duif moet het werk doen, wij wachten af" iinst voor vijf van zeven in Bowlinguurtje leusder krant r. Leusden hoopt derde lustrum te vieren in vernieuwd clubhuis Achterveld op winst tegen dames De Meern Kaarttoernooi SV Achterveld Wij zullen de duiven nooit overbelasten en we weten precies wat ze wel en niet kunnen". door Gerard Trebert PENSDAG 15 FEBRUARI 1989 lijke verenigingen, die per defini tie geen verplichtingen hebben met betrekking tot aansluiting. De NPO stelt zich ten doel service te verlenen, dat wil zeggen adviezen te verlenen op velerlei gebied met betrekking tot het organise ren van vluchten en het voeren van administratie. Verder is de centrale organisatie werkzaam op het gebied van re- >EN - Met uitzondering van Ria van Bentum in de eerste vijfde klasse hebben alle leiders in het Bowlinguurtje t overwinningen weten te handhaven. Dat gold dus ook üer de Jong, die evenwel tegen Lia Vink een punt lleveren. De laatste boekte daarmee haar eerste compe- jvan Kalsbeek is na een Start in deze derde pe ri de hoofdklasse sterk aan «komen. Dat ondervond |idder, die met 3-0 werd Rezen. 1ste klasse heeft Ria van ti de leiding gezelschap j van Rie de Ridder. Ria |um verloor verrassend 'an Willy van de Lage- jorpelt blijft in de tweede Pt 3-0 winnen en is een per uitgelopen op haar (tot dusver enige) achtervolgster Sue Jansen Betsy Mentink her stelde zich van de nederlaag een week tevoren en heeft weer een ruimere voorsprong genomen op de nummers twee en dne. Tegen Ida de Jong sleepte zij de volle buit binnen. In de vierde klasse was Lerue Graaf weer niet te stui ten (3-0 tegen Annemiek Horst en kwam Gon Reus niet verder dan twee winstpunten. In de vijfde klasse moet Netty Zwanenburg (krap verlies tegen Dime Kunst, 0-1) de leiding thans Remier de Jong...winstpunt af staan... delen met Annie Verungs. In de zesde klasse wonnen zowel Sjaan Eggens als Gerda Ham; geen wij ziging dus in de kopgroep. Uitslagen en Etanden: Hoofdklasse Renier de Jong - Lia Vink 2-1 Margriet v Kalsbeek - Jan de Ridder 3-0 Christina Steinfort - Ingnd v Blenk 1-2 Cintav Die men - Knjna Groeneveld 2-0 1 Renier de Jong 1700-12 2 Margriet v Kalsbeek 1681-11 3 Christina Steinfort 1425-9 Hoogste game Reruer de Jong 212 le klasse Ria v. Bentum Willy v/d Lage maat 0-3 Rie de Ridder - Bert Kapitein 2-0 Margriet vToeren - Wilrna Elsinger 2-1 Maja v/d Berg - All Bontje 3-0 1 Ria v Bentum 2 Rie de Ridder 3Margnetv Toren 4 Wilrna Elsinger 1574-11 1250-11 1373- 8 1101- 8 1 Loes Nederpelt 2 Sue Jansen 3 Annie Biel 4 Agnes Kok 1412-13 1372-10tt 1317- 8 1043- 8 Hoogste game Margriet v. Toren 181 2e klasse Loes Nederpelt-Dora Paulen 3-0 sue Jansen-Agnes Kok 2-1 Annie Biel - Jo Min 0-3 Reinyv. Gils-Ria v. Pluuren 3-0 Hoogste game Loes Nederpelt 174 3e klsse Betsy Mentink - Ida de Jong 3-0 Maasje v/d Braak - Gre v/d Wel 2-0 Janny v. Ravenhorst - Nannie Doeland 3-0 Dynphie Stuart - Jo de Wila 3-0 1 Betsy Menink 1273-13 2 Maasje v/d Braak 1245-10 3 Janny v/d Ravenhorst 1140-10 Hoogste game Dynphie Stuart 145 4e klasse Lenie Graaf - Annemiek Horst 3-0 Gon Reus - Riek vOyen 2-1 Joke Los - Sjef v. Oyen 3-0 Marjam de Haan - Trynie Winkel 2-1 1 Lenie Graaf 1253-14 2 Gon Reus 1250-12 3 Annemiek Horst 1275-10 Hoogste game Lenie Graaf 165 5e klasse AruueVemings-GerduPree 3-0 Netty Zwanenburg - Dinie Kunst 0-1 Hennie Holthuis - Annie v Bentum 3-0 Neel Wanner - Hyman Roeper 0-0 1086-10 971-10 3 Henrue Holthuis 994- 9 Hoogste game Annie Vemings 129 6e klasse Sjaan Eggens - Come Visser 3-0 Gerda Ham - Bep Hassink 3-0 AdriHogeberg-Dikv/dHee 1-2 Ans Jekel - Gre v Balen 1-2 1 Sjaan Eggens 969-12 2 Gerda Ham 1005-10 3 Adri Hogeberg 1030- 8 Hoogste game Sjaan Eggens 131 1 Annie Vemings 2 Netty Zwanenburg ACHTERVELD - Vnjdagavond wordt de vijfde ronde gespeeld van het SVA-kaarttoumooi. In schrijven vanaf 19.30 uur en aan vang wedstrijd 20.00 uur. Er kan zowel geschut als geklaverjast worden. Aan dit tournooi kan al leen door leden, donateurs en ver dere medewerkers worden deel genomen. Er zijn weer mooie prij zen beschikbaar. De avond wordt gehouden in de kantine. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiii llllllllffillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ACHTERVELD - De dames van SVA speelden tegen de Meern. Daar ze vorige week zondag een punt moesten achter laten bij KWA wilden ze nu de volle winst mee naar huis nemen. Zo niet dan dreigde degradatie-gevaar. Het is Achterveld evenwel gelukt de twee punten te veroveren. SVA speelde met een nieuwe op stelling. De plaats van Betty van Bekkum werd overgenomen door Liane Hoogland en Jeannet van Drie moest haar plaats afstaan aan Rita Wouters in het doel. Achter veld begon rustig en geconcen treerd. In de tiende minuut onder schepte Christel van Dijk attent een terugspeelbal en scoorde. Na de rust begon de Meem aan vallend maar het geluk was met met hen. Enige malen bracht de paal red ding. Achterveld nam hierna het initiatief weer over. Liane Hoog land gaf een goede pass naar Anja Voorburg die het werk goed af maakte en de stand op 0-2 bracht. Een minuut voor het einde scoorde de Meern een tegendoel punt zodat de wedstrijd met 1-2 in het voordeel van Achterveld ein digde. ;N - Er staat dit jaar weer een lustrumviering op het ,a van een van onze plaatselijke sportverenigingen, dit geval hoopt het bestuur weer het evenement te beleven in een betere omgeving dan de laatste jaren is geweest, een verbeterde en een meer mens- en omgeving. Het dier in kwestie is een vogel en de waar het om gaat is de Postduivenvereniging, kort- de PV Leusen. avond, gehuld in warme winterjassen omdat de ook in deze februari-avonden nog echt koud zijn, spre- enkele bestuurderen van de club, warmen wij ons in vereniginslokaal aan een perfekt gebrouwen kop we prijzen ons gelukkig: de koffie apparatuur is niet gestolen. Een meevaller, zoals later in het ver- BEREKENING De duif is in principe gek op zijn hok en dat maakt dat hij na de los sing zo snel mogelijk weer naar huis wil. Doorgaans wordt op vrij dag ingekorfd en daarna begint voor de eigenaren een periode van spanning. De klokken staan in de hokken klaar in afwachting van de terugkeer van de vogels. Voorzitter Leo Klerkx: "Bij alles blijft voorop staan dat op de juiste manier gebruik moet worden ge maakt van de duif. We zullen de dieren nooit overbelasten en we weten precies wat ze wel en niet kunnen". Om te komen tot een voor ieder een volstrekt eerlijke uitslag wordt bij het berekenen uitge gaan van een aantal noodzakelijke factoren. Eén daarvan is het coör dinatiestelsel, hetgeen inhoudt, dat rekening moet worden gehou den met de onderlinge verschil len in de afstanden van de hok ken. Komende uit een lossings plaats in België of Frankrijk - en daar hebben de meeste wed- Michel Vnjhoef. g organiseert de postduivenvereniging een tentoonstelling, die elke keer weer grote belangstelling partners zijn in de club- 'an de plaatselijke post- (reniging in het Jan Ban- waar de ijsclub Zwanen- lenteachtige winter een buurman is bebleken, ter sinds eind vorig jaar Leo en penningmeester Michel nscif. Samen geven wij een een kleine, enthou- met weinig le- in staat blij verloop van de afgelo- jaar een band te tor mensen, vogels van maar met vogels identieke pluimage, één doel voor ogen op een positieve wijze c.q. hobby te bedrijven, idense postduivenver- teert van 24 september 'aren destijds twaalf le- om de club op te nch- dat bleek geen pro- 1 de loop der jaren le PV Leusden uit, be- gestadig. Voorzitter itbreiding van het aantal Is dat bij sommige an- als noodzake- geacht en hoog in het fordt geschreven, is bij [een noodzaak". Jrijhoef vult aan: "In het 1 jaar zijn er drie nieuwe bekomen. Het aantal telt pt zozeer, ook al is duide- 2 van een groeiende be- |ig. Wel kan men spre- jeen 'duivenbacil'. Wie inet deze sport in aanra- |ïit raakt er mee besmet. werk doen en wij wachten af wat de dieren presteren". TYPEREND Het is typerend voor de instelling, waarmee de postduivenhouders, in dit geval de leden van de ver eniging Leusden hun sport, of zo men wil hun bezigheid bedrijven. Uit de uitspraken speekt de wijze waarop men met de hobby bezig is en de liefde tot het dier. Organisatorisch beantwoordt de PV Leusden aan alle criteria, dié de overkoepelende organisatie stelt aan lokale en regionale ver enigingsbanden. Die overkoepe lende bond is de Nederlandse Postduiven Organisatie, de NOP met als zetel Veenendaal. De bond moet men zien als een ser vice-organisatie, die haar diensten aanbiedt aan de diverse plaatse- glement, gevallen van fraude, die zich incidenteel kunnen voordoen en andere zaken, waarin op lokaal of regionaal gebied problemen kunnen ontstaan. Postduiven houden - is dat nou leuk en waarom doet een mens dat? Het antoord is eenvoudig: "Na tuurlijk moet iedereen weten wat hij of zij leuk vindt in-de'vrije tijd. Maar wij ervaren in onzer ver eniging, dat alle leden het een zin volle en gezellige vrijetijdsbeste ding vinden. In ons ledenbestand treffen we een jongen van zestien jaar aan. Maar er is ook een lid van 75 jaar en dat bewijst, dat we be schikken over een heel uitge breide groep leden, niet alleen in leeftijd, maar ook wat betreft het maatschappelijk patroon", aldus Michel Vrijhoef. Leusden is wat dat betreft geen uitzondering. In een gesprek met Prins Bemhard over het Wereld- natuurfonds herinner ik me een opmerking van de pnns, waarin hij met nadruk stelde dat het in de wereld niet altijd om de grote die ren in de natuur ging, maar ook vaak om de allerkleinste, waarbij hij doelde op zijn eigen met zorg samengestelde collectie postdui ven, die wij na afloop van het ge sprek gezamenlijk hebben beke ken. Leusden kent zoals gezegd tussen de veertig en vijftig leden. Per lid bezit men in de wintermaanden te vens zo'n veertig tot vijftig duiven en dat betekent, dat er binnen de vereniging een constant duiven- bestand bestaat van rond de twee duizend duiven, die in het seizoen deelnemen aan de wedvluchten. Na mei, als de broedperiode ten einde is, kan men spreken van een verdubbeling, want een broed van een duif bedraagt ge middeld twee eieren. Hoe gaat nu zo'n vlucht in haar werk? Daartoe bestaan drie mogelijkhe den. In de eerste plaats heeft de plaatselijke veremging, de PV Leusden dus, een samenwer kingsverband met Amersfoort, waar zich vijf postduivenver enigingen bevinden. Deze samen werking heeft plaats binnen de ACC, de Amersfoortse Concours Combinatie. Een niveau hoger be treft de kring Eemland, waarin sprake is van een samenspel tus sen de verenigingen Leusden, Amersfoort, Baam, Soest, Putten en een aantal omliggende ver enigingen uit diverse dorpen. Verder is er de afdeling M, de af deling Midden-Nederland vari de NPO Naarmate men hoger in schrijft worden uiteraard de kwali ficaties en vaardigheidsnormen zwaarder. Voorbeelden: voor de kring Eemland worden duiven in gezet op afstanden van ongeveer honderd tot maximaal duizend ki lometer. Bij alle wedvluchten ove rigens is sprake van afstandscrite ria. De indeling van de diverse klassen is als volgt: vitesse - afstand tot 250 kilome ter; midfond - 250 tot 500 kilometer; fond en superfond - 500 km en meer. Een van de meest spraakmakende vluchten, de eerste bovendien van het seizoen, is die van St. Vincent. Het is een zogenaamde fondvlucht, waarbij behoorlijke prestaties van de duif mogen worden verwacht. Leusden kent drie, soms vier leden met duiven, die in staat mogen wor den geacht een dergelijk fond te spelen. In dat geval gaat het om specialisten, mensen die zeer in tensief met de duivensport bezig zijn. „Wij vinden duivenmelker' geen scheldwoord." KLASSEN De PV Leusden organiseert per seizoen zo'n dertig tot twee-en- dertig vluchten. Er worden com petities gehouden in de drie klas sen vitesse, fond en midfond, als mede kampioenschappen voor jonge en oude duiven Uiteinde lijk wordt gespeeld om een gene raal kampioenschap. Per vlucht zijn er punten te verdienen, twee honderd voor de eerstaariko- mende Men speelt wat men noemt één op vier, dat wil zeggen dat als er bijvoorbeeld tachtig dui ven meevliegen er twintig compe- titiepunten kunnen verdienen. In principe worden er per vlucht geen pnjzen beschikbaar gesteld. vluchten hun startpunt - zal een duif uit Leusden-Zuid immers eer der thuis zijn dan zijn concurrent uit Leusden-Centrum. Dat verschil in afstand nu wordt door het coör dinatensysteem, waarin de exacte plaats van elk hok na meting is vastgesteld, volledig opgeheven. INBRAKEN De Leusdense postduivenver eniging hoopt in het jaar van haar derde lustrum haar accommodatie te kunnen en mogen verbeteren. Dat dat geen overbodige luxe is valt moeiteloos te constateren; het houtwerk rot weg, zelfs binnen in het gebouwtje. Het thans in gebruik zijnde ge- rooms-katholieke kerk aan de Ha- mersveldseweg. Daarna ver huisde men naar de oude boerde rij Rosmalen, eveneens aan de Ha- mersveldseweg Zes jaar geleden betrok de vereniging de oude kantine van de gemeente werf. Het is altijd een goed lokaal ge weest, maar de laatste jaren raakt het zodanig in verval, dat thans kan worden gesproken van een onhoudbare situatie. De kozijnen verrotten en de (vele) ruiten wor den regelmatig vernield. Het gebouwtje ligt verlaten en af gelegen en is als gevolg daarvan meermalen het doelwit van inbre kers. Zeker vier keer per jaar wor den ruiten ingeslagen en kostbare eigendommen weggehaald. Zo is men onder andere een magne- toe, door zijn inbraakgevoeligheid is eveneens een verbeterde con structie met veel minder glas een eerste vereiste", meent het be stuur. BOUWPLANNEN Er is een verzoek ingediend bij de gemeente om goedkeuring te hechten aan de bouwplannen. Fi nanciële ondersteuning is niet di rect noodzakelijk want met eigen middelen en zelfwerkzaamheid van de zijde van de clubleden ko men we tot realisatie van de plan nen. Naar verluidt zou de ge meente welwillend staan tegen over de verlangens van de Leus dense postduivenhouders. tenzij het om bijzondere wedstrij den gaat. Een algemeen verbreide misvat ting bestaat rondom het begrip "wedvlucht". Velen zijn van me ning, dat in dit verband sprake is van wedden, gokken dus. Dat is niet het geval; ook de Van Dale is alleszins duideljk en omschrijft een wedvlucht als "een wedstrijd voor postduiven". De houders van postduiven worden vaak betiteld als "duivenmelkers". Wordt dat opgevat als schadelijk voor het imago van de sport? Vrijhoef: "Ik denk het niet; wij ervaren het als- thans met als zodanig. Met andere woorden, wij vinden het geen scheldwoord, het doet ons geen zeer. Het heeft waarschijnlijk iets te maken met de jaarlijkse ge boorte van jonge duiven". Het houden van postduiven kent een vast werkpatroon. Men is er zowel 's morgens als 's avonds mee bezig en dat vergt gemiddeld een uur of drie per dag. De hok ken moeten worden schoonge maakt en er móet wofüeri ge voerd. Verder worden de duiven elke dag "uitgelaten", dat wil zeg gen dat ze een half uur tot een uur vrij mogen vliegen rond het huis. Daarna komen de vogels zoals het een goede postduif betaamt auto matisch terug op hun hok. Dit "trainen", zoals de baas het noemt, is noodzakelijk. Ovengens is men van mening dat efficiënt met de krachten van de dieren moet worden omgegaan; het for ceren van de duiven is volstrekt uit den boze. bouw is de derde behuizing sinds de oprichting. Begonnen werd in het zogenaamde bakhuis van de Johanneshoeve tegenover de tron, een klok en een radio met boxen kwijtgeraakt. "Het clubhuis is niet alleen door zijn slechte staat zeer dringend aan vernieuwing Half maart start het nieuwe duiven- seizoen. De vereniging maakt zich op om er een goed begin van te maken. Men is dan weer wekelijks in de slag in een clubhuis, dat ei genlijk nauwelijks meer die naam verdient. Vandaar dat men vurig hoopt tegen het einde van dit vliegseizoen te kunnen beschik ken over een behoorlijk en vooral veilig onderkomen, waar het om vangrijke werk ieder weekend weer optimaal kan worden uitge voerd. jdere sporten is dat mis took wel het geval, maar bij iat heel sterk. De weet dat ^ervaring. De duivensport ascinerende bezigheid. En tt ik persoonlijk best bereid jgjtussen aanhalingstekens Want laten we eerlijk is geen sport in de zin van r_. individuele presta- dus daarom niet vergelijk bardere takken van sport, ijk moeten de duiven het _Jisg ,üi,h dus

Leusder Krant | 1989 | | pagina 17