uziek op niveau tijdens bouwconcert Enthousiast optreden harmonie Lisiduna I Deskundige Te Duits sprak in 't Claeverenblad Boeiende lezing over 'Glas' jBruus Nijessen en Frank Linschoten fijnzinnig duo leus tl er kran c Van Glasnost tot glasscherven Internationale Vrouwendag Tri con Tinto LEUSDEN - Het programma van het vierde bouwconcert van e Muziekschool Leusden was weliswaar ingekort door ziekte i de fluitiste Sonja Ottens. Maar wie van de zestig bezoekers na afloop niet hebben nagenoten van het spel van de niste Truus Nijessen en de cellist Frank Linschoten? door Anne Bunt tfErug luistergenot hing vooraf al in de lucht, omdat het duo een so nate voor piano en cello van Beet- jhoven 1770-1827) ging spelen. Van zijn vijf sonates voor cello en piano, opus 5 nummer 1 en 2, opus 69 en opus 102 nummer 1 en 2, koos het de middelste. Niet één van de vroe ge briljante pianosonates met cel- tobegeleiding en één van de latere merkwaardig korte sonates, maar de laatste lange sonate voor cello en piano. I Temeer daar vele jonge musici bekende werken over laten aan de groten van het concertpodium, was het al te waarderen, dat dit duo onverwoestbare partijen niet er gens op zolder tussen andere on gebruikte boeken verstopte. De peethoven, die tevoorschijn begon te komen, bleek in grote lijnen bo- |Vendien kamermuziek van de bo- ivenste plank te zijn. Hooguit was hel modieus rap m enen spelen van de gesyncopeerde driekwarts maat m het „scherzo" spijtig. Daaronder leden namelijk de rit miek en de in detail pikante melo dische lijn, zoals m maat 11 van de cellopartij. Ook voor het schert send in dneén spelen had het duo zich kunnen beroepen op de linker pianopartij van maat 81 tot 104. Al thans, als het zich had willen dis tantiëren van de gangbare praktijk, dat deze driedelige sonate op de korte inleiding van het derde deel na echt geen minder snel deel zou hebben. Maar wat stond daar alle maal tegenover?» Zonder meer bleven het alerte lichtvoetige pianospel en beheerst calibrerende cellospel al ontwape nend. De pianiste presteerde het in een duizelingwekkend tempo oc taafgangen soepel en passages licht en genuanceerd te blijven houden. Ondertussen zette zij sim pele accoordjes m de bas op zoda nige wijze neer, dat die als verras send mooi opvielen. Zelfs haar grotere accoorden klonken als een klok. Verder was zij een meester m die kleme dynamische nuancerin gen, welke ook voortrettelijk pas ten bij de met een niet zo grote toon spelende cellist. Die afstemming bepaalde een vriendelijke, opge wekte en soms ingetogen kamer muziek. Een met de notatie klop pende, dynamisch minitieuzere Beethoven dan vroeger werd ver moed. Maar toendertijd morste men liever met een willekeurige woordenbrei dan te gaan turven, hoe het bijvoorbeeld zit met de dy namische tekens bij Beethoven en Schubert. Voorafgaande aan dit hartver warmende halve uur Beethoven had het duo „De Zwaan" van Saini- Saéns gespeeld om er even in te komen. En na dat halve uur werk de „Elégie" van Faure weliswaar niet vlekkeloos vertolkt, maar wel expressief en aan het slot schitte rend wegstervend. Zeker ook de celhst verstond de kunst dit bijna stukgespeelde werk opnieuw tot leven te brengen. Er volgde nog een gepast zwoele „Allegro appassionato" van Saint- Saéns. Onder meer schitterend ac- coordenspel van de pianiste en fraaie stijgende en zachter worden de loopjes van de cellist brachten genoeg applaus teweeg om dat slotstuk nog eens te laten horen. Zo vierden de 60 bezoekers van het vierde bouwconcert een klein con cert op hoog mveau. LEUSDEN - De in 1908 opgerichte muziekvereniging Lisidu- pa presenteerde zich op volle sterkte in de kantine van Pon aan inütstens 150 bezoekers. Op vrijdagavond verzorgden de har- fipüe, het leerlingenorkest, de drumband en majorettes daar paar liefst zestien programma-onderdelen. de muziekvereniging Lisidu- nieuwe dingent heeft, licht- in Harderwijk wonende Bra- Jan Hendriks in de pauze an toe. Omdat het harmo- volgens hem gewend an hard spel, had hij het sinds naanden opgedragen beter alkaar te gaan luisteren. Daar- weerlegde hij op verrassende ptp de eerste indruk van nogal porzichtig muziekmaken. De be wakers luisterden gewoon naar Pedagogisch verantwoord sacht beginnend orkest. «et pikante van een dergelijke aanpak bleef ook deze avond wel, ®at zacht spelende muzikanten vroeg of laat ongemerkt of opzette lijk iets meer gaan ondernemen. Het voor de helft uit jeugd bestaan de orkest kwam er op de een of andere manier zodanig in, dat de indruk van voor de pauze daarna vrijwel geen cent meer waard was. Zeker na „When the Saints Go Marching in" raakte het orkest op dreef. „Sugar". „Mexican Trum pets". „Hobday for Trumpets" en de showselectie werden goed en gezelbg gespeeld. Problemen met de zuiverheid en elkaar ondersteu nende stemmen vielen weg. Niette min bleef het orkest wijsehjk ver uit de buurt van dat lawaai, wat alle bands en bladblazers in principe al gemeen hebben. JONGEREN Behalve het grote harmonie-or kest speelde voor de pauze ook nog het met enkele senioren aan gevulde jongerenorkest. Dat ver zorgde het vijfde onderdeel vari het programma, acht korte dansen en stukken van Joop de Winter. Te meer daar dat zo gedisciplineerd opdravende en spelende orkest het in een keer moest maken, komt het extra waardering toe voor een verre van uit de hand lopend optre den. En wat te zeggen van de drum band van instructeur Henk Kikkert9 Onder meer zeven van zijn eigen composities voor slagwerk werden door de drummers met animo en concentratie uitgevoerd. Speciaal Pianiste Truus Nijessen en cellist Frank Linschoten een fijzirmig duo in de muziekschool. zijn fantasien voor twee tromme laars en zelfs voor slechts één, maakten duidehjk, dat zijn drum mers ook individueel al heel wat mans zijn. Verder lieten de xylofo- nisten m .Joking Drums en Lyras" en „In Holland staat een huis" prachtig mooi zacht, luid, zachter en luider wordend spel horen. Ook verzorgden de majorettes van Lisiduna drie onderdelen, waarvan twee met muziek op de band Het allerleukste daarvan was ,,Wo die Wolga". Terwijl de aange paste kleding al de ene helft van het succes opleverde, vloeide de andere helft voort uit hun ongekun steld enthousiaste houding naar het pubhek. Deze majorettes nu moe ten het straks overigens wel zonder Lucia en Anita stellen. Voorzitter Wouters vertelde het dankbare pubhek namelijk na af loop dat die jongedames na acht jaar „uit de pakjes waren ge groeid". Het „hele peloton" bood hen daarom een bloemetje aan. Tenslotte was de muziekvereni ging volgens haar voorzitter van plan meer van zich te laten horen, door geregeld concertjes te geven in de Hamershof en andere Leus- dense wijken. Dan kunnen wellicht zeer vele Leusdenaren met eigen oren en ogen vaststellen, wat een muzikaal klimaat met erkende opleidingen in eigen beheer teweeg kan brengen. Ingespannen turen op de partituren. fWOENSDAG 1 MAART 1989 ingezonden Alleen bneven met naam en adres worden in deze rubriek opgenomen Plaatsing van me ningen van lezers wil niet zeg gen. dat de redaktie die mening deelt Het was maar een korte vreugde die uitstalling van mijn glas- scherpe Spiegelkiek op de Leus- dense fototentoonstelling over het thema 'Glas'. Al mijn bloed, zweet en (vooral) tranen ten spijt viel ik weer eens buiten de prij zen. Anders gezegd zoals eeu wig en altijd paste mij het glazen muiltje natuurlijk nèt niet. Toege geven, achteraf had de titel van mijn creatie beter kunnen luiden: 'La misère se répète'. maar dit kan mij nu niet meer redden. Het meest droeve is echter dat een zekere mevrouw Anco Mali (mooie naam, daar niet van) dit al les kennelijk nog lang niet erg genoeg vindt Deze - onmiskenbaar glasharde - dame gooide letterlijk alle glazen in door mijn veelkleurige schep- psing via ons aller 'Leusder Krant' simpelweg als 'grappig' te be stempelen en geheel naar eigen inzicht te interpreteren. Jawel; zij ontwaart notabene 'een barjuf frouw in zoveelvoud' in een ty pisch (flessenloos?) Frans café Alsof zijzèlf hier in hoogst eigen persoon het glas zou hebben ge heven! Is het dan soms vreemd, mevrouw, dat mijn man mij nu in eens met glazige ogen - hinder lijk - blijft aanstaren als hij aan zijn dagelijks glas nipt? En dan te bedenken dat ik dit ui terst boeiende beroep écht nog nooit heb uitgeoefend, terwijl met spiegelglas op mijn zwaai gediscrimineerde kunstuiting 1 zich in werkelijkheid bevindt in een doorsnee hotelbadkamer in Yankee-land. Mij is helaas met j bekend of recensente een bril draagt, maar als dit zo is betreft het in elk geval een exemplaai zonder glazen! Nee beste mevrouw Anco Maih. üw Glasnost bevordert de hui selijke vrede natuurlijk niet. Inte gendeel: dankzij u hebben wij nu geen enkel stukje heel glas meei in huis. Sorry, maar ik wilde dit toch even glashelder uiteenzet ten! mevr. J.H. Krebbers 20SN vr=v JDSM BGRG ELECTROTECHN. INSTALLATIES AANLEG EN ONDERHOUD TEL. 033-941235 In de kelder van het gemeentehuis is dezer dagen een tentoonstelling over 'Glas' te bewonderen, die door de Culturele Raad is mgencht uit, vanwege een vertraagd afkoe- hngsproces en op het glas ge smeerde emailles. Van Floris Mey- dam, die wel meer de buitenkant wel en de binnenkant niet glad laat, viel een fraai gekleurde glazen cy linder met rode stip op. De laatste twee dia's gingen over een kunstwerk van Andries Co pies, een bij Murano in Venetie, m Zweden en Bohemen opgeleide kunstenaar. Een fraai blauw eivor mig stuk, dat m vacuum was gezo gen (even lucht uit de vorm ge haald) en een kleurloze bol van scherven. Die schervencompositie was ontstaan, door het glaswerk telkens vakkundig en met wat ge luk op de grond te gooien. Welke bezoeker zal het glashel dere overzicht over 100 jaar geheel rueuwe kunst hebben willen mis sen? Even afgezien van de onmo gelijkheid een kleurrijke eeuw in slechts twee uur verhaal met dia's te proppen, kunnen die al duidehjk geïnteresseerde 20 bezoekers wellicht de helft meer bezoekers naar de volgende lezmg lokken. Volgende lezing: donderdag 2 maait, 1989 't Claeverenblad, lezing met dia's over historisch glas, met name het drinkglas, door het echtpaar En gels uit Driebergen. LEUSDEN - In Het Vooronder, in de kelder van het gemeentehuis, wordt op woensdag 8 maait de In ternationale Vrouwendag gevierd. Daarbij zullen twee leden van de Leusdense afdeling van Amnesty International aanwezig zijn, die iets zullen vertellen over het werk van deze organisatie. De viering begint om 9.15 uur en duurt tot 11.15 uur. Inlichtingen bij Paulien van de Post (telefoon: 948160) en Gabriela Spronk (telefoon: 942519). LEUSDEN - Vorige week was in de kop van de recensie van het koffie concert in 't Claeverenblad de naam van het uitvoerende tno ver keerd gespeld, de juiste naam is Trio con Tinto. Verder vond in de betreffende recensie een naams verwisseling plaats. De fluitiste heet Sonja Ottens en niet Sonja Doedens, zoals stond vermeld. hoefden te zijn van de kunstnijver- heidsindustrie. Deze beweging, de Studio Glass Movement, stimuleer de ook talloze kunstenaars van de Rietveld academie. Zo lief de heer Te Duits een dia zien met een schitterende vaas van Joe Mayers. Een zware massa, maar vloeiende vorm met fraaie decoratie. Die was recentelijk ge kocht door het Rotterdamse mu seum Booymans van Beuningen. „Zeer zeer duur", vertelde de spre ker. Een ander voorbeeld was Tom Spatty's ogenschijnlijk massieve donkere glas met op elkaar gesta pelde plaatjes. Aan de zijkant wa ren die zodanig uitgeblazen, dat er een elegante welving ontstond, die de massieve indruk weer temet deed. Willem Heesen het zich inspire ren door het Linge landschap, wat bleek uit een vaas, die het wuiven de riet moest voorstellen. Heel sug gestief De opvolgers van directeur Sybren Valkema, Richard Meitner en Mieke Groot hebben ook mooi kunstglas gemaakt. Meitner expe rimenteerde met extreme contou ren, donkere verdikkingen aan de rand van het kunstwerk. Mieke Groot deed dat met een trapvormi- ge stapeling, hjkend op aan elkaar geplakte bakstenen, die niet pre cies boven op elkaar liggen en daardoor als wankele structuur be weging oproepen. van een vaas met gedecoreerde bloemvormen maakte het resultaat van die door Tiffany toegepaste techniek duidelijk. STUKKEN GLAS Leerdam presenteerde zich in 1925 met inzendingen op de we reldtentoonstelling. Een van de medewerkers. Copier, haalde daar een zilveren medaille. Nog niet te bezichtigen waren langhalzige va zen van blazer Gerrit Vroegh en keramische techniek op glas van pottenbakker Lanooy. Nederland deed vooral na de tweede wereld oorlog mee aan twee- en driejaar lijkse tentoonstellingen. Rond 1950. toen overigens Frankrijk afhaakte, werden de wereldtentoonstellin gen namelijk minder belangrijk voor glas. Ook Italië, met de al eeuwenlang beroemde (Venetiaanse) Mura- nostijl, het van zich spreken. Zo was er dne schitterende vazen van Bianconi te zien. Een rode vaas. waarbij glasdraden om de kern waren gedraaid en gevouwen. Een fns en vrolijk uitziende kleurrijke en hoekige vaas, die „stukken glas" heette, omdat allemaal aparte gekleurde stukken glas waren sa mengevoegd. Die vaas nu bleek volgens de heer Te Duits momen teel ƒ50.000,- te kosten, dat wil zeggen 30 keer zo duur als de duur ste schaal van Misha Ignis in 't Clae verenblad, Maar wat te denken van een vrouwentorso of -corset van kantglas? Hoewel een vrouwencor- set als kunstwerk nogal gesloten aandoet, viel een lichte en blinken de tint op. GLASOVENTJE De heer Te Duits, die onder meer tentoonstellingen in het museum aooymans van Beuningen inricht, la hen in anderhalf uur een beeld Ëj| de geschiedenis van „modern jlas Die ontwikkeling liet hij een ■fw geleden beginnen, omdat de Idende kunstenaars van rond van variaties op oude stijlen af Dergehjke meuwe kurtst men toen op wereldtentoon- gen aan. oit toonaangevend was de „E- de Nancy" met Emile Gallé, in huis uit botanicus en door zijn tie reizen ook in het algemeen J op de natuur. Eén van zijn va- f beeldde de ijsvogel uit met een I Jaarbij passende dichterlijke tekst. Deze dubbel sprekende vaas werd nïl889 in Parijs tentoongesteld. Sindsdien zou glas zijn erkend als Bi volwaardig medium met de natuur ais inspiratiebron. Langzamerhand begonnen de kunstenaars hun werk in galeneen. Dat verkocht beter dan op grote tentoonstellingen. Het initiatief daartoe ging uit van de Amerika nen Harvey Littleton en Dominique Labino. Bovendien demonstreer den zij m 1964 een verplaatsbaar glasoventje aan, waardoor glas- De heer Te Duits verzorgde een lezing over 'Glas' in 't Claeverenblad. kunstenaars niet meer afhankelijk Ook noemde de heer Te Duits op de valreep nog enkele getalenteer de leerlingen van de Rietveld aca demie, te weten Dorothea van Dnel, Susan Hammond, Durk Val kema. Flons Meydam en Andries Copies. Boeiend was een trechter vormige vaas van Susan Hammond. Die zag er in het geheel met als glas proppen met schilderwerk in glas. Dat andere idee illustreerde de heer Te Duits met een dia over een 74 cm hoge bokaal, waaraan Simon Gate 600 uur zou hebben geslepen. Edward Hald zou daarvan onder invloed van schilder Mattise een moderne versie hebben gemaakt. Ook de al in 1852 door een Bohemer ontdekte techniek van de irisenng, het opdampen van metalen op glas, ontbrak in het verhaal van de heer Te Duits niet. Een kleurrijk plaatje i tweede vaas, „de bladeren voorbijgegane tijd", zou in 1900 100.000 oude harde marken br een museum in Hamburg zijn gekocht. En nog een vaas van „de ontluikende irisknop", uit op elkaar aangebrach- n inlegwerk („maquette- e rimpels suggereerden Hoewel van kunstvazen slechts één exemplaar be- maakte Galle van breekbare werkstuk meer- Eén ervan be- ïn een museum m Dussel- Er was nog een tweede fabriek kunstnijverheidsproducten in van Daum Bonfrere. Hoewel verfijnd, mocht een vaas een onderwaterlandschap er Die vaas van Louis Damon op de wereldtentoonstelling Een van de werkstukken die m het gemeentehuis zijn te bewonderen. LEUSDEN Op verzoek van de werkgroep manifestatie „Glas" hield de heer T. G. te Duits een lezing over „Modern glas". Zijn met dia's geïllustreerde verhaal lokte op dinsdag avond 20 zeer geïnteresseerde bezoekers naar het cultureel centrum 't Claeverenblad. van 1900 dan ook beloond met een zilveren medaille. Onder meer de fabriek van Kosta uit Zweden nam dat idee over, wat bleek uit een volgende dia. Verder kwam de Zweedse fa briek Orrfors voor het eerst op de

Leusder Krant | 1989 | | pagina 9