I briuta boos over afbreken •verleg over mortuarium Ichrijven van Leusden '85 ►kt ,brievenoorlog' uit 'rocedure volkshuisvestingsplan rordt met veel kritiek ontvangen Commissie vindt dat afzuig installatie kan wachten Terrein Total ook geschikt voor brandweerkazerne leiisder taf* :.mrriissies tonen begrip voor standpunt college VdA verdenkt college van vertragmgstaktieken Commissie ABZ nog niet overtuigd Onstuimig WOENSDAG 15 FEBRUARI 1989 (Van de redactie) SDEN - Het heeft er alle schijn van dat er binnen afzienbare nijn in Leusden een mortuarium gebouwd gaat worden, r alle waarschijnlijkheid zal naast de St-Jozefskerk aan de nersveldseweg, achter het pand, dat nu door een makelaar- vordt bewoond, een aula verrijzen, waar rouwenden af- eid kunnen nemen van overledenen, die in een dergelijk buw kunnen worden opgebaard. Alleen over de vraag wie lange periode van onder- elingen met de Monuta Stich ting vooraf aan een compro- dat in november tot een soort eenkomst leek te leiden. Het celblok in de besprekingen voornamelijk de subsidie, die le gemeente gevraagd werd, Ie aanloopverliezen in de ex- itie te dekken. Monuta be- je dat Leusden een jonge ge- ite is, die pas op langere ter- de pas zal gaan lopen met ndelijke trends, met een sterf- èr dat van 7 promille nu op zou naar 8 promille over tien jaar. Indien zal in die periode de jjie groei van de gemeente ge- llte knjgen (van 27.000 naar .000 inwoners). De capaciteit van lortuanum zal, volgens Monu- ioeten worden afgestemd op jtuatie op termijn, waardoor er eerste periode verlies in de litatie geleden zal worden, ita becijferde het bedrag dat imeente zou moeten biidragen ikking van het tekort in laatste itie op 160.000,-, (ongeveer •lft van het feitelijke tekort), iedrag dat aan de gemeente gevraagd in ruil voor de en exploitatie van het uit- (centrum. een krantenartikel stuitte het dat mortuarium gaat neerzetten, heerst nog grote onzekerheid. Jarenlang leek het erop dat de Monuta Stichting, met wie al sinds 1978 over een dergelijk project wordt gesproken, de belangrijkste gegadigde zou zijn. Half januari werden de onder handelingen met Monuta echter abrupt afgebroken, toen er een nieuwe gegadigde aan de horizon verscheen. Die zou tegen meer aantrekkelijke voorwaarden in staat zijn een mortuarium te bouwen. college van B&W toevallig op een concurrerende exploitant van uit vaartcentra. De offerte die het col lege van die zijde ontving, was aanleiding de onderhandelingen met Monuta stil te zetten, hoewel Monuta te elfder ure ook met een offerte op de proppen kwam, waaruit bleek dat gemeentelijke subsidie met nodig zou hoeven te zijn. VERBOLGEN Monuta was het met die gang van zaken niet eens en kaartte de zaak door middel van een brief aan bij de gemeenteraad. Monuta toont zich daann verbolgen over het feit dat de on derhandelingen van de ene dag op de andere werden omgezet m een afwijzing en dat het college besloot met een andere ondernemer m zee te gaan. Monuta zei het vreemd te vinden dat het college in een bnef aan de stichting in augustus van het vorig jaar nog constateerde „dat de gemeente in de totstandkoming van een uitvaartcentrum financieel hoort bij te dragen met de bedoe ling mogelijke financiële drempels weg te nemen die het particuliere initiatief m deze m de weg zouden kunnen staan of onoverkomelijke hindernissen hiervoor zouden vor men" „Wel dient de omvang van de gemeentelijke bijdrage nader punt van overleg te zijn" aldus het college in een brief aan Monuta. Monuta legde deze opmerking uit als vraagtekens bij een uitvaart centrum dat ruim opgezet zou wor den (waann de gemeentelijke bij drage op bijna drie ton werd ge schat), en reageerde met het uit spreken van de bereidheid onge veer de helft van die kosten voor eigen rekening 160.000,-) te wil len nemen. Volgens de bnef van Monuta aan de raad was daarmee aan alle bezwaren van het college tegemoet gekomen. Toen enkele weken later de me dedeling van het college kwam dat er een andere gegadigde m beeld was, die zonder gemeentelijke bij drage zei te kunnen bouwen, is Monuta opmeuw plannen gaan ma ken, dit keer op basis van een een voudiger opzet van het uitvaart centrum. In dat geval zou Monuta de kosten voor eigen rekening ne men. Het college bleek inmiddels toch meer vertrouwen te hebben in de andere ondernemer (Van de Weerd uit Woudenberg), en brak de onderhandelingen met Monuta af. In de brief aan de raad zet Mo nuta, afgezien van de gang van za ken, ook vraagtekens bij de be treffende ondernemer, omdat vol gens Monuta Van der Weerd tot nu toe maar een zeer beperkte klan tenkring m Leusden heeft. „Vol gens verkregen informatie ver zorgt deze ondernemer nog geen vijf uitvaarten per jaar". Naar eigen zeggen ligt het aandeel van Monuta in Leusden, samen met de Gooi- sche Uitvaartverzorging, op onge veer 60%. Inmiddels blijkt er ook een der de gegadigde voor de biouw van een mortuarium. In een brief aan het college gaf ok de Gooische Uitvaartverzorging blijk van inte resse voor het project. BEGRIP De bnef van Monuta aan de raad was vonge week dinsdag onder werp van gesprek in de gecombi neerde commissievergadermg welzijn/huisvesting en ruimtelijke ordening/openbare werken, waar wethouder Evelien Blom opening van zaken gaf. De verschillende fracties leken over het algemeen begnp te hebben voor de opstel ling die het college koos. Ep Oostra De moestuin naast de St-Jozefskerk is op dit moment de meest waarschijn hjke lokatie waar het mortuarium zal verrijzen. Wie het zal gaan bouwen of exploiteren is vooralsnog echter de vraag. (D66) verwoordde het overheer sende gevoel met een bekende beeldspraak: „Monuta heeft finan cieel het onderste uit de kan willen halen en dat is hun goed recht. Maar het betekent ook dat je het risico loopt het lid op de neus te knjgen". Lilly van Amerom (WD) sloot zich bij die zienswijze aan. „Ik vind het frappant te zien hoe Monuta in al die jaren dat er nu gesprekken gaande zijn steeds kans heeft ge zien de financiële bijdrage van de gemeente schoorvoetend, maar uiteindelijk niet onaanzienlijk, naar beneden te krijgen. Als we tien jaar geleden al 'ja' gezegd zouden heb ben, zouden we nu met aanzienlijke financiële verplichtingen opgeza deld hebben gezeten. Ik vind dan ook dat de zakelijke opstelling die het college heeft gekozen, door verder te gaan met iemand die in staat is gunstiger voorwaarden te bieden, volstrekt op zijn plaats is." MEDEWERKING Harm Offereins (GPV/SGP) wilde weten wat de feitelijke rol van de gemeente in de totstandkoning van een uitvaartcentrum nu eigenlijk was. „De rol van de gemeente zie ik namelijk met verder gaan dan strikt het verlenen van planologische medewerking aan de komst van zo'n centrum". Hij bleek daann ge lijk te hebben, afgezien van een bemiddelende rol in het beginsta dium van de planontwikkeling, ze ker als er geen beroep zou worden gedaan op de gemeenschapskas. Daarmee kreeg de afsluitende vraag van Ton Voortman (WD) meer gewicht. Die vroeg zich in dat kader af of het dan wel zo verstan dig was dat de gemeente met zo veel woorden de deur voor Monuta had dicht gesmeten. „We willen namelijk allemaal dat er een mor tuarium in Leusden komt. Hoe hard zijn dan de toezeggingen van de andere kant dat een dergelijke voorziening er ook daadwerkelijk komt? Een otterte op zich is daar voor geen garantie", betoogde Voortman. Over de plaats waar het mortua rium zou moeten komen lijkt in de nabije toekomst nog een stevig robbertje te zullen worden ge vochten. De plek nabij de St-Jozefs kerk (het mortuarium zal verrijzen op het tenein van de kerk, gTond, die door het kerkbestuur onder gunstige voorwaarden ter beschik king zal worden gesteld). Naast voordelen, bleek de voorgestelde lokatie op voorhand al erg veel nadelen met zich mee te brengen, zodat tegen de tijd dat er concrete plannen liggen, stevige debatten verwacht kunnen worden. (van de redactie) 2USDEN - Het lijkt erop dat de open brief van Leusden '85, tgin deze maand, gericht aan de Leusdense bevolking, het ege en de raad, uitloopt op een ,brievenoorlog' onder de sdense politieke partijen. De WD reageerde als eerste op schrijven van Leusden '85 met de beschuldiging dat de es van deze partij gericht zijn op afbraak. De PvdA spreekt van vals spel. college onder leiding van oud-bur gemeester Rademaker heeft dit gedrag gedoogd en moest daar door aftreden. Het ontslag van Van Gooi is inmiddels door de ambte narenrechter nietig verklaard, om dat volgens de rechter het college zijn handelen heeft getolereerd en oneervol ontslag daarom een te zware maatregel zou zijn. Leusden '85 heeft uitgerekend dat de hele affaire de gemeente op korte termijn ruim 3 miljoen gulden gaat kosten en over een periode van twintig jaar zelfs 27 miljoen. De partij vmdt dat de raadsleden die voor 1986 zitting hadden en nu nog m de raad zitten om die reden met meer mee zouden mogen doen aan de verkiezingen van 1990. Letterlijk t zijn reacties op de oproep de .oppositiepartij' om de sleden die zitting hadden in emeentebestuur ten tijde van estuurscrisis van 1987, van de n voor de verkiezingen 1990 te ippen. Leusden '85 vindt dat raadsleden, volgens hen in elf, mede verantwoordelijk oor de problemen m het amb- enapparaat. Die leidden tot tot >ntslag van gemeentesecreta- eier van Gooi en tot een ïngnj- de reorganisatie op het ge ntehuis. Van Gooi laeeg stra- ilag, omdat hij zijn huis met van ambtenaren had laten af- ven Ook nam hij regelmatig en drankwaren van de ge- nte mee naar huis. Het oude staat m de brief: „De achterban van de verschillende politieke bestu ren moeten zich naar onze mening ook eens afvragen in hoeverre het politiek behoorlijk geacht moet worden, de door ons bedoelde le den van de raad wederom op kan didatenlijsten voor de nieuwe ge meenteraad in 1990 te plaatsen." De bnef gaat verder met: „De jaren 1982 tot heden hebben de ge meente veel extra geld gekost. Ook is er immateriële schade en pijn toegebracht aan ambtenaren en burgers van Leusden." De WD vindt Leusden '85 schijn heilig in zijn verontwaardiging over de kosten van de bestuurscrisis. Die kosten zijn volgens de liberalen gebaseerd op raadsbesluiten waaraan Leusden '85 ook heeft meegewerkt. „Ook L '85 wilde, ja eiste zelfs het vertrek van het oude college, het wegzenden van falen de ambtenaren en het opzetten van een nieuwe organisatie," staat in de reactie op de open brief. De WD-fractie gaat verontwaardigd verder: „Waar haalt men de moed vandaan om de uitkomsten van de veranderingen in de schoenen van anderen te schuiven. L'85 is toch niet geschrokken van de gevolgen van de veranderingen, die de hele raad wilde." Over de verantwoordelijkheid die de raadsleden voor de onstane situatie heeft, staat m de bnef van de WD: „De fracties m de raad hebben door hun houdmg duidelijk gemaakt die verantwoordelijkheid niet te schuwen. Zij staan voor hun keuzes en willen zich daar zonder twijfel op laten beoordelen. Alleen daarom is de oproep van L'85 al volstrekt onnodig." De partij vindt ook dat Leusden '85 zich schuldig maakt aan achterom kijken, negativisme en onfatsoen lijk optreden. „Zo ziet men (L'85) er geen been in om links en rechts suggererend uiterst noodzakelijk bouwplannen van volkshuisvesting te frustreren," wordt als voorbeeld van dit onfatsoenlijke optreden ge geven. Ook de PvdA vindt het nodig om te reageren op de brief van Leus den '85. Het schrijven van de socia listen begint met: „De Partij van de Arbeid is behoorlijk rujdig over het valse spel van het bestuur van L'85 in zijn open bnef van 28 januari." De partij vmdt het onterecht dat zij ge noemd wordt als een van degenen die het oude college door dik en dun stuende in de raad. „Iedereen in Leusden weet dat dat een grove leugen is voor wat betreft in ieder geval de Partij van de Arbeid," rea geren de socialisten fel. „De PvdA heeft zich, zoals men zich nog le vendig zal herinneren, steeds tot het uiterste ingespannen om in Leusden een beter bestuur en een ander college te krijgen," staat m de brief. Dat Leusden '85 fors aan deze veranderingen heeft bijgedragen, ontkent de PvdA niet, maar dit kon volgens de fractie omdat er werd ingehaakt op het eerdere voor werk van onder andere de PvdA „Sindsdien doet Leusden '85 steeds net alsof deze omslag in het ge meentelijke bestuur, die ook zij hebben gewild, niet heeft plaatsge had," zegt bestuur en fractie van de PvdA. „En ze hanteren methoden, waar zeer veel burgers met van zullen zijn gediend, omdat ze vaak feiten verdraaien en een oneerlijke voorstelling van zaken geven." „Hoe het verder gaat, moet niet alleen heel kritisch woden ge volgd, maar ook constructief. En daarvoor moet je kennelijk niet bij het bestuur van Leusden '85 zijn," eindigt de brief. USDEN - De voorgestelde procedure om te komen tot een shuisvestingsplan voor de gemeente Leusden is in de ombineerde raadscommissie vergadering van welzij n/huis- ng en ruimtelijke ordening/openbare werken, met veel Itiek ontvangen. Niet de voorgestelde opzet, alswel de tijd die I het vaststellen van het volkshuisvestingsplan gemoeid is, 5 daarbij voor de fracties van de verschillende partijen een op tegen het zere been. De PvdA en hei SGP/GPV gingen hun kntiek in de richting van de "thouders Blom (huisvesting) en "pngh (ruimtelijke ordening) het Harm Offereins (GPV/SGP) ond het lot van de uitbreiding jjpe Hamershof, de zogenaam- 2-plannen, aan de totstandko- van het Volkshuisvestings- ..Ik ben zeer teleurgesteld, nu zie dat het nog tot ver in 1990 gaat n voor het plan daadwerkelijk 1 is. Juist met het oog op de tatie van H2 hebben we zo'n nodig. Ik ben daarom ook ge- 1 te zeggen niet eerder mijn t te geven aan de ontwikkeling l H2, voor het Volkshuisves- plan er is". 'achtige taal, die eigenlijk door 1 fracties heen beluisterd kon oen. Elke woordvoerder nam woord 'teleurgesteld' of woor- jan gelijke strekking m de om uiting te geven aan het ongenoegen dat ontstond over het feit dat er in anderhalf jaar niet meer geproduceerd was dan een procedurevoorstel. Gert de Weerdt (PvdA) veronderstelde, met de verkiezingen in het vooruit zicht, zelfs vertragingstaktieken bij het college „Ik krijg de indruk dat de meningen binnen het college over het plan verdeeld zijn en dat geprobeerd wordt de plannen over de verkiezingen van volgend jaar heen te tillen", aldus De Weerdt. Ton Voortman (WD) vroeg zich hardop af of het plan straks niet als mosterd na de maaltijd zou komen. „Zo meteen is er een prachtig plan, maar hebben we nauwelijks meer mogelijkheden om nog te bouwen. Zeker als H2 al zonder toetsmg aan een dergelijk plan zal worden inge vuld. Of moet ik hieruit op maken dat er plannen zijn om ons bij de provincie sterk te gaan maken voor aanpassing van het streekplan, dat ons meer armslag zou geven?" Wethouder Evelien Blom be streed met kracht de suggestie van De Weerdt.dat er van bewuste vertragmgstaktieken sprake zou zijn. Echt hard kon zij die ontken ningen echter ook niet maken. „Het procedurevoorstel zoals het er nu ligt, wordt door het hele college gedragen", aldus Blom. Dat zou echter ook kunnen betekenen dat het besluit om het voorstel over de verkiezingen heen te tillen door het hele college gedragen wordt. Uit eindelijk werd mgestemd met het tussenvoorstel de procedure te starten, maar tegelijkertijd te zoe ken naar mogelijkheden om deze te versnellen, waardoor het plan nog voor het einde van dit jaar be schikbaar komt. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiililiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii LEUSDEN - De argumenten van waarnemend regionaal brand weercommandant Van Dijk voor een afzuiginstallatie in de brand- werkazerne aan de Zwarteweg maankte geen indruk op de com missie Algemene Bestuurszaken. Van Dijk zei donderdagavond dat er een levensgevaarlijke situatie was, omdat de uitlaatgassen van de voertuigen in de vertrekken van de brandweermannen komt. Volgens de meeste commissie leden bestaat die situatie echter al jaren en heeft dat nooit tot ongeluk ken geleid. Aanschaf van zo'n in- LEUSDEN - De commissie Alge mene Bestuurszaken is het nog niet eens met de voorkeur van het college om de nieuwe brand weerkazerne te bouwen bij de SBBO. Met de name de plek bij het benzinestation van Total vond de commissie nog niet vol doende onderzocht als mogelijk alternatief. Het bezwaar van het terrein bij de SBBO is, dat er ruimte onbenut blijft en dat de bouw van de brand weerkazerne in strijd is met de be stemming van het gebied. Dat is eigenlijk bedoeld voor onderwijs doeleinden. Als het college de commissie niet kan overtuigen dat het terrein bij de Total ongeschikt is voor de kazerne, zal de lokatie bij de SBBO als de meest geschikte worden aangewezen Dat was al thans de conclusie van burgemeester Panis, na afloop van de discussie. stallatie, die 13.000,- kost, zou volgens de commissie daarom best kunnen wachten tot er een nieuwe kazerne is. Volgens Van Dijk eist de wet echter dat er zo'n voorzie- rung komt. Met de aanschaf van j een afzuiginstallatie in Achterveld j had de commissie geen moeite. door Jan Versteegt. Het lijkt erop dat we, na een vroeg voorjaar, aan het begin staan van de herfst. In de nacht van maandag op dinsdag trok de wind aan tot stormachtig. De depressies draaien nu, wat dichter bij huis dan voorheen, op volle toeren. Ze trekken daarbij over Schotland en de Noord zee naar Midden Scandina vië. Van tijd tot tijd zal er dan ook flink wat wind zijn. Gisteren zaten we aan de achterzijde van een kou front, dat in Leusden 6 mm neerslag had achtergelaten. In de ochtend vielen er nog enkele buien, maar in de middag waren er opklarin gen. Het was slechts een kor te adempauze. In de avond nam de bewolking weer toe en in de afgelopen nacht viel er opnieuw regen. De hoe veelheden worden daarbij groter. Tot morgenochtend wordt 10 mm neerslag bere kend. Vandaag is er opnieuw erg veel wind.Al met al zijn we in een wisselvallig en guur weerbeeld terechtgeko men. Morgen stroomt koude poollucht langs IJsland naar het zuiden. Dit proces wordt gestimuleerd door een hoge- drukgebied boven Groen land enerzijds en een aantal depressiekernen boven Scandinavië anderzijds. Een deel van de koude stroming kan ons via een omweg be reiken. Een verdwaalde sneeuwvlok is daardoor mor gen en vrijdag niet ondenk beeldig. In het Alpengebied valt de komende dagen een flink pak sneeuw. Jammer dat dit niet een week eerder gebeurde, maar toch zullen weer een aantal Leusdena- ren de komende week de lat ten onder binden. De vooruit zichten zijn in ieder geval be ter. Op 14 februari 1979, pre cies tien jaar geleden was het ook erg onrustig. Toen be leefde ons land een zware sneeuwstorm. De dag ervoor heerste er in ons gebied nog een voorjaarsachtige sfeer. Zuidelijke winden voerden lucht van subtropische oor sprong aan. Maar op dat mo ment versterkte een hoge- drukgebied boven Scandina vië zich en bracht koude lucht boven Denemarken op nieuw in beweging. Binnen een etmaal veranderde het gebied boven de lijn Amster dam-Harderwijk-Zwolle in een poollandschap. Met stormwinden werd zeer kou de lucht naar het zuiden ge transporteerd. Ieder verkeer werd onmogelijk. Auto's en treinen liepen vast. Op som mige plaatsen stoven sneeuwduinen tot 7 m hoogte op. In alleen al 25 dorpen in Groningen vielen licht en verwarming uit. Politie en militairen moesten honder den personen uit hun inge sneeuwde auto's verlossen, enkele bleken reeds te zijn overleden. De winter van 1979 maakte geschiedenis. Er was een voortdurende strijd tussen de koude en zachte lucht. Deze werd voornamelijk boven het mid den van het land uitgevoch ten. Dit resulteerde in een groot aantal ijzeldagen. Ik herinner mij dat in Achter veld veel kinderen op de schaats door het dorp trok ken. Vorige week beleefden we een schitterende vakantie week. Eén van mijn waarne mers trok die week naar de Costa del Sol, op zoek naar de zon. Hij had pech. Terwijl wij hier op terrasjes naar de car navalsoptochten keken, wa ren de straten in Malaga be zaaid met hagelstenen. Deze winter is er van alles moge lijk.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 5