„Ik vind de school nog belangrijker dan mijn sportieve voetballoopbaan" Leusdens voetbaltalent Menno van Appelen in nationale jeugdselectie I leusiler kranfc Nu wil ik ook zien hoe ver ik in het voetballen kan komen"... En dan sta je daar plotseling m het oranjeshirt Ongelooflijk"... De overgang van een amateur- naar een profclub als Ajax is erg groot"... WOENSDAG 22 FEBRUARI 1989 Sport LEUSDEN - „Het is natuurlijk een bijzondere eer om door Ajax te worden gevraagd en daar te mogen voetballen. Maar ik ben zelf nog steeds van mening dat de school minstens zo belang rijk, zo niet belangrijker is dan de voetballerij. Niettemin weet ik zeker wat ik wil, namelijk beroepsvoetballer worden. Want als je me vraagt wat ik leuker vind, de school of voetballen dan kies ik natuurlijk voor het laatste, vooral omdat het zo goed gaat". De vijftienjarige Menno van Appelen zweeft in het niemands land tussen twee werelden. De ene heet Ajax, de voetbalclub met de magische klank voor elke jongen die over meer dan gemiddeld talent beschikt, de andere zijn middelbare schoolop leiding, het veilig voorportaal naar een te verwachten redelijke positie in de maatschappij. Voorlopig slaat de wijzer op de weegschaal nog niet overtuigend door naar één van de beide richtingen. door Gerard Trebert Het sportleven van de jonge Leus- denaar begon zoals bij zoveel voetbalpupillen op zijn zesde jaar. Zijn wieg stond op de twintigste januari 1974 in Amersfoort en toen zijn ouders na zes jaar naar Putten verhuisden gaf zijn vader, tot op latere leeftijd zelf een enthousiast voetballer, hem op voor de ver eniging Rood-Wit. Na een seizoen bij de F 1-tjes verhuisde het gezin naar Apeldoorn, waar vader en zoon zich meldden bij de plaatse lijke vereniging Columbia. Zeven jaar lang speelde de jonge een andere, goede vereniging uit kwam in de tweede klasse van de KNVB heeft de doorslag gegeven Zo kwam ik bij het Amersfoortse Quick terecht, want. zo hebben zowel mijn ouders als ikzelf be dacht, met mijn voetbalkwaliteiten zou ik daar waarschijnlijk meer mogelijkheden krijgen om op een hoger plan te komen". TIEN GOALS Het bleek met zó slecht bedacht. Quick stelde de jonge 13-jarige op m het C-l juniorenelftal. Maar ook daar onderscheidde hij in het C- team en scoorde het formidabele aantal van tien doelpunten. ,,Jou ven van de jonge Leusdense voet baller had plaats op de vierde mei vorig jaar tijdens de interland Ne- derland-België, op het terrein van de voetbalvereniging Blauw-Geel '38 in het Brabantse Veghel. Enige duizenden toeschouwers zagen hoe de jonge Oranjemannen 'ge concentreerd, maar uiterst ge spannen naar de volksliederen stonden te luisteren. De man met de aanvoersband heette Menno van Appelen uit Leusden. Hij speelde mid-mid, scoorde een doelpunt, maar de Belgen gingen met de buit naar huis; ze wonnen met 2-3. OEFENSTAGES De eerste stap naar het internatio nale voetbalpodium was daarmee gezet. Menno zou Zeist daarna nog vaak terugzien. In het najaar van vorig jaar bleek men bij de bond het jeugdig talent uit Leusden nog niet vergeten; hij ontving een oproep om in afwachting van zijn vijftiende verjaardag - vorige maand dus - voor het nationale jeugdelftal van 15-jarigen deel te nemen aan een selektiewedstrijd in het KNVB-sportcentrum. Menno slaagde voor de test. Hij werd met vijftien andere kandidaten geko zen en uitgenodigd voor een tweedaagse oefenstage in Zeist op 17 en 18 oktober. Daarna volgden den voor de jonge oranjemannen. Op zaterdag 1 april treedt het eltal aan tegen Engeland. Het week end daarop wordt vertrokken naar Groot-Brittannië voor een toemee van drie wedstrijden: op 4 april in Ballymena tegen Noord-Ierland, op 6 april tegen de Ierse repu bliek in Cork er. weer twee dagen later tegen het Schotse jeugdelftal. Na een oefenwedstrijd tegen de voetbalvereniging Zeist volgt dan nog in mei een wedstrijd op het sportcentrum en tenslotte een offi ciële interland op 23 mei tegen West-Duitsland in de Bondsrepu bliek. NAAR AJAX Alsof dit alles nog niet genoeg is heeft Menno van Appelen dan ook nog sinds augustus van het vo- ng jaar zijn verplichtingen ten op zichte van zijn nieuwe voetbalclub Ajax, ook geen gennge zaak. Toen hij in maart '88 met het Utrechts jeugdelftal een wedstrijd speelde kreeg hij na afloop een voorstel om als voetballer te ver huizen van het Amersfoortse Quick naar het roemruchte Ajax De Amsterdamse scouts hadden de Leusdenaar al geruime tijd in het vizier en kwamen na de wed strijd met het Utrechtse team tot een besluit: elke twijfel was weg genomen, de jongen zou alleszins zal hij met dit team een omvangrijk programma moeten afwerken Van 23 tot 27 maart wordt deelge nomen aan een internationaal toer nooi in het Franse Montaigu. De maanden april en mei worden eveneens drukke voetbalmaan- tuurhjk een vriendenband Tussen haakjes: ze zijn eigenlijk best ja loers hoor. Maar bij Ajax is het zo: je komt, je traint en gaat weer weg. Er is geen gelegenheid om elkaar wat beter te leren kennen buiten het voetbalveld. Ik heb zelf in hun eerste voetbaljaar op school blijven zitten. Ze willen en moeten immers presteren, zich bij Ajax waar maken en laten zien dat ze echt niet voor niets zijn uitver koren. Kijk, dat wil ik echt zien te voorkomen, Ik blijf er bij dat de hebben gekregen. Hij wordt ge acht op maandag, woensdag en vrijdag per keer anderhalf uur aan het einde van de middagen te trai nen. Daarmee is hij op deze drie dagen inclusief het reizen rond vijf uren kwijt. Vervolgens speelt hii mijn tijd hard nodig om naast Ajax ook op school goed te kunnen meekomen. En ik merk, .vergele ken bij de vonge schooljaren, dat dat echt met meer zo gemakkelijk is. Om eens wat te noemen: ik haal geen negens meer. Niet dat dat echt noodzakelijk is, maar toch..." Opmerkelijke uitspraak in dat ver band van de B 1-Ajacied ,,Het is een bewezen feit, dat vrijwel alle nieuwe jeugdspelers, dat wil zeg gen in negen van de tien gevallen. school nog belangrijker is dan het voetballen". ZWARE LAST Als we de 'school/voetbalweek' van Menno onder de loep leggen blijkt hij nu al een niet geringe last op zijn vijftienjarige schouders te Menno van Appelen (15): „Maar dan beleef je het opeens zelf. Ongeloof hjk!". met het B 1-elftal in competitie - met uit* in Haarlem en Zuilf wisselend op zaterdi Na schooltijd fietst school naar huis, e voetbalspullen - c bruikleen ter beschik door Ajax maar na moet alles terug ns naar het station, per men, een kwartier lc stadion, trainen en v, zelfde route terug e Dan is het zo ongeve* moet nog huiswerk maakt en dat is in de ook niet niks. Op maandag krijgt Ajax nog wel eera vanwege zijn zes school op. dinsdag, j het begin af nadrukl dat training dan niet neren. Bij Ajax heeft j begrip getoond. Zod TOCH PROF? Dan toch ondanks nère als profvoetbe logische vraag. Menno: „Ja hoor. ra zover ben, ook in he jeugdelftal, wil ik a kan komen. Naast de me er ook honderd geven. Ik moet me e voor ontzeggen, maa veel voor terug, zoa landse trips straks e oranje. Maar met i dingen is het voot graag in mijn vrije t met een stel vnende voorbeeld niet meer, bies heb ik gelukkig dat betreft mis ik met Als ik deze zondag Menno van Appelen zijn nog jonge Ajai baan kijkt hij op de schuin oog naar de den in de eredivisie, een kwartier met 0-11 gen tegen Sparta 0: laat hij het pand. Ik heb hem later o; niet meer gesproken middels met 3-2 de p gelaten in Rotterdam Zijn absolute idool, M ten, kreeg deze z« dubbel geel, dus roo Een profvoetballer maal niet voor mets Appelen weet het. hij, zoals hij zelf mei stelt, zweten op zijnh Menno voor deze club en klom gestaag op naar de C-gelederen. Hij was altijd één van de besten en overschreed dan ook moeiteloos jaar na jaar de grens naar de selek- tieteams. Daar in Apeldoorn ook trad Menno voor het eerst toe tot de gelederen van de vertegenwoor digende elftallen. Zijn prestaties bleven voor de verantwoordelijke keuzeheren niet verborgen. Hij had zich zo jong als hij was reeds veelvuldig in de kijker gespeeld van degenen die belast waren met het samenstellen van de regionale KNVB-teams en dat was dan ook de reden dat op een goede dag de uitnodiging in de bus viel voor deelname aan wedstrijden van aanvankelijk een Apeldooms jeugdteam en korte tijd later ook van het Gelders jeugdelftal voor spelers van dertien jaar en ouder. In 1987 volgde een nieuwe verhui zing, deze keer naar Leusden. Menno: ,.Ek stond toen voor een moeilijke keuze. Natuurlijk lag het voor de hand dat ik bij Roda '46 zou gaan spelen, maar het feit dat deze club in de afdeling uitkomt en op enkele kilometers afstand hebben we niets meer te leren", luidde de conclusie van de verant woordelijke leiders en na die twee duels werd Menno recht streeks doorgeschoven naar de B- 1. Een logische uitverkiezing volgde kort daarop. Ook in het district Utrecht kreeg men belangstelling voor de succesvolle jonge cen trumspits van Quick en al spoedig speelde hij in het shirt van het Utrechts jeugdelftal. Het wachten was nu nog op het doorstoten naar de absolute natio nale jeugdtop. En dat wachten werd redelijk snel beloond: Menno werd geselecteerd voor de landelijke jeugdselektie van spelers onder veertien jaar en ver wierf zich de felbegeerde plaats in het nationale team. „En dan sta je daar plotseling in het oranjeshirt en de witte broek. Dat is natuurlijk een haast onbe schrijfelijke ervaring voor een jon gen Je ziet het toch immers vaak op de televisie, die mannen van ons, strak in de houding. Maar dan beleef je het opeens zelf, onge looflijk..." Dit historische moment in het le- in november ook al weer in Zeist enkele oefenwedstrijden. „Zo ontstond er een sterke groep", aldus Menno. „We raak ten aan elkaar gewend, zoals dat ook moet bij een selektieteam, dat op den duur internationaal met el kaar wedstrijden moet gaan spe len. Die oefenstages van enkele dagen zijn daarvoor belangrijk. Je leert elkaar ook op een andere manier kennen. Enkele weken ge leden hebben we in Zeist weer zo'n tweedaagse samenkomst met de selektie van zestien gehad" En zo gaat Menno van Appelen in tensief verder met het bouwen van zijn mterlandcamère. Over hoe het verder in clubverband verder ging straks meer. Maar Zeist houdt de jonge, duidelijk veelbelovende speler krachtig in zijn greep. Volgende maand staan er al weer twee oefenwedstrijden op het programma, waarbij het on der meer gaat om te komen tot een definitieve selektie van het Nederlands jeugdelftal van vijf tienjarigen. Tijdens deze wedstrij den zal de groep namelijk uitko men tegen een team van zo genaamde B-kandidaten, jongens die eventueel ook nog in aanmer king komen voor het nationale team. Menno: „Maar wij hebben natuurlijk al een voorsprong, om dat we een aantal wedstrijden hebben gespeeld en als groep en kele keren zijn samengekomen in oefenstages". Menno is er dan ook vrijwel van overtuigd dat hij ook deze keer de vuurproef zal kunnen doorstaan en een vaste plaats krijgt in het Ne derlands elftal. Als dat het geval is op zijn plaats zijn m de hoogste B- selektie van Ajax. Na de nodige afwegingen werd met het voorstel akkoord gegaan. Er waren nog wat hindemissen te slopen, zoals de schoolsituatie, het veelvuldige vervoer Leusden-Amsterdam en de daaraan verbonden reiskosten. Toen Ajax van haar kant bereid bleek zich in alle opzichten loyaal op te stellen en men het van beide zijden eens werd over het alles overheersende pnncipe, dat de toekomstige maatschappelijke po sitie diende te prevaleren en vei lig zou moeten worden gesteld, voor zover de mogelijkheden daartoe reikten, werd de voetbal- overstap van Quick naar Ajax rea liteit. Dat alles geschiedde in maart vo rig jaar. Inmiddels ging Menno op het Corderius College in Amers foort moeiteloos over van de tweede naar de derde klas en be gon het nieuwe schooljaar. Maar tegelijkertijd begon ook het nieuwe voetbaljaar, dat wil zeg gen dat met de trainingen bij Ajax werd aangevangen. „Het viel me zeker m het begin niet mee", geeft de nieuwbakken Ajacied ruiterlijk toe. „Het was veel en intensief trainen, elke keer anderhalf uur. De overgang van een amateur- naar een profclub als Ajax is groot, erg groot. Alles gaat strak gedisciplineerd en er wordt op alles gelet. Ik vond het eerst erg moeilijk; nu ben ik eraan ge wend en kan gemakkelijk mee draaien en het tempo volgen". En de onderlinge sfeer is die ook anders? Menno meent duidelijk van wel. „Bij Quick hadden we na- Via het Utrechts jeugdelftal ging Menno van Appelen in 1988 naar de nationale selektie. De eerste stappen in het oranjeshirt! In zijn eerste interi Menno als aanvoerder van het Nederlands elftal.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 16