„Wonen zonder woonvergunning blijkt in Leusden goed mogelijk" FASE vraagt aandacht voor invalide sporter Weesboom krijgt zandbak iwKiiEr hH— Wethouder Blom tijdens PvdA-bijeenkomst over volkshuisvesting: Voorlichtingsproject op Leusdense basisscholen verduren. Hem werd vooral ver weten in het verleden, onder het bewind van het oude college, te weirug strijdvaardig te zijn ge weest Zeker na zijn constatenng dat „foutieve politieke keuzes tot een situatie hebben geleid met een aanzienlijke lijst van woning zoekenden die, gezien het hui dige overheidsbeleid terzake, nog vele jaren een bron van zorg zal zijn". De heer Van der Weijden antwoordde op de verwijten met een verwijzing naar ,,een Harmo nisatie-politiek" en beweerde dat „menig robbertje binnenskamers is uitgevochten Om escalatie te voorkomen werd de pers daar zo veel mogelijk buiten gelaten, van daar nu misschien het misver stand. Dat leidde tot een pleidooi door een PvdA-lid voor meer openheid van informatie. De inleiding van de heer Van der Weijden bestond grotendeels uit een college over hoe een volks huisvestingsplan er volgens het Mimstene van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening moest uitzien. Na vergelijking van het mi nisteriële en gemeentelijke rap port kon hij met anders dan posi tief tegenover de gemeentelijke voorstellen staan. De aantekinin- gen betreffende de nu voorge stelde inhoud van het nog te ma ken plan betrof slechts een aantal kritische opmerkingen. „Het huis vestingsbeleid zou geheel geïnte greerd dienen te zijn in het totale gemeente beleid." Het is geen losstaand onderwep, waarbi as pecten als bevolkingsinsstructuur, de arbeidsmarkt, de mobiliteit en de infrastructuur, onder andere betrokken moeten worden. Ten slotte ageerde de voorzitter van de plaatselijke woningstichting te gen het praktisch denken in de zin van: „want het huidige beleid van de hogere overheid is met om keerbaar". „Dames en heren, praktisch zijn is korte termijn den ken", waarna hij afsloot met een gedichtje van Toon Hermans. De strekking hiervan was dat verder gekeken diende te worden dan het eigen straatje. Ineke Jansen, fractiespecialist voor dit onderwerp bmnen de PvdA, vergeleek het gemeentelijk beleid met een aantal standpunten van de Partij van de Arbeid Ze had daarbij vooral aandacht voor recht van iedereen van achttien jaar en ouder op een betaalbare behoorlijke womng en de be hoefte aan womngen voor jonge ren, alleenstaanden, samenwo nenden en onvolledige gezinnen. Volgens de PvdA zou het niet meer mogen voorkomen dat wo mngen met winst worden ver kocht. De rol van de overheid bij het toewijzen en verdelen van wo ningen zou veel groter moeten zijn. Voorlopig nog een utopie, volgens Ineke Jansen. Daarop werd zij later door één van de aan wezigen aangevallen. Het PvdA beleid zou er in sterkere mate op gericht moeten zijn de invloed van de overheid bij de verdeling van womngen te vergroten. Hetzelfde gold voor de wens tot een eerlij ker verdeling van de woonlasten. „Daarvoor zouden we eerst een andere regering moeten heb ben." Waarbij de aantekening werd gemaakt dat door de inge voerde decentralisatie veel ver huld is wegbezuimgd. Ineke Jan sen wees op het aantal met geregi streerde woningzoekenden. Men sen die wel zouden willen verhui zen, maar daartoe geen mogelijk heden zien. Alles bij elkaar was ook de PvdA-fractie niet ontevre den over het uitgestippelde be leid van de wethouder. Al zouden ze uiteraard een aantal PvdA standpunten graag gerealiseerd willen zien VRAGEN Na een korte pauze mochten de ongeveer dertig aanwezige PvdA- leden de drie sprekers vragen stellen. Wethouder Evelien Blom verzekerde daarin de aanwezigen dat het realiseren van goede wo mngen met lage woonlasten een absolute prioriteit in het gemeen telijke beleid vormde Op een vraag van de Vrouwen Advies Commissie of het waar is dat de door de WSL te bouwen torenflat jes in het Ruige Veld niet door gaan en of de VAC bij eventu j meuwe plannen vroegtijdig trokken zou worden, reageei de vooizitter van de WSL vc zichtig. Zonder duidelijk te ontkennen de bouwplannen van de flats 1 doeld voor vijfenvijftig pluss („de zilveren stroom waar Le den in toenemende mate mee maken heeft") van de baan zijn. zei: „Recentelijk is met de bo van 33 vijfenvijftig plus woning gestart. Voor de bouw van de gende groep torenflatjes zijn besprekingen nog met afgerom In de wandelgangen verklaard VAC-leden te hebben vemom dat voor de torentjes geen g< meer is. Het betreffende proj« t kwam eerder in het nieuws dc de afwijzing door de raad van e gevraagde subsidie van 55.0C voor onder andere de liften. Woningstichting kreeg een aar vragen te verwerken over de m; van participatie waaraan de stn ting wil meewerken, o a. door VAC en huurders. Volgens heer Van der Weijden is dit bij woningstichting tot ieders tev denheid geregeld. Hij hennner met emge trots eraan, hoe onlan 180 mensen de algemene ver< denng hadden bijgewoond goede sfeer Tijdens de betr fende jaarvergadering werd inf> matie verstrekt over inbraakp: ventie door de huurder en e woningbouwproject in Santa Fé. Volgens de heer Van der Weijd is er de laatste jaren, als geve van economische verandenngc minder behoefte aan worur bouw voor jongeren De ande categorieën waarvoor de Pvc om aandacht vroeg, worden dezelfde wijze door de wonir stichting behandeld als de do« snee gezinnen. De openbare PvdA-avond bo< de gelegenheid om inzicht en formatie te verkrijgen over het c meentelijk huisvestingsbeleid. 1 het feit dat daarbij alle partijen het uitvoerend beleid aanwei waren kan iets van de onderlim wens tot samenwerking afgele worden. Alleen de makelaars o braken eigenlijk. LEUSDEN - Woensdagavond 15 februari. Wethouder Evelien Blom is even voor 8.00 uur enthousiast bezig met het ophangen van tien forse vellen. Daarop stond in grote letters, hoewel niet overal even leesbaar, in kort bestek de stand van zaken betref fende de huisvesting in Leusden weergegeven. Mevrouw Eve lien Blom was naar de openbare vergadering van de PvdA in de Til gekomen, op uitnodiging van het PvdA-bestuur, om haar visie op de volkshuisvesting in Leusden te geven, hetgeen in de eerste plaats een pleidooi voor het volkshuisvestingsplan in de nieuwe opzet betekende. De vertraging van het aangekondigde volkshuisvestigsplan als gevolg van de nieuwe opzet werd door haar betreurd. Aan het over de gemeenteraadsverkie zingen tillen van het plan, zoals door het PvdA raadslid Gert de Weerdt was gesuggereerd had ze echt niet gedacht. Daarop beloofde ze nogmaals de wens van de commissie huisvesting te proberen te honoreren, waardoor het huisvestingsplan eind 1989 klaar zou moeten zijn, in plaats van net na de verkiezin gen, in april 1990. door Marianne de Valck Bovendien gaf ze aan hoe het door het gevoerde beleid had geleid tot een grote doorstroming van mensen uit goedkopere naar duurdere woningen. Hierdoor konden ruim driehonderd van de twaalfhonderd woningenzoeken den vorig jaar geholpen worden. Na haar pleidooi kreeg de heer J van der Weijden. voorzitter van de Woningstichting 'Leusden' de ge legenheid zijn kanttekeningen bij het door de gemeente voorge stelde plan te maken, waarna Ineke jansen als fractie-specialiste het PvdA standpunt aan de aanwe zige leden en belangstellenden verwoordde. Alle dne de sprekers waren het met elkaar eens dat het beleid van het vorige college geleid had tot een wanverhouding tussen dure en goekope woningen, met als ge volg een nijpend gebrek aan goede goedkope woningen in Leusden momenteel Mevrouw Evelien Blom gaf. aan de hand van haar vellen, de nodige cijfers. Leusden beschikt momenteel over 1600 huurwoningen, waarvan 1200 woningwetwoningen met een huur tot 600,- per maand en 400 met een hogere huur Daarbij verhuren verschillende makelaars bij elkaar, 650 premie-huur éénge- zins-woningen met huren tussen de 700,- en 950,- per maand en 200 appartementen die per maand tussen de 525,- en 700,- huur doen. Bij de gemeente Leusden staan 365 mensen ingeschreven als be langstellende voor de prerrue- koop-woning De belangrijkste enteria om in aanmerking te ko men voor een dergelijke koop is het achterlaten van een huurwo ning onder de huursubsidie grenst. In tweede instantie dege nen met een huurhuis boven de huursubsidie grens, waarna de rest op zijn beurt moet wachten 375 mensen hebben de gemeente Leusden laten weten belangstel ling te hebben voor een kavel waarop een vrije sector huis ge bouwd zou kunnen worden „Maar zoveel grond hebben wij helemaal niet", kon wethouder Blom als reactie op dit aantal slechts verzuchten. INVLOED Belangrijk knelpunt bij de toewij zing van woningen is de invloed van de gemeente op die toewij zing. Bij de woningwetwoningen bepaalt de gemeente voor de volle honderd procent aan wie een beschikbaar gekomen wo ning wordt toegewezen. Hetzelfde geldt voor de toewijzing van pre mie A koopwoningen, waarbij de gemeente tot toewijzing besluit aan de hand van een aantal crite ria. Problemen heeft het woning bureau van de gemeente regelma tig met de huizen die beheerd worden door makelaars. De ge meente stelt potentiële huurders voor aan de makelaars, maar deze hebben het recht deze te weige ren. Wethouder Evelien Blom zei het vooral vervelend te vinden wan neer makelaars een aanbod aan vankelijk aannemen, waarop be langstellenden een huis wordt toe gezegd, maar daar op een later tijdstip op terug komen. In het na bije verleden is dit een aantal keer gebeurd. Mevrouw Evelien Blom zei daar weimg invloed op te kun nen uitoefenen, hetgeen door de aanwezige PvdA-leden echter be streden werd Mevrouw Evelien Blom gaf toe dat de gemeente Leusden daarbij weinig middelen heeft. Het ont houden van een woonvergunning aan bewoners die door de make laar vervolgens wel worden toe gelaten, „bijvoorbeeld zelfs ie mand uit Zeist of zo" blijkt geen enkel effect te hebben. Mevrouw Evelien Blom zei: „Het inhouden van de woonvergunning als wisselingen van ervaringen, ruet alleen door kinderen, ook door de ouders. We hebben in andere plaatsen gemerkt dat we hierdoor in staat zijn mensen en kinderen te laten wennen aan een rolstoel. Zo dra het vreemde en bijzondere er af is, krijgen ze meer oog voor de mens die er in zit als een gewoon mens. Ze zien met meer alleen die rolstoel". In Leusden doen een paar scholen met mee aan het project. De meeste van de afhakers hebben in dezelfde periode andere projec ten lopen, een enkeleing vindt de WOENSDAG 22 FEBRUARI 1989 aanpak wat te gewaagd voor la gere school kinderen. „Vooral in katholieke kring blijkt men, ook landelijk gezien, huiverig voor in formatie over rolstoel gebruikers aan kinderen" Montessorischool 't Ronde doet met mee met het praktijkgedeelte. Dit gedeelte be staat uit het spelletjes doen van kinderen die in een rolstoel zitten. Volgens direkteur D. van den En gel is het team van zijn school met gecharmeerd van het idee „kin deren in een rolstoel te laten cros sen We willen voorkomen dat ze het idee krijgen dat het leuk is om in een rolstoel te zitten" Jaap Lodder bestreed deze visie: „Wanneer kinderen in een rol stoel bezig zijn. vinden zij dit leuk Het is een nieuwe ervaring. Na tuurlijk Maar wij vinden het ook leuk om te sporten Daarbij verge ten wij, net als de kinderen vaak, dat we in een rolstoel zitten. Tot bijvoorbeed een bal achter e> gymzaalattribuut verdwijnt. Kmc ren zijn dan geneigd even uit stappen. Maar dat is niet de k doeling. De opdracht is, hoe z- je het oplossen wanneer je er rt uit kon. We moeten van het idee dat gehandicapten zielig zi maar we moeten onder de aë dacht blijven brengen dat we af toe wat aanpassingen nodig he ben om zo goed mogelijk te ku nen functioneren". Een basketbaltoemooi zoals do FASE in het kader van het proje door schoolkinderen in Woude berg is georganiseerd kan voor! pig in Leusden met gerealisee worden Maar FASE-vrijwillige' blijven optimistisch over een lat tijdstip. Het regionaal teai waann veel Olympiërs spelen, s daarbij een demonstratie kunm geven. De Federatie Aangepast Sporten Eemland (FASE) probeert door middel van een voorlichtingsproject op c Leusdense basisscholen begrip te kweken voor de mogeliikheden en onmogelijkheden van de invalide sporte Wethouder Evelien Blom op de PvdA-bijeenkomst over volkshuisvesting' ,,Ik moet gewoon constateren dat ik een dergelijk plein te vroeg beloofd heb". machtsmiddel gebruiken blijkt een louter theoretisch middel te zijn. Zonder vergunning kun je ge woon in Leusden wonen. Daar is volgens onze deskundigen hele maal mets aan te doen." WACHTLIJST In Leusden staan ongeveer twaalf honderd woningzoekenden gere gistreerd. De wachtlijst wordt maandelijks geactualiseerd. Wie na de tweede controlebnef nog met heeft gereageerd wordt van de wachtlijst afgevoerd De ge meente werkt, zoals bekend met vijf toewijzingscriteria; Geen zelf standige woonruimte en twee jaar woonachtig in Leusden Econo misch gebonden aan Leusden. maatschappelijk gebonden aan Leusden, doorstromers die een huurhuis achterlaten waarin ze minstens een jaar hebben ge woond en mensen die door de Rijksoverheid naar Leusden wor den verwezen, zoals vluchtelin gen en personeel. Daarbij heeft de afdeling volks huisvesting van de gemeente con stant te maken met ongeveer veer tig noodgevallen. Mensen die om de één of andere reden liever van daag dan morgen aan een onder dak geholpen moeten worden of zoals mevrouw Blom het om schreef „Vanuit de acute situatie voor huisvesting voor blok zijn ge plaatst". Om deze acute woonpro blemen te kunnen oplossen zijn veel te weinig huizen in Leusden beschikbaar. „Dat moeten we ge woon met elkaar constateren" Het huidige college probeert, vol gens de betreffende wethouder mevrouw Evelien Blom, daar met alle macht wat aan te doen. Het door haar veranderde beleid werpt de eerste vruchten af, vooral een gevolg van doorstro ming. „De provincie Utrecht is wat dat betreft heel enthousiast over wat er in Leusden op dit gebied gebeurd." Dat slaat bijvoorbeeld op de recente verdeling van de womngen in het Ruige Veld Van de vier-en-veertig womngen zijn er inmiddels dertig m de Premie- A sector verkocht, allemaal aan mensen die een huurhuis achterla ten. „En dat geeft even lucht". Volgens mevrouw Blom doet haar collega Joost de Jongh hard zijn best om bij de HID in Utrecht toe stemming voor de bouw van extra woningwetwoningen te knjgen. Veel kans van slagen lijkt hij daar bij met te hebben. In de afslui tende vragenronde werd daarom vooral aangedrongen „creatief denken" door het huidige col lege. „Zoiets als het vonge col lege goed kon ten dienst van sub sidies en dergelijke voor de dure womngbouw, maar dan voor goedkopere woningen." De aanwezige vertegenwoordig ster van de Vrouwen Advies Com missie voor Woningbouw, had daar bij monde van CDA raadslid Wil van der Kar wel ideëen voor „Casco woningen" adviseerde zij: „Womngen die goedkoop ge bouwd worden en de bewoners de gelegenheid geven hun huis op eigen wijze zelf af te bouwen." VOLKSHUISVESTINGSPLAN Bij de verdediging van het door haar afdeling gepresenteerde voorstel om tot een volkshuisves tingsplan te komen, beleed me vrouw Blom spijt over haar aanvan kelijk optimisme. „Ik geef toe. Ik was te idealistisch. Ik wist niet he lemaal wat ik beloofde. Ik moet gewoon constateren dat ik een dergelijk plan te vlug beloofd heb. "Naarmate haar afdeling meer inzicht kreeg over hetgeen m een dergelijk plan zou moeten worden opgenomen, bleek de be loofde presentatie-datum al snel onhaalbaar. Maar ze weet nu be ter, zei ze. en beloofde alles te doen om aan de wens door alle commissieleden van de commis sie Huisvesting geuit, het plan voor het einde van dit jaar klaar te hebben. Mevrouw Blom was aan het eind van haar flappen geko men. zoals ze het zelf omschreef. Om vervolgens met emge verba zing vast te stellen dat ze ditmaal een heel ander verhaal had ge houden dan de vonge maal toen zij dezelfde leaders had gebruikt „Het bewijs hoe een theorie op verschillende wijze kan worden uitgelegd" mompelde een PvdA- lid in de zaal. Niet echt onvriende lijk bedoeld overigens, want de PvdA-leden waren over het alge meen niet ontevreden over de goede voornemens van de CDA- wethouder De voorzitter van Woningstichting 'Leusden', de heer J. van der Weij den, kreeg het indirekt harder te De doorstroming van huurwoningen naar koopwoningen, bijvoorbeeld m 't Ruige Veld, heeft tot gevolg dat er de huursector meer vrij komt. „En dat geeft even lucht" en/of Gerard van de Pijl. Allemaal rolstoelsporters. Jaap Lodder is zelf de eerste om de 'eenzijdig heid' van de voorlichting te be treuren. Ook hij zou graaf visueel, auditief en verstandelijk gehandi capten bij het voorlichtingspro gramma betrekken. Bij gebrek aan vrijwillige voorlichters ("Die mensen werken allemaal") is dit nog met mogelijk De aandacht voor sport bij deze groep gehandi capten verklaarde hij, door te wij zen op de vele mensen die na een ongeluk in een rolstoel terecht ko men. „Daarna volgt revalidatie. Sterk maken van de spieren kan door saaie oefeningen, maar ook spelemderwijs door middel van sport." BEZOEK Tijdens het bezoek van de scho len zullen de sporters op de vra gen van de kinderen in gaan Ze komen met opzet een paar dagen na het vertonen van de film om kinderen de kans te geven de eer ste informatie te verwerken. „An ders krijg je alleen maar vragen over de film en minder over prak tische situaties", licht Jaap Lodder toe. Praktische vragen zoals „wat doe je als je een lekke band krijgt" die hij zoveel mogelijk te rug speelt met: „Wat zou jij doen"? Hij heeft inmiddels ervaring opge daan met soortgelijke projecten. Onder andere in Woudenberg vo rig jaar. Vanuit deze ervanng is ook het tegelijkertijd benaderen van alle scholen binnen een ge meente voortgekomen. "We hebben gemerkt dat de in formatie veel beter doorkomt wanneer we een hele gemente te gelijk aanpakken. De inforatie is dan veel meer het gesprek van de dag, met als gevolg veel meer uit- EEMLAND/LEUSDEN - Op 21 februari begon in Leusden het FASE-project op 19 Leusdense basisscholen. Dit project opge zet door de Federatie Aangepaste Sporten Eemland (FASE) beoogt informatie te geven aan schoolkinderen over de moge- lijheden van gehandicapten, voornamelijk in de sport. Gehan- dicapte sporters komen in de komende vijf weken op alle bij het project betrokken scholen informatie geven. Op de meeste scholen volgt hierna een praktijkles waarin de kinderen zelf kunnen ervaren wat met name het ziten in een rolstoel voor onverwachte moeilijkheden, maar zeker ook mogelijkheden met zich mee kan brengen. Jaap Lodder is een van de initia tiefnemers van dit project handicapten mogelijk te maken in zijn of haar buurt te sporten. Frank Komngsberg, vrijwillig coördina tor daarover: „De meeste aange sloten gemeenten zijn te klein om ieder een team rolstoelbasketbal lers te leveren, maar regionaal lukt dat wel" Waarbij FASE behalve kan coördineren en doorverwij zen, gemeenten kan aanzetten tot het realiseren van voorzieningen. Door niet-gehandicapten ver trouwd te maken met de mogelijk heden van gehandicapten. „We houden niet van overdreven be zorgdheid. We willen zoveel mo gelijk doen wat we kunnen, zoals iedereen", zegt Jaap Lodder een op sportgebied zeer aktieve 'rol stoeler'. Jaap Lodder is momenteel Neder lands kampioen tennis. Samen met Hennie Hol, de wereldkampioen enkelspel, bezit hij bovendien het Nederlands tenniskampioenschap dubbel en teamspel. Naast tennis doet hij veel aan basketbal, waar mee hij met zijn enorme sterke en lange armen een geduchte tegen stander lijkt. Hij bezocht samen met Henrue Hol de christelijke ba sisschool De Holm en de christe lijke basisschool De Loysderhoek. Vandaag was hij aanwezig op Montessorischool 't Ronde. Vol gende week zal hij de openbare basisschool De Heerd bezoeken met basketballer en tennisser, net als hij een deelnemer aan de para- olympische spelen Gerard Ide stelt coördinerend voor de gehan dicaptensport op te treden. Bij voorbeeld door het voor de ge- LEUSDEN - De speelplaats van het plein Weesboom zal binnenkort gerenoveerd worden. De omwonenden hebben hierom gevraagd en zullen zelf voor het onderhoud zorgen. Het terrrein wordt verhard en er komt een zandbak voor de kinderen. Aanvankehjk bestond het plein uit een grasveldje, omgeven door beplanting en voorzien van enkele speeltoestellen. )e negentien scholen hebben of trijgen een videofilm waarmee :en algemeen verhaal verteld wordt en waaruit de bedoelingen van FASE blijken FASE is een re gionaal initiatief, dat zich ten doel

Leusder Krant | 1989 | | pagina 9