsmobile Cutlass Ciera Wagon Oldsmobile stationcar op basis van nieuwe 169-A-bodyl70- voor 1989 Hyundai Greenib Car B.V. Sonata Grootste en meest luxueuze auto uit het programma van Hyundai. Pony XP Sonnet Speciale uitvoering van Pony XP met onder meer een zonnedak. Lada Gremi Auto-Import B.V Samara 1500 5-drs Vijfdeurs Samara met 1,5 liter mo tor. Lamborghini Sterca Lamborghini Benelux N.V. Countach Anniversary Speciale jubileumuitvoenng van de Countach. LM 002 Vierwielaangedreven terreinwa gen met V12-motor. Lancia Lanim B.V. Ypsilon Gewijzigde Ypsilon met injectie motor en geregelde katalysator. Voldoet aan US 83-norm. Prisma Symbol Speciale luxueuze uitvoering van Prisma met geregelde kat. US 83. Thema Vernieuwde Thema-reeks met tal van optische en technische wijzi gingen. Benzinemodellen voldoen aan US 83. Landrover Austin Rover Nederland B.V Range Rover 2-d Injection Range Rover met V8 injectiemo tor. Range Rover Vogue SE Zeer luxueuze Range Rover met 3,9 liter V8 met geregelde kataly sator en inspuiting. Mahindra Hollandse Auto Importmij H.A.I. B.V. Mahindra 4WD Uit India afkomstige vierwielaan gedreven auto. Van oorsprong een Jeep. MAX Max Motors B.V. Roadster van Nederlandse makelij. Maserati Hessing's Autobedrijven B.V. Maserati 222E Nieuwe tweedeurs, vierzits sport coupé met 2,8 liter V6 met twee turbo's en geregelde katalysator. Maserati 228 Voor Nederland geheel nieuw mo del vier- tot vijfzits sportcoupé van Maserati. Mercedes-Benz Mercedes-Benz Nederland B.V 190-serie Gewijzigde modellen uit de 190- serie. Mercury Hessing De Bilt Cougar Vijfzits Coupé met 3,8 liter V6, viertraps automaat en achterwiel- aandrijving. Zeer luxueus uitge voerde auto. Mitsubishi Hart Nibbrig en Greeve B.V Galant Fastback Vijfdeurs uitvoering van de vorig jaar op de markt verschenen nieu we Galant Nissan Nissan Motor Nederland B.V Micra Gewijzigde modellen Micra-sene. Sunny Nieuwe Sunny-serie met onder meer andere motoren. Prairie Geheel nieuwe Prairie multi pur pose. 200 SX Geheel nieuwe sportcoupé. Patrol GR Nieuwe variant met korte en lange wielbasis van de Patrol 4WD Nieuwe 2,8 liter turbodieselmotor. Opel General Motors Ned. B.V Kadett-sene Voor het eerst op de RAI de gewij zigde Kadett-serie voor 1989. Vectra De gehele Vectra-reeks, inclusief de nieuwe zestienklepper en de 4WD. Porsche Pon's Automobielhandel B.V. 944 S2 Nieuwe uitvoering van de Porsche 944 met dneliter viercilindermo- tor. 944 Turbo S Jongste versie van de 944 met tur bomotor. 911 Carrera 4 Vierwielaangedreven uitvoering van de Porsche 911. Renault Renault Nederland N.V. Renault 19-serie Opvolger van de Renault 9/11 met dwars voorin geplaatste benzine- dan wel dieselmotor. Rover Austin Rover Nederland B. Rover 216 Rover 800 Fastback Saab B.V. Auto Import Maatschappij A.I.M 9000 CDi Sedanversie met zestienklepsmo- tor. 900 ABS Uitvoeringen van 900-modellen met zestienklepsmotor en ABS. 9001 16 Saab 900 met zestienkleps injectie- motor. Seat Pon Car B.V Ibiza Extra Nieuwe versie met onder meer compleet gewijzigd dashboard van de Seat Ibiza Skoda Auto Motor Import De Binckhorst B.V Favorit Geheel nieuw door Bertone ont worpen model met voorin ge plaatste motor en voorwielaandrij ving Subaru Subaru Nederland N.V, Justy Nieuwe versie van de Subaru Jus ty- Suzuki B.V. Nimag Swift Nieuwe uitvoering van Suzuki Swift. Vitara Nieuwe vierwielaangedreven auto voor terrein én gebruik op de nor male weg Volkswagen Pon's Automobielhandel B.V Corrado Sportcoupé die in het VW-pro- gramma boven de Scirocco is inge schaald. Passat Turbodiesel Turbodieselmotor voor zowel de Passat sedan als de Variant. Volvo Volvo Nederland Personenauto B.V. 440-serie Nieuwe sene middenklassers met of zonder turbomotor die boven de 300-serie van Volvo valt. Neder lands produkt. Yugo Yugo Nederland B.V. Yugo 1.4 Voorwielaangedreven in Yoegos- lavië gebouwde auto met 1,4 liter motor. Op de thuismarkt Florida genaamd, welke naam in de Bene lux door Nissan is geclaimd, zodat hier een andere naam zal worden gekozen. Overzicht per 10 - 1 -1989 m prin cipe uitgaande van auto's die nieuw zijn voor het modeljaar 1989. Organisatie: De Auto-RAI 89 wordt georganiseerd door de Nederlandse Vereniging De Rijwiel- en Automobiel Indus trie R.A.I. Expositieprogramma Personenauto's, combinatie wagens, onderdelen en toebe horen van auto's, handgereed schappen. Oppervlakte: 65.000 m2 Aantal exposanten: 131 (1987: 122) Merken: Er zijn op deze ten toonstelling van personenau to's 59 merken uit 16 landen. Die landen zijn: Bondsrepu bliek Duitsland, Frankrijk, Groot-Bnttannië, Italië, Ja pan, Joegoslavië, Korea, Ne derland, Polen, Spanje, Sov jetunie, USA, Zweden, Tsje- choslowakije, Roemenië en In dia. Bijzondere presentatie: Een groot aantal deelnemers zal toekomstauto's (ontwikke lingsmodellen) presenteren. Tentoonstellingen: De ten toonstelling wordt gehouden van donderdag 2 tot en met zondag 12 februari 1989. Openingstijden: Dagelijks van 10 tot 17 uur en van 19 tot 22 uur. Op zaterdagen en zondagen van 10 tot 17 uur. Toegangsprijs. De toegangs prijs voor een eenmalig be zoek aan de expositie: voor volwassenen 13,00 pp, voor houders van een PAS-65, voor jeugd van 4 tot en met 11 jaar onder geleide en voor groepsbezoek mits tevoren schriftelijk aangevraagd (mini maal 20 personen) 10,00 p.p. Voor degenen die de ex positie uitsluitend 's avonds tussen 19 en 22 uur bezoeken geldt een entreeprijs van 10,00 p.p. en een reductie- prijs van 7,50. reinreizigers kunnen gebruik maken van de aantrekkelijke Trein Toe gangsregeling Pendelbussen: Tijdens de tentoonstelling zullen bussen rijden van en naar de parkeer terreinen in de omgeving van het RAI-gebouw. Het vervoer met deze bussen is gratis voor de bezoekers van de tentoon stelling.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 13