Basisschool 'De Loysderhoek' groeit ondanks snoeipogingen Stress wel verklaring, maar geen excuus voor hardrijden leustfen hrant Deetman's bezuinigingen op kleine scholen remt plannen, maar: Kantongerecht Amersfoort Wieldoppen gestolen Wat stabieler WOENSDAG 1 MAART 1989 plaatselijk nieuws Bij het ter perse gaan van deze krant werd bekend dat minister Deetman zijn bezuinigingsplannen voor de kleine scholen heeft uitgesteld tot 1 augustus 1990. De Leusdense scholen die door de maatregelen getroffen dreigden te worden kunnen dus even opge- lust adem halen. Een deel van de problemen die in het verhaal over de Laysderhoek werden gesignaleerd is dus door de actualiteit achterhaald. Toch meenden wij het verhaal hierbij te moeten afdrukken, omdat de plannen nog niet definitief van de baan zijn. Ook geeft het artikel een beeld van de omstandigheden, waaronder het personeel van kleme scholen moeten werken. Dat is de aandacht waard LEUSDEN-ZUID - In de gemeente Leusden staan maar liefst vijf kleine scholen die, wanneer de laatste bezuinigingsvoor stellen van Minister Deetman van Onderwijs doorgaan, 0,2 formatieplaats moeten inleveren. Hetgeen een nog zwaardere belasting voor de onderwijskrachten betekent die steeds vaker aan kinderen van 4 tot en met twaalf jaar zorg dienen te dragen voor goed onderwijs. In de landelijke pers krijgen vooral de kleine scholen in Friesland aandacht. Schooltjes in dorpen waarin steeds minder kinderen wonen als gevolg van een vergrijzende bevolking en dalend kinderaantal. Hetgeen overi gens voor een - vaak onbelicht - deel mede het gevolg is van een woningbouwbeleid en bezuinigingen op welzijnsvoorzie ningen. Achterveld is hiermee in sommige opzichten te verge lijken. In Leusden-Zuid staat echter een schooltje dat steeds meer kinderen krijgt. In het begin van de jaren tachtig vreesden inwoners van Leusden- Zuid nog dat de oudste Protes tants-Christelijke school van Leus den met opheffing bedreigd werd. De Loysderhoek telde op haar dieptepunt 34 leerlingen. Tijdens het vijfen-twmtig jarig bestaan van de school, in oktober 1976, omvatte de school nog zes volle klassen, naast een volle tweeklassige kleu terschool. Maar in 1985 ongeveer keerde wind opmeuw. Of het door de in voering van het basisonderwijs kwam, de aanstellling van een nieuw team of simpelweg doordat de oude inwoners plaats maakten voor jonge gezinnen, feit is dat de school opmeuw begon te groeien. Van 44 leerlingen, m 1986 naar 54 in 1987 en in 1988 en 1989 respectie velijk 68 en 86 leerlingen. De aan was is specifiek; veel vierjarigen en een aantal oudere kinderen, die het op grote basisscholen niet red den. De Loysderheok kan het ko mende half jaar profiteren van de dankzij het stijgend leerlingaantal toegewezen extra 0.5 formatie plaats. In augustus zal daar echter weer de helft van moeten worden mgeleverd, wanneer de bezuini gingen van minister Deetman door gaan. Waarmee net begonnen is, moet dan weer gestopt worden. DE LOYSDERHOEK Klaske Keiler (34) is, en daarmee maken we eerder gedane foute be richten goed, de eerste vrouwelij ke schooldirekteur m de gemeente Leusden In augustus 1985 trad zij als full-time direkteur in de Loys derhoek, na een aantal jaren erva ring op een andere kleine school de Regenboog m A'veld als part time direkteur. Haar collega Koos van Vulpen (26) begon gelijk met haar. Hij kwam rechtstreeks van de pedagogische Academie en viel zoals hij zelf zegt, „met zijn neus in de boter". Een jaar lager kon het twee-dehge team versterkt wor den door Inge Brouwer (27) en weer een jaar later kreeg Reina Veldkamp, een 12 en een half uurs aanstelling terwijl Janny Hilde- brand (43) al jaren, part-time taak realisatie doet. Bij de komende be zuinigingen staat vooral het aantal uren van Reina Veldkamp op de tocht en daarmee de opvang in de onderbouw. Klaske Keiler; „De aanwas van leerlingen is vooral het gevolg van de komst van vierjarigen. We heb ben nu een kleuterklas waann 37 kinderen zitten, vier tot en met zes jarigen bij elkaar. De kleintjes drei- Klaske Keiler: „De aanwas van leerlingen is vooral het gevolg van de komst van meer vierjarigen.' gen daarbij te verdrinken tussen de groten. Ze zouden aparte aan dacht moeten hebben. Maar ze tel len bij het vaststellen van formatie plaatsen met eens mee." Dit als ge volg van een eerste bezuirugings- maatschappij de beruchte vierjari- genregeling. Reina Veldkamp kon dankzij de verworven basisformatie van 3,6 op maandag en dinsdagmiddag en woensdagochtend de 24 vierjari gen opvangen, waardoor Klaske Keiler een soort speel-leerklasje kon vormen van de dertien tweede en ongeveer evenzoveel derde jaars. „Groep 3 vraagt altijd een constante aandacht", volgens Klas ke Keiler. Wanneer de meuwste bezuinigingsmaatregel van het mi nisterie doorgaat, moet de Loys derhoek als kleme school met min der dan 100 leerlingen weer 0,2 formatieplaats inleveren. Hetgeen voor Reina Veldkamp opmeuw het terugschroeven van haar zojuist verworven halve baan zal beteke nen. Volgens Klaske Keiler „wordt het dan een hele moeilijke puzzel. We hebben er zo hard voor ge knokt. We hebben ervan ge droomd. O, wat zou het fijn zijn om met de kleuters in twee groepen te werken. En dan heb je het dankzij je inzet bereikt. En dan dit - „Je hebt een gevoel als toen je een klein kind was. Het wordt je beloofd als je dit doet, krijg je dat. En je doet het en dan krijg je het niet of nog erger het wordt je onmiddellijk weer afge pakt." Het klinkt triest en opstandig, hoewel Klaske nog met lijkt te wi- len geloven dat een dergelijke maatregel uitgevoerd zal worden. De toezegging van minister Deet man afgelopen donderdag om „er nog een nachtje over te slapen'" biedt vage hoop. Afwachten. De middenbouwgroep, waarin de derde, vierde en vijfde jaars zitten, telt momenteel 27 kinderen, waarvan de meeste derde en vier de jaars. De bovenbouwgroep waarin de zesde, zevende en acht ste jaars, staat onder leiding van Koos van Vulpen en telt 23 kinde ren. In alle groepen zitten een aan tal kinderen waarvan de ouders voor deze school hebben gekozen juist omdat school deze kinderen beter zouden kunnen functioneren dan op een grote school. Een opvatting overigens waar Klaske Keiler enige vraagtekens bij plaatst. Het is natuurlijk nog maar de vraag of kinderen die ex tra aandacht nodig hebben in een groep waarin verschillende jaar gangen tegelijkertijd moeten werken en luisteren beter uit de voeten kunnen dan m een homoge ne klas. „Natuurlijk is het kenmer kend voor onze school dat kinde ren vaker individueel werken, zelf standiger moeten zijn en door de differentiatie, die ontstaat door de verschillende leeftijden m een groep elkaar helpen of wat van elkaar opsteken, maar ouders die de voordelen van een kleme school zoeken waarschuw ik altijd wel. Verwacht geen wonderen." Waar bij ze vooral lijkt te duiden op de mtensieve taak van de leerkracht die voor iedere groep de juiste aandacht en het juiste materiaal moet zien aan te dragen. Koos van Vulpen: „Je moet je bijvoorbeeld realiseren dat ik wanneer ik ge schiedenisles geef op een dag, dne lessen moet geven." Klaske Keiler laat met emge trots voorbeelden zien van lesmateriaal zoals dat ie dere avond opmeuw door haar voor individuele leerlingen wordt voorbereid. „Hiermee kunnen ze zelf werken, waardoor ik gelegen heid krijg tegelijkertijd een ander groepje wat uit te leggen. Zelfstan digheid betekent m onze school bijvoorbeeld dat een groepje kin deren ergens anders m de school een rustig plekje zoekt om aan éen tafel ieder voor zich te gaan werken." Het onderschrijven van de waarde van de zelfstandigheid laat onverlet de noodzaak die daartoe aansluiting gaf. Klaske Keiler is overigens nog maar on langs begonnen met het door de teamleden voorbereide lesmate riaal op stencil te zetten. Tot die tijd schreef ze 's avonds m de schriften van ieder kind de opdrachten voor de volgende dag. Hierdoor kan ie der kmd op z'n eigen niveau werken. „Doordat we een aantal moeilijk lerende kinderen hebben, zijn de niveauverschillen m één groep nog groter dan ze normaal gesproken al zouden zijn." Op de Loysderhoek worden de lesmate rialen op de bruikbaarheid in een kleme school uitgezocht. Voor de moeilijk lerende kinderen werkt men bijvoorbeeld met de stap- voor-stap methode welke ontwik keld is voor MLK scholen. Daarbij is de inzet van Janny Hüdebrand „onmisbaar". „Zonder de niet afla tende inzet van Janny zou het op vangen van alle leerlingen een stuk moeilijker zijn. Dankzij haar des kundige begeleiding van leerlin gen zijn we in staat veel moeilijk lerende kinderen de basisschool te doen doorlopen", spreekt Klaske Keiler haar gemeende waardering uit. Daarin door de instemmend knikkende Koos van Vulpen, bijge staan Het gebruik van lesmateriaal wordt ook mede door de grootte van de school bepaald De casset tebandjes behorend bij de Engelse les blijven ongebruikt door de achtste jaars. Het geluid zou te veel storen voor de zevende en zesde jaars zonder Engelse les! ZWAARDER Lachend beamen de twee leer krachten dat de dagtaak van een direkteur van zo'n kleine school een stuk zwaarder is dan de direk teur van een grote basisschool die soms geheel is vrijgesteld van les geven. Voor een gesprek „met de krant" onder schooltijd was geen tijd. Overdag staat Klaske voor groep 2 waann de derde, vierde en vijfde jaars zitten. „Op woensdag zitten mijn veertig uren er al weer op. Op vrijdag middag heb ik zeker de zestig gehaald. Maar zo denk ik niet voortdurend. Het is een stukje hobbyisme Je moet dit werk met plezier doen." Waarbij Klaske wel gemoed aantekent dat haar man zijn baan heeft opgezegd toen zij full-time direkteur kon worden en nu naast het geven van bokslessen de huishouding doet. Hetgeen, zo als iedere huisvrouw zal kunnen begrijpen, een uitstekende combi natie blijkt te zijn. Klaske geeft toe dat het schoolwerk haar ook na schooltijd met los kan laten. Behalve het voorbereiden van de lessen, het corrigeren en noodza kelijke, lezen, komen daar de ad ministratie en vergaderingen bij. „Bovendien het nodige denkwerk van hoe zal ik dit kunnen oplossen en wat zal daar het gevolg van zijn", omschrijft ze haar problemen. Waar Koos van Vulpen de keerzijde van de medaille laat zien. „Het is hier, mede doordat we een klem en jong team zijn, heel gebruikelijk om ta ken van elkaar over te nemen. We werken niet met een afgebakende direkteursfunctie. We doen veel samen en zeggen dikwijls. „Zal ik dat doen". De direkteur functio neert hier met van bovenaf. „We vinden elkaar ook gauwer. We zijn niet ieder op een eilandje bezig Daarvoor zijn we teveel op elkaar aangewezen. We voelen ons alle maal voor de hele school verant woordelijk." Met als bijkomend voorstel dat niemand vreemd op kijkt wanneer iemand anders dan de vaste leerkracht de klas over neemt. „De kinderen kennen ons allemaal en eigenen zich een leer kracht minder snel toe SOCIALE CONTROLE De sociale controle is op een kleme school groot. Hetgeen nog versterkt wordt bij de Loysder hoek, doordat de kmderen buiten school bijna uitsluitend hun mede leerlingen tegenkomen Wie op school uit de boot valt, valt daar door buiten schooltijd ook vaak buiten de groep. „We zijn daarom begonnen met een zogenaamd in voeringsprogramma, waarmee we aandacht willen geven aan hoe kin deren met elkaar omgaan We be nadrukken de gelijkwaardigheid, het elkaar accepteren zoals ze zijn en we willen daar open over pra ten. Koos van Vulpen wil zijn eigen betrokkenheid bij dit onderwerp onderstrepen met een voorbeeld, waaruit de kmderen uit zijn groep beter te voorschijn komen als hij zelf. De kinderen hadden com mentaar gehad op het moeten af wassen van zijn vuile koffiekopjes. Ze vonden dat niet bij de klasver zorging horen. Samen met de km deren werd een oplossmg gevon den, alhoewel Koos natuurlijk best voortaan zijn eigen kopjes zou kun nen afwassen. Wanneer de bezuinigingsmaat regel doorgaat, zal deze gevolgen hebben voor de hele school. Het speellokaal zal mgencht worden als klaslokaal voor groep 1 tot en met 3 die dan bij elkaar komen te zitten. De grote gemeenschapsruimte zal regelmatig door verschillende groepen als leslokaal moeten wor den gebruikt: „Dat wordt sjouwen" voorspelt Koos van Vulpen zuch tend. Maar vooral zullen nog meer kmderen klassikaal, dat wil zeggen met dne leerjaren bij elkaar, mtleg moeten horen. Hetgeen nog meer dan nu het geval is betekent dat de jongste in de groep een uitleg zul len horen die soms boven hun pet gaat. „Natuurlijk pikken ze er wel wat van mee. Ik merk bijvoorbeeld dat het aanleren van tafels veel makkelijker gaat, eenvoudig door dat de kmderen het moefenen een jaar daarvoor al hebben aange hoord. En andersom heeft J sikaal aanbieden als gevoa oudste kmderen af en toe tl eigen bednj ven door een f 1 krijgen." Gymnastiek, mul belse geschiedems en hd beid zijn sowiewo klassikj „We proberen voor i handhaven, dat we bereü] voor een kmd haalbaar is. t wijze van spreken fluitend! op komen om naar school: Op een kleme school zoals; vmden kinderen sneller ee plekje en voelen zij zich nauw betrokken bij de groe de andere kant kent ieder? kind sneller met alle voo; delen daar weer van. Eenlc zich met goed „achteraan len" op een kleme school. S kmderen hebben daar mot „Wij proberen alle kindt hun recht te laten komen ei gemak te laten voelen. Jui alle kmderen zo duidelijk a- zijn, kost dat extra moeite I dacht om daarbij niemancl boot te laten vallen. Daarbij] we een aantal bereikt v het niet meer afkunnen r formatieplaatsen. Willen goed doen dan hebben v mankracht hard nodig.' Veldkamp 's functie was g maar een zeer noodzakelij] vulling op het team. lOaskJ wacht af of de protesten „Onze medezeggenschap heeft een protestbrief n kamercommissie geschra| naar de bond van PCO c zers. „Toen ik las, dat i gaan staken dacht ik. r menes, want zoiets doen a niet gauw. Ik weet zeker dj alles aan zullen doen om da kondigde ellende zoveel A te voorkomen." De LoysdeJ Leusden-Zuid groeit t drukking m. De school ïsd jaar oud. maar gezien i van het team en het wasseJ tal leerlingen erg jong vq| leeftijd. AMERSFOORT-,,Het is een verklaring, maar geen excuus," zei de kantonrechter, Mr. de Klerk, op de zitting van 23 fe bruari, naar aanleiding van de brief van een psycholoog waarin deze stress-situaties als reden opgaf van de snelheids overtreding van zijn patiënt. Als je om medische of psychische redenen niet kunt nalaten om te hard te rijden, dan rijd je maar niet, was in het kort ook het oordeel van de officier. Een snel heid van 110 km per in de bebouwde kom van Soest betekende een overschrijding van meer dan 100%. Een aanzienlijke docu mentatie op dit gebied beïnvloedde eveneens haar eis: 600,- boete en het rijbewijs onvoorwaardelijk voor 4 maanden kwijt. De kantonrechter verzachtte dit laatste enigszins door het rijbe wijs nog voorwaardelijk in te trekken voor 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar. De boete verhoogde hij daarentegen tot 1.000,-. „Nog gevaarlijker dan hard rijden vind ik het opduwen van je voor ganger", vond de officier, toen een automobilist uit Maassluis te recht stond, omdat hij op de Al met een afstand van 4 meter ach ter zijn voorligger gereden had en dat ook nog 7 km lang. „Het ge beurt zo vaak dat iemand van rechts er tussen komt en eigenlijk te langzaam njdt Dan is er een kort moment dat je er dicht op zit, want op je remmen gaan staan ver oorzaakt ongelukken" verde digde deze zich. Een kort mo ment is wat anders dan 7 km" con stateerde de kantonrechter koel tjes en veroordeelde tot 300,- boete. „Als u dit standpunt huldigt dan wordt het nog moeilijker rij den m Nederland" voorspelde verdachte somber. Een vrachtwagen manoevreerde in Hoogland achteruit een mnt uit Een aankomende auto schrok hiervan, maakte daardoor een rare manoevre en belandde een eind verderop in de sloot. „Mijn wielen waren nog met op de weg" verde digde de vrachtwagenchauffeur zich „Hij had gewoon door kun nen njden". „Het gaat met alleen om die wielen, maar ook om de rest van de auto" oordeelde de kantonrechter. „Die automobilist heeft misschien met goed gerea geerd, maar dat kwam door zijn schrikreactie en daar was u de oorzaak van" Een boete van 150,- Een meisje kocht een treinkaartje, een retourtje Amersfoort-Amster- dam De disco's bevielen zo goed. dat het de nachttrein terug werd. Die gaat echter alleen naar Utrecht. „Daar ben ik blijven sla pen en toen had ik de volgende dag geen geld meer voor een kaartje Amersfoort Dus heb ik zwart moeten reizen". Aan de N S had ze voor 7,50 de zaak af kun nen doen, maar dat deed ze niet Nu was de eis 75.-. „Ik vind het met in verhouding" protesteerde ze. „Bovendien heb ik het niet, want ik leef van een studiebeurs". Had dan ook met zo onverstandig gehandeld en gewoon die 7,50 betaald. Dan had je nergens last van gehad". Behalve deze verma ning kreeg ze nog enige finan ciële tegemoetkoming: boete 45.-. Een jongen uit Nijkerk moest voor de tweede keer ten onrechte op de strafzitting verschijnen, omdat een „vriend" zijn naam gebruikte toen hij door de conducteur van de trein op zwart njden betrapt werd. De kantonrechter kon zich de jongen nog herinneren van een vonge zitting en ook het feit dat hij toen vrijspraak had gekregen we gens gebrek aan bewijs. Nu zat er echter een andere officier en deze wilde niet voetstoots aannemen dat haar tenlastelegging met be wezen zou kunnen worden. Ten slotte reisde de verdachte wel het zelfde traject Nijkerk-Amersfoort dagelijks op en neer om naar school te gaan. Ze stelde pnjs op een confrontatie met de conduc teur, m de hoop dat deze over een ijzeren geheugen beschikt, want inmiddels is er wel een jaar ver streken Nog een zwart-rijders probleem: een meisje dat in Utrecht woont en op een dalurenkaart naar Rhenen heen en weer reist, zou zonder kaartje in de trein hebben geze ten. „Op zich wel mogelijk, maar ik kan me er helemaal niets van herinneren" zei ze Dat vond de officier met zo'n bezwaar. Die eiste dan ook de gebruikelijke 75,-. Maar de kantonrechter vond iets zeer onlogisch aan deze zaak: het zonder kaartje reizen zou plaats gehad hebben 's morgens om 7.20 uur, met bepaald een dal uur. Bovendien in de trein van Rhenen naar Utrecht Zó vroeg al weer op weg naar huis? „Ik acht het niet wettig bewezen" vond hij dan ook. Dus volgde vrijspraak. LEUSDEN - Van een auto, die ge parkeerd stond aan de Manenho- ve, werden in de nacht dinsdag op woensdag kunststof wieldoppen ontvreemd. De wieldoppen verte genwoordigen een waarde van 266,-. De dader is onbekend. door Jan Versteegi. Er is de laatse dagen na tuurlijk veel gesproken en geschreven over de record lage barometerstand van het afgelopen weekeinde. In Leusden werd een laag ste stand van 957 millibar be reikt. Toch is een dergelijke lage luchtdrukwaarde in sommi ge gebieden niet eens uitzon derlijk. Nabij Ijsland daalt de luchtdruk regelmatig tot be neden 950 millibar. In het Ca- raibisch gebied loopt de luchtdruk tijdens de passage van tropische cyclonen nog verder terug. Zo werd vorig jaar in de cycloon Gilbert een luchtdruk van 885 millibar gemeten. Gisteren was het opnieuw guur weer en vielen er enke le buien. Nog steeds wordt ons weerbeeld bepaald door een diepe depressie op de Noordzee. Om dit systeem wordt vrij koude en vooral onstabiele lucht aangevoerd. Hierin ontstaan gemakkelijk buien, die door het relatief warme water worden geacti veerd. Ook vandaag hebben we nog met deze stroming te ma ken. Bij het opmaken van deze ru briek was het weersverloop voor de tweede weekhelft zeer problematisch en erg in teressant. De computers ver schillen sterk van mening. Reading, het Europese cen trum voor de lange termijn, berekende de straalstroom meer noordelijk en voorzag geleidelijk zachter weer. De Duitse computers van Offen bach lieten de depressies een stuk zuidelijker koersen. Het gevolg zou dan sneeuw en belangrijk kouder weer zijn. Gelet op het verleden gaf ik de Duitsers het voordeel van de twijfel. Zij zelf losten het probleem eenvoudig op:' Geen vooruitzichten moge lijk'. Op dit moment weten we meer. Vorige week kwam hel: grip koudeput ter spraki relatie tot een depressie hogere luchtlagen. Op zoek een uitleg. Een koi put is niets anders dan afgesnoerde hoeveel koude lucht op ongevei km hoogte, die geen ei relatie heeft met de stroi gen aan het aardoppei Als de lucht aan de enige verwarming gaat, beweegt deze oi De lucht komt dan vrij sni aanraking met die k< lucht meer naar boven, menging leidt tot grote oö biliteit. Koudeputten i zeer berucht wanneer n de zomermaanden voo: men in het Noordzeegefcjnet Zij bederven gedurende en gen het vakantieweer veel buien, die soms aam geklonterd een hele dag ren. Gisteren is de winter 1989 meteorologisch afgi ten. We kunnen terug! op een uitzonderlijke Waarschijnlijk, de bei ningen moeten nog wt gemaakt, zal deze winti zachtste van de af9e''__ drie eeuwen worden. ®®e' niet gering om mee te ma)**1' Opvallend waren de coi ten. December zacht en' nat, januari droog en za< februari sloot af met eert soluut diepterecord wij luchtdruk betrof. J« daarentegen was juist maand met in De Bilt een record hoge baroi stand. Meer hierover if] volgende rubriek. Vj dt de om

Leusder Krant | 1989 | | pagina 12