Tanis opent overzichtstentoonstelling ,Glas' xpositie Claeverenblad ook in teken van ,Glas' 'usion Juice brengt leven in Brouwerij Lesbrief voor basis scholen over glas PROGRAMMA ,GLAS' Glas is thema foto-wedstrijd Sammy and Rosie get laid" bij Filmliga leusder krone Trio con Tito in 't Claeverenblad Bertus Staigerpaip Winterconcert van Lisiduna cultuur WOENSDAG 15 FEBRUARI 1989 IXUSDEN - "Van los zand tot communicatie" is de titel van een overzichtstentoonstelling, die in het kader van de manifestatie sn »»Glas" door de stichting Culturele Raad Leusden van 18 fe- ïr9bruari tot en met 11 maart wordt gehouden in de expositiekel der van het Leusdens gemeentehuis. De tentoonstelling is da gelijks geopend van 14 tot 17 uur. De toegang is gratis. "Van los unhand tot communicatie" laat (soms unieke) voorbeelden zien 5C3van talrijke vormen van glas. De geschiedenis van het glas van prehistorie tot heden passeert de revue. Natuurlijk glas, grond- t/rpioffen, fabrikage, recycling. Maar ook modern glas (glas- daftpnst. stijlglas en gebruiksglas). Aandacht wordt besteed aan ïor^las in de architectuur. Met daarnaast voorbeelden van tal van setechnische toepassingen, zoals in de optische industrie, in de medische wetenschap en in de moderne glasvezel-industrie. D"Van los zand tot communicatie" biedt de bezoeker de won- ecdere wereld van het glas, overzichtelijk bijeengebracht. de tentoonstelling werkten tal instellingen, bedrijven en par eren uit heel Nederland mee. ende galeries als Braggiotti Gallery in Rotterdam, Sülnovo in Amsterdam en Douwes Dekker uit Utrecht droegen bij aan de exposi tie, maar ook museum Flehite uit Amersfoort en het glasmuseum De Spiraal uit Diever hadden een be langrijk aandeel in de uiteinde lijke totstandkoming van de ten toonstelling. Archeologische glas vondsten kregen een plaats in de vitrines dankzij medewerking van onder meer het Rijksinstituut voor het Oudheidkundig Bodemonder zoek (ROB) en enkele particuliere verzamelaars stonden een deel van hun collectie in bruikleen af. Samen met bijdragen van het glas- verwerkende bedrijfsleven resul teerde dit alles in een overzichts tentoonstelling, waarin de wereld van het glas in vrijwel al haar facet ten in beeld wordt gebracht. De tentoonstelling is ingedeeld in vier sectoren, te beginnen met na tuurlijk glas. grondstoffen en fabn- cage-processen. Interessant zijn onder meer de oude ambachte lijke glasblazers-gereedschap pen, die in deze afdeling zijn on dergebracht GESCHIEDENIS De geschiedenis van het glas kreeg een aparte afdeling met on der meer vitrines, waarin archeo logisch glas (Romeins en Egyp tisch), oude laaien uit Afrika en scherven uit de Amsterdamse grachten. Een bijzondere vitnne bevat onder meer Venetiaans glas uit de 16e eeuw, en Hollands gleis uit de 17e eeuw. Ook zal in deze vitnne glas uit de 18e en 19e eeuw worden geëxposeerd, alles met een uitgebreide schnftelijke toe- lichung via fiches Het - deels zeer kostbare glas - is speciaal voor deze manifestatie door een parti culiere Nederlandse verzamelaar in bruikleen gegeven. Verder op deze afdeling de geschiedenis van de fles, het glas-in-lood en de ontwikkeling van vlak glas. De afdeling modem en gebruiks glas biedt in een aantal vitnnes een verzameling stijlglas, verder huis-, tuin- en keukenglas en lam pen. Aardig is ook de collectie speels glas: beeldjes, knikkers, kerstballen, kaarsenstandaards, scheepje in fles, schaakspel en veel meer Apart is een glasxylo foon, die in een hangstellage te zien is. GLASKUNST Natuurlijk beperkt het gebruik van glas zich niet tot de dagelijkse zaken. In de kunst werd en wordt glas vaak toegepast. Galene Stil- novo uit Amsterdam presenteert op deze tentoonstelling glasvoor- werpen van de bekende Neder landse ontwerpers als Andries Co- pier en Floris Megdams. Galerie Douwes Dekker uit Utrecht laat modem glas zien van heden daagse kunstenaars waaronder de Nederlander Frank van der Ham en Ralph Zemisch, die werkt vol gens de Pate de Verre-techniek, die al meer dan 3500 jaar wordt toegepast Hans de Ruiter, glas- kunstenares uit Eemnes is verte genwoordigd met enkele van haar objekten. Op het gebied van technische toe passingen heeft glas altijd al een belangrijke rol gespeeld In voor beelden uit heden en verleden krijgt de bezoeker daar een over zicht van. Optisch glas zoals voor microscopen, camera's, telesco pen en projektoren. Er is een uit gebreide brillen-verzameling te zien en een collage "van zand tot brilleglas". Onder andere Stots Optiek uit Amersfoort en Leusden verleende ten aanzien van dit on derdeel haar medewerking. Ook de uiterst moderne glasvezel toepassingen hebben uiteraard een plaats gevonden op de ten toonstelling. Zoals voor isolatie en voor de steeds snellere communi catie. Technische industriële toe passingen die op deze tentoon stelling zijn te zien, zijn o.m. af komstig van Schoft Nederland, een internationaal bedrijf op het gebied van glasprodukten voor de meest uiteenlopende toepas- singemo.a. voor de optische indu strie en de ruimtevaart. Verder ui teraard van PTT Telecommunica tie. Het glasgebruik in de architectuur wordt getoond aan de hand van fntn'c xran r> R hpt hnnWlrantnor ajycu.ti Nieuwegein en er zijn voorbeen den van voor architectuur ge-; bruikt glas te zien. De tentoonstelling zou niet kom pleet zijn zonder een video-hoek en een leestafel. In de video-hoek worden regelmatig video-films over glas en glasfabricage ver toond en de leeshoek biedt de geïnteresseerde bezoeker meer informatie over alle aspekten van het glas via boeken, die hier ter inzage zijn gelegd met medewer king van de openbare bibliotheek Nieuw Langenbeek. Overigens zullen boeken over glas te koop zijn tijdens de glasbeurs in de Korf op zaterdag 11 maart "Van los zand tot communicatie" is dagelijks te zien van zaterdag 18 februari tot en met zaterdag 11 maart 1989 van 14 tot 17 uur. Adres: expositie-kelder gemeen tehuis Leusden, 't Erf 1 (bij het winkelcentrum Hamershof). itilc LEUSDEN - De expositie GLAS wordt gehouden in het kader u\ de manifestatie Glas, georganiseerd door de Culturele DeRaad Leusden. Tijdens de opening van de expositie vindt ook prijsuitreiking plaats van de fotowedstrijd met hetzelfde erna. Misha Ignis exposeert diverse werken in glas. Van ock Brons zijn aquarellen te zien. nin chi •aa* ees LAS UNICA Al |Misha Ignis, geboren in Kruse- c (Joegoslavië), is sinds 1979 in erland, het jaar waann hij in- :eef bij de afdeling Beeldende ;ten van de Vrije Academie in rd Kruft (Essen) en Sam Herman inden). Hij is de geestelijke va ir van de Strawberry Glassworks riio ui Jersey en werkte in vele isfabneken en -studio's in Joego- ivié. De kunstenaar reist veel Europa om glasblaasate- irs en galeries te bekijken en te :oeken (nog onlangs was hij in inden, Panjs, Brussel en Istan- •1), maar de kennismaking en de ilegenheid samen te werken met nil Goldoni gaven bij hem de doorslag zich verder te bekwamen in het blazen van glas en het opzet ten (1985) van zijn eigen studio in het oude centrum van Schevenin- gen Tot nu toe is zijn werk te zien [geweest bij Galerija KCP (Belgra- Rob van den Doel (Den Haag), ley le Galley (Jersey), vorig jaar in het Manshuis en in april van dit in de expositieruimte van het sterie van Binnenlandse Zaken n icin Den Haag. In het verleden werd zijn werk bekroond met de Twee de Glas Prijs in Coburg. Inmiddels heeft Misha de inzending van zijn •rstel voor kunstproject in het iuw opgebouwde Haagse Schip- rskwartier beloond gezien met de opdracht daartoe. Nog deze zo mer zal zijn werk aan een drietal gevels in deze wijk prijken. Zijn vrij geblazen glaswerk is uruek en met passie vervaardigd, waarbij het zwaartepunt ligt op het esthetisch evenwicht. Misha's fris se en eerlijke kijk op het werken met het veelzijdige materiaal glas, zonder het te willen vervormen en daardoor het medium te onder drukken, geeft hem ruimschoots de gelegenheid de veelzijdige va riaties van het glas te laten zien. LICHT Cock Brons heeft haar opleiding genoten aan de Koninklijke Acade mie voor Beeldende Kunsten te Den Haag en aan die van Rotter dam. Vervolgens heeft zij veel illu stratief werk gedaan en heeft ja renlang lesgegeven in de beelden de vakken. Glas en aquarellen hebben iets gemeenschappelijks. Met beide werkvormen probeert men licht te vangen. Dat heel eigen karakter van het aqaurelleren trekt Cock Brons erg aan. De ene keer vangt ze het licht op een toef zomerbloe men, de andere keer de tere weer spiegeling van een wolkenpartij m water. Hoewel het werken met aquarelverf zo eenvoudig lijkt, is het dat bepaald niet. Maar het werken ermee is daarom des te spannender en verrassender. Misha Igius probeert in zijn werk de veelzijdige variaties van het glas te laten zien. Cock Brons exposeerde eerder te Amersfoort, Hilversum en Naar- den. Opening: vrijdag 17 februari (20.15 uur). Van 17 februari tot 31 maart. Te bezichtigen op zaterdag en zondag van 14.00-17.00 uur en op afspraak. Rondleiding op maandag 20 februari 10.00 uur. LEUSDEN - De jazz-rock formatie "Fusion Juice" uit Utrecht pd succes in de Brouwerij. Drummer Rob Puyk, keyboardspe- Robert Rook, saxofonist Yuri Honing, bas gitarist Branko ferunünic en gitarist Bert Onnen hielden de tientallen bezoe- j&rs op de vroege zondagavond enthousiast bezig. Maar welke valiteiten toonden zij wel en nog niet? ag fusion Juice" is volgens de ummer een amateur formatie jaarvan twee leden nog jazz stu- Jeren, te weten de saxofonist en isgitarist. Afgezien van een ze- fer voor de kleine ruimte te hard jeluid, hadden de bezoekers zon- pr meer oren naar hun ongecom- pceerde muziek. De muzikanten ■achten in drie speelse stiefkwar- prtjes leven m de Brouwerij, ^er die kwaliteit was weinig twij- it duidde verder op teamgeest, fat ook al goed is. Nu die indruk :hter vooral samenhing met het itbreken van opvallende instru- ientalisten op de voorste rij, moet wel even iets aan worden toe- woegd. De vingers van de en- lousiaste keyboardspeler vlogen toder meer over de toetsen in an in the moon" en "Last Tango in Paris". Maar had zijn deel van de improvisaties, evenals als dat van de gitanst in onder meer "Top secret", nu evenveel inhoud als zijn verdere bijdrage aan het ge heel? Het was alleen de saxofo nist. die onder meer in "Wine light" van Grover Washington jr. wat meer solistische allure begon te krijgen. Hoe het ook precies zij, het team dreef vrijwel geheel op het werk van de basitanst en de drummer. In "Top secret" van Yellow Jac kets en in "Wind sprint" blonk de basgitarist Branko Perunünic, uit. Ook in zijn samenspel met de gita nst was hij muzikaal dominant, zoals bleek in het ene nummer van Jackets. De drummer, Rob Puyk, viel behalve in "Last tango in Pa ns", overigens een zuivere samba, ook op. Hij leverde gevarieerd slagwerk en gaf versnellingen in het midden en vertragingen aan het einde van de improvisaties aan. Dat was hard nodig bij de helaas lang niet altijd geslaagde improvi saties. Terwijl nummers als "Wine light", "Man inthe moon" en "Top secret" een helder begin en een eind en daartussen een met te lange en mee te beleven improvi satie hadden, hep dat onder meer bij "Pools" uit de hand. Herhaal delijk wekten m een kringetje ronddraaiende improvisaties, die daardoor een dubbel zo lange duur kregen een machteloze in druk. Enkele improvisaties wer den dan ook subiet afgebroken met wat drumwerk. Hoewel dat de opgezweepte bezoekers nau welijks deerde, lieten de muzikan ten af en toe merken, dat zij dat zelf niet plezierig vonden. Vele muzikanten kennen het gevoel het publiek niet echt te bereiken. Natuurlijk blijft jazz-rock minder aan vorm gebonden dan jazz, maar was het achteraf wel zo verstandig om zich herhaaldelijk te wagen aan een al te grote vnjheid? Ver gaten de enthousiaste muzikanten niet. dat goed vallende vnjheden meestal geoefend zijn? Aangezien de "Fusion Juice" die oefemng in minstens dne nummers wel dege lijk ten beste gaf, moge deze con clusie bemoedigend zijn LEUSDEN - Muziekvereniging Lisi duna houdt op vrijdag 24 februari in de zaal van Pon's automobielbe drijf, Zuidennslag 2, de jaarlijkse winteruitvoering. Lisiduna zal een gevarieerd programma ten gehore brengen, uitgevoerd door de drumband, het jeugdorkest, het or kest en de majorettes van de vere niging. Het concert begint om 19.45 uur, maar de zaal is al vanaf 19.15 uur open. Voor meer informatie over de avond kunnen belangstel lenden terecht bij A. Veenendaal, Visotter 4, 3831 DZ (telefoon: 940744). ACHTERVELD - De Nederlands talige rockgroep 'Bertus Staiger paip' treedt op zondag 19 februari op in De Klaveet. Het optreden be gint om 19.00 uur De deuren van De Klaveet zijn al vanaf 15.00 uur open. ISUSDEN - De Stichting Cultu- e Raad Leusden heeft met haar 'estatie "Glas" ook ruime aandacht besteed aan het educa- ^*ele R, 9 ttanifi tieve element. Veel scholen in Leusden hebben gereageerd op de oproep van de culturele raad om op school aandacht te beste den aan het thema "glas" en in groepsverband een bezoek te brengen aan de tentoonstelling "Van los zand tot communica tie". Ter voorbereiding en bege leiding heeft de stichting een uit gebreide lesbrief samengesteld, die gratis aan de scholen wordt verstrekt. In deze lesbrief, met veel illustra tie-materiaal, wordt de geschiede nis van het glas behandeld en krij gen alle aspekten van het glas de nodige aandacht Gedurende de manifestatie worden de deelne mende scholen in de gelegenheid gesteld om in groepsverband de expositie te bezoeken Onder meer voor deze excursies be- Vrijdag 17 februari: 20.15 uur: 't Claeverenblad Officiële opening van de expositie van de glaskunstenaar Misha Igrus en van Cock Brons (aquarellen); Bekendmaking en prijsuitrei king van de winnaars van de fotowedstrijd rond het thema Glas, opemng van de foto-expositie. Zaterdag 18 februari: 14 uur: expositieruimte gemeentehuis Officiële opening van de tentoonstelling 'Van los zand tot commu nicatie' door burgemeester mr. A. Panis; inleiding op de tentoon stelling door dr. J.A. Bronger. Tentoonstelling dagelijks geopend van 14-17 uur tot en met zaterdag 11 maart 1989, toegang vrij. Start manifestatie Glas. Zaterdag 18 februari: 14-17 uur: 't Claeverenblad Tentoonstelling Misha Ignis, Cock Brons en foto-expositie Glas. Deze tentoonstellingen zijn gedurende de manifestatie Glas te zien op zaterdag en zondag van 14 tot 17 uur tot en met zondag 12 maart 1989 Toegang vrij. Dinsdag 21 februari: 20.15 uur: 't Claeverenblad Lezing met dia's over modem glas, door T.G. te Duits uit Utrecht. Vooraf aan deze lezing kunnen de exposities worden bekeken. Toegang vrij. Donderdag 2 maart: 20.15 uur: 't Claeverenblad Lezing met dia's over historisch glas, met name het drinkglas, door de heer en mevrouw Engels uit Driebergen. Vooraf aan deze le zing kunnen de exposities worden bezichtigd. Toegang vrij Zaterdag 11 maart: 10-17 uur: ontmoetingscentrum de Korf Grote ruil- en verkoopbeurs met als thema 'glas'; Demonstraties, ruilen, verkoop, taxatie, informatie. Met om 11.30 uur en om 14.30 uur een film met demonstratie glasblazen door Cees van Olst van het glasmuseum De Spiraal te Diever. Toegang vrij. Zondag 12 maart: 14-17 uur: 't Claeverenblad Laatste dag van de manifestatie met tentoonstellingen van Misha Ignis, Cock Brons en de foto-tentoonstelling Glas. LEUSDEN - In het kader van de manifestatie "Glas" werd door de organisatoren, de stichting Culturele Raad Leusden, een foto-wedstrijd georganiseerd op het thema "Glas". Hieraan kon iedereen meedoen. Belangrijk in de beoordeling was vooral de ori ginaliteit van de inzendingen. Een selectie uit die inzendingen zal tijdens de mamfe statie te zien zijn in cultureel centrum/galerie 't Claeverenblad Deze expositie is gedurende de manifestatie op za terdagen en zondagen te zien van 14 tot 17 uur en volgens afspraak. De expositie wordt vrijdagavond 17 februari geopend, gelijktijdig met de tentoonstelling van de Haagse glaskunstenaar Misha Ig nis. Bij die gelegenheid worden tevens de winnaars bekend ge maakt en de prijzen uitgereikt door de voorzitter van de jury, Wim Broekman. Naast Wim Broekman, hoofdre- dakteur van het tijdschrift Foto. bestond de jury verder uit Rens. Groot, oud-direkteur van de Am sterdamse Filmacademie, Janus, Visser, persfotograaf en camera man van de Elektronische Media Groep BDU en Bert Vos, oud- hoofdredakteur van de Leusder Krant en secretaris van de Cultu rele Raad Leusden In een Londense arbeiderswijk waar veel buitenlanders wo nen, wordt bij een inval door de politie per ongeluk een zwarte Vrouw neergeschoten. Het incident leidt in de buurt tot ernstige rellen en ongeregeldheden met veel herrie en zware materiële schade. Dit tot verbijstering van de net uit Pakistan gearri veerde zakenman en politicus Rati Rahman (een rol van Shashi Kapoor), voor wie Londen tot dusverre steeds het middelpunt van de beschaving was. Rati is net met veel geld uit Pakistan gevlucht en zoekt zijn toevlucht bij zijn zoon Sammy die is op gegroeid in Engeland en sinds een paar jaar samenwoont met de Engelse Rosie. Rafi is niet alleen verbijsterd over de chaos m de rechtsstaat Enge land, waarin politie-terreur, anar chisme en racisme de boventoon voeren, maar ook over de norm vervaging, de bandeloosheid en vooral de liefdeloosheid ten op zichte van elkaar. Sammy en Rosie wonen weliswaar bij elkaar, maar houden er allerlei vrienden en vriendinnen op na. "Sammy and Rosie get laid" is de zwartste film, die de talentrijke Britse filmmaker Stephen Frears tot dusver heeft gemaakt. Zwart gallig van het begin, waarin de stem van Thatcher zegt dat er nog veel werk te doen is, tot het einde waarin we iemand na de ontrui ming van een illegaal woonwa genkamp horen zeggen dat Lon den weer een schone en veilige plaats moet worden. Een ideaalbeeld zoals Rafi dat voor ogen heeft en dat hij voor een deel nog terug vindt in de rustige buitenwijk bij zijn vriendin Alice met wie hij samen een kopje Earl Grey drinkt. Een ideaalbeeld zoals ook Sammy dat voor ogen heeft en waarin hij rustig met Rosie door de stad wandelt, een boek koopt, een theater bezoekt of een seminar bij woont Frears laat deze geïdeali seerde droombeelden zien in een kontrast met een gruwelijke wer kelijkheid. Een samenleving die onleefbaar is geworden. Onvolko men. net als de mensen die erin wonen. Een wereld vol haat, ra cisme en liefdeloosheid. Een we reld waann de klassenstnjd cen traal staat en waarin vooral de middle class, de bourgeoisie er van Frears van langs krijgt. Frears veegt de vloer aan met de1 onbenullige "would be" gesprek-, ken op de feestjes van de middle class, die slechts geobsedeerd lijkt door sex en de rest van de tijd vult met de relatieproblemen, die daarvan het gevolg zijn. Iedereen doet het met iedereen, wat Frears laat culmineren m een bizar hoog tepunt door drie paren al vrijend, steeds sneller door elkaar heen te] monteren en te eindigen in eerij beeld, waarin het scherm in hori' zontale vlakken is verdeeld en dei paren als het ware boven op elf kaar liggen. Beelden die zijn inge bed in een sfeer van chaos er anarchie, alsof Frears wil zegger dat deze samenleving door hei loslaten van de sexuele moraal zijr1 ondergang tegemoet gaat. "Sammy and Rosie get laid" is geen opgewekte film, maar niette min alleszins de moeite waard orr te gaan zien. Donderdag 16 fe bruari 20.00 uur, 't Claeverenblad Brink 16. Op zondag 19 februari vindt weer een koffieconcert plaats in Cultureel Centrum 't Claeveren blad. Het concert wordt verzorgd door Trio con Tinto bestaande uit Sonja Ottens (fluit), Hester van Vliet (hobo) en Ineke Kiers (pia no). Op het programma staan werken van o.a. Nielsen, Roussel, Ruyne- man en Shinohara. Sonja Ottens studeerde aan het Sweelinck-coriservatorium te Am sterdam bij Pieter Odé. Hester van Vliet en Ineke Kiers studeerden aan het conservato rium te Groningen en rondden hun studie af bij Carlo Ravelli en Her man Uhlhorn. De leden van het tno leerden el kaar kennen op de muziekschool te Leusden, waaraan zij alledne als docente zijn verbonden. Sinds een schikken de organisatoren over een aantal video-films. Deze kun nen op verzoek in de video-hoek van de tentoonstelling worden vertoond De lesbrief is voor belangstellen den in beperkte mate ook los ver krijgbaar in de leeshoek van de tentoonstelling voor 1.- per stuk aantal jaren vormen zij een vast trio en treden regelmatig op. Aanvang 12.00 uur; toegangsprijs ƒ7,50 inclusief een kopje koffie. Kaarten kunnen worden geresei veerd per telefoon (033-943472). Trio con Tito bestaat uit docentes van de muziekschool Leusden.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 9