leusderkraA IN DE NEVELEN ROND LEUSDEN /[oord bij boerderij Het Stenen Kruis' De nachtmerrie was een vrouw In de ruugte liep een witte juffrouw i -Srote groep afwijzend ïgenSamen op weg' Chauffeur vergat naar links te kijken 1 nthullende conclusie van telefonische enquête (OENSDAG 15 FEBRUARI 1989 plaatselijk nieuws 11 Dwaallichten, heksen, lijkstaties, doodsvoorspellingen, tienurenhonden, erfluis, weerwolven en ijzeren veulens. Het zijn verswchijnselen die je niet verwacht in de nieuw bouwwijken van Leusden. Toch zijn ze in deze omgeving ooit eens waargenomen. Leusden was minder dan vijftig jaar geleden nog platteland. Zonder televisie en video en met niet meer literatuur dan de bijbel. De mensen zagen in hun omgeving meer dan wij nu om ons heen zien. Dingen om nooit te vergeten. Op stille heiden, in mistige weilan den, op slapende dijken en in donkere bossen. In Leusden en in de plaatsen er omheen. De mensen vertelden erover. En zo ontstonden de verhalen, die zich in de nevelen rond Leusden afspeelden. Spookverhalen zouden wij ze nu noe men. Tussen 1972 en 1977 verzamelde de heer W.E. Heupers in opdracht van het Amsterdams Instituut voor Dialectolo gie Volks- en naamkunde deze vertellingen. De Leusder Krant heeft toestemming een aantal van deze verhalen te publiceren. Zij werden door Marianne de Valck bewerkt. De plaatsen die in de verhalen voorkomen, werden met behulp van onze medewerker Goos van Leeuwen door onze fotograaf vastgelegd. Elke week wordt in deze krant iets van de sfeer teruggeroepen die hier vijftig jaar gele den nog heerste en misschien nog niet helemaal verdwe nen is. Nachtmerries en een moord zijn de onderwerpen van deze week. Ïïenen Kruis resteert alleen een aantal keien bij de nieuwbouw m de omgeving van de Lageweg. j «DEN - Engelse volksverha- swiKiet name de spookverhalen, ichdjkwijls terug te voeren op x>ltflriwelijke gebeurtenis. Do enieten die nadat het bijbeho- lichaam wreed ontnomen n jfigeen rust konden vinden in istelen, omliggende moe- of verscholen herbergen, esten die hun boodschap ameren, totdat hun recht is ed. De overleveringen uit treek zijn minder kwaadaar- Boer Wamek van boerderij idwind kwam, volgens de irhalen na zijn dood zo af en pijpje roken langs wat nu lijntje is. Hoewel tot schrik latere bewoners, en ver- oor "het lesen van een aan- lijkt hij mij, niet erg ekkend geweest te zijn na >d, althans volgens de over igen. te juffrouwen, jagers zonder of andere dolende schim- ie in de nevelen rond Leus- rden waargenomen lijken, de verhalen, geen van al- zijn voortgekomen uit of doodslag. De verhalen neergeschreven door E. trs vermelden slechts één spookverhaal hier in de buurt. Niet eens in Leusden. Boer derij 't Stenen Kruis stond aan de Lageweg, in de gemeente Amers foort, achter de plek waar nu de rijksweg Leusden-Hoevelaken loopt, parallel a*n dp Hogeweg. Van de boerdenj resten volgens Goos van Leeuwen, die met de fo tograaf op zoek ging voor deze se- ne. nog slechts een aantal keien op een grasveldje in de nieuw bouwwijk. Ter herinnering van een gruwelijk gebeuren. Als moti vatie om een Amersfoorts verhaal in de Leusdense Nevelen te plaat sen, kan aangevoerd worden dat het verhaal verteld werd door een Leusdenaar Gemt Timmerman in 1893 in Leusden geboren, een Ne derlands Hervormde boer en tuin der Zijn verhaal, simpel en kort, vereist het nodige voorstellings vermogen. Maar mensen die dit kunnen opbrengen horen de klap pende deuren, het onverklaarbaar piepen, voelen de onverwachte winden, de strijkende vingers en de aanwezigheid van een dolende ziel in de direkte nabijheid van je nek. Ik geef toe, Gerrit zei hier niets over, maar een goede ver staander begreep hem Zijn verhaal: ..Bij het Stenen kruis, de oude boerdenj aan de Lage weg hier, daar spookte het vroe ger ook bar slim Heel lang gele den moeten ze daar een man ver moord hebben en moet daar een huis gestaan hebben. Dat is nu al lang weg. Die moord, die is nooit uitgekomen Als je d'r langs ging, dan kon het wezen, dat je van de steeg afgezet werd en zo in de sloot werd gegooid 't Is ouwe mensen overkomen. Er kwam daar een onzichtbare lijkstaatsie heen van de man, die daar ver moord werd" Op de Lageweg, tussen Amersfoort en Hoevelaken, heeft het nog lang gespookt na de moord die in deze omgeving gepleegd zou zijn. Mooie gelegenheid om het over nachtmemes te hebben. Het is onze fotograaf met gelukt daar een foto van te maken. Hij vond de krant op zich al een nachtmerrie. Volgens het woordenboek is een nachtmerrie een slechte, nare, vervelende droom dan wel angst beeld. Oude inwoners van Leus den en omstreken vulden dit na der in. Wilhelmus Richardus Vos, in 1897 m Leusden geboren en sinds 1935 woonachtig in Achter veld vertelde zo op het eerste oog niets nieuws; „De nachtmerrie kregen de peerden zo ineens. Ze reed 's nachts op het peerd in de stal Het dier werd onrustig, stampte en hinnekte voortdurend en dreef in 't zweet, 's Morgens waren de manen opgerold en 't hoar was zo verstrengeld dat het in dikke proppen zat. Ook waren het soms vlechten die op de nek zaten en die niet los te kriegen waren. Met geen geweld kon je ze losma ken. An de nachtmerrie kon je weinig doen. Ze kwam wanneer je ze met verwachtte. Je most as boer moar geduldig afwachten wan neer ze weer wegging". Een ge wone nachtmerrie, zoals we alle maal wel eens hebben? Nee een Leusdense nachtmerrie, want Wil lem beschrijft de nachtmerrie als een vrouw... Ouwe Leusdenaren wisten zeker; Een nachtmerrie... dat is een vrouw. Alweer Cornelia Druif-van Kolfschoten wist hier al les van. „Is eerlijk de woarheid en ik geloof er wel iets van", zei ze. „De nachtmerrie is een vrouw. Je kon ze horen aankommen, wan neer je in bed lag Een zuster van me voader vertelde het zelfde Ze kon de nachtmerrie horen komen en dan ineens leit hie boven op je (Cornelia!) Als je noen hoorde dat ze er aankwam dan moest je gauw zeggen: „0 God help me". Dan ging hie dadelijk weer weg. Moar aanders bleef hie bij je Peerde reden ze over 't land. De moanen gingen in de war zitten, doar hield de nachtmerrie zich an vast. Je kon er wel veur goed of- Woar ze hep bogen de grootste bomen naar de grond. kommen, meer dan moest je een palmtakje uut een roomse kerk bie je in bed leggen. Dat moet heel goed helpen." „Iemand uit Scherpenzeel vertelde dat je een nachtmerrie ook op een andere manier kon wegjagen: „Je kon de nachtmerrie wel wegschieten met een geweer, maar dan moest je een dubbeltje op doen en dan was ie zo vertrokken". Een palmtakje lijkt mij rustiger 's nachts Klares Versteeg m 1883 geboren in Leus den, later verhuisd naar Asschat wist ook een aardig hulpmiddel om nachtmemes te lijf te gaan: „De nachtmerrie kreeg je bie je in bed. Meestal 's nachts. Dan droomde je zeker, 's Morgens als je dan niet uitgeslapen was dan zeien ze „hij het de nachtmerrie bij hem ehad". Ouwe mensen zet ten hun klompen andersom veur 't bed. Dan kon de nachtmerrie on mogelijk bie je kommen". Zocht die nachtmerrie natuurlijk aan de verkeerde kant. Gijs de Kruijff, in 1876 geboren in Stoutenburg gaf nadere details „De nachtmerrie, dat kregen moar enkele mensen. Ik heb wel is heu- ren vertellen, dat de nachtmerrie bij heur m bed kroop en boven op ze gong liggen. Kregen ze 't vrese lijk benauwd 't Kouwe zweet brook an alle kanten uut. 't Was een vrouw ze jen ze. Zo iets cis een geest. Je kon er niks teugen doen. Er was ging kruud veur gewassen Je most meer afwachten hoe 't oflopenzou' Sommige mensen hadden er re gelmatig last van, volgens Ans Boersen, sinds 1897 woonachtig in Achterveld als timmerman, bar bier, afslager en tollemaker. „O jé joa, 's nachts kregen ze de nacht merrie bie zich. D'r was hier een boer en die had er toch zo'n last van, van de nachtmerrie, zo wier toen verteld. Hie most 's nachts van bed, d'r uut. Hie woonde bie z'n ouwe lu in de kamer en die zaggen wat of er met hem ge beurde en zo. Hie gong van 't bed of, in z'n ondergoed spande ie de peerde veur de woagen en ging een voer hooi halen m Achterveld, doar bie de brug. 't Was winter dag en 't vroor as 't kraakte, meer die boer had de nachtmerrie en as weer zo ver was, dan most ie d'r uut in z'n onderbroek. Met niks an zat ie op de woagen. Zo vertelden ze dat vroeger" Een nachtmerrie is een vrouw in Leusden. 't Is voor mij persoonlijk even slikken. Persoonlijke overtui ging maakt voor mij dit volksge loof ongeloofbaar. Als het nou een hengst was geweest... maar een vrouw die in bed kruipt een nacht merrie noemen dat bestaat niet! Nu we het toch over Engelse spookverhalen hebben, mogen we de verhalen die de ronde de den rond kasteel Stoutenburg niet vergeten. Binnen de gemeente Leusden hebben we tenslotte een kasteel. Helaas, zonder veel bijbe horende verhalen. Gezien de sta tus van de huidige bewoners zul len alle duistere schimmen zo ze ooit aanwezig zijn geweest, onder druk van wierook en gebeden al lang geleden elders hun heil heb ben gezocht Slechts in drie verhalen zoals op getekend in de inmiddels be kende boeken van Eduard Heu pers, wordt heerlijkheid Stouten burg als plaats en alibi genoemd. Peel van de Hengel, in 1885 gebo ren in Stoutenburg, sinds 1954 wo nend in Achterveld, een Rooms- Katholieke boer, vertelde: "Dicht bie de heerlijkheid Stou tenburg liep vroeger zo'n eiken- wal. Ze zeiden alüed Het Slot erte gen. Doar liep in de ruugte 's avonds een witte juffrouw Woar ze liep bogen de grootste bomen tot aan de grond toe. Wullie waren er benauwd voor. Ook veur de Vrouw-met-de boerenkoolstronk. Die liep maar op Achterveld an". En Wilhelmina Hilhorst-van Daat- selaar, geboren in 1897 in Stouten burg "M'n vader vertelde, toen hij nog leefde, dat bij ene Kuit, een boer die bij het kasteel Stouten burg woonde, alles in z'n huis be hekst was. Niks stond meer op z'n plaats en toen zijn ze ook noar de pastoor gegoan en toen was het zo over met die hekserij" Wie meer verhalen weet mag het zeggen. Bij de heerlijkheid Stoutenburg hep een witte juffrouw. idcfl 'SDEN - In juni 1988 werd door het bureau Marktrespons irzoek van het Samenwerkingsorgaan van de Hervormde ente en de Gereformeerde Kerk van Leusden een telefo- ie enquête gehouden onder de aangesloten leden. De ge- iteleden van beide kerken werden onder meer naar hun g gevraagd over samenvoeging van beide kerken, geza- i kerkbezoek, predikantenvoorkeur en samenwerkende ^chisatie. De uitkomsten van deze telefonische enquête len door de begeleidingscommissie van dit onderzoek in Leusder kerkblad van 10 februari „onthullend" genoemd. Onthullend waren de cijfers thet „Samen Op Weg"-proces ■sden: Van allen die op ker- I* (Hervormd en Gerefor- Leusden gericht zijn, zegt iiS:heel te9©n samenvoeging te 20'° is niet geheel tegen, 19% 1Qt geheel voor en 37% is geheel pi." Hetgeen volgens de begelei- pJBcommissie betekent „dat wat p.O| doet, er altijd een belangrij- pjroep zal zijn die zich afwijzend p.opstellen." Overigens bleek de p.ep absolute afwijzers zich wei nig open te stellen voor rationale communicatie" volgens de bege leidingscommissie. Hetgeen afge leid werd uit het feit dat „slechts 19% van hen de groot-huisbezoe ken heeft bijgewoond en 36% ont kent het Leusder Kerkblad ont vangen te hebben, hoewel dit on der alle leden verspreid is." Het enthousiasme voor de samenvoe ging is in Centrum groter dan in Zuid. Volgens de begeleidings commissie is meer positieve hou ding ten aanzien van de samenwer kingsmogelijkheden bij de Gere formeerden (66%) dan bij de Her vormden (52%) te bespeuren. PREDIKANT Het Leusder Kerkblad wordt sinds vijftien jaar verspreid onder zowel de Hervormde als de Gere formeerde kerkgemeente leden in Leusden. In de vier kerken gaan afwisselend Hervormde en Gere formeerde predikanten voor in de diensten. Wie wanneer voorgaat staat te lezen in het Leusder Kerk blad. Bijna 85% van zowel de Gere formeerden als de Hervormde kerkbezoekers kijkt voor de dienst na wie men verwachten kan. Maar „of het dan zal gaan om een her vormde, een gereformeerde of een gezamenlijke dienst maakt 54% van de hervormden en 86% van de gereformeerden niets uit." Waaruit te concluderen valt dat 92% van de gereformeerden en 65% van de hervormden zonder problemen sa men ter kerke gaat." Opnieuw een hogere tolerantie, bij de gerefor meerden dan bij de hervormden. Waarbij nog komt dat gevraagd naar de voorkeur voor bepaalde predikanten, 67% van de gerefor meerden aangaf te houden van af wisseling, tegen slechts 37% van de hervormden Van de hervormden ziet meer dan de helft, namelijk 59% het liefst de eigen wijkpredi- kant op de kansel staan. JEUGDWERK In tegenstelling met de wil tot samenwerking tijdens de diensten, lijkt er een wens voor een katechi- satie naar eigen identiteit te be staan. Volgens de begeleidings commissie „schreeuwt men als het ware om jongerenwerk en cate chese." Waarbij vooral de cathe- chisatie „predikant-gebonden" zou moeten zijn. Jongeren door de ei gen predikant onderwezen kunnen vervolgens heel goed deelnemen aan de gezamelijke diensten. Wan neer de theorie goed zit, kan men de gezamelijke praktijk op eigen wijze beleven, schijnt de opvatting te zijn. De begeleidingscommissie vindt in de resultaten van de meest voorkomende telefonische enquê te; „wellicht had kerkelijk Leusden de primeur in Nederland met zulke modeme onderzoekstechnieken", genoeg aanknopingspunten om voorzichtig door te gaan met het „Samen Op Weg" proces als een beleving en beweging van zowel gemeenteleden als amtsdragers. In Eemnes op de Wakkerendijk was een ernstige aanrijding ontstaan, toen iemand een uitrit wilde uitrijden en van links werd aangereden. Verschillende getuigen konden melden dat deze auto van links veel te hard gereden had. Op de Wakkeren- dijk geldt een snelheidslimiet van 50 km. Eén getuige had ver klaard dat hij zelf 70 reed toen hij, kort voor de botsing, door deze bestuurder ingehaald werd. De man had ook nog te veel gedronken en was inmiddels door de politierechter ver oordeeld tot 1000,- boete en 6 maanden onvoorwaardelijke ontzetting uit de rijbevoegdheid. Op de strafzitting van het kanton gerecht van 9 februari stond nu de chauffeur terecht, die de uitrit uit kwam en op zijn beurt fout ge weest was, omdat hij alle verkeer voorrang had moeten verlenen. "De heb stilgestaan en naar links gekeken, waar niets aankwam. Ik moest wachten op rechts en toen ik vervolgens optrok, was er toch opeens die auto van links". "Een bekénd verschijnsel" beaamde de officier "De mensen vergeten dat de situaUe inmiddels gewij zigd kan zijn". Hij eiste 75,- boete. De raadsman pleitte voor afwezig heid van alle schuld, gezien de hele situatie. Bovendien had zijn cliënt ernstig schade geleden, in alle opzichten. Inmiddels meer dan een jaar later moest er nog een heupoperatie plaatsvinden en verdachte lichtte zelf de financiële strop toe "De week na het onge luk hadden de aardappels uit de grond gemoeten, maar ze waren bij rruj thuis druk met het regelen van mijn begrafenis en lieten die aardappels zitten. Ik ben boven dien de helft van mijn klanten kring kwijtgeraakt". De manier waarop de politie zijn 'verklaring' had opgenomen wekte op zijn zachtst gezegd enige verbazing. De dag na het ongeluk was de po litie in het ziekenhuis verschenen. Verdachte kon niet spreken, maar werd geacht te knikken. Op die manier werd de hele toedracht van het ongeluk gesuggereerd. "Ik herinner me niets van wat er gebeurd is en van wat ze gezegd hebben. Alleen m'n ergernis dat ze me niet met rust lieten" Een twijfelachtig politieverhoor, meende de raadsman Niettemin stond vast dat verdachte gepro beerd had om de Wakkerendijk op te rijden en dat dat de aanlei ding van het ongeluk was ge weest. Boete 75.-. conform de eis. Op de Stichtse Rotonde bij Amers foort ontstond een flinke aanrij ding, omdat de éne auto geen voorrang gaf aan de andere, die van rechts kwam uit de richting Soesterberg. Deze had echter op zijn beurt veel te hard gereden. Beide bestuurders waren dus fout en kregen een dagvaarding. Het parket verwisselde echter de par tijen, zodat de dagvaarding op de verkeerde naam werd uitge bracht. Beiden meldden deze fout, waarna een tweede en ge corrigeerde dagvaarding arri veerde, op dezelfde datum ge steld. "Zeer onsportief van Justitie. Ik zeg nooit meer dat er een fout ge maakt is", reageerde één van hen teleurgesteld op de zitting. De kantonrechter, Mr. de Klerk, legde wat verbaasd uit dat een fout in een bepaald stadium ge corrigeerd mag worden. Ook als pas op de zitting een fout blijkt en een verdachte zou niet akkoord gaan met een correctie ter plekke, kan een nieuwe dagvaarding uit gebracht worden. De dans op die manier ontspringen, zoals men vaak hoopt, is er dus meestal niet bij. Vanwege de gedeelde schuld bij de aanrijding paste de officieer een 50% regeling toe: allebei 75,- Degene met de meeste schade protesteerde en kreeg 50.-. Een jongen uit Huizen was in het bezit van twee vrienden, die zon der rijbewijs en verzekering rond reden en dan zijn naam voor het gemak maar opgaven. "Ik weet niet wat ik er aan doen moet" ver zuchtte hij op de zitting, waar hij terecht stond voor het rijden zon der verzekering in Baarn. "De ben daar niet geweest en een Citroën bezit ik ook niet. Deze narigheid heb ik al eerder meegemaakt". Het was waar dat het kenteken op een andere naam stond. De offi cier beloofde een nader onder zoek in te stellen. Een jongen uit Hoevelaken had zijn brommer opgevoerd. Op 6 juni werd hij aangehouden en de verboden onderdelen werden in beslag genomen. Overtuigd dat de pech niet nog een keer toe zou slaan, kocht hij nieuwe onderde len, waardoor de brommer nog harder lopen kon dan eerst. Op 11 juni herhaalde zich bovenge noemd ritueel: aangehouden, on derdelen in beslag genomend. Om zijn afkeuring over deze hard nekkigheid uit te drukken vond de officier dat de tweede boete flink hoger moest zijn. Hij eiste f 150,- en 300,-. De kantonrech ter maakte hier 100,- en 400,- van, maar de helft van dit laatste bedrag was voorwaardelijk

Leusder Krant | 1989 | | pagina 11