I IN DE NEVELEN ROND LEUSDEN ,,'t Waren beestjes waar Ons Lieve-Heer op gesteld was" ,Hie is nog maar net thuus, ff ie zakt dood in mekaar" !en ,spierversterkertje' Zware straffen voor snelheidsovertreders Bingo in De Klaveet Belastinghulp Sportinstuif Herderstasje 1 - JENSDAG 8 FEBRUARI 1989 - plaatselijk nieuws 13 aallichten, heksen, lijkstaties, doodsvoorspellingen, mirenhonden, erflnis, weerwolven en ijzeren veulens. I zijn verswchijnselen die je niet verwacht in de nieuw- javwvijken van Leusden. Toch zijn ze in deze omgeving t eens waargenomen. Leusden was minder dan vijftig r geleden nog platteland. Zonder televisie en video en t niet meer literatuur dan de bijbel. De mensen zagen in i omgeving meer dan wij nu om ons heen zien. Dingen nooit te vergeten. Op stille heiden, in mistige weilan- i, op slapende dijken en in donkere bossen. In Leusden in de plaatsen er omheen. De mensen vertelden erover, zo ontstonden de verhalen, die zich in de nevelen rond usden afspeelden. Spookverhalen zouden wij ze nu noe- n. russen 1972 en 1977 verzamelde de heer W.E. Heupers opdracht van het Amsterdams Instituut voor Dialectolo- Volks- en naamkunde deze vertellingen. De Leusder ant heeft toestemming een aantal van deze verhalen te bliceren. Zij werden door Marianne de Valck bewerkt, t plaatsen die in de verhalen voorkomen, werden met Ihulp van onze medewerker Goos van Leeuwen door Ize fotograaf vastgelegd. Elke week wordt in deze krant Is van de sfeer teruggeroepen die hier vijftig jaar gele- In nog heerste en misschien nog niet helemaal verdwe- |n is. De verhalen van deze week gaan over de kapper helderziende was en over zwaluwen en erfluis. Zwaluwen brengen de lente mee. Al brengt één zwaluw nog geen lente. Zwaluwen zijn zo welkom als de lente zelf Wanneer deze vogels een huis uitverkozen heb ben om daar hun nest tussen de balken, onder de pannen te bou wen, om daar hun kinderen groot te brengen, beschouwde men dit als een compliment. Het nestelen van zwaluwen deed en doet den ken aan geborgenheid, veiligheid en daaruit voortkomend geluk. Een overtuiging door volksgeloof gestaafd in vele opmerkingen van oude inwoners van deze streek aan de officiële volksverzamelaar gedaan; Bijvoorbeel door Wilhelmus Ri- chardus Vos, in 1897 geboren te Leusden, sinds 1935 woonachtig in Achterveld, een Rooms-Katho- lieke boer; "Woar zwaluwen nes telen sterven geen kalveren, koeien of ander vee, zeiden de ouwe mensen. M'n moeder ver bood ons jongens om een zwaluw nest uut te halen. Een merelnest met vlugge jongen namen wij nog wel eens mee. Moar aan zwalu wen vergrepen wij ons niet. Vader en moeder vooral waren doar toendertijd erg zuinig op. 't Waren beestjes waar Ons-Lieve-Heer ook op gesteld was, zei ze altied". Overigens beperkte deze overtui ging zich niet tot zwaluwen. Ooie vaars waren even welkom Des te schrijnender was en is het, dat zo veel ooievaars een andere woon stede verkozen boven de ver trouwde nesten in ons land. Lambertus Rutten, in 1877 in Ach terveld geboren, Nederlands Her vormd en altijd boerenknecht en los-arbeider geweest, zei daar over: "Zwaluwen en ooievaars hadden de mensen graag in huus of in hun noabieheid. Ze hadden doar schik in Woar een zwaluw nest zat ging geen koe dood, zo zeggen ouwe mensen Ze bedoe len er mee dat een koe niet in dat cappers- en de sigarenzaak vlak naast elkaar. De kapper zou volgens overlevering helderziende zijn. Deze is enige tientallen jaren geleden genomen. ia^ar nu de sigarenzaak aan de piersveldseweg zit, zat jaren- de kapper. Nu zit hij naast de benzaak, maar de eigenaar- ikelier van deze sigarenzaak is van de kinderen van de vroe- i kapper. Althans wanneer ik Ij overlevering goed begrepen Van die vroegere kapper - irknipper'- op 't Hamersveld is :en mooi verhaal bewaard geble- em c an van de Pol in 1879 geboren te tcJamersveld, in 1924 verhuisd naar Terschuur. boer en melkrijder vertelde op 19 oktober 1962 aan meneer Heupers; "In Hamersveld had je een hoarkiupper en dat was een helderziende. Op een keer was er wat te doen in 't dorp. Die hoarknipper er noar toe met de scheer en moar knippen. Knippen in 't wilde weg. Dan ziet die kerel dat hie bezig is z'n eigen te knip pen met z'n scheer. Hie werd ver legen met z'n eigen, 't Was een veurschimsel dat hie, die hoar- krupper, binnenkort moest star ven Hie zag het goed en dudelijk. Hie goat hier vandoan en toen is hie een hoop joaren weg eweest. Moar Hamersveld trok hum arg en toen is hie noa zoveul joaren komt hier terug in Hamersveld in dat zelfde huus woar hie vroeger ewoond had. Nog moar net is hie thuus of hie zakt in mekaar en is dood. Hie had het wel goed ehad Dat veurschimsel had hie al ezien, doar was die helderziende veur". LEUSDEN - Vorige week nam de politie in Leusden een grote partij anabole steroiden m beslag De grootste I vangst in Nederland zei de politiewoordvoerder zelfs. Het haalde zelfs de landelijke pers en het journaal. Het nuddel wordt ondermeer gebruikt door sporters om de spieren te versterken. Het gebruik is met verboden, de handel erin wel. Er werden twee Leusdenaren en een inwoner uit Utrecht aangehouden. Op de foto een deel van de ,buit' op het politiebureau in Leusden Zuid. nest kan kommen en dus doar nooit kan doodgoan (Een koe in een zwaluwnest onder de pan nen... ik zie het voor me en begrijp dat deze verklaring te logisch is voor een volksgeloof (mdv). Hele ouwe mensen geloofden dat ooie vaars en zwaluwen geluk broch- ten meer doar blijf ik buten". Lam bertus geloofde duidelijk niet in de ooievaar. Om het geluk te beschermen werd waarschijnlijk het vergift aan eieren aan zwaluwen toegedicht; Gerrit Lagerweij, in 1874 geboren in Renswoude, maar lange tijd in Stoutenburg gewoond voor hij naar Bameveld verhuisde, Neder lands-Hervormde boer: "Als jon gen gingen wie vogelnesten zeu- ken. Wie kropen overal in en op. An zwaluwennesijes mochten we met komen. Vader zee dat de ei tjes van de zwaluwen vergiftigd waren. Je begnep dat wie er niet ankwamen an zo'n zwaluwnest". Sander Comelis van Hoven, gebo ren in 1876 in Amersfoort en van beroep reizend koopman wist: „Zwaluwen zijn vergiftigd. Zo'n nestje hoalden wullie niet uut. Wel neen nooit Dat liet je wel. De ou wen vliegen in je hoar en dan moet je ze er weer uuttrekken. Nee. zwaluwnesten moet je laten zitten. Dat is wel het beste. Of ze geluk aanbrengen weet ik niet." Volgens een andere lezing lustten katten belist geen zwaluwen, noch zwaluweitjes. Mijn kat heeft laten merken deze overtuiging nooit van zijn moeder te hebben mee gekregen. Hetgeen meer zegt over zijn moeder, dan over de waarheid. Verschillende vertellers wijzen op een verbod om zwaluwen iets aan te doen, genoemd in de bijbel. Jan van Loenen, m 1884 geboren in Leusden en Nederlands-Her vormd beweerde: ,,'t is verboden naar de Schrift". Cornelis van de Hengel, geboren m 1880 in Ha mersveld en Rooms-katholiek zegt met overtuiging: "Je mocht zo'n kunstig nestje niet uithalen Dan wachtte je een straf van Onze- Lieve-Heer" en Klares Versteeg, in 1883 geboren in Leusden is het daar mee eens. Wanneer zo over zwaluwen in en om het huis ge dacht wordt is het te begrijpen dat geprobeerd werd de zwaluwen ieder jaar te doen terugkeren. Niets mocht de veiligheid van het nest verstoren. Met als gevolg de maatregelen genoemd door Gerrit Timmer mans. in 1893 geboren in Leusden: „Een zwaluwnest mocht je niet uit halen. Vader en moeder wilde dat niet hebben. „Waar een zwaluw nest zit, sterft nooit een kalf' Maar je mocht er niet aankomen Als je met je adem er boven kwam. dan kwamen de ouder zwaluwen niet meer terug op het nest. 't Was een soort bijgeloof, denk ik". ERFLUIS Zo ongeveer het tegenoverge stelde van het geluk dat door zwa luwen werd gebracht, was het on geluk dat over het huis of de boer derij kwam ten gevolge van de erfluis. Lezers van deze rubriek willen ons hopelijk vergeven dat we ter illu stratie van de erfluis geen boerde rij hebben afgebeeld. Erfluizen waren luizen waar je nooit vanaf kwam. In sommige verhalen wer den ze gezien als straf voor het af leggen van een valse eed, het niet nakomen van een belofte, het krij gen van geld waar je geen recht op had of op andere zaken ten ge volge van een niet onberispelijk leven. Ze kwamen vooral te voor schijn bij het afleggen van een dode. Jan van de Pol, geboren in 1879 in Hamersveld en sinds 1924 woonachtig in Terschuur vertelde: "Erfluzen kun je niet kwijt wor den. Min voader het eens een knecht ehad en die had ze ook. Slim zo die ze had. Op z'n goed en overal. Voader was met hem op een keer aan 't maaien. Ze rustten een poos en toen zag voader dat 't haarspit dat ze gebruukten onder de erfluzen zat. Die knecht had ze natuurlijk ekregen van een fami lielid die dood was egoan en die erfluus al had Daarom kon die knecht ze niet kwietroaken ook Vader het de kerel weg estuurd 't was te arg." Cornelia Druyf van Kolfschoten die sinds 1944 in Woudenberg woonde wist hoe je eraf kon ko men: "De erfluus kreeg je van een dooie. Doar kon je niet meer af- komme of je moest een stukje van het doodshemd nemen van een andere dooie en dat meenemen noar dat huus woar de erfluus zat 't Moet süekum gebeuren dat ze je niet zagen, want anders hielp het nog met." Een andere veel genoemde remé dié was het meegeven van een kistje vol erfluis in het graf. Afschuwelijke verhalen deden de ronde in deze streek over wat erf luis kon teweeg brengen. Daarvan slechts een verdrietig voorbeeld; verteld door Dirk van 't End, gebo ren in 1880, weversjongen en blokmaler in Amerfoort. Hij vertelt in 1962. „Bij ons in de buurt stierf een jonge vrouw tegelijk met haar kindje, 't Was een buurmeisje van me en ze heette Daatje van de Geest Toen ze dood was, ging ie dereen in buurt kijken. Ze lagen met z'n beiden in een kist. Ze had den de griep gehad woaraan ze waren gestorven. Lange Toon van Bekkem zei tegen mij- "Zeg Dirk, moet jij je ouwe buurmeisjes nog niet eens zien9" Nouw ik met Lange Toon mee en doar lag ze met hoar kindje in de arm. 't Zag zwart van de luzen. Niks as erflu zen. Toon zei: „Denk erom Dirk, als je moar één zo luus an je li chaam komt, dan krijg jij ze ook, want 't zijn erfluzen en daar kom je nooit meer af' Volksverhalen brengen de ge schiedenis ontroerend dichterbij Dat is hun waarde, ongeacht hun waarheid. AMERSFOORT/LEUSDEN - De Fe deratie Nederlandse Vakbewe ging (FNV), afdeling Amersfoort en Omstreken organiseert voor haar leden hulp bij het invullen van de belastingformulieren. Mensen, die problemen hebben met het invul len van zogenaamde A-, E-, B-. of T-biljetten kunnen zich tot de FNV wenden. Voor een afspraak kun nen gemteresseerden zich aanmel den bij De Amershof, Snouckaert- laan 11 in Amersfoort, op 22 februa ri (van 9.00-12.00 uur en van 13.30- 16.30 uur) en 23 februari van (van i 19.00-21.00 uur). ACHTERVELD - Door de plaatse lijke KPJ-afdeling werd de sport zaal van Achterveld een sportin stuif georganiseerd. De opkomst viel wat tegen. Er waren slechts vijftien leden present. De avond werd begonnen met een war- ming-up van ongeveer 15 minu ten. Hierna werd er onder leiding van Gitte Vos gewerkt aan de toestel len, zoals trampoline springen, touwklimmen, springen over de kast en paard e d. Na een korte pauze werd er nog een zaalbalspel gedaan Men was heel gezellig bezig en de twee uur waren om voor men er erg in had. Bij voldoende belangstelling ligt het in de bedoeling om in de maand april nog zo'n avond te or ganiseren. Discoavond Zaterdagavond wordt er weer een discoavond gehouden in de Moespot. Welke band deze avond zal optreden is nog met bekend. De entree voor de leden is 4,-en voor met-leden 6,-. ACHTERVELD - Vanavond organi seert de Lions Club .Utrechtse Heuvelrug' weer een bingoavond in De Klaveet. De opbrengst is be- stemd voor de manege Bartimeus- hage in Doorn ten behoeve van paardrijden voor lichamelijk en I geestelijk gehandicapten en is een bijdrage in het onderhoud Een leeg zwaluwnest onder een balk m een boerenschuur. Zwaluwnesten mochten niet aangeraakt worden of van rijpaarden. weggehaald. AMERSFOORT - Een automobilist had in de geméente Leus den met een snelheid van 170 km gereden. Dit gevoegd bij en rijtje snelheidsovertredingen tussen 1984 en 1987 maakte het noodzakelijk om het deze keer maar eens niet bij een boete te laten, vond de officier op de strafzitting van 2 februari. Hij eiste, naast een geldboete van 700,-, een voorwaardelijke in trekking van het rijbewijs voor 4 maanden,want uw rijgedrag is gevaarlijk en slecht voor het milieu". Verdachte haastte zich te verzekeren dat hij sinds zijn laatste aanhouding zeer con sciëntieus reed. Dan zou de proeftijd van 2 jaar dus geen be zwaar zijn, concludeerde Mr. Seton, die conform de eis ver oordeelde. Ook een fervente Mercedesnjder had gedacht zijn zoveelste snel heidsovertreding wel weer met een acceptgiro al te kunnen doen Maar nee De kantonrechter legde uit dat aan deze manier van boetedoening een einde komt. Als iemand zo duidelijk op herhaling is en dan ook nog 160 gereden heeft, dan wordt het tijd om hem eens per soonlijk op het matje te roepen en via een voorwaardelijke ontzetting uit de rijbevoegdheid een stok achter de deur te geven. Dus werd hem conform de eis 600,- boete opgelegd en kreeg ook hij tevens een voorwaardelijke ver oordeling voor 4 maanden, met een proeftijd van 2 jaar „Is die proeftijd ingegaan op het moment dat het gebeurd is?" vroeg verdachte hoopvol. Aange zien zijn aanhouding van decem ber 1987 dateerde, zou zijn proef tijd in dat geval al mooi half om zijn. Maar ook die vlieger ging niet op. „Nee, de proefperiode gat pas in als u bericht krijgt." „Jammer. "De officier deed er nog een schepje bovenop door er bij te vertellen „Het is zelfs zo dat als u aangehouden wordt voor een snelheidsovertreding tussen nu en het moment dat u bericht krijgt, we die 4 maanden al kunnen ten- uitvoerleggen". ZWARTRIJDERS Vijf zwartrijders verschenen deze ochtend op de zitting Het normale boete-tanef voor rijden met de trein zonder kaartje is 70,-, onge acht het traject dat gereden is. In sommige gevallen werd daar vanaf geweken, zoals wanneer ie mand kon aantonen zijn abonne ment vergeten te zijn. In één geval werd alleen een voor waardelijke boete opgelegd. Dat I betrof een Vietnamees, die zo slecht Nederlands sprak dat daar 1 een tolk aan te pas moest komen. Op de vraag waarom verdachte geen kaartje gekocht had. kwam als antwoord dat het in Vietnam gebruikelijk is om zo op de trein te stappen. Omdat hij pas een maand in Nederland was. toen hij hier op dezelfde manier van het openbaar vervoer gebruik wilde maken, was het misverstand wel alleszins begrijpelijk. Dat er met de con ducteur ook weinig communicatie mogelijk geweest was, kon de offi cier zich voorstellen. Vandaar de voorwaardelijke boete van 50,-. Toen de uitleg van de tolk tot hem doordrong en met name het feit dat er dus nu mets betaald hoefde te worden, sprak verdachte stra lend: „Nu begrijp ik alles!" BLIKSCHADE Een mevrouw, afgeleid omdat ze de weg niet wist in Amersfoort, lette met op het stoplicht en reed langzaam en aarzelend door rood. Een jongen op een brommer, wiens licht op groen sprong, liet daar geen gras over groeien en spurtte er vandoor. Gevolg een aanrijding, met slechts gennge blikschade dankzij de geringe vaart van de auto. Mevrouw kreeg een acceptgiro thuis van 175,-. „Het is mijn fout. Maar ik was op weg naar het ziekenhuis en afge leid door zorgen. Ik heb het geld zo hard nodig", zei ze zachtjes op de zitting. Zo zachtjes, dat bijna niemand het hoorde. „Waar moet u van leven?" vroeg de officier „Mijn man heeft een spierziekte. We leven van een uitkering, dat is f 250,-per week." „En hoeveel kinderen heeft u?" „Elf. Nog zeven thuis." Er viel een stilte. „Zoveel mensen van 250,- per week", sprak de officier naden kend. „Ik zal wat minder eisen, nl. de normale boete voor rijden door rood, als er geen aanrijding op volgt. Dat is 110,-. Nog veel geld." De kantonrechter veroordeelde conform de eis. Jammer dat in dit geval, waar mevrouw toch een blanco strafblad had, niet een ge deelte voorwaardelijk werd opge legd. Het bewijs dat de bloei van het Herderstasje niet aan een bepaald seizoen is gebonden vond ik verleden week in mijn tuin. Daar stond, gehol pen door de zachte winter, een plantje in volle bloei. Het had zelfs al zaad gevormd. De Nederlandse naam van deze plant is letterlijke ver taling van de Latijnse naam: capsella bursa pastoralis; beurs van de herder. Het is niet zo moeilijk om in de zaaddoosjes, de zogenaamde hauwtjes, een beurs te zien. Zo'n beurs of tasje, waarin de herder zijn „twaalfuurtje" meenam als hij met zijn kud de de heide optrok, bestond uit een schapeleren zakje dat aan de bovenzijde met een koordje werd dichtgetrok ken. Veel volksnamen trek ken zich echter niets aan van de pastorale beurs, men zag er meer een tinnen lepel in. Zo ontstonden namen als le pelaar, lepeltjeszaad, lepel blad en lepeltjeskruid, om er maar een paar te noemen. Ook waren er die een geld beurs in het vruchtje zagen. Als het wordt opengepeuterd kan men werkelijk de „dub beltjes" zien zitten. Als het rijp is gaat het trouwens van zelf open. Daardoor onston den namens als geldbeurs- jeskruid en moedertasje (moeder beheerde de dubbel tjes). In Friesland zien ze meer in de gelijkenis met eendepoten. Het plantje is een echte pionier die als één der eer sten op een braak terrein verschijnt, maar zich even gemakkelijk weer door ande ren laat verdringen. Vaak zijn het onaanzienlijke plantjes maar ze kunnen, in gunstige omstandigheden, uitgroeien tot een hoogte van wel tachtig centimeter. Elke stengel die uit de bladrozet komt begint dadelijk uiterst onooglijke bloemetjes te vor men. Bloeien ze lang achter een dan hebben de onderste hauwtjes de zaden reeds la ten vallen terwijl bovenin nog steeds bloemen worden gevormd. Zo kunnen stengels ontstaan met over de hon derd hauwtjes, elke met zo'n twaalf zaadjes. Het zaad werkt laxerend, waardoor de plant in de volksmond een paar zeer on parlementaire namen heeft. Ook werd vroeger uit de za den een olie gewonnen, die als lampolie werd gebruikt. De bloedstelpende eigen schappen van de plant waren al in oeroude tijden bekend. Het gekneusde blad doet wonderen op een bloedende wond. Ook bij inwendige bloedingen werd het met goed gevolg toegepast. Het heet in oude kruidenboeken dan ook bloedkruid. Volgens die boeken was het al vol doende, bij een bloedneus, het blad van de plant alleen maar in de hand te houden om het bloeden te stelpen. Niettemin wordt het in de far maceutische industrie nog steeds gebruikt als grondstof voor dergelijke middelen. G. van L.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 13