\ktiegroep half tevreden over erkeersvoorstel Claeverenblad poneert orkest Leger des Heils keeft hoog niveau Keuze voor voortgezet onderwijs moeilijke zaak WOL Lisidunaleden halen diploma's T».s A vr Scholenmarkt in De Korf WOENSDAG 1 FEBRUARI 1989 raadscommissies DEN - Mevrouw Mariët van Triel is blij met het voorstel fwethouder de Jongh aan de commissie verkeer om een cht aan te leggen bij de oversteekplaats aan de van der ian ter hoogte van de Tijmensenpoort. De woordvoerster de bewoners van de wijk Claverenblad-Wildenburg is ech- et helemaal tevreden. Namens 638 gezinnen, ondersteund drie scholen, was gevraagd om minstens twee veilige iteekplaatsen. Het verzoek om maatregelen voor een vei- iversteek van dezelfde Burgemeester van der Postlaan ter te van de Jonker Bolpoort is door de wethouder in zijn itel niet gehonoreerd. door Marianne de Valck jpuw van Triel heeft vorig jaar feg naar en door het gemeen- gevonden. Haar ergernis (de infra-structuur in en rond wjk Claverenblad-Wilden- J cumuleerde haar van be ide moeder tot aktievoerster it'is toch te gek om een wijk J te leggen, zonder scholen, ■kels, sport- of recreatievoor- iigen, omsloten door vier ke wegen en dan niet te zor- Tvoor veilige oversteekvoor- |igen". Iedere dag moet een end aantal kinderen, meer- malen de Burgemeester van Postlaan oversteken. Niet al om naar school te gaan, of friet winkelcentrum, ook om f. de sportvelden en naar het bad te komen. Om deze laat- [vee bestemmingen te berei- jsijn trouwens meer inwoners eusden aangewezen op de irlijke oversteekplaatsen bi] Kjmensenpoort of een stukje pr ter hoogte van het gebouw h de Woningstichting. Alle )teekplaatsen liggen in houten-Zuid bij een bocht, (eg lijkt breed genoeg om ge- uitzicht te bieden. „Wan- 9 iedereen zich aan de voor schriften zou houden, zou er wei nig aan de hand zijn" volgens me vrouw Mariët van Tnel, in de offi ciële stukken overigens verkeerd aangeduid als van Driel. ..Maar niet iedereen houdt zich aan de voorschriften. Men rijdt over het algemeen veel te hard over de Burgemeester van der Postlaan. Waarbij nog komt dat veel auto mobilisten de regel afslaand ver keer gaat altijd voor, vergeten lij ken te zijn." Met als gevolg dat kinderen van de sokken worden gereden en zelfs volwassen klaarovers de ver antwoording niet meer aandur ven. De situatie is te onoverzichte lijk, auto's komen met hoge snel heid de bocht om scheuren. De ergernis en verontwaardiging van mevrouw van Triel werden in ak- tie omgezet, toen ze via de school van haar kinderen, de Kinderland- school, het antwoord van de ge meente Leusden vernam op het verzoek van deze school om voor beveiliging te zorgen. De afwij zing van dit verzoek, gedateerd op 5 september, begint met: ,,De verkeersveiligheid is voor ons col lege een belangrijk punt Dat be tekent echter met dat de ge meente de verantwoordelijkheid van ouders bij het naar scool laten gaan van kleine kinderen kan overnemen. Kinderen onder een bepaalde leeftijd zijn niet in staat om zelfstandig drukke wegen over te steken. Die begeleiding hoort er ook te zijn bij een ver- keersregelinstallatie, omdat het gedrag van een kind jonger dan 7 a 8 jaar onzeker en onvoorspel baar is." waarna de brief in een volgend punt wijst op de aange brachte 'verkeersgeleiders' in de weg. Mevrouw Triel over de vluchtheuvel die daarmee be doeld wordt: ,,De onveiligheid van de over steekplaatsen over de Burge meester van der Postweg, zowel bij de Tijmensenpoort als bij de Jonker Bolpoort geldt voor ide- reen. Kinderen en ouderen, onge acht de leeftijd. Ook ouderen schrikken, wanneer ze denken over te kunnen steken en halver wege bemerken dat er een auto de bocht in komt. De vluchtheuvel is daarvoor een onvoldoc. ae voorziening. Integendeel, 's Mor gens om half negen steken tiental len kinderen tegelijkertijd over. Met als gevolg dat velen stranden op de vluchtheuvel voor ze de tweede helft van de weg kunnen oversteken. Ondertussen lijkt de eerste helft van de weg weer vei lig en steken nog meer kinderen over naar de vluchtheuvel. Met als gevolg dat ze elkaar daar staan te verdringen. Dat achterwielen van fietsjes op de weg staan en kinde ren achterover dreigen te vallen." Na de afwijzing door de gemeente van het verzoek gedaan door de Kinderland school ondernam me vrouw van Tnel aktie, samen met de buurvrowen Ellen en Corrie Visser Met instemming van de Groenhorst, de Hobbit en de Kin derland basisscholen verzamel den zij binnen korte tijd 638 hand tekeningen onder hun verzoek voor veilige oversteekplaatsen bij s s miï J tt^taforkest van het Leger des Heils in de Nederlands hervormde Kerk m Leusden Zuid. Hun concert was van jj njhoog niveau. IUSDEN ZUID - In het kader van een serie van vier concerten Amersfoort en Leusden verzorgde het Amsterdam Stafmu- tkkorps van het Leger des Heils afgelopen zondagmiddag tt optreden in de N.H kerk in Leusden-Zuid. Samen met de >elgroep Reformation brachten zij een afwisselend pro- tuna. Muziekaal hoogtepunt was een trompetsolo van de :ertmeester. huwelijksbootje stapt. De uitge reikte liederen, waarbij het korps naar eigen zeggen de funktie van het orgel overnam, werden uit volle borst meegezongen. Voor een welkome afwisseling in klankkleur zorgde 'Reformation' uit Leusden o.l.v. Gert Mannée ('Mooi he', tijdens het stemmen van de dwarsfluit) Deze jeugdige groep zingt zuiver. De duidelijk verstaanbare teksten zijn natuurlijk een belangrijk as pect van een gospelgroep. De drie instrumentalisten - piano- fluit-slagwerk - deden het goed. Toch zou ik Gert in overweging de openingsmars bleek, dat "uer ging om een goed ïnge- ild muziekkorps, dat onder ng van kapelmeester kapitein Krommenhoek een geva- rd repertoire te bieden had wel de naam anders sugge- worden de muzikanten uit iele land gerecruteerd op ba- 'an hun muzikale vaardighe en hun christelijke overtui- In het kader van dit laatste rium paste ook een getuige- ran een van de leden van het is tweede werk. een bewerking een Engels kerstliedje was knap. De solo van concert ster Ron Mostaard was een in- ukwekkende muzikale getuige- I alle 87 landen, waarin het Leger 'SjHeils werkzaam is wordt ook ïger-des-Heilsmuziek' geschre id Vandaar wellicht ook een - nassend Big Band arrangement. >ewel het volume van dit werk 'Paald niet boven de rest van het pertoire uitstak reageerden nimige toehoorders alsof dit wel was solistische bijdrage van Rens •os was goed. Mogelijk putte hij ft inspiratie ook uit het feit, dat aanstaande donderdag in het willen geven om de ondersteu nende functie van een bas met te onderschatten. Het zou niet alleen de groep meer swing geven in dit genre, ook de vele tempowisselin gen zouden dan wat natuurlijker over kunnen komen. Hoogtepunt van hun optreden was 'morrung has broken' van Cat Stevens met een mooie meerstemmige rntro- duktie. Reformation heeft zeker mogelijkheden om zich in close- harmonyzang te ontwikkelen. Dat de muzikale vaardigheden van het korps ook op vocaal ge bied liggen bleek ook uit hun a cappella bijdrage. De akoustiek van de N.H. kerk kwam hier goed tot zijn recht. Een goed programma dat ongeacht een ieders overtuiging, wat meer aandacht van het Leusderpubliek verdiend had. Jim ten Boske de Tijmensenpoort en de Jonker Bolpoort. Tijdens een gesprek met wethouder de Jongh kwam daar het verzoek om verkeers maatregelen bij de Hamersveldse- weg en Groenhouten-Zuid bij. De aktie heeft voorlopig geresulteerd in een voorstel van wethouder de Jongh om ter hoogte van de Tij mensenpoort bij de oversteek plaats verkeerslichten te plaatsen, hetgeen 130.000 zal kosten. Het verzoek de andere oversteek plaatsen te beveiligen wordt voor alsnog niet gehonoreerd. "Natuurlijk zijn we blij met dit voorstel" zegt mevrouw Mariët Triel, "maar we zijn niet tevre den". Vooral de afwijzing om een zelfde beveiliging aan te brengen bij de Jonker Bolpoort betreurt zij. "Tegenover de Jonker Bolpoort ligt nu nog de peuterspeelzaal. Die moet daar weg, maar wanneer dat gebeurt is nog niet bekend. Bovendien is de wijk tussen de Jonker Bolpoort en de Hamers- veldseweg het nieuwste gedeelte. De mensen die daar wonen heb ben nu nog kleine kinderen. De kinderen die daar wonen en naar school toe gaan moeten nu voor hun veiligheid helemaal naar de oversteekplaats bij de Tijmensen poon lopen, daar oversteken om vervolgens aan de andere kant van de weg naar school te lopen. Dat is een enorme omweg. Je kunt je afvragen of dat werkt in de prak tijk. Ik denk dat over een paar jaar de Jonker Bolpoon net zo gevaar lijk zal zijn als de Tijmensenpoon nu al is. De situatie is vergelijk baar." Door de onoverzichtelijke situatie rond de oversteekplaats, is de Jonker Bolpoon een gevaarlijk punt om over te steken De ge meente wenst, gezien haar voor stel aan de commissie Verkeer te blijven steken bij de oversteek plaats Tijmensenpoon. Waar schijnlijk gezien de aan het plaat sen van verkeerslichten verbon den kosten. Mevrouw Triel kan weinig begrip opbrengen voor de financiële zorgen van de plaatse lijke overheid. "Dat hadden ze toch van te voren moeten beden ken, toen ze een nieuwe woon wijk zonder voorzieningen, omslo ten door drukke wegen, heten bouwen." LEUSDEN - Op donderdagavond 2 februari wordt de jaarlijkse scholenmarkt in de grote zaal van aktiviteitencentrum de Korf gehouden. De meeste scholen voor voortgezet onderwijs in Amersfoort en omgeving zullen zich presenteren aan de ze vende en vooral achtste 'groepers' van de Leus dense basis scholen. De meesten van de achtste jaarsleerlingen van de basisscholen in Leusden hebben inmiddels de uitslag van de beslissende toets gekregen, waaruit de geschiktheid voor een bepaald schooltype is gebleken. De scholenmarkt dient de keuze van de meest geschikte school te vergemakkelijken. Wat een geschikte school is voor de een. kan de verkeerde school voor de ander zijn. Het belang van een goede keuze weegt zwaar. Om te kunnen kiezen is het nood zakelijk te weten waarvoor je kunt kiezen. De meeste schooldirek- teuren van basisscholen m Leus den geven ouders en leerlingen informatie over de bijna afgelopen basisschoolperiode en de moei lijkheden en mogelijkheden die daar voor de betreffende leerling in de toekomst uit voort kunnen komen. Maar een duidelijke ver wijzing naar die bepaalde middel bare school kan alleen worden ge geven, wanneer de school van een bijzondere soort is, zoals de Groene school in Hoogland. Wat het verschil is tussen bijvoorbeeld de ene HAVO-VWO school en de andere, moeten de ouders en kin deren zelf zien uit te maken Ze zouden daarbij op de volgende aspecten kunnen letten: AANTAL Het aantal leerlingen, van de hele school en van de brugklas(sen) in het bijzonder. Het is een misver stand om bij voorbaat er vanuit te gaan dat op een school met wei nig leerlingen meer aandacht aan een individuele leerling gegeven kan worden dan op een school met rond de duizind leerlingen. Het omgekeerde is ook met waar Individuele aandacht is in belang rijke mate afhankelijk van facilitei ten en inzet. Een school met veel leerlingen krijgt m verhouding meer faciliteiten of meer geld daarvoor van de overheid. Boven dien is het bij een groter aantal leerlingen eerder mogelijk om ge differentieerde groepen te ma ken Wanneer in het derde jaar van het voortgezet onderwijs bij voorbeeld een vakkenpakket ge kozen moet worden, komt het op een school met veel leerlmgen minder vaak voor dat bijvoor beeld Duits niet gegeven kan wor den. omdat te weinig leerlingen zich hiervoor aanmelden De inzet om leerlingen te begelei den is per school verschillend Het aantal mentors, het aantal mentoruren en het aantal jaren dat men van de begeleiding van een mentor gebruik kan maken zijn daarvoor indicaties. GROOTTE Een scholengemeenschap, waann een MAVO, HAVO, VWO- opleiding is ondergebracht 'oogt' groter dan een gebouw waann bij voorbeeld alleen een MAVO of een VWO opleiding zit. Dit beeld kan echter vertekend zijn Immers de MAVO in dat apart staande gebouw kan wat betreft het aantal leerlingen en grootte veel groter zijn dan de MAVO die is ondergebracht in een scholen gemeenschap. In de meeste grote scholenge meenschappen in Amersfoort hebben de verschillende onder- wijstypen hun eigen terretoria. Bij voorbeeld scholengemeenschap Eemland-Zuid waarbij de verschil lende disciplines in verschillende gebouwen zijn ondergebracht op hetzelfde terrein De bij veel ou ders levende bezorgdheid dat hun twaalfjarigen in zo'n grote leerfabriek vol grote pubers zal verdwalen is in veel gevallen on gegrond. Overigens knjgt iedere ouder en ieder kind de kans om de potentiele scholen te bekijken, zowel op speciaal daarvoor geor ganiseerde open-dagen als tussen de gewone bedrijven door. STUDIEBEGELEIDING Voor mensen die hun middelbare schooltijd al zo'n twintig jaar ach ter de rug hebben, en sindsdien nooit meer daarbinnen zijn ge weest, kan de buitenkant van de grote gebouwen, de verhalen over lesroosters, studiepakketten, maar zeker ook de constante wis seling van klassen en docenten en de alarmerende berichten over ongemotiveerdheid en spijbelen beangstigend zijn. Het is zaak dat hun kind de weg weet, zijn werk maakt en begrijpen kan wat van hem verwacht wordt. In toene mende mate hechten ouders weer aan resultaat De middelbare scholen pnjzen op de scholen markt dan ook stuk voor stuk hun studiebegeleiding aan. Deze kan uit verschillende facetten bestaan. Het leren omgaan met een Een beeld van de schoolmarkt in voorgaande jaren. Ook toen gold al dat de bezoekers een keuze moesten doen uit de vele mogelijkheden. agenda, met andere woorden het plannen van het huiswerk maken. Het toezicht houden op het stude ren; dat wil zeggen het gelegen heid bieden om te studeren tij dens speciale uren waarbij een docent zorgt voor de stilte en rust. Het hanteren van zogenaamde mentor-uren. Hetgeen staat voor een spreekuur waann iedere leer ling met zijn of haar vragen bij een 'brugklasleraar' terecht kan, of een uur op het rooster waarin een klassementor de gelegenheid neemt of geeft een aantal zaken betreffende school, leerstof en or ganisatie te verduidelijken. Bovendien bestaat bij sommige schoolgemeenschappen de mo gelijkheid een leerling door een andere leerling te laten helpen. Of andersom een goede leerling er toe aan te zetten zich te bemoeien met een zwakkere leerling. DIFFERENTIATIE Differentiatie is een actueel be grip in het voortgezet onderwijs. Het is een nuancering binnen een onderwijssysteem, waarin alle leerlingen beginnen in een brug klas MAVO. HAVO. VWO-ers bij elkaar of een nog bredere basis zoals de diverse tussenstadia naar een alles omvattende midden school zijn aan te geven. In toene mende mate erkend men m het voortgezet onderwijs dat het ver schil in tempo tussen de verschil lende leerlingen frustrerend kan werken op het algemeen aan vaarde, waardevolle, gegeven van dezelfde basiskennis. De differentiatie heeft in de eerste plaats te maken met het tempo waann deze basiskenms kan wor den aangeboden. In de tweede plaats, vooral in de hogere klas sen, met het aantal aan te bieden vakken en aktiviteiten. Op enkele schoolgemeenschappen is het al gebruikelijk VWO-leerlingen bij elkaar in een brugklas te zetten en MAVO-leerlingen in een andere klas. Op een aantal andere scho len kiest men voor een zo genaamde 'verlengde brugklas'. Dit betekent dat de uiteindelijke keuze voor het type school MAVO-VWO-HAVO. maar het zelfde kan gelden bij LHNO-LTO- ITO en INHO onderwijs, in een la ter stadium gemaakt worden. Veel scholen hebben op dit gebied zo hun eigen regelingen vanuit hun eigen verantwoording gevonden. VERRIJKING Met verrijking worden de moge lijkheden bedoeld waarvan een leerling gebruik kan maken, om wat meer over een onderwerp of vak te weten te komen dan strikt noodzakelijk is. Bijvoorbeeld doordat contacten worden onder houden met een school in het bui tenland, of met organisaties op het gebied van cultuur, vreemde vol keren of maatschappelijke organi saties. In uitzonderlijke gevallen kan het ook betekenen dat een school een leerling in de gelegen heid stelt een extra vak erbij te ne men waarvoor compensatie in het aantal uren wordt verleend, (bij voorbeeld Latijn). Iedere school heeft de verplich ting de leerlingen een door de overheid nauw omschreven leer stof, geëigend aan het type school, bij te brengen. Voor de ei gen identiteit van de school, de sfeer en de motivatie zijn naast de wijze van aanbieden van de ver plichte leerstof, de buiten schoolse aktiviteiten van belang Daarbij telt niet alleen het aantal aktiviteiten, vooral ook de wijze waarop deze georganiseerd zijn en wie daaraan deelnemen. Hoe gaat een school bijvoorbeeld om met de eigen initiatieven van leerlingen? Krijgt een leerling de kans om met medewerking van zijn school een filmclub op te zet ten, of enthousiastelingen voor jazzballet te verzamelen? Heeft de school een leerlingen-raad? Wie voert de eindredactie van de schoolkrant en welke onderwer pen brengt zo'n krant? Iedere school is een gemeen schap. Voor iedere gemeenschap zijn regels noodzakelijk. Soms om kinderen binnen de grenzen te houden, soms om kinderen te mo tiveren ..dit word je geacht te doen", soms om voor de organisa tie praktische redenen. Wanneer en in welke mate voor welk moüef wordt gekozen is in hoge mate be palend voor de sfeer van de school. De ene leerling zal zich prettiger voelen in een school waar emge zelfstandigheid, zelf redzaamheid en eigen initiatief vereist wordt en andere leerling kan meer behoefte hebben aan strakke afbakening van zijn moge lijkheden. METHODE Onlangs verzuchtte een conrector „Vroegen ouders maar eens wat meer naar de methode van lesge ven en wat minder naar het aantal kinderen in een klas". Hij had na tuurlijk gelijk, maar tegelijkertijd is het voor ouders onmogelijk om als onderwijs-leek inzicht te heb ben in de gehanteerde boeken en de wijze van lesgeven. Het is aan de docent om daar informatie over te verschaffen. Zijn enthousiasme voor de wijze waarop hij zijn werk invult kan veel duidelijk maken over de inzet van het corps. Overi gens blijft dit een individueel ge geven. In Amersfoort zijn geen scholen in het Voortgezet Onder wijs met een specifieke onderwijs methode. BENADERING Opvallend was vong jaar op de scholenmarkt in de Korf dat slechts een school, het Cordenus College, informatie verstrekte door en voor leerlingen. Het Schothorst-college heeft beloofd dit jaar eveneens leerlingen te la ten vertellen hoe zij de school er varen. Hoe goed de uiteindelijke keuze een leerling zal bevallen is van te voren niet helemaal in te schatten. Op de scholenmarkt. zo wel als tijdens de open dagen, is het moeilijk volledig te doorgron den en te ervaren hoe goed en prettig een school zal zijn. De wijze waarop de vertegenwoordi gers van een school met de vra gen en opmerkingen van toekom stige leerlingen en hun ouders omgaan, kunnen een indicatie zijn van de toekomstige verhoudin gen. Het kiezen van een geschikte school blijft moeilijk. LEUSDEN - De vereniging Wel zijn Ouderen Leusden (de WOL) houdt op donderdag 9 februari in de WOLboom aan de Hamers- veldseweg 2a een forumbijeen komst over de AOW, de WAO en andere verzekeringen, die voort vloeien uit de sociale wetgeving. In het forum nemen diverse ter zake deskundigen op dat terrein zitting, zoals de heer Hoek, mede werker van de Sociale Verzeke ringsbank, de heer Van Asselt, be lastingambtenaar en de heer Uiter- waal, die naast ziektekostendes- kundige ook voorzitter is van de Leusdense afdeling van de Katho lieke Bond van Ouderen. Tijdens de bijeenkomst zal het fo rum ingaan op vragen uit de zaal. De bijeenkomst begint om 10.00 uur. Voor meer informatie kunnen belangstellenden terecht bij me vrouw De Schepper, telefoon 946351. LEUSDEN - Elf leden van Lisidu- na slaagden zaterdag 14 januari voor het KNF-examen in Wou denberg. De proeve van be kwaamheid' werd gehouden in het gebouw van de muziekver eniging Fidelio uit Woudenberg. Het gemiddelde dat door de Lisi- duna-kandidaten werd gehaald was 7,7. Geen van de kandidaten behaalde een cijfer lager dan 6,5. Vanaf 1983 heeft Lisiduna een door WVC gesubsidieerde Harmo- rue/Fanfareopleiding. In die tijd haalden 36 leden het diploma. Daarvan hebben er 11 de B graad en 1 de C graad gehaald. Het or kest telt op dit moment 50 leden. Er is nog plaats voor enkele begin nende leerlingen. Het gaat om mensen die klarinet, trompet, sa xofoon, hobo/fagot en tuba willen spelen. Naast het zogenaamde .straatreportoire' zal er ook ge werkt worden aan concertstukken. De Lisidunaleden die op 14 ja nuari het diploma haalden zijn: D. van Lissa, klannet, A, 46 punten H. Veenendaal, klarinet A, 45 pun ten Hans Vollaard, bariton, A, 48.5 punten M. Burgsteden, dwarsfluit, A 47 punten A. Wijnands, hoorn, A, 48,5 punten L. Wijnands, hoorn, A, 47,5 punten M. Riemersma, klannet, A, 44 pun ten O. van Campen, klarinet, A, 44,5 punten E. van de Syteen, dwarsfluit, B, 38 punten A. van Heusden, dwarsfluit, B, 51 punten K. Vaarkamp, kleine trom, B, 49 punten en C, 48 punten Gemteresseerden kunnen zich opgeven bij T. Wouters, 946872 of A. Veenendaal, 940744.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 5