„Ieder glas heeft zijn verhaaltje" Verrassend strijkkwartet in ,Doe-het-zelf concert leusder krant 'Fusion juice' in café De Brouwerij oos Egtberts over zijn uit de hand gelopen hobby: v 5 !l I8IH i 3» WOENSDAG 8 FEBRUARI 1989 s Egtberts tussen zijn boeken over glas en een deel van zijn verzameling glazen voorwerpen. I USDEN - Deze maand organiseert de Culturele Raad de I nifestatie ,Glas'. Op het eerste gezicht een thema dat nogal 1 jerkt lijkt. Toch zijn er mensen die door dit materiaal zo t )oeid worden, dat zij er hun hobby van hebben gemaakt om I in alle vormen en maten te verzamelen en er alles over ■en weten. De Leusdenaar Koos Egtberts is zo'n hobbyist een op een plezierige manier uit de hand gelopen liefheb- ij. Hij werkt als procestechnicus in de chemische industrie, [engen en roeren," zo omschrijft hij zijn beroep, een techniek overeenkomsten vertoont met de fabricage van glas. Egt- rts is vooral geïnteresseerd vooral in blauw glas. verband daarmee is het aardig een voorbeeld van dat men- en roeren te nemen", vertelt tberts. "Je kunt de bestandde- van glas, zand, soda en kalk in verhitten tot 1400 graden en ngen met cobaltzout, waardoor glas blauw kleurt. Ook kun je dat zwaar verhitte materiaal in roeren met een houten stok, ardoor alle verontreiniging it gaat Je krijgt dan uiteindelijk 01 optisch glas." ijn interesse voor glas werd 15 geleden gewekt toen mijn uw een blauwe spuitwatersy- kocht. Later kocht ze er nog Uje bij. Blauw glas sprak ons teen aan Daarbij komt. dat we tag op de rommelmarkt rondkij- n Je wordt op den duur steeds tischer. Eerst let je alleen op uw glas en later ga je letten op uwe gesigneerde glazen en op leeftijd van glazen Bijvoor- eld, daar op de plank staan tien en borrelglazen. Geen enkele m is gelijk en bijna alle glazen bben een eigen nuance van uw Voornamelijk nuances tus- turquoise- en cobaltblauw uwgroene glazen doen al met b, omdat we ons zoveel moge- willen beperken. ok hebben we geen geverfd iuw glas. Hoe zie je dat? Welnu, je met je nagel erop krast of het gen het licht houdt, dan valt op er een verflaag op is aange- icht Het is handig om zoiets te ten. omdat sommige antiquairs leen handje van hebben geverfd |uw voor ongeverfd blauw te Vkopen." GESIGNEERD "Hier zie je een likeurglaasje dat gesigneerd is. Ik ontdekte bij toe val. van wie die signering was. Dat vond ik ergens in een boek Die is van Jaap Gidding, een vroegere Leerdamse glasblazer, die in 1928 eens een sene likeurglaasjes heeft ontworpen en gemaakt. En als je dat hebt gevonden, dan houd je dat niet voor jezelf. Juist door ge sprekken met anderen wordt zo'n interesse nog leuker. Overigens beweer ik met. dat ongesigneerd glas met mooi zou zijn. Weer geldt dat we ons beperken Ook al om dat er volgens de boeken nogal weinig blauw gesigneerde glazen zijn." "Over die boeken, waarvan ik er inmiddels wel 200 heb. is ook nog wel iets te vertellen. Ooit zocht ik stad en land af naar de Unica Cata logus van Leerdam. Het was ner gens te krijgen. Ten einde raad heb ik de KRO opgebeld om mijn stem te mogen laten horen in een radioprogramma, dat 's nachts om twee uur wordt uitgezonden Daarom kunnen mensen vragen stellen over iets, waar ze behoefte aanhebben "Zonder daar nu verder op te re kenen, mocht ik op een zeker mo ment toch de ether in. Ik kreeg zeer veel reacties, zoals tips over boeken, die de luisteraar al dan niet bezat, en adressen van perso nen. die dat ene boek misschien hadden Maar de Umca Catalogus zat er niet bij. Dat trof ik pas ander half jaar later in mijn brievenbus door Anne Bont aan. Met een aardje bnefje van een dame erbij. Die schonk het mij." OPGRAVINGEN "Ik ben lid van "De oude fles", een kleine vereniging. Behalve le zingen en excursies organiseert de vereniging ook opgravingen. Zo hebben we eens in een al 80 jaar gesloten vuilnisbelt in Gronin gen allerlei interessante dingen gevonden. We vonden er onder meer inktpotjes. In het algemeen gebruikersglas uit de periode van vlak na de eeuwwisseling. Som mige dingen zijn zo zeldzaam, om dat er maar weinig exemplaren van zijn gemaakt. Omdat je daar mee bezig bent gaat de geschie denis weer voor je leven" "Je hoort dan ook over fabricage methodes. Of er een naad in het glas zit op de plaats, waar de glas blazer zijn produkt klaarmaakte Hoe ziet het pontiel eruit, het litte ken van de contrapijp, waarmee het produkt is vastgehouden tij dens het blazen. Verder vraag je je af of het glas vnj is geblazen of binnen een matrijs, waardoor een bepaalde kleur of vorm ontstaat." "Bij zo'n opgraving ontmoetten we iemand, die meegedaan heeft i bij het onderzoek naar het wrak van een oud VOC-schip bij Has tings. Daar kwamen zeer vele fles sen naar boven. Vaak waren die al kapot of zwaar beschadigd door het naar boven brengen. Dat- kwam niet door onvoorzichtig heid Maar onder meer door grote veranderingen in de glasstruc tuur. In de loop der tijden ging het zeezout namelijk m de glasstruc tuur zitten, waardoor die minder hecht werd en bij het naar boven brengen scheurt. Dat hebben de opgravers trouwens duidelijk kun nen horen De geluiden van het scheuren schijnen angstaanja gend te zijn geweest." "Een ander voorbeeld is iriserend glas met een metaalglans erop Glasblazers maken dat, door heet en warm glas boven tindampen te houden. Je treft dat ook wel aan bij Romeins glas. dat eeuwen lang in KUNSTOBJECTEN "Niettemin kopen we tegenwoor dig af en toe dure dingen. We blij ven op de blauwe toer bij het aflo pen van galenes Bijvoorbeeld ge- bruiks- en gesigneerd glas van moderne kunstenaars als de Tsjech Mischa Igrus en de Neder lander Willem Heesen. Heesen heeft overigens een prachtig ate lier bij Apeldoorn. Hier zie je de schaal van Ignis. Het bijzondere ervan is de ogenschijnlijk wat vlekkerige compositie van blauw- nuances." "En hier is het kleine cobalt- blauwe en gesigneerde vaasje van Willem Heesen. Het speciale eraan is een fors aandoend afge rond object, dat weliswaar met de functie van een vaasje heeft, maar in het licht njk genuanceerd blauw wordt. Ook dit is een unica, dat wil zeggen, er bestaat volgens de registratie van de kunstenaars geen tweede exemplaar van dit kunstvaasje humusnjke grond heeft gezeten. Verder kun je door aan blaaspij pen een bepaalde draaiing te ge ven de binnenkant van mooi glad glas van allerlei ribbeltjes voor zien. Zo heb ik hier een Floris Mij- dam-vaasje, genoemd naar een vroegere ontwerper van Leerdam Door al die gekke kronkels lijkt het met rond. maar het is het wel degelijk. Dit vaasje hebben we eveneens op de rommelmarkt ge kocht." "Dat geldt bovendien voor dit schitterende lentevaasje. Volgens dit boek hier is het 60 jaar geleden door van de Bazel, weer iemand uit Leerdam, gemaakt. Hoewel het nu eens met blauw maar licht groen is, zijn we eraan gehecht. In het voorjaar zetten we er madelief jes in. Daar is het vaasje voor ont worpen GEBRUIKSGLAS "Over het algemeen trekt ons het gebruiksglas nogal aan. Zo heb ik hier een donkerblauwe fles van een halve meter hoog en 15 centi meter doorsnee Daarin werden vroeger de essences gestopt Es sences. die in licht ontleden, moe ten in een gekleurde fles worden bewaard. Zo worden chèmicaliën bewaard in blauwe of bruine fles sen. Onder op deze grote fles staat: Polak en Schwarz Dat is een firma, die eerst in Zaandam, later in Amersfoort zat en nu in Bame- veld. Alleen de naam is anders: Parfums Flavers Worldwide. Deze firma nu heeft slechts één exem plaar van zo'n fles. die je soms op een vuilnisbelt vindt Het leuke van dit soort gebruiksglas is ver der. dat ze in allerlei formaten zijn gemaakt. Het is dan de sport die verschillende maten op te snor ren." "Ik blijf nog even bij de parfum. Hier heb ik drie parfumflessen, merk "Soir de Paris". Er bestaan allerlei gradaties van. Op een ge geven moment zag ik in een Amersfoortse winkel een etalage model staan. Tien die winkel werd opgedoekt, heb ik dat exemplaar uiteindelijk gekregen Ik vertel dit met een speciale bedoelmg. Ik kreeg het. omdat mijn opa vroe ger Sinterklaas is geweest bij de vroegere eigenaar van die winkel. Denk nu met, dat de liefde altijd één kant opgaat Ik aeef ook wel eens wat weg "Heel interessant is dit mineraal waterflesje uit Vichy. Niet zozeer het flesje, als wel de originele stop erop. Het is niet zomaar kurk, maar het heeft een gecompliceerde sa menstelling van kurk en hout. Dat kom je met vaak tegen. Ik heb dat gevonden bij een oud-collega in de kelder van een spoorweghuis in Baarle Nassau. Hij ging daar wo nen. toen hij met pensioen ging Ik vond daar twee flesjes, waarvan ik een exemplaar hield en het an dere weg gaf aan een medeverza melaar. Het is ongeveer 60 jaar oud." "Er is heel wat bekend over kur ken en doppen. Toevallig kocht ik van de week een boekje in een tweedehands boekwinkel, dat uit sluitend en alleen gaat over het af dichten van mineraalwaterflesjes Het is ongelooflijk, wat je aantreft. Ik lees daar met belangstelling over Zo ontdek je bijvoorbeeld, waarom er een scheplje in een glasblaasoven zit. Dat fungeert als trekmeter. Bij voldoende trek zorgt dat schelpje namelijk voor een specifieke fluittoon." MUSEA "We bezoeken geregeld musea Niet alleen die in Diever en Leer dam Ook m het buitenland, zoals in Rheinbach. onder Koblenz, in Wertheim bij Frankfurt en in Düs- seldorf. Düsseldorf heeft een kunstmuseum met een mooie glascollectie. Verder tref je glas uit de Romeinse tijd - het glas van de keizers - aan in oud-Romeinse steden als Keulen en Trier. De af gelopen zomer was er Romeinse kunst in Keulen Daar ben je zo met de auto of trein." "Een schitterend voorbeeld van Romeinse glaskunst is de Lycur- gusbeker Die neemt als een ka meleon bij een andere lichtval een andere kleur aan. De ene keer oranjerood en de andere keer mosgroen. Hoe kan dat? Deskun digen hebben een heel klein beetje van dat glas eraf gepeuterd en dat chemisch geanalyseerd Vraag me met hoe, want dat is een ingewikkelde zaak. Wel weet ik, dat het om lichtgevoelige metaal- oxydes gaat. En hoewel de wer king bekend is, kan men die be ker nog steeds niet namaken. Ver der hebben de Romeinen glaspro ducten laten maken, die nu van wege de enorme tijdsinvestering ruet worden nagemaakt Om een klomp geslepen glas hebben glas blazers een zeer gedetailleerd netwerk gemaakt, wat als geheel een fraai siervoorwerp wordt." MODERN "Mensen, die extra enthousiast willen raken over glas, raad ik het boekje van Elka Schrijver over "Glas en knstal" aan. Ze kan het zo treffend zeggen Daar heeft ze re centelijk een prijs voor gekregen van de vrienden van de ver eniging "Modern glasSamen met enkele andere Leusdenaren ben ik daar ook lid van. Glas is zo fascinerend, er is aan gewerkt, het wordt gebruikt en je wordt er door gevangen. In die vereniging van 200 leden maken we kennis met werk van jonge kunstenaars, die glas als kunstobject beschou wen. We wisselen in die ver eniging ook glas uit". De Culturele Raad organiseert van 18 februari tot en met 12 maart de manifestatie ,,Glas". Erico Oorthuis, bestuurslid van de Raad, vertelt waar die belang stelling voor Glas vandaan komt. ,,Hoe vreemd het op het eerste gezicht ook lijkt, het succes van de Simenon-herdenking de aan leiding," zegt hij. „Daaruit bleek de behoefte bij een breed pu bliek aan een manifestatie over een bepaald onderwerp". Eerst dachten de leden van de Culturele Raad aan het onderwerp "papier". Koos Egtberts kwam uiteindelijk met het thema ,Glas' op de proppen. Zijn glasliefhebberij, contacten en lidmaatschap pen van organisaties waren nuttig voor de werkgroep Manifesta tie "Glas". De werkgroep vond eveneens dicht bij huis Dr. J. Brongers van het Instituut voor Rijksoudheidkundig Bodemon derzoek, die zijn hulp aanbood. Vanwege alle interessante historische achtergronden kwam het deelonderwerp "Oud glas" erbij. Brongers stimuleerde de werk groep met zijn grote kennis over de technische kanten van glas. Zo kwamen er telkens meer ideeën bij. Ook de glasblazer en eigenaar van het glasmuseum te Diever, Kees van Olst, heet de groep, volgens Erico Oorthuis, geweldig geholpen. Ze kregen van hem adviezen over de tentoonstelling en volgen dan ook, grotendeels dezelfde rode draad als in zijn museum. Verder opperde Frits Haselhoff het idee ook op "Venetiaans glas" te letten. De PTT zegde het gebruik van een kast met laser stralen toe, waardoor bezoekers de glasvezel van telefoonkabels kunnen zien. De leiding van het museum van Leerdam, de "Glas"-stad bij uitstek, zag echter af van medewerking aan deze manifestatie. Maar volgens Erico Oorthuis beschikte men inmid dels al wel over genoeg ideeën voor een gevarieerde Manifesta tie. PROGRAMMA - tentoonstelling Kelder Gemeentehuis van 18 februari tot en met 12 maart - tentoonstelling 't Claeverenblad vanaf 17 februari - ruil - verkoopbeurs 12 maart 10.00 -17.00 uur. - lezing historisch glas 2 maart. - lezing modern glas 21 februari. Scholen kunnen de tentoonstelling in de kelder van het Gemeen tehuis bezoeken, waar video's worden vertoond over de bewer king van glas. Overigens wordt de bekende film van Bert Haan stra over glas alleen vertoond bij een van de lezingen. "Hoewel modern glas de associa tie oproept van iets geheel nieuws, moet ik er wel aan toe voegen, dat de Egyptenaren en Romeinen de hedendaagse vor men ook hebben gekend". Egt berts laat een foto uit een van zijn boeken zien. Je ziet nauwelijks enig verschil in vormgeving tus sen een blauwe vogel uit de eer ste eeuw na Christus en een an dere blauwe 20ste-eeuwse vogel van de beroemde Italiaanse firma uit Murano." zegt hij. Glas kan op vele manieren beke ken worden Voor Koos Egtberts, zijn vrouw en langzamerhand ook zijn kinderen, heeft het vooral communicatieve waarde "Ieder glas heeft wel een verhaaltje", zegt hij aan het einde van het ge sprek. Koos aan het bureau met boeken over glas en een vaasje, dat hij on langs op de rommelmarkt heeft gekocht en nog moet dateren. Glashuisje, glasgalene met glas resten. die altijd door de familie worden bewaard. Glasliefhebbers gooien geen glas weg. Deglasgalenevan de familie Egtberts. Glasresten worden niet weggegooid, maar krijgen een plaats m een van deze huisjes. 3W91 LEUSDEN - In de opgevrolijkte aula van de Muziekschool Leusden werd zaterdagavond het eerste "Doe het zelf'-concert door de Stichting Valleiconcerten georganiseerd. In totaal 20 muzikanten, waaronder drie Leusdenaren, bezorgden de 60 be zoekers een muzikale avond. he deelnemers aan hetDoe-het-zelfconcert in de Muziekschool, ^eur-musici konden laten horen, wat hun muzikale vorderingen zijn. door Anne Bunt De aula van de Muziekschool zag er anders uit dan anders. Dan kwam door vlotte, kleurrijke wandversieringen van Ins, doch ter van bestuurslid Els Oorthuis. Ook het programma zag er anders uit. Niet meer dan zes onderdelen, drie voor en dne na de pauze. Twee keer een stnjkkwartet, twee keer een sopraan met pianobe geleiding en verder voor de pauze een strijktno en na de pauze een blaaskwintet. Niet minder dan negen muzikanten voor en zelfs 11 muzikanten na de pauze. Boven dien waren er zoveel meuwe ge zichten Om met voorzitter Frits Haselhoff te spreken, slechts twee "recidivisten" Zelfs dne muzikanten kwamen uit de randgewesten Noord-Brabant en Fnesland. Deze door twee Amersfoorters uitgenodigde bla zers motiveerden hun komst naar Leusden met wat vlakke meet kunde Volgens hen zou het zwaartepunt van Nederland pre cies in Leusden liggen Verder vormde een van de twee oudge dienden, Pieter Padmos uit Amersfoort, het ene kwartet met strijkers uit Maarn, Bussum en Huissen, die hij tijdens een zomer cursus had ontmoet. De andere oudgediende, Rob Verbeek uit Hoevelaken, had voor het andere stnjkkwartet twee Leusdenaren en een Amersfoorter opgetrommeld. De leden van het strijktno, de begeleidende pianis tes en de ene sopraanm Aimee Doudari de la Gree, kwamen uit Amersfoort. En de laatste uit Leus den was sopraan Nel van Walsum. Al met al 11 Amersfoorters, drie Leusdenaren, een Hoevelakenaar en zes van buiten de Vallei Alleen de Barnevelders ontbraken he laas. Alle gebruikelijke kwetsbaarhe den tijdens zo'n amateursconcert verder negerend, vielen er een aantal verheugende dingen op. Ronald Waldhober (viool), Ed Zui- derwijk (viool), Didie Verhoeven (altviool) en Rob Verbeek (cello) waagden zich aan een strijkkwar tet van Haydn, zonder het publiek hun plezier daarin te onthouden. En Aimee Doudart de la Gree (so praan) en Tineke van Diggelen (pianobegeleiding) hielden dat vooral bij Monteverdi en Gluck goed vol. Pikant werd het spel van Tom Rombach (viool), Jan van de Starre (altviool) en Jan van Dixhoorn (cello). Deze hadden een Sere nade uit 1966 van de nauwelijks te identificeren Hongaar Sandor Kuti in een muziekwinkel ontdekt en er hard op gestudeerd Zij speelden geregeld als trio en bovendien kwamen de kwinkslagen uit de verf. Het publiek gniffelde Het al over het land verspreide Ania Kwintet met Huug Kruyt (dwarsfluit), Frits Klosterman (hobo), Reineke Hesselt (klarinet), Ania Lentz (hoorn) en Jan Coppens (fagot) hadden te maken met een bijkomende moeilijkheid. Ver schillende manieren van aanbla zen luistert nauw Gelukkig brak hun speelplezier door in een deel uit een blaaskwintet van George Onslow (1784-1852), een compo nist met alle tijd van de wereld, maar ook met beslist gezellige mu ziek. In contrast daarmee zong sopraan Nel van Walsum bescheiden, doch zuiver en genuanceerd Mo zart. wat aangenaam is. Hoewel Alie Vonkeman haar kordaat op de grote vleugel begeleidde, zou begeleiding op het spinet van de voorzitter ook stijlvol zijn geweest. Het meest aangenaam was het luisteren naar het stnjkkwartet opus 12 in Es van Mendelssohn. Nico Hensems (viool), Pieter Groen (viool), Herman Duin (alt viool) en Pieter Padmos (cello) maakten in de laatste delen een stnjkkwartetklank, wat wijst op aanzienlijke vorderingen in het sa menspel. Waar een zomercursus al met goed voor is. Al met al beleefden de 60 bezoe kers een genoeglijk concert met een programma, dat precies om half elf was afgelopen Tijdens het nuttigen van een goed glas wijn na afloop was het nog wel even wen nen aan zoveel nieuwe gezichten. Velen moesten elkaar nog leren kennen. En met zoveel spelers en aanhang uit Amersfoort was het verhelderend, dat bestuurslid en programma-inleider Wim Velt- heer herinnerde aan de beginpe riode van de Stichting Valleicon certen, waarin ook werd gere kend op kamermuziekpubliek uit Amersfoort. Waarom niet met zo'n akoestisch uitstekende kerk en met zo'n fraai concertprogramma? Verder zal de tijd het leren of een volgend "Doe het zelf'-concert in de meuwe aula meer meuwe ge zichten van Leusdense muziekan ten trekt. Tom Rombach, viool, Jan van de Starre, altviool, Jan van Dixhoom, cello. (Speelden Kuti met kwink slagen). LEUSDEN - In café De Brouwerij treedt zondag 12 februari de Utrechtse jazz-rock formatie 'Fu sion juice' op. De band, die instru mentale muziek speelt, bestaat inmiddels drie jaar en heeft gedu rende die periode in het gehele land opgetreden. De optredens van de band worden gekenmerkt door een groot enthousiasme, waardoor de vonk niet zelden naar het publiek overslaat. Fusion Juice speelt nummers van muzikanten en groepen als Mike Stern, Yellow Jackets, David San born en Spyro Gyra, die naar eigen inzicht gearrangeerd worden. Ook technisch staan de muzikanten van Fusion Juice hun mannetje. Fusion Juice bestaat uit: Rob Puyk (drums), Robert Rook (key boards), Yuri Honing (sax), Branko Perunücic (bas) en Herman Onnen (gitaar). Het optreden van Fusion Juice begmt om 17.00 uur.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 7