el of geen weg bij choolsteegbosj es? De varianten op een rij Raad wil uitwerking van het rampenplan Octopus krijgt voorlopig 1,5 miljoen van belasting terug ömmissie verkeer bespreekt varianten krimt loeüijke raadsvergadering voor Leusden '85 WOENSDAG 1 MAART 1989 ■:v^s5?S:: Noordennslag bij de Rossenberglaan. Volgens éen van de varianten van het college zou de Noorderinslag f dit punt tot aan de Hamersveldsweg afgesloten kunnen worden. politiek LEUSDEN - De muur van de commissiekamer was maandag avond behangen met kaarten, waarop verschillende varianten voor de verkeersstructuur in Leusden waren getekend. Het waren er zeven op een rij, waarvan één van het CDA en de andere zes van het college. Twee daarvan waren eigenlijk geen echte alternatieven, omdat zij respectievelijk de situatie aangaven zoals die nu is en zoals die zal ontstaan na aanslui ting van Leusden op de A 28 en zonder aanvullende maatrege len. Het model gaf dus aan wat de gevolgen van die aansluiting zouden zijn, als er niets zou gebeuren. Belangrijkste verande ringen ten opzichte van de huidige situatie is dat het meeste verkeer via die aansluiting Leusden in en uit zal gaan en veel minder gebruik zal maken van de Heiligerbergerweg. Het verkeer van Alandsbeek en Langebeek naar de A 28 zal niet meer rijden via de Middenweg en de Noorderinslag, maar via de Middenweg en de Randweg. (van de redactie) ISDEN - Kan het verkeer in Leusden zo geregeld worden, iedereen overal gemakkelijk kan komen? En is het zo te elen dat er zo min mogelijk overlast is voor mens en milieu de kans op het onstaan van gevaarlijke situaties zo klein qpelijk wordt gehouden? Zo zou je in twee zinnen de aard van discussie kunnen omschrijven in de vergadering van de jommissie verkeer, afgelopen maandagavond. De leden van eze commissie waren niet bijeen om een definitief antwoord te even op deze vragen. Daarvoor is de problematiek ook te igewikkeld. Er moesten vijf varianten worden besproken, die Bemaal in meer of mindere mate geschikt zijn. Vier daarvan erden door het college voorgesteld en één was afkomstig van CDA. De werkgroep Dirks, een aantal Leusdenaren dat elmatig zijn visie geeft over verkeersvraagstukken, had h met een brief ook in de discussie gemengd. Verder volgden en groep Leusdense ondernemers, enkele politici en andere •langstellenden de discussie vanaf de publieke tribune. Alle ingrediënten voor een pittig lebai waren dus aanwezig. Een mderwerp waar iedereen dage- jks mee te maken heeft en dus een ïeiung over heeft, uitgebreide do- mentatie, die genoeg stof voor needere vergaderingen oplevert lelangenorganisaties die vanaf Eijlijn de discussie nauwlettend gen. Toch verliep de vergade- zonder noemenswaardige in- denten en werden er behoorlijke ïtieringen gemaakt. Uiteindelijk even er drie varianten over. Die het CDA oogste zelfs lof van de A De woordvoerder van die Gert de Weerdt, zei ver- hierover: „Mijn voorkeur uit naar het plan van het CDA. oe is het mogelijk. Maar als iets is moet je het durven zeg- vond hij. De CDA-vanant, die vanaf de tri bune werd toegelicht door Wil van de Kar (geen commissielid), leek sterk op éen van de gemeentelijke alternatieven (variant 3 a). Ken merk van beide plannen is dat een gedeelte van de Noorderinslag voor het verkeer wordt afgesloten ('doorgeknipt'). Het college gaf daarvoor twee mogelijkheden aan: afsluiten van de Noordennslag tus sen Hamersveldseweg en Burge meester van de Postlaan of hetzelf de doen voor het stuk tussen de Rossenberglaan en de Hamers veldseweg. Het CDA noemde al leen het afsluiten van de Noorder inslag tussen de Hamersveldseweg en de Rossenberglaan als moge lijkheid. Zowel het plan van het college als van de christen-democraten hebben als nadeel dat de verkeers druk op de Burgemeester van de Postlaan toeneemt. Ook kunnen er sluiproutes onstaan (bijvoorbeeld via de Landweg) voor verkeer dat een korte weg zoekt naar Amers foort en niet wil omrijden via de Middenweg/Randweg of Burge meester van de Postlaan. In het plan van het CDA werd daarom gepleit voor een integrale aanpak. In het kaartje, dat bij het plan zat, waren de gewenste verkeersstro men ingekleurd. Eén van belang rijkste daarvan zou volgens het CDA een ringweg moeten zijn. Die loopt dan via de Groene Zoom, Bur gemeester van de Postlaan, Mid denweg, Randweg en Groene Zoom om Leusden heen. ONTSLUITING Een aantal ontsluitingswegen moeten volgens het plan de wijken toegankelijk maken. Daartoe beho ren onder meer de Noordennslag vanaf de Groene Zoom tot aan de Rossenberglaan (waar de weg wordt afgesloten), de Groene Zoom tot aan de Zuidennslag, de Zuiderinslag, de Hamersveldse weg tot aan de Dissel en vanaf de Rozengaarde tot aan de Asschat- terweg. Ook de Asschatterweg, de Middenweg, de Beekridder en Landjonker/Benedictijnerhove/ Clarenburg zouden belangrijke toegangsroutes kunnen zijn. De Burgemeester van de Postlaan bij het Claverenblad. Deze weg is nu nog een hoofdweg en gevaarhjk om over te steken. Het vorkoer in Leusden zou zo geregeld moeten worden, dat de druk op deze weg afneemt. Belangnjk element in het CDA- plan is het creeren van verblijfsge- bieden in het centrum. Bij de twee winkelcentra, De Biezenkamp en De Hamershof, zouden daarvoor 30 km-zones moeten worden inge steld. Volgens Wil van de Kar zou op die manier het verkeer gedwon gen worden snelheid te minderen in het centrum. „Voor de winke liers ook prettig," had zij zich door een verkeersdeskundige laten vertellen, „want de automobilisten rijden zonder snelheidsbeperking wel langs de winkels, maar zullen met geneigd zijn te stoppen om die Winkels te bezoeken." Hoewel de meeste commissiele den positief waren over het CDA- voorstel, zag met name Harm Offe reins (GPV/SGP) ook een nadeel. „Mijn grote zorg gedurende de laatste jaren is dat welke maatre gelen je ook neemt, veel verkeers deelnemers lak hebben aan de re gels." Hij had op weg naar het ge meentehuis nog een staaltje van dat rijgedrag kunnen meemaken. „Terwijl het licht voor de fietsers al op groen stond, reden een aantal automobilisten gewoon door het rode licht. De zorg die ik heb over vanant 3 a van het college en het plan van het CDA is. dat de drukte op de Burgemeester van de Post laan erdoor toeneemt Deze weg loopt dwars door twee wijken en om het er veiliger te maken zou je nog meer verkeerslichten moeten plaatsen dan er nu al zijn. Maar dam zal geen mens meer van die weg gebruik willen makenOfferems koos daarom voor vanant 4 van het college. Daarin blijft de Noordenn slag een hoofdroute, maar wordt de druk op de Burgemeester van de Postlaan verminderd door de aanleg van een parallelweg ten oosten van de Hamersveldseweg m de omgevmg van de School steegbosjes. BEZWAREN Hij stond daarin niet alleen. Ook Joop Kool (Leusden '85) en Ton Voortman (WD) steunden dit voorstel. Voortman had net als Of fereins bezwaren tegen het afslui ten van een deel van de Noordenn slag, omdat dan de Burgemeester van de Postlaan teveel belast zou worden en het volgens hem strijdig was met één van de belangnjkste doelstellingen om het verkeer van uit de wijken naar de hoofdroutes te leiden. „Wat je aan verkeer bij de Noorderinslag weghaalt, komt terecht bij andere ontsluitingsrou tes," dacht hij. Joop Kool was over geen van de voorgestelde vanan ten echt tevreden. Volgens hem deed de gemeente er goed aan met het uitvoeren van plannen te wach ten tot de aansluiting op de A 28 een feit zou zijn geworden. „Dan weten we pas hoe het verloop van het verkeer zal zijn. Als ik echter moet kiezen, dan gaat mijn voor keur uit naar variant 4. Die keuze leidde tot felle kritiek van Gert de Weerdt. „Ik kan mij hennneren dat Kool in het verleden ook al voor een dergelijke oplos sing was, maar toen als lid van een andere partij (WD red)." Voor De Weerdt is een weg bij de School steegbosjes onbespreekbaar. „Het zou betekenen dat er een weg van 1,5 kilometer door natuurgebied gaat. Wij zijn daar jarenlang tegen geweest en ik zie geen reden waar om dat nu anders zou zijn." De Weerdt vond dat het college bij de presentatie van de verschil lende varianten een slimme manier had gevonden om de PvdA om de tuin te leiden. „Bij vanant 4 staat dat dit alternatief hetzelfde is als va riant 2 (waarbij de aansluiting op de A 28 klaar is, maar er verder geen maatregelen zijn getroffen). Het verschil zou zijn dat de Burge meester van de Postlaan geen hoofdweg meer is. Dat klopt dus niet. Er moet eigenlijk staan dat de oplossing gebjk is aan vanant 2. nadat er een parallelweg bij de Schoolsteegbosjes is aangelegd." De PvdA-er bleef niet alleen in zijn verzet tegen de parallelweg, hoewel Offerems vond dat het woord 'nooit', dat De Weerdt in zijn betoog gebruikte, overdreven was. Ook Ep Oostra (D 66) bleek beden- longen te hebben tegen de ge wraakte variant. „In deze commis sie moeten wij ons eigenlijk beper ken tot de verkeersaspecten van het voorstel," vond hij. „Voor ande re zaken, zoals het milieu, zouden wij vanavond oogkleppen op moe ten hebben. Variant 4 lijkt voor het verkeer de beste oplossing, maar is het ook inpasbaar in dat gebied? Ik zeg nee, dus moet ik een andere keuze doen." Dat werd de oplos sing van het CDA. Vanaf de tnbune kreeg De Weerdt ook steun van de werk groep Dirks. In een brief, gericht aan de leden van de commissie, stelde de groep dat zij weliswaar voor variant 4 was, maar de weg door de Schoolsteegbosjes niet wenselijk en zelfs overbodig acht te. De groep vmdt dat de Burge meester van de Postlaan onderdeel kan blijven van het hoofdwegen stelsel, omdat daar de verkeersin tensiteit met het probleem is, maar de hoge snelheid Beperking daar van zou de oplossing van dit pro bleem zijn. Bij model 2 was het uitgangspunt dat de Hamersveldseweg op diver se punten wordt afgesloten en het karakter krijgt van een dorpsstraat. Probleem daarbij is dat het verkeer een weg zoekt via de Noorderin slag en de Groene Zoom en via de Middenweg en de Randweg. De Burgemeester van de Postlaan bij de wijk Claverenblad-Wildenburg, de Hamersveldseweg tussen de Noordennslag en de Zuidennslag en het kruispunt Hamersvelds- weg/Noorderinslag blijven bij dit plan echter knelpunten. Het afsluiten van een deel van de Noorderinslag (variant 3 a) was een oplossmg die de voorkeur had van de meeste commissieleden. Dat kan gebeuren tussen de Rossen berglaan en de Hamersveldseweg of tussen de Burgemeester van de Postlaan en de Hamersveldseweg. Het plan van het CDA ging uit van hetzelfde principe. Nadeel is ech ter dat de druk op met name de Burgemeester van de Postlaan zal toenemen en dat het gevaar van sluiproutes ontstaat. In het CDA- plan is rekening gehouden met 30 km-zones en is er een nngweg ge projecteerd vanaf de Groene Zoom via de Burgemeester van de Post laan, de Middenweg en de Rand weg en weer terug naar de Groene Zoom. In het éen na laatste voorstel van het college was het uitgangspunt dat de Burgemeester van de Post laan geen hoofdweg meer is, maar dat er een parallelweg komt ten oosten van de Hamersveldseweg in de omgeving van de School steegbosjes. Een deel van de Noor derinslag is bij deze vanant afge sloten Nadeel van dat plan is dat de verkeersdrukte op de Midden weg en de Randweg toeneemt, de bereikbaarheid van de Hamershof slechter wordt en er bij de aanslui ting van de A 28 capaciteitsproble men ontstaan. In verkeerstechnisch opzicht was daarom vanant 4 de meest gunstige oplossing. Daarin is ook rekening gehouden met een paral lelweg en blijft de Noorderinslag een hoofdroute. De Burgemeester van de Postlaan wordt ontlast en de oversteekbaarheid kan door snel- heidsbeperkende maatregelen bevorderd worden. Volgens een variant van het college zou bij dit punt van de Schoolsteegbosjes een parallelweg kunnen komen. [JSDEN - Tijdens de raadsvergadering van donderdag 23 uari werd de eerste opzet van het rampenplan door de raad oedgekeurd. Burgemeester Pan is stemde in met de opmerkin- en van enkele fracties, met name van Hans Jacobs van de VdA, Gijs van Woudenberg van het CDA en Roef Blauw van den '85 dat het plan nadere uitwerking behoeft. Na de uit- srking van de nodige deel-en-aktieplannen zal bovendien r alle betrokkenen flink geoefend dienen te worden. lit de commissievergaderi ri jt was al gewezen op de geva- die vliegshows met name op herberg zouden kunnen ople- Het neerstorten van een uig mag dan volgens de om- Bjving niet tot de bedoelde en behoren, de gevolgen |ien daartoe wel aanleiding nu Verzoek van de fracties be- burgemeester het aspect in de vliegshows opnieuw te be waken in de eerstvolgende com- tissie vergadering van Algemene ptuurszaken. Om dan ter zake te kunnen discussieren PPd Hans Jacobs door zijn fractir gBameld materiaal aan. De PvdA PS eerst van plan hiertoe een mo- e te dienen, maar na overleg let de andere fractie was beslo- |n in te stemmen met de belofte jjt onderwerp opnieuw in de tissie ABZ te bespreken SDEN '85 e fractie van Leusden '85 had het euw niet makkelijk in de raad Ichillende voorstellen van de tnansfractie werden door de Uigemeester A. Panis, kort en za- «ijk afgewezen dan wel terug lezen naar de betreffende DlMrussie 'it gold allereerst voor de open •hef van Leusden '85 die door leze partij in deze raadsvergade ring graag ter tafel zou zijn ge voerd. Burgemeester Panis hield dit verzoek eerst af met het argu ment dat dit voorstel niet op de agenda stond. Toen Stoelinga bleef aandringen, volgde een stemming, waarbij alleen zijn frac tie voor bespreking tijdens deze vergadering bleek te zijn. De be spreking van de open brief werd derhalve toegezegd voor een eerstvolgende commissieverga dering. Waarop Han Jacobs van de PvdA snedig opmerkte dat zijn fractie de bnef dan wel moest hebben Stoelinga beloofde de fracties een Hans Jacobs (PvdA): ...bood ma- tri a al voor rampenplan aan... afschrift toe te zullen sturen, zodat de raadsleden de open bnef niet uit de krant behoefden te bestude ren. De open brief bevat de ziens wijze van Leusden '85 inzake de volgens deze fractie noodzake lijke politieke gevolgen van een uitspraak van het Ambtenarenge recht. Ovengens vroeg de burge meester tijdens deze raadsverga dering instemming voor het colle- gevoomemen om in hoger be roep te gaan tegen het vonnis be treffende de ontslagen gemeente secretaris de heer van Gooi. Het geen hij verkreeg, waarmee het besluit in hoger beroep is geno men Daarna werd het initiatief voorstel klachtenbehandeling in gediend door Leusden '85 tijdens de raadsvergadering van 26 ja nuari 1989, zoals dit formeel om schreven staat „in handen van het college gesteld." Hetgeen zoveel wil zeggen als „We willen het be kijken, naast de voorstellen die het college omtrent dit onderwerp zal doen." Het verzoek van L '85 om hun voorstel als geheel te blij ven behandelen zal daardoor wei nig kans maken AANVARING De volgende aanvaring had de fractie van Leusden '85 met me vrouw Com Verduin als verant woordelijke voor onderwijszaken. Leusden '85 vond het raadsbesluit ten aanzien van vergoeding van kopieermachines voor basisscho len overbodig. Het besluit diende ter voorkoming dat basisscholen rechten kunnen ontlenen uit de door openbare basisschool 't Palet verkregen vergoeding voor een kopieerapparaat. Deze vergoe ding was het gevolg geweest van een misverstand, waarbij het be- Wethouder Com Verduin Onder wijs, Sociale Zaken en Miheu): ...blijft bij voorstel kopieermachi nes... daarna het bestuur van de Stich ting Katholiek Onderwijs de ge volgen moest slikken, want hun aanvraag voor een vergoeding van kopieermachines voor de ba sisscholen de Klimrakker, de Ros senberg en Kinderland werden af gewezen. VROUWEN In hoog tempo joeg de burge meester de verschillende voor stellen door de raad. Daarbij wa ren de vaststelling Arbeidsover eenkomsten, de wijziging diverse rechtspositieregelingen en de Wijziging Algemeen Ambtenaren reglement. De heer Gijs van Wou denberg zag toch nog kans hierbij een kanttekening te plaatsen. In het nieuwe Ambtenaren re glement staat de volgende bepa ling opgenomen; „Bij het opdra gen van passende werkzaamhe den zal, teneinde het ontstaan dan wel het vergroten van feitelijke on gelijkheden tegen te gaan, uit gangspunt zijn dat voorrang wordt gegeven aan vrouwelijke ambte naren" De heer Gijs van Wouden berg (CDA) wilde daarvan weten hoe zwaar deze intentie bij het col lege woog. De burgemeester was in zijn antwoord pijnlijk duidelijk. ,,Heel zwaar," zegde hij toe. Waarop de heer Gijs van Wou denberg. was het angstig, drei gend of vol verwachting verzucht te „Ik hoop dat dit dan de ge meente geen moeilijkheden in de nabije toekomst zal bezorgen" Vervolgens werd in hoog tempo ingestemd met de subsidie voor het bevolkingsonderzoek baar moederhalskanker, groot 6.500,- vervanging sportvloeren ge meentelijke binnensport akkomo- daties, groot 17.100,- (De heer Harm Offerems merkte hierover op dat het college gezien de aan vraag in het nabije verleden zui nigheid had betracht door geen onderhoud te plegen), instem ming met subsidie voor de aan schaf van afzuiginstallaties voor de brandweerkazernes van Leusden en Achterveld. goed voor 20.500,- en voor de maatregelen nodig om bushaltes te plaatsen dan wel te verplaatsen aan de Noordennslag, hetgeen 90.000,- mag gaan kosten. Ook voor de besteding van de noodzakelijke gelden om aan de gegevens van de dienst Verkeers- ongevallenregistratie te komen, gaf de raad toestemming. Want het was volgens de heer Ossen- dnjver van groot belang „Om de knelpunten op een laag pitje te zetten". De heer Ton Voortman zou de knelpunten nog liever op gelost zien en willen weten of de beschikking over deze cijfers daartoe kan bijdragen. Hij vroeg om een evaluatie, „bijvoorbeeld over twee jaar". Hetgeen werd toegezegd. Tenslotte kon de raad instemmen met de voorgenomen vervanging van speeltoestellen na ongeveer tien jaar. De verant woordelijke wethouder Joost de Jongh was het met met de heer Parson eens, dat alleen tot vervan ging wordt overgegaan wanneer mensen klagen. „De rustige bur gers hebben rustige kinderen, waardoor de speeltoestellen lan ger heel blijven". Waarmee de klagers het indirekt mogen doen. Hij zegde de heer Oostra echter toe dat wanneer speeltoestellen eerder kapot zou den gaan, dan na tien jaar. toch tot vervanging zou worden overge gaan Dezelfde wethouder kon de raadsvergadering afsluiten met het verheugd melden van de ver koop van twee percelen in het be drijvenpark 't Ruige Veld. Het geen de komst van Expo Care en Dupaco zeker maakte Vooral over de eerste firma hadden een aantal raadsleden zo hun twijfels gehad in de laatste commissiever gadering. Maar lezing van de aan vullende gegevens in de leeska mer had hen van het nut voor de werkgelegenheid bij dit bedrijf overtuigd „en ons duidelijk ge maakt dat het met om een of an dere projectontwikkelaar gaat." Tijdens de rondvraag stelde Gert de Weerdt aan wethouder Joost de Jongh de vraag wat voor wonin gen er gebouwd zullen gaan wor den bij huize Sint Joseph in Ach terveld. Hij had zo zijn vermoe dens en twijfels over wie gaat bou wen voor wie en van welke conti- genten. Joost de Jongh beloofde in de eerstvolgende commissiever gadering antwoord te geven. Gert de Weerd liet weten heel nieuws gierig te zijn naar het antwoord. gnp vermerugingsvuldi- gingsapparatuur door de ge meente anders was uitgelegd dan de bedoeling was. De heer Kool van Leusden '85 vond dat nu dit eenmaal gebeurd was, het prece dent al geschapen was, en alle scholen daar hun recht aan kon den ontlenen Wethouder Com Verduin handhaafde haar voorstel met het argument dat de scholen allemaal gebruik hebben kunnen maken van de overgangsregeling voor de aanschaf van stencilma chines, hetgeen de bedoelde uit leg voor "vermenigvuldigingsma chines" bleek te zijn. Zij wenste duidelijkheid, hetgeen door alle fracties, op Leusden '85 werd aan vaard. Waarvan onmiddellijk LEUSDEN - Wethouder van financiën Bram Vroon maakte bij de raadsvergadering van afgelopen donderdag bekend dat de inspecteur van belastingen aan het bestuur van de Zwembad- Stichting Leusden een beschikking had gestuurd over belas tingterugga ve. Teruggave van omzetbelasting op grond van artikel 17 van de wet op de omzetbelasting 1968 over het vierde kalenderkwartaal 1988 wordt overwogen. Onder voorbehoud van correctie bij later onderzoek volgt een toezegging van f 1.483.305,-. De wethouder onderstreepte de mededeling van de inspecteur „Onder voorbehoud van correctie bij later onderzoek". Waarmee hij al te voorbange blijdschap trachtte te voorkomen De mede deling kwam overigens na een eerste ronde, waarin de aanwe zige raadsleden de visie van hun fractie op de voorgestelde statu tenwijzigingen van de Zwembad- Stichting hadden gegeven. Dit voorstel om, teneinde de belas- tingteruggave mogelijk te maken, een onderscheid te maken tussen de eigenaar en huurder van het l'MHI-l-U-H-

Leusder Krant | 1989 | | pagina 5