iem uw oude kleding |ee bij het winkelen Met de lampion door mistig Leusden ationale loterij voor fghaanse vluchtelingen Wie komt er in mijn huisje" Fietspad Aschatterweg laat nog steeds op zich wachten Wordt flessenpost in ere hersteld? storing Spelmiddag Afvalrace tiolenmarkt in De Korf Televisie- Rabobanken houden informatieavond V0ENSDAG 8 FEBRUARI 1989 plaatselijk nieuws door Marianne de Valck LEUSDEN - De storingen, die mo menteel in de ontvangst van televi siebeelden in de wijken Zwanen burg, Akkerhoeve en Noordwijck optreden, zijn met terug te voeren op problemen in het CAl-net. Mo menteel verricht de PTT metingen, om de oorzaak van de storingen te achterhalen. Dat laat de afdeling voorlichting van de gemeente Leusden weten. LEUSDEN/ACHTERVELD - Wethouder Joost de Jongh deelde maandagavond aan de leden van de commissie Verkeer mee dat het „misschien, eventueel zou kunnen dat wellicht 50 procent subsidie te verkrijgen is voor de aanleg van een fiets pad langs de Asschatterweg naar Achterveld". Hij deed de mededeling „met alle slagen om de arm die mogelijk zijn", met de bedoeling de raadsleden de gelegenheid te geven om na te denken of zij de eventuele plannen, waarvoor de gemeente Leusden de andere 50 procent van de ongeveer 3 miljoen zou moeten ophoesten, willen doorzetten. De commissieleden wachten nadere gegevens af. Henk Ossendrijver van het CDA, maar vooral van Achterveld, zei: „Ik wacht al vanaf 1978 op het fietspad, ik wacht nog wel even." LEUSDEN - In jongerencentrum De Til aan de Hamersveldseweg wordt donderdag 9 februari een spelmiddag voor kinderen georga niseerd. De middag begint om 13.30 uur en duurt tot 16.30 uur. De middag staat open ovor kinderen van 5 tot en met 12 jaar. Deelname kost 1,50. Er zijn aardige prijsjes te verdienen en bovendien ligt er op ieder kind een tractatie te 1 wachten. ACHTERVELD - De Raboban ken in Achterveld, Hoevelaken en Leusden houden een informa tie avond voor de agrarische sec tor op woensdag 15 februari om 19.45 uur in dorpshuis 'Ons Ge bouw' in Achterveld. Als geen andere bedrijfstak wordt de agrarische sector be heerst door de vraag hoe de in gang zijnde veranderingen op de toekomstige bedrijfsvoering zullen uitwerken. De Rabobank wil men sen informeren over de te ver wachten ontwikkelingen, zoals en kele technische aspecten van de veehouderij in het kader van de mogelijkheden van biotechnologie (bijvoorbeeld; voedersamenstel ling, milieu en hormonen) en enke le financiële aspecten van de vee houderij (bijvoorbeeld voerpnj- zen). Op de informatie avond spreekt dr. ir. L.A. den Hartog om 20.15 uur over het onderwerp 'biotechnolo gie'. Om 21.05 spreekt ingenieur P.J.M. Rademakers over het onder werp 'Perspektieven voor een ver anderende agrarische sector'. Na de pauze is er om 22.00 uur gele genheid tot het stellen van vragen en het voeren van discussies. De wethouder deelde eveneens aan de commissieleden mee dat de overname door de gemeente Leus den van de Dodeweg, „ambtelijk voor elkaar is". Waarbij Ep Ostra D'66 onmiddellijk reageerde in zijn bezorgdheid om de reflectiepaal- tjes die door de aangebrachte groenvoorziening niet meer zicht baar zijn. De wethouder liet weten dat inmiddels besloten was twee rijen beplanting te snoeien Echter tot spijt van de heer Ostra, op kos ten van de gemeente Leusden in plaats van de provinciale overheid. in de verkeerslichten op de .aanweg, ter hoogte van de spoor weg zal niets veranderd worden. Een onderzoek ter plaatse heeft tot deze beslissing geleid. HAKHORST Binnenkort kunnen de bewoners van de huizen achter de Hakhost een uitnodiging van de gemeente verwachten om mogelijke oplos singen voor de daar levende par- keermoeilijkheden te bespreken. Een aantal commissieleden gaf te kennen daar bij te willen zijn. GELUIDSWAL De geluidswal aan de Groene Zoom bevindt zich momenteel in de „bouwvergunningsprocedure". De wethouder liet weten dat tot nu toe slechts een bezwaarschrift, gete kend door dne personen, ontvan gen is. ASSCHATTERWEG Tijdens de besprekmg van mo gelijke oversteekvoorzieningen ter hoogte van verzorgingstehuis 't Ha- mersveld over de Asschatterweg, deed zich ongeveer het omgekeer de voor als bij de bespreking van de verkeersveiligheid op de Bur gemeester Van der Postweg. Bij dit agendapunt waren het de commis sieleden die vonden dat de aanleg van een beveiligde oversteek plaats best kon wachten op de uit werking van het verkeersplan en meer duidelijkheid over de bouw van aanleunwoningen. Deze laatste zouden op de plek waar nu nog het kruisgebouw staat, moeten komen Alleen Ep Ostra (D'66) pleitte voor De verkiezingen werpen hun schaduwen reeds vooruit. In de vergaderingen van de raadscommissies profileren de raadsleden zich steeds na drukkelijker met kwinksla gen om leden van andere partijen in verlegenheid te brengen of om de publiciteit te halen. Een fraai staaltje leverden wethouder Joost de Jongh en Joop Kool van Leusden'85 tijdens de verga dering van de commissie Verkeer, die vorige week maandag werd gehouden. De Jongh opende de vergade ring door de aanwezigen niet zonder trots mede te delen de laatste tijd liefst zeven kilo te zijn afgevallen. Kool ripos teerde alert met een opmer king, die een voorschotje nam op de naderende ge meenteraadsverkiezing, vol gend jaar. „Als u zo doorgaat mag u wel uitkijken dat de WD niet in navenant afge slankte vorm in de raad te rugkeert", bromde Kool, die nog steeds niet als de groot ste vriend van De Jongh be kend staat. De folders waren bij iedere school weer in ruime aantallen aanwezig. Voor grote borden, waarop iedere school zich in enkele definities dan wel ingewikkelde schema's presenteerden, stonden docenten klaar om hun informatie te geven. blenmarkt in De Korf. De meeste deeelnemende scholen beperkten tot de traditionele manier van leren van de informatie. EN - Oplettende voorbijgangers moet het deze week zijn opgevallen dat bij de bibliotheek in de -jhof en bij de Spar in de Biezenkamp houten containers zijn geplaatst. Ze zijn er neer gezet door Humana, fjanisatie die zich bezighoudt met hulpverlening aan de Derde Wereld. Humana heeft een gemeentehjke rung om op deze wijze oude kleren in te zamelen. De opbrengst komt ten goede aan projecten m het tsch gebied. Volgens de organisatie wordt er 7 tot 8 ton kleren ingezameld, waarvan 10 procent wordt tht m de winkels van Humana, de rest gaat naar Afrika of wordt verwerkt door recyclingbedrijven. Het inde publiek wordt gevraagd om kleding, die anders weggegooid zou worden, m de containers te kren. r werkte vorige week niet mee bij de lampionnenoptocht. Met een klein hchtje m de hand gingen enkele e kleintjes door de mist. Het was ter gelegenheid van de verjaardag van koningin Beatrix. Misschien een voor een herkansing op koninginnedag? Als het weer dan tennunste wel wil meewerken. 3 januari startte de verkoop i nationale loterij waarvan ten goede komt aan vluchtelingen. Zo'n Afghanen zijn op de en leven al jaren - van dag - in een wankel evenwicht en dood. Hulp is daar- nodig. Deze eenmalige die op initiatief van de Willem Mary door de Staatsloterij zal wor- wil zoveel mo- voor de Afghaanse inzamelen. Dit geld overhandigd aan de Nederlandse Stichting Vluchteling die onder auspiciën van het Hoge Cpmmissanaat der Verenigde Na ties voor Vluchtelingen ervoor zal zorgen dat de noodzakelijke hulp aan de Afghaanse vluchtelingen wordt gegeven. De wereld staat voor de meest omvangrijke terugkeeroperatie van de laatste 20 jaar. De terugkeer van vijf miljoen gevluchte Afgha nen naar hun land. Na een tien jaar durende Russische overheersing, werd in het voorjaar van 1988 een akkoord bereikt over terugtrek king van de Sovjet troepen. In fe bruari van dit jaar moet de aftocht voltooid zijn De voorbereidingen voor de terugkeer van de vijf mil joen gevluchte Afghanen, is in vol le gang. De Verenigde Naties en alle internationale hulporganisa ties zetten zich dag en nacht in om de terugkeer te realiseren. En niet alleen deze terugkeer, maar ook de wederopbouw van het land vereist veel zorg. De schade aan huizen, wegen, land en waterwerken moet worden hersteld Het land zal leef baar moeten worden gemaakt en daarom zal worden gewerkt aan de voedselvoorziening, medische ver zorging en onderwijs Een grote internationale operatie, die veel geld kost. Het initiatief van de Stichting Willem Mary om deze nationale loterij te organiseren, is niet zonder reden. Een historische reden. Wil lem III schreef de mensenrechten 300 jaar geleden al in zijn (oranje) vaandel. Hij gaf onderdak en ver zorging aan de 300.000 gevluchte protestanten die door de katholie ke Lodewijk XIV van Frankrijk werden verdreven. Voorts werden mede door het optreden van Wil lem III destijds de politieke en godsdienstige vrijheden op de Brit se eilanden, hersteld De historie herhaalt zich Laten wij in navol ging van Willem III ons het lot aan trekken van de vijf miljoen Af ghaanse vluchtelingen en hen hel pen. De Willem Mary loten kosten DEN - Afgelopen donderdagavond 2 februari werd in de 2aal van aktiviteitencentrum 'De Korf de jaarlijkse scho- irkt gehouden. Bij deze gebeurtenis krijgen alle zevende gitste jaar-leerlingen van de achttien bassisscholen in Jen met hun ouders, de gelegenheid informatie te verwer ker het voortgezet onderwijs in de omgeving. Een gele- eid waar geen ouder van een zevende of achtste jaar - als gen kan - om heen wil gaan. Zoals gebruikelijk de afgelo- rijf jaren, kwamen ruim duizend ouders en evenzoveel nen zich oriënteren op de nabije toekomst. Sommige met enthousiasme, an dere met een beetje gêne over het feit dat zij als docent zich met ge roepen voelden hun school 'te verkopen'. Welke mooie etiketten je vol idealen op de markt wenst te plakken, zoals ter oriëntering, vergelijking, kennismaking, om te kunnen kiezen, selecteren dan wel rijp te maken, het blijft een spel van „wie komt er in mijn huisje". Kwam het door het einde van een lange dag voor de docen ten, of door de presentatie die in de meeste opzichten hetzelfde was als voorgaande jaren dat de geeikte peesentatie door de -voor het merendeel Amersfoortse - scholen een matte indruk maakte? Slechts één school; de Werkplaats van Kees Boeke in Bilthoven liet leerlingen door toekomstige leer lingen inlichten. Rij een aantal scholen waren ouders van leerlin gen in de weer ouders van poten tiële leerlingen te informeren over hun belevingen. De aandacht bij de meeste scholen bleek gericht op de ouders. De kinderen die toch zo'n vijf, zes jaar op de uitein delijk gekozen school moeten zit ten hingen er in dat geval maar een beetje bij. Een docent ver klaarde dit over het hoofd van de toekomstig leerling heen praten, met een verwijzing naar de opzet van de scholenmarkt die vooral voor de ouders zou zijn bedoeld, die toch de beslissing nemen An dere schoolvertegenwoordigers beweerden dat veel meer inhou delijke informatie op de bezoek dagen wordt gegeven, wanneer ouders en potentiële leerlingen door de school lopen. Eigenaar- Een moeder kijkt met haar kind naar een stand. De hoeveelheid informatie was overstelpend. dige redeneringen In de eerste plaats omdat zevende-jaars - via de scholenmarkt - een eerste kennis making met de mogelijkheden van het voortgezet onderwijs krij gen voorgeschoteld SELECTIE Veel ouders krijgen bij deze gele genheid minstens zoveel informa tie te verwerken als hun kinderen. In de tijd dat zij de middelbare school doorliepen heetten scho len nog ULO-HBS, LTS en Huis houdschool. Geconfronteerd met de vele afkortingen, die hoewel ze ruim twintig jaar bestaan, nieuw zijn voor veel ouders, is het be langrijk te achterhalen waar die af kortingen voor staan. Wat de ver schillende schooltypen bieden. Wanneer deze informatie ver werkt is, en de school-adviezen van de leraren bekend zijn, komt de keuze van de uiteindelijke school. Van ieder type zijn er min stens drie in de omgeving, soms een tiental. In het laatste geval zal geen ouder snel besluiten om alle scholen van een zelfde type te gaan bezoeken. De selectie vindt bijgevolg op de scholenmarkt plaats De uiteindelijke keuze wordt niet uitsluitend bepaald door de ou der. Het kind heeft een belang rijke inbreng, gezien zijn of haar aard, wensen, interesse en moge lijkheden Zoals een moeder op de scholenmarkt zei. „Wij ouders hebben vooral te maken met de gevolgen en de resultaten, de kin deren met de manier waarop deze bereikt worden" De huidige pre sentatie, vastgelegd in al jaren ge bruikte kreten en folders, is nau welijks meer dan zakelijke infor matie over vakkenpakket en bui tenschoolse aktiviteiten te achter halen. Het verschil tussen wasmiddel A en B die allebei even wit wassen, sorrie, tussen school A en school B die allebei opleiden tot een X di ploma lijkt vooral te zitten in de aardigheid van de informatiever- strekkende docent. De een cy nisch, de ander zakelijk „onze school leidt leerlingen naar een diploma, daarin slagen wij", de derde kindvriendelijk en de vierde breedsprakerig over de idealen en door bezuinigingen op gelegde beperkingen. Maar hoe het nou echt op de verschillende scholen toegaat, daarvoor verwijst men naar de open dagen. De open dagen, en zeker de bezoe ken aan de school in bedrijf, zul len zeker informatie bieden. Het lijkt de moeite en de nieuwsgie righeid waard om er minstens een paar te bezoeken. Maar het moet volgens mij met behulp van de op iedere school aanwezige creativi teit en inventiviteit mogelijk zijn, om te komen tot een aantrekkelij ker en indringender presentatie op de jaarlijkse scholenmarkt, ge richt op ouders... en kinderen. een snelle aanleg „Wij hebben als raadsleden bij de behandeling van de MAP zitten dutten. Daardoor zijn dingen die daarin opgenomen dienden te worden, blijven liggen. Dat moeten we goedmaken, des noods door de reserves aan te spreken, die zijn daar voor," be toogde hij. Hoe graag de wethou der de beveiligde oversteekmo- gelijkheid ook snel wil realiseren, hij haastte zich wel te verklaren dat de reserves niet zo groot zijn als weieens geopperd wordt. „De meeste reserves zijn bestemmings reserves, waarvoor het doel vast ligt." Hij zegde binnenkort een be spreking toe waarin inzicht en overzicht van de gemeentelijke re serves zal worden gegeven. BUSHALTES Alle commissieleden waren ten slotte positief over de door het col lege voorgestelde wijzigingen van het aantal bushaltes rond de Noor derinslag. De haltes bij het kruis punt Noorderinslag - Rossenberg laan zullen gehandhaafd blijven. 'l\vee nieuwe haltes komen bij het kruispunt Noordennslag - Hamers veldseweg. De ten oosten van dit kruispunt gelegen halte wordt ver plaatst naar de Torenakkerweg. De wijzigingen zijn aangebracht mede na aandrang van de bewo nerscommissie van de serviceflats Groenhouten. De wethouder sloot de vergade ring af met de gegevens over de voortgang van de procedures rond de aanleg van de aansluiting op de A28. Het door hem gevoerde over leg met aktievoerders uit Amers foort, die protesteren tegen de ver breding van de rijksweg, heeft hem duidelijk gemaakt dat deze aktie- groep niets heeft tegen de Leus- dense plannen een aansluiting te realiseren. Over het algemeen verlopen de voorbereidende werkzaamheden voorspoedig. Hoewel onlangs een vertraging van ongeveer een maand is opgelopen. Wethouder De Jongh blijft hopen deze zomer de eerste spade in de grond te zien steken en verwacht nog steeds dat de werkzaamheden emd 1990 zullen zijn afgerond. 5 - per stuk. Zij zijn van 23 ja nuari tot en met 4 maart a.s. ver krijgbaar bij alle verkooppunten van de Nederlandse Staatsloterij en alle PTT Postkantoren en post agentschappen Loten kunnen ook via Bank of Postbank worden be steld door overmaking van mini maal 25 - (5 loten) op ABN reke ningnummer 51.97.57.777 of op girorekening 416880 t.n.v. Willem Mary loterij. De bestelde loten worden dan per post thuisbezorgd. Prijzen vallen er ook. Met ruim 600.000,- aan prijzen zijn er o.a. 2 Volvo's 440 DL, een geheel ver zorgde vliegvakantie van twee we ken naar Amerika voor 2 perso nen, 15 ABN spaarbrieven ter waarde van 1.000,- te winnen. En verder 15 Philips kleurentelevisies, 15 Philips videorecorders, 150 cas settecombinaties en 150 Philips ra- diocassettecombinaties. 1500 Jaar abonnementen op de Lotto en 1500 jaarabonnementen op de Staatsloterij (eenmaal per twee maanden meespelen met een heel lot, gedurende een jaar). De trekking heeft plaats op 13 maart. Op 14 maart worden de uit- De „flessenpost" wordt, zij het in een moderne vorm, weer in ere hersteld. Binnenkort zijn bij de boekhandel, kiosken, souvenir shops, warenhuizen etc kunststof flesjes te koop, waarin mensen aan vrienden en kennissen, relaties etc. een groet, gelukwens, hartekreet, verhuisbericht of welke medede ling dan ook kunnen versturen. De fles (adviesprijs 5,95) is tweezij- siagen gepuoiiceera m üe landelij ke dagbladen en op teletekst en bij alle verkoopadressen komt een trekkingslijst te hangen. Voor na dere informatie: De Nederlandse Staatsloterij, J. F. A. J. Berkhout, tel 070-498700. dig geëtiketteerd, één kant voor adressering, afzender en franke- nng en één kant, waarop de reden van toezending is afgebeeld, b.v. Van Harte Beterschap, Gefelici teerd, Verhuisbericht, I love you of Groeten uit Holland en dat met toepasselijke illustraties. In het flesje zit een (namaak-perkament) brief, waarop de afzender zijn boodschap kwijt kan. Werd de fles eeuwen geleden door aangespoel de schipbreukelingen gebruikt om hun noodkreet via de woelige ba ren te laten horen, de moderen fles senpost wordt gewoon per post be zorgd, over de gehele wereld, want de 18 cm hoge, platte fles past overal in iedere brievenbus. Het idee, waarop inmiddels in negen landen patent is aange vraagd, komt van art director Loui se Recourt uit Blaricum, die aldaar voor de produktie en distributie over de gehele wereld een speciaal bedrijf heeft opgezet. De flessen post biedt naast pnvé-gebruik na tuurlijk ook legio mogelijkheden voor commerciële toepassingen. Bedrijven kunnen er bijvoorbeeld hun eigen logo of reclame-bood schap op laten drukken en er direct mail brieven in versturen. Ook ho- reca-ondernemingen, toeristische trekpleisters en zelfs gemeenten („Groeten uit....") kunnen er zich mee presenteren, net als met de aloude prentbriefkaart, maar dan opvallender.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 19