Dames op voetbalschoenen lijken weer kansen te krijgen bij Roda Spanning lijkt terug in schaakcompetitie Goede start' TTCL leusdep k Nieuw initiatief krijgt steun van bestuur voetbalvereniging Vanaf het begin zal bewust moeten worden gekozen tussen meisjes- en damesvoetbal". Sport door Gerard Trebert LEUSDEN - Als het een beetje meezit gaat het er toch van ko men en zullen na vele jaren weer vrouwen inn aktie komen op de voetbalvelden van Roda '46. We mogen met enige voorzich tigheid voorspellen dat dat reeds het komende seizoen 1989-'90 het geval zal zijn. Vein de zijde van het Roda-bestuur bestaan er op dit moment geen problemen, integendeel. Van die kant zal er alle onder steuning en medewerking worden verleend. Het wachten is in feite alleen nog maar op een ruim handvol enthousiaste jonge vrouwen, die het voetbalspel een warm hart toedragen en meer willen dan alleen van de zijlijn af naar hun favoriete sport kij ken. Dames - of zo men wil vrouwen voetbal - is met nieuw of onbe kend m de gemeente Leusden. In Achterveld bestaat al sinds jaar en dag een dameselftal, dat behoor lijk meedraait in de competitie en waar met enthousiasme maar vooral veel plezier wordt ge speeld. In Leusden is dat ooit ook het ge val geweest Maar daar is het da mesvoetbal na verloop van tijd ter ziele gegaan. De belangstelling bleek op den duur onvoldoende en er was onvoldoende aanwas om het verlies van speelsters op te vangen. Om de verrichtingen van de vroe ger Roda-dames uit het stof van het archief te lichten dient de klok teruggedraaid naar het jaar 1971 In dat jaar werd er al lustig door het vrouwelijk schoon gedraafd en gedribbeld op de vaderlandse voetbalvelden. Maar het werd al lemaal pas echt en officieel toen aansluiting werd gezocht en ge vonden bij de Koninklijke Neder landse Voetbal Bond Er bleek in die dagen ook in Leus den voldoende belangstelling on der de jonge vrouwen om tegen de bal te trappen. Bij Roda '46 werd het initiatief genomen om te komen tot de oprichting van een damesafdeling, hetgeen inmid dels ook bij Achterveld het geval was geweest. Het Ros Beyaart werd de kraamka mer van het damesvoetbalteam van Roda De geschiedenis wil dat de bijeenkomst werd georgani seerd voor 'meiden en dames', die zich interesseerden voor da mesvoetbal Achter net spreekge stoelte: Piet Wendel en Jan van den Berg Aan de oproep om te komen luis teren naar de mogelijkheden om te komen tot een afdeling dames voetbal werd gehoor gegeven door een groep van ongeveer vijf tien dames, waarvan een gedeelte zich na afloop opgaf als aktief speelster en enkele anderen zich wilden beperken tot het deelne men aan de trainingen. Maar hoe het ook zij, in het nieuwe voetbalseizoen kon in ieder geval een elftal in het veld komen Na men uit de prille beginperiode: Evelien en Gerda van der Kleter- steeg, Gina en Riky van Eyden, Joke en Bets Belt, Riet Leyenaar, Alie Oosterbroek, Agnes van 't Klooster, Mamët en Ria Horst, Ada en Lia Visser, Nel Boom. Gerda Hilhorst en in een later stadium Connie en Rita Blom, Alie Klasens, José Visser en Ida van de Bremer. Een aantal van deze Roda-speel- sters zijn met mannelijke collega's van het groene veld getrouwd en hebben dientengevolge de ban den met haar oude club behou den. ERKENNING De eerste officiële wedstrijd van het damesteam werd gespeeld te gen de zustervereniging Achter veld en dat lag vanzelfsprekend in de lijn De ontmoeting werd een door slaand succes. Tal van toeschou wers gaven blijk van hun belang- Traditiegetrouw spelen de dames van de spelers van het eerste en het tweede elftal van Roda tijdens de slotdag van de competitie tegen elkaar. De vrolijke noot overheerst op zo'n dag. Maar bij Roda hoopt men binnenkort weer op seneus damesvoetbal. onmogelijk om op zaterdag op welk uur dan ook een kleedkamer speciaal vrij te maken voor de da mes." VOORSTANDER Voorzitter Henk-Jan Westland is eveneens voorstander van de te rugkeer van het damesvoetbal. Maar hij plaatst de volgende kant ekening: ,,Het is allemaal best laalbaar, maar principieel zou het Dok op zaterdag mogelijk moeten □jn om te spelen. Daarbij spelen de leeftijden een belangrijke rol. Er wordt van de zijde van de bond sen duidelijke grens getrokken :ussen meisjes- en damesvoetbal Meisjesvoetbal geldt voor de leef tijdsgroep van twaalf tot zestien laar; daarboven is sprake van da mesvoetbal Er zal dus een keuze moeten worden gemaakt en dui delijkheid worden geschapen Als er voldoende meisjes zijn on der de zestien zal er een mogelijk heid moeten worden gecreëerd om te kunnen voetballen. En dan moet dat uiteraard op zaterdag, de dag van de jeugd" Maar Henk-Jan Westland geeft toe dat de bestaande accommodatie compensatie Een hoogtepunt in het damesvoetbal van Achterveld: het kampioe van het seizoen 1984-'85. dige nen. VRIENDINNEN willen verle- In Achterveld heeft Cor Hoogland van het eerste uur de voetbal lende meisjesgroep geformeerd en begeleid. Hij is thans trainer van de herenselectie én de da mes. Tot de laatsten behoren zijn beide dochters Liane (17) en Ilona (18). die beiden al z'n negen tot tien seizoenen tot de groep beho ren Liane „We spelen in de eerste klas, dus redelijk hoog Het gaat op dit moment met zo erg goed en we draaien met al te best in de competitie. Maar wat minstens zo belangrijk is: we lachen veel We spelen met enorm veel plezier. lid Leeftijdsverschil speel rol. „We hebben een rede! elftal. De jongste is zestienfis zijn er enkelen van 17 er.H sommigen van 19 en 20 jal zijn er natuurlijk ook tiv< zoals Betty Ruitenbeek, dfl der van het elftal. Vraag ij hoe oud zij is, want dat vj met aan een dame 'jonge' dame bestraffend De Achterveldse dames - van vriendinnen. Het lijkt d mg nchtsnoer voor het r| mesteam in opnchüng. Eef dat door de gehele meenschap in Leusden h zal worden begroet, dat sta- Voorzitter Bosman tenslotte is eigenlijk te gek dat zo'r vereniging als de onze ge mesafdeling heeft, terwijl stelling, al dan met uit nieuwsgie righeid. Het was uiteindelijk een novum in het van toen af snel groeiende Leusden. Het geschie denisboek verhaalt van een 1-0 overwinning voor de dames van Achterveld. „Maar", zo wordt ver meld, „het team van Roda speelde een goede wedstrijd Aanleiding voor de heren Dick Opstelten en Cees Leyenaar jr om als trainer/coaches er eens ge ducht tegenaan te gaan. Het is ook hun verdienste geweest, dat dank zij beider bezielende leiding een volwassen damesafdeling aan de club kon worden toegevoegd en de eerste succesvolle resultaten mochten worden genoteerd. De dames vonden bovendien buiten het speelveld erkenning door de benoeming van het eerste vrou welijke bestuurslid in de persoon In 1974, toen ook het damesvoetbal nog goede tijden meemaakte, werd Ida van de Bremer als vijfhonderdste lid van Roda mgeschreven. Uit hémden van de toenmalige voorzitter Jan van den Berg ontvmg zij de bijpassende bloemen en een geschenk van Ada Visser. Geleidelijk aan werd van toen af ook de vrou welijke stem meer en meer ge hoord tijdens de vergadenngen, want ook in de commissies gingen de dames een woordje meespre ken. Een mijlpaal in de geschiedems van Roda '46 maar vooral ook in die van de damesafdeling was de aanmelding van het vijfhonderd ste lid van de veremging. Dat bleek dan ook toevallig een dame Op 7 november 1974 werd Ida van de Bremer als zodamg begroet en zoals dat bij een dame hoort in de bloemetjes gezet door voorzitter Jan van den Berg Helaas heeft de damesafdeling het niet kunnen redden, in tegenstel ling tot die van de voetbalver eniging Achterveld Terwijl de 'zusters' een aantal kilometers ver derop nog volop in de strijd zijn moesten die van Roda in septem ber 1976 de bijl neerleggen. De stnjd was gestreden, het vuur ge blust. VLAMMETJE Twaalf jaar zou het duren voordat er in de gelederen van de belang stellende vrouwen rond Roda weer een bescheiden vlammetje werd ontstoken. De zestienjarige Liesbeth de Leeuw waagde eind vong jaar een voorzichtige poging met enkele vriendinnen. Het drie tal besloot zoveel mogelijk infor matie in te winnen bij leeftijdsge- notes om te komen tot de herop richting van een damesafdeling binnen de veremging. Liesbeth: „Op een bepaald mo ment haakten nujn vriendinnen af. maar ik dacht dat ik in ieder geval dan maar alleen moest doorgaan. Ik heb links en rechts geïnfor meerd hoe het stond met de be langstelling en het ging de goede kant op De jonge, doortastende initiatiefnemer stroopte haar vrien denkring af en zo ontstond er een sneeuwbaleffekt. Op een bepaald moment nep zij alle belangstellen den bijeen en het resultaat van dat alles is dat er in ieder geval nu een groep is ontstaan van tien seneuze gegadigden. Het damesvoetbal lijkt bij Roda '46 weer tot de moge lijkheden te behoren. ZESTIEN Hoe groot nu zijn die mogelijkhe den. vooropgesteld dat Liesbeth de Leeuw enn slaagt voldoende jonge vrouwen bij elkaar te knj- gen' Algemeen voorzitter Pim Bosman: „Wij als bestuur zijn vol ledig in voor de plannen. De da mes zijn dan ook door ons uitgeno digd om het initiatief gezamenlijk te bespreken. We zijn daarbij tot de volgende conclusies geko men In de eerste plaats zal er een groep moeten worden gevormd, die minimaal uit zestien vrouwen bestaat Met minder is er nauwe lijks een behoorlijk team in het veld te brengen, dit met het oog op de ziektes en blessures. De groep van tien, die op het ogenblik bestaat, zal via promotie zich verder moeten uitbreiden. Ze knjgen daarbij van ons als bestuur alle steun Verder is het bestuur volgens de heer Bosman van mening dat het spelen op zondag als absolute voorwaarde dient te gelden. Hij motiveert dat als volgt „Onze ac commodatie laat het met toe dat er op zaterdag gebruik wordt ge maakt van het toch al te beperkt geworden aantal kleedkamers We beschikken over veertien ruimtes en die worden in veel ge vallen al 'gedubbeld' door de se nioren en de nu reeds bijna veer tig jeugdelftallen. De verwachting betaat bovendien dat dit aantal jeugdteams in het komende sei zoen nog groter zal ziin Het is dus tegen het licht van het overgrote aantal jonge en oudere zaterdag teams problemen schept „Van het begin af zal bewust moeten worden gekozen tussen meisjes- en damesvoetbal en dat hangt dus weer af van wie zich aanmeldt." Het probleem is minder groot dan Westland veronderstelt, is de stel lige memng van algemeen voorzit ter Pim Bosman. Ook al zijn er m de groep enkele meisjes, die jon ger zijn dan zestien, dan nog zal de bond naar hij verwacht best de no- ook als het eens wat minder goed gaat Kijk, dat valt ons altijd weer op bij de tegenstanders. Die mekkeren en zeuren onmiddellijk als het niet goed gaat of als ze achter staan Dat kan bij ons niet. Bij de dames van Achterveld staat de gezellig heid voorop. Er heerst een gewel dige sfeer en zo hoort het bij het voetbal. Ook bij de dames Liane Hoogland noemt haar elftal ook „een team van vriendinnen". De meesten zijn tien jaar of langer gende plaatsen als Achte Hoogland goed function! damesteams in het veld brengen. We zullen er nodrf nodig aan moeten beginniBi nogmaals, aan het bestuur met liggen De dames van Achterveld in actie tijdens een wedstrijd tegen De Meern, oktober jongstleden, die de Ach', ders met 2-1 wonnen. LEUSDEN - In de onderlinge competitie van de schaakver eniging Leusden lijkt de spanning toch weer terug te kunnen keren. Jaap de Jager, die lange tijd geheel onaantastbaar leek, moest donderdag een nederlaag incasseren tegen titelverdedi ger Patrick Huis in 't Veld. Nog steeds is zijn voorsprong ruim, maar Huis in 't Veld en Shahrizadeh komtn langzamerhand weer een beetje in het spoor. Bert Uneken duikelde van de vierde naar de negende plaats door een nederlaag tegen Pieter de Jager in slechts veertien zetten. Grootste sensatie op de club avond van Leusden was echter het optreden van het tweede bonds- team. Dat kreeg bezoek van het eerste team van het Utrechtse D.TU., lijstaanvoerder in de eer ste klasse B, en vong jaar samen met Leusden I gedegradeerd uit de promotieklasse De Utrechte naren hadden uit hun eerste vier wedstnjden de volle acht punten behaald, terwijl Leusden II (met drie punten) onder in de midden moot stond Wie een ongelijke stnjd verwachtte kreeg gelijk. Maar het waren juist de Leusdena- ren die hun tegenstanders flink over de knie namen Teamleider Johan Gemts stond - kijkend alsof hij het zelf nog met helemaal ge loofde - nog de felicitaties met de 7 -1 overwinning in ontvangst te nemen, toen de spelers van DT.U geheel ontnuchterd weer aan de thuisreis bezig waren. Zij hadden overal op gerekend, behalve op een nederlaag. Vorig seizoen speelden ze immers nog 4 - 4 te gen Leusden I. Voor Leusden II wonnen Shahriza deh, Smjders, Kerkhof, Staal (op vallend goed in de bondscompeti- tie dit seizoen!), Langman en Ag- terberg Elschot en Roelofs voeg den samen het zevende punt toe door hun remises. Het enige team van Leusden dat dit seizoen nog seneuze titelaspi- raties heeft, het vierde, kwam ook in aktie Van het Amersfoortse Marktzicht II waren zij echter met in één zitting af. Er werd afgebro ken bij 2,5 - 2,5. Voor Leusden scoorden de jongeren de volle punten. Berg en Frankevoort wa ren te sterk voor hun tegenstan ders. Het halve punt kwam uit de partij van Struiwig. De afgebroken partijen van Rietveld, Willigen- burg en Zaal zullen Leusden IV de winst nog wel bezorgen, zodat de titelkansen nog volledig intact zijn Uitslagen onderlinge competitie: Huis in 't Veld - J. de Jager jr 1-0 Uneken-P. de Jager 0-1 H. Peperkamp - v Santen 0-1 A. Peperkamp - Stienen v. Dokkum - v. Tuyll v d Harst - Andnessen Valkenburg - Boogaard Veenendaal - v d Pol v Kleef-Visser Buurlage - Schouten Verschuur-Mus A Wisman-v Egdom v d Meel - v d. Wetenng Halkes - J de Jager sr. De stand aan de kop: 1. J. de Jager jr 1779 2/3 Huis in t Veld 1729 Shahnzadeh 4 v Santen 5 Velker 6. A. Peperkamp 7 Langman 8 Vos 9 Uneken 10. P de Jager 1-0 0-1 afgebroken 0-1 1-0 1-0 1-0 0-1 1-0 remise 0-1 1729 1698 1694 1693 1689 1686 1682 1681 Jeugd in aktie De S.G.S.-jeugdkampioenschap- pen zijn weer achter de rug. Na het hoopvolle begin werd er ook in de volgende zaterdagen goed gespeeld en veel gescoord. In de A-groep verloor Jaap de Ja ger slechts van R. Vedder en werd derde met 5 uit 7. In de B-groep verloren Gerard v d. Weerd en B. Kamps alleen van H. Vedder (Bunschoten) die met 7 uit 7 kampioen werd. In de laatste ronde mochten ze onder el kaar de tweede en derde plaats verdelen. Dit eindigde met een overwinning van Gerard Bij de C-groep kwam Vincent v.d. Bilt met geheel uit de verf. Met wat meer lef hadden er enkele halfjes méér m gezeten. Nu was hij de enige die beneden de helft bleef (4 uit 9). Bij de D-groep waar Jon Shatat zo voortvarend van start ging (3 uit 3) werd voor hem de spanning te groot, toch kwam hij met geluk nog tot twee punten. De derde morgen echter ging het mis Daarmee was ook de span ning blijkbaar weg en in de laatste twee partijen kwamen er nog twee stevige punten bij. Een tweede plaats met 7 uit 9; een ge weldige prestatie! Winfred Hans- zens scoorde rustig en onopval lend 5 uit 9. Joost Schaffner had één zaterdag nodig om zijn ntme te vinden. Daarna kwam hij los: de tweede week 2Vz punt, de 3e week 1 Vz punt, waarna hij als af sluiting de kampioen nog enkele moeilijke momenten mocht bezor gen. Ook hij kwam uit op 5 uit 9. Lodewijk de Graauw had twee za terdagen nodig om de slag te pak ken te knjgen (1 uit 6) en pas de laatste dag maakte hij toch nog de verwachtingen waar met drie goede winstpartijen. Na de krokusvakantie begint de grote slag om het clubkampioen schap van de SGS. Het BI moet naar Bunschoten en ontvangt m maart Vianen. Theoretisch liggen de kansen boven de vijftig pro cent Het D1dat vorige week on verwacht verloor van Bunschoten, weet nu dat de strijd tegen Maars- sen en Vianen gewonnen moet worden, maar dat is niet onmoge lijk. De komende woensdagen zullen ook de individuele schoolschaak- wedstnjden worden gehouden waarvoor zich 150 kinderen heb ben opgegeven. Zaterdag 11 februari Antilopen - THOR Aanvang 19.40 uur in ,,de Korf Wedstrijdbal aangeboden door Atty's lederstudio Bretagne 24, tel. 941863. De kersverse clubkampioen An- dré Snoek, Erwin de Boer en Frank Kooyman vertegenwoordi gen ook dit seizoen weer het eer ste team. Vorig seizoen degra deerden zij nogal roemloos uit de le klasse met 2 punten uit 10 wed strijden. Nu wordt er dus een po ging ondernomen om kampioen te worden en zo weer te promove ren Door een zware degradatiere geling zullen zij proberen in ieder geval zo hoog mogelijk te ein digen De eerste stap hiertoe is gezet. Het sterke Utrechtse studententeam had men twee seizoenen geleden ok al ontmoet (en verslagen) maar het was toch uitkijken. Door een sterk begin van Snoek en De Boer en een verliespartij van Kooyman kwam TTCL met 2-1 voor te staan. Het dubbel Erwin de Boer/ André Snoek verloor in een spannende partij met 21-18, 16-21, 21-19: 2-2 dus. Na de pauze bleef he: f nend, Frank Kooyman twee keer terwijl André erM wisten te winnen: 4-4. DeB sing moest dus vallen in de» twee partijen Erwin won ari door getruct spel met 21-17 K na nog lang achter te hebb I staan in de tweede set. De I partij was die van André I een zeer aanvallend i "r speler van USS De eerste st simpel gewonnen door A:m 11Maar in de tweede en K set wist zijn opponent g tl te komen met zijn aanvalle I dré had moeite om zich da« I te stellen en verloor de ra I es De derde set ging toch nc I André waarmee ook de I twee punten voor TTCL I gehaald waren. Over twee speelt TTCL uit tegen ONI I selstein. WOENSDAG 8 FEBRUARI 1989

Leusder Krant | 1989 | | pagina 16