Het Ruige Veld Wij hoeven hier :jeen Hi-techpark" College op bezoek bij Tank- werkplaats Pon met vlag en wimpel an der Postlaan favoriet als •katie voor brandweergarage leusder hrant Afstelling verlichting blijkt vaak niet in orde (uiv'vhj.v'1' C P trvdcfxrrtnxfc- Kavelverkoop aan Expo-care Bushaltes Gratis controle bij garage Buitenhuis Noorderinslag bedrijfsleven door Stefan Steenkamp Wie vanaf de Middenweg over de Randweg rijdt, in de richting waar over niet al te lange tijd de aansluiting op de A 28 moet komen, komt eerst langs de nieuwbouw van het Ruige Veld en passeert dan een terrein van ongeveer twee hectare dat nog bijna helemaal braak ligt. Het is het één na laatste bedrijventerrein van Leusden. Het betekent dat er met de beschikbare ruimte zorgvuldig om moet worden gegaan. Vooral ook omdat het vlak tegen een woonwijk aan ligt. In de komende weken zal in drie afleveringen de ontwikkelingen in dit gebied geschetst worden. Deze week komen de voorwaarden aan de orde, waaraan bedrij ven moeten voldoen als zij voor vestiging in het Ruige Veld in aanmerking willen komen. Hoe het Leusdens bedrijfsle ven kan profiteren van de ontwikkelingen in het gebied is het volgende onderwerp. De reeks wordt afgesloten met een terugblik op de woningbouw in het Ruige Veld, die bijna voltooid is. OENSDAG 1 FEBRUARI 1989 W' -- Een tekening van het bedrijventerrein op het Ruige Veld. Er zijn 18 kavels beschikbaar, waarvan er tot nu toe 5 zijn uitgegeven. bare kavels er vijf uitgegeven en is de zesde op de handtekening on der de overeenkomst na, ook rond. Onder de bedrijven die tot over eenstemming zijn gekomen, hoort het al eerder genoemde Upat, een bedrijf van Duitse oorsprong, dat gespecialiseerd is m bevestigings materialen, zoals keilbouten en al lerlei soorten lijm. Het bedrijf is meuw in Leusden en heeft behalve hoog opgeleide kaderfunctionaris sen ook mensen voor het magazijn nodig en lager kantoorpersoneel. Een ander bedrijf dat zeer binnen kort op het Ruige Veld gaat bou wen is het garagebedrijf Doorne kamp. De onderneming komt oor spronkelijk uit Amersfoort en neemt zijn eigen personeel mee. Uiteindelijk moet er in het Ruige Veld werk komen voor 170 men sen. Een zo gevarieerd mogelijk werkgelegenheid om op die ma nier de mensen dicht bij huis te houden is dus één van de uitgangs punten bij de ontwikkeling van het gebied. Fijnmazige verkaveling is een ander. „Risicospreiding," noemt De Jongh dat. „We moeten geen eenzijdige werkgelegenheid krijgen," zegt hij. „Als we hier ko lossen van ondernemingen naar toe halen en het gaat slecht, dan heeft dat direct gevolgen voor de .bedrijven die er van afhankelijk zijn. We hoeven hier geen ,hi-tech park' te hebben." Wat hij wel m het Ruige Veld wü, zijn gebouwen met een fraaie ar chitectuur. Het bedrijventerrein ligt vlak tegen een woonwijk en dicht bij de geplande aansluiting van Leusden op de A28. Dat stelt bijzon dere eisen aan de bouw van de nieuwe bedrijven. „Waar het ter rein de entree van Leusden is, moet het een mooi gezicht zijn," vindt De Jongh. „Waar zich de woonwijk be vindt, moet er een automatische overgang zijn van wonen en werken." Die aanwezigheid van woningen maakt het ook noodzakelijk dat er zich geen milieu-onvriendelijke bedrijven vestigen. „De aard van de bedrijven mag niet hinderlijk, zijn voor het wonen," zegt de wet houder. „Daarom zal het openbare vervoer ook moeten verbeteren. Dat zal een steeds grotere rol moe ten gaan spelen." VRAAG Volgens Van der Grijp is er een sterke vraag naar kavels in het Rui ge Veld. „De bedrijven waarmee wij onderhandelen hebben zich zelf aangemeld zegt hij. „Men vestigt zich graag in Leusden," vult De Jongh hem aan. Hoev/el het dus voorspoedig lijkt te gaan met het bedrijventerrein op het Ruige Veld, verkoopt Leusden zich als vesti gingsplaats voor het bedrijfsleven met helemaal vanzelf. Een van de taken van Van der Grijp is de pro motie van Leusden. Er zal speciaal foldermateriaal gemaakt worden, er zijn plannen voor een videopre sentatie en in mei is de gemeente Leusden met een stand aanwezig op de bedrijfscontactdagen in de Flint in Amersfoort. „Het gaat niet slecht," zegt hij aan het einde van het gesprek als hij al zijn activi teiten en die van zijn afdeling op een njtje zet. ,,We trekken op alle fronten op." Van der Grijp werd baas op deze afdeling, nadat hij eerst werkte bij ABZ (Algemene Bestuurszaken). Hij zwaait dus nog maar kort de scepter bij .Ruimte', maar hij vindt dat er inmiddels al veel bereikt is. Als meest indrukwekkend bewijs voor die vooruitgang noemt hij de bezetting in het Ruige Veld van de beschikbare ruimte ten opzichte van het aantal arbeidsplaatsen. Als alle geplande vestigingen door gaan, zal die bezettmg volgens hem één werknemer per 140 m2 zijn. „In andere gebieden is dat 175 tot 180 per m2," zegt hij. VARIATIE Volgens de visie van wethouder De Jongh moet de werkgelegen heid m het Rmge Veld zo geva rieerd mogelijk zijn. „De mensen moeten gestimuleerd worden om werk dicht bij huis te zoeken, om dat dit een goede manier is om van de files af te komen, is zijn me ning. „Dat kan alleen als de bedrij ven die zich hier vestigen, werk bieden voor verschillende beroe pen." De Jongh vindt dat de gega digden waar de gemeente nu mee m onderhandeling is, aan die voor waarde voldoen. Inmiddels zijn van de 18 beschik- De komende maanden zal het college een reeks bezoeken afleggen aan Leusdense bedrijven. Vorige week beet de Tank werkplaats aan de Kolonel van Royenweg de spits af. Burge meester en wethouders werden door werknemers van het bedrijf rondgeleid en konden op die manier kennis maken met de grootste werkgever van de gemeente. Bij de rondleiding hoorde natuurlijk ook een rondrit in een tank over het terrrein van de werkplaats, dat vlakbij het militaire oefenterrrein op de Leusderhei ligt. In het komende halfjaar zullen nog een aantal bedrijven bezocht worden. Op het lijstje van het college staan ondermeer het gereformeerde Dienstencentrum, de firma Vor, Umefa en een agrarisch bedrijf. LEUSDEN - Als het bedrijventerrein van het Ruige Veld is Igebouwd, kunnen geïnteresseerden voor een vestiging in •usden alleen nog op de Horst terecht, een gebied dat nog ontwikkeling moet worden genomen. Daarna zijn ervoor f bedrijfsleven voor de komende tientallen jaren geen ^gelijkheden meer voor uitbreiding. Leusden is dan vol. Er >rden daarom hoge eisen gesteld aan bedrijven die zich er llen vestigen. Toch worden volgens de gemeente de schikbare kavels zeer snel verkocht. Op dit moment is er nog niet veel te zien. Upat, het eerste ,drijf dat er zich gaat vestigen, zet weliswaar in hoog "po haar nieuwe gebouw neer, maar wie er gaat kijken ^ot de conclusie komen dat het gebied zijn naam nog |ds eer aan doet. De gemeente verwacht echter dat alle els in april/mei van dit jaar zullen zijn uitgegeven. Daar |en Leusdense bedrijven komen, maar ook jernemingen vanbuiten' hebben belangstelling getoond. Vat zijn de eisen die de gemeente stelt aan die bedrijven ibij potentiële kandidaten niet afgeschrikt mogen den? Gemeentelijk bedrijfscontactfunctionaris Ron van 3rijp en verantwoordelijk wethouder Joost de Jongh D) geven daar antwoord op. is er voor een soepele be- leling van de aanvragen, maar binnen de regels," omschrijft Jongh de taak van zijn ambte- lar Van der Grijp. Bedrijfscon- ctfunctionaris is zijn officiële tam De Jongh noemt hem het neerpunt in de operatie om het lige Veld een aantrekkelijk vesti- ftgsgebied te maken voor het be- tfjfsleven. „Hij moet zorgen voor »n clientvnendelijk optreden van 3,gemeente. Hij is ook iemand die vertellen heeft, zodat hij re- r jlend kan optreden." Van der Grijp is behalve contactambtenaar ook chef van de afdelmg Ruimte. Bij de reorganisatie van het ge- meeentelijk ambtenarenapparaat werd deze afdeling ingesteld als afsplitsing van Openbare Werken Vroeger moest een aanvraag door verschillende afdelingen behan deld worden. Na de .kanteling' in november (de ambtelijke term voor het tijdstip waarop de oude organisatie vervangen werd door de meuwe) bemoeit alleen de af deling Ruimte zich nog met de ves tiging van bedrijven in Leusden. fel college tussen een aantal werknemers van de tankwerkplaats. Op de tank wethouder Joost de Jongh (WD), tierde van links Evelien Blom (CDA), daarnaast Bram Vroon (CDA) vierde van rechts burgemeester Panis en •.aast hem de gemeentesecretaris Van EJteren. bestreken dient te' worden. Wel tekent de brandweer bij deze lo- katie het bezwaar aan, dat de ont sluiting ter plaatse nog te wensen overlaat, hetgeen belemmerend zou kunnen werken. Planologisch gezien zijn er tegen de lokatie m De Hamershof weinig bezwaren in te brengen. De gel dende ruimtelijke plannen, zoals het bestemmingsplan en het streekplan, geven de plannenma kers de nodige vrijheid. Financieel hangt er aan deze situering echter nog een stevig prijskaartje, wat de belangrijkste reden is om deze plaats als minder geschikt te kwa lificeren. Er moet rekening mee gehouden worden dat met de ver werving van de benodigde grond bedragen van 1.000.000,- tot 1.500.000,- gemoeid zullen zijn. Planologen beoordelen boven dien, evenals de brandweer, de ontsluiting van het terrein als min der positief. LOKATIE-ONDERZOEK De Burgemeester Van der Post- laan, nabij de SBBO-school, komt verreweg als beste vestigingsmo gelijkheid uit de bus m het vergelij kende onderzoek. Zowel de brand weer, als de planologen kunnen nauwelijks argumenten vinden om aan te geven dat deze plaats niet geschikt zou zijn. Bovendien zijn de verwervingskosten van de grond beduidend lager als die m de va riant in De Hamershof. In totaal worden de kosten van de grond verwerving geraamd op 450.000,-. Financieel scoort alleen de lokatie aan de Groene Zoom lager. Die grond is al in het bezit van de gemeente. Donderdag 2 februari buigt de commissie Openbare Wewrken en Ruimtelijke Ordening zich over het lokatie-onderzoek, waarna de raad een definitief standpunt zal inne men. worden verplaatst naar de Tore- nakkerweg. De halte Noordenn- slag/Rossenberglaan zal worden gehandhaafd. Het college overweegt deze maatregelen, omdat door stede- bouwkundige ontwikkeling, zoals de komst van de serviceflats 'Groenhouten', de verdeling van de haltes met optimaal meer was. Met de voorgestelde maatregel is een investering gemoeid van 90.000,-. Wethouders Corri Verduin (PvdA) en Evelien Blom (CDA) laten zich dooreen werkneemster v-rr de kwerk- plaats voorhehten. -Wit i iu in Nieuwe- promotionele activiteiten. Met de1 r LEUSDEN - Als het aan net college van B&W ligt, wordt in 't Ruige Veld een kavel grond, ter grootte van 1275 m2 verkocht aan Expo Care b.v. Expo Care,|dat nu in Nieuwe- gein gevestigd is jen daar aan vijf werknemers werk biedt, wil op de kavel een kantoor met woning neerzetten. Expo Care is een organisatiebu reau voor bednjvencontactdagen, beurzen, bedrijfspresentaties en promotionele activiteiten. Met d' verkoop van de grond is een be- jE drag van 185,- per m2. exclusief T BTW, aan de orde. De kavelverkoop wordt donder- dag besproken in de commissie H Openbare Werken en Ruimtelijke b Ordening. LEUSDEN - Maandagmiddag om kwart voor vijf onthulden de bij Pon vertrekkende Tijmen Groen de daar nog maar een dag werkende Edward van der Werff gezamenhjk een wandreliëf van Marte Roling, een beeldend kunstenares die zich landelijke bekendheid verwierf. Het reliëf verbeeldt een wimpel. In zijn begeleidende toespraak gaf de algemeen directeur, de heer J.A.H. Smeets, te kennen dat de twee jaar geleden verbouwde receptie hard toe was aan een minder stijf zakehjke aanblik. P.r.-manager de heer E. Servaas vertelde vooraf dat Pon de kunst een warm hart toedraagt. Het bedrijf was het met de gemeente eens, dat er op het gebied van de beeldende kunst in Leusden een ach te. i t estaat. In plaast van op voorhand sponsor te zijn, hoopte hij, vanwege meerdere mogelijkheden, op voois :eli> n kunst geïnteresseerden en van het bedrijfsleven in het algemeen. Een voorbeeld van zo'n andere mogelijkheid ontstond blijkens de toespraak van algemeen directe ur Smeets in het bedrijf zelf. De recente verbouwing van de receptie vonden velen weliswaar zakelijk, maar men vond het nog wat stijf. De directie nodigde daarom haar medewerkers, gasten en dealers uit iets te bedenken Na verloop van tijd ontdekte een medewerker, in zijn vrije tijd postzegelverzamelaar, dat de kunstenares Mane Roling postze gels ontwierp. Ook maakte hij kennis met haar werk in de Stopera en het AMC in Amsterdam. Ha ar werken vielen zodanig m de smaak, dat deze sinds haar negentiende jaar actieve kunstenares werd verzocht eens iets te maken wat dynamiek en flexibiliteit uitstraalde. Dat paste volgens de algemeen durecteur goed goed bij het bedrijf. Het antwoord van Roling was een beweging oproepende wimpel, een ontwerp dat meteen in de smaak viel. Het grote wandrehëf is daarna m samenwerking met Ariënne en Alissa Morriën, Wanda Wemer en Henk Jurriaans tot stand gekomen iEUSDEN - De lokatie aan de Burgemeester Van der Postlaan, tabij de SBBO, is de meest geschikte plaats voor een nieuwe irandweergarage. Dat blijkt uit een onderzoek naar de plano- ogische haalbaarheid van diverse lokaties. In dat onderzoek ijn een drietal opties serieus overwogen. Daarbij kwam de ökatie Groene Zoom, tegenover de Lisidunalaan, die de voor keur van het college van B&W heeft, als minst goede uit de bus. Zowel de brandweer, als planologen hebben grote bezwaren tegen een brandweergarage op deze plaats. Een lokatie in De Hamershof, nabij het benzinestation aldaar, is vanwege de hoge verwervingskosten van de grond, die circa één tot anderhalf miljoen gulden belopen, minder interessant. Tegen de lokatie aan de Groene Zoom, die de voorkeur van het col lege geniet, heeft de brandweer grote bezwaren. Door de decen trale ligging denkt de brandweer dat de zogenaamde risicogebie den onvoldoende snel kunnen wor den bereikt. Maar ook planologisch kleven er bezwaren aan de lokatie Groene Zoom. In het geldende streekplan van de provincie Utrecht, waaraan gemeentelijke plannen worden getoetst, past de bouw van een brandweergarage niet. Hoewel Gedeputeerde Staten een afwij kingsbevoegdheid hebben, is het nog maar de vraag of de provincie in dit geval bereid zal zijn daarvan gebruik te maken. Slechts wanneer er geen aanvaardbaar alternatief zou zijn, is GS geneigd van die be voegdheid gebruik te maken. Al ternatieven, die waarschijnlijk wel voorhanden zijn. HAMERSHOF De lokatie in winkelcentrum De Hamershof, nabij het Total-benzi- nestation aldaar, wordt zowel door de brandweer, als planologisch gunstig beoordeeld. Er wordt vol daan aan een belangrijke eis van de brandweer, namelijk dat de ga rage op deze lokatie een centrale plaats inneemt in het gebied dat SDEN - Bij garage Buitenhuis in Leusden-Zuid werd donderdagavond een gratis verlichtingscontrole ouden. De controle was een activiteit van Veüig Verkeer Nederland, in samenwerking met de Rijkspolitie, jereen kon zijn of haar auto ter controle aanbieden. De reactie van het publiek bleef een beetje beneden de maat. Tussen 19.00 uur en 22.00 uur maakten slechts tig automobüisten van het aanbod gebruik. Toch bleek de keunng geen overbodige luxe. Liefst 75% van de rtuigen, die ter controle werden aangeboden, vertoonde afwijkingen m de afstelling van de verlichtmg of k niet doed te functioneren. et ligt in de bedoeling in het najaar opnieuw een dergehjke controle te houden. LEUSDEN - Om de situatie weer in overeenstemming te brengen met de ruimtelijke ontwikkeling van Leusden-Centrum, overweegt het college van B&W een tweetal meu we bushaltes te plaatsen ter hoogte van de kruising Noorderinslag/Ha- mersveldseweg. De bestaande halte aan de Noorderinslag zal dan

Leusder Krant | 1989 | | pagina 15