„Carnaval is een goed georganiseerd rommeltje" „Goede morgen, Radio Utrecht" Ie—sden fc Carnavallist van het eerste uur Piet Wendel nam afscheid als President van De Gouden Klomp Dat gehark en wat er bij kwam was goed voor de band tussen de leden". Alleen het haringhappen op woensdagochtend sla ïkover".. Regionale omroep vandaag van start Knutselen in De Blij hof Hermelijn (3) WOENSDAG 1 FEBRUARI 1989 plaatselijk nieuws q LEUSDEN - Voordat het carnaval van 1989 echt begint, is het woord aan Piet Wendel. Die is namelijk vanaf de oprichting in 1970 betrokken geweest bij de carnavalsvereniging „De Gou den Klomp" te Leusden. Hij was Adjudant van de Prins, Prins Pam Keizer Karei de Grote, President van het Bestuur en is nog voorzitter van de Senaat. Hij kent „De Gouden Klomp" dus als geen ander. door Anne Bunt Piet Wendel vertelde in 1961 naar Hamersveld te zijn verhuisd, om dat hij graag in een dorp wilde wo nen. Dat dat later een deel werd van het snel groeiende Leusden, betreurde Piet dan ook. ,,Het hoeft voor mij met groter"Maar voor de man, die met zijn gezin straks 28 jaar aan de Lijsterbeslaan woont, bestaat dat oude Hamersveld nog een beetje. ,,De mensen van toen ken ik nog". „Over het carnaval gesproken," aldus Wendel, „dat is veranderd De jeugd bezit nu veel meer dan vroeger. Vroeger was het carnaval een belangrijke opleving bij wei nig activiteiten. Ook danst de jeugd vaak op een eigen manier. Vroeger was dat stijldansen. En vroeger viel de sfeer van kame raadschap tussen de mensen meer op, maatschappelijke barriè res vielen weg Men nam afscheid van alledaagse dingen. Dat geldt nu niet meer zo en de band tussen de vroegere Hamersvelders is bijna verdwenen. Maar vanaf het begin is het wel een Leusdens car naval geworden, waarbij de Ha- mersveldse kern de boel heeft ge trokken." „Onder andere Gijs van der Hoef, Rien Osnabrugge en ik hebben ik 1970 „De Gouden Klomp" opge richt. Dat was in het bovenzaaltje van „De Mof'. We wilden eerst kijken of de club levensvatbaar was. Vandaar, dat de carnavals club het voorlopig moest doen zonder Raad van Elf en zonder Prins. Maar het carnaval boven de grote nvieren raakte snel ingebur gerd. Ook in Leusden. Op 18 no vember 1971 al werd Jan de Har- tog onze eerste Pnns, Prins Janus. Wethouder Bijleveld (WD) heeft hem toen geïnstalleerd. Ik was daar bij als de Adjudant van de prins. Twee jaar later werd ik Pnns Pam uit te spreken als „pam plus". Die speciale naam volgt on der meer uit mijn drie voorna men." BEJAARDEN „Omdat ik er van het begin van af aan bij ben geweest, ben ik ook medeverantwoordelijk geweest voor de opzet van het carnaval. We hebben bij ons carnaval nooit alleen aan feesten gedacht. Ook andere activiteiten waren belang rijk voor ons. Al heel snel zijn we begonnen te denken aan de Leus- dense zieken en bejaarden in en om Leusden. Die bezochten we samen met de dames van „De Zon nebloem". We deden dat tot vorig jaar. Maar het staat gelukkig weer op het programma." „Leuk is. dat vanaf het begin af aan onder meer Martje van den Hen gel meeging met de Prinsen van de Raad van Elf en de President van het Bestuur Namens „De Zon nebloem". Toen ze vorig jaar 50 jaar getrouwd was, feliciteerden alle oud-Prinsen haar. Hoewel ze nu niet meer actief is bij „De Zon nebloem", gaat ze zit jaar op ver zoek van „De Gouden Klomp" wel weer mee." „Bovendien schonken we aan dacht aan buiten de boot vallende jeugd, geestelijk en lichamelijk gehandicapte jongeren. Onze jeugdraad organiseerde daar een middag voor-bij hoogtijdagen als het 11-jang bestaan van „De Gou den Klomp" De mensen moesten allemaal worden opgehaald, er waren bepaalde aanpassingen no dig en speciale artiesten, die met hen weten om te gaan. De entree en verzorging was verder gratis." „We gebruiken ook speciale na men. Zo heet dit jaar het 'Hamers veld' voor de 13e keer "t Zee manshuis', omdat mevrouw Zee man daarvan directrice is ge weest Daar hebben we gezellige avonden georganiseerd, met bin go's, dansers, plaatselijke en an dere artiesten. Instellingen maken zo gebruik van onze kennis van carnaval. Ook is Lisidunahof de laatste drie jaar vaste prik op de laatste dinsdag van het Carnaval." „Tussendoor, buiten de carnavals- Piet Wendel nam tijdens de laatste viering van het carnaval, dat nu weer voor de deur staat, afscheid als President van De Gouden Klomp. tijd, volgen we de opvallende za ken in de gemeente Leusden, zoals openingen en rueuwjaarsre- Piet Wendel als Prms Pam+ (derde van liriks), tijdens een bezoek van de Duitse carnavalsvereniging de 'Fidele Kölner' aan Leusden. In De Mof gaf ook de toenmahge burgemeester Van der Post acte de presence. cepties van het college van B W. We zetten naar aanleiding daarvan het Leusder politieke spel op njm. Ook met verenigingen onderhou den we het contact. Ik heb zelf een band met Roda, een club met veel jongeren, waar ovengens het camavalsidee is geboren LEUSDEN 1200 „Ook voeren we, zolang we be staan. strijd tegen de wel en niet haalbaarheid van de optocht. Ik vind de optocht belangrijk. De mooiste optocht was in 1977 bij het 1200-jarig bestaan van Leusden. Ik bewaar daar mooie herinneringen aan. Zo was er tegenover de vi deotheek een garage, die tot dorpscafé 'Alderikshof was om gebouwd. Een echt middeleeuws gemengd bedrijf met schapen in de kroeg en met stallen voor de paarden. Dokter Lantink kwam daar langs m zijn Tilbury. „Toen werd ik door „De Gouden Klomp" uitgeroepen tot keizer Ka- rel de Grote, de stichter van Leus den (Lisiduna). Dat is nog te zien aan dit certificaat van mei 1977, waarop staat, dat 'Carolus Magnus Imperator' de acte ondertekende, waann hij de 'Villa Lisiduna' schonk aan de Maartenbasiliek te Oude Trecht onder Dorestad. Ik werd trouwens Pam de Grote ge noemd." „In die tijd hebben we veel ple- del de organisatie en zijn rol daar binnen. „In de carnavalsver eniging heeft het Bestuur met een President de uitvoerende macht. Ik ben President geweest van 1986-1988. De Raad van Elf met de Prins als uitvoerende man heeft gezag op de feestdagen. De oud- Pnnsen, zoals ik, zitten in de Se naat, een adviescollege, dat bij voorbeeld bij een conflict zegt: „Zoek een nieuwe Prins". Van die Senaat ben ik al jarenlang voorzit ter. En in die rol breng ik ook ge dichten naar het college van B W. Het Bestuur, de Raad en de Se naat ontmoeten elkaar verder ge regeld en ontvangen eikaars notu len." HARKEN „In het stille seizoen verzamelen we geld." vervolgde Piet. Om een hardstikke geinig voorbeeld te noemen. De beheerder van de be graafplaats aan de Utrechtse weg te Amersfoort werd Prins Hanno. De Raad van Elf en het Bestuur heeft in dat jaar elke zaterdag de begraafplaats aangeharkt. Wie met kwam, moest 12,50 storten in de 'zuippot', de pot voor con sumptiebonnen bij feesten. We ten dan in grote zalen aan grote tafels (dissen) en slaan van begin tot eind verscheidene artiesten gade. Iedereen is dan chic ge kleed. Zo'n pronkzitting kost trou wens een vermogen." „En we zijn bij de carnavalsver eniging van Aalst in België op be zoek geweest. Over en weer ont staan er altijd contacten, die later weer worden afgebouwd. Om niet te vergeten, laatst is „De Gouden Klomp" (zonder mij, want ik moest elders zijn), op bezoek geweest in Tegelen, waar 1100 toeschouwers waren. Die maakten voor het eerst in 30 jaar mee, dat een carnavals club van ver boven de grote rivie ren op bezoek kwam. VOORUITBLIK „In ben van het begin af aan bezig geweest met leidinggeven, het overbrengen van een manier van werken aan Raadsleden. Het Be stuur bepaalt samen met de Raad het beleid, maar de Raad moet dat wel uitdragen, een feestelijke in houd geven aan het carnaval. Maar het vorige jaar ben ik| verrassing op de laatste als president teruggetrei deed dat, omdat we het zouden doen en ik geen zi discussie. De laatste dinsi 1988 leek me daarom een| gelegenheid „Daar kwamen leuke reacj De zaal had waardering bestuurlijke werk van de la^ ren. Ook andere mensen* best eeris weten, dat de caj' vereniging negen maandj het jaar actief is." En als afsluiter vertelt Pief, del: „Ik heb er best vertrouji dat anderen het goed doq 3 Over is mijn opvolger goed, dat jongere mens over nemen. Ik had trouwe geen tijd meer. Ik ben cü 'v van een groothandel in level delen. Veel avonden weg vanaf aanstaande vrijdag met dinsdagnacht ben ik v I dagen in touw met cama leen het haringhappen op dagochtend in de cafés H veld en Zwartesteeg sla ik o zier gehad. Het was het jaar, waann Leusden het meest één was. Iedereen was verkleed. Het carnaval werd massaal gevierd. Alles kon en er werd niet gezeurd Toen had Leusden om het oude gemeentehuis en de winkels in de buurt een hart. Er werd dan ook geen wanklanken gehoord. Nu hebben we teveel toekijkers, die zichzelf niet zo goed kunnen ver maken," het Piet zicht ontvallen. BESTUURSCRISIS „Het kan me met zoveel schelen, wat de oorsprong van het carnaval is. als de opzet in Leusden maar duidelijk blijft We hebben het over een volksfeest, dat goed ge regeld moet zijn en probleemloos verlopen. We hebben dne zwakke jaren gekend, door be stuurlijke problemen. In die zwakke jaren ging het minder goed, minder geld, minder be langstelling en bovendien nog concurrentie van een andere club, „De Houten Koppen". Die had in die tijd meer belangstelling dan wij. We wilden met die club sa menwerken, maar dat hebben ze afgewezen. Later hebben ze zich zelf overigens opgeheven. En mo menteel draaien we weer beter. We hebben verschrikkelijk fijne vrienden gemaakt. Maar dat moet ook zo blijven. We moeten er hard aan blijven trekken. We zijn een van de weinige carnavalsver enigingen. die zo consciëntieus zijn om bijvoorbeeld een blad als 'Carnaval' uit te geven." In dat verband schetste Piet Wen- harkten van 8.30 tot 10.00 en kre gen dan koffie met ontbijtkoek. En om 12.00 stonden twee kratten bier en een fles jenever klaar Daarna hoefden we niet meer te harken. En aan het einde van de rit zorgde Hanno's vrouw, tante Piet, voor een kop soep." „Dat gehark en wat er bij kwam, was goed voor de band tussen de leden van de carnavalsclub. Die band was er ook met de vrouwen. Want die naaiden in die periode onze kleding, onze steken (mut- zen), de kleding voor de kinderen en die van de dansmariekes, die in de optocht voorop lopen met de Raad van Elf." „Een goed carnaval lijkt een rom meltje. maar het is in werkelijk heid een goed georganiseerd rommeltje. Vrijdag aanstaande hebben we bijvoorbeeld het 50+ plus. een ongedwongen feest van 50-plussers en ouderen, verzorgd door Wil van de Veef Met arties ten uit de eigen Leusder kring." BUITENLAND „We hebben ook contact met an dere carnavalsverenigingen. Zoals de 'Fidele Kölner' uit Keulen en de 'Freistaat Carnevalis' uit Saarbriicken, waar Jan de Hartog zelfs lid van is. Dat is de kleinste carnavalsvereniging, alleen be doeld voor prominenten. Zo is Willy Brandt daarvan lid geweest. Verder doen we in Duitsland wel mee aan 'pronkzittingen'. We zit- Tijdens de viering van Leusden 1200 vervulde Piet Wendel de rf Keizer Karei de Grote. UTRECHT - Vanmorgen om zeven uur is de regionale radio- Utrecht van start gegaan. De uitzendingen van de Regionale Omroep Stichting Utrecht, roepnaam Radio Utrecht, zijn vanaf vandaag iedere dag te beluisteren op FM 100.7 MHZ. Voorlopig komt Radio Utrecht driemaal per dag met een uitzending, 's Ochtends van 7.03 tot 7.59, 's middags van 12.02 tot 12.59 en in de avond van 17.02 tot 17.59. Op zaterdag en zondag beginnen de programma's twee uur later maar duren ieder een uur lan ger. Radio Utrecht begint kortom met 24 uur zendtijd per week. Gestreeft wordt in de komende maanden de uitzending uit te breiden tot een volledig dagprogramma. Voorlopig zullen de drie pro gramma's onder de titel „Goede morgen Utrecht, goedemiddag Utrecht en, jawel, Goedeavond Utrecht „een magazme-achtig ka rakter" hebben. Volgens de heer drs. C. Baay, project-coördinator en voorlopig hoofdredakteur, zal in de ochtenduren „licht" worden be gonnen, muziek met af en toe een actualiteit, naarmate de dag vor dert zal meer aandacht gegeven worden aan het regionale nieuws, de verkeersinformatie en consu mentenvoorlichting, terwijl in de avond aandacht besteed zal wor den aan achtergronden, cultuur en vaste rubrieken. In de weekends werden vooral programma's uitge zonden waann tussen de muziek door informatie wordt verstrekt over regionale evenementen, ra diospelletjes, milieuzaken en zowel op zaterdag als zondag zal er aan dacht zijn voor de regionale sport. Naast een team vaste medewer kers zullen bij de nieuwe omroep veel free-lance medewerkers en ken van radio- en televisiepro gramma's zullen radio omroep Utrecht ondersteunen, zoals Paul van Schaik, Piet Daalhuisen en last but not least Gerard Trebert, als adviseur in algemene dienst bij de programmastaf van radio Utrecht zal blijven. Rondom deze ervaren krachten zullen naarmate de uit zendingen langer worden, zich jon ge medewerkers scharen. RADIOMAKERS misschien in de toekomst, regio nale correspondenten werken. Deze laatste mogelijk in samen werking met de lokale omroepen. Nu al heeft Radio Utrecht zich kun nen verzekeren van zo'n 22 mede werkers, waaronder bekende na men. Zoals bijvoorbeeld aantal me dewerkers van het radioprogram ma „Met het oog op morgen" dat iedere avond van elf tot twaalf uur wordt uitgezonden door de NOS. Zoals Sjors Frolich, Suzanne Bos man en Klaas Pieter Rieksen. De laatste is eindredacteur bij de ROSU geworden. Ineke Trebert, Conny Vanden- bos, Annet de Langen en Vivian Boelen zullen zich gaan bezig hou den met presentatie en productie van programma's. Componist-pia nist Laurens van Rooijen zal op zon dagmorgen een muziekprogram ma verzorgen, terwijl Frans Hen- nchs zowel op zaterdag als op zon dag vast medewerker bij de sport- rubnek zal zijn. Grootheden met tientallen jaren ervaring in het ma Radio Utrecht neemt zich voor zich te presenteren als een vol waardige omroepsorganisatie waarin alle delen en bevolkings groepen van Utrecht bediend wor den. Daarbij blijven de organisato ren bereid tot overleg met de loka le radiomakers. Een samenwer king met lokale omroepen zoals radio Eemland is echter nog niet tot stand gekomen. De lokale omroe pen kijken volgens de tijdelijk hoofdredacteur drs. C. Baay met de nodige argwaan „naar hun grote broer". Waarbij met te ontkennen valt dat als gevolg van overheids maatregelen de regionale omroe pen over meer budget kunnen be schikken dan de lokale radioma kers. De exploitatiebegroting van de ROSU werd voor 1989 voorlopig vastgesteld op ƒ3.147.081,-. Bo vendien voorziet de mediawet in een éénmalige bijdrage van het Ministerie van WVC, groot onge veer drie tot drie-en-een-half mil joen gulden. Een potje dat de ROSU bewaard voor de realisering van een permanente vestigingsplaats. Voorlopig heeft de ROSU voor de administratie en redaktie een on derkomen gevonden aan de Chur- chill-laan in Utrecht. Daar beschikt men slechts over een kleine opna me-studio. De meeste faciliteiten zijn ondergebracht m het Muziek- paviljoen in Hilversum. Behalve de stad Utrecht, liggen Zeist en Amersfoort nog in de markt als plaats waar een permanent onder komen gevonden kan worden, men schat eind 1989. INITIATIEVEN De eerste initiatieven om tot een provinciale omroep te komen wer den ruim tien jaar geleden geno men door een aantal enthousiaste radio mensen. De plannen wissel den lange tijd sterk, net als de be stuursleden van de verschillende stichtingen die onder wisselende naam hetzelfde doel nastreefden. In 1987 begonnen de ontwikkelin gen structuur aan te nemen. In ok tober 1987 verklaarde het Provin ciaal Bestuur van de provincie Utrecht, de regionale omroep Stichting Utrecht, kortweg ROSU representatief. Hetgeen betekende dat het Provinciaal bestuur besliste dat de nieuwe omroepstichting vol doende draagvlak van de Utrecht- se bevolking weerspiegelde. Een jaar later, in september 1988 viel het besluit tot het heffen van een provinciale opslag van een tientje op de omroepbijdrage. Hiermee verkreeg de ROSU de noodzakelij ke financiële ondersteuning. Na de afhandeling van de officiële toet sing van het bestuur kon de ROSU m oktober 1988 eindelijk beginnen aan de officiële opbouw van een organisatie en het verkrijgen van de faciliteiten, noodzakelijk om op 1 februari 1989 met uitzenden te kunnen beginnen. „Een operatie die normaal negen maanden tot een jaar vergt, hebben wij in deze korte tijd weten te klaren", ver meldde de heer C. Baay in zijn functie als project-coordinator niet zonder tevredenheid. LEUSDEN - In De Blijhof, aan de Lisidunalaan 2, wordt dinsdag 7 fe bruari een knutselmiddag gehou den voor kinderen in de leeftijd van 4 tot en met 12 jaar. Tijdens de bijeenkomst is er volop gelegen heid om de creativiteit te botvieren op materiaal als knijpers en wol. Voor materiaal wordt gezorgd. De kosten van de middag bedra- In april of begin mei worden de jonge hermelijntjes gebo ren, ongeacht wanneer de paring heeft plaats gehad. Het maakt geen verschil of dat nu twee of acht maanden is geleden, want gedurende de wintermaanden staat de ontwikkeling stil. Zo'n nest bestaat uit drie tot acht jon gen, wat afhankelijk is van het beschikbare voedsel. (Wie zei ook al weer dat de natuur gereguleerd moet worden?) De jonggeborenen zijn blind, hebben ragfijn, wit haar en worden door de moeder met leeuwenmoed verdedigd te gen alle mogelijke gevaren. Wanneer een schuilplaats, naar haar mening niet veilig genoeg is dan worden de jon gen twee gulden voor leder.jfe gulden voor niet-leden. Vaóe informatie kunnen belanagpt den telefonisch contact o;Pei met Louise Rijnders, 946383- -"DE gen, een voor een versie' naar een ander onderkom* He Na drie weken verkleur et de jonge hermelijnen naar gr set- bruin en krijgen de zwlaa staartkwast. Zolang demij ook het zogen, de coche- gaan open en dan gaan me over op vast voedsel, is hoofdzaak muizen, massbo< muizen. De jongen moe da: niet proberen het nest te laten, ze worden door me moeder onverbiddelijk 9°' het nekvel weer naar het 0V( gesleept. Na ongeveer twee maant krijgen ze de kleur van dei"e ders en dan beginnen ook ee: jachtlessen. Ook de vat treedt dan op als onderwij; in het vinden, herkenu' vangen en doden van prooi. Probeer nooit een her-me! in het nauw te drijven. een hermelijn niet meer vluchten, zal hij de gr< vijand nog naar de keel gen en kan hij, met zijn vl scherpe tandjes, gei wonden toebrengen. Gelukkig dringt steeds het besef door dat het rot schadelijkheid van de melijn nogal meevalt, pelijk ontdekt men nog dat hij juist nuttig is als ten- en muizenverdelgerj gunt men hem dan zijn pl in de natuur. Het is nu dat een jachtvrije period* lente en zomer is inget maar het moet zover kot dat hij een plaats krijgt ir natuurbeschermingwet G. va>

Leusder Krant | 1989 | | pagina 8