KPO 30 jaar niet alleen gezellig, maar ook zinnig Na jaren weer concert van 'Kunst Veredelt' >ranjevereniging vraagt :elnemers koninginnedag Polikliniek Lichtenberg De vrouwenverenigingen staan aan de basis van de grotere plaats die de vrouwen in de huidige maatschappij innemen. Een belangrijk kenmerk van onze vereniging is de onderlinge verbondenheid. We stellen behoorlijk veel eisen aan de onderwerpen. Onze vrouwen hebben daar recht op. Roodlicht controle ENSDAG 1 MAART 1989 interview - De katholieke Plattelandsvrouwen Organisatie woensdag 22 februari in Leusden, in de thuisbasis de dertigjarig bestaan van 'hun' KPO. Bijna honderdvijf- Brouwen vanaf dertig jaar en 'over de tachtig', met een leeftijd van ongeveer vijftig, zijn momenteel bij [vereniging aangesloten. Net als de andere vrouwenver in Leusden, is de KPO ooit opgericht ter lering en de voor boerinnen. Het huidige KPO telt meer burgers hoewel de boerinnen die lid waren, over het alge lid zijn gebleven. ,,Enig onderscheid is bij ons niet aan- volgens voorzitter Joke Snijder „Wij zijn echt vriendin- >worden". „Af en toe laaien de discussies over de naam ie vereniging op, maar dan zeggen de aangesloten vrou- snel: „Ach laat toch zitten, wat is een naam, als we maar fde blijven doen". Dus blijft de KPO, de KPO, een inde vereniging voor autochtoon en import. •O is de oudste vrouwenver- lg van Leusden. het vroe- [amersveld en Stoetenburg. andere vrouwenverenigin- Nederlandse Christelijke •enbond en de Nederlandse van Plattelandsvrouwen •n vong jaar hun vijf-en-twin- ubileum. Zoals te doen :elijk voor een Rooms-Ka- :e organisatie diende in die de pastoor het initiatief te ne- [Volgens de annalen deed C. van Wee dit in Hamers- ip 18 februari 1958. De vrou- rgaiusatie kwam, al even ge- flijk, voort uit de boeren organisatie ABTB. waaruit iet zo mooi heet „De KPO in gin gevoed werd". Hetgeen erterliik genomen mag wor- irant via de kerk werden de inoten aangespoord hun en aan te doen sluiten bij de elstelling is de afgelopen ja- engens hetzelfde gebleven; moet een vereniging zijn die vrouwen zich thuis bij volgens voorziter Joke ,Een gezeligheidsvereni- 'aar je ook veel leert" Want lar komen moet gezellig èn zijn, wil men terug komen, s wordt het door de hard ende vrouwen snel als verlo- ijd beschouwd Verschil- kookprogramma's en uit- verschenen al snel op de a Uitstapjes die meer bete- n dan de amusante uitjes, al iet gecombineerd met een ftmbezoek van tegenwoor- lu heeft bijna iedereen de ijkheden om er af en toe igje tussenuit te gaan. Begin injftig zagen de plaatselijke nen niet vaak kans om uit te i en wat van Nederland te De dagtochten waren uitzon- lfl| N derlijke evenementen Zoals het nu voor heel wat vrouwen nog steeds een meuwe uitdaging is om met de KPO een aantal dagen op stap te gaan. naar het buiten land. Vandaag vertrokken negen tig KPO-leden per bus naar Sauer- land, om de Langlaufen of te wan delen Ze verblijven m hotel 'Der wilde Zimmerman', zodat avon tuur verzekerd lijkt. ONDERWERPEN „Wij zijn altijd een moderne ver eniging geweest", verklaarde me vrouw Snijders. „Al in een heel vroeg stadium sneden wij onder werpen aan als geboortebeper king En dat voor een katholieke vereniging". Voor de vraag wan neer dit was beantwoord kon wor den, diende de secretaris de ver slagen door te kijken. Iedere bij eenkomst wordt hierin vastge legd, om tijdens de volgende bij eenkomst nog even in herinnering te worden teruggeroepen. Inmid dels zijn dat zeker zelden dikke schriften vol. Al bladerend kwa men we de volgende onderwer pen tegen; januari 1961 Rusland (tijdens de Koude Oorlog), novem ber 1966 dr. Van Prooyen spreekt over de overgang, verdere onder werpen over sektes, homofilie, re laties. „Iedere bijeenkomst wordt gemiddeld door ruim tachtig vrou wen bijgewoond. We stellen be hoorlijk veel eisen aan het onder werp en degene die het bij ons introduceert Daar hebben onze vrouwen recht op. Ze mogen veel eisend zijn om zich goed te kun nen informeren In vergelijking tot dertig jaar geleden stellen de vrouwen tegenwoordig meer vra gen, is er meer discussie onder ling en met de inleider. De ïnfor- Secretans Lineke Glaudemans (links) en voorzitter Joke Snijders: activiteiten van de KPO. ,Dat ouder zijn, er de tijd voor hebben, lijkt essentieel voor deelname aan de matie is meer to the point. Bij een onlangs gehouden avond over borstkanker werd zeer gerichte informatie gegeven Op een ma nier die dertig jaar geleden zeker met mogelijk zou zijn geweest. Vanuit de onderwerpen groeit ook de verbondenheid tussen de vrouwen. Er is altijd wel iemand die nabij met het onderwerp te maken heeft of er te maken mee heeft gehad. Dit maakt zo'n onder werp van heel dichtbij bespreek- frstspel is één van de jaarlijks terugkerende activiteiten van de KPO. Het wordt geheel verzorgd door de f van de organisatie. baar en stimuleert het begnp wat we voor elkaar, eikaars situatie en moeilijkheden kunnen hebben. Dit is zeker een belangrijk ken merk van onze vereniging. De on derlinge verbondenheid." De KPO bestuursleden wekken zeker niet de indruk dat de vereniging een organisatie is waar vrouwen twee maal in de maand indivi dueel naar toe komen om naar een inleiding te luisteren. „We vinden iets in de KPO waardoor we ons sterker en rijker voelen worden", zegt de secretaris bedachtzaam Behoren bij de KPO mag geen vrij blijvende bezigheid zijn, is het met verwoorde streven. Om de leden aktief te betrekken en in hun mo gelijkheden te doen geloven, wor den vrouwen regelmatig uitgeno digd iets te doen waar zij zichzelf niet vrijwillig voor hebben opge geven. Meestal met groot succes. „Dan zeggen we; „Dat moet je echt doen, probeer het eens en dan lukt het." Waardoor bijvoor beeld ieder jaar een Kerstspel wordt opgevoerd door wisse lende spelers onder leiding van Jans van den Hengel en Sime Roe- sink, de grote stimulatoren van de toneelclub „Het is steeds weer ontzettend fijn om te zien hoe fan tastisch het uitpakt." Hetzelfde geldt voor de cursussen zoals Ver gader- en discussietechnieken. Weinig aanmeldingen, maar na persoonlijk vragen een volle cur sus. SUBSIDIE „Laten we duidelijk maken dat we onmogelijk cursussen kunnen ge ven zonder subsidie. Het is ons nu gelukt een computercursus te or ganiseren. Tien vrouwen gaan zes woensdagmiddagen naar de Pro testants Christelijke basisschool de Holm. Hopelijk kunnen we eenzelfde cursus organiseren in het najaar, want inmiddels staan er al weer acht vrouwen op de wachtlijst Niet dat al deze vrou wen van plan zijn een baan te zoe ken, waarbij ze met een computer moeten gaan werken Zij willen vrouwen van deze tijd zijn. Ze wil len op de hoogte zijn van het leef milieu waarin misschien hun man, maar zeker hun kinderen mee te maken krijgen. Ovengens gaan de ontwikkelingen zo snel. dat het niet langer ondenkbaar is dat onze leden van gemiddeld vijftig jaar binnenkort in hun eigen omge ving met computers geconfron teerd worden." Mevrouw Smjder maakt zich nog steeds behoorlijk boos om de negatieve reakties die het aanvragen van subsidies voor cursussen voor haar vrouwen bij de raadsleden soms opnepen. „Toen we bijvoorbeeld de cursus 'Gemeten op oudere leeftijd' or ganiseerden, zei iemand dat de gemeente er niet was om gemeten te subsidiëren. Men realiseerde zich niet dat de vrouwen die nu ouder worden, nooit geleerd heb ben iets voor zich zelf te doen, iets zelf te ondernemen, een eigen in vulling aan hun bestaan te geven Veel van onze vrouwen zitten in de situatie dat de kinderen het huis uit zijn en de man de hele dag thuis is. of nog erger weg valt. Deze mensen moeten een zinvolle besteding van de dag leren En dat willen ze ook. Hetgeen wel bleek aan het enthousiasme over deze cursus die door meer dan dertig vrouwen gevolgd is. De meeste cursisten hebben het als zeer verrijkend ervaren Hun ervanng had bovendien een be langrijke uitstraling naar de vrou wen die de cursus niet gevolgd hadden. Niet alleen de herken ning van de problemen, ook de intentie om daar wat aan te doen, werkte door." Een ander enthousiast voorbeeld vormen de creatieve cursussen Ooit geleid door Cees Vial, nu springlevend door het enthousiast bezig zijn van een groep van zeker dertig KPO-ers. De resultaten van hun creatieve bedrijvigheid ble ken tijdens de tentoonstelling een week geleden, van hoge kwaliteit „Ik weet wel zeker dat veel van deze vrouwen nooit met schil deren, beeldhouwen of andere creatieve bezigheden begonnen zouden zijn, zonder die cursus Mevrouw Smjder wenst met na druk met de indruk te wekken alsof de bijeenkomsten van de KPO „alleen maar leerzaam en zin nig zijn", „ze moeten vooral ook gezellig zijn. De Kom is voor ons een ontmoetingsplaats, waar we ook even bij kunnen kletsen. Ty pisch vrouwelijke onderwerpen kunnen aansnijden. Gezelligheid wekt misschien een verkeerde in druk, is misschien het verkeerde woord. Het is meer een verbon denheid. Een basis waar je men sen vindt, die bereid zijn met je mee te leven. Als lid van de KPO kan je wel eenzaam zijn. maar met alleen." FEMINISME Het bestuur van de KPO is zich er daarbij van bewust dat het vooral de vrouwenorganisaties zijn die het feminisme laten doorwerken. „Het feminisme was een gewel dige storm. De storm is voorbij. Vanuit de conservatieve vrouwen verenigingen laten wij de ideeën van het feminisme zonder de bela denheid doorleven. Wij stimule ren het dat vrouwen zich van hun mogelijkheden bewust raken Dat zij voor zichzelf opkomen. De vrouwenverenigingen staan aan de basis van de grotere plaats die de vrouwen in de huidige maat schappij innemen, daar ben ik van overtuigd", aldus mevrouw Snij der. „Een ontwikkeling die op merkelijk genoeg, typisch platte lands is. In de grote steden vind je geen organisaties zoals de onze. Alleen de vereniging voor Huis vrouwen. De vrouwenraden zijn daar vaak op sterven na dood. De plattelandsvrouwen zijn in veel grotere aantallen georgamseerd. En de gevolgen daarvan werken zeker door. Onze vrouwenraad in Leusden is springlevend." Waarbij fijntjes opgemerkt wordt dat een aantal prominente Leus- dense vrouwen uit de KPO zijn voortgekomen. Allereerst natuur lijk een van de twee vrouwelijke wethouders, mevrouw Evelien Blom. Zij was negen jaar lang, dne zittingsperiodes, voorzitter van de KPO van 1976-1985. Ovengens was de moeder van Evelien Blom voorzitter van de KPO van 1965 tot 1971. Ook de huidige voorzitter was, en de secretans is, aktief in de politiek, met name het CDA- vrouwenberaad. Vanuit de KPO zijn ook verschil lende organisaties opgencht, zoals het kerkkoor, het Heil der Zieken met het Lourdesfonds, de Zonnebloem, waarvan de voorzit ter KPO-vrouw is, terwijl KPO- vrouwen ook te vinden zijn in ver schillende schoolbesturen. Ook in eigen geledingen zijn Leusdense vrouwen doorgestoten naar regio nale en landelijke functies binnen de KPO „Je komt KPO vrouwen overal tegen. Veel vrouwen zijn op meerdere fronten aktief'. Bijna tot eigen verbazing constateren de inmiddels dne bestuursleden, penningmeester Helga Morkin is door Marianne de Valck erbij gekomen, dat dit toch iets te maken moet hebben met de men taliteit door de KPO-sfeer uitge straald. REALITEIT „KPO vrouwen staan niet vooraan op de barricaden. Ze zijn wel geïn teresseerd. Ze komen naar de bij eenkomsten omdat ze iets inte ressants willen horen. Wat we ho ren werkt door en wordt ingepast in de dagelijkse realiteit, op een manier die bij onze vrouwen, onze situatie past", redeneerde me vrouw Smjder. Hetgeen de vraag oproept of het behoren bij de KOP-veranderingen teweeg brengt in het gezin. De aanwezige bestuursleden vertalen deze vraag in de reacties van hun kin deren, die hun moeders steevast aanzetten tot 'doen' Zij nemen re gelmatig de aarzelingen weg, die bij hun moeders nog leefden. Maar andersom: „Ik geloof wel dat de kinderen het goed vinden, wat wij doen bij de KPO", zegt de secretaris mevrouw Luneke Glau demans, alsof ze het zich voor de eerste maal afvraagt. „Je hoort vaak van kinderen, als ik wat ou der ben, ga ik ook naar de KPO". Dat ouder zijn, er de tijd voor heb ben, lijkt essentieel. Daarbij spe len andere drukke werkzaamhe den een rol, terwijl minstens een even vaak gehoorde reden is: „Ik kom wel als mijn moeder er met meer komt". Overigens haasten de bestuursleden te verklaren dat alle jonge mensen van rond de dertig die komen, over het alge meen blijven komen. „Wie een maal over de drempel is, is ge wonnen. Hetgeen zeker geldt voor mensen die hier nieuw ko men wonen". De vooruitzichten voor het voortbestaan van de KPO lijken rooskleurig, vooral omdat de organisatie er in geslaagd lijkt te zijn zowel oude als nieuwe be woners van Leusden te interesse ren. Eén aspect hebben ze nog met van de grond gekregen. Me vrouw Snijder geeft toe lichtelijk jaloers te zijn op de aandacht voor literatuur en het leesgroepje zoals dat bij een zusterorganisatie func tioneert. „Maar er zijn pas vijf van mijn zes jaren als voorzitter om. Wacht maar af wat er allemaal nog kan gebeuren" In 1985 deed de KPO mee aan de optocht in het kader van 40 jaar bevrijding. DEN - Voor een aantal acti- volking nodig. Het gaat om men- doen aan de optocht vanaf het pn op koninginnedag heeft sen en verenigingen, die op de zwembad naar het ghemeente- franjevereniging de mede- braderie van 29 april willen staan huis op dezelfde dag. 'ng van de leusdense be- en om mensen die willen mee- De Oranjevereniging wil voorko men dat er voor Leusdenaren geen plek meer op de bradene zou zijn als de belangstelling daarvoor te groot is. Daarom worden gegadig den gevraagd zich vóór 2 april bij de organisatie op te geven. Vereni gingen komen m aanmerking voor een gratis standpalaats, als zij be reid zijn in hun stand een spel uit de spellencyclus voor kinderen op te nemen. Op 5 mei zal er bij voldoende belangstelling weer een wedstrijd touwtrekken zijn. Voorwaarde om dit door te laten gaan is dat er zich minimaal 8 teams inschrijven op 2 april. De zeskamp is inmiddels vol geboekt. Voor inlichtingen en inschrij ving: mevrouw R, van Engelenho ven, Koningin Wilhelminalaan 3, telefoon: 948498 of mevrouw B Verschuur, Eikenlaan 15 Scherpen- zeel, telefoon: 03497 - 3536. ,^_'EN - Op de Hessenweg donderdagmiddag om- 15.40 uur een vrouwhjke ontfietser aangereden door een automobilist, die een inrit op wilde rijden. De bestuurder van de auto zag de bromfietser te laat, waarna een botsing volgde. De bestuurder van de bromfiets. M.W.D. uit Barne- AMERSFOORT - De polikliniek veld, kwam er zonder verwondin- van ziekenhuis "De Lichtenberg" is gen van af Beide voertuigen wer- gerenoveerd en zal op 7 maart wor den beschadigd. den heropend door gedeputeerde mevrouw Poortenaar. Door de nieuwbouw is er 400 m2 bijgeko men. Op 11 maart is er voor de bewoners van Amersfoort en om liggende gemeentes een open dag. Men is welkom van 11.00 uur tot 15.00 uur. De eerste honderd be zoekers ontvangen eer. attentie. LEUSDEN-ZUID - Het 60-jaar oude Christelijk gemengde koor "Kunst Veredelt" uit Leusden- Zuid gaat zich weer aan het pu bliek presenteren. Er is onder lei ding van dirigent Pieter Leebeek de laatste jaren een vooruitgang geboekt, die een dergelijk optre den rechtvaardigt. Op zaterdag 4 maart zal het koor daarom op- trdenin de Dorpskerk te Leus den-Zuid. Het koor, dat meuwe kleding LEUSDEN - Bij een roodlicht con trole, die de politie vrijdagmorgen tussen 7.00 uur en 9.00 uur op ver schillende plaatsen in de gemeente Leusden hield, zijn vier fietsers en zes automobilisten op de bon ge slingerd. heeft aangschaft, telt op dit moment 40 leden. Voor het concert van 4 maart is het Leusdense mannen koor 'De Valleizangers" uitgeno digd voor een gastoptreden. Ver der werken aan het concert de flui tiste Hanneke de Boer mee, alsme de Anja van der Maten (hobo), en Martin de Boer (orgel). Ellis de Grijs en nel van Walsum, beiden lid van "Kunst Veredelt" zullen als so listen ook een bijdrage leveren. Wim Wak elk amp begeleidt als vaste pianist het koor 'De Valleizan- gers'.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 11