,Een agent op de fiets hoeft niet altijd naar huis te gaan' Nel Schwagermann: 10 jaar iischrijfgroep voor Amnesty Hij met waardering Ina moeilijke start Wijkagenten op proef in Leusden-Centrum Achterveldse viert tweede lustrum jTien jaar schnjfavonden Amnesty Rijverbod Leusden gegroeid Gevonden voorwerpen leusil en kran RS Doodgravers (2) WOENSDAG 22 FEBRUARI 1989 plaatselijk nieuws door Marianne de Valck LEUSDEN - In Leusden-Centrum fietsen en lopen sinds eind vorig jaar vier wijkagenten rond, zestien uur per maand per man. Twee aan twee surveilleren zij ten noorden en ten zuiden van de Noorderinslag om elkaar mogelijk op beider terrein van het winkelcentrum de Hamershof tegen te komen. Het initiatief is opgezet als experiment, maar twee van de vier wijkagenten, die nu een aantal maanden ervaring hebben, zijn ervan over tuigd dat men op deze manier verder moet en zal gaan. tiDe politie moet weer zichtbaar worden", zegt Albrecht van der Biezen de 25-jarige lange, blond besnorde wijkwachtmeester. Hij zal behalve in de Hamershof met ajn collega vooral te vinden zijn in het Noorden van Leusden-Cen trum. nDe politie moet dichter bij de mensen komen en de mensen dichter bij de politie" vindt zijn collega Jan van de Kooi, 35 jaar, donker besnord en bebaard, eveneens wijkwachtmeester maar vooral lopend en fietsend in het zuidelijk deel van Leusden-Cen trum Wijkagenten zijn, volgens hen, vooral noodzakelijk doordat de af stand naar het hoofdbureau van de Rijkspolitie waar de afdeling Leus den na het sluiten van het kantoor tje in Centrum, te bereiken is, te groot is geworden. Aan de andere kant zijn de wijken in Leusden zo danig opgezet, dat een politieauto daar moeilijk door heen kan rij den. Door de vele doodlopende straatjes met onoverzichtelijke pa den, hoekjes en speelterreinen kan een auto-surveillance nauwe lijks bevredigend werken. De agent zal net als de veldwachter vroeger een bekend en ver trouwd beeld moeten worden in het dorp. Een agent waarvan het gezicht, misschien zelfs de naam bekend is, die op zijn beurt de wijkbewoners kent. Niet alleen als de man of vrouw die bekeuringen uitdeelt, verkeerscontroles houdt, arrestaties verricht of met machts vertoon verschijnt bij calamiteiten. Hij moet ook aanspreekbaar zijn J voor kleine zaken en bereid zijn mee te denken bij het zoeken naar een oplossing. Bijvoorbeeld bij het oneigelijk gebruik van een I speelterrein, of andersom bij het ontbreken daarvan, waardoor de kinderen moeten spelen op ge vaarlijk terrein De wijkagent kan worden aangesproken over der gelijke zaken en misschien weet hij raad of de weg om dat bij de goede persoon op de goede ma nier eens aan te kaarten. Of in het geval van een vervelende klier in de straat die niet zozeer de wet overtreedt, alswel zorgt voor de nodige overlast en ergernis. Kortom een agent die ook wel eens in is voor een praatje of goede raad zonder dat daarvoor de telefoon gepakt dient te wor den om het hoofdbureau van poli tie te bellen. "De mensen melden veel dingen met, omdat zij denken dat ze onbelangrijk zijn of met be langrijk genoeg om de politie in de schakelen. Veel zogenaamde onbelangrijke gegevens kunnen voor ons belangrijk zijn. Om nog maar te zwijgen van de kleine er gernissen die zich kunnen opho pen tot een uitbarsting die, wan neer wij er eerder bij waren ge weest, voorkomen had kunnen worden. Die veldwachter van vroeger was zo gek nog niet. Bij de ouderwetse benadering pas sen ouderwetse middelen. De agenten moeten hun auto laten staan. Ze zullen door de wijken moeten lopen en fietsen; zichtbaar en aanspreekbaar. De eerste maanden van het 'wijk agenten-experiment' zijn met zon der moeilijkheden verlopen. Twee van de vier beschikbare agenten werden inmiddels nood zakelijkerwijs ingezet voor andere taken. Hetgeen betekent dat Al brecht en Jan voor korte tijd heel Leusden-centrum met zijn tweeën rond fietsen. De indeling van de uren voor het werken als wijk agent verliep tot nu toe ook niet zonder problemen De werkdruk op het corps is dermate zwaar dat er wel eens een uurtje bij in schoot, dan wel op een ongeluk kig tijdstip viel. Daaraan is echter hard gewerkt. Albrecht van der Biezen en Jan van de Kooi hebben zich voorge nomen in de komende maanden de meeste geschikte uren te be stemmen voor de wijkpatrouilles .Dinsdagochtend, wanneer er markt is, vrijdagavond koop avond, woensdagmiddag en an dere tijden waarop de jeugd thuis komt of uitgaat". Overigens, dit zijn niet de vaste uren, ruimte voor verrassing moet er blijven. Om hun taak als wijkwachtmeester naar behoren te kunnen vervullen zijn de vier agenten vrijgesteld van een aantal uren "vrije pa trouille" Hetgeen staat voor rond rijden met aandacht voor be paalde zaken zonder dat daar over een accute melding is binnenge komen. BEKENDE GEZICHTEN Verschillende keren benadruk ken de wijkagenten dat het be langrijk is dat zij bekend en ver trouwd worden bij het grote pu bliek. „Wanneer mensen weten wie we zijn, welke functie wij ver vullen, zullen ze ons eerder aan spreken en ook beter begrijpen waarom zij ze aanspreken" Jan van de Kooi werkt iets laner dan een jaar bij de Rijkspolitie in Leus den. Daarvoor werkte hij een aan tal jaren in een kleine plaats in de Betuwe: Kesteren. "Daar had je veel meer contact met de bevol king als hier tot nu toe Ik heb dat hier in het begin erg gemist. Je wordt als politieman zo onper soonlijk. Daar werd ik veel vaker aangesproken, ook wanneer ik in burger was. Ze wisten waar ik voor stond. Zo'n agent wil ik graag weer worden. Ik weet zeker dat dit zijn waarde heeft voor het hele politiewerk. Wanneer mensen be reid zijn kleine, soms schijnbaar onbelangrijke zaken aan je te ver tellen, kan dit veel noodzakelijke gegevens opleveren. Bijvoor beeld die vreemde auto die er gens lang geparkeerd stond, of die figuur die zich vreemd ge droeg. De afstand tussen politie en burger is door dat verre bureau en de auto-patrouilles groot gewor den. Ik wil er graag aan meerwer- ken om te laten zien dat het anders kan". Albracht van der Biezen is al vele jaren Leusdenaar. In de buurt waar hij woont kennen ze hem als politieagent. „Ik ben allereerst wijkwachtmeester geworden, om dat het een me uw soon werk is Ik werk ruim negen jaar in de groep Leusden en was toe aan een uit breiding van mijn functie. Deze functie biedt mij de mogelijkheid om zelf iets in te vullen. Waarbij met onbelangrijk is, dat ik graag buiten ben, graag een beetje vrij heid voel. Dit, gecombineerd met sociaal contact met de burgenj. maakt deze functie voor mij aan trekkelijk. Ik ben bijvoorbeeld zelf actief bij een voetbalclub. De ene dag spreek ik jongens aan omdat ze zonder helm op, op de brommer zitten en de volgende dag pak ik een pilsje met ze in de kantine. Die jongens maken mij ook anders mee" PROBLEMEN Gekozen is voor dezelfde mensen in dezelfde wijk, omdat de oude ervaring leert dat wie eenmaal ie mand heeft aangesproken, het heel vervelend kan vinden de vol gende keer voor het vervolg, weer alles aan een andere agent te moeten vertellen Om die reden zullen de wijkwachtmeesters ook ingezet worden bij 'langlopende problemen'. Bijvoorbeeld bij hui selijke twisten of burenruzies „Wanneer mensen de politie no dig hebben, doen ze, zoals gebrui kelijk, de melding bij het politie bureau in Leusden-Zuid. In de af handeling van zo'n melding is mets veranderd. De dienstdoende agenten in de assisent-surveil- lance komen kijken. Maar als het probleem zich herhaald en door blijft wroeten, worden wij erbij ge haald Wat kan betekenen dat we ACHTERVELD - Maandagavond werd er in Achterveld bij INel Schwagermann geschreven voor Amnesty International. Het was deze avond een jubileumavond, daar tien jaar geleden „In 1971 zijn wij m Achterveld komen wonen", omdat de vereni ging Amnesty International mijn volle belangstelling had, ben ik bij de betreffende afdeling in Leusden gaan schrijven. Enige tijd daarna ben ik gaan schrijven bij de afde ling in De Glind. Dit was voor mij makkelijker, omdat dat dichterbij huis was. Tijdens één van de schnjfavonden werd de vraag ge steld waarom dergelijke schnjf avonden niet in Achterveld waren. Tijdens dit gesprek bracht men naar voren dat dit in Achterveld zeker te verwezenlijken zou zijn. Omdat ik dat ook wel zag zitten, heb ik geprobeerd contact te knj- gen met de Barneveldse afdeling Ik probeerde daar voorbeeldbne- ven te krijgen. Dit lukte niet omdat Achterveld bij de gemeente Leus den hoorde. Ik heb toen contact opgenomen met Leusden. Het luk te daar met. zoals ik het zou willen Men wilde mij daar bij de te hou den vergaderingen inschakelen en ook helpen de voorbeeldbrieven op te stellen. Maar omdat ik geen type ben om dergelijke vergade ringen bij te wonen en het ook niet zag zitten om de voorbeeldbrieven op de derde maandag van de maand februari 1979 de eerste schrijfavond bij haar werd gehouden. ACHTERVELD - „Het is fijn dat |we nu ook uit Leusden zoveel waardering krijgen voor ons werk, na de moeilijke start tien jaar geleden." Nel Schwagerman I sprak deze woorden maandag- I avond naar aanleiding van de aanwezigheid van vier Leusden- |se dames bij de viering van 10- |]aar schrijfavonden voor Amnes- ty International in Achterveld. In die penoae sieiüe Schwagerman elke maand haar huiskamer be schikbaar voor het schrijven van brieven naar regimes, die om wat voor politieke reden dan ook mensen gevangen houden. De schrijfavond van afgelopen maandag was dus een speciale avond. Nel Schwagerman had voor die gelegenheid taart gebakken en de mensen die aanwezig waren, kregen van haar een speciale kaars van Amnesty International met een gedicht. Zelf kreeg zij van de deelnemers bloemen en twee cadeaubonnen De Leusdense vertegenwoordiging had voor ook bloemen meegenomen, waarmee tot uiting kwam dat de moeilijke periode van het begin tot een ver verleden hoort. LEUSDEN - De politie moest dit weekend twee keer in actie komen voor dronken automobilisten. Bei den kregen een rijverbod en een proces-verbaal. In de nacht van zaterdag op zondag werd de heer L van de K. omstreeks 3.30 uur aangehouden op de Clarenbura De ademtest kwam op een stand van 785 uit, terwijl maximaal 220 is toegestaan. Van de K. kreeg eenrij verbod van 9 uur. In de nacht van zondag werd om 1.45 nuur G. de J uit Leusden aangehouden wegens rijden onder invloed. De wijzer van het ademapparaat bleef op 650 staan. Hij mocht zeven uur niet rij den. LEUSDEN - Het inwonertal van de gemeente Leusden is m 1988 licht gestegen. Per 1 januari 1989 telde Leusden 27.298 mwoners. Dat is driehonderd meert dan een jaar geleden. In de maand december nam de bevolking toe met tien personen. De toename kwam volledig voor rekening van het geboorte-over schot. Tegenover 32 geboortes, stonden 18 sterfgevallen. In de cember vertrokken 115 Leusdena- ren naar elders, dat is vier meer dan het aantal vestigingen in de gemeente. Z WART C op te stellen, lukte het mij niet om van hen de voorbeeldbrieven te krijgen". „Na ongeveer een jaar is het mij dan toch gelukt. Nadat ik de voor beeldbrieven kreeg, ben ik de der de maandag van de maand februa ri, nu tien jaar geleden, met de eer ste schrijfavond bij mij thuis van start gegaan". „De eerste tijd was de opkomst met zo groot. Het aantal deelne mers vaneerde tussen de vijf en zeven personen". Door persoonlijke contacten groeide het aantal deelnemers Momenteel zijn er 28 deelnemers Die kunnen we tot de vaste schrij vers rekenen. Hieronder is ook een aantal thuisschnjvers. Dit zijn per sonen die op de betreffende schnjfavond niet bij mij thuis kun nen komen. Ik breng de voor beeldbrieven dan bij hen thuis. Dat brengt wel veel werk met zich mee. maar hierdoor heb je een goed contact, wat tot het huidige resul taat leidt." „Het zou wel leuk zijn als er eens meer mensen tijdens de schrijf avonden zouden komen kijken. Uit gesprekken blijkt soms dat de be richten in diverse kranten met zo goed overkomen. Vermoedelijk word deze niet goed gelezen. Men zegt wel eens ik ken geen Frans, geen Spaans en geen Engels. Men heeft dan met goed gelezen dat de voorbeeldbrieven zowel in het Ne derlands als in de taal van het be treffende land aanwezig zijn." „De schnjfavonden worden nu al tien jaar bij mij thuis gehouden en ik zou dit niet graag willen missen. Het zijn hele fijne avonden die ook het onderlinge contact ten goede komen. We hopen hier nog heel wat jaren mee door te kunnen gaan." c.*i» Albrecht van der Biezen (links) en Jan van de Kooi: A/s mensen weten wie we zijn, zullen ze ons eerder aanspreken. eens informeren hoe het gaat, zon der dat daar een direkte aanlei ding voor is. Mogelijk kunnen we uit ervaring emge oplossmgen aandragen. Juist wanneer de situa tie rustiger is, kunnen we waar schijnlijk meer doen bij het zoe ken naar een structuele oplossing dan wanneer de situatie onze aan wezigheid noodzakelijk maakt". De wijkagenten benadrukken dat zij alleen bemiddelend en advise rend kunnen optreden in dit as pect van hun functie. Ze kunnen bij wijze van spreken geen maat schappelijk werker voorschrijven, maar er wel een adviseren. „We werken daarom bijvoorbeeld ook nauw samen met de Stichting Slachtofferhulp". De functie van wijkagent vereist veel kennis waar de huidige agen ten in feite geen opleiding voor gehad hebben. „We stammen beide uit de tijd dat er tijdens onze opleiding vooral aandacht werd besteed aan wetskennis. Hoe we moesten of konden omgaan met verschillende mensen, leerden we niet." „En waren er al vakken, waarbij het te sprake kwam, dan werden ze dikwijls als minder be langrijk ervaren en als het even kon bijvoorbeeld benut om je ver plichte rijbewijs te halen" bekent wijkagent Jan van de Kooi uit erva ring. Het leren omgaan met men sen zal geleerd moeten worden in de praktijk. „De praktijk zal moe ten uitwijzen of wij berekend zijn op deze taak, ook daarbij staan we open voor kritiek We zullen het naar beste inzet moeten probe ren". De agenten nieuwe stijl zul len zich wat minder moeten be kommeren om de komma's en punten in de wetsartikelen en wat meer om de strekking daarvan. Eens in de maand houden de vier wijkagenten, onder leiding van hun coördinator de opperwacht meester J. van Bameveld een eva luatie-bijeenkomst „Tijdens die bespreking wisselen we informa tie uit. Melden wij centraal wat we zijn tegengekomen en wat we daarmee gedaan hebben of zou den moeten gaan doen. Soms kan dit leiden tot speciale aandacht voor een probleem, of zelfs tot een aktie Bijvoorbeeld wanneer er gens regelmatig fout geparkeerd wordt, of gefietst wordt waar het niet is toegestaan. Over het alge meen zal ons beleid zijn, eerst pra ten, dan pas in een later stadium een bekeuring Op één uitzonde ring In de Hamershof wordt niet meer gewaarschuwd. Wie daar fietst krijgt een bekeuring, wil je dat alsjeblieft melden, want daar wordt niet meer over gediscus sieerd". SPREEKUUR Iedere vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur zijn de wijkagenten aan wezig in het kantoortje in Leus den-Centrum. „Iedereen kan bij ons binnen lopen om een praatje te maken. Daarbij is het met altijd noodzakelijk dat het om speci fieke politiezaken gaat We zijn een verlengstuk van de wijk en van de gemeente. We willen graag als intermediair optreden. Bijvoorbeeld wanneer ons ge meld wordt, dat jongens altijd op een bepaalde plaats rondhangen, kunnen wij bij de betreffende per soon bij de gemeente vragen of iets voor deze groep jongeren ge daan kan worden" De politie als je beste vriend klinkt heel mooi. maar is de constante uitnodigii om de agenten ook de weinig k langrijke gebeurtenissen te vert< len geen mest voor klikspanen Voor roddeltantes en -ooms die der wisse-wasje om vrijdagavo: gezellig aan oom agent kom verklikken Kan het zichtbs worden van de geiiniformeer politie overal en regelmatig in woonomgeving niet gaan lijk op een politiestaat. Met ande woorden: kan de nieuwe benac ring misschien ook beangstige werken? Volgens de wijkagent is hier weinig kans op. „Mens die komen om de sensatie pikk wij er snel uit. Onze houding duidelijk moeten maken dat niet bedreigend willen zijn w£ het niet nodige is". De wi agenten van Leusden maken d delijk dat zij er voor de burge willen zijn en niet er tegenover! nog erger er buiten willen sta<i Daarom lopen ze en fietsen weer, zichbaar en aanspreekba Een agent op de fiets m Leusder niet langer per definitie op w> naar huis. Hij kan aan het we zijn. LEUSDEN - Mensen, die in het af gelopen jaar tijdens een bezoek aan een sporthal m Leusden iets zijn kwijtgeraakt, kunnen in de pe riode van 23 februan tot 6 maart terecht bij de afdeling Sportzaken van de gemeente. Daar zijn diverse voorwerpen bijeengebracht, die m sportaccommodaties zijn aange troffen, zonder dat de rechtmatige eigenaar ze meenam. Inlichting over de gevonden voorwerpen 2 verkrijgbaar onder nummer 9416 of 961692. De afdeling Sportzak bevindt zich op kamer 130 op 1 gemeentehuis. De vorige keer hebben we de doodgravers verlaten toen ze net met hun grote werk, het begraven van een dood dier, een aanvang hadden gemaakt. Waarom ze dat doen zullen we nu zien. Zijn de bodemomstandig heden redelijk gunstig, dus niet teveel plantewortels die steeds doorgeknaagd moe ten worden, verdwijnt het dode diertje door de graaf werkzaamheden van de ke vers tot ongeveer twintig centimeter en soms nog die per, onder 't aardoppervlak. De kuil is wel iets groter dan het dode dier, want de kever heeft nog het een en ander te doen en daarbij wat ruimte nodig om het karwei af te ma ken. De oneetbare delen, zo als veren, haar, snavel of pootjes worden verwijderd en van de rest wordt een bal gehakt gemaakt, die nu niet bepaald lekker meer ruikt. Op die geur komen de aas vliegen af die een veel min der goed reukvermogen heb ben dan de doodgravers en in dit stadium pas lucht van de zaak krijgen. De doodgra vers laten de aasvliegen rus tig hun gang gaan om hun eitjes te leggen, want dat be tekent voor hen een extra lekker hapje. Zodra de lar ven van de vliegen uit de eitjes komen, worden ze prompt opgegeten. In de wand van de grafkuil worden nu gangetjes gegra ven en in ieder gangetje een eitje gelegd. Na een dag of vijf kruipt er een larfje uit ieder eitje. Intussen heeft de moeder in de gehaktbal wat gaatjes gemaakt en in ieder gaatje wat maagsap gedrup peld, wat het verteringspro ces nog wat versnelt en de brij practisch vloeibaar maakt. Dadelijk na de geboorte kruipen de larven naar de ingang van het holletje, waar moeder al zit te wachten met een druppel van het vloeiba re voedsel. Zo worden de jon gen gevoerd tot na enige tijd na hun eerste vervelling. Dan zijn ze in staat om zelf een weg door de gehaktbal te eten. Als de voedselvoorraad op is en de larven een lengte van zo'n drie en een halve centimeter hebben bereikt, gaan de volwassen larven zich in hun gangetje verpop pen. Als het nog zomer is ko men, na ongeveer twee we ken, de spiksplinternieuw glanzende kevers te voor schijn. Maar als 's nachts de temperatuur het vriespunt nadert, blijven ze liever overwinteren om pas tevoor schijn te komen als de lente zon de aarde verwarmt, om hun nuttige werk als oprui mers in de natuur aan te van gen. G. van L. PQODGflAV/E.R5

Leusder Krant | 1989 | | pagina 7