Leusdens Carnaval: feest voor jong en oud Kinderfeest van De Gouden Klomp slaat aan .egeerperiode Prins Namsap weer voorbij Carnaval door Frits van Breda (van één onzer medewerkers) IDEN - „Er is moed voor nodig om in Leusden te proberen cht carnaval van de grond te krijgen", aldus burgemees- Kvr. A. Panis. De burgervader deed zijn uitspraak op de L_' van het gemeentehuis bij het overhandigen van de dorps- tel aan Prins Namsap. Voor wat betreft de carnavalsver ing De Gouden Klomp kan gezegd worden dat de moed ook K>nd is. Honderden mensen woonden één of meerdre activi- en van de Leusdense carnavalsvereniging bij. Gisteravond dokslag 12 uur was het weer uit met de pret. De boerenkie- en feestneuzen kunnen weer voor een jaartje de kast in. en de echte doordouwers zien elkaar vanavond nog in één de twee cafés die het carnaval definitief afsluiten met het iddels traditionele 'haringhappen'. beschrijven van een cama- est blijft een moeizame zaak. tmaval is nu eenmaal een feest t je van binnenuit mee moet ma li, zo vertellen deskundige car- yalsgangers. Honderden men- nj hebben dat het afgelopen weekeinde aan den lijve kunnen ondervinden. Was het niet in de grote zaal van het activititencen- trum De Korf dan was het wel tij dens de 'dweilavond' van maan dagavond. Het carnaval van 1988 kwam slechts aarzelend op gang. In 1989 was van enige aarzeling geen sprake meer. Alle activiteiten trok ken veel meer publiek dan vorig jaar. Het leek er op dat de cama- valsgangers geen minuut wilden missen van de paar dagen jolijt. Voor de Leusdense semoren be gon het carnavalsgeweld al op vrijdagavond. Van het woord 'be jaardencarnaval' wil niemand meer iets weten. 'Semoren' of 'Vijftigplussers' is de doelgroep waarop de Gouden Klompers op devrijdagavond mikken. Het is nauwelijks voor te stellen dat dit carnaval enkele jaren geleden nog in het jongerencentrum 'De Til' plaatsvond. De ruimte in De Korf was echt nodig om alle be langstellenden een plaats te ge ven. De show- en dansgroep 'Leusden' onder leiding van Angelique Ma ten en Jack Menzink kregen deze avond concurrentie van een nog grotere groep 'showgirls'. De show- en dansgroep, met als so liste Patricia Weerdenstem (13 jaar) oogstte veel succes. De meeste waardering ging echter uit naar de groep 'meisjes' van de Ka tholieke Plattelandsorganisatie. De negen stoeipoezen, in leeftijd variërend van veertig tot ruim ze ventig jaar gaven een can-can- nummer ten beste, waarbij zoals het hoort, van tijd tot tijd de fraaie onderkleding zichtbaar werd. Het is een goede gewoonte dat de se nioren zelf ook optreden tijdens de voor hen georganiseerde avond. Leeftijd schijnt daarbij geen rol te spelen. De oudste ar tiest was de bijna 87-jarige heer Waals, die voor de gelegenheid een lied had gemaakt. De avond werd muzikaal omlijst door de groep 'Energy'. De groep bestaat uit vier leden, allen afkom stig uit de Julianalaan in Leusden- Zuid. Als het aan de Gouden Klomp ligt wordt Energy nog eens het huisorkest van de vereniging. Zangeres Jori Wouters en haar col lega's Theo Wouters en Peter en Kees Vaarkamp hebben vrijdag avond laten merken dat ze de boel, muzikaal gesproken, goed aan de gang kunnen houden. OPTOCHT Waar wel de nodige moed voor nodig aanwezig moet zijn is als men in Leusden een carnavalsop tocht wil organiseren. Kennelijk hebben ook nu weer mensen het idee gehad dat wat in Achterveld en Hoogland mogelijk is, ook in Leusden mogelijk moet zijn. Het lijkt er echter op dat wat in andere dorpen wel lukt, in Leusden met van de grond kan komen. De 'op tocht' in Leusden verdiende nau welijks die naam. Toch zijn enkele mensen dagen in touw geweest om hun inzending op tijd klaar te krijgen. Een Stoutenburger deel name kreeg uit handen van Prins Namsap de eerste pnjs uitgereikt vanwege de fraaie 'gouden koets' die mee reed. Een 'snack-bar' met een toespeling op een Leusdense snackbar-eigenaar kreeg de derde pnjs. Een jeugdige deelne mer kreeg de tweede prijs voor zijn creatie als vuilnisman. De ceremome op het gemeente huis nam met veel tijd in beslag Burgemeester Parus en wet houder E. Blom ontvingen de car- navalisten op gepaste wijze. Ge heel onverwacht nam 'Jan van de Achterveldse Oei-Oeigroep' de microfoon in handen. De Achter veldse afgevaardigde maakte dui delijk dat het motto van 'Puupen- koppenland' dit jaar 'Achterveld- Grenzeloos' is. Als bewijs hiervan overhandigde de Achtervelder burgemeester Parus een miniatuur slagboom, omdat ,,een slagboom tussen Leusden en Achterveld met meer nodig is". Voor de zekerheid kregen burge meester Panis en Evelien Blom toch een Achtervelds 'fraudevrij' paspoort uitgereikt. Wethouder Blom haakte op het intermezzo in door nogmaals te vragen om een betere samenwerking tussen de Achterveldse en Leusdense car navalsvereniging. LISIDUNESE KLOMP De carnavalsvereniging m Leus den heeft bijna een compleet meuw bestuur nadat enkele oud gedienden waren opgestapt Ook de grote animator van vele carna valspartijen in het verleden, Piet Wendel, vertrok vorig jaar uit het bestuur. Voor zijn verdiensten kreeg de heer Wendel op de stoep van het gemeentehuis de 'Lisidunese klomp' uitgereikt, een jaarlijkse onderscheiding voor een Leusdenaar die zich in de af gelopen jaar of daarvoor verdien stelijk heeft gemaakt voor de Leusdense gemeenschap. De heer Wendel was zichtbaar ver rast door de onderscheiding. Toch maakte hij het meuwe Gou- den-Klompbestuur er op attent dat ze een fout begingen door hem de onderscheidmg te geven. Tradi tioneel wordt de 'Klomp' gegeven aan iemand buiten de carnavals vereniging, dit jaar heeft het car- navalsbestuur echter een andere beslissing genomen Over de 'grote avond' van de Gou den Klomp is niet veel meer te melden dan dat enkele honder den mensen zich tot in de kleine uurtjes uitstekend vermaakten od muziek van 'The Bachelors' en 'Nightlight'. Vrijwel iedereen had de moeite genomen om zich fraai uit te dossen. Twee clowns en 'Jos de schoonmaker' werden be loond met een derde en tweede Prijs. Een grote groep 'kabouters' moest de eerste pnjs delen. Voor een enkeling duurde de nachtrust niet erg lang De echte doordou wers verschenen de volgende morgen al weer bij het 'frühschop- pen' :i riciiucj UJHVuiy uciii/i/yoicuiiuciovnciuui^ >iui uc uciwuciuc waina- Isvererügmg De Gouden Klomp: hij werd voor bewezen diensten be- cht met de Lisidunese Klomp. Ook de Leusdense jeugd weet wat camavalvieren is. In grote getale had de jeugd gehoor gegeven aan de oproep van de Gou den Klomp om zondagmiddag naar de residentie van de Gou den Klomp te komen. Leeftijd schijnt geen enkele belemmering te zijn voor deelname. De jongste deelnemer was een half jaar, naar de leeftijd van de oudste hebben we niet gevraagd, in ieder geval waren ook enkele 'senioren' weer aanwezig. De jeugd wist zich zondagmiddag uitstekend te vermaken. De kinde ren hebben nauwelijks enige aan sporing nodig om spontaan feest te vieren. Populairste figuur was zondagmid dag ongetwijfeld Victor Visser Als 'candy-man' deelde hij van tijd tot tijd grote hoeveelheden snoep uit. Tijdens het kindercarnaval werd bekendgemaakt welke kindem het er het best hadden afgebracht bij het kleuren van de kleurplaat uit het carnavalsprogramma. De jury moest uit ruim honderd inzen dingen de beste kiezen Jessica Geutjes, Richard v.d. Berg. Bart van de Hengel, Angelique Valke- net, Marije Vos. Aruque Aben, Mare Stoffer en Karin Wolfard wer den met een pnjs beloond. Dat het kinder TV-programma 'Wordt Vervolgd' erg populair is bij de jeugd, werd zondagmiddag erg duidelijk. Tientallen kinderen verdrongen zich voor de micro foon om een imitatie ten beste te geven of een mop te vertellen. Voor de meste imitators en mop- penvertellers was een prijs be schikbaar. Voordat de jeugd naar huis trok werden er ook nog pnjzen wegge geven voor de best verklede kin deren. Eén van de wmnaartjes be sefte nauwelijks wat er aan de hand was. De jury beloonde na melijk een anderhalf jarige 'ka bouter' met een prijs De Prins en de Raad van Elf kre gen met veel rust. Na het kinder carnaval gingen zij het parcours 'verkennen' voor de grote dweil avond van maandagavond. Veel carnavalisten volgde de Prins bij zijn inspectietocht

Leusder Krant | 1989 | | pagina 9